Dinsdag 24 November 1903. PHOEMX - BROUWEKIJ. BOCK-BIER verkrijgbaar zoolang de voorraad strekt. No. 5428. 53e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. H. MEURSING <fe Co. AMERSFOORT. UITGAVE firma a- h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Grooto letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU kortegr1ght t- Telephoon 10. KENNISGEVINGEN. JACHT. ™<£MMISSARIS DER KONINGIN in de PROVINCIE UTRECHT, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, in dato 15) Novem ber 1903, no 58; Gelet op art. 11 der Wet van den 13. Juni 1857 (Staatsblad no. 87). Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de sluiting der jacht voor de provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag den 19 December 1903, met zons-ondergang, met uitzondering echter van lo het schieten van Waterwild, aangeduid in art. 17 der aangehaalde wet, daar, waar het schieten van Waterwild geoorloofd is 2o het vangen van Waterwild met slagnetten en het vangen van Eendvogels in eene eenden kooi of een daarmede gelijkstaand toestel 3o het schieten van Houtsnippen; waarvan de sluiting later zal worden bepaald. En, ten einde niemand eenige onwetenheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is Utrecht, den 20. November 1903. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. O. V. N1JENBEEK. Verslag over den Landbouw. De BURGEMEESTER der gemeente AMERSFOORT, brengt, op verzoek van den Directeur- Generaal, chef van de afdeeling Landbouw aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ter kennis van de landbouwende bevolking, dat gedurende de maand Decem ber langs de huizen gegevens zullen worden verzameld voor de samenstelling van het Landbouwverslag. Het is voor de afdeeling Landbouw, waar zij wettelijke maatregelen ter bevordering van Landbouw, Veehouderij en Tuinbouw moet voorbereiden ol waar zij pogingen moet doen den afzet van de producten dier takken van bedrijf in bet buitenland te behouden of uit te breiden, van het hoogste belang, vol doende kennis te hebben van den werkelijken toestand in de verschillende deelen des lands. Deze kentiis moet zij voor een groot deel putten uit bovengenoemde gegevens. Het is met het oog daarop, dat tot allen, wie het aangaat, het dringend verzoek wordt gericht, zoo getrouw en volledig mogelijk de gevraagde opgaven te verstrekken. Amersfoort, 21 November 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. De aaDdacht van belanghebbenden z\j an dermaal gevestigd op de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer wuarb(j de Bur gemeester opgaven verzoekt ten behoeve van het Landbouwverslag. Naar we uit doorgaans welingelichte bron vernemen, zal de Loterij wet van do agenda worden genomen. De Minister van Waterstaat maakt in de •Staatsct." bekend le. dat aan de Commissarissen der Konin gin, ter doorzending aan Gemeenten binnen welker gebied eenigszins belangrijke dennen- bosschen gelegen zijn, voor aanplakking in een der voor het publiek opengestelde loka len van bet Gemeentehuis en uitreiking aan Hoofden van scholen en van land- of tuin- bouwwinter-cursussen, zijn toegezonden pla ten, houdende afbeeldingen met beschrijving van voor naaldhout schadelijke insecten 2e. dat, zoolang de voorraad strekt, aan Gemeentebesturen op hun aan de afdeeling Landbouw van 's Ministers Departement ge richte aanvraag, kosteloos platen voor eigen gebruik of ten dienste van hot onderwijs zullen worden toegezonden 3e. dat, zoolang de voorraad strekt, aan genoemde afdeeling voor elke landbouwver- eeniging op aanvraag kosteloos éeu exemplaar der plaat verkrijgbaar is en voor particulie ren platen verkrijgbaar zijn tegen betaling van veertig cent het stuk, welk bedrag bij aanvraag per postwissel moet worden voldaan. Het kantoor van de firma Methorst Van Lutterveld zal ook na het vertrek van mr. Van Lutterveld naar Rotterdam niet worden opgeheven. Als mede-iinnant is met ingang van 1 De cember opgenomen mr. A. van Traa, uit Rotterdam, die zich hier metterwoon zal vestigen. De Minister van Staat, Minister van Oorlog, heeft bepaald dat bjj de infanterie de dienst voor de le ploeg van het blijvend gedeelte zal aanvangen op 1 December a. s. In ver band daarmede worden miliciens, die ter volledige oefening zijn iogeljjfd en op dien datum hun eersten oefeningstijd hebben vol bracht en niet voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen, op 28 November a. s. in het genot van groot verlof gesteld, terwijl zij dio ter volledige oefening zijn ingelijfd en op 1 December bun eerste oefeningstijd hebben volbracht, doch door hun getrokken nummer tot de 2e ploeg.bebooren, op 28 November a. s. met tijdelijk verlof wordeu gezonden tot 30 Maart 1904. Bij Kon. besluit is: op hel door hein danrtee gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan luitenant-kolonel L. Bolle, van het le regiment huzaren, onder toekenning van pensioen en den rang van kolonel, benoemd tot kolonel bij het le rigiment huzaren de luitenant-kolonel H. F. D. Braams, commandant van het korps, benoemd tot majoor bij het 3e regiment huzaren de ritmeester A. J. P. Metelerkamp, van het le regiment, belast met het bevel over de Rjj- en Hoefsmidschool, benoemd tot majoor bij bet 2e regiment huzaren de ritmeester jhr, M. W. Boreol, van het korps, benoemd tot ritmeester bij het le regiment huzaren de le luitenant M. Grondhout, in structeur bij de Rijschool, die in zijn nieuwen rang te Deventer in garnizoen komt, benoemd bij het 2e regiment huzaren tot ritmeester de le luitenant M. Benteyu, vuu het le regiment. 't-Loopt opeens weer druk met de verga deringen. Hedenavond 8 uur spreekt in lAmcitia" voor de »Ned. Zuid-Afrikaanscho Vereeni- ging" de heer J. Endendijk, die door zijn lang verblijf in de voormalige Zuid-Afrikaan- sche Republiek zeker de rechte man is om uit te leggen welke belangen Nederlann's handel en industrie heeft by het stamver wante volk. Morgenavond 8 uur in >Arend" zelfs twee vergaderingen te gelijkei* tijd, èn de lezing vuil dr. M. Meyers, uit Amsterdam, over Weerbaarheidskorpsen (we meenen dat er bier altijd nog een bestaat evenals een af deeling van de vereeniging •Volksweerbaar heid", al zyn beide ook non-actief) èn de vergadering van lien die mede wenschen aan te dringen op de instelling van een Rjjks Pensioenfonds voor wedu - en en weezen van actief dienende zoowel als oud-militairen. Wel heel jammer, dat deze laatste twee vergaderingen weer samenvallen. We ontvingen het Kort verslag van hot verhandelde in het van 8 tot 11 September te Rotterdam gehouden Nationaal congres van den Hundeldryvenden middenstand. 't Is slechts 55 pagina's groot, doch het Congres-comité ia volgaarne bereid, ook de stenographische verslagen in druk te geven mits de Congres-ledeu en andere belangheb benden liefst vóór 30 November de kosten, begroot op f800, door vrijwillige bijdragen bijeenbrengen. Hopen we, dat dit alsnog geschiedt. Het Amersfoortsch svmphonie-orkeat •Jubal" zal, blijkens advertentie in dit num mer, Vrijdag weder een concert geven (Wel wat heel bescheidenlyk wordt bet vermeld als »uitvoering",) met welwillende mede werking van mej. Mary J. Wyngaerdt. sopraan, uit Amsterdam, riet programma luidt: 1. Sonate. Op 137, No. 1 D. <iur (Allegro con moto) F. Schubert; 2. Intermezzosinfo- nico, P. Muscugni; 3 #Heimweh" filr Flöte solo, A. Jungmann; 4a. Friihlingsglaube, F. Schubert; b. Komin wil' wandeln, Peter Cor nelius; c. Murmelndes Lïiftchen, Jensen, liederen voor sopraan; 5. Fantaisie sur des motifs de l'opóra »La Fille du Regiment", Donizetti. Pauze. 6. •Festa annuale", marscb (opgedragen aan den heer A. M. Kollewijn Nz.) G. Bikkers; 7. Entr' acte No.2 Frieda Warnsdorf. De voorstelling was afgeloopen de heldin van het stuk wu uit aen doode herrezen en dankte, zoo dikwijl» het scherm weer gehaald werd voor den uitbundigen bijval. De regisseur trad op haar toe. U is prachtig gestorven", xeide hij vol oprechte be wondering. "j* in werkelijkheid zoudt u door ver- smade liefde niet »óo mooi kunnen sterven plaagde ^Zu'sohrikuTervan, doch herstelde zich dankte de heeren met een lachje op toesneden gelaat en spoedde zich naar haar kleedkamer. Haar kransen en bloemstukken werden haar nagedragen In vliegende haast verkleedde zij nch. Hoe bleek zag ze er uit. toen het valscbe rood was afgewas- sohen en ook haar oogen hadden allen kl»1»» Terl°" ren. Ongeduldig spoorde »ij de oudo Martha aan, zich te haasten. Laat maar liggen" zeide zy zenuwachtig toen het oudje naar, de bloemen groep. Stom van verbazing achudde de kleedvrouw het hoofdzóo had zij haar nog nooit gezien. Haar kolossaal bucms, de verba zende huldebetuigingen, alle» wasFrieda onverschil- liz en zelfs deed zij geen enkele poging om een blij gezicht er over trekken. Het oudje begreep er "Srieda liep de artislentrap af. „Hij" zou er zün, anders wilde ze dat nooit hebben, om de praatjes, maar nu nu hij den beslissenden brief van zyn maar nu, j hebben ontvangen, had röb'm Lïft. komt». looiu»l.p.eM® aohooudochwr wille» Jikon- non of aou zy verplicht zyn, haar geluk zich te out zeggen? Nauwelyk» was zy op straat gekomen of een heer trad op baar toe. Hy wa» 't. Zy stak hem beide handen toe: „Eu?" Meer kón zy niet zeggen, maar al haar angst sprak uit dat óene woord. Hij gaf haar den brief. „Van vader" zeide hij, nauwelijks hoorbaar. Zij nam hem zwijgend aan. Toen by haar niet dadelijk jubelend in zijn armen had gesloten, wist zy reeds alles. Zy frommelde den brief ineen zon der dien gelezen te hebben. Zonder een woord te wisselen, gingen zy naast elkaar voort. Wat zouden ze ook zeggen en hoe zouden ze iets kunnen zeg gen Smart maakt stom. Aan haar woning gekomen, reikten zy elkaar de hand. Vóór de deur in 'tslot viel, zeide hij. na een diepen zucht: „Tóch geef ik je nooit op." Toon ging hij. Nu wist zij alles, alles. Als iu ecu droom ging i ze de trap op; het was of zij lood iu haar schoe nen had; boven gekomen, duizelde het haar en had Martha haar niet gegrepen, dan ware zy gevallen. Zü liet zich naar de sofa leiden eu hoed en man- tel afdoen. Eindelijk zag zy, dat het eenvoudige i soulier op tafel stond. .Neem 't maar wegik eet niet." I Maar, juffrouw, na zoo'n vermoeienden avond. 18Zij sohudde ontkennend. De oude vrouw zou haar tóch niet begrepen hebben. „Ik ben moe en wil gaan slapen. Ga ook maar naar bed. Wel te rusten." Half boos zeide ook Martha „Goeden nacht en keek nog even rond om te zien of er ook nog iets ontbrak. Frieda was n t alleennu kon ze zekerheid kry- een Zü draaide do lamp op, streek den brief weer vlak eu las dien. Er stond maar weinig in, doch elke der scherpe woorden drong haar als een dolk- steek in het hart. „Lieve zoon, „In autwoord op jo langen brief maarden woord nooit I Em comediaute als achooudochtorl Hoe kom je or ujj. Maar jo zult je wel bezinnen en begrijpen watje aan je naam en je ouders verschul digd bont. Je moeder denkt er eveu zoo over. Je vader." Hoe koud en gevoelloos; geen enkel woord van troost. Alfred bad haar dikwijls verteld hoe streng zijn vader was on hoe by en Mary, zyn jongere zus ter, hang waren voor zijn drift. Maar hun moedor was de zachtheid zelf; op dezo had zij al haarboop gebouwd en dat was, volgons den brief, vruchteloos. Ook zy had haar hart gesloten voor de aotric", meer nog misschien voor het meisje van eenvoudige af komst. Haar bleef niets over, dan er zich hij neer te leggen; Nu reeds voelde zy hoe moeilijk haar dit zou vallen maar ook Alfrod zou er zoor ouder lijden. Dat wist ze maar al to goed hy had haur zoo innig lief. De joogo. levenslustige offioier, ge zien by ieder die hem kende, in stilte aangebeden door tal van jonge meisjes, om lijn naam en »ijn fortuin, dikwylH in 'toog loopend geeajoleord door moeders van huwbare dochters, had om harentwil allen als 't ware gebruayueord, zich van alles gore- tireerd, slechts voor haar en bun jonge liefde geleefd. Heeds bijna een jaar kenden zy olkaar en uog altijd meenden iy, dat hun droom van q;eluk eeuwig zou duren. Eu waarom ook niet Zij was wel niet als bij vau adel, maar tooh van hoogst fatsoenlijke ouders en van haar wist zelf» de grootste lastertong goen kwaad te sprekeo. Ze was alleen op de wereld haar ouders waren lang dood; broers of zusters had ze niet; de oude Martha, haar trouwe kleedvrouw, wns de eenige erfenis die zo behalvo haar eerlijken uaam van haar ouders had gekrogen. Dat zy haar talent benutte, kon toch niemand haar euvel dui den. En tóch, die mau schreef het tóo duidelijk: „Een comediaute". Zij voelde die veruederiug, de hatelijkheid, doch dozo deed haar geen pijn. Zij wist dat er niets op haar te seggeu vielhoe jong ze ook was, had ze heel wat mensolien buitan do tooneelwereld leo.'on kennen, dio veel oorder dan zij comedianton waren. Zij wilde hein zyn woord terug gnvoo. Eens, ia een overmoedigo bui, toeu hij gezegd had haar lo willen trouwen, had z(j hem gevraagd, een schrifte lijk huwelijk «aanzoek te doen oti zonder aarzelen had hy dat gedaan. Dat nieuw bewijs van oprechte liefde had haar ïeer getroffen. Dieu brief nad zy Dog. Zü lachte toen ze dsaht aan dit wapen, hoe ze hem zou kunnen dwingon ah zy zichzelveu niet zoo hoog achtte. Van dien brief zou »ij nooit gebruik makenzij zou hem met tiaar afsehoida- brief teruglenden. Hy mooot volkomeu vrij zyn en trachton haar le vergeten en zy zou wol traohten verder te komen. Zij had immers talent; „een kun stenares van Gods genade" find eon gevreesd oritlcua van haar geschreven. Misschien sou de roem haar diepe smart heelen. Daar herinnerdo zy sieli opeens do woorden van deu komiek „in werkelijkheid soudt u door ver smade liefde niet zóo sterven." Hy ha I gelijk ge had haur trotacb zou wol zegevieren. Maar toch, weten dat men oprecht wordt beuiiud en ook dtlu afstand le moeten doen van hem dien mon zóo lief hoeft, dat was toch te veel gevergd. En niemand stond haar ter zijde in dezen hardeu stryd <lo oude Martha begreep er tóob niets van. Hel troosteloos gevoel van baar verlatenheid over- woldigdigde haarzy strekte haar armen ten hemel en riep: „OI moeder, moeder, waarom is u zóo vroeg van me heengegaan en hebt u me zóo alleen achtergelaten." Toeu bedekte zij haar gelaal met beide handen on weeude hitter. Den ganschen nacht bleef zo zoo zitten. Hoe zou ze nu ook kunuen slapen? (Wordt orrwlffi.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1