Heden is het 12'/s jaar geleden, dat de ZeerEerw. M. Berk zijn intrede deed als pastoor der parochie ran dtn H. Franciscus Xaverius hier. Vóór dien was Z.WelEerw. pastoor te Busloo, bij Voorst. Reeds Zondag is deze gedenkdag gevierd. Toen de pastoor des ochtends het kerkgebouw aan het Zand betrad, voerde de kapel van het 5e regiment infanterie een march© tn- ornphale uil en zong bet koor een feest cantate, terwijl na den dienst den jubilaris bij monde van den beer J. Sinnige namens de parochianen een te Dieren vervaardigd prachtig stel misgewaden werd aangeboden. In den plechtigen hoogdienst, welke heden ochtend te 10 uur werd gehouden, droeg de jubilaris voor de eerste maai de kostbare ge waden. Het koor zong eeD nieuwe vierstem mige mis. Evenals Zondag was er hedeD receptie, terwijl by heide vele woorden van hartelijke waardeering en sympathie wei-den gespro ken. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal morgen niet worden ge houden. Een wetsontwerp is gereed, waarby de bankbiljetten tot «vettig betaalmiddel worden verklaard. De Regeering heeft belangrijke wijzigingen voorgesteld in de regeling der Personeel© be lasting. Een der voornaamste is wel, dat zij den grondslag «haardsteden", als zeer impo pulair, laat vervallen, ook omdat zoo bij meer- als bij mingegoeden verwarmingstoe stellen in gebruik zijn, die om practische redenen onbelast zijn gelaten. De som van ruim 1 millioen. welke thans uit dezen grond slag in de Schatkist komt, wenscht de Minis ter van Einanciën terug te vinden door de helling op het mobilair, die ruim 2 millioen opbrengt, met 50 pCt. te verhoogen. Volgens een berekening zal de wijziging voor de be lastingschuldigen weinig verschil uitmaken. Uil een daartoe opgemaakte label blykt, dat bij de lage en hooge huurwaarden meestal een kleine verlaging, bij de middelklassen een kleine verbooging het gevolg zal zijn. Het aantal grondslagen blijft echter zes, omdat een wordt bijgevoegd, namelijk «auto- mohielen". De nieuwe artikelen welke daarop betrek king hebben luiden aldus Artikel .'tl bis. 1. De belasting wordt geheven wegens het houden, hier te lande, van automobielen die op den openbaren weg worden gebruikt. 2. Wie krachtens overeenkomst de beschik king heeft over eene automobiel van een ander, onverschillig of het al dan niet steeds deielfde is, wordt te dier *ake geacht eene automobiel te houden ten ware de overeenkomst, inet in begrip van verlenging ter keuze van een der partijen, blijkt over korter tijdvak dan een en twintig dagen te loopen. Het bepaalde bij art. 26, 2de lid, is ook op deze overeenkomst van toepassing. 3. Geene belasting wordt geheven wegens het houden van; a. automobielen door publiekrechtelijke licha men. b. automobielen die kennelijk ingericht zijn voor goederenvervoer en uitsluitend of hoofd zakelijk daarvoor gebruikt worden; c. automobielen die uitsluitend of hoofdzakelijk worden gebezigd in het bedrijf van fubrikant van automobielen of handelaar in dio voorwer pen, en niet tevens in dat van verhuurder van automobielen of ondernemer van personenver- 4. De belasting bedraagt jaarlijks voor iedere automobiel f 40. 5. Met afwijking van het bepaalde bij 4 bedraagt de belasting jaarlijks: a. wegens do automobielen die uitsluitend of hoofdzakelijk voor het beroep of bedrijf van den belastingplichtige worden gebezigd voor iedere automobiel f 15 b. wegens de automobielen die uitsluitend of hoofdzakelijk worden gebezigd in het bedrijf van verhuurder van automobielen of ondernemer van personenvervoer, en wegens de automobielen die tevens in een dier bedrijven, doch hoofdzakelijk in het bedrijf van fabrikant van automobielen of handelaar iu die voorwerpen worden gebe zigd voor iedere automobiel f 10. In de toelichting zegt do Minister o.a. „Onder automobielen begrijpt het wetsontwerp niet de voertuigen die ook het spraakgebruik daarvan onderscheidt en als motorrijwielen aan duidt, omdat zij evenals ieder ander rijwiel van een zadel worden hereden en zoo noodig door den berijder zeiven kunnen worden voortbewo gen. Deze vallen onder den grondslag rijwielen. Zeker worden zij niet voldoende getroffen met het lage bedrag dat de wetgever van 1898, alleen rekening houdende met de gewone rijwielen, daarvoor heeft vastgesteld, doch dat gebrek kan bij deze gelegenheid worden verholpen. „Ten slotte zij nog gezegd, dat de richtige helling der uutomobielenbeluBting als verzekerd kan worden bemhouwd, door de Destaande voor schriften nopens het berijden van de wegen onder beheer van het Rijk Hiervoor wordt het bezit eener vergunning gevorderd, die naast andere voorwaarden deze behelst, dat do auto mobiel een bepauld nommer moet dragen. Om die redou kun voor de regeling der belasting met eenvoudige voorschriften worden volstaan. Van «motorrijwielen" stelt de Minister voor l© hellen f 6. De brievenbus by de Hendrik van Vianden-straat is gisteravond in dienst ge steld. Binnenkort worden nog twee hangbussen geplaatst, éen op den boek van den Soester- straatweg en \V ïthoostrmat en éen Naar wij vernemen, bebben B. en W. besloten het onderzoek Daar de verschijnselen van adenoïde-vegetaties op te dragen aan de stadsgeneesheeren, er dus dat onderzoek niet te doen plaats bebben door ie onderwijzers. Volgens «Het Vaderland''is, ter voldoening aan den wensch van de Staatscommissie, belast met het onderzoek naar de oorzaken, welke sommige Gemeenten in een minder gunsligen toestand hebben gebracht, aan de Inspecteurs der registratie en domeinen opgedragen om op te geven: lo. bet aantal aanslagen in de \ermogensb©Iasting;2o. het toual van het belast vermogen3o. de totale waarde der bouwterreinen; een en ander over het belastingjaar 1902 3. Als 't waar is, dat door de speculation 40u millioeD verloren is, dan zullen deze cijfers wel wat geflatteerd zijn. De vergadering, op aanstichting van den Algemeenen kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente gisteravond van 7 tot 10 uur in de consistorie-karner der Sint-Jciriskerk ge houden, was bezocht door 32 afgevaardigden V3U allerlei vereenigingen, van de meest uitetnloopende kerkelyke en politieke kleur, en werd geieid door ds. VV. J. Meiuers. Na geconstateerd te hebben, dat allen door bun aanwezigheid instemming betuigden met het voorstel-vels Heyn-Oosterveen (om in principe te besluiten tot afschaffing der kermis) gaf Z.Eerw. gelegenheid tot ge dachten wisseling, waarvan een zeer ruim gebruik werd gemaakt. Ten slotte werd, op voorstel van ds. D. J. van Aalst, met algeineene stemmen be sloten een adres van adhtesie aan den Ge meenteraad te zenden. De hoofdinhoud komt overeen met de Memorie van toelichting door de heereri Veis Heyn en Oosterveen aan hun voorstel toegevoegd. Om het verkrijgen van handteekeningen minder tijdroovend te doen zijn, zal men de verdeeling der Gemeente naar de kiesdis tricten volgen; voor elk district is een com missie benoemd, die het recht van assumptie heeft. Bovenal zal de meening worden ge vraagd vun de arbeiders en in 't algern.-en van hen voor wie de kermis het eenige vermaak is. Daaiuit den aard der zaak, de vertegen woordigers der vereenigingen geen bepaald mandaat hadden, is hun verzocht de zaak in hun vereeriiging ter sprake te brengeu en zoo mogelyk het daarheen te leiden, dat ook van deze vereenigingen individueel adressen uitgaan, zoodanig gemotiveerd als elke vereeniging dienstig zal achten. Onder meer is het houden eener reuzen- meeting ter sprake gekomen, doch men beeft daarvan afgezien omdat men haar nagenoeg onuitvoerbaar achtte. De heer H. G. Verhaar heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Wiskunde l-ager onderwys, art. 65. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht zijn bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift «Militaire rechtspleging" de le luitenant-adjudant F. A. van Engen, van het 8e regiment infanterie, en tot semi-arts de heer H. M. J. F. Niks. Sint-Nicolaas heelt in hoog eigen persoon en vergezeld van ziju zwarten knecht ook dit jaar weder bezoeken afgelegd in de scho len en bij de kinderen der gehuwden uit de Infanterie-kazernes. Opmerkelijk was 't dat deze laatsten veel kleiner in aantal waren dan verleden jaar; een gevolg van het met pensioen gaan van zeer velen ten gevolge van de nieuwe Pen sioenwet. Wat intusschen geen afbreuk heeft gedaan aan de vreugde en het welslagen van bet heel goed voorbereide feest, dat we verleden jaar zoo in den breede beschreven. Zoodra de wateren stollen, gaan de harten open en daarom is 't nu de tijd, een goed woord ie doeu voor Spyskokerij, Kindervoe ding, Liefdadigheid en al die instellingen van weldadigheid die den nood der armen, en vooral van de stille armen, trachten tejel- nigen. Er wordt veel gevraagd en ook veel ge- gegeven. Maar wordt dit steeds wel oordeel kundig gedaan; krijgen zij wel hulp, die het 't meest nooilig hebben; of geeft men inet volle hander, uan wie komen vragen? «Liefdadigheid" vroeg in 't vorig nummer reeds de spijsbriefjes te burer beschikking te stellen. Ze komen dan stellig in handen van hen die ze niet verkwanselen voor jenevercenten of van hen die met de koste lijke spijs hun varkens voereD. En wat «Kindervoeding" betreft, wenschen wc de woorden te heuimeren van den Van dag tot dag-schiyver in het Avondblad van bet «Handelsblad" van 21 November: iIk denk aan die zelfde moeders in ons land. Laat ons allen toch doen, wat wij kunnen om haar te helpen, haar kinderen in het leven te houden en te doen groeien. Als de eene of andere verstandelijke over weging ons doet aarzelen, kindervoeding te steunen met al onze kracht, dan zou ik in dit geval werkelijk durven aanraden om het hart eens te laten triomfeeren over het hoofd, eerst hpt kind te voeden en daarna te redeneeren. Men moet alleen maar zeker weten, dat het geld goed beste d wordt, dat de organisatie verstandig is en dat de kin deren werkelijk gevoed en gekleed worden. Daarom ben ik voor gedeeltelijk gemeente lijke kindervoeding op de scholen der arrneri daarom zou ik ben schoeisel willen koopeD, als dit volkomen onontbeérlijk is eu de burgerij helpt. Er is ontzaglijk veel in te brengen tegen dit gedeeltelijk overnemen van de taak der ouders, ik weet liet, erken hetmaar als ik aan de moeders, de arme moeders derik, die zonder voedsel en met natte voeten hun kleinen zien, dun huig ik diep het al te stijve hoofd en voel ik mijn hart onstuimig kloppen en ik zondig tegen de Staathuishoudkunde tot behoud van jonge levens en om hoop te houden in het leven van die geduldige moeders." Door de officieren van het Leger des lleiis is het plan opgevat om rnet het aanstaande Kerstfeest, evenals vorig jaren, weder aan een honderdtal arinen uit deze plaats een vrij middagmaal le verschaffen, en ook den kinderen een Kerstfeest te bereiden. De toestand waarin velen te dezer plaatse verkeeren, is dikwijls hoogst treurig. Velen hunner gaan gebukt onder zeer groote en moeilijke zorgen, die hun het leven veron aangenamen. De gezinnen, welke door de officieren vaak bezocht worden, zijn dikwijls de armste onder de armen, zoodat zij met weinig moeite zich kunnen indenken in de omstandigheden waarin dezen verkeeren. Daarom zal hei hun niet moeilijk vallen, een honderdtal zulke armen te vinden. Een ieder die eenigszins op de hoogte is van het grootsche doel van het Leger des Heils, namelijk te trachten door maatschap pelijke hulp ieder een kans te geven in an dere omstandigheden te geraken, zal ook zeker in dezen de officieren willen helpen om hun opgevat plan ten uitvoer te brengen. Zeer dankbaar zijn zy voor de goede re sultaten var. de jongste jaarlijksche Financi- eele aanvraag voor de verschillende toe- vluch'.en en andere Maatschappelijke inrich tingen. Laat een ieder zie i opgewekt gevoelen om ook dit Kerstfeestplan te helpen volvoe ren, door groote of kleine bijdragen aan hun adres (Kraiikeledenstraat) le doen toekomen. De 3e divisie zal liet aaustaande najaar groote manoeuvres houden; het 5e regiment schijnt dus ditmaal vrij te komen. Het eereteeken voor 15-jarigen officiers- dienst is o.a. toegekend aan luitenant-adju dant M. D. J. de Jongh en luitenants Jos. M. C. Haak en A. IJ. Reitsma, van het 5e regiment infanterie. Door den Inspecteur der infanterie is aan den Minister vau Oorlog, ter voorziening in bet steeds toenemend incompleet aan vrij willig dienende korporaals bij het wapen der infanterie, voorgesteld, in overweging te ne men om ongehuwde milicien-ko: poraals toe te laten tot het aangaan van een verbintenis in den graad van korporaal bij de staande armée voor ten minste vier en ten hoogste zes jaren en hun bij het aangaan van deze verbintenis onderscheidelijk uit te betalen f 100 en f150, en te hunnen name in 's Rijks Postspraak te storten l'50 en flOO; het spaarbankboekje te doen bewaren bij het korps en het na expiratie van de ver bintenis aan de rechthebbende uit te reikeu, terwijl bovendien aan den korporaal die bin nen zes maanden na het aangaan van genoemde verbintenis, met goeden uilslag het examen voor vrijwillig-korporaal aflegt en ook in andere opzichten aan de voor dien graad gestelde eischen voldoet, nog een som van f50 uit te betalen en f 100 op het spaar bankboekje bij te storten. Luitenant L. Roelfsema, van het le regi ment huzaren, is overgeplaatst naar het depot-eskadron hier en bestemd voor het eskadron ordonnansen. Luitenant jhr. M. C. F. J. de Rotte, thans op non-activiteit, heeft detacheering aange vraagd bij de cavalerie O. I. L. De ordonnansen-vereeniging «Wilhelmina", onder Beschermheerschap van ritmeester P. E. II. V. L baron Van Roecop, geeft mor genavond haar eerste uit voering in «DeArend". Haar naamgenoot©, de schietvereeuiging der plaatselijke afdeeling van den «Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren" houdt daar Zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst. Bij de ten Raadhuize gehouden aanbeste ding van het onderhoud der bestratingen in deze Gemeente gedurende 1904 en 1905 was minste inschryver do heer Jan van den Berg, hier, voor i'fl/z cent per M2. Minste inschrijvers by do aanbestedingen door het Provinciaal bestuur gehouden voor het driejar.g onderhoud, gedurende 1904, 1905 en 1906, waren: van den weg van De Meern naar Oude- water, de heer J. H. van Zutphen, te Mont- foort met f11099 4 inschrijvingen, hoogste f 11 490; van den weg van Utrecht naar Cothen, de beer J. van Rooijen, te Cothen, f9772^in schrijvingen, hoogste f10 500; van den weg van Houten naar den Lek dijk de heer J. van Deutekom, teZoelraond. f4035 5 inschrijvingen, hoogste f4149; van den weg van Doorn naar Leusden de heer G. Wassing, te Amersfoort, met 7021; 5 inschrijvingen, hoogste f8196; van den Haar- en Bisschopsweg de heer J. Hoeven, te Bunschoten, met f1099 3 in schrijvingen, hoogste f2290; van den Krommen Rijn en de Cother grift de heer W. vsn Cleef, te Cothen, met f1186; 2 inschrijvingen, hoogste 11284; van het zand- en jaagpad van Utrecht naar Breukelen, de heeren G. en R. Kamer beek, te Utrecht, voor f11048 5 in schrijvingen, hoogste f12270; van den weg van Utrecht naar Schalkwijk de heer J. van Deutekom, te Zoelmond, met f2848 8 inschrijvingen, hoogste f3450. De toewijzing had onder het gewone voor behoud plaats aan de minste inschrijvers. Nauwelijks is de haven met groote kosten verdiept of een scheepslading vuilnis ver dwaalt weer daarin. Natuurlijk is dit zonder opzet geschied door het verguaii, belaas zóo dicht onder de kust, van een schuit der Gemeente-reiniging, de derde in een vrij kort tijdsbestek. Bij enkele boekwinkels hangt een portret voor van iemand op wiens aanhouding 500 Mark wordt gesteld. 't Geldt hier echter geen misdadiger, doch een zenuwlijder wiens familie ongerust is over zyn uitblijven. Enfin, rnen kan trachten de f300 te ver dienen. Den inhoud van het-zoo in-mooie tooueel- spel «Verleden" gaven we reeds in ons vorig nummer en na de opvoering er van, gister avond in de goed bezette zaal van «Amicitia", kunnen we er slechts aan toevoegen, dat we 't nu nog mooier vonden dan bij den een voudige lezing. Er was veel werk gemaakt van het déco ratief en toch was alles even stemmig als het zoo eenvoudig geschreven en toch zoo aan grijpende en toch zoo sober gehouden fami lie-drama. Dat hebben we te danken aan het heel mooie spel van deartisten der «Nederlandsche tooneel-vereeniging" Al die kleine trucjes, zooals bijv. hel natmaken van den voorvin ger eer de echte koopman Verduin de cou rant openvouwt, geljjk hy op kantoor bank biljetten zou natellen, verraden de ernstige studie, het volkomener in zyn. En allen waren er in. Niet alleen Dolf (de beer Faasen) was uitnemend nooit ruw en werd waardig gesecondeerd door mevrouw Ternooy Apèl (Catherine, verloofde) en alle overigen. Vooral het stille spel van zyn broeder Heiman (den heer Van der Does) was heel mooi. En Roosje (mej. S. de Boer) speelde heel goed en met de vereischte naïeveteit. Geen wonder dan ook, dat er na ieder bedrijf twee maal gehaald werd. Het nastukje «Oud en jong" heeft meuigeen tranen doen lachen. Een hoogst amusante situatie met heel veel waars, waarin de heer Holkers toonde dat hij nog heel wat meer kan dan den reeder Bos spelen in «De hoop van zegen". De heer Musch was een ober uit duizenden en mej. De Boer een jonge actrice die heel veel belooft. De «Garanten-vereeniging" is als zoo vele vereenigingen in rustete meer lof daarom aan hen, die deze voorstelling mogelijk maakten. Uit Parijs komt het bericht, dat de ook hier ter stede zeer bekende «millioenen- heer", die in 't voorjaar vooral zoo van zicb deed spreken, daar, wat men noemt, plotse ling overleden is. Wat had die jonge man een goed kunnen doen met het millioen dat bij in vijf jaar tijds heeft verkwist. Er zyn handige menschen, wien het zelfs gelukt, leeningen te sluiten op hun lucht- kasteelen. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Yrijdagsche Weekmarkten, die zouden samen vallen met Eersten Kerstdag 1903 eD Nieuw jaarsdag 1904 xullen worden gehouden op Don derdag 24 December en Donderdag 31 December 1903. Amersfoort, 7 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WLIJTIERS. De Secretaris, B. W. Ta. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ■le markten in 1904 zullen worden gehouden als volgt

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2