Stadsnieuws. Gemengd nieuws. wij gemeend, onzen toevlucht tot leening te mogen nemen. Ware het hier een jaarlijks wederkeerende uitgave van ruim 1 6300 dan zoude van leening geen sprake mogen zijn. Thans is het een uitgave voor uitbreiding der zaak, welke vrijwel op een lijn staat met zoogenaamde «oprichtingskosten", waar voor een leening toch steeds gerechtvaar digd is. Dat de aan te schaffen materialen veel korter dan 30 i 35 jaar zullen bestaan, is juist. Bij de aan te gane geldleeniDg dient dan ook bii de bepaling van den eind-termijn van aflossing hiermee rekening te worden gehouden. Als men het aan het slot der Memorie van Toelichting voorkomende overzicht van buitengewone ontvangsten en uitgaven nagaat, zal men ontwaren, dat men na b.v. '24 a 25 iaren, als wanneer de aan te gane geld- leeoing zal kunnen zyn afgelost, nog veel zal overhebben van wat thans uit geldieening zal worden tot stand gebracht. Wij meenen dan ook dat, als men 't geheel overziet, eerder een kapitaalvorming voor 't nageslacht dun een bezwaar voor 't nageslacht kan worden geconstateerd. Dat wy niet zouden inzien, dat de finan- eieele toestand der Gemeente de uiterste om zichtigheid vordert, kunnen wij niet toegeven. Wij meenen juist de uitgaven tot de meest noodzakelijke te hebben beperkt. Trouwens, dat dit betoog niet ernstig ge meend is, blijkt ons uit latere beraadslagingen, waarbij juist de hier gelaakte post betreffende verhooging voor den baas-fitter eenstemmig wordt goedgekeurd. Thans volgo de Begrooting met hetgeen in de afdeelingen omtrent de verschillende posten is opgemerkt. Ontvangsten vroegere dienstjaren. Met batig saldo der Getucerite-rekeuing over 1902 (begroot op 123 308.215) beeft be dragen f33430.52 en is ontstaan door ver meerdering der ontvangsten met f33289.375, onder welk surplus als «buitengewone ont vangst" slechts voorkomt een bedrag van f117.39®, en door een besparing van f141.145 bij de uitgaven, terwijl bij de uitgaven als «buitengewoon" (niet door leening gedekt) voorkomt een bedrag van f490.505 wegens aankoop van Gemeente-eigendommen. Het saldo is hoofdzakelijk te danken aan hoogere ontvangst uitopcenten Grond- en Personeele belasting f2/22.16, Inkomsten belasting f5708.40, Vuur-, haven- en tongeld f904.76, Jaar- en weekmarkt f542.20, ver koop mest (reiniging) ft190.985, houtverkoop f951.40, gasfabriek f18 280.435 en Rijks-uit- keering f2084.40. Belastingen en heffingen. De kohieren der Grondbelasting over 1903 bedragen in hoofdsom voor de gebouwde eigendommen f23 597.34, waarvan 40 opcen ten f9438,94; voor de ongebouwde eigen dommen 14382.78, waarvan 10 opcenten f438.28; en voor de Personeele belasting over 1902 f 42 995.405, waarvan 50 opcenten f21497.70 te samen f 31 374.92, tegen ge raamd f27 783.03 en ontvangen 1 30 505.1ö5 in 1902. De Inkomstenbelasting is geraamd op f78 000, tegen begroot f 66000 en ontvangen f71 708.40 in 1902. Een heffing van 3% zal vermoedelijk voldoende zijn om het uitge trokken bedrag te verkrijgen. Het Vuur-, haven- en tongeld is geraamd op f5600. Gelijk bekend, werd wederom Koninklijke machtiging gevraagd om 50% van het tarief van 1 Mei 1830 te mogen heffen. In de eerste afdeeling opperde éen lid het denkbeeld, iets meer dan 50% te heffen nu do Gemeente voor de haven groole onkosten heeft gemaakt. Dit lid wenschte hiervan echter geen voorstel te maken. Een ander lid vroeg hoe het komt, dat thans de scheep vaart verminderd is. Immers B. en W. zeg gen io de Memorie van toelichting: «De opbrengst is geraamd naar die der laatste jaren in verband met de verminderde op brengst in de eerste 7 maanden van 1903." Hierop werd hem geantwoord, dat zulks groo- tendeels ligt aan ae beperking van steenen- aanvoer, veroorzaakt ooordien niet zooveel meer gebouwd wordt. Dit lid wenschte te coDStateeren, dat dus het argument dat de handel zoo vooruitging, door welk argument men er de kademuur van f21 000 er bij den Raad floor heeft gekregen, onjuist is geweest. De uitgetrokken post ontmoette overigens geen bedenking. De 2e afdeeling besprak den post niet. In hun antwoord herinnerden B. en W. er aan, dat het vuur-, haven- en tongeld niet strekt tot het onderhoud van de haven aan den Koppel doch, blijkens aanhef fier ordonnantie, «tot het onderhoud van het trek- pad en paalwerk, de lantaarn en den ton aan den mond van de rivier de Eem". Hier zij vast meegedeeld, dat voor dat on derhoud is uitgetrokken een bedrag van i 14*4>0, niet een memorie-post voor de vol- tooiing der steenglooiing aan het Wester- hoofd. Wordt vervolgd.) In het bericht omtrent de verkiezing van No tabelen der Nederd. Hervormde gemeente is niet meegedeeld, dat op den heer J. Ger. Kleber 142 Btemmen werden uitgebracht. Welk verzuim hierbij wordt hersteld. Volgons de «Bescheiden betredende de geld middelen" over bet dienstjaar 1D021903 was over het gcheele Ryk het aantal aangeslagenen in de Vermogensbelasting 83 568, tegen 82 038 in het voor- gaaude jaar, en de totaal-opbrengst 17 760000. In de provincie Utrecht, welke 4.9 p.Ct. ran de geheele bevolking des Rijks bevat, was het aantal aanslagen 6.7 p.Ct., do opbrengst 9.8 p.Ct. Alleen Zuid-Holland met 32.1 p.Ct., Noord-Holland met 25 p.Ct. en Gelderland met 12 p.Ct. staan boven Utrecht. Het gemiddelde van het bedrag der tanslage» was in ae provincie Utrecht hot hoogst en wel f129. Het aantal millionnairs was slechts 461 of ruim V» p.Ct. der bevolking: zjj bezitten samen 936 millioen of 15',, p.Ct. van het totaal belastbaar vermogen. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloo- pig verslag der Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot aanvulling en wijziging vau eenïge be palingen der Militiewot 1901 zegt de Minister van Oorlog, dat zal worden overwogen of, zonder onbil lijkheid tegenover hier te lande verblijvende jonge lieden, wier vader, moeder of voogd io een vreemd land woont, iets kan worden gedaau tor tegemoet- kc :iing, althans ter vermindering, van de bezwaren waarop' in het Voorloopig Verslag is geweien met betrekking tot wegens hun verblijf ia Nederland, mililieplicbiige minderjarigo Nederlanders, wier ouders in de koloniën metterwoon gevestigd zijn. Maatregelen worden getroffen om jongelieden als biervoren bedoeld, in de gelegenheid te stellen aan het Voorbereidend militair oudenvijs deel te nemen. De keuring van miliciens geschiedt met de grootste nauwkeurigheid. Het streven om alle werkelijk on geschikte miliciens zoo spoedig mogelijk den mili- taireu dienst te doen verlaten, besUut steeds bij alle officieren vau gezondheid. De voorgestelde regeling laat den dienst voor eerste oefening geheel onveranderd zy strekt enkel om wijziging te brengen in den dienst voor het blijvend gedeelte door bij de onbereden korpsen liet ploe- gcnslelsel te doen vervallen. Eon loyale uitvoering der wet brengt met zich mede, thans niet te tornen aau den eersten oefeuingstijd en het komt ook niet bij de llegeering op, die groote Btrijdvraag weer te uiakeu tot het onderwerp van gedachtenwisseling by do Kamer. Er zal naar gestreefd worden om, niettegenstaande de oprichting van het 10e eu het 11e regimeut infanterie, bij de onbereden korpsen beneden de 6500 man te blyven. Do voorgestelde nieuwe regeliug van de ver goedingen ten behoeve van minvermogende betrek- kiugen vau kostwinners, beantwoordt geheel aau de reeds bestaande practijk. Toekenning van het maximum-bedrag zal tot de uitzonderingen be- booreu; veelal zal met tuinder kunnen worden volstaan. De wijze waarop het ouderzoek naar de huishoudelijke omstandigheden plaats heeft, behoort aau het oordeel van het Gemeentebestuur te worden overgelaten. Vanwege de Departementen van Alge meen Bestuur is geenerlei drang uitgeoe'end, noch op dat van eetiige andere Gemeente om tijdeus de op het Gemeentebestuur van Amsterdam, noch herhalingsoefeningen het loon of een gedeelte daar van ie blijven uitbetalen. Wij vernemen, dat het wetsontwerp tot af schaffing van de Nederlandsche Staatsloterij zéér spoedig aan de orde komt, terwijl daarna de Loterij wel 1904 zal volgen. Wat zullen de buitenlandsche loterij-collecteurs een pret hebben. Men verzoekt ons, mee te ducle.i, dat niet tegenstaande het door de Besturen van den „Nederlandschen Uitgeversbond" en van de „Yer- eenigintr tot Bevordering van de 3e)angen des Boekhandels" tot het Dagelijksch bestuur dezer Gemeente gericht verzoek, B. en YV. opnieuw aan de boekhandelaren te dezer stede hebben gevraagd met welke korting op den (door den uitgever vastgeatelden) prijs zij de voor de Ge meentescholen boeken wilden leveren. De boekhandelaren hebben echter geen van allen ingeschreven. Door de afdeeling Amersfoort van de „Ver- eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken" is aan den Gemeenteraad het verzoek gericht, de circulaire der N. O. P. C. over alco- holcursussen op de Herhalingsschool in behan deling te willen nemen. De brievenbus aan de brug bij de Hendrik van Vianden-straat is gister geplaatst. De lichting zal nader worden bekend gemaakt, doch eerst aanvangen nadat het bekende bord er boven bevestigd is. In den tuin van „De Roskam", aan de Kamp straat, worden thans nog frambozen van den kouden grond geplukt. YVel opmerkelijk is 't, dat, blijkens een entre filet in net „Handelsblad", dit voor half Novem ber overigens zeer merkwaardig verschijnsel, dit jaar op vele plaatsen veorkomt. Kolonel J. de Waal heeft gisterochtend op plechtige wijze het bevel over het le regiment vcld-artillerie aanvaard. De Ned. Hervormde Zondagsschool-vereeni- ging" hier verzoekt ons mede te deelen, dat de op brengst der namens baar aangeboden lijst van bijdragen voor een Kerstleest voor de leerlingen barer scholen haar verwachtingen verre heeft overtroffen. Aan allen, die haar hun zeer gewaardeerden steun hebben verleend, betuigt zy haar erkente lijkheid voor de milde bijdragen, die de vol voering van haar plan mogelijk maken. Ofschoon zeer erkentelijk voor den steun in vroegere jaren door personen van alle gezindten verleend, is het voor haar een verblijdend teeken, dat het nu bijna uitsluitend leden der Hervormde kerk zijn, die hun medewerking hebben ver leend aan deze Hervormde Zondagschool. De plaatselijke afdeeling der 11. K. drankbe- Btrijdingsvereeniging „Het Kruisverbond" zal Zondagavond op feestelyke wijze haar 8-jarig bestaan herdenken. Tegen 22 dezer is door den „Ned. onderofficie ren-scherm bond" een wedstrijd op fleuret uitge schreven voor Bondsleden die nog geen prijs hebben gewonnen en welke hier ter stede zal worden gehouden. Aanstaanden Zondag zal het eerste elftal van „Quick" naar Rotterdam gaan om zich te meten met Sparta" van daar. Het tweede elftal speelt hier onder leiding van den heer W. van der Sluis tegen het tweede van „Hercules" uit Utrecht. De politie maakte proces-verbaal op tegen een paar bengels van 10 of 11 jaar die van een even onbeheerd staand rijwiel een luchtpomp stalen en deze voor elf cent verkochten aan een op- kooper. Of deze laatste er zonder kleerscheuren zal afkomen 7 En hoe komen zulke kleuters tot de weten schap dat en waar zij het gestolene te gelde kunnen maken? By de aanbesteding voor het leggen van we gen, rioleering, enz. in het Schoonoord Park te Baarn werden 35 biljetten ingeleverd. Laagste inschrijver was de heer H. van Anrooy, te Nieuwaal, voor fll 600. Het werk is echter ge gund aan den heer J. de Zoete, te Baarn, voor f12543, op voorwaarde, dat zooveel doenlijk van Baam8che werkkrachten gebruik zal worden gemaakt. Gisteravond is het tolhuis bij Soest nagenoeg geheel afgebrand. Dat er eergisteravond een geweldige brand op ,Nimmerdor" zou zijn geweest, gelijk in de stad werd verleid, is beslist onwaar. Bij de bewoners is er althans hoegenaamd niets van bekend. Tot opvolger van professor Ziehen is benoemd als hoogleeraar in psychiatrie aan de Rijks-Uni versiteit te Utrecht dr. K. Heilbronner, te Breslau. Om een kind op te voeden, is veel kracht noodig, omkleed door veel zachtheid men moet het leiden met een ijzeren hand, gestoken in een iluweelen handschoen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op am. G en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van hst publiek, dateendoor H. vak EE ipget'iend -or.-ek, met bijlagen, om vergunning tot hei. .-richten van eene broodbak kerij ia het perceel alhier gelegen aan de Kamp straat No. 39, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 8746, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt. en dat op Donderdag, den 26. November aan staande, des voormiddag» te balt elf uren, gelegen heid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrich ting in te brengen. Amersfoort, den 12. November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De W. Th. SANDBERG. De onder-directeur van het Gemeentelijk bu reau voor keuring van levensmiddelen te Parijs heeft ontdekt, dat het mogelijk is, wijn te proeven door middel van de telephoon. Het beginsel, waarop de uitvinding berust, is de meer of min dere geleidbaarheid van verschillende vloeistoffen, in casu van wijn en water. Het toestel werkt aldus: Twee vaten, waarvan het eene wijn bevat, waarvan men weet, dat hij „ongewaterd" ie, en I het andere de zelfde hoeveelheid proel'wijn, wor den geplaatst op een toestel, dat er uitziet als een schaal. De telephoon wordt daarna in con tact gebracht met de vloeistoffen in de beide vaten. Indien de te onderzoeken wijn even zuiver is als die, welke voor het onderzoek gebruikt wordt, hoort men geen geluid. Indien er daaren tegen water in ie, gaat de telephoonschel luiden, en hoe meer water er in den wijn is, des te sterker zal de telephoonschel aanspreken. Een soort gradenboog, waarop verschillende cijfers zijn aangebracht, staat eveneens in verbinding met de telephoon. Om nu de hoeveelheid water te bepalen, die de proefwijn bevat, verzet de on derzoeker een handvat op dezen gradenboog, totdat de telephoon-schel, die al dien tijd heeft doorgerammeld, geheel zwijgt. Het handvat staat dan dus stil bij een der cijfers op den graden boog. Dit getal wordt dan opgezocht in een tabel, door den onvermoeiden en genialen uit vinder samengesteld, en geeft precies aan de juiste hoeveelheid water die in den wijn zich bevindt. De neus is 't merkwaardigste lichaamsdeel van den menscb. Hij heeft den rug van voren, de vleugels van onderen en den wortel van boven. De twee soiréo's, door Adeline Patti te New Y'ork gegeven, hebben samen de ronde som van f75 000 opgebracht. \:oor eiken avond kreeg zij een vust honorarium van f12 500 en buitendien de helft der ont vangsten boven de f20000. Een jong Italiaan. Tomrnasso Landi, beeft aan de Fransche „Société astronomique" een rapport gezonden over zijn nieuwe, opzienbarende uitvinding om den telescoop zoodanig tc vol maken, dat het instrument de voorwerpen 50000 maal vergroot. Men verwacht, dat die uitvinding een alge- heele omwenteling in de sterrenkundige weten schap znl te weeg brengen. Dokter Chantemessc, van het instituut-Pasteur i te Parijs, heeft een serum gevonden tegen typhus. Met dit serum heeft hij 97 van de 100 gevallen I genezen. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 5 tot en met 11 November 1903. GEBORENGerrit, z. van E. Eikelboom en E. de Graaf. Gerardus Albertus, z. van H. van Beek en E. Elfrink. Hendrik, z. van B. van Ree en A. van Batenburg. Wilhelmus Lambertus, z. van W. van den Bedem en G. Staal. Henri Constant Jan, z. van W. F. Ruerapol en D. J. M. de Plön- nifis. Hendrikus, z. van II. Brons en A. van Boeschoten. Jantje, d. van D. Juffer on H. Groen. Albertus Cornells, z. van G. J. J. Nieuborg. Jacob, z. van J. Rara- selaar en H. van Klooster. Arie, z. van J. Verheuvel en E. Hoksbergen. Leendert, z. van N. van Dasselaar en W. van Gelder. Hendrik, z. van J. Tiggelaven en M. Plag- genboef. Alijda, d. van A. H. Staal en J. van Aalten. Elisabeth, d. van P. Hagen- beuk. Hendrikus, z. van A. Vennis en M. Rouwendal. Hendrika Maria, d. van A. Muller en L. van den Brink. Gerardus, z. van G. üiederikse en"S. H. Noordzij. Jvonne Everdina Elisabeth Dido, d. van W. J. Jeltes en D. E. Opstelten. Metje, d. van E. Smit en M. van Wijland. Geertruida Johanna, d. van H. Kuiks en van Keulen. ONDERTROUWD: D. Huisman en P. de Vrije. F. J. Kisner en F. C. Baulaud. J. Kluver en R. van Elven. G. Boersen en C. W. Mostertraan. GEHUWD: K. Peereboom en M. G. van der Put. B. J. van der Vliet eu W. J. Massa. J. van Munster en M. A. Ooster- wijk. H. Volp en J. Drauijer. G. Blom bergen en R. JekeJ. OVERLEDEN Anna Jagtenberg, 78 j. wed. van G. van Doorn. Jacoba Brits, 73 j., wed. van N. van Eijkelcnburg. Joann 11 en rich Wensing, 91 j., weduwn. van R. Schoonderbeek. Albertus van Duinen, 15 d. De Bauk voor Incourante Waarden. Agentschap: Utrecht, Van ASCH van W1JCK Co. Vragen en Aanbiedingen van Provinciale-, Uemeente- en W'aterscliap»- Obligatiëu en Incourante W'aarden. Gevraagd Aand. Ulr. Algeineeue Brandverz.-My. Ulrechtsehe Begrafenis-Vereen. 10 A f 10. Verzek. en Herverzekeringsbank „Nota" 5 Óprielitersbew. Westl. Hyp.-bank Pref. miiid. Mij. tol bereiding van Kool- leerprodticten te Krimpen ",'d IJsol S'/j pCt. Obl. Mij. Zeebad Seheveniugen 3 pCt. Otl. Bouw Mij Scheveningen (Oranje-Hótel) A and. Mij. Zeebad Scheveuingen. 2 aand. Westlandsctae Hypolh.bauk. 2 sand. Oranje-Nassau Hypotheekbank Aand. Utrechtsche Brood- en Meelfabriek 4 f500 aand. Tjiaaroeni Aangeboden 1 ft f500 5 pCt. Chemische Fabriek voor neen dr. Haagen 1000 aand. Gooische Beotw.-suikerfabr. f20000 4 pCt. Gein. Helder niet con verteerbaar vóór 1915 f8000 4 pCi. Prov. Noord-Holland ,1000 3'/» pCt. Gein. Haarlem 1791 „1000 idem 1795 „1000 3'/j pCt. Gem. Enschede 1898 „13 000 8pCt. Gem. Schiedam „10 000 3'/j pCt. Gem. Groningen „10 000 3'/j pCt. Geiu. Wiuachoteu „5000 3 pCt. Geui. Schiedam „20005 pCt. Intern. Koolzuur Cy li nder-My „1000 (lOpCt. gestort) Nederl. Voortechotb. 10 pref. sand, ft f 100 Eerste Nederl. Mij. tegen Verzekering van risico in loterijen 2 ft 100 p. st. aand. Fin. Mij. voor Z.-Afrika 2 i f1000 (gest. 10 pCt.) naud. Mij. Laan van Meerdervoort 1 «and. Dierentuin. f10000 volgest, aand. Bouwgrond-Mjj. „Zorgvliet"' f1000 5 pCt. Hollaudsche Kaas Exp.-Mij. 3 ft f1000 aand. Ned. Mij vau Verzekeriug te 'a-Graven hage (10 pCt. gestort) 8 ft f1000 (gest. 20 pCt.) aand. Eerste Nederlandsche Hypotheekbriefbank f9000 3 pet. Hoogheemraadsch. Delfland* „6000 3'/j pCt. Gem. Breda „5000 5 pet. obl. Gastelsche Beetwortel- Suikerfabriek. 2 ft f500 3'/j pet, Rozendsal en Nispen 1 aand. Westl. Hypotheekbank 5 aand. Tweede Nederl. Herverxek.-My. 19 a f500 4 pCt. Gem. Breda f1000 aand. Deli Bedagei Cultuur-My f 1000 aand. Stoomviescherij-Mij „Mercu- rius" te IJmuiden f 10 000 (gestort 10 pCt.) aand. Levens- verz.-My „Arnhem" 20 aand. op naam Steiukohleu Bobr Ge- sellscbaft „Herzog Heinrich" in Limburg f 1000 5 pCt. Stoomvaart-Mij. Concordia 95" bod bod bod bod 100 pCt. Coupons betaalbaar te Amsterdam. Alle Provinciale-, Gemeente- en Watcrschaps-Obli- gaties worden steeds tot do hoogste koersen gekocht. Vragen en Aanbiedingen worden kosteloos geplaatst. Bij uitvoering wordt pCt. provisie in rekening gebracht. Alle opgaven te adressen aan de heeren Vak ASCH vak WIJCK Co.. Ridderschapstraat No. 1, Utrecht. Telefoon No. 87. Telegram-adree Abco. RECLAMES- 15—regels fl.25; elke regel meer f0.25. De eetlnst van een vogel. „Gij hebt een eetlust vau een vogel" zegt men aan iemand die geen eer aan den maaltijd van zijn gast bewijst. Zij die deze uitdrukking gebruiken, denken er Diet bij na dat zij iets vreeselijks zeggen, iets zoo als de volgende zin „Gy hebt dus dertien Kilogram voedsel per dag noodig". De waarnemin gen van een Duitsch geleerde hebben inderdaad aangetoond dat boe kleiner een vogel is boe meer hy eet en dat een vogel gemiddeld een gewicht aan

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2