Zaterdag 14 November 1903. No. 5424. 53e Jaargang. Tweede blad. Stadsnieuws. Ingezonden. m&SFOORTSCHE COURANT. UITGAVE: FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. lranco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 40 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Reclames 45 regels/-4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. By advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art, 26! der Gemeentewet. Doen te weten, dat het kohier der STRAATBELASTING over het dienstjaar 1903, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een iéder ter lesing ligt. Amersfoort, den 14. November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Ds. O. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, hoopt morgenavond half acht weder in «De Zaaier" hier voor te gaan bij de gods dienstoefening der Walen bier ter stede. H. M. de Koningin-Moeder wordt 20 dezer uit het buitenland op «Het Loo" terug ver wacht. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt nogmaals ter kennisse van belang hebbenden, dat voorloopig geen verdere be noemingen bij de Rijks Verzekeringsbank zullen plaats hebben. Afgaande op onjuiste persberichten, heeft zich nogmaals een stroom van sollicitanten aangemeld, die door zulk een ontijdig solliciteeren hun belang meer schaden dan bevorderen. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft bepaald, dat met ingang van 46 November de nieuwbenoemdeadjuuct- ingenieur van den Rijks Waterstaat A. E. Kempees wordt werkzaam gesteld onder de bevelen van den Hoofdingenieur-directeur van den Rijks Waterstaat in de 6e directie, ten einde te worden toegevoegd aan den ingenieur van den Ryks Waterstaat in het arrondissement Utrecht, ter standplaats Utrecht. Het ontwerp op de Tuchtscholen is zon der stemming aangenomen door de Tweede Kamer en daardoor is de invoering der Kin derwetten alweder een stapje gevorderd. Voorloopig zullen er vier tuchtscholen voor jongens en éen voor meisjes komen, die bin nen twee jaar gereed moeten zijn. Het zeggen is, dat éen dier scholen onder De Bildt komt. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Voorzitter en burgerlijke leden en hun plaatsvervangers in den Militieraad voor de lichting 4904 der Nationale militie in de provincie Utrecht: tot Voorzitter G. C. D. d'Aumale baron Van Hardenbroek van Hardenbroek, lid der Pro vinciale Staten, tot diens plaatsvervanger H. A. van Reuningen, lid der Provinciale Staten, tot lid J. Meyer, lid van den Gemeenteraad van Utrecht, en tot diens plaatsvervanger A. J. van Dieren Bijvoet, lid van den Ge meenteraad van Utrecht. Heden vóór veertig jaar heeft de Gemeen teraad zonder discussie met algemeene stem men aangenomen het ontwerp-besluit tot aankoop van het huis naast het Raadhuis, dat werd ingericht voor het kortelings te voren ingestelde Burgerlyk Armbestuur. Het was onderhands door B. en W. aan gekocht voor f4300. De «Phoenix-brouwery", van de firma H. Meursing Cp., zal welhaast overgaan in een Naamlooze Vennootschap. De heer A. M. Kollewijn Nz. heeft onlslag genomen als lid en Secretaris van de Com missie welke zich ten doel stelt, een stand beeld voor Joan van Oldenbarneveldt op te richten. De heer H. Mouw, thans adjunct-inspecteur der kosterijen en Telegraph ie te 's-Graven- hage, is benoemd tot Inspecteur dier dienst vakken te Zwolle. De heer J. Lindenhovius, thans te Voort huizen, is benoemd tot Gemeente-geneesheer van Huissen, bij Arnhem. De heer J. E. H. baron Van Nagell is ge kozen tot Praeses der Studenten-societeit »P. H. R. M." te Utrecht. Een oud Amersfoorter is het 21000ste candidaat-lid van den A. N. W. B. Blijkens advertentie in dit nummer zal de heer Louis Morsink zijn magazijn in comes tibles en délicatessen aanstaanden Dinsdag avond openen. De boekwinkel van den heer Hamers is tot een prachtig, inderdaad grootsteedsch magazijn verbouwd, dat ook uit architecto nisch oogpunt een waar sieraad is voor onze winkelstraat bij uitnemendheid. Luitennt-kolonel J. A. Roelolïs, van den Generalen staf, chef van den staf der 2e di visie infanterie, wordt binnenkort bevorderd tot kolonel. Dat alle verandering geen verbetering is, blijkt voor de zooveelste maal uit het vol gende berichtje, dat we ontleenen aan het «Haarlemsch Dagblad": «Hedenavond zal de uitbetaling van het loon der werklieden van de centrale werk plaats der H. IJ. S. M. te Haarlem plaats hebben onder de nieuwe loonregeling. Van verschillende werklieden vernamen wij, dat tal hunner bij deze verandering aanmerkelijk minder gaan verdienen; men spreekt van tachtig cent, een gulden vijftig, zelfs van twee gulden tachtig minder per week. «Een en ander in verband met een andere regeling van het stukwerk. »Er heersebt hierover groote ontevreden heid onder het personeel." Wat Amersfoort betreft, kunnen we hier aan toevoegen, dat ook de coöperatie lang geen goedkeuring vindt. Alleen de wollen dekens zijn uitstekend, maar de aardappelen bijvoor beeld zijn niet te eten. En waarover 't meest geklaagd wordt, is dat zij die iets van de 'coöperatieve ver- bruiksvereeniging betrekken, aanstonds in houding op hun tractement krijgen en dus niet, gelijk voorheen, toen óok reeds voor gezamenlijke rekening 't een of ander werd ingekocht, kunnen betalen wanneer dit moeder de vrouw beter schikt. Spoedig zullen we daar wel meer van hooren. De verhooren der Enquête-commissie voor de spoorwegzaken zijn Woensdag geëindigd. De commissie houdt zich thans bezig met een suppletoire enquête, die zich uitstrekt over verschillende groepen van spoorweg personeel, verdeeld naar hun werkzaamheid aan de stations, op de depots en bij de secties van den weg. De enquête heeft uitsluitend ten doel, sta tistische gegevens te verzamelen omtrent loon, arbeidstijd en verschillende andere on derwerpen, die licht kunnen verspreiden over den economischen toestand vanhet personeel. Verscheidene jongere meesters en docto randi in de rechten verleenen bij dezen be langrijken arbeid bun medewerking. Donderdag werd door het Bestuur der plaatselijke afdeeling van de «Koninklijke vereeniging van gepensionneerde onderoffi cieren en minderen van het Nederlandsche leger", alsmede weduwen daarvan, gepension- neerd vóór de Wet van 4877, de eerste perio dieke winteruitkeering aan daartoe in de termen vallenden gedaan. Er werd uitbetaaldaan gepensionneerde onderofficieren f55, aan gepensionneerdeu beneden dien graad en ouder dan 70 jaar f50, aan gepensionneerde minderen jonger dau 70 jaar f45, en aan weduwen die huwden nadat haar echtgenoot den dienst met pen sioen had verlaten f42.50. In de Donderdagavond ongewoon druk be zochte vergadering der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" (er waren 14 leden, waarbij zelfs een dame, een nog nimmer vertoonde belangstelling) werd tot Bestuurslid gekozeu jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn. Aan den benoemde zal door het Bestuur hoogst vermoedelijk worden opgedragen het Secretariaat, welk ambt vaceerde doordien de heer Jos. M. C. Haak, in verband met zyn benoeming tot Eere-lid der afdeeling Baarn ontslag nam als lid der afdeeling Amersfoort, waarvan hij dus niet langer Be stuurslid kon blyven. De eerste Nuts-avond in dit seizoen, Don derdagavond gegeven, was zeer druk bezocht, vooral door dames. De dames Mollinger en Wichers kweten, als gewoonlyk, zich weer schitterend van baar taak en droegen de zeer varieerende num mers van bet met groote zorg gekozen pro gramma zeer beschaafd en hoogst verdien stelijk voor. Bijzonder trof ons het zeggen der verzen van Adama van Seheltema, vooral «Zondagmorgen", door freule Wichers, en der fabels van Lafontaine door mej. Mollinger. Laatstgenoemde hoede zich echter voor overdrijving, zoo in de huilscène van «De treurigste bladzijde" als in 't nastukje, waarin zij toch werkelijk niet een soort O verbetuwsch- Vlaarasch had behoeven te spreken. Op 4 December houdt de heer Lamberts een volkslezing. Ook de plaatselijke afdeeling van het «Kruisverbond" heeft besloten, een zelf standig adres aan den Gemeenteraad te richten, verzoekende de door de N. O. P. C. (Nederlandse!» Onderwijzers Propaganda (lub) aan dei. Raad verzonden circulaire in behandeling te willen nemen, in welke wordt verzocht, bij het Herhalingsonderwijs les te doen geven in bet alcohol-vraagstuk. In verband met het aanhangige ontwerp Drankwet zal, gelijk we reeds meldden, aan staanden Maandag een vergadering plaats hebben in «Ons Huis" van de Besturen der hier bestaande drankbestrydings-vereeni- gingen om te komen tot een gemeen schappelijke actie in deze. We herinneren er aan, dat hedenavond de tijd van aangifte sluit voor den cursus stenographic (stelsel-Groote) vanwege «Han del en Nijverheid" te geven. Omtrent den schermwedstryd op fleuret vanwege den «Ned. onderofficiers scherm- bond" hier te houden en welke 22 dezer aanvangt, schrijft men ons nader: Deze wedstrijd is een uitvloeisel van de besprekingen der jongste Algemeene ver gadering. Slechts leden van den Bond, die nog geen prijs wonnen, kunnen er aan deel nemen. De wedstrijd wordt gehouden als volgtDe schermers van éen afdeeling schermen onder ling, zoodanig dat zij allen eenmaal tegen over elkaar komen, dus bijv. bij 5 deelnemers, A, B, C, D en E, moet A schermen met 8., C, D en E, en B met A, C, D en E, enz. Hij, die de meeste partijen wint, is winnaar. Op iedere 5 deelnemers, of minder, is dus éen winnaar. De winnaars der verschillende afdeelingen komen op een nader te bepalen dag te 's Gravenhage bijeen en schermen dan volgens de zelfde beginselen om een of meer prijzen. Bij advertentie in ons vorig nummer werd bericht, dat de abonnenients voorstel lingen doorgaan en dat men nog gedurende veertien dagen kaarten kan nemen. Door het uitvallen van eenige letters stond er echter «veer" in plaats van veertien. In dit nummer wordt zulks hersteld. We teekenen iiierby aan, dat de kaarten wel voor eeu voorstalling naar keuze mogen worden gebruikt, docb strikt persoonlijk zijn. Nu zou men toch waarlyk gaan spreken van een domraen boer. Öister moest de politie weer proces-ver baal opmaken tegen een boer uit Nykerker- veen aie met aardappels ter markt was en die verkocht in een niet-maathoudenden zak. En daartegen is zóo ernstig gewaarschuwd, ook door de »Nykerker Courant". De zaak tegen den kippenkoopman die eenigen tijd geleden met paard en kar door een bataljon van het 5e regiment infanterie reed, zal aanstaanden Maandag voor de Ar- ïvndissements rechtbank te Utrecht dienen. Te Nijkerk is Donderdagavond een afdee ling gesticht van den «Volksbond", aanvan kelijk met 64 leden. De brand van het oude tolhuis in de Birkt, waarvan we in ons vorig nummer melding maakten, wordt aan moedwil geweten. De villa «Eureka", zooals het thans heet, was onbewoond en kortelings werden er vér- schillende ruiten van ingeworpen. Het huis brandde geheel uit en ook de meubelen, aan een Amsterdamsche familie toebehoorende, die er gedurende den zomer woonde, gingen in de vlammen op. Gelukkig dat er niet veel wind was, ander» zou zeker de brand zijn overgeslagen op de in de onmiddellijke nabijheid staande boer derij. Assurantie dekt de schade. Het gebouw der Naamlooze Vennootschap «De Spakenburger Vischafslag" is thans op feestelijke wijze in gebruik genomen. Toen begin dezes jaars, ondanks een ver zoek van moer dan honderd belanghebbenden de Gemeenteraad weigerde, een Gemeente- vischafslag te doer, bouwen, heeft een 47-tal personen een Naamlooze Vennootschap ge vormd en op die wijze in een werkelijk be staande behoefte voorzien. Omtrent den opvolger "van prof. Ziehen i schreef men aan het «Nieuws van den Dag" I Dr. Heilhronner behoort tot de meest be- kenden op zijn gebied en heeft een groot aantal werken geschreven over zenuw- en zielsziekten. Reeds vroeger is de aandacht op dezen nog jongen geleerde gevallen, doch toen werd prof Ziehen, zijn ambtsvoorganger, benoemd. De thans benoemde was eerst adsistent van Erof. Wernicke, te Breslau, ging daarna naar alle als adsistent van prof. Hitzig, en nam als boogleeraar-titulair diens functieu waar tijdens zijn ziekte. Bekend is, dat Hitzig door Ziehen werd opgevolgd, waarna dr. Heil hronner Directeur werd van het prison-asyl te Breslau, welk ambt hij slechts eenige maanden bekleed heeft. Wijsheid is het duurste goed op aarde, want me betaalt haar met zijn jeugd jazelfs wordt men haar nimmer deelachtig. Te Parijs is een vereeniging opgericht van personen die, bewust van hun verantwoorde lijkheid, besloten hebben a. nimmer een bestelling te doen zonder te informeeren of zij geen gevaar loopen, daardoor nacht- of Zondagsarbeid te veroor zaken b. nooit bestellingen te doen op bet laaste oogenblik, vooral niet op irukke tijden c. steeds te weigeren elke thuisbezorging na 7 uur des avonds of des Zondags, om zoodoende niet indirect verantwoordelijk te staan voor een verlenging van arbeidsuren door de leveranciers of het bedienend per- d. geregeld en zonder uitstel bet gekochte te betalen. Bovendien verbindt zich ieder lid om steeds te onderzoeken naar de arbeidsvoorwaarden van een ieder, die hem diensten presteert. Ter navolging Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stnkken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Een plaatsje in Uw blad s.v.p. voor 't on-

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5