Zaterdag 28 November 1903. No. 5430. 53e Jaargang. weede blad. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Vöractujm IHiuiiay-, Donderdag' en Zaterdagmiditag. Abonnement per 3 nieen-Ien fi, ómêïïi|Per P"!>1 M ,r'' Adv0rwiltl0n 1—e regels 00 rentelke regel moer 10 eent. Eogele-, omame-m onteigeningmilvertentlen per regel 15 cent. Reolemee 1—6 regel» f 1.25; elke regel öi'oote lettere nur plaatsruimte. bewijsnummers neer buiten worden in rekening en 31(1,1 ovenals afzonderlijke nummers 10 cont. tj advortontiiln van buiten de stad worden de ineoHsoorkoston in rnknning gebracht. BUREAU KORTEORACHT •- Tclnphoon 19. lltiï-l,.0".. 0e"ouy. Waalsch predikant te «ni 7 .V'P ,,,ol'Re'">vond half acht in Hinr »,er vóor te Kua" b'j gods- dienstoelenmg dor Walen hier ter stede. mi?!? f00 (,écl8lof gesteld bericht van de «Joodsche Courant als zoude de combinatie Amersfoort-Drente in zake het opper-rubina nt een voldongen feit wezen, moet, naar ons van zeer betrouwbare zijde wordt meege deeld, zachtst genomen zeer voorbarig wor den genoemd. Wel ligt liet prinoipjeoncrcombinatie ten grondslag a in de onderhandelingen, die sedert eeuigen tyd worden gevoerd, doch omtrent hun rensiltaat kan nog niemand iets met zekerheid meedeelen. Vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek is thans uitgegeven de eerste afle vering van een «Inleiding" tot de uitkomsten der jongste volkstelling, op 31 December 1899 gehouden, waaraar. ook een beroeps telling en woningstatistiek verbonden was. Deze laatste onderwerpen zullen in de tweede aflevering worden behandeld. De nu verschenen aflevering handelt dus over de eigenlijke volkstelling en behelst een beredeneerde samenvatting van de vroeger daar verschenen tabellen, met graphische voorstellingen en vergelijkingen met de uit komsten der vorige tellingeu. Aan den voet van dit nummer vinden lezeressen en lozers de dienstregeling op de spoorwegen zooals die op 1 December in werking zal treden. Vooral in ze gewijzigd voor .ie Ned. Cen traal spoor, die, als exploitante van de lijn Nykerk—Barneveld—Ede, Dinsdag deze lyn voor het publiek verkeer opent. Dit kan reeds gezegd, «fat de heer A. J. Krieger, die de lyn ontwierp en tot stund bracht, eer hoeft van zyn werk. Zy zal ook voor Amersfoort een zeer be langrijke lijn worden. Immers de reis naar Barneveld vordert minder tyd en kost minder dan dat men haar maakt over de lijn der Hollandsche spoor en verder per omnibusje of per pedes apostolorum, terwijl iemand die voor zuken reist niet alleen te Burne- veld-dorp aankomt, maar ook Nykerk en Voorthutzen kan bezoeken. De enkele reis naai' Barneveld kost voor de verschillende klussen l'0.7l), f0.50 en f 0.35; het eendaagsch retour-biljet, waarbij echter het afbreken der reis niet toegelaten wordt, f 0.50 en f0.30 onderscheidenlijk voor de 2e en de 3e klasse hot maand-retour f 1, f 0.75 en fü.50. Doch niet alleen voor dit korte traject ts de nieuwe lijn van belang. Wie byv. 's ochtends 0.48 ol 9 uur van hier vertrekt, is via Ede reeds om 8.28 of 1108 te Arnhem. De tolboomen op den Arnhemschen weg zyn thans verwijderd. Het Bestuur van den »Ned. Aannemers- Bond", gevestigd te Amsterdam, heeft zicb tot de Provinciale en de Gemeentebesturen gewend, alsmede tot ingenieurs en archi tecten, met hot verzoek, hun aandacht te Willen vestigen op de vry geregeld - de bestekken voorkomende bepaling, dat do aan nemer niet dan tot een zeker percentage ae- bruik mag maken vun werklieden beneden den laeftiA P"' Re toepassing Inch van deze bepaling acht het Bestuur in som mige gevallen zeer bedenkelijk, met name voor de uitvoering van grond- en wartge lijke werken, waarbij door jonge, kluchtige arbeiders in den leeft'jd van 20 en 23 jaar in doorenede, zooal niet meer en beter, dan toch de zelfde arbeid wordt verricht als dooi die werklieden do z.g. volwassenen reikt'8 ^■j"r'Kon leeftijd liobbeu be- Rationeel zou hot Bestuur 't vinder, dut in deze en dorgelHke gevallen een aannemer in de gelegenheid werd gestold zich te bo- dienen van werklieden benedon den leeftijd van 23 jaar, mits mot behoud van den waarborg tegen misbruiken, als waartegen de onderworpelyke bepaling bestemd is te waken. Die waarborg zou gemakkelijk kunnen worden vastgelegd in de hoegroot heid van het uit te betalen loon, in dozen geest, dat werk- lieden bonedon 23 jaar, mits hot geldende volle loon genieten, niet als onvolwassen werkkrachten zullen worden beschouwd. Ter vervanging van ritmeester M. Grond- hout zal luitenant E. H. Juckmna van Bur- mania baron Bengers van Warmenhuiznn optreden als instructeur bij de Rijschool. In de plaats van luitenant N. J. Singels, van het 2e regiment veld-artillerie, die ten gevolge van een vul met z|)n paard ontheven is van zijn detacheering bij de Rijschool hier, is by die inrichting gedetacheerd luite nant J. P. de Man, die in verband daarmede van het 3e regiment vesting-artillerie is overgeplaatst bij het 2o regiment veld-ar tillerie. In ons vorig nummer deelden wo roods in 't kort den afloop mee van do drie verga deringen, Woensdagavond bijna gelijktijdig in «De Arend" en »Amicitia" gehouden. Dat men ook te voel van 't goede kan bieden, bewoos de vry wol slechte opkomst. De hoer Eudendyk had in «Amicitia" de zaal te groot genomen en verhuisde met zijn auditorium. 14 personen, dan ook alras naar den foyerhet resultaat deelden we reeds mee. De Weerbaarheids-vergadering had nog niet ten volle 40 belangstellenden onder wie wy opmerkten den Rector v in hot üymna- i sium en den Directeur der Hoogere Burger- I school, benovens eenige offleieren en leera- ren, doch bestond voor t overgroot» doel uit leerlingen van die inrichtingen van onder- j !)r. Meyers, uit Amsterdam, een volbloed weerbaarheidsman, zotte in een boeiende rede het grooto nut van vrijwillige oofoning in den wapenhandel uiteen en wekte de jongelieden op, ook hier oen Weerbaarheids- vereeniging te vormen. Wellicht heeft hij don stoot daartoe ge geven on zullen do leden dor Amsterilainsche afdeeling, die hier oen der scholen bezoeken, inoltortyil ook hior een afdeeling stichten. De voorzaal van »De Arend" was geheel gevuld met oud- en actiefdienénde militairen wel vreemd was 't dat duur niet Aon ollicier by was. Ook dezen toch hebben groot be lang by de lot stand koining van oen Kyks Pensioenfonds voor hun weduwen en weezen. Nadat door den inleidor, adjudant W. Wyk, was uiteengezet wat sedert Novomber 1899 door verschillende vereenigingen Is verricht om in het onderhoud van weduwen en weezen van militairen to voorzien, en wat is gedaan om te komen tot de instelling van een Ryks-Pensioenfonds, werd van gedachten gewisseld over do door de voorluopige Com missie te Amsterdam aan de orde gestolde punten. Het eerste punt betrof de vraag of de vergadering van raeening was, dat verbetering van bet boslaando Fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen (Directeuren de hoeren Francke en De Meester) al dan niet in het belang zou zijn van do spoedige tot standkoming van een Rijks Weduwen- en weezen pensioenfonds. De vergaderden waren, op een paar uit zonderingen na, van meening, dat wijziging der Statuten van eerstbedoeld fonds in hot belang der zaak moet worden nagelaten. De tweede «vraag was, of moet worden aangedrongen op instelling van een Ryks- Ponsioenfonds waarin door do deelgenooten moet worden gestort, of wel dat moet wor den getracht, met het oog op do zoor lage soldijen en pensioenen der militairen, du to verleenen Weduwen- en weezen-pensioonen geheel ten laste van het Rijk te brengen. De meerderheid der aanwezigen was, tor wille van don grooteren kans van slagen, voor storting; hot bedrag in verhouding tot do (Inancieeie draagkracht en tot liet vost te stellen pensioen voor eiken rang. Ten slotte word, gelijk we reeds meldden, de beer A. Eikelboom gekozen als afgevaar digde naar do Algemeeue vergadering te Amsterdam. Na bespreking van nog enkele onderge schikte punten werd du vergadering te ruim 10 uur gesloten. Zeer bescheidenlek vermeldde het pro gramma van aJubni" een uitvoering er had heel gerust op mogen staan concert, want hetgeen de nog zoo juugdign vereeniging van uitsluitend dillottunten, zonder eentgo ge huurde hulp, gisteravond ten gehoore hoeft gebracht, heeft velen verbaasd doen stann over do aanmerkelijke vorderingen die het symphonie-orkest heeft gemaakt. Er wordt dan ook niet alleen trouw maar ook zeer ernstig gerepeteerd en de Directeur, de heer G. Bikkers, weet van geen verder gaan als de vorige passage niet precies «i'io wordt gemaakt als ze geschreven werd. En vooral de streek gelijk I Opmerkelijk was 'tdat do bijvalsbetuigingen van het zeer talrijk uuditorLum crescendo kwamen en hun toppunt bereikten na de uitvoering van den nieuwe» raarscli, de Fcsta anuale, door den Directeur bi) bet eerste jaarfeest der vereeniging opgedragen aan den ondanks zijn hnngon leeftijd steeds mot jeugdig vuur medewerkenden Voorzitter, don neer A. M. Kollowijn Nz. Een mooie, vrooltyke feentmarsch, in flink tempo gespeeld en on berispelijk uitgevoerd. Heel mooi was nok de entre-acte van «Bnsamunde" en het gedeelte vun Schubert's Sonate in D-dur. Vooral liet bout was goed in Jungmunn's «Helmweli" en hót koper in de «r'ille du régiment1' Mej. Mary J. van Wnngaerdl, die welwil lend eenige soli zong. daarbij op hoogst ver dienstelijke wijze begeleid door mej. llonriottte J. F. Mezgor, heelt zich doen kennen als eeri veelbelovende sopraan-zangeres, die een gaode school heeft gehad en beschikt over oen glas helder en mooi aansprekond geluid. Was ze in Schubert s «FrÜhllngsglaube" oen bootje onder den indruk van bet talrijk publiek, reeds in Cornelius' «Komni wir wandlon zusurnun ini Mondsciiein" vibreerde do jonge zungores niet moer. Vooral de voor dracht der in-inooiu liedereu van Zweers was onberispelijk. Geen wonder dan ook, dat zij oen too-tjo moest geven. Tot slot werd ter eere van den heer Maas, den eersten Directeur, die het concert bij woonde, de Jubnl-murech gespoeld. Morgenavond Volks-concert, waarop mej. Van Wijngaardt wedor zal zingen doch ander e liederen dun gistoravond. Als men nu nog iets verder ging dan door handgeklap instemming te betuigen en eens meewerkte. Er is wuarlyk zulk een behool'to aan altisten on ion minste een cellist. In den loep iter volgende week zal, op annstichting van de kn*s vereeniging «Amers foort", hier eon openbare vergadering wor den gehouden over du rochte-positie van don ambtenaar en zulks naar nanleidlng van de interpellatie in do jongste Raadsvergadering. in do jongste vergadering der pluutsnljjkn afdeeling van do «V. I\ N," werd onder moer eon on ander meegedeeld over hot nut der konijnenfokkerij. Later berichtten we, du^dd hoer Spruyt, uit Gorrodflk, op verschillende plnatstm van ons land door zijn voordrachten konijnen oxport-sluchtorijon beeft tot stand gebracht en hoe deze groote baton afwerpen voor ben die wel konijnen houden, docli er eigenlijk geen rami moo weten om zo op voord eel igo wyze aan den man to brengen. Welnu, in 't begin der volgende mnand zal do heer Spruyt ook bier oen voordracht bonden en daarbfl alles voordoe'!, tot zelfs bot inpakken gelijk Engeland dat. wonaebt. Hopen we, dat h«t Bestuur der afdeeling termen zat vinden om bij die lezing o» k mol leden toe te luton en dut dezen in groeten getal» zullen opkomen waar zo zonder kosten iets zouden kunnen leeren dat bun veel voordeel kan opbrengen. Indien 't veld niet wordt afgekeurd, speelt morgen hot eerste elftal ven «U. I). I." te Utrecht tegen het twiodu van «Hercules", van duur. Gelijk we meedeelden, speelt hier «Quick" tegen «II. B. S." uit Den Haag. Er worden pogingen In het werk gesteld om ook hier eon sub-comité tu stichten van hut «Nationaal Anti-onihoudluga-dwung- comité". Wat dit beoogt, zegt oen Ingezonden stuk in dit nummer. Men verzocht ons uit een desbetreffende circulaire het volgende over to nemen Hot plaatselijk comité voor steun van do slachtoffers der April-staking doet, bij het invullen vun den winter, een beroep voor hen die nog altijd zondei werk zyn on wier gezin gebrek gaat lijden. Zelts de kleinste bijdrage, liefst oen wekeiyksche, is welkom en zal dankbaar worden aanvaard door den Penningmeester F. Singewuld, Leusdorweg 12. Een gerucht loopt, dut in «Amicitia"door de leden van «Amicitia" en «Concordia" in de volgondo week een kegel-concours zul worden gehouden. Dut is niet geheel juist. Het zal van 2 tot 13 December worden gehouden in «Concor dia" terwijl leden van Amicitiu" of van clubs die daar kegelen, duuruun kunnen deel nemen. De nog muur heel weinig In aantal over gebleven loden van het «Amersfoortsch Loos- Museum" zyn opgeroepen tot een vergade ring, Maandagmiddag om 3 uur in «Ons Hiiis" aan de Kortoarucht te houden, ten einde do ontbinding uier vereeniging moge lijk te maken. Nogmaals vestigen we de aandacht op do Volkslezing, aanstaanden Dinsdagavond door den beer P. H. Lamberts voor hot pluatsoiyk departement vnu het «Nut" te geven. Een zeer leerrijk maar ook hoogst amusant j programma. Vanochtend omstreeks half zes werd door den heer 0. A. van Kalveun, onder-brand- meester van spuit '2, een begjji van brand ontdokt In do achildorewerkpraat* van zijn gebuur Th. D. vun Zuilen, aan do Urocde- straat. Du bowonnrs opkloppen ou hot vuur, dat kennelijk reeds lang gesmeuld had en boel wat schade heelt berokkend, aantasten, wss even vlug gedaan als gedacht en met behulp der huren was men de vlammen nu zóo spoedig meester, dat du brandkruan, waarop inmiddels reeds een straalptyp was aange sloten, niet in werking behoefde te worden gesteld. Assurantie dokt do schade. NiJkerk herbergt naai 't schijnt toch vroemdsoortlge kooplui. Herhualde malen reeds zijn Nykerkers gecalangeord wegens hut ten verknop aanbieden van aardappelen in niet-maatlioudendo zakken en nu weer heelt gister de Keurmeester der visch op den Hof een mand gerookte bokking moeten af- keuren die door een Nykorker, zekere Ph. do li., was aangevoerd. Du guheele partij werd op de gebruike- ïyke manier onschadelijk gemaakt.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5