Donderdag 3 December 1903. No. 5432. 53e Jaargang. feuilleton. UITGAVE FIRMA A- H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Voi-aetnjnt Dingdag-, Donderdag- on Zaterdagmiddag, Abonnement por 8 mnandoii franco por post f 1.15. Advertontiön I--0 regelt 60 cent; elko regel moor 10 cent. Legale., oflicieöle- on onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclame» 1—5 rugels f 1.25; elko regal ineer 0.25. Groote letters naar plaaUruimte. Howysnummoin naar bulten worden In roknning gebracht on kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incoasoorkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT t- Tolephoon IV. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. "7" die zich met ingang /II van 1 ,lan. 1904 op dit blad abonneeren, ontvangen de in Decem ber verschijnende nummers GRATIS. De Geineente-begrooting. VI. Kosten van het bestuur der Gemeentu- inkomston. Do eeuwige contradictio in terminis in elke Gemeente-rekening is wel de post Gemeente- inkomsten die een uitgaaf vorderen, hier tot een bedrug van I 5510 tegenover f31 371.92 in ontvangst. De jaarwedde van don Gemeente-ontvan ger, laatst vastgesteld by Kon. besluit van 19 September 1399, is '27 October verhoogd tot f'2000; de bureau-koston (materieel, ze gels voor journalen, zegel- en leges voor Rijks-subsidicn, kosten ophalen schoolgelden, penningen bondenbelasting, enz.) zijn begroot op 1500; de toelage, verleend aan den amb tenaar belust met de vervolging in belasting zaken en uit te betalen zoo deze met good gevolg werkzaam is geweest, wordt begroot op ('250; het salaris van den ambtenaar die den Ontvanger vervangt, is met f 100 ver hoogd en dus gebracht op f 100; liet presentie geld voor do Reclame-commissie Inkomsten belasting is weer gesteld op MOD; de bezol diging van de ambtenaren, belast met bul ophalen der beschrijvingsbiljetten van de In komstenbelasting (gaat de Straatbelasting in éen moeite door?) wordt als vorige jaren geraamd op f120. De landverhuringen hebben in 1901 niet plaats, zoodat daarvoor thans gcon kosten worden uitgetrokken. De eorsto afdenling had geen bezwaar te gen Ie voorgestelde vorhooging van de jaar wedde (les Ontvangers; slechts achtte zij het wenschelijk om te gelijker lijd diens borg tocht, indien noodig, te rerhoogen, omdat zij het beter achtte deze golyktydig met het tractomont to verheugen dan later. Kén lid van de tweede aOleoling gaf in overweging om, nu meer gelden bij den Ontvanger in kas zijn, zijn borgtocht te ver heugen. Hiertoe bestaat bij een verhooging van jaarwedde eerder gelegenheid dan anders; ook wordt een verhooging van jaarwedde beter gemotiveerd, indien de borgtocht ver hoogd wordt en dus renteverlies voor don Ontvanger is te vreezon. Do afdeeling zal gaarne zien, dat Burge meester en Wethouders doze zaak nogovor- wegen overigens heeft z(j tegen de voor- gestolde verheuging geen bezwaar. B. on W. antwoordden Do toenoining dor Gemeente-ontvangsten eisclit oen nadere re geling vat» den borgtocht des Ontvangers. Wij zullen hieromtrent do nootligG voorstellen aan IJwe vergadering indienen. Zoolang de ambtenaar ten kantore van den Ontvanger slechts tot 1 uur 's namiddags by den Ontvanger werkzaam was, kon oen be zoldiging van f300 voldoende worden geacht. Uit een thans met den Ontvanger gohourion bespreking bleek ons, dat de loenamo der werkzaamheden een langer bureau-tyd voor dezen umbtonaar noodig mankt. In verband hiermede zullen w(j voorstellen, zyn jaar wedde met inguug van 1 Januari 1901 op l'IOO te brengen. Voor vorvolgitigs- ou proces-kosten In zake plaatselijke belastingen en inknmston wordt, evenals voor 1 f'03, geraamd f 100, tegen f38.80 uitgegeven in 1902. Voor vergoeding aan het Ryk van '2' 's°/o van het onzuiver bedrag der opcenten ton behoeve van do Gemeente geheven op do Grondbelasting over het dienstjaar 1904 ei. de Personeele belasting over het dienstjaar 1002 wordt evenals iri 1003 geraamd l 800, tegen f727.45 betaald in 1902. Do uitkeering aan het Rijk voor het aan deel der Gemeente in do kwade posten op de Grondbelasting over 1901 is als voor 1903 geraamd op f70, togon f21.816, betaald in 1902. Dio uitkeering op de opcenten der Perso neele belasting alsmede wegens do afschrij vingen krachtens do Wet op de Porsoneelo belasting verleend over liet dienstjaar 1901 wordt wederom begroot 1338.825 betaald in 1002. enstjaui f500, tegou De tractement en de verdere perceptie kosten van het vuur-, haven- en longchl is weder begroot op f275. De ontvungor dier guldon, uan do Eembrug, geniet een percep tie-loon ten bedrage van 25% dor opbrengst en ontving daaruit f274.01 in 1902. Hot tractement van den Marktmeester ou de verdere perceptie-kosten van hot markt- geld is voor 1904 geraamd op f225, tegen f200 in vorige jaren. De Memorie van toe lichting zegt: Voor assistentie vun dun markt meester (spannen van touwen, enz.) waar voor 14 cent per uur wordt betaald, Is f25 uitgetrokken. Deze kosten worden vroeger gekweten uit den post «straten on wegen". Het komt regelmatiger voor, deze onder dit artikel uit to trokken. Hiertoe bestaat te meur aanleiding nu dit work niet meer door Go- meento- werk lieden wordt verricht. Hot tractomont van don Ontvanger van liet sluisgeld is wodorom uitgetrokken np nihil om de zoor eenvoudige roden, dut door af schaffing van iiot sluisgeld deze betrekking sedert I Januari 1000 is vervallen. Do scliattingskoston voor do Drankwot zyn. evonals voor 1903, begroot op f 200in 1902 word betaald f 181.15. Medische politie. Do kosten van do doodsschouw, heduohl bij art. 4 dei Begrafeniswet, zijn weder uit getrokken voor Momorio omdat deze is op gedragen aan genoeshooren, belast met (Ie armenpraktijk, In 1002 word daaruit be taald nihil. Do kosten voor wering van epidemische I on besmettelijke ziekten en bevordering der koepokinenting zyn, evonals voor 1903, ge- i ranmd op f500. Voor de behandeling van i invus-lyders is ongovenr f 125 noodig voor arbeidsloon voor het onschadelijk makun van afgekeurd vloeach ongeveer 1100; voor hot onderzoek vuu drinkwater ongeveer f100. By dezen pest woes eon lid der twoado afdeeling op den toestand van do barak voor besmettelijk o ziekten in de Konlngsstraat. Deze is vrij primitief; ook is de eebtgenoote van den bowaurdor van beroep baker. Dit lid heelt ton vorlgon jure geconstateerd, dat zij tijdens een bnkerdienst in de barak is geweest, waar toon een lijder verpleegd werd Vooral voor kraamvrouwen is zulks hoogst govaurlük. Op doze wijze worden juist u«- smettelyko ziekten verspreid, in plaats ran beperkt. Overweging verdient hot z.i. om in te gaan op hot voorstel van baron Van Hoetselaer, om by liet Aldegondü-gastliiiis oen barak op lo richten. De kosten zullen dan niet voel honger worden. Immers is baron Van Hoot- selaer bereid oen barak van pl.m. f 10 000 te bouwen als de Oomooulo jaarlijks 5% dor bouwkosten, dus pl.m. f500, benevens oen/ I bijdrage van f300 in do kosten van eon ver pleegster geelt. By die nieuwe barak zul vuol afdeeuder gowaakt kunnen worden tegen verdere ver spreiding dor besmetting ou zal de verple ging ooit veel beter zijn, al vult niet toont- Kennen, dat de tegenwoordige bewaarder zijn bost doet. Hut gebouw iu de Koiiingsstruat ware dan o.a. te gebruiken voor vucclneimmers het bestaande vacciuo-lnkual in do Ureedcstrnat is zoor slecht en ook gevaarlijk, omdat daar tevens (uvuslyders behandeld worden, De afdeeling verklaart zich voor oen op dracht aan Burgemeester en Wethouders om zich, tot regeling dezer zauk, mot baron Van Boetselaor in verbinding te stellon. B. on W. antwoordden, 15 October bereid te zijn zich met baron Van Hoetselaer nader in verbinding te stellen tot verkrijging van oen burak voor bosmottulyko ziekten on hoop ten binnen niet to langen tjjd afdoende voor stellen dionaanguundu te kunnon indienen. Herinnerd z|j, dal in de Begrootmgsverga ring op '27 October B. oii W. meedeelden, reeds zich tot baton Van Boetselaor gewend te bobben. Vee on vleosch en vlech. De bezoldiging van den Geineonto-voearta is bij Raadsbesluit van '29 October 1HHI) be paald op 1360, hot bedrag Ier Provinciale toelage. I Het tractement van den keurmeester van liet vee en vleescb, vastgesteld by Riudshe- sluit van '29 December 1897, bedraagt f125, dut van den onderkeurmeostei' f 190, dat vun don keurmeester dor vlscli I' 150. Guzonilhoids-commlssio. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van 8 September 1002 is do toelage van don Secretaris dier commissie vastgesteld op f 909, waarvan hot Uyk f490 betaalt. Op do Gomoeute-begrootieg wordt hiervoor dos f'200 uitgetrokken, Do bijdrage volgons art, 28 dor Goznndheidswot is, overeenkomstig do begroeting der commissie, uitgetrokken op I 750, samen dus f950, tegen f700 goraumd voor 1903 en I' 100 uitgegeven in 1902 toen de reorganisatie eerst in liet einde des jaars plaats had. In da oer te afdenling had men de volgende bedenking: Bi) do begroeting dor Gezond- hoids-rominlssiu, waarop I f400 wordt uit getrokken voor oer» Controleur der volks huisvesting, wordt gevraagd of deze be- Deze courant is gedrukt mei tie courant-inkt van tie firma SLATER PALMER te Londen, Fried» Warnsdorf. G-) Alfred vun Schuiolling wan nog nooit zóo uit zyn humour geweest. Daareven had hy eon brief ont vangen waarin zyn vador hem al» 't waro beval, on- middel ijle naar huis te komen Wat moest by (loou Deed hij het niet dan liep hy grooteu kans zich mot lijn tyraniekeu vader lo brouilleoren. Ook Mary had hem geschreven lo komen volgons haar verzekering zonder dat iemand or iet» van wist en hem (evens meegedeeld, dat papa tegenwoordig tóch al zoo kort aangebonden was, dut het verre van raadzaam zou zyn, hem te taqulueoren; óolc had zij geBchrevon dat er iemand wns, dia er «eer naar verlangde hem weer te non. Dat wns naluurlyk 3" «dn «ld» N "uli'S «lou.1 M| op ««M-M- l1,"!!™'j1'.™ de kamer op en neer. Elodolyk bleef hy voor een ^Hot' mooie,"w:prosaiove gezichtjei met de groolo, .„rekende oogen lachte hem toe. Ja zóo «sg zo er uit toon hij haar zeido, dat geen mocht ter wereld hen Sa scheiden. Langen tijd bleet htt mmhet po tret au.» kfltu. Toen «i»« M n.or iun;>oll,l""rïj Hó een brief. Wal vreemde hand. Wat lange letters, Nooit gezien Zeker con olrculaire vau (lozen of genen winkelier. „t-, Hy maakte de enveloppe open en vereohoot van vertegenwoordiger tlOTT Tti/PiM. J. J. KJlIf AliA, kantoor en magaxi/n Corne/is Tromp straat i kleur. Wnt stond daar? Ach kom, onzin. Hl) from melde don brief ineen on wierp hem wog. Wie tor werold kon zóo iets van haar zeggen? Tooh liet het hom geen rust: hy nam don brief weor op, struok hem glad on -herin. U wordt schandelijk bedrogen. Hol meisje dal u lief hebt en tot uw vrouw wilt verhellen, bedriegt u mot een barer collega's. Al» u bewyiou wilt hebben, dan zullen u die gogevon worden. Een wulmeenond vriend. Antwoord onder A. M, 00, posto rostaote aan hot Hoofd-postkanloor." Geen ondortoekeoing. Een vuil anoniem ding. dat niet meer vordiondo dan niet verachting ver scheurd te worden. Een „wolmeenend vriend" die zelfs don moed niet bad,«(ju waarschuwing toonder- teekenon, Bestaat ur iets gemnouors dan anonieme louter? Natuurlijk had do oono of andore jaloorsohe kunstzuster of iemand dio een blauwtje had goloopen. dien laster gosohrovon. - Zyn Kriodu hom bedriegen! Hy scheurde don brief in duizend stukjes en wierp deze in den snippormund om ze er daarna weor uil to halen, in do kaohol te gooien ou ver volgens aan te steken. Spoedig waren ze tol asoh vorluerd, maar tooh, toou hij do kachol weor opende oni to zien of alle» wul verbrand was, sprong (Son klein vonkje er uit en nestelde zich in zyn hart; eon heel klein vonkje. Zou het dooven of door gloeien on *óo heel zijn hart vullen met argwaan 11ij wilde naar haar ton gaan; bij haar zou hy spoedig alles vergeten hebben, En hij zou haal'niets zeggen: waartoe haar opniouw bedroefd to maken? Hy vloog letterlijk ovor do straat. Een paar nu kiuvn letterlijk kameraden, die hij bijna tegen Hjf liep, riepen hom ■pottend «ohtorna of or 1 een Amorikaanscbo mil- linonunbruid was aangekomen, maar hy die ander11 altijd een guoctig antwoord klaar had - hoorde niet bon, doch holde maar door. Nu do trap op, wat er gaande was en vergal hem hinuou te laten. ,01 Goeden dag, mijuiicer. Do jult'rouw i. niet thuis". „Waar dan?" «Uil. Uit wandelen. Zo had hoofilpiju." „Waarheen?" „Ju, dat weet Ik niet". „Niet? En alleen?" „Woot ik óok nlol". „Zoo. Muur laat iuo tooh binnen of moot ik liiur op do mat blijven staan" vroeg hy aan 't oudje dat verbaasd was over zijn ongewonnen toon. HIJ schoot haar bitterlijk on zü on stormde de knmor In zij rug hom hoofdschuddend nn. Wnt deed hy vreemd; zonder zyn gewonnen groet kwam hy binnen, hoewel hij wist dat Frieda niet thuis was. Dat had hy nog nooit gudann. En waar zocht hy tooli naar? Daar ging hy waar- lijk nuar haar slaapkamor. Dat waa uil tooh te erg. „Hebt u misschien iets vergoten?" zeido Martha aarzelend. Dio vraag on hot voriobrikto golaul van hot oudje bruohton hum tol bezinning. IIoo dwaas stelde hy zich toch aan I Om dut smerige briefje en omdat Frlo toevallig eens niet thuis was, Ilimpottulyk. Wa* hy dan zóo Jaloorsoh Hij klopte Murtha op lianr schouder. „Wul neuu, oudje, ia hol) niets vorguton en look niets. Ik daohi maar, dat du jultVouw zich hier of daar verdopt had". Martha liet zich niet zoo gauw beetnomen. Neen, dat was geen grap geweest. Doch «ij kende haar plaats en tolde dus hoiuhoiden, zonder verder erop lil te gaan ,'t Zal do jullrouw erg spijten, dat te juist uit wa». O Ja, iii weel ik 't. Ze is met jullrouw Worlka en mynlienr Sohmldt naar 't Mu.oum". „Schmidt? Wie i. dat?" „Mjjnhetir Schmidt, onto niynhoor Schmidt" lachte Martha trlotiifanleiyk. „Kont o hem niet?" voegde zy er hy toen ze zag hou ongeduldig hy word „otuo pèro noble" „O, die oude, leolijko vont". „Oud en luoljjk? Geen denken aan. Een mooie, jonge man, die wat door de demo» wordt verwond". „Zoo, zoo. En komt hy hier dikwijle?" Martha lachte sluw. Net Othello. Wacht, vriendje, voor zooveel wantrouwen moot jo boeten, dacht m oii telde „Of hij dikwijls hier komt? Dat schikt nog al. Ith repeteert dikwyis met de Juffrouw. llior hobt u hom" en ie liet een portret zien. Alfred greep er naar. Een mooi, Irlsoh gelaat, mot .prekende oogen f 't was alsof die hom ultlaehlen. 11 y werd rood van kwaadheid on liefst had hy de photo verscheurd als hy tioh maar uiul voor Martha nail uesehaanol, Hij gooide het portret neer. „Zeg aan de Juffrouw, dut ik vanavond terug kom, ik wil" hl) voltooide don zin niet „llc moot haar dringend spreken". Msillia knikte en hy ging wog. (Word! srrvotpd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1