MUZIKALE lilJOIJ/hli. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. getuige het rijmpje Kom ik door bet Maarlje, Dan leef ik weer een jaartje. Maar nok April staat niet zoo heel best aangeschreven. Hij vult vaak aan, wat zijn broertje, natuurlijk per ongeluk, vergeten heeft, ofschoon hij niet zoo veel op zijn kerfstok heelt als zijn voorganger. Het rympje zegt: Een droge Maart en een natte April, Dan hebben de boeren het naar hun wil. Maart droog en April nat, Geeft veel koren in het vat. Wat Maart niet wil, Dat neemt April. April Doet, wat by wil. Aprilletje coet, Geeft nog wel eens een witten hoed. 't Mag vroeg of laat zyn, April wil kwaad rijn. Als April blaast op zjjn horen, Is het goed voor gras en koren. En dan volgt Mei, die men gewoon is lief te noemen, wat de reden is, dat men haar wel eens tot bet vrouwelijk geslacht rekent. Nu, wij willen haar niet van haar kroon berooven, maar moeten toch zeggen, dat zij ons door haar nachtvorsten veel kwaad be rokkenen kan, vooral in de eerste helft van haar bestaan. Zij geeft ons St. Mamertius, St.. Pancratius en St. Servatius, op 11,12 en 13 der maand. Deze heiligen worden daarom wel de drie gestrenge heeren, ook wel de ijsheiligen genoemd. Maar wij willen haar doopceel niet lichten en daarom liever de volgende rijmpjes mededeelen, die haar een goede reputatie geven. Als de Mei is koel en wak, Geef veel ze koreu in de zak. Mei, koel en uat, Een natte Mei, Geeft boter in de wei. Zwiert hier en daar in Mei een bij. Dut maakt den landman 't harte blij. Een bijenzwerm in Mei, Goe J teeken voor de wei. Op Juni hebben de menschen al heel weinig te zeggen. Zij is de maand van groeien en bloeien, de maand, waarin ons hart zich waarlijk verheugt over de snelle ontwikkeling van al, wat leeft. Vandaar het gezegde St. Jan 24 Juni brengt nieuw loof an (de hoornen). Ook Juli staal nogal goed aangeschreven, vooral als de maand maar doet, wat de landman wil; want hij zegt: Met St. Jacob (25 Juli). Moet de (hooi)berg in top. Doch het luidt ook Als het regeot op St. Margriet, Regent het zes weken lang, of in 't geheel niet. Maar nu zijn wij weer zoo langzamerhand aan hut achteruitgegaan, want van Augus tus wordt gezegd Op Si. Pietersbanden (I of 9 Augustus). Trekken de ooievaars naar de lauden. Wanneer St. Laurens bet hoofd goed staat, houden we mooi weer. St. Laurens hangt regen op de haag. Die op tyd zyn knollen wil elen, Moet St. Laurens (zaaitijd) niet vergeten. Wat Augustus niet kookt, laat September onge- bradeu. Ja, dat is wel waar, want deze maand stooft zoo heel veel niet meer gaar. Wij trekken omstreeks dien lijd al weer zoo zachtjes anti naar den barren winter, hetgeen ook wel blijkt uit de volgende rijmpjes: Op Maria geboort' (S Sept.) Trekken de zwaluwen voort. Vorst in September, Een zachte December, Met Kerstmis geen kou, Geen zitten onder de schouw. Met de Oetobermaand schijnen onze weer- voorspellers niet zoo heel erg veel opgehad te hebben. Zij zullen misschien gedacht hebben: «Ziezoo, nu bebben wij 'tgrootste doel van den oogst binnen en gaat ons 't weer minder aan". Dan komen ook al zoo lang zamerhand de najaarsvlagen, die de hoornen ontbladeren en de pret uit de natuur weg nemen, want, zegt het rijmpje: Octoberlooi niet groene blaen Duidt vaak een strengen winter aan. November, de slachtmaand, deed het oog meer richten op het vee en wel het vetge meste, teneinde 'tin de kuip te stoppen, of wel op het melkvee, teneinde het te stallen, om in den winter óok nog voordeel te ge nieten. Immers de spreuk luidt: Met St. Katrijn (25 Nov.) Moeten de koeien aan dc lijn: want io liet laatst dier maand kunnen de nachtvorsten bet ons al geducht lastig ma ken. Hel beet immers. 8t. All dries (30 Nov.), Staal op en vriest, En laat niet af Vóór O. L. V Lichtmisdag. En eindelijk sluit de oude man, December, het jaar af. Dan let de landman weer op de teekenen der tijden en tracht te bevroe den, wat het volgende jaar geven zal. Als Kerstmis komt met blommen, Dan zal Paschen met sneeuw kommen. Een groene Kerstmis maakt een witte Paschen, Een witte Kerstmis maakt een groene Paschen. Zijn de boomen om Kerstmis wit van sneeuw, Ze rijn in de Lente wit van bloesem. December mist, Goud in de kist! Als het Kindeken is geboren, Hebben de knolletjes hun smaak verloren. E. SORANUS. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden allevering 22 van onze premie «De Muzikale Bloemlezing'. Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wenken van een ouden muziekmeester", kunslenaars-biographieën en berichten en mededeelingen op muzikaal gebied, de vol gende muziekstukken: 1. Abendsterne, voor piano, van Albert Jungmann; 2. Durch die Blume, polka voor piano, van L. Andró; 3. Mutterliebe, voor piano en zang, van E. Bie- ler; 4. Toujours a toi, voor piano, van F. Behr. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 0 afleveringen met 30 a 35 muziekstukken ontvangt. Ds. G. Buisman, Bemonstrantsch predikant te Dellt, hoopt aanstaanden Zondagochtend vóór te gaan bij de godsdienstoefening ïn de Remonstrantsche kerk hier. De Commissaris der Koningin in deze provincie zal gedurende ongeveer zes weken uit zijn standplaats afwezig zijn. Gedurende dien tyd zullen de ambtsbezigheden worden waargenomen door mr. A. W. van Beeck Calkoen, lid van Gedeputeerde Staten. Door de Gedeputeerde Staten der pro vinciën Utrecht en Gelderland zullen, naar aanleiding van een door het Bestuur der Exonereerende landen aan H. M. de Koningin gericht adres, opnieuw onderhandelingen worden aangeknoopt tot het beramen van middelen toi beteren afvoer van water uit de Geldersche vallei. Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, het Kamerlid voor Amersfoort, zal deelnemen aan de inter-parlementaire conferentie voor den vrede, welke in de volgende maand te Weenen wordt gehouden. Heden vóór veertig jaar werd op het voormalig Kalfsveld een groot volksfeest gegeven vanwege de Gemeente ter gelegen heid van de opening voor het publiek ver keer van den Nederlandschen Centraal Spoorweg. In het toenmalige «Nut", thans «Ainicitia", was er 's avonds, ondanks de geweldige regen buien, een groot concert, metgas-illuminatie en bal. In de pauze werd op het Kalfsveld een schitterend vuurwerk afgestoken, terwijl in de Societeitszaal door het Gemeentebestuur een souper werd aangeboden aan tie civiele en militaire autoriteiten uit de Provincie. Zeer vermoedelijk zal de Raad dezer Ge meente aanstaanden Dinsdagmiddag een openbare vergadering houden. Onze lozers zullen zich nog wel de quaestie herinneren van den Eernnesser beurtschipper G. van Eijken, die, na jarenlang tol le hebben betaald voor het varen onder door de brug bij Baarn, opeens weigerde tol te betalen omdat bij, als Eernnesser, daarvan vrijdom had. Gelijk we indertijd meedeelden, weid hij na lang procedeeren door den Hoogen Raad in 't gelijk gesteld en tevens werd toen zijn vordering om teruggave van het vroeger be taald tolgeld naar de Arrondissements Recht bank te Utrecht verwezen. Deze zaak is echter nu van de rol genomen, daar partijen het eens geworden zijn. De heer I. van IIoogsiraten, die verleden jaar om drukke bezigheden zich verplicht zag ontslag te nemen als Voorzitter van «Handel en Nijverheid" heeft nu om dezelfde reden ontslag moeten nemen als leider van den Handelsctirsus dier vereeriiging. De voreeniging hoopt vóór den nieuwen cursus iemand te viqden, die de lessen wil voortzetten. De heeren B. Groote Co., handelaren in photographie-artikelen te Amsterdam, verzoeken ons mee te (leelen, dat de heeren G. H. Broitner, kunstschilder te Amsterdam, F. W. Ouwel, le Wapenveld», en jhr. II. Pauw van Wield recht, te Driebergen, zitting hebben genomen in de Jury van den door genoemde firma uitgeschreven wedstrijd voor amateür-photographen op Koninginnedag. We herinneren er aan, dat de heer G. van Valkenhoef, aan de Varkenmarkt, de pothouder der firma, alle mogelijke inlich tingen aangaande dien wedstrijd verstrekt. De heer G. W. ten Dam, civiel ingenieur en tijdelijk leeraar in Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool hier, is benoemd tot leeraar in Wiskunde aan de Hoogere Bur gerschool te Schiedam. De temperatuur van het water in de nieuwe Bad- en Zweminrichting was gister- en heden ochtend te 7 uur 60 F. Het berichtje in ons vorig nummer om trent het contract met de ambtenaren der Spoorweg-maatschappijen blijkt voorbarig te zijn geweest. Niettegenstaande de zeer aan- neemlijke abonnementsvoorwaarden, door de heeren Van Achterbergh Van 't Hof hun gesteld, is nog geen beslissing genomen. Wel heel jammer is 't, dat zoo heel wei nigen gebruik maken van de gelegenheid om zoogenaamd avond-abonné te worden. De zulken betalen slechts f2.50 per jaar en heb bende het recht om iederen avond van 6 uur tot zonsondergang te zwemmen of een bad te nemen. Die avond-kaarten zijn vooral bedoeld voor den werkman, die toch wel vijf centen per week kan missen voor een zóo gezonde rei niging des lichaams. Luitenant E. W. Klop, van het 5e regi ment infanterie, is bevorderd tot kapitein bij het korps. Luitenant J. G. Sinia, van het 5e regiment infanterie, is met ingang van 14 October overgeplaatst naar het 9e regiment en komt te Leeuwarden in garnizoen. Aan het admissie-examen voor den Cursus tot opleiding voor den officiersrang bij het 5e regiment infanterie hebben voldaan voor het le studiejaar de sergeanten: J. F. K. de Roy van Zuijdewijn, J. G. Meihuizen, C. L. H. van Es, H. J. Henrard, H.-A. Huizenga, G. J. de Nooy en H. Spaich, alsmede reserve sergeant J. G. Inshof en korporaal K. F. W. Wernasvoor het 2e studiejaar sergeant J. J. Vermeulen. Aan het overgangs-examen van het lenuar het 2e studiejaar, de sergeanten II. D. Buur man, VV. A. de Groot, W. Scbmoutziguer, A. J. Sparenberg, P. N. Spruijl, J. A. van Beek, C. A. W. Sicherer, G. VV. Schouten, C. W. van Leeuwensteiju alsmede milicien wachtmeester C. Gordijn, van het le regiment veld-artillerie. Voorts zijn voorwaardelijk toegelaten de sergeanten G. J. F. Scheltema, F. C. G. Duvergé, H. J. Kraay en C. Sisselaar. Niet-overgegaun zijn 2 leerlingen. Luitenant-kolonel H. F. D. Braams, van het 3e regiment huzaren, Directeur der Rij en Hoefsmidschool, is belast met het bevel over het le regiment en eervol ontheven van zijn tegenwoordig commando. Tot Directeur der Rij- en Hoefsmidschool is benoemd ritmeester A. J. P. Metelerkamp, adjudant van liet le regiment huzaren, uit welke functie hij eervol is onthevf Ritmeester J. D. Camerling Helmolt, van het 3e regimeut huzaren, is benoemd tot majoor bij het le regiment, met bestemming voorZutphen; luitenant J. Vertholen de Salve de Bruneton is in actieven dienst hersteld en bevorderd tot ritmeester bij liet le regi ment huzarenmajoor M. van Kuijk is wegens ziekte op non-activiteit gesteld. Luitenant H. A. Mos, van de 2e divisie Maréchaussée, is bevorderd tot kapitein bij die divisie. H. M. de Koningin-Moeder passeerde heden middag met H. K. H. de Prinses en de Her togin van Albany op een wandelrit over den berg deze stad, bij het terugkeeren naar «Soestdijk". De onthulling van het gedenkteeken voor Jan van Schalfelaar te Barneveld is thans defi nitief vastgesteld ep Dinsdag 15 September. Het pri gramma voor de feestelijkheden is onveranderd gebleven, doch niet ontkend kan worden, dat velen te Barneveld al heel weinig met de feesten zijn ingenomen. Als trouw het hoofd verliest, blijft rouw over. Van de firma Delwel Co, te Rotterdam, uitgevers van «Hollandia, geïllustreerd week blad vooor jongens en meisjes", ontvingen we in een omslag de eerste dertien nummers, vormende het eerste kwartaal van dat week blad, met liet verzoek, het aan te kondigen. 't Is waar 't is heel goedkoop, 97V2 «ent franco per post per kwartaal en daarvoor ontvangen de jeugdige lezeressen en lezers 208 pagina's druks in twee kolommen, maar toch bad aan het uiterlijk wat meer zorg kunnen besteed worden. Het «keur van illustratiën" op den titel is een wel wat groot woord; «le prentjes, oude en soms al heel erg afgedrukte cliché's, hebben weinig om 't lijf en wonderlijk is 't, hoe de kinderen, die in onzen tijd gelukkig zijn gewond geraakt aan artistiek uitgevoerde prentje», er af en toe nog zulke aardige teksten en «luimige" versjes hij weten te verzinnen. Aan den inhoud besteedde de redactrice mei. Marie van Amstel, alle mogelijke zorg. T Is niet weinig moeilijk, voor kinderen te schrijven en die kunst verstaat zij volkomen, terwijl ze een benijdbare gave blijkt te be zitten om «elck wat wils" te geven en zóo te schrijven dat niemand aanstoot kan nemen aan den zeer rijken inhoud. Marie van Amstel zond ons óok een exem plaar van «De Huismoeder", uitgave van de firma F. B. van Ditmar te Rotterdam, waaruit evenzeer haar talent om populair te schrijven duidelijk blijkt. Een trein, die 1040 dagen te laat aankomt, is zeker een groote bijzonderheid en het land, waar zooiets gebeuren kan, is natuur lijk Amerika. Verleden week Donderdag kwam in het station Beaumont, ill Texas, een trein bin nenrijden, die oorspronkelijk een traject van slechts 4 uren had af te leggen. De trein is reeds den Ssten September 1900 van de plaats van vertrek afgereden en had onderweg moeten ophouden, omdat de lijn door een grooten storm vernield was. Vele passagiers hadden bij het ontsporen hun leven verloren. De zelfde locomotief trok nu de door het weer er onooglijk uitziende wagens het naaste station binnen, na een oponthoud van 1040 dagen. Op de jongste bloemen-tentoonstelling te Londen was o.m. geëxposeerd een exquise orchidee, nl. een variëteit van Odontoglossum crispum. Een bloemist uit Brussel bood te vergeefs twee duizend francs voor het stuif meel van éen, bloem Een liefhebber moet d? plant gekocht hebben voor 43 750 franc. Een geliefkoosd gezondheidsoord in Schot land is het zoogenaamde »spoorwagendorp" bij Shoreham. Voor eenigen tijd hield de «Zuidkust-Spoorwegmaatschappij" een vei ling, waarbij honderd oude spoorwagens wer den verkocht. Een architect kocht die wagens en kwam op het denkbeeld, er een dorp van te maken. 's Zomers is er zeer veel vraag naar die wagen woningen men betaalt er soms f25 a 1'35 per week voor. Ook 's winters leveren de wagens een goede beschutting op tegen het gure weder. De stad Ridak, in Georgië, een plaats van 2000 inwoners, bestaat uit afgedankte tram wagens. De Burgemeester en de Gemeenteraad hou den zitting in een Baadhuis, dat uit twee aaneenverbonden tramwagens bestaat. Men heeft er ook een paar kerken, een schouw burg en negen hotels, alle uit tramwagens bestaande. Een andere eigenaardige stad is Carracrose, aan de Westkust van Ierland, welke in 1750 geheel van visschersbooten werd gebouwd. Er zijn groote steengroeven daar dichtbij, maar de inwoners weigeren hardnekkig steenen huizen te bouwen, omdat zij het wonen in oen visschersboot veel aangenamer vinden. In den omtrek van het Yellowstonepark (Ver.-Staten) is een stad, welker huizen van glas zijn gebouwd, niet van kunstmatig, maar van natuurlijk glas, door vulkanen gevormd. Het heeft, met uitzondering van zijn kleur donkergroen of zwart veel overeen komst met spiegelglas. Het is in dikke platen gesneden en, daar het bestand is tegen weer en wind, zeer geschikt voor het bouwen van huizen. De stad heelt ongeveer honderd woonhui zen en 9 winkels, alsmede een groote kerk, met geslepen glas-pilaren. Er komen vele vreemdelingen, vooral tiok om een zonsop gang te zien door de glazen huizen. Bareira, in Portugeesch Oost-Afrika, is een stad, welke geheel uit zink beslaat. Zij werd in zes maanden gebouwd en heeft thans reeds 6U00 inwoners. Men gebruikte zink voor het bouwen, om dat dit het eenige materiaal is, dat weerstand kan bieden aan het eigenaardige klimaat. Alle huizen, het Raadhuis, het Gasthuis, de kerken, bestaar, uit zink. Het huisraad in de woningen is van zink, en als er iemand sterft, wordt hij in een zinken doodkist, begraven. Het dorp St. Légier, bij Vevey, in Zwit serland, is merkwaardig voor kunstliefheb bers. De Parijsche schilder Alfred Béguin heeft daar alle huizen van buiten beschilderd met allerlei voorstellingen, caricaturen, land schappen, en/. Die schilder is nu, na verloop van eenige jaren, met St. Légier gereed. Thans begint hij aan de naburige dorpen en hij hoopt vóór zijn dood nog het goheele kanton aldus te kunnen opsieren. Een zeer merkwaardige stad isdezoutstad Kelberg, bij Krakau. Zij ligt onder den grond en is geheel in een zoutberg uitgehouwen. De bewoners 300 in getal zijn arbei ders in de vermaarde zoutmijnen. Straten en huizen schitteren er in helderwitten glans. Een der vermaardste gebouwen is de groote kerk, welke ook geheel in zout is uitgehou wen en waar het electrische licht een heer-

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2