Stadsnieuws. trekking niet kan vereenigd worden met een betrekking van Gemeente-ambtenaar, b.v. van Controleur der bevolking, elders ook Wijkmeester genaamd. In een Gemeente van dezen omvang is toch de aanstelling van éen of meer Wijk meesters voor hulp bij de bijhouding dei- Bevolkingsregisters zeer wenschelijk. Van andere zijde wordt gevraagd of niet juist de jongste ambtenaar ter Secretarie met dit werk reeds belast is. Ook vraagt men of men deze f40G niet kan laten vervallen, door aan een van de Gemeente-opzichters deze controle op te dragen. In de tweede afdeeling ondervond de be grooting der Gezondheids-commissie geen bestrijding. Een lid achte bet wenscholijk, dat die com missie niet alle onderzoekingen opdraagt aan hnar medelid-apotheker, doch ook andere apothekers in de gelegenheid stelle om deze onderzoekingen te doen. Alleen als dezen weigeren, acht hij de bestaande regeling ge wettigd en billijk. B. en W. antwoordden: Wij kunnen het lid, dat bezwaar had te gen de opdracht van onderzoekingen dooi de Gezondheids-commissie aan haar medelid apotheker, berichten, dut gemelde apotheker dit onderzoek steeds geheel belangloos heeft verricht. Wij verwachten, dat gemeld lid na deze mededeeling de gedane opdracht niet meer «ongewettigd en onbillijk" zal achten. Over een combinatie der betrekkingen van Controleur der Volkshuisvesting, welke de Gezondheids-commissie ter zijde moet slaan, met een van Gemeente-ambtenaar hebben wij met die commissie een bespreking ge had. Wij kwamen toen tot de conclusie, dat een dergelijke combinatie weinig wenschelijk is, ook omdat controle van de werkzaamhe den van éen persoon, die van twee corpo ration de wellicht soms tegenstrijdige bevelen ontvangt, onmogelijk wordt geacht. Ook bestond geen gelegenheid om een Gemeente-ambtenaar, n. 1. een der Gemeente- opzichters, met dit werk te belasten. Zij heb ben met het hun thans opgedragen werk de handen vol. In deze omstandigheden brengt het de minste kosten mede, als de Commis sie iemand met dit werk belast. Terecht werd opgemerkt, dat de jongste ambtenaar ter Secretarie met de controle der bevolkiDg is belast. Wordt vervolgd.) Dr. H. L. Oort, Remonslrantsch predikant te Utrecht, hoop' aanstaanden Zondagochtend te half elf voor te gaan in de Remonslrantsch* kerk hier. Dien dag is er geen bijzondere dienst voor joDgeiieden van 9 tot 14 jaar. In een Maandagavond in «Amicitia"gehou den bijeenkomst werd opgericht een «Doops gezinde kring", bij welken zich 34 Doops gezinde ingezetenen van Amersfoort als lid aansloten, terwijl later nog enkele anderen toetraden. Er zal geregelde godsdienstoefening en cathecidsatie worden gehouden (de laatste wordt reeds sedert Februari gegeven) terwijl men hierdoor tevens de anders noodzakelijke vervloeiing van Doopsgezinden in andere kerkelijke gemeenten hoopt te voorkomen, in afwachting eener later te stichten Doops gezinde gemeente. Wie zich alsnog hij den Kring wil aan sluiten, wende zich tot den heer B. D. Rest, Wijers-straat 3. De gewone audiëntiën van de Ministers van Waterstaat, Justitie, Financiën, Oorlog, Buitenlandsche zaken en Marine zullen deze week niet plaats hebben. Het alhier op te richten nieuwe blad «De Eemlander" zal met 1 Januari verschijnen. Het zal een beslist anti-clericale strekking hebben. Als verantwoordelijk redacteur is de heer I'. van der Meer Jz. aangesteld. (Jit den regenmeter is na 15 regendagen 81.3 m.M. neerslag afgetapt; van 21 tot '28 November regende het aan éen stuk door en den 28sten werd zelfs 18.(5 m.M. afgetapt. In Slachtmaand 1902 werd afgetapt 31.9 m.M. na 7 dagen, in 1901 na 13 dagen66.1 m.M., in 1900 na 9 dagen 21.5 m.M., m 1899 na 10 dagen 37.8 m.M.. in 1898 na 13 dagen <55.9 m.M., in 1897 na 3 dagen38 m.M. en in 189<5 na 7 dagen 73.8 m.M. De Amersfoortschi; tram vervoerde in de afgeloopen maand 6032 betalende passagiers of 121 meer dan in Slachtmaand 1902, ter wijl in November 1901 werden vervoerd 5334 passagiers. De opbrengst van het ver voer was f50-2.25, tegen f 4t'-5.30 in de zelfde maand van het vorig jaar; die van de reda- ma is echter thans vrijwel onbeteekenend, waardoor de bruto-opbrengst dan ook slechts f0l5I® verschilt en f'519.56° bedraagt en de bruto-opbrengst per dag-kilometer f9.62 is, legen f9.43 in November 1902. Aanstaanden Maandag wordt het volgende adres aan den Gemeenteraad, uitgaande van neringdoenden hier ter stede, ter teekening aangeboden Geven eerbiedig te kennen De ondergeteekenden, allen ingezetenen der Gemeente Amersfoort; Dat zij vernomen hebben, dat in uwe laatste vergadering door twee uwer leden het voor stel werd gedaan tot afschaffing der kermis Dat zij de vrijheid nemen UEdelAchtbaren te verzoeken tot het nemen van een derge lijk besluit niet mede te werken, omdat de neringdoenden dezer Gemeente daardoor in hun bedrijf belangrijke schade zouden onder vinden Dat de ingezetenen van de kermis vele voordeeleu genieten, vooral van hen uit de omliggende dorpen, die tijdens de kermis in deze Gemeente belangrijke inkoopen doen Dat mei de ondergeteekenden ook de Ge meente-kas door opheffing van de kermis groote schade wordt toegebracht; Dat nog in vele giootere Gemeenten dan Amersfoort, bijv. Utrecht, waar buiten de kermis zeker meer Ie genieten valt dan hier, de jaarmarkten steeds worden gehouden en die ook niet opgpheven zullen worden om dat zij èn Gemeente èn ingezetenen vele voordeelen opleveren en een besluit tot op- helling dus in strijd zou zijn met het alge meen belang; Dat in de twee laatste jaren toevallig de kermis ongelukkig is geëindigd, maar dit bij andere gelegenheden even goed kan geschie den Dat het misbruik maken van sterkedrank in de laatste jaren gelukkig sterk is vermin derd en dit voor een groot deel is toe te schrijven aan het krachtig optreden van hier ter stede bestaande vereenigingen ter bestrij ding van het gebruik van alcoholische di an ken. Redenen waarom zij UEdelAchtbaren eer- biediglijk verzoeken, het voorstel tot ophef fing der kermis niet aan te nemen. 't Welk doende, enz. De heer H. B. Fijnenberg, onderwijzer met hoofd-acte aan de R. K. Jongensschool en leeraar in Aardrijkskunde aan de R. K. Nor maalschool, heeft met gunstig gevolg afge legd het examen voor de acte A. Fransche taal, Middelbaar onderwijs. De bij iederen stadgenoot bekende vrouw Uongepee, eigenlijk wed. Van den Berg, her denkt heden den dag waarop zij 25 jaar geleden haar couranten-leesinrichting opende. Van ganscher harte brengen wij het ijverige moedertje onze gelukwenschen op haar zil- verer gedenkdag. De heer J, A. Vreeswijk, thans tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Assen, is benoemd tot leeraar in Wiskunde en Wis- en Natuurkundige Aardrijkskunde aan het Gymnasium te Winschoten. We ontviogen het 87ste Jaarverslag van het «Fonds tot ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden" en het verslag van de op 29 Juli te Amsterdam ge houden Algemeene vergadering van het Hoofdbestuur met de districts-afgevaardigden. Daaruit blijkt onder meer, dat kolonel A. J. de Kolf, Voorzitter is van de districts-com- missie en dat deze op de Algemeene verga dering werd vertegenwoordigd door overste J. van der Horst Bruiju. Oók blijkt er uit, dat door het district Amersfoort en omstreken in 1902 werd bij gedragen 1'652.82, tegen f 601.98 in 1902 een werkelijk aanzienlijk bedrug als men dat ver gelijkt bij het district Leeuwarden, dat f620.79° bijdroeg en Groningen, dat slechts f'270.14 stortte. Te zijner tijd komen we op het verslag terug. De bij hel 7e regiment infanterie nieuw benoemde majoor J. J. Storm van Leeuwen wordt belast met het bevel over het Ie ba taljon, te Hoorn. Ter zake van langdurigen dienst zijn ge- pensionneerd van het 5e regiment infanterie sergeant-majoor F. W. Hendriks eu fourier L. J. B. Posthouwer. Aangesteld zijn: tof. sergeant-majoor de fourier J. A. F. Geelkerken, tot fourier de sergeant D. van Aurich en tot sergeant dc korporaal L. van der Heide, Op den voorgrond zij gesteld, dat het «Nut" wel heel ander en veel meer nut sticht met de vele instellingen welke het in 't leven riep en jaarlijks geldelijk steunt, dan roet de lezingen, die ook een heelen duit gelds kosten, doch dat neemt niet weg, dat de leesbeurt van Dinsdagavond als buiten gewoon geslaagd mag heeten. Wellicht uit overweging dat de fijnproef- sters 12 November volop genoten hebben bij de zoo mooie voordrachten van freule Wichers en mej. Mollinger heeft het Departe- mentsbestuur het niet genoeg te prijzen denkbeeld gehad om, toen de heer Lamberts zou spreken, er e«n Volkslezing van te maken. En dat is prachtig gelukt. Nog nooit, zoo ver we ons herinneren, was een Nutsavond zóo druk bezocht als Dinsdag en stellig niet met een zóo dankbaar publiek, dat zelfs bleef zitten toen de spreker reeds zijn «lk heb gezegd" had uitgesproken. »ls 't noe al uut?" vroeg iemand in onze nabijheid in antwoord op spr. mooi Nederlandse!). Er was o! noviteit in 't deftige Nut gezorgd voor muziek in de pauzes, goede muziek, die de prettige stemming nog meer verhoogde. Welk een hartelijk applaus, telkens, rm ieder nummer, na »'t mooie meisje van den Dam" wel 't incest; wat een pret na «Ik hè de Keuningin ezien en welk een mooien over gang vormden die twee lot De Veer's «Oranje De zee". Hoe pakte de Wilde vogel"'t zij door de waarlijk geestige passages, 't zij om de heel mooie tooneelljes tuschen 't oude moedertje en haar tot beroemd man geworden zoon zeker wel 't meest toen dezo een zijner kran sen aan zijn lieve moeder toestak. Van Muurik's schets «Iets over de vrou wen" had natuurlijk groot succes, zóo voor gedragen. zóo gespeeld in den waren zin des wooi'ds. Lamberts' eigen klucht «Een edele redder" gaf éen lachbui in de zaal. Hoe iemand ook zóo veel woorden kan noodig hebben om een puthaak te leenen als zijn vriend «neastan" in de gracht ligt. De humoristica, «In gezelschap," «Het consult", «Vrijen" en «Mien Truuken," had den niet minder succes. In 't kort er is veel en hartelijk gelachen. En dat doet goed, heel goed soms, vooral voor hen die dikwijls zoo weinig reden tot lachen hebben. De uitslag van de hier gehouden partioelen wedstrijd op ileuret voor den «Onderofficiers- schermbond" is als volgtle prys sergeant Borstel, van het 7e regiment infanterie; 2e pr. sergeant De Vaal, van het le regiment vesting-artillerie; 3e pr. sergeant Broeksma, van hel 7e regiment infanterie; 4e pr. ser geant Dérogee, van het 5e regiment infan terie. Zondag speelt hier het tweede elftal van «Quick" tegen »B. F. C." uit Bussum. Het tweede elftal van »U. 1). I." gaat Zondag naar Harderwijk om zich te meten met »H. V. C." van daar. Bij de ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden verkoopingpn gold de villa aan de Paulus Buys-laan, roet erf en tuin groot 8 A. 91 c.A., f9400 en de kapitale villa «Lisiduna", met erven en tuin groot 80 A. 54 c.A., f9850. Bedriegt ons geheugen ons niet dan kostte voor enkele jaren, toen wylen jhr. Martens deze prachtige villa liet bouwen, het terrein 12 en de bouw 33 mille. liet dubbel heerenhuis aan de Jacob van Campen-laan en het heerenhuis aan de Joan van Oldenbarneveld-laan werden niet ver kocht. Ter vervanging van adjudant-onderofficier C'. C. Morieb, van het le regiment veld artillerie, die met ingang van 1 December den dienst met pensioen heeft verlaten, is wachtmeester W. A. J. Maarleveld, van het korps, aangesteld tot adjudant-onderofficier dd. officier en in verband daarmee overge plaatst van Utrecht naar hier. Door het Hoofdbestuur van de onder- officiers-vereeniging «Uns Belang" is aan Z. Exc. den Minister van Oorlog een voor stel ingediend betreffende de soldijverhooging voor onderofficieren. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. G. van Arkel en J. J. Otto in gediend verzoek, met bijlagen, om vergun ning tot bet oprichten van een Chemische wasschei-ij en ververij en tot plaatsing van een stoommachine van 3 paardekrachton in het perceel alhier gelegen aan den Arnhem- schen weg, bij liet Kadaster bekend onder sectie B. No '2523, en dat een door D. H. Eijsink ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van 20 paarde- krachten in het perceel alhier gelegen aan den Arnhemschen weg, hij het Kadaster bekend onder Sec tie B. No. 2176, op de Secre tarie der Gemeente ter visie liggen en dat op Donderdag, den 17. December aanstaande, des voormiddugs to half elf uren, gelegenheid wordt gegeven om, ton overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichtingen in te brengen. Amersfoort, 3 December 1903. Burgemeester en Wethouders voorn., De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Burgerlijke Stand tan Amersfoort van 20 November tot en met '2 Dec. 1903. GEBOREN: Jacoba, d. van A. van Nykerk en J. Jonker. Heiltje, d. van W. van dei- Geld en H. Hoksbergen. Geertruida, d. van N. H. van den Heuvel en J. van Esveld. Guillaume Louis, z. van G. L. Muller en L. N. G. de Petit. Elberta, d. van H. Niezen en W. Kleuver. Timotheus, z. van li. van Koot en A. van Dijk. Maria He lena Cornelia, d. van J. de Waal en T. van Leuveren. Aalbertus, z. van G. Kaal en G. van de Kooi. Maria Elisabeth, d. van W. Wakelkamp en F. de Gooijer. Alijda, d. van J. Arends en M. Ruizendaal. Ber- nardus Johannes, z. van A. Haarsma en A. M. Schouten. Reintje, d. van H. Apeldoorn en G. A. van de Kielt. ONDERTROUWD: P. A. Manné en J. Hageman. GEHUWD: D. Boom en G. de Vries. J. Kluver en R. van Elven. OVERLEDEN: Barbara Antonia Verschuur, 2 j. Johannes van Esveld, 49 j., echtg. van M. Zevenboom. Jannetje Emmeskamp, 91 j., wed. van A. van Ruitenbeek. Hendrik van Beek, 8 m. Alida van Putten, 68 j ongeh. Johan Bernard Bruggeman, 83 j. ongehuwd. RECLAME S- 15regels fl.25; elke regel meer f0.25. Niets te vorliezen; alles te winnen. Ken ieder wenscht te profileureu van eene aan wijzing waarbij men niets kan verliezen lunar alles kan winnen. Maar alvorens U deze aanwijzing le geven leest de volgende verklaring gegeven door Mejuffrouw Johanna Middeldorp wonende te Schoon beten bij Raalte prov. Gelderlaud. Zij heeft de ont vangen raadgevingen opgevolgd; zij heeftalles terug gewonnen wat zij verloren had. Hot is mij een groot genoegen, zoo verklaarde zij aan onzen verslaggever bij zijn laatste bezoek, dat ik U de prachtige resultaten mede deel die ik met de Pink Pillen verkregen heb. Ik ben nog nimmer zoo welvarend geweest, en sedert tien jaren ben ik lijdende geweest aan vergevorderde bloedarmoede; ook had ik last van steken en ruggepijn tusscben de schouders, ja tussohenbeiden was de pijn zoo erg dat ik geen raad wist, de eetlust was niet al le best en de spijsvertering moeilijk. Ook had ik last van maagkrampen, de slaap was niet al te best eu ik klaagde dikwijls over scbeelo hoofdpijn. Te vergeefs had ik een groot aantal geneesmiddelen aangewend, tot dat ik op zekeren dag oen raadgeving bekwam om de Pink Pillen te gebruiken die mjj geheel en al hebben hersteld. Mejuff. Jobanna Middeldorp, volgens portret. De aanwijzing die wij U kunnen geven is te doen wat juffrouw Middeldorp heeft gedaan. Indien gij bloedarmoedig zijt, indien gij maagkwalen hebt, neemt de Pink Pillen; gij hebt niets te verliezen, gij hebt alles te winnen. Gij kunt niets verliezen, omdat de Pink Pillen hunne bewijzen geleverd heb ben, dat ieder een U op gunstige wijze over de Pink Pillen zal spreken en dat gij iederen dag altesten leest van personen die gelijk juffrouw Middeldorp genezen zijn geworden. De Pink Pillen hebben geuezen, de Pink Pillen genezen. Wat zij voor anderen gedaan hebben zul len zij eveneens voor U doen. Het zal niet het zelfde zijn als gij een geneesmiddel neemt om U te genezen dat zijne bewijzeu nog niet geleverd beeft. Gij stelt U bloot veel geld uit te geven voor weinig resnltaa. Gij hebt lus alles te winnen met de Pink Pilleu te nemen indieu gij lijdende zijl aan bloedarmoede, bleekzucht, uourastbenie, heupjïcht, rheumatiek, zenuwziekte, maagziekte, seheele hoofdpijn, algemeene zwakte en zenuwpijnen. Gij hebt aldus de zekerheid dat gij het geneesmiddel neemt dat de meeste ge nezingen in de geheele wereld gegeven beeft. Met de Pink Pillen hebt gij de zekerheid, uwe verloren gezondheid terug te winnen. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook do Pink Pilleu reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezit ten ze in geeuen deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of, zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laa> ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder karnen, den heer Suabilié. Prijs f 1.75 de doos, f9.— per 6 doozen. Verkrijg-, baar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdrin, hoofdde- pothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. v-aüde Weq, dro gist, Langestraut 23 te Amersfo( rt, en A. dk Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pi uk Pil len heeft nog nooit iemaud ge- nezon. iSS* J Af beeldiug der doosW n Vrlfl BIJ LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende de 2e helft der maand November 1903. Brieven. 1. W. C. Veenhof Amsterdam. 2. Johan Bakker 3. H. Scbrijfer 4. Van Gelder 5. C. Priessen Schoonhoven, 6. S. D. N. Jas Twello.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2