Dinsdag 8 December 1903. PHOKNIX- BHOUWi:UlJ. BOCK-BIER verkrijgbaar zoolang de voorraad strekt. No. 5434. 53e Jaargang. Feuilleton. tii,:r.b"» Stadsnieuws. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. ÜMEHSFUHE COURANT. UITGAVE: FIRMA A H VAM CLEEFF te AMERSFOORT. Vurschynt Ditudag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. tranco per post f 1.15. Advertentièn 1—b regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieele- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT Telephoon 19. 7"' die zich met ingang #11 van 1 .Tan. 1904 op ■■■1 dit blad abonneeren, ontvangen de in I lecem- ber verschijnende nummers gratis. KENNISGEVING E N. Kostelooze Inenting. WETHOUDERS BURGEMEESTER AMERSFOORT. Gelet op artikel 18 der Wet vau 4 December 1872 (Staatsblad do. 134) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooie-iuenting M0,rd/ Ke*r.Ven op den EERSTEN on TWEEDEN MAANDAG van de maandeu Januari, April, Juli eu October, telkena des namiddags te drie ure, iu de daartoe bestemde lokaliteit gelogen in wijk F Breedestraat No. 21. Gedaan te Amersfoort, den 7. December 1903. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Do Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Aangifte van verhuizing binnen de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau AMERSFOORT, Overwegende, dat de bepalingen der door den Ge meenteraad den 20. Mei 1862 vastgestelde Verorde ning regelende de verplichting tot het doen van aangifte van verhuizingen binnen de Gemeente, niet behoorlijk worden nageleefd Herinneren den ingezetenen de op beu rustende verplichting tot het doen van aangifte van verhuizlglng binnen de Gemeente en brengen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegde Verorde ning, welke luiden als volgt: 1. De hoofden vau buisgezinnen of afzonderlijk levende personen, binneu de Gemeente van woning veranderende, zijn verplicht daarvaD binnen éeue maand ten Raadlmize aan den Ambteuaar, belast met het bijhouden van bet bevolkingaiogister aan gifte te doen. 2. Zij die het voornemen hebben te keuneu ge geven om de Gemeente te verlaten, en dientenge volge een getuigschrift van verandering van werke lijke woonplaats hebben oui"angen, zijn verplicht, indien zij van dit voornemen afzien, daarvan ter plaatse en aan den Ambtenaar, iu art. 1 vermeld, binnen dene maand na de dagteekening van hot af gegeven getuigschrift, kennis te gevet,. 3. De overtreding van elke der bepalingen vin deze verordening wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste zeven gulden. Gedaan te Amersfoort, den 7 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Frieda Warnsdorf. 7.) 'tWas een heerlyke voorjaarsochtend; de zou noodde lot een wandeling iu de heerlijke buiteu- '"zuchtend stond movrouw Von Schmolling in baar warmo kamer bij het venster in den tuin te staren. Ook zy had gaarne nsar builen willeu gaan, maar 'twas nog te koud voor haar. Daarom zuchtte zij niet: zij was cr reeds te zeer aan gewend, zich om haar gezondheid allerlei to ontzeggen haar zuchten gold het jonge paar dat daar buiten druk sprak en zteb bijzonder scheeu te CAne«eUwas juist tóo gebeurd als zij gevreesd bad. Fred was gekomen, Olga bad gebruik gemaakt van ziin droefgeestige stemming en Olga bad zich uitgeput in kleine attenties. Hoe kon hij daaron- d"okonUhijbbije«ya thuiskomst zijn moedor om den hal. was gevallen, voolde deze aanstonds, dat hy zich zoor ongelukkig gevoelde en er iets bijzonders mosst zyn voorgevallen. En nu reeds maakten zy allerlei grappen en hepon zy te lachen. Eu toch dat schijnbaar ongedwongen lachen, was mm'u ecbw uil. vo.lde. d.l ..dm ieer ver van haar doel was en Alfred uam betrek- N'.flii dat kou alles bederven. Mary? SS s°«>mnd0°- Aangifte van Vertrek uit en van Vestiging in de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op het Koninkiyk besluit van den 27sten Juli 18S7 (Staatsblad No. 141) regolemle de verplich ting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregister» Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot liet doen van aangifte van vertrek uit en van vestiging in de Gemeeele, en brengen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegd Koninklijk besluit,welke luiden alsvolgt; 1. Zij die op den dag der volkstelling iu den vreemde of in eene der koloniën of overxeesche be zittingen van bet Rijk hebbeu vertoefd, geven biu- uen éene maand na hunne terugkomst hiervan kon- uis aan het Gemeentebestuur. Zij die bij die telliug zijn overgeslagen, gevet) bin- non eene maand na den dag voor elke telling be paald, vau dit verzuim keunis aau het bestuur hun- uer werkelijke woonplaats. Voor Je leden van huis gezinnen rust de verplichting tot kennisgeving op het hoofd van elk huisgezin. 2. Zij die uit een Nederlandsche kolonie, oene overxeesche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene Gemeente binnen liet Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het Ge meentebestuur, vergezeld vau het gebruikelijke ge tuigschrift voor ben die uit de koloniën of bezittin gen, vau een paspoort ol reis- en verblyfpas of an dere door do politie deugdelijk erkende bewyetuk- ken voor bon uie uit dan vreemde komen. Doze verklaring geschiedt binnen éene maaud na hunne aankomst in de Gemeente. 8. De kennisgeving in de twee vorige jiunten vermeld, gaat verzegeld van do noodige opgaven om in de bevolkingsregisters to worden ingeschreven. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen bet Rijk verlaten om die over te breugen naar eene Nederlandsche kolonie, oeue overxeesche bezitting of naar den vreemde, doau hiervan eene verklaring aan bet bestuur der Gemeente, welke zij verlaten. 6. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit aene Gemeente van bet Rijk naar eene andere Gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur dor Gemeente die zij verlaten eu waar zij iu het bevolkingsregister ziju ingeschreven met opgaaf der Gemeente, waar zij wenschon zicli te vestigen. Zy ontvangen een kosteloos getuigschrift van ver andering vau werkelijke woonplaats. 6. Ter plaatse waar zij hunne werkelijke woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binneu éene maand na hunne aankomst eene verklaring aan bet Gemeentebestuur met overlegging van het getuig schrift in het vorige artikel vermeld. 7, Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binneu éene maand kennis aan bet Gemeentebestuur vau ieder lid dat iu het huisgezin wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrcut die kennisgeving geldt hei by sub 3 bepaalde. Dezelfde kennisgeving gssohiedt door afzonderlijk levende perzonen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrich- tiugen, niet staaude onder hel bestuur of toeziebt van het openbaar gezag, waar personen onder eenig bestuur samenwonen, geven maandelijks aan het Ge meentebestuur kennis van alle personen, die in de samenwoning zyn opgenomen of daarvan zijn uitge treden. De verplichting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereischte kennisgeving voor het bevolkings register gedaan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opge roepen, verplicht tot hel doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Overtreding dezer bopalingeu wordt gestraft mot hechtenis van ten hor gele veertien dagen of geld boete van teu hoogste honderd gulden. Gdaan te Amersfoort, don 7. December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De BuigemeeBter. WUIJTIERS. De Secretaris. B. W. TH. SANDBERG. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 73 en 74 der Militiewet 1901 en art. 64 van liet Koninklijk besluit van deu 2. De cember 1901; (Staatsblad 230): Gezien de kennisgeving van den Kolonel. Militie- Commissaris in de provincie Utrecht, van den 26. November 1903 Doen te weten, dat de zitting van den Militieraad voor deze Gemeente op Maandag deu 14 December 1903, des voormiddags te 10 uren, in bet openbaar wordt gehouden in de zaal genaamd „Groot Kunst liefde" van bet gebouw voor Kunsten en Weten schappen aau de Mariaplamts te Utrecht, in te gaan tegenover de Botermarkt, en bestemd is tot het doen ran uitapraak omtrent de lotslingen die re denen van vrijstellinghebben iiigediend.de lote- lingeu dio van den dienst uitgesloten of daarbij voorloopig niet toegelaten worden, en alle overige lotelingen, beboerende tot de lichting van het jaar 1904. En brengen levens ter kennis van de belangheb benden, dat de tyd en plaats der zitting aan elkeu loteliug zal worden bekend gemaakt door middel van een aau zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoewel het niet- otil.aiigeu van zoodanig biljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militie raad. of tot het indienen van de tot staving der i redenen van vrijstelling govorderde bewijsstukken; lullende de loteliog, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid, gebreken of gemis van de gevorderde lengte voor den Mi'itieraad moeten ver schijnen, op bet hierboven vermelde tijdstip. Amersfoort, den 7. December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. INKOMSTENBELASTING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 261 der Gemeentewet. Doen te weten, dat het 2e uanvullings-kohier der jilaatselyke directe belasting INKOMSTENBELASTING over het dienstjaar 1903, goedgekeurd door Gedepu teerde Suteu van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op do Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 7. December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Het bestuur der clissis Amersfoort vati de Ned. Hervormde kerk is voor l Januari 1904 saamgesteld als volgt: A. Oouvée Azn., pred. te Zeist, praeses; sec. G. B. Fijn van Druat, pred. te Tienhoven; dr. H. II. Meuleribelt, pred. te üaarn, assessor; sec. D. P. Brans, pred. te Soest; G. van Kempen, pred. te VV'eslbroek, scriba; sec. YV. tl. Stegenga, pred. te Oud-Loosdreclit; sec. dr. G. Vellenga, pred. te Nieuw-LoosdrecltlH. J. ter Haar Komeiiy, pred. te Amersfoort; sec. W. J. Meinet-s, pred. te Amersfoort; A. Geldennan, pred. te Bunschoten; sec. J. A. do "Vlieger, pred. te Eemnes-binnenJ. B. de Beaufort, oud-ouderling te Woudenberg; sec. H. J. II. baron Van Boetzelaer tan Oost< rhout, oud- ouderling te SoesterbergC. L. Mouse, ouder ling te Zeist; sec. H. Schoenmaker, ouderling le Achttienhovenntr. F. L). graal' Schim- melpeiiuinck,oud-ouderling te Emues-bitmen sec. J. M. Meer link, nud-ost lerlirig te Zeist; G. van Kampen, pred. te Westbroek, quaestor: sec. H. 11. .Meulenbelt, pred. te Baarn. Zijn moeder? Dat ziekelijke mcosch was haar bit terste tegeustaudster en hoe zwak ze ook wa», niet haar, die het welzijn van eon kind verdedigt, was hot kwaad Btrydcn. Van al die gedachten en over wegingen was op haar licheud gelaat niets te lezen het was éen en al zonneschijn en toen zij struikelde en om niet te vallen op Fred steunde, kleurde zij zoo bekoorlijk en was haar erschrikt gelaat zoo aardig, dat Fred tegen wii eu dank moest lachen zy lachte mee en dit lachen had de arme moeder zoo gehinderd. „Fred! Fred f' klouk het als een angstkreet vau haar lippen. Fred hoorde het eu apoedde xich na een vluchtige verontschuldiging uaar zijn moeder. Olga stampte vau woede; juist nü! Wie weet wat er nog had kuunen gebeuren. Als men struikelt, kan men den voet verstuiken, dat teu minste huichelen, en op iemands arm moeten steunen. Maar zij moest om hem kampen en die bleeke vrouw daar boven zou 't baar moeilijk geuoeg maken. Maar hoe dan ook, ze wilde hem hebben, ten koste van wat ook I Haar tanden klemden zich op elkaar en haaroogen schoten vuur. De huisknecht kwam op haar toe en bracht haar een brief dien de vroegpozt had gebracht. Eindelijk! Zij inzakte hem open; een triomfante lijk lachje gleed over haar gelaat. Een mooie brief, veel mooier dan zij had durven hopeu. Zij las hem halfluid „Liefste vriendin, „Uw wensch was mij een bevel. Als uw trouwe slaaf vraag ik niet eens: waarom? Ik schreef hem zooals u verlangde en het briefje heeft meer uitge werkt dan ik dacht. Reeds den volgende dag ver trok hij, na met haar voor goed gebroken te hebben. Zij moet heel veel van hem gebonden hebben eu nu zeer lyden, maar zy laat er niet» van merken. Haar spel is rög aaugrijpeuder, haar traueu zijn echter. Hopend, dat u hot beloofde wederzien Bpoe- dig zult mogelijk maken geheel do uwe, Rolf." Zij laohte verachtelijk en mompelde: „Gek! Ik denk er niet aan", waarop zij het briefje in haar De breuk was dus volkomen. Alfred had dan tóch dat meisje opgegeven. Dan moest ziju liefde toch niet zoo heel groot syn geweest en nu zou 't haar wel licht vullen, hem in baar netten le lok ken, als ze maar snel handelde. Maar hoe aan te vangen? Hij mocht niets merken. Zou z:j 'lover- laten aau het toeval Er is immers geen toeval. Maar het toeval kon zy zeer zorgvuldig voorbereiden. Zij moest slim, ueen sluw zijn. Een jonge tnan mot zooveel '.emperament als hij, wiens vertrouwen in sen andere vrouw xóo geschokt is, was immer» beel licht te veroveren. Het meisje wa» onschade- gemaakt, maar de moeder was niet zoo gemakkelijk te winnen. Waarom liet die comedianto zoo weinig merken van haar leed Uit trotsch Aob kom, zulk soort menscben heeft geen trotsch daar zou wel wat anders achter zitten. Misschien was 't geen zij haar ten laste had gelegd wel waar. Zij had het warm gekregen door al die overpein zingen en trok haar zakdoek uit den zak om haar voorhoofd af te wissoben. Zij merkte niet, dat zij te gelijk den brief uit den zak bad getrokken en ging het buis in. De vrouw van den tuinier haar man had weer rheumatiek kwam in don tuin om de bloemen begieten. „Alweer zoo'n stuk papier. Wat hebben de men scben er toch aan altijd en eeuwig papier op de padeu te smyten", bromde sy. Zij nam bet „stuk papier" op en zag, dat 't een brief was. Wat die groote beeren er toch aan hadden op zulk mooi papier te chrijvun, eu wat rook dat lokker, net héliotrope. Jammer, dat ze niet kon lezen. Maar ze zou 't baar man laten zien; die had in dienst leeren lezen. Zij stak l el briefje in den zak vau haar jak en ging door met haar arbeid. Frieda stond voor het venster raar den plaesendeu regen te kijken. Martha mopperde er over dat, juist nu de juffrouw naar de repetitie moest, het regende alsof 't met bakken van den hemel werd gegoten. Frieda was 't onverschillig evenals alles sedert liet oogeublik wuurop tij zijti brief had ontvangen. Ni t, dat bij met haar gebroken bad, hinderde haar; dar. bad ze tóch altyd zien aankomen; maar dut hij haar zóo onbillijk beschuldigd en baar geen ge legenheid gegeven had, zich te rechtvaardigen. Dat smartte haar diep. Eerst had zij zich baff suft er over gedacht wat hem toch wel mocht bewogen hebben zóu Biecht van baar te deoken; maar spoedig bad zij iugezien boe nutteloos het was, daarover te tobben. Zij was zicb van geen schuld bewust. Waarom geloofde bij anderen meer dau haar? Wie kon er belang by hebben, beu te scheiden? Zijn familie? Zij deed niet de minste poging om zich te recht vaardigen. Hoe meer hij baar verachtte, des te snel ler zou hij haar vergeten. Hoeveel zij zelve zou ly den, deed er minder toe. Zij wilde nu geheel voor de kunst leven, studeerde vlijtiger dan ooit en had kolossaal succes. Maar lachen deed zij niet meerslechts als 't in haar rol le pas kwam. En de critici schreven algauw, dat sy beter huilde dan zy kon lachen. Word/ ■i-rvolffd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1