Zaterdag 28 November 1903. No. 5430. 53e Jaargang. Eerste blad. Feuilleton. srssftu UITGAVE; FIRMA A- H. VAM CLEEFF te AMERSFOORT. franco n«r Jt9'' JJonderdaH- Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ^0S Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, mee. ^0 9^ °°tei8enif88advertentiën per regel 15 cent. Raclamea 1-5 regels/'1.25; eikeregel rrohi-o Lt i r0°te ters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening g bracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU IORTEGRAGHT Telephoon 1». Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. 7"" die zich met ingang #11 van 1 Jan. 1904 op ■[I dit blad abonneeren, ontvangen de in Decem ber verschijnende nummers GRATIS. Dc Gemeente-begrooting. v. Kosten van het Bestuur der Gemeente. Het salaris van den Burgemeester is op de Begrooting nog uitgetrokken op f'2400, doch bij Raadsbesluit van 26 September voorgesteld te verhoogen tot f2500. De jaar wedden voor de beide Wethouders zijn ge laten op f900 voor ieder hunner. Het trac- tement van den Secretaris werd uitgetrok ken op f 2000, doch door den Raad verhoogd tot f2400. Evenzoo zijn de gezamenlijke jaarwedden van het personeel ter Gemeente- Secretarie, 8 ambtenaren en beambten en 2 bodeD, van wien éen tevens concierge van het Raadhuis, bij Raadsbesluit van 27 Octo ber verhoogd met f 1368.75. De post is thans f 14818.75, tegen f 12 750 begroot voor 1903 en f 11 900.13 uitbetaald in 1902. In de eerste afdeeliug vond de Verorde ning tot regeling van de rangen en jaar wedden der ambtenaren en bedienden bij de Gemeente-Secretarie niet in allen deele in stemming. Eén lid heeft het getroll'en, dat aan de groote meerderheid der ambtenaren mooie namen worden verleend en het aantal klerken in vergelijking daarmee zeer beperktis. Dit lid had eerder het tegendeel verwacht, daar z. i. toch het meeste werk door klerken kan worden verricht. Indien echter deze titulatuur als een vergoeding moet worden beschouwd voor minder hoogetractementen, heeft dit lid er vrede mee. De afzonderlijke belooning voor het bezit van het diploma wordt afgekeurd. Deze wordt onnoodig geacht; immers voor klerken be hoeft het diploma niet te worden geë.scht, terwijl B. en W. voor de benoeming voor hoogere rangen het bezit als voorwaarde kunnen stellen. Ook de termijn van 12 jaar, waarop men het maximum bereikt, komt te kort voor. i en aanzien van menschen met goeden aan leg is het stellen van dezen korten termijn niet noodig, omdat zij toch geen 12 jaren in ue zelfde betrekking blijven. Voor anderen j daarentegen is een lange termijn juist een voordeeldeze moeten niet te gauw pro motie maken. De aideeling geeft met 7 tegen 2 stemmen in overweging, de laatste alinea van art. 2 (bezoldiging voor dipioma) te doen vervallen. Bij artikel 3 wenscht zij de eerste ver hooging na 3 jaren, doch de overige '.eikei.s na 5 jaren te doen intreden. Daar «1e boden hierdoor aanmerkelijk terug zouden gesteld worden, komt het wenschelijk voor, hun ver hoogingen in plaats van op f25 op f50 te brengen. Over extra-toelagen tijdens vacaturen be hoort de Raad te beslissen. Vinden B. en W. wegens extra-werkzaam heden van 't personeel een toelage wensche lijk, dan kuunen zij dit in ieder geval aan den Raad voorstellen. Ten aanzien van leeraren is wel een der gelijke bepaling, doch dan is het geheel iets anders; dan worden alleen geilen toegekend als werkelijk meer lessen zijn gegeven. Hier kan 't best mogelijk zijn, dat de ambtenaren volstrekt niet meer uren moeten werken, bijv. in tijden van slapte van werk, welke op ieder bureau voorkomen. Men vreest, dat als aan Burgemeester en Wethouders de beslis sing staat, hun college altijd toelagen zal toe kennen. Bij artikel 6 wordt herinnerd, dat 't blij kens de toelichting op de verordening de bedoeling is, met 1 Januari a.s. ook den ouden diensttijd te bezoldigen, hetgeen uit de ver ordening niet blijkt. Het is dus noodig hier b.v. bij te voegen: »op dat tijdstip (1 Januari 1904) worden de jaarwedden van de in functie zijnde ambtenaren in overeenstemming met deze verordening gebracht." De juiste re dactie laat men gaarne aan B. en W. over. Eenige inlichtingen worden nog gevraagd en verstrekt omtrent de wijze waarop men voor nemens is, de nieuwe rangen aan de be staande titularissen toe te kennen. Het voorstel tot verhooging van de jaar wedde van den Burgemeester en den Secre taris gaf tot verschillende beschouwingen aanleiding. Van de eene zijde werd herinnerd, dat de •egeling van de jaarwedden zóo onlangs heeft plaats gehad (in 1898) dat het tijdstip tot nadere regeling alsnog niet is aangebroken, doch opgemerkt, dat bij die regeling hetna- laris van den Secretaris in verband met zijn werkzaamheden te laag is vastgesteld, zoodat gelijkstelling van salarissen, zooals door Bur- Frieda Warnsdorf. Waarover is u too verdrietig, uioeder?" vroeg Mary von Schmolling toen «ij li «ar lieve moeder Mg W'Aof kind, laat me dat maar niet «eggen. Waar om tal ik jou óok verdrietig maken 7 "»d do,° je D.nï, '1 om Eraddy 1" .o u.ry »o to«J .a b"»! 11 u°ïn™Sd"™dTo, -do» r "Maar ik bad het bem moeten besparen. Moet ik'beni als moeder niet beschermen „Toch niet tegen papa iich ^"üL.d.r"moéS.:PO!.«fk «j-S steeds deed, iweeg■fei£n eee„ vrolijk geveu". .In dit J>*Je*Sr«n;TOÏtdeeet.te Hum moeder keek bker „ol<ch0ii trek op SiA.'ïï.'SMÏ koe h.,d werd dit geitel; gemeester en Wethouders wordt voorgesteld, en wel tot het bedrag, thans door den Bur gemeester genoten, gaarne zal worden be vorderd, terwijl van andere zijde de meening werd voorgestaan, dat de salarissen niet gelijk moeten zijn en de uitgaven van den Burge meester als zoodanig niet onaanzienlijk waren. In stemming, verklaarden van de 9 leden zich 2 vóór het voorstel van Burgemeester en Wethouders, 3 vóór f2500 (Burgemees ter) en 2400 (Secretaris) en 4 voor gelijk stelling op f2400. Bij de hierover gehouden besprekingen was de Secretaris niet tegenwoordig. Het voorstel gaf in de tweede afdeeling aanleiding tot de volgende opmerkingen Eén lid vindt iets eigenaardigs in de rege ling er zullen 6 hooggeplaatste ambtena ren zijn, tegen 2 klerken. Gewoonlijk ziet men toch betrekkelijk weinig hooggeplaat- sten en veel klerken. Ook acht dit lid de opklimming tot het maximum in 12 jaren wel wat erg gauw een maximum van 20 jaren, dus 4 verhoo gingen telkens na 5 jaren, zoude ook meer in overeenstemming zijn met andere ambte naren (onderwijzers). Ook acht dit lid de voorgestelde regeling een beetje onregelmatig ii.I. weinig systematisch. Ook acht dit lid de toekenning van een extra-bezoldiging voor het bezit van een diploma minder noodig. Men kan bij de oproeping van ambtenaren den eisch stellen, dat zij in 't bezit van 't diploma moeten zijn. Opgemerkt wordt nog, dat de vergelijking met de tractementen van de andere Gemeenten, in liet voorstel ge noemd (Alkmaar met 18638, Middelburg met 18949, en Zaandam met 22022 inwo ner) niet opgaat, omdat vele daarvan beter in de financiën zitten dan wij. Een ander lid, zich iu hoofdzaak met bo- vermelde beschouwingen vereenigende, is van oordeel, dat de toekenning van extra-bezol diging voor hen, die dipioma hebben, een on billijkheid medebrengt voor de bestaande andere ambtenaren, die geen gelegenheid meer hebben om dit diploma te verwerven. De jongeren worden dan bijzonder bevoor deeld. Dit lid kan in 't algemeen met de voor gestelde regeling zich wel vereenigen, indien de bezoldiging voor diploma wordt wegge laten en de maxima niet eerder dan na 20 jaren worden bereikt. Gaarne zal hij echter eerst van het Dage- lijksch Bestuur vertrouwelijke inlichtingen ontvangen aan welke personen men voorne mens is de verschillende titels toe te kennen. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat 't voorstel wel degelijk ernstig is overwogen. Een verlijking van deze ambtenaren rnet on- wat leek te nu reel op h»ar vader. „Mary „Ja, mama, löch is 't zoo. Wat moet die come- diante in onte familie? Hoe kan Fred zóo iets on mogelijks in tijn hoofd halen." „Hij houdt xooveel van haar!" „Och kom, mama, over een maand is hij haar weer vergeten." „En als jij iemand lief hadt, kind, on iemand dwong jon je liefde te vergeten 1" „Dan zou ik bet doen, mama; tegenwoordig sterft men niet meer aan een gebroken hart." „Maar kind vrat praat je nu? Fred is, uf liever wordt, diep te biklagenhij heeft haar too innig lief." „Dat kan allemaal waar weten, mama, maar trouwen kan hij haar toch niet." Onttet staarde tij haar dochter aan. Zoo had i'ii haar nog nooit hooren spreken, zóo iets had tij niet uit zichzelve. En haar moeder wist óok wie haar tóo gemaakt had, Olga Oehnhausen, het mooie weeuwtje van den schatrijken ouden bankier, dat een week of wat op Schmollingshausen gelogeerd was. Waarom bleef dat levenslustige steeds, naar genot jagend mensch zoo lang bij hen, waar zij zich toch moest vervelen? Had zij daar een plan mee. En welk? Nog toen Olga ongetrouwd was, mocht zij haar maar half lijden. Alfred interesseerde zich toen voor haar en zij misschien een beetje voor hem maar zij aarzelde toch niet, den burgergelgken inillionnair te trouwen, die wel oud en leclijk en op en top parvenu was, maar elke slechte eigenschap met «ra tsSlliou. bedekte. Hij »u .00 goed, heel „oedili te sterven en l.«»r s.jn vele millioenen o. u lftton. Nu 10 ruk en -.eeti prendre.M.mcbien d.oht li we) een Alfred nu hrwr meddelen heer derwijzers is minder juist. Dikwijls toch moeten de ambtenaren ter Secretarie ook 's avonds werken. Zij hebben bet werkelijk heel druk. De vergoeding voor 't diplo ma komt zeer wenschelijk voor, ook als prikkel voor bestaande ambtenaren, die dit nog niet bezitten en zich dan ook theoretisch beier op de hoogte der Ge meente-administratie zullen stellen. Wat de vergelijking met andere Gemeenten betreft, tliene opgemerkt, dat in den staat niet uit sluitend de rijke Gemeenten zijn vermeld en dat toch het werk. dat van de ambtenaren in rijke Gemeenten gevorderd wordt, niet verschilt van dat in Gemeenten met een minder gunstigen iinancieelen toestand. Hoofd zaak is toch, dat voor 't werk, dat geëischt wordt, een behoorlijke bezoldiging moet wor den gegeven. Ten aanzien van de voorgestelde tracte- mentsverhooging van den Burgemeester en den Secretaris tot f2500 is de afdeeling van oordeel, dat eenig verschil tusscben jaar wedden van deze titularissen muet blijven bestaan zij geeft mitsdien in overweging, de jaarwedde van den Burgemeester op f2500 en van den Secretaris op f2400 te brengen. Tijdens de behandeling dezer zaak was de Secretaris afwezig. B. on W. antwoorden Het deed ons genoegen, dat de voorge stelde regeling van de rangen en jaarwedden der ambtenaren en bedienden ter Secretarie in het algemeen instemming vond, zoodat thans én titulatuur én bezoldiging meer in overeenstemming met andere Gemeenten en met de diensten, welke de ambtenaren be wijzen, kunnen worden gebracht. De verkregen verbetering zal echter I grootendeels te loor gaan, als men hieraan I verbindt een verlenging van don termijn waarop 't maximum wordt verkregen. Zooals uit den vergelijkenden staat, overgelegd bij I het voorstel van 2 Juli 1.1., blijkt, hebben I zij de jaarwedden eerder lager dan hooger I uitgetrokken als elders. In verband hiermede wordt de verhouding nog ongunstiger, indien dan tevens de ter- mijn van 12 jaren wordt verlengd. Waar I hier een nieuwe regeling, wordt getroffen, 1 is het zeer onwenschelijk om in alle opzich ten de bezoldigingen lager dan elders te ma ken. Er zijn van de Gemeenten van ongeveer gelijken omvang slechts 2 welke een termijn van 16, en dan nog wel alleen voor de in férieure rangen, kennen. Alle overige hebben de termijn op 12 of veel minder dan 12 jaren gesteld. Wij meeuen dan ook ten sterksto op aanneming van dit gedeelte van ons voor stel te moeten aandringen. veroorloofden een man naar haar keuze te kuuneu neineu. Haar eenige zoon getrouwd met die harteloote coquette! Dat mocht nooit gebeuren. En waarom was die vrouw hier? Waarom vleide zij haar zoo en •telde zij zooveel belang iu alles'.' Haar man had zij al in haar netten gevangenwat waa die vroolijk ala zij druk zat te babbelen, en stil xoodra zij uit rijden waa. En Mary! Hoe kwam dat jonge, onschuldige ding aan zulk een leveuaphiloaophie. Die kon ze onmogelijk uit zicbxelven hebben. Angstig liet mevrouw Von Schmolling het hoofd zinaeo. Wat kon ze doen om haar Freddy, haar lieveling te bewaren voor leed? Zij was immerazoo ziekelijk en afhankelijk van anderen. Reeda lang geleden had zij in haar groote goedhartigheid alles aan haar man overgelatennu was ze te oud en te zwak om de teugels van het bewind weer over te nemen. Een diepe zucht ontvlood baar borat cn tranen liepen over haar wangen. Dat kon Mary niet zien. „Mama, lieve mama", riep ze, haar moeder om helzend, „ik heb 't heusck niet zoo bedoeld." „Dat weet ik, kind; 'tis alweer over." Luid lachend en pratend, kwamen haar man on Olga Oehnhauaen de kamer binnen. Olga had tal van attracties voor mannen. Haar mooi gelaat was Blechta ieta te veel gepoederd, had, door de kersroode lippen iets verleidelijks; haar steeds half gesloten oogen verslonden voor- treflijk de kunst, de mauneu aan te trekken, eu haar lach was zóo meeslepend, dat zelfs mevrouw Von Schmolling telkenmale er door bekoord werd, ook nu weer, toen Olga op haar toetrad eu op deel- nemeuden toon haar vrcieg„Wat hoor ik, lievo mevrouw, govoelt u zioh onwel? U is zeker angstig?" „Angstig?" „Ja, bang voor uw zoon. Ik vind het ook volstrekt niet aardig, dat hij u sóo tioncbalieert. Zelfs met de Pinksterdagen kwam bij niet thuis dat zou mijD Papa niet hebben goedgekeurd." Mevrouw Von Schmolliug moest lachen. Hoe de huiselijke omstandigheden waren in Olga's buis en hoe haar vader nooit iets in te brengen bad, was overbekend; maar eer ze kou antwoordden, zeide haar man „U heeft volkomen gelijk, lieve mevrouw ik heb 't Alfred ook geschreven en hem gezegd, dat hij ver lof moet vragen." Olga's oogen werdeu van blijdschap wel eens zoo groot. Dat had ze niet verwacht. 'tWas hier zóo vervelend. Mevrouw Von Schmolling zuchtte. Du strijd zou dus spoedig beginnen en nu reeds was ze zoo doodmoe. Hoe zou zij, zwakkelijke vrouw, haar jongen beschermen tegen de plannen van zijn doldrifiigen vader en meer nog tegen die vrouw. Zn itad gezien hoe Olga's gelaat ophelderde en zij had er van gerild. Ook Mary stond aan den kant van Olga. Zij stond geheel alleen. Arme, arme Freddy. „Weent u, mevrouw? Ziet u wel, dat ik gelijk had? Maar hij zal nu wel heel spoedig hierwezon." Theatraal had Olga zich naar mevrouw Von Schmolling geneigd en met veel ostentatie baar de hand gekust. Onwillekeurig trok Fred's moeder haar hand terug; 't was alsof een adder haBr had gebeten. O! wat kon die vrouw huichelen 1 Wel verlangde zij naar haar zoon, maar nu toch had xg hem gaarne duizend mijlen ver geweten. (Wordl iifrvolpd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1