December 1903. BOCK-BIEIi verkrijgbaar zoolang de voorraad strekt. wb'SSST bra"*1 PHOENIX - BROUWERIJ. No. 5440. 53e Jaargang. Eerste blad. 7" Feuilleton. rzr- H. MEURSING Co. AMERSFOORT. UITGAVE FIRIMA 4 H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- er» Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. iranco per post f 4.15. Advertentiën 1--6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEORACHT Telephoon 19. die zich met ingang van 1 Jan. 1904 op ■Jl dit blad abonneeren, ontv an gen de inllecem- ber verschijnende nummers GRATIS. De Geineente-begrooting. x. Opbouw of vernieuwing van de Gasfabriek en andere Gemeentewerken. Voor uitbreiding der Gasfabriek, n.l. bij bouw van 3 kluizen met 2 ingemetselde ovens, is benoodigd f24000. Onderhoud Gemeentegebouwen. Geraamd op f1900, tegen f1590 voor 1903 en f3335.20 betaald over 1902. De post is saamgesteld als volgt: Gymna sium 160, hoofdgebouw Hoogere Burgerschool f180, bijgebouw (Werkhuis) f280, gebouw Koestraat f170, Ziekenhuis (Potbstraat) füO, Kinderhuis (Breedeslraat) t'80, voormalige Waag f 60Beurs of botermarkt met zon- zeilen, dakleien, goten en ruiten f60, plaat sen van hekken, zonzeilen, enz. f50; visch- markt f40, Armkantoor f50, pakhuis (West singel) f30vier brandspuithuisjes en vier bergplaatsen brandladders f80; Politie-bureau flOO, Koppelpoort f50, Volmolen f40, vier agenten-woningen aan de voormalige poorten f140, Schutterij-magazijn f60, huisjes achter de H. B. S. f80, gereedschap werklieden f80, twee woonhuizen Kampei-binnenpoort f80, woonhuis oude Gasfabriek f30, woonhuis Hooiberg f40. Onderhoud bosschen, enz. Begroot op f810 tegen 1540 voor 1903 en f600.79 uitgegeven over 1902. De post is saamgesteld als volgt: ver nieuwing en herstelling dammen, bruggen en hekken f310, graven van slooten f40, onderhoud bosschen en heide f'60, voortzet ting aanleg boscb op den Berg f200. toe zicht f200. Een lid der eerste afdeeling gaf by dezen post in overweging, de wandelpaden op den Berg geleidelijk hard te maken. B. en W. antwoordden, dat, indien dege- legenheid zich voordoet om zonder aanzien lijke kosten tot die verharding over le gaan, zij daarvan gebruik zulleu maken. Exploitatie Gasfabriek. Begroot op 1109 610 tegen 1'94 880 voor 1903 en f85 142.316 uitgegeven over 1902. Herinnerd zij, dat de ontvangsten ziin sre- raamd op f132000. J K De post is aldus saamgesteld: aankoop 5o00 ton gaskolen a fj 1 per ton f60500; f"™P. soda, zwavelzuur en ijzeraarde rniv» ui3''!"w, Directeur f2600, baas-lutcr f900, klerk-boekhouder f700, geld-ophaler f2>0, muntkleiK f520, scheikundige f300; kantoorbehoeften, drukwerk, hulp voor kan- loorwerkzaamheden, schoonhouden kantoren, enz. f600; loonen 2 machinisten a f 11 per week f1144, 2 eerste stokers aflSperweek f1352, 2 tweede stokers a f 12 per week f 1248, 5 hulpstokers a 111.50 per week f2990, 4 werklieden a f 9.50 per week 1976, 2 litters a f 11 per week f1144, 1 lantaarn- litter a i 10.50 per week f546, fittersleerling a f6 per week f312,2 litters-helpers it f9.50 per week f988, 12 lantaarnopstekers a f 4.25 per week f2652; buitengewone arbeidsloonen, voor uitpompen syphons en dergelijke, f748 aan jaarwedden en loonen zal dus uitbe taald worden f20960; onderhoud gebouwen, toestellen en ovens f6500; aankoop fittings enz. voor fabriek en dienstleidingen, benevens reparatie kousjes en glazen der straatlantaarns, ornamenten en conforen munt-gasleiding f6000; aankoop en reparatie gasmeters 17000; belastingen en assurantiën flOOO; onzoorziene uitgaven, bezorgloon cokes, vrachten, tantième Directeur, enz. f6150. In de eerste afdeeling wees een lid er op, dat het tractement van den baas-fitter ten vorige jure reeds met f200 is verhoogd. Is thans reeds weer een verhooging met f 100 noodzakelijk Hierop wordt geantwoord, dat de Raad moeilijk kan beoordeelen, welk werk hij ver richten moet. De vraag is of hij behoorlijk betaald wordt voor 'twerk dat hij levert. De Gas-commissie vindt, dat hem f 100 meer toekomt. Zoolang de Raad geen reden heeft om van het voorstel af te wijken, dient Frieda Warnsdorf. Eu tocb, die oude dame kóu «och geon valich «pel hebben gespeeld. Zulke door de vele tranen ahfl'e oogen konden niet liegen. Paul» gevoelde, dat Frieda hem niet wilde weor- ,ien niet zijn joDgo vrouw. Zij waren nu getrouwd jnugo paar wa» reeds terug vau de Imwelyks- s en bad do eerste invitaties verzonden. Zij hadden een prachtig bui» op do Schlossplatz gekocht; hoe licht was een ontmootir.g mogolyk. Frieda had hem du» nóg niet vergeten; haar hartewond was dus nóg niet gesloten. Arme rel! Paula had innig medelyden met haar, zy hield iiolnvocl van Frieda en had gaarne haar leed ge- tirpaiila liep het tooneel op; zij had wol niets te ie dien draak, zooal» ze den „Faust" steeds maar ze wilde Frieda een paar bloemen noemde, nt00Iieel kwam, .toot de hrongei (j. terwjji bij nol,riede: „O trenne d,%and der Liebe". Hij zag er buitengewoon m tik uit lt.i.1 alsof lmm iels bijzonder aangenaam» vr""lvkuit,J hij don y0rigen avond twee Was niet kon halen en een nieuwe ÏÏ«h»"» '">d. d" cnlicu» over »e stem hftdi ton D,.r itï. Lobmgtin JfeW* d'°"' woigeren." hij hierin te berusten. Herinnerd wordt, dat de baas-fitter veel verantwoordelijkheid heeft en nu en dan den Directeur vervangt. De afdeeling vereunigt zich hierop met de voorgestelde verhooging. Het totaal der afdeeling Kosten voor Ge meente-eigendommen en wegens die eigen dommen verschuldigde lasten is voor 1904 begroot op f136320. Lasten. De Grondbelasting is weer geraamd op f750, de uitgaven wegens uitgangen en con- tributiën op f 190, voordijk-en waterschaps lasten op f400, voor brandassurantie op f600. Nijverheid. De toelage voor de Kamor van Koophandel en Fabrieken is evenals voor 1903 begroot op f200, tegen f 161 betaald over 1902. Onderwijs, Kunst en Wetenschappen. Voor hot Gymnasium zijn de uitgaven ge raamd op f24 588.076, benevens f50 voor bureau-behoeften van het Curatoriumvoor het Middelbaar onderwijs aan salarissen, enz. 147 959.20, benevens f50 voor bureau-be hoeften der Commissie van Toezicht; voor de Ambachtsschool is weder het subsidie van f2000 uitgetrokken. Bij Raadsbesluit van 27 Juni 1903 werd, met ingang van 1 Mei 1904, aan de verae- niging »Amersfoortsche Industrie- en Huis houdschool" tot wederopzegging een jaar- lijksch subsidie van f2500 verleend. Tevens werd een subsidie voor ééns van f 1000 toe gekend als bijdrage in de kosten van inrich ting. Daarom is voor 1904 uitgetrokken 2/3 van 12500 of f 1666.658 -j- f 1000, te samen f2060.666 Ingevolge Raadsbesluit van 27 Juni 1903 wordt voor de geldleening aan de Industrie- en Huishoudschool uitgetrokken 139 000, af te lossen in 24 jaren tegen een annuïteit van f2500; in 1903 werd daarvoor uitge trokken f16 000. Een lid van de eorste afdeeling betwijfelde ol Burgemeester en Wethouders gerechtigd zijn geweest om aan het Bestuur der Am bachtschool f 16 000 uit te keeren. Deze lea ning was toegestaan voor vergrooting der school en ien bouw van een Concierge-wo- ning. Immers de Raad gaf een gunstige be schikking op de aanvrage van f16000 voor den verbouw der school en den bouw dier woning. Doze woning is niet gebouwd; aan den eisc.lt was dus niet voldaan. Waar is 't geld gebleven, dat voor de wo ning bestemd was? De zaak is niet zoo on schuldig. Bij executie zal het gebouw, dat gesteld is op grond in erfpacht, moeten worden ver kocht onder de aan de erfpacht verbonden voorwaarde, dat 't uitsluitend voor Ambachts school mag gebezigd worden. Het gebouw zal daarom weinig opbrengen ingeval vaq executie. Het einde zal zijn, dat de Gemeente de school krijgt; men staat dan voor 't geval dat men f16000 reeds heeft gegeven o.a. voor den bouw eener concierge-woning en bij slot van rekening bovendien weer geld moet uitgeven voor dien bouw. Dit lid had het correcter gevonden als Burgemeester en Wethouders het geld ge weigerd hadden en het Bestuur der school hadden gedwongen, de woning eerst te bou wen of eerst bij den Raad een aanvrage tot ontheffing te doen. Een ander lid zoekt de verklaring van hot niet-bouwen der woning in de vertraging van de beschikking, op de geld-aanvrage geno men, waardoor de school niet in 't najaar is verbouwd, doch in den winter en veel duur der is geworden, zoodat geen geld meer voor de woning beschikbaar bleef. Ook in de tweede afdeeling vestigde «en lid er do aandacht op, dat de Vereeniging» Ambachts school" nog geen congierge-woning heeft ge bouwd. Is dit niet als voorwaarde aan de annuïteitsleening verbonden en hebben Bur gemeester en Wethouders toch reeds alle geldon ter beschikking van deze Vereeniging gesteld, of heeft men een gedeelte ingehouden tot de congierge-woning gereed is? B. en W. antwoorddenDe in de eerste afdeeling gemaakte opmerking, dat ook de concierge-woning der Ambachtsschot 1 had moeten zijn gebouwd vóór het bedrag van f 16 000, althans geheel, had mogen worden uitbetaald, is juist. Doordien dit niet in 't „Maar, boste Rei nier, met je diners kunnen we toch ook al geen rekening houden." Be»t mogelijk, uuar ik zing niet. Bovoudiou ben ik'verkouden en wie weet of ik wel zingen kan. De regisseur schrok; zoo'n eonie tenor is zoo gauw op zijn teenen getrapt; zij zijn zeldzaam en hoe minder stem zij hebben, des ve aanmatigende dan geven we Vrijdag „Lohengrin." „Mij goed, maar Zaterdagavond «mg ik niet ik ben bij luitenant en mevrouw Von biuollmg te dinieren gevraagd." Op dat .en mevrouw" legde h j bijzon- deren nadruk eu de regisseur knipoogde bedenkelijk l,8paui»'a hand jeukte geweldig toen zij hen zoo bezig hoorde en mompelde iets. dat nu met bepaald had oloemen gezonden zijzelf - als Gretchen ge kleed was een lietlyke verschijning te midden V#Tot de HrdMobims'cn de tooi.oolUnechts hadden er spijt van dat zij weg ging. De schouwburg was uitverkocht: men bedolf haar onder bijvalsbetuigin gen, overstelpte haar met kranseu en bouquoiten en maakte haar het afscheid wel heel moeilijk, doch kon baar mot van haar plan afbrengen. Tu een der loges zat een jonge, mooie vrouw, me Frieda onophoudelijk fixeerde - Oi« von SchmoJ. ling en zich zich tolkeus omwendde naar Alfred, dl!S"ÏÏ,-Sr'.r"U over, d.. kg bf» wilde «itten, in 't vollo licht, doch by bleef beslist weigeren onder voorwendsel, zóo beter te bunnen zien In waarheid wilde hij niet door Frieda worden gezien, omdat hij viaesde, dat het onverwacht weer zien haar iu verwarring kou brengen, Zy verdiende wel niet, dat hy haar spaarde, maar toch wilde hij haar dit niet aandoen. Hoe prachtig, hartverscheurend speelde xy het ge bed in het derde bedrijf. Hoe sleepte zy allen mee, óok in de kerker scène. Alfred trok zich meer en meer in het halfdonker der loge terug. Hij wilde Olga niet laten bemerken welk een geweldigen iudruk dit maar al te natuur lijke spel op hem maakte. Eorat nu voelde hij welk oen groote plaats Frieda nog in zijn hart inuauihij kon zijn oogen niet afuouden van het doosdbleeke meisje dat juist zóo angstvol het „Heit.ricb, mir grain's vor Dir!" zeido. Hoe had zy de verlatene gespeeld 1 Zoo iets moest men zelf beleefd, zelf geleden hebben om het zóo te kunnen weergeven. Hoe hadden haar klachten weerklank gevonden in zijn hart! Onweerstaanbaar voelde hy zich weer tot haar aangetrokken wat stoorde hy zich ook aan zijn om geving. En hij kwam naar voren en boog zich zóo ver buiten de loge, dat Frieda hem wel zieu moest zoodra zij opkeek. Hun oogeu ontmoetten elkander en zóo keken ze elkaar eeuigen lijd sprakeloos aan, beiden de men- scheu om zich heen vergetend een uitbarsting van toejuichingen bracht hen tot de werkelijkheid terug. Olga nana nu snel Alfred's arm. „Kom", fluisterde zij „je maakt je onmogelijk". Als in een droom volgde hij haarmechanisch sloeg hij haar den kostbaren pelsmantel ora, bood hasr zijn arm eu geleidde haar naar hun rjjtuig. Geen v«.n beiden sprak een woordhij wilde uiet aoupeeren en xeide alleen „goeden nacht". Zóo wus hij onder den indruk van het weerzien van Frieda, dat hij vergat zijn vrouw te kussen eer bij naar zijn slaapkamer ging. Zy liet hem gaan, maar zoodra de deur achter 1 hem gesloten was, sprong zij op al» een tijgerkat en de vuisten ballend, schreeuwde zy bijna: „Dat zal ik je betaald zetten." Zij was niet diep bedroefd door de ervaring dat het haar niet was gelukt, ziju hart geheel en al le veroveren, maar woedend dal een man naast haar, de mooie, rlike, begeerlijke vrouw, een andere vrouw lief had. En nog wel zoo'n bleek, doodgewoon schepsel I Haar humeur verbeterde zichtbaar toen sjj bjj toeval in den spiegel keek en haar prachtvolle ver schijning zag. Een triomfeerend lachje speelde ota haar mooien mond. Welke man kon haar op den duur weerstand bieden? Zy daoht aan Reimer, den tenor, die haar den ganschan avond bewonderend had aan gazien hy, de vorwende lieveling van alle dames dor groote wereld, had slechts voor haar oogen ge had, En gister nog bad hij als Tanuhauier het „Dir, Göttin do Liebe" met veel ostenitatie gezongen terwijl b(j voortdurend naar haar loge keek. Het compromitieerende daarvan voelde zij niet, wjjl ie haar vleide. Morgenavond zou ze heel vriendelijk tegen hem ijjn wel kon ze hem niet als tafelheer naast ziob nemen, er waren zooveel andere heeren met wie ze rekening moest houden, chef» van Alfred, maar ze zou hem tegenover zich plaatsen misschien gelukte het haar wol, Alfred jaloerscii te maken. Reimer was immers al meer middel geweest om tot zeker doel te geraken. De winter was voorbij en ieder di< yeel was uit gegaan, had dringend behoefte aan rust. Olga aheen niet; haar genotzuchtige natuur kon niet tevreden zyn me', een rustig uurtje thuis te zitten. Zij roste en reed den ganschcn dag en deed aau alle mogelijke sport; Alfred liet haar volle vrijheid. Word! ocvolpd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1