Ingezonden. is, dan bereiken de verschillende opiniën tóch den Raad. Spr. meent dat het Bestuur zich op een zeer juist standpunt heeft weten te plaatseu als Be stuur vooral van deze vereenigiug. Het kon niet anders dan het financieele «teel beschouwen, doch daarmee is nog volstrekt niet bewezen, dat het den moreelen kant der quaestie overboord gooide, doch zeer terecht liet het dit deel der taak over aan andere vereenigingen. De leden van „Handel en Nijverheid" indi vidueel zullen zich in andere vereenigingen heb ben uit te spreken over de moreele zijdein deze vereeniging moeten zij op dit punt zwijgenhier mag alléén de financieele zijde worden besproken. Is hier uitgemaakt of de kermis voor- dan wel nadeel aanbrengt, dan is daarmede de taak van deze handelBvereeniging volbracht. De heer Van der Meer merkt op, dat in het voorstel aan den Raad het financieele deel het eerst is genoemd en vraagt of de voorstel lers dit ook het belangrijkste deel achten. Is dat zoo, dan vraagt spr. of het mogelijk is, dat in een spoedig te beleggen vergadering de zui ver financieele zijde eens wordt bekeken. De Voorzitter vreest, dat een moeilijk onderzoek aan die behandeling zal moeten voor afgaan. Het Bestuurslid de heer Oosterveen, een der voorstellers in den Raad, merkt op, dat het financieel gedeelte van het voorstel niet «ie hooffi- zaak is. De Voorzitter zal het voorstel-Van der Meer bij het Bestuur in overweging brengen. De heer VandenBurg verklaart zich tepjen beuandeling der quaestie uit uitsluitend finan cieel oogpunt. De Voorziter herinnert aan hetgeer. de heer Luycx aanvoerde. De heer Luycx zegt, dat juist deze vereeni ging zoo zeer goed het financieele deel kan over wegen en daaromtrent de Raadsleden kan voor lichten, gelijk andere vereenigingen dat omtrent de overige punten doen. Spr. herinnert, dat als in deze vereeniging de leden niet alle punten van het voorstel overwe gen, zij de niet-behandelde volstrekt niet minder waardig achten, doch zich in deze vereeDiging daarover incomptetent tot oordeelen verklaren. De heer Oosterveen acht het een hinken op twee gedachten, als de zelfde persoon in deze vereeniging de financieele-, in een andere de mo reele zijde der quaestie behandeld. De hesr Luycx meent, dat de heer Ooster veen wat vooruit loopt op de discussiën. Wan neer hier de financieele zijde is besproken, is dit nog maar een onderdeel van het vraagstuk, dat spr. voor zich volstrekt het belangrijkst deel van het vraagstuk niet acht. Men wenscht slechts te weten of de bewering der voorstellers waar is, dat het afschaffen der kermis nadeelig is voor den handel. Andere gevolgtrekkingen moet men niet maken dan dat men wil voorlichten omtrent het financieele punt.- Spr. zou niet wenschen, dat de quaestie der afschaffing hier werd bespro ken, maar wel dat werd onderzocht of deze finan cieel voor- dan wel nadeel brengt. De heer Koning gaat volkomen mee met het door den heer Luycx aangevoerde, doch zou gaaane willen weten of men zal spreken over het financieele voor- of nadeel voor de Gemeente dan wel voor den handelsstand. De Voorzitter meent, dat men zich zal moeten beperken tot den handelsstand en zal in de eerstvolgende Bestuursvergadering het voor stel ter sprake brengen. Om het vergevorderde uur werd de lezing van het referaat des heeren Fiedeldy Dop over „De groote magazijnen en coöperatieve verbruiksveree- nigingen" uitgesteld tot een volgenue bijeenkomst en de vergadering hierna gesloten. De oningewijde kent in den militairen stand slechts twee categorieën, officieren de hoogen en minderen de gerneene sol daten de meer ingewyde weet beter hoezeer de hoogste en schoonste taak van eerstbe- doelden is, de minderen op te voeden niet alleen van onhandig wezen tot bruikbaar soldaat, maar ook tot aan orde en netheid gewend mensch die, in de burgermaatschappij teruggekeerd, heeft leeren begrijpen wat discipline en wat gezag heteekent én welke hooge waarde deze hebben voor een geor dende maatschappij. By aJle korpsen doen de officieren zeer veel voor de minderen; men denke eens aan de cantines en de recreatie-zalen. Maar toch, zóo uitstekend als de verhouding is tusscben de officieren en de minderen van het eskadron ordonnansen, zal 't wel zelden worden aangetroffen. Ken der uitingen daarvan is het werkelijk zoer goede zangkoor, dat af en toe voor den troep zich doet nooren. Ritmeester baron Van Boecop, die al zoo rnenig welklinkend lied heeft getoonzet, schreef er een «Ordonnansen- lied" voorluitenant Maas Geesterauuszorgde er voor, dat de goede stemmen werden ge schoold. Alle officieren van het eskadrou woonden Woensdagavond de uitvoering by, welke in de goed gevulde groote zaal van «De Arend" werd gegeven door de Ürdonnansen-vereeni- ging VV'ilhelmina", haar eerste uitvoering tevens. Het programma was zeer rijk aan afwis seling en werd met veel eutrain en over 'l algemeeu heel goed uitgevoerd. De Bescherm heer heeft rnet opzet geen invloed willen oefenen op de keuze der stukken, waarvan vooral het eerste wel wat zwaar was voor beginners in de tooneelspeelkunst. Na de openingsrede door den Voorzitter word het eerst het Ordonnansen-lied aange heven, waarna twee zangnummers als soli hoogst verdienstelijk werden uitgevoerd. Na een vlot gespeeld tooneelspel volgden heel mooie schermnummers, een blijspel en weder zangnummers., nu voor 't zangkoor. Tot slot natuurlijk een zeer geanimeerd bal. Ken woord van lof voor den souffleur, die zelfs voor de vooraanzittenden niet hoorbaar was en het eerste tooneelspel geheel uit het hoofd souflleerde. Het batig saldo er werd van niet-ge- ïntroduceerden een matige entree geheven wordt afgestaan aan «Kindervoeding''. Een aardig denkbeeld; maar hoe zou 't ook anders kunnen waar 't een teestje was van huzaren, die immers zulke goede harten hebben. Hoe jammer toch, dat de vergadering der »V. P. N.", gisteravond gehouden, zoo slecht bezocht werdnog geen 25 raenschen. De agenda, voorznoveel zij de plaatselijke afdeeling betrof, was spoedig afgedaan. De Begrooting voor 1904 werd voorloopig vast gesteld en zal sluiten met een saldo van f 10, terwijl tevens het tekort van f34 on de reke ning 1903 wordt gedekt. Niet overbodig was uit dien hoofde het verzoek van den Voor- zifter, den heer J. Kooiman, om mede te werken tot uitbreiding van het aantal leden en donateurs. Voor slechts éen gulden per jaar is men lid, heeft men toegang tot alle vergaderingen in heel het land en ontvangt men bovendien het Bulletin dat steeds vol nuttige wenken is. De bijdrage van Begunstigers, ad f5, komt geheel ten bate van de plaatselijke afdeeling. De heeren J. Kooiman en C. Hartman werden als Bestuurslid herkozen, terwyl als afgevaardigde voor de Algemeene vergade ring der provinciale afdeeling werd gekozen de heer P. van der Meer Jzn. die als Com missaris voor het afdeelingsbestuur werd her kozen. Als leden der Corumissiën voor de fok- en dekstations werden gekoz n voor het fokstation der Minorca's, aan den Hoogland- schen weg bij «De Maat", de heeren Wessels en Welling, en voor dat der Orpingtons, aan den Heiiigenbergerweg, de heeren Kroesen en P. van der Meer, welke laatsten tevens toe zicht zullen houden op het dek-station voor kenijnen aldaar, gevestigd bij Vennis. Hun taak is, toezicht te houden op de reinheid der hokken en de naleving van het reglement en tot benoeming dezer commissies werd overgegaan ingevolge eener vraag van de Directeur-generaal van den Landbouw omtrent de fok- en dek-stations. De Voorzitter achtte het een zeer gelukkig verschijnsel, dat, vooral door de lezingen van den heer M. L. Spruyt, thans over heel het land men zieti toelegt op konijnen fok voor de export en herinnerde hoe thans te Schie dam, Meppel en Groningen op groote schaal wordt gefokt en de fokkers door de export slagerijen zeer goede zaken maken. De ex porteurs te Hook van Holland en Vlissingen zijn verbaast! over de massa's konijnen die in het laatste halfjaar voor Londen worden verscheept. Ter sprake kwam ook de aankoop van voeder-artikelen voor gezamenlijke rekening, als gevolg van een rondschryven der afdee ling Groningen. De Voorzitter herinnerde dat, naar de er varingen in Amerika opgedaan, mais en haver als het beste krachtvoeder zijn te beschouwen. Voor ochtendvoeder is het best een mengsel van maismeel en vleoschmeel, vooral in den winter als de kippen geen wonnen enz. kun nen vinden. De quaestie van den coöperatieven aankoop is het Huofdbestuur overwogen en besloten 's, aan de leden een circulaire te zenden, waarin gevraagd wordt: lo. of er behoefte is aan gezamenlijken inkoop, zoo ja, welke artike len men wenscht te betrekken en 2o. of er in de aldeeling leveranciers zijn die onder controle willen leveren. Een der leden juichte dezen maatregel zeer toethans wordt men overstroomd met aanbiedingen omtrent welke men echter als leek geen enkele zekerheid heeft. De Voorzitter achtte die opmerking zeer juist en bevestigde dat vele in vakbladen adverteerenden geen zekerheid geven dat men zelfs voor hoogen prijs goede waar krijgt. Waar aankoop voor gezamenlijke rekening geschiedt, zooals door de Boerenbonden, kan men geregelde controle bedingen, iets wat de leveranciers zelfs gaarne hebben omdat dit v Ttrouwen in hun waren «loet stellen. Bovendien ontvangt men de zeilde soort mais tegen billijker prijs en behoeft men niet af te hangen van de soort «lie de leve rancier in voorraad heelt en van den zeer wisselvalligen marktprijs. Het is niet noodig, dat rnen groote hoe veelheden te gelijk neemt; iemand die 300 kippen houdt, zal meer noodig hebben dan ienmnd die er 10 houdt en bij gezamenlijken inkoop kan de eisch gesteld, dat men zoowel bij groote als bij kleine hoeveelheden afneemt, mits de afdeeling in den bepaalden termijn de gecontracteerde hoeveelheid verbruikt. In verband rnet dn zeer afwisselende prijzen der graanmarkt zal die termijn niet to lang worden gesteld, bijv. op drie maanden, en telkens zal in het Bulletin der V. P. N. worden bekend gemaakt, dat gedurende het kwartaal de voederartikelen tegen dien en dien prijs verkrijgbaar zijn. Een lid vroeg of ook andere artikelen dan mais te verkrijgen zullen ziju. De Voorzitter herinnerde dat per circulaire zal worden gevraagd welke artikelen men wenscht en «lat rekening zal worden gehou- met do behoeften. Een lid meende, dat de controle stations weinig zouden uitwerken waar het zoogenaamd heel voer betreft, wel waar het gemengd voer geldt. De leverancier kan alleen gezonde korrels leveren, doch niet instaan voor ei wit-gehalte, enz. Hij levert de korrels zooals hy die ontvangt. De Voorzitter antwoordde, dat de des kundige leden van het afileelings-bestuur, de landbouwers, zeer voldoende kunnen beoor- deelen of de aangeboden korrels gezond zijn; alleen hel gemengde voer zal af en toe wor den geanalyseerd op de proef-stations. Spr. herinnerde voorts, dat mais een zeer goed voer is voor kippen in ruime, maar zeer slecht voor kippen in te kleine hokken en hoopte dat zeer veel antwoorden zouden inkomen op de vraagbriefjes. Alsnu kreeg de heer M. L. Spruyt, Burge meester van Gorredijk en Algemeen voor zitter der V. P. N., het woord niet om, zooals hij zelf verklaarde, een lezing te houden over hot slachten en opmaken van hoenders en konijnen maar om een kleine toelichting te geven vóór hij practisch ging demonstreeren hoe dit moet geschieden. Spr. gaf menige zeer beharteuswaardige les voor nut-fokkers. Nadat hij een naar alle regelen der kunst geslachte en opgemaakte kip had getoond, zeide spr. «lat dit zóo moet geschieden omdat de markt het zoo wil en «lit om een twee ledig doel: de fijnproever bemerkt aanstonds op welke wijze ie kip is geslacht en het publiek eischt iets dat er ooglijk uitziet. Daarom moet het dier pijnloos gedood, goed geslacht en niet beschadigd worden door het breken der borstkas en naar behooren worden opgemaakt. Vervolgeus zette spr. uiteen, dat mesten uiet mag zijn het maken van een klomp vet; er moet gezorgd worden dat de kip veel vleesch en weinig vet heeft. Jonge althans onvolwassen dieren moeten met tact worden gevoederd èn opilat zij hun fijnen smaak behouden on opdat zij met weinig kosten in don koetsten tijd zooveel mogelijk vleesch maken. Ieder deskundige zal gaarne inlichtingen geven welke voederartikelen daartoe het best zijn; met groote zorg zijn daarvoor tabellen saamgesteld. Maar men moet óok zorgvuldig de dieren kiezen en hier volgde een les voor huismoeders men neme kippen met breeden rug en dus ook breede horst en met korte pooten dus dikke dijendeze hebben veel korte en dus malscho spieren. Men neme geen kippen met gele pooten wier vel óok geel en dus onooglijk is eu wier vleesch tevens niet malsch is. De Engelschen prefereeren bovenal kippen met witte, zwarte of blauwe pooten. Velen mesten een kip nog in een klein hokje on proppen het arme beest volin Frankrijk doet men dit zelfs machinaal. Dit is een zeer verkeerde methode jonge dieren nemen zelfs in gewicht af, al worden zij ook machinaal volgepropt. Bete» is 'tde dieren in vrijheid te laten en ze vooral in de warmte te laten. Immers het voedsel dient als't ware voor verbranding en wat van het voeder uiet noodig is voor verwarming van het dier, zet zich om in vleesch en vet. Men geve ook niet uitsluitend spiervormend voedsel anders krijgt de kip heimweh. Een grappenmaker zeide, dat men kan constateeren of een kip oud is door zyn (eigen) tanden zóo ver hoeft inen 't niet te laten komenmen kan 't zien aan pooten en huid. Aan de pooten kan nog worden geknoeid, doch de huid wordt reeds bij 2- jarigc kippen rimpelig en als de verkooper die tracht op te blazen, verraadt zich dit aanstonds. Het mesten van hoenders voor export is hier te lande echter nog niet looaend, omdat er nog te weinig kippen zijn en men deze voor eigen gebruik nog moot importeeren. Zeer looneml voor export is echter hot slachten van konijnen, vooral voor Londen, dat de meeste konijnen van het continent betrekt en por dag 75 mille noodig heeft zoowel voor den werkman en don kleinen burger nis voor do hotelliers die liet mooie witte vleesch met behulp van piquante sausen trausformeeron in allerlei gevogelte en voor zetten als laisant, kip, kalkoen, enz. Hoe gunstig ons land voor konijnen-export ligt, bewijst Anthony te Antwerpen, die om zoo to zeggen de Londensche konijnenmarkt in har.den heeft en via Huldingen verzendt. Zijn «inkistor'' hier ter stede is H. Peters, aan «Ie Utrechtscbe straat. Ingevolge een lezing van spr. is in dit voorjaar met zeer kleine middelen te Meppol een export-slachterij geopend, die thans reeds 1500 konijnen per week naar Londen zendt en er sterk over denkt, driemaal 's weeks te verzenden. Die konijnen gelden dooreen f1.80. Fok kers, let daarop! Alleen dient rekening gehouden met weersgesteldheid en markt. Bij mist komen de booten te laat aan, is de markt van «.lien dag verloren en loopt de zending gevaar te bedervenis de markt hoog, dan wordt En- geland als overstroomd met konijnen en daalt de prijs zóo sterk, dut het zaak is, zoo min mogelijk te zenden. Hierna werden achtereenvolgens een kip en een konijn geslacht en opgemaakt gelijk dit voor export moet geschiedeninderdaad belangrijk was 't te zien hoe de heer Spruyt en zyn helper de dieren pijnloos doodden en in ondenkbaar korten tij«l geheel gereed hadden gemaakt. Het konijn bleek ontzaglijk te lijden aan tuberculose, wat een «Ier toeschouwers deed opmerken, dat levende keuring nog niet zoo héél verwerpelijk schijnt. De Voorzitter dankte den lieer Spruyt voor zijn even belangrijke mededeelingen als merk waardige expirimenten. Wel durfde spr. den wensch nog niet uiten, dat ook hier een export-slachterij zou worden geopend, doch hij hoopte dut men ook hier zijn aandacht zou vestigen op dit belangrijk mitldel om zijn inkomsten te verbeteren. Naar aanleiding van een vraag deed i Voorzitter hierop toezegging dat hij met het Bestuur middelen zal beramen om voor de leden het verkrijgen van broed-eieren meer geregeld te doen plaats hebben en deelde hij vervolgens mede, dat welhaast een tweede dek-station voor konijnen hier zal worden gesticht, zeer vermoedelijk in denomtiik van den Soesterstraatweg, waarna hij .e vergadering sloot. Generaal-majoor R. J. van Mooek, Inspec teur van het militair onderwijs, vertoefde hier van Dondeniags- tot gisteravond in «Hotel Schwemmer" en hield gisler een inspectie over den cursus bij het 5e regiment infanterie. Sergeant-majoor J. Kuintjes, van het 5e regiment infanterie, is uit rond 300 sollici tanten benoemd tot schrijver van den Direc teur der «Maatschappij lot opvoeding van weezen in het huisgezin", op Zandbergen. Ook sergeant-majoor J. J. Heppener, van het 5e regiment, zal eerlang den dienst met pensioen verlaten en een burgerbetrekking te Gouda aanvaarden. Herinnerd zij aan de vergadering der Schietvereeniging «Wilhelmina", hedenavond in «De Arend" te houden, en aan «lie van «Ie Vrijzinnige kiesvereeniging «Amersfoort", welke tegen aanstaanden Maandagavond is aangekondigd in de openbare vergadering dier vereeniging op 2 dezer gehouden. De werklieden-vereeniging «Onderlinge Hulp'' vergadert Donderdagavond om haar houding te bespreken ten opzichte van de afschaffing der kermis. Deu besten maatstaf voor den graad van iemands beschaving en intellect leveren de dingen waarover hij lacht. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, «lat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kopij vim geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Nu «ie heer Van Veen in zijn antwoord aan dr. Resink gaat redeneeren over wat hij in zijn anlwoon) aan mij heeft bedoeld, nu meen ik, «lat 'n enkel woon! van mij ter verduidelijking van de zaak opzijn plaats is. Den beer Van Veen zij gezegil, «lat in de bewuste vergadering van 2 December l.l. geen sprake is geweest van hetgeen de liberalen hier ter stede hebben gedaan in zake 't ont slag van Resink in 1902 neen, waarde heer, er was sprake van wat die zelfde liberalen, in 't zelfde geval, hebben nagelaten in 1903. Daarop is door U geantwoordwij heb ben wel wat gedaan, maar dat is afgestuit op den onwil van Resink zelve. Welnu meneer Vim Veen, gij moet aan- toonen wat in 1903 door de liberalen is ge daan om een niet-herbenoeming van Resink te voorkomengij moet óok aantoonen in welk opzicht Resink onwillig is geweest, waardoor «lat liberale reddingsplan schip breuk leed. Zoo ge dat niet kunt, bespaar ons dat dan ja, ziet u, ik bedoelde 'l zelfde geval in 1902, want dat is op zyn zachtst genomen een.... smoesje. Het debat ging juist over «'e vraag of de Amersfóortscbt: liberalen Resink had den laten vallen voor zijn meedoen aan «le staking. Dit werd toen door U en nog meer heeren ontkend, terwijl go nu erkent, dat door de algemeene stakingsgeschie«isnis geen aandrang op een herbenoeming van «le libe ralen kon uitgnari. Juist, meneer Van Veen, deze bekentenis is 't e«>nige wat wij vragen. En op grond daarvan constateeren wij ook, «lat Amers- foorts liberale garde moord en bram! schreeuwt als er eenigen hunner een speldoprik krijgen, maar «lat ze zelf b«?st mee helpen om andersdenkenden to broodrocven. Dat is ook de reden waarom wij Liberaal of Christelijk ou«l lood om oud ijzer noemen. Dankend voor de plaatsruimte, P. STIJNMAN.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 6