te-opzichter, die over deze booraen rappor teerde, wel een deskundige is. De Voorzit ter antwoordt, dat deze op zichter niet alleen rapporteerde dat de boo mer. hol, maar ook vermolmd waren. De heer Croockewit zegt, dat «le bekende tuin-architect Leonard Springer ver klaart, dat het hol zyn bij oude linden als regel voorkomt doch niet gevaarlijk is. Spr. acht het zeer wenschelijk, bet doode hout, dat wèl gevaar oplevert, op oordeelkundige wjjze te verwijderen. De heer Hamers kan veeleer meegaan met het door den heer Van Eek voorgestelde dan met het voorstel van B. en W. De heer J o r i s s en was aanvankelijk vóór het voorstel van B. en W. Na het door den heer Croockewit aangevoerde, zal spr. echter zich voegen bij hen die de zes boomen wenschen te behouden. De heer Visser, Wethouder van openbare werken, zegt, dat B. en W. hun voorstel slechts deden omdat zij daartoe verplicht zijn. Deze boomen zijn ouder dan twee eeuwen en nadat er onlangs éen door den storm was bezwekeu, hebben B. en W. alle boomen doen onderzoeken. B. en \V. moeten waken voor de beschadiging van den eigendom en bet leven der ingezeteneu nu is slechts de werfmuur beschadigd, doch als een boom naar de andere zijde valt, kan de eige naar van het huis schadevergoeding vragen. Het spijt mij ook, zegt spr. dat deze boomen moeten vallen, doch het is noodig. B. en W. hebben gewezen op het gevaar; stemt de Raad hei voorstel af en gebeuren er onge lukken, dan hebben B. en W. hun plicht gedaan. Wethouder Celosse sluit zich aan bij het «loor Wethouder Visser gesprokene. Er is gevraagd of de le Opzichter ten deze spe cialiteit is; hierop wil spr. antwoorden, «lat men in een kleine plaats als Amersfoort on mogelijk specialiteiten voor alles kan vergen. B. en W. wenschen volstrekt niet bij de leden van den Raad onder te doen waar het schoon heidsgevoel betrelt, doch zij weten óok, dut waar een der stadsboomen schade toebrengt, de Gemeente die schade kan betalen. Spr. heelt nimmer hooren klagen, dat er onoor deelkundig is gesnoeid en herinnert dat er nooit is gerooid zonder machtiging van den Raad. De heer K leb er zegt, dat de Raad die risico gaarne wil dragen. Alle boomen loopen gevaar, voor een storm te bezwijken, jonge zoowel als oude, getuige de jonge kastanje in den tuin des heeren Apeldoorn, aan den over kant van den Zuidsingel. Spr. betwijfelt*dat er nimmer over het snoeien zou zijn geklaagd en herinnert aan de snoeierij der boo.nen voor het Gymnasium, vroeger kastanjes, thans boomen uit een Neurenburger speelgoeddoos; men zette daar liever een paar telephoon- palen neer dan weet men althans wat zij verbeelden. De Voorzitter herinnert, dat snoeien meest geschiedt op uitdrukkelijk verzoek der omwonenden; ook bij het Gymnasium had dit plaats op verzoek van den rector, die klaagde over iicbtbeiemmering en kilheid. B. en W. kunnen onmogelijk aangeven boe veel of hoe weinig er moet worden gesnoeid. Het voorstel van B. en VV. (7 boomen te rooien) wordt nu verworpen met 11 tegen 6 stemmen (voor de beide Wethouders en «le heeren Plomp, Van Esveld, Tromp van Holst en Van Kalken). De heer Hamers merkt nu op, «lat ook de heer Van Eek een voorstel deed, name lijk om alle boomen op te snoeien waardoor ook de éeue boom zal kunnen worden ge snoeid. De heer Van Eek herhaalt het door hem gesprokeiie. De heer K I e b e r meent, dat dit voorstel den voorrang he«-ft boven dat van den heer Croockewit. De boom wordt dan gespaard en alleen opgesnoeid. De Voorzitter meent dat dit in con flict is met het door den heer Van Beek ge sprokene. De beer KI eb er antwoordt, dat het voorstel niets prejudiceei-t. De heer Hamers meent, dat toch inder daad bet voorstel-Vau Eek de versie strek king heeft. Du Voorzitter herinnert, dat het voor- stel-Croockewit er toe strekt, slechts éen boom te doen vellen en daarom voorrang moet hebben. De heer Van Esveld merkt op dat, als het voorstel-Croockewit wordt aangenomen, het voorstel-Van Eek niet in stemming kan komen. Wethouder Visser zegt, dat het voorstel-Van hick eigenlijk maar zoo losjes daar heen geworpen is en zou een advies van de Heide-Maatschappij prelerueren daarna zou bet voorstel kunnen behandeld De heer Van Esveld merkt op, «lat de lieer Van Eek alle 7 boomen en dat de heer Ciuockewit slechts 0 boomen wil behouden en dat «Jus hel voorstel van eerstgenoemde verder strekking heeft. De Voorzitter doet nu bij stemming uitmaken welk voorstel de voorrang zal heb ben en met 14 tegen 3 stemmen wordt deze toegekend aan bet voorstel-Cruockewlt. waarop dit wordt aangenomen met 14 tegen 3 stern- men (tegen de heerenCslosse, Van Kalken en Van Eek). De linde bij het Schouten- straatje wordt dus gerooid. De heer Van Eek persisteert bij zijn voorstel om de boomen te doen opsnoeien. De heer Van Beek zegt dat bij aanne ming van dit voorstel er weer heel wat tak ken zullen worden uitgehakt en de boomen er toch zeker niet mooier op zullen worden. Mr. Heyligers zou wenschen dat eerst een deskundige wierd gehoord. De heer K 1 e b e r herinnert, dat de Raad zooeven heeft weerhouden dat het doodvon nis over de boomen werd uitgesproken. Geeft de Raad nu weer verlof tot kappen, dun kan dit wel zóo gebeuren, dat er van een bo«un bijna niets overblijft. Wethouder Celosse merkt op, «lat het Dagelijksch Bestuur nimmer op die wijze een besluit van den Raad zal doen ten uit voer leggen. De heer K1 e b e rant woordt, dat omgekeerd de Raad nimmer zal kunnen aangeven hoe veel of hoe weinig er gesnoeid mag worden. Wethouder Celosse herhaalt, dat er slechts gesnoeid mag worden als B. en VV. er last toe geven. De Voorzitter deed toe/eggiug, «lat eerst een deskundige zal worden gebooril. Het voorstel-Van Eek woidt nu verworpen met 13 tegen 4 stemmen (vóór «le heeren Plomp, Hamers, Van Kalken en de voorstel ler). Bij punt 4 (Woningwet) bracht de heer Jorissen een kleine redactie-wijziging ter sprake, zonder daarvan echter een voorstel te willen maken. Het voorstel werd dan ook ongewijzigd aangenomen met algoineeue stemmen. Punt 5 (Benaming wegen op den Berg) lokte geen discussie. Bij Punt G (Privaat-lessen leeraren Gym nasium en Hoogere Burgerschool) zeide inr. Heyligers, dat het hem verheugde, dat door aanneming van liet voorstel men zal terug- keeren tot het oude reglement, waarbij Cura torium, Commissie van Toezicht, rector en directeur toezicht oefenen. Dat het aantal privaat-lessen voor eiken leeraar beneden 30 moet blijven, acht spr. bezwaarlijk, vooral bij die taalleeraren die opleiden voor akte-examens. De Voorzitter verzoekt althans de proef te nemen en volgend jaar zoo noodig een nieuw voorstel te doen. De heer Celosse, Wethouder van Onderwijs, zegt dat het met wenschelijk is, dat de leeraren al te veel overladen zijn met privaat-lessen. Toen men een paar jaar geleden een opgaat dier lesseii ontving, heeft men de handen in elkaar geslagen; men wist niet waar de leeraren d^ tijd van daan haalden. De gewone lessen eischeu al veel tijd voor voorbereiding of correctiewerk en als zy nu nog veel privaat-lessen geven, zal dit aan bet ouderwijs zeker inet ten goede komen. De gelegenheid om privaat-les te geven, moet ook niet al te grif worden ver leend. Het geval doet zich nu voor, dat leer lingen uit Utrecht hier komen les nemen; zij zullen dan wegblijven en zij die hier extra-lessen noodig hebben, zullen niet heen gaan. Het voorstel werd hierua aangenomen z. h. st. evenals de punten 7 (Inkomsten be lasting), punt 8 (Slraatbelasting), en 9 (Vuur-, haven- en tongeid). Het voorstel tot vaststelling der Verorde ning regelende de hefliiig en invordering van rechten wegens diensten door de Gemeente reiniging bewezen, gaf den beer Van Beek aanleiding tot de opmerking dat hij niet goed begreep wat B. en W. thans voorstelden. De V o o r z ikt t e r antwoordde dat het be trof het tarief, opgenomen in het voorstel tot reorganisatie der Gemeente-reiniging. M r. Heyligers herinnerde, dat in de afdeelingen het tarief nogal hoog werd ge vonden en zou het beter achten als men het voorstel verdaagde tot het reorganisatie-ont werp in zijn geheel zal zijn behandeld. Nu zal men vooruit loopen. De Voorzitter meende dat men niet daarop zou vooruitloopen. Als verworpen wordt, «lat de beerputten per se door de Gemeente-reiniging moeten geleegd worden, is 'tiets anders. Spr. vreest dat men thans haast onoverkomelijke bezwaren zal scheppen. Ook de heer K 1 e b e r meent, dut men eerst de geheele zaak moet regelen en pas daarna de helling kan bepalen en zich thans niet moet vastleggen aan het tarief. Evenzeer meent de heer Jorissen, dat men te zeer vooruitloopt. Spr. zal dun ook het voorstel-Heyligers steunen. De Voorzitter raadpleegt hierop de Wethouders en neemt het voorstel terug. De punten dl (Huur Koppelpoort), 12 (salarissen Burgemeester en Secretaris) en 13 (tractcment waarnemend-Ontvanger) worden weder aangenomen d. of h. st. Bij punt 14 (voorstel wijziging Jnstructie, borgtocht en jaarwedde Ontvange.) vraagt de heer Vols lleyn of 't de bedoeling is om, nu bet kantoor des Ontvangers in plaats van 9 tot 1 uur geopend zal zyn van 9 tot 3, ook tot 3 uur gelegenheid to geven tot geven tot betalen. is dat zoo, dan zal de Ontvanger achterstaan bij de overige ambte naren, die om 3 uur vrij zyn, want eerst na drieën kan hij beginnen met zijn kas op te maken, enz. De Voorzitter antwoordt, dat de Ont vanger toch langer werkt on de uitbreiding der kantoor-ureu sleehls is ten gerieve van het publiek. De heer Veis Heyn zou dan willen voorstellen, het kantoor voor het publiek open te laten op de oude uren dus van 9 tot 1 uur. Wethouder Celosse merkt op, dat het kantoor minder zal open wezen voor het publiek dan voor allerlei doeleinden. De lieer Veis He y n is volkomen be vredigd over «le uiedeelingen en zal gaarne genoegen manen met het voorstel. De heer Van Esveld meende, dat liet publiek voordeel zou hebben van den ver- meerderden kantoortijd. Nu laat het spr. vol komen onverschillig, nu kau 't hem niets schelen. Wethouder Celosse herinnert, «lat art. 2 der Instructie zegt, dat de kantooruren worden bepaald door B. en W. Een uitdruk- kiug als D l kan ine niet schelen" acht spr. niet goed in dun inond van een Raadslid. De heer Van Esveld antwoor.lt, dat hij gemeend heeft, dat een concessie werd ge daan aan het publiek. Nu blijkt, «dat dit niet het geval is, vimlt spr. «le verandering van kantooruren vrij onverschillig. Wethouder Celosse merkt op, «lat er o.a. gelegenheid zal zijn oin mandaten te ontvangen. De beer Van Esveld zou gaarne zien, dat er ook langer tijil was om te betalen. De beer Croockewit geelt in overwe ging, gelegenheid te geven op iedereu werk dag te betalen. Feitelijk gebeurt dit toch en dat Maandag, Vrijdag en Zaterdag niet ge noemd staan op de aanslagbiljetten is feitelijk een wassen neus. De lieer Van Esveld acht dit zeer juist. Nu is 'teen gratie van den Ontvanger als hij belasting int o'p een niet-belaaldag en 't is beter hein daartoe te verplichten. liet publiek is er niet voor den Ontvanger, doch de Out- vaoger is er voor 't publiek. Het voorstel wordt hierop z. li.st. ongewij zigd aangenomen, evenals punt 15 (rangen en jaarweddeu ambtenaren Secretarie). Bij punt 10 (salaris adjunct-inspecteur van politie) zegt de heer Jorissen tegen het voorstel te zijn en toch ie zullen stemmen vóór de terhoogiug met t100. Spr. is er tegen omdat hij 't niet goed vindt, «lat reeds na éen jaar het maximum-tractement wordt bereikt, doch hij zal vóór stemmen omdat den titularis dat salaris toekomt. Er is hier heel veel te doen, alleen op de straathoe veel bureau-werk «ie adjunct bovendien heeft, weet spr. niet en voor zooveel bezigheid is f700 waarlijk niet te veel. Bovendien is dan de verhouding tot de tractemeuten der agen ten ook beter. Het voorstel wordt nu aangenomen z.h.st. evenals «Ie punten 17 en 18 (subsidiën Vreemdelingenverkeer en tram), 19 (Begroo ting Scbuttery), 20 (Begrooting Burgerlijk Armbestuur), en 21 (Begrooting Burger Weeshuis). Op voorstel van den beer Jorissen wordt nu punt 23 (benoeming leden School commissie) behaudeld vóór punt 22 (Ge- meonte-begrooling) waarmee te ball' drie werd aangevangen en waarover in bet vol gende nummer. Het verzet van den heer M. Kraan tegen het ontslag hem in verband met de ontsporing te Barneveld gegeven, zal morgen voor het scheids gerecht der H. IJ. S. M. dienen. De tot stand koming van het gebouw voor warme baden van de heeren Van 't Hof en Van Achterbergh is thans verzekerd, óok omdat Bur- gemeeester en Wethouders nu de plannen daar voor ongewijzigd hebben goedgekeurd. De Statuten van het Amersfoortsche symphonie- orkest „Jubal" zijn erkend bij Kon. besluit van 19 October, no. 34. H. M. de Koningin tee- kende het besluit te Raben-Steinfeld. Is de vereeniging ook hiermede zeer fortuin lijk geweest in veertien dagen tijds was alles beklonken minder vlot gaat het met het vin den van een derden cellist en eenigealtisten, die, nu het orkest zóo sterk is, hoogst welkom zou den zijn. Een van de Bestuursleden der „Amersfoortsche i Vrijwillige Brandweer" deelde ons mede, dat de lezing welke wij gaven van het gebeurde bij tien brand op de Kampstraat niet juist is. Wij staken ons licht op bij iemand die uit hoofde van zijn ambt naar onze meening wel j het allerbest was ingelicht. De „Vrijwilliger" houdt pertinent vol, dat zijn vereeniging het eerst water gaf, dat daarop de slang is gebarsten waarop, toen de waterstraal niet toereikend was, men de slang door b-huis heeft geleid. Terwijl de vrijwilligers hiermee bezig waren, heeft spuit 3 water gegeven zon der straal pijp. Men heelt nu de beide lezingen. De vereeniging „Liefdadigheid" houdt Dinsdag 3 November ten Raadhuize een ledenvergadering. Als 'tgoed weer is, zal Amersfoort Zondag weer kunnen genieten. Op Quick's terrein aan den Leusderweg zal het eerste elftal van „Quick" een voetbulwetstrijd houden tegen de veteranen. De oude garde weer in 't vuur. Met het oog op de mindere geoefendheid en de ietwat stramme leden van de oudjes zal slechts tweemaal een half uur worden gespeeld, met een rust-periode eveneens van een halt uur. De heer A. M. Harterink, Quick's Secretaris, is door den „Nederlandschen Voetbal Bond" be noemd tot consul voor Amersfoort. Zondagmiddag speelt het tweede elftal van „U. D. I." op het terrein aan den Leusderweg een 2u klasse competitie voor den „U. P. V. B." spelen tegen het tweede elftal van „U. V. V," uit Utrecht. „U. D. I." heeft de uitnoodiging van „Victoria" te Tiel om deel te nemen aan een door laatst genoemde club uitgeschreven concours moeten weigeren omdat alle wedstrijden waaraan het moet deelnemen, reeds zijn geregeld. De bezoekers van „Amicitia" hebben blijkbaar gewacht op Henri ter Hall en deze heeft, als tegenbeleefdheid, er voor gezorgd met een nög beter troep, een nög mooier programma een nög pakkender revue te komen dan in vorige jaren. Gisteravond «le zaal stampvol; reeds om half acht schoon uitverkocht; de programma's op, tekstboekjes op, geen staanplaatsje meer; de lui die voor den eersten rang hadden betaald, waren al heel blij dat ze heel achterin de zaal op een der banken mochten zitten. En de voorstelling, rij kaan afwisseling. Een succès fou. Maar met dat al is 't zaak voor hen die beden of morgen «le voorstelling willen gaan bijwonen om in tijds plaatsen te bespreken. In de gister te Harderwijk gehouden verga dering van tien Gemeenteraad kwam ook aan da orde de concessie-aanvraag van ingenieur A. J. Krieger voor een paardetram van het station naar de markt aldaar. De „Harderwijker Crt." meldt dienaangaande: De heer Van Esveld brengt rapport uit op de concessie-aanvraag voor een paardetram. Vol gens de commissie verdient het denkbeeld ern stige overwegingde totstandkoming wordt ge- wenscht geacht, doch het kapitaal zal van de Gemeente moeten komen, aangezien particulieren het niet licht zullen bijeenbrengen. Wat de be cijfering betreft, het volgende kosten van aanleg f18000; voor jaarlijkach bedrijf en aflossing f3800 plus de rente van f18 000, samen f4500. Er wordt gerekend op 3 personen, 3 paarden, '2 personenwagens en 1 goederenwagen. De in komsten worden geschat op f4400. Hierbij wordt gerekend, dat een derde van de passagiers die te Harderwijk geregeld aankomen of van daar vertrekken, van de tram gebruik zullen maken, en op zullen brengen f3600, terwijl f900 aan vrachtgoed moet worden opgebracht. De com missie wenscht verder aan den Raad over te laten boe hij zich in deze zaak wil uitspreken. De heer Berends maakt bezwaar tegen de ver strekking van het kapitaal door de Gemeente; het zal de belasting drukken en een schadepost worden, aangezien hij vooreerst geen rente te gemoet ziet. Zoo luat zich ook de heer Van Zalingen uitvoor rekening van de Gemeente ziet hij er geen heil in. De Voorzitter meent, dat de zaak voor besla- sing niet rijp genoeg is; hij stelt namens B. en W. oor, dat de Raad zich thans alleen uitsproke over de al of niet wenschelijkheid van het tot stand komen van een paardetram, geheel afge zien van deelneming aan het kapitaal door de Gemeente, en verder af te wachten een praead- vies van B. en W. betreffende de geldelijke aan gelegenheden. De heer Van Uchelen meent, dat het initia tief niet van den Gemeenteraad moet uitgaan hij vindt het een speculatie op de Gemeente-kas. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Goedhartige menschen zwijgen gaarne over de kleine tekortkomingen hunner medemenschen. Zij zullen wel nooit gebrek aan stof tot zwijgen hebben. (Berl. Tageblatt.) Burgerlijke Stand van Amersfoort van 22 tot en met 28 October 1903. GEBOREN: Antoon, z. van VV. Mets en A. Pampus. Dirkje Teunisje, tl. van H. Ai-bon en A. Hofland. Hieke Caroline, d. van IJ. W. van den Brink en J. C.Smid. Marie Lucine, d. van G. J. Boode en M. L. Jacot. Gijsbertus, d. van G. van Loenen en C. van de Haar. Wilhelmus Bernardus, z. van B. Leeuwenkamp en H. J. Ruisenaars. Hendrika Gosewina, d. van F. Teuthof en J. C. Brinkman. Albertus, z. van M. van Duinen en A. H. van Nimwegen. Ever- arda, d. van H. van Bekkum en J. van «Ie Lodijk. Teunis Gijsbertus, z. van J. van de Ridder en J. Verschuur. Carolus Jo hannes Gustav Bernard, z. van J. Alles en M. Zernitz. Jacob Hendrik, z. van M. H. M. Vierdag. Antonius, z. van E. van 't Hoenderdaal en IJ. Brandsen. ONDERTROUWD J. de Valk en M. IJzer man. VV. P. Bronsveld en M. Binnekamp. H. Volp en J. Draaijer. L. H.Smit en T. Stomphorst. B. J. van der Flieten W. J. Massa. K. Peereboom en M. G. van der Put. GEHUWD: D. H. van Zanten en C. M. IJannesseii. OVERLEDEN: Rrunis Veldhuisen, 77 j, echtg. van A. van Piureu. Hendrik Mos- sink, 75 j., wedr. van A. Mossink. Mar- rigje van Dijk, 73 j., echtg. van R. Lockhorst. Een lovenl. aatig. kind m. gesl.vanA.de Wit en VV. van Groenestein. Jacob van Essen, 21 j., ongeh. Lambertus Everardus Langras, 4 j. Stijntje 17 j. ongehuwd.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2