Zaterdag 14 November 1903. No. 5424. 53e Jaargang. Eerste blad. Feuilleton. AÏEBSFOORTSCHE COURANT. UITGAVE: firma a. h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT Telephoon 19. Dit nummer twee bladen. bestaat uit j KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. van den HOOFF Pz. ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten vau eene bewaar plaats voor benzine in het perceel alhier gelegen aan de Langestraat No. 107, bij het Kadaster bekeud onder Sectie E. No. 1928. op do Secretarie der Ge meente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 26. November aanstaande, des* voormiddags te b 'It ell uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van do inrichting in te brengen. Amersfoort, den 12. November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTLERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. BURGEMEESTER WETHOUDERS vau AMERSFOORT, Gezien het verzoekschrift van B. A. van RUIVEN om vergunning tot oprichting van cou bewaarplaats van vuurwerk in het perceel alhier gelegen uau de Mooierstraat, wijk A. No. 3, Kadaster bekend Sectie E. No. 2094; Overwegende, dat op den 15. October 1903 ter Secretarie dezer Gemeente gelegenheid is gcgeveu om bezwaren tegen het oprichten dezer inrichtiug in te brengen en alzoo ingevolge het bepaalde bij het le lid van artikel 8 der Hinderwet vóór den 15. November 1903 over het verzoek zal moeten worden beslist; Overwegende, dat bedoeld verzoekschrift met daarop betrekking hebbende stukkeu ingevolge aan- schrijving van den 3. April 1902, No. 2. A. Z. (Provinciaal blad No. 51) is ingezonden aan het Departement van Oorlog alwaar men met het onder zoek nog niet gereed is, zoodat een beBlissing bin nen den voorschreven termiju uiet kon genomen worden. BESLUITEN: De beslissing op bet vorenbedoeld verzoekschrift to verdagen. Afschrift van dit besluit zal aan den belanghebbende worden toegezonden. Amersfoort, den 12. November 19C3. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De Gemeente-begrootiiig. ii. De Jaarmarkti-echten zijn naai' de opbrengst in 1902 iets hooger geraamd en wel op f700. In geen van de beide aldeelingen vond deze post bestrijding. Of dit ten volgenden jare óok het geval zal zijn? De weekmarkt-rechten zijn begroot op f 1100, tegen f1200 ontvangst in 1902. De rechten voor het gebruik van den openbaren weg (bet maken van schuttingen bij bouw, enz.) waren aanvankelijk begroot -T 1400 doch zijn bij Nota van wijziging geraamd op fGOO. In 1903 werden zij voor de eerste maal geheven. De rechten, te helfan voor diensten van de Gemeente-reiniging, een geheel nieuwe post, werden aanvankelijk geraamd op f2437.50, doch zijn hij Nota van wijziging verminderd met f 1000. In de le afdeeling werd opgemerkt, dat de post van f2437.50 niet kou uitgetrokken worden, zoolang de desbetreffende verorde ning niet is aangenomen. Sommige leden merken op, dat een dergelijke opbrengst alleen is te verkrijgen bij verplichte lediging van beerputten door de Gemeente. Een der gelijke verplichting op te leggen, achten zij hoogst bezwaarlijk; menigeen wordt dan ernstig in zijn beilrijf benadeeld. Van andere zijde verklaart men zich zeer vóór een der gelijke verplichting. Vroeger is daarop reeds door de oude Gezondheids-commissie aange drongen. Het is van groot belang voor de openbare gezondheid, dat zulks wordt inge voerd. Alsdan is er een afdoende controle omtrent bodemvervuiling te verkrijgen. Sommige leden hebben zich over deze vraag nog geen opinie gevormd zij wen- schen hierover nader hun gedachten te laten gaan. In de tweede afdeeling werd gevraagd of het de bedoeling is, de lediging der beer putten door de Gemeente verplichtend te stellen. De prijs (ten allerhoogste f 9) komt erg hoog voor. Vooral voor hen, die zeer dikwijls moeten ledigen, bijv. gestichten, leveren deze kosten een over wegend bezwaar op. Opgemerkt werd, dat men de verplichting althans voor de nieu were putten wenscht op te leggen in 't be lang van de openbare gezondheid. Indien de Gemeente ledigt, heeft de Directeur der Gemeente-reiniging steeds gelegenheid, de put te controleeren. Hiertegen wordt aangevoerd, dat de openbare gezondheid vol doende zoude gediend worden, indien de ver plichting werd opgelegd om minstens éen maal per jaar bij de lediging der put den Directeur te waarschuwendeze kan dan controle uitoefenen. Het is hard om hen, die de mest noodig hebben voor hun bedrijf, te noodzaken deze steeds te koopen. Ook is tegenwoordig, nu men meest wa terleiding of northon-pompen heeft, een ver ontreiniging van den bodem minder ge vaarlijk. Als het tarif zoo hoog is, zal men de beer putten opheffen en meer tonnen nemen dit kost niets, doch voor «le Gemeente kost het des te meer. Deze en dergelijke opmerkingen gaven de afdeeling aanleiding, het Dagelyksche Be stuur uit te noodigen om te overwegen of niet door wijziging der bepalingen een be tere en meer billijke regeling mogelijk is. B. en W. antwoordden Bij de raming voor deze rechten is gerekend op verplichte jaarlijksche lediging door den Reinigingdienst van de privaatputten, welke ingevolge art. (ibis der Bouwverordening met bijzondere vergunning van Burgemeester en Wethou ders zijn daargesteld. Nu van verschillende zijden in de afdee- lingen tegen deze verplichting bezwaren zijn ingebracht, hebben wij gemeend, niet op de tot stand koming vun een voorschrift 'ot deze verplichting te mogen rekenen. Over deze verplichting zal Uwe vergade ring uitspraak kunnen doen bij het vaststel len der Bouwverordening, welke eerlang aan Uw oordeel zul worden onderworpen. Wij hebben, rekening houdende met de groote waarschijnlijkheid dal deze verplich ting niet zal worden voorgeschreven, beslo ten deze rechten 11000 lager en dus tot een bedrag van f 1437.50 uit te trekken. Wellicht is een regeling te vinden, waarbij toch voldoende controle tegen bodemveront reiniging is te verkrijgen. Wij moeten op spoedige aanneming der aangeboden verordeningen, regelende de hef fing en invordering van rechten wegens diensten van de Gemeentereiniging aandrin gen, omdat anders de tijd te kort is ter ver krijging van een Koninklijke goedkeuring vóór 1 Januari 1904. Wij herinneren hierbij, l dat wij de ontwerpen reeds 25 Juni 1902 j hebben ingediend. I De retributiën voor de Algemeene begraaf- j plaatsen zijn evenals voor 1903 geraamd op f1300, egen een ontvangst van f 1351.75 in 1902. De rechten ter Gemeente-Secretarie zijn geraamd op f(30, tegen f45 voor 1903 en f31.70 ontvangen over 1902. Sedert de kos ten van aanbestedingen door de Gemeente worden gedragen, komt de opbrengst der verkochte bestekken in de Gemeentekas. Het schoolgeld voor het Gymnasium, ge raamd naar het aantal leerlingen in Mei 1903, is begroot op f0800, tegen f6400 geraamd voor 1903 en f 6620.87 ontvangen over 1902. Dat voor de Hoogere Burgerschool is be groot op f16000, tegen f17 635 geraamd voor 1903 en f17 049 ontvangen in 1902. Dat voor de Burger Avondschool is begroot op f 100, tegen f 124 ontvangen over 1902 en f112 geraamd voor 1903, Dat voor de Meisjesschool is begroot op f 6030, voor de Jongenschool op f 4500, voor de school 2e soort op f1900, voor de Her halingsschool op f80 en van drie scholen 3e soort op f250. Is de raming dus juist dan zal over_1904 ontvangen worden aan schoolgelden f35660, tegen f36966.52 werkeljjk ontvangen in 1902. Teekenen we hierbij aanstonds aan, dat de later te specificeeren Rijks-bijdragen in het onderwijs f44867.906 zullen bedragen (de totaal-ontvangsten van dezen tak van dienst zijn dus geraamd op f80 527.906) en dat de uitgaver. worden begroot op 217 868.19 (Gymnasium f24000 Hoogere Burgerschool, Ambachtsschool, Burger Avondschool en In dustrieschool samen l 93 000en de Lagere scholen samen f 100 000) dan zal het onder wijs (de 1 39 OOOvoor de industrie-school mee gerekend) een geraamd tekort geven van f 137 340.156, waartegenover natuurlijk staat het zeer groote voordeel dat door het zeer goede onderwys indirect weder in de Ge meentekas terugvloeit. Andere belastingen en heffingen. De Hondenbelasting is begroot op f 1100, tegen f1050 geraamd voor 1903 en f 1100.25 ontvangen over 1902. Het Vergunningsrecht is evenals voor 1903 begroot op f4300; in 1902 word daaruit ont vangen 14450. Do leges van den Burgerlijken Stand wor- I den geraamd op f550, tegen f450 in 1903 en f594.10 ontvangen in 1902. Het Straatgeld, dat voor 1903, het eerste jaar der heffing, was geraamd op f7500 doch waarvan het kohier 27 October voorloopig vastgesteld op f 5585.096, is voor 1904 begroot op f7000. Het totaal der »belastingen en hellingen" wordt dus geraamd op 1 109582.42. Wordt ■Mrvolgii.) EEN REISAVONTUUR. ^„Nellv, Nelly! Kom toch eens kijkenO! Prachtig Kijk eênsl De duurste Parijsche toiletten kunnen Diet deftiger, niet chiquer zijn!" Opgetogen stond de vrouw van den Haudelaraad Asschenbach voor de zoo juist van de modiste ge arriveerde toiletjes voor do Parijsche reis. Kinderlijk- verheugd stond ze in verrukking voor het weelderig geglirn der zijde, het mollig lluweel, de schittering van 't borduursel. Minder opgetogen tooude zich Nelly, haar eenig, verwend dochtertje. .Lieve Hemel, kind, doe toch nietzoo geblaseerd je kijkt net naar al dat prachtige goed, alsof 't jou niets aangaat. Begrijp toch eens hoe goed je er uit zult zien en in den suiaak vallen met je aardige gezichtje en je slank figuur en dan in al deze costumes. Je zult er uilzien als een fee; kijk eens hier, bijvoorbeeld in dit prachtig cröpe-p!i eó japonnetje." Nelly, de jonge dame, onderwierp de toiletten aan een nauwkeurig en blijkbaar deskundig onderzoek, betastte de stoffen en keek met minachting en weinig waardeering naar hot geflonker van de onvervalschte juweelen, die op mama's japon schitterden. „Hm, wel een beetje poenig." „Poenig? Poenig? Maar, groote goedheid kind, waar haal je nu toch in 's hemelsnaam xoo'n uit drukking vandaan?" - Meteene fiere bewoging wierp Nelly het mooie kopje in den nek. „Bij de laatste wedrennen hoorde ik twee kranige dragonder-luitenants, die den gok staken met de rijke poenen. Prettig is dat niet." Zonder eenige weifeling, met iets spottends tegen over de zoo graag schitterende mama kwamen deze woorden over haar lippen en terwijl zij op deze wijze uiting gaf aan wat zij in haar binnenste reeds zoo lang met zich omdroeg, staarden haar blikken in het onbestemde, als dacht zij aan eeu ander vorweg gelegen ideaal. Illusies maakte zij niet meer, Nelly, do rijke, jonge dochter van deu schatrijken Handels- raad. Haar eou-en-twintig levensjaren hadden raia- schien eens gekoestorde idealeu doen verlorou gaan. Met 8poltendon blik zag zij don wercldschen dans om het gouden kalf aan eu door het oogverblindende woeldegoschitter heen zag zij diep, diep in de harten van al haar aanbidders. Papa's millioenen waren de lokvogels. „Ik wou, dat ik arm was", zoo luidde vaak'do verzuchting vau haar, die niet vermoeden kon, wat arin-z'gn zeggen wil. De rijkdom van haar vader maakte haar ziek en dikwijls zon zij reeds op een midel om te zien in hoeverre hot huldebeloou, dat haar van alle zijden teu deel viel, haar persoon dan wel haar rijkdom gold. Moeder en dochter zaten in deu D-treiu, le klasse natuurlijk. Mama rookte sigaretten en blies geurige, blauwe wolkjes omhoog; Nelly ias. Haar groote ouder- zoekoude oogeu dwaalden dikwijls van haar lectuur naar haar vis-il vis, en ontmoetten dan eeu blik, die zeer bescheiden zich telkeus afwendde. Die blik van den olegauten, voornaam uitziunden medereiziger deed haar onaangenaam aan, gaf baar een onbehaaglijk gevoel. In den anderen hoek zat ook een reiziger, eveneens eon jonge man, over wiens open gelaat nu en dau een glans van stil genoegen vloog. Tot hem voelde zjj zich veel meer aantrokken, als ware hjj een oude bekende, een goed vriend. Hjj beviel haar beter, veel beter dau die elegante heer tegenover haar mot zjjn deftige manier van doen. Deze laatste begon een gesprek met mevrouw Asschenbach. du evenzoo deftige vrouw vau den Handelsrnad. Hij stolde zich voor en reikte haar zjjn kaarte over. Vorst Obelofl'. Een Russisch Vorst 1 Mevrouw was in de wolkon. Hij sprak zulk heer lijk gebroken Duitsch met zulk elegant gebroken Fransch er tusschen door. Nelly hield zich buiten het gesprek en bleef uit baar hoekje den ander gadeslaan. Mama had haar hot kaartje overgereikt. Een Vorst, eeu Russische Vorst, natuurlijk schat rijk, die, zooals hij juist vortelde, de heole wereld kende, ecu Globi trotter, die in stilte haar liefhad en haar mama 't hof maakte, om harentwil na tuurlijk dat wus wat nieuws voor haar. Hier konden het niet Papa's millioenen zijn, want daar wist hij niets van in dit geval moest zij zelf, moest haar persoonlijkheid 't zijn, die op kom ia- druk maakte. Thaus begon bet gesprok tocb ook haar te inte resseeren. Hij sprak over een berenjacht, met den Tsaar. Steeds geanimeerder werd het gesprek en voortdu- i reud duidelijker sprak tot haar zjju boteokenisvolle blik. Meermalen sloeg Nelly don bliit voor den *yno 1 neer; als ze dan weer opkeek, zag zo aan de overzijde LIEFDADIGHEID. Tnt het geven van inlichtingen aan D e- E ar terne hts hoofden, Wijkbezoe- ei's en Belangstellenden zal het Centraal-burenu a.s. DINSDAG 17 November des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeisehende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandëSTADT, Kleine Haag 7. Men zie de advertentie op i de vierde pagina. 1 v.n do coupd den iwjjfondaD poMOfioo mot ooti vr ooi ijle lachje om de mondhoelceu en een onbe schrijfelijk spottendon blik. „Mevrouw heeft zeker te Parijs reeds kamers be sproken?" vroeg de Vorst. Mevrouw Asschenbach noemde den naam van een der voornaamste Parijsche hotels. „Mijn man heeft daar twee kamers voor ons gereser veerd." „Oh, zool Als ik te Parijs ben, neem ik daar óok altijd mijn intrek. Een uitstekend hotel, zoor rccom- mandable, werkelijk zeer recommandable. Is dit de eerste maal, dat u Parijs bezookt vroeg de Vorst verder. „Ja, de eerste maal. Om u de waarheid te zeggen, ben ik wel een beetje bang; ziet u, die vreemde taalmijn dochter spreekt wel uitstekend Fransch, maar 't is toch altijd „O, maar uw dochter spreekt werkelijk uitstekend Fransch." En plotseling richtte hij zich geheel tot Nelly, met een ralelenden woordenstroom. Nelly lachte. Als men zóo snel sprak, verstond zij erg weinig. „O, maar in Frankrijk wordt uitsluitend zoo snel gesproken," beweerde de Rus. „De dames zullen mij zeker wel willeu toastoan, dat ik hen naar het hotel breugmen kent mjj daar roeds." ,,'t Is werkelijk zeer beleefd," zeide mevrouw Asschenbach. Zij was opgetogen over de voorkomend heid van don beminnenswaardigen Vorst. Zy tooverde zichzelf als een toekomst voor de oogeu als schoon mama op het groote, Vorstelijke slot. Nolly mocht zich gelukkig achten. Dat was nu toch geeu man, wieu het oin een ryk huwelijk to doen was. Dat daoht Nelly óok, (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1