kerstfeest Stadsnieuws. besluit was herhaald, is liet aan onze aan dacht ontsnapt. Wij bieden daarvoor onze verontschuldiging aan. Wy kunnen mededeclen, dat het plan be staat, met dezen bouw niet lang meer te wachten. In de eerste afdeeling trok het de aan dacht, dat reeds thans voor de Industrie school gelden op de Begrooting zijn gebracht Het subsidie is verleend onder voorwaarden en zoolang aan die voorwaarden, die on zekere gebeurtenissen, nog niet is voldaan, is deze uitgave onzeker en behoort zij voor memorie te worden gebracht. Het betreft hier een opschortende voor waarde- De verbintenis ontstaat eerst als aan de voorwaarde voldaan is. Alleen wat de Gemeente schuldig is, be hoort op do Begrooting onder cijfers te wor den gebracht. Later kan, zoo noodig, deze zaak bij sup- pletoire Begrooting worden geregeld, als vaststaat, dat de Gemeente deze sommeu schuldig is. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat er toch een Raadsbesluit is, waarbij de subsi dien zijn toegekend en 'tgeld er moet zijn als aan de voorwaarde is voldaan. Dc begrooting is toch eene taming van wat in 't volgend jaar gebeuren zal en kan. Bij stemming tyn 0 leden voor de uit trekking dezer posten als memorie-posten, 3 leden wensehen de getallen te behouden. In de tweede afdeeling achtten verscheidene leden het wenschelijk dal, nu de Regeering geen f5000 Rykssubsidic voor de Industrie- en Huishoudschool op de Staats begroot ing heeft gebracht, terwijl de Gemeente bij de toekenning van het Gemeenie-subsidio hier van een voorwaarde heelt gemaakt, deze posten voor «memorie" uit to trekken, daar volstrekt geen zekerheid bestaat, dat deze uitgaven zullen behoeven te worden gedaan. Hiertegen wordt aangevoerd, dat het uit trek kon dezer posten eenvouJig een gevolg is van hol genomen Raadsbesluit, dat door 't Bestuur der School in zyn geheel is aan vaard. Het staat niet vast, dat 't Rijk geen f 5000 zal geven en zoolang niet vaststaat, dat aan de voorwaarden niet zal worden voldaan, behoort overeenkomstig het eenmaal genomen besluit te worden gehandeld. Bjj de stemming over deze zaak staakten de stemmen (4—4). B. en W. antwoorden Tegen een verwij dering van de door ons, ingevolge (Jw be sluit van 27 Juli 11-, op do Begrooting ge brachte posten voor de Industrie- en Huis houdschool en den wensch om deze voor •memorie" uit te trekken, bobben wij ern stige principieele bezwaren. Wanneer wij deze posten voor »memorie" hadden uitgetrokken, zoude Uwe vergaderiug on< volkomen terecht een ernstig verzuim kunnen verweten hebben. Wat toch is het geval'? Uwe vergadering beeft besloten, onder zekere voorwaarden voor het jaar 1904 gelden aan bet Bestuur der school toe te kennen. Deze voorwaarden zijn door 't Bestuur zonder eenig voorbehoud aanvaard. Dat zoolang aan deze voorwaarden niet is voldaan deze uitgave onzeker is, dat 't hier een opschortende voorwaarde betreft, geven wy gaarne toe, docb dit doet tot het beginsel niets at. Dit is met veel subsidiën het geval. Zoo worden aan het subsidie vqor de tram en voor de muziekvereeniging obk voorwaar den verbonden, óok opschortend, doch wei nigen zullen het met de eischen van een goed financieel beleid bestaanbaar achten als der gelijke posten eenvoudig voor «memorie" werden uitgetrokken. Waarom zoude men met de subsidiën voor de Industrie- en Huishoudschool, die zolfs voel meer dan de bovengenoemde invloed op de financiën uitoefenen, een uitzondering maken Waarom zoude men van dit beleid afwgken, terwijl nog zeer onlaugs, in een geheel gelijkluidende zaak, Uwe vergadering heeft getoond ook dit beginsel voor te staan Wjj doeleD op het subsidie voor de Ara- bachtsscbooL Dit werd verleend bij Uw besluit van 23 April 1900, te rekenen van af 1901, onder nagenoeg woordelijk gelijkluidende voor waarden en dan ook terecht op de Begroo ting voor 1901 gebracht. Er is opgemerkt, dat men later bij sup pletoire begrootiug deze zaak wel kan rege len, doch deze zaak is waarlijk niet zoo on schuldig. Een suppletoire begrooting, al beinoeilükt zij altijd een behoorlijk overzicht over den financieeleu toestand, is betrekkelijk eenvou dig, indien men een uitgave moet brengen in de Begrooting, waar tegenover een even groote ontvangst staat, doch zoodra men staat roor gevallen als deze, waarin de uitgave de ontvangst overtreft, moet men bij de sup pletoire begroeting naar gewone middelen zoeken ter dekking dezer uitgaven, tenzij eeno beperking van andere uitgaven lot een gelijk bedrag daarmede gepaard kan gaan. Behalve deze posten zouden èn volgn0. 179 (interesten) èn volgn®. 192 (kosten van geldleeningen) èn volgn®. 37 (geldleening) thans vermindering moeten ondergaan en zoude de post voor herlialingsondertvijs aan merkelijk verhoogd moeten worden, omdat daarbij dan met kosten van kookouderwijs moet rekening worden gehouden. Al deze posten zouden dan thans worden veranderd om deze suppletoire begrooting weer tot den door ons uitgetrokken post terug te brengen. Het is hier tastbaar, dat indien wij de posten voor «memorie" hadden gebracht, terecht een verwijt had kunnen worden ge maakt, dat wij met de Begrooting geen juist beeld hadden gegeven van wat ten aanzien der Gemeente-finnnciën is te verwachten. Niets wettigt hier den wensch om van het tot heden steeds met de financiën gevolgde beleid af te wijken. Wij moeten dan ook zeer ernstig waarschuwen tegen dergelyken maatregel. Ten slotte merken wij nog op, dat een al of niet toekennen van het subsidie geheel af gescheiden is van deze zaak. Mocht aan de voorwaarden niet worden voldaan, dan is zoowol in 't eene als iu 't andere geval van een uitkeerlng van het subsidie geen sprake, evenmin als daarvan kwestie zoude zijn bij subsidiën voor de Ambachtsschool, de tram en dergelijke. De posten bleven dan ook gehandhaafd. (Wordt vervolgd.) In verband met het zal Zaterdagavond geen courant ver- schjjnen. Beleefd verzoeken we de kopij derad- vertentiün voor het nummer dat Don derdag weder in twee bladen verschijnt, uUffl'IIJk Donderdagochtend te TIEN uur in ous bezit te mogen hebben. Ook bier is gistermiddag een comité saam- gesteld dat met het Hoofd-comité te 's- Gra- venhage zal trachten geldeD bijeen te brengen voor het Sanatorium «Oranje Nassuu-oord" en voor het #Emma-fonds" dier stichting eu zulks in verband met het 25-jarig verblijf van H. M. de Koningin-Moeder hier te lande en als bewijs van dankbaarheid voor het vele, dat door Haar voor Haar volk is gedaan. De Commissie bestaat uit de beeren:jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, BurgemeesterC. Tb. vau Beek, Lid van de Provinciale Staten en van den Gemeente raad; M. Berk, R. K. pastoor; W. F. K. Bischolf van Heemskerk, majoor waarne mend-commandant van het 5e regiment infanterie M. L. Celosse, WethouderA. M. Donner, predikant Gereformeerde kerk A P. J. Frederiks, journalist; H. J. ter Haar Roraeny, predikant Ned. Hervormde gemeen te; D. P. Hamers, lid van Provinciale Staten prof. F. Kenninck, pastoor Oud-bisschoppe lijke klerezieJ. Ger. Kleber, Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken W. G. Klomp, Voorzitter van den R. K. Volksbond T. E. M. van Lilaar, majoor-com mandant le regiment huzarenJ. L. F. de Meyere, predikant Evang. Luthersche ge meente; A. J. P. Metelerkamp, majoor-direc teur dei- Rij- en HuefsmidschuolJ. 0. J. Peis Rijcken, inspecteur der Vermogensbe lasting A. P. F. Reeders, Voorzitter van Patrimoniumjhr. mr. B. W. Th. Sandberg, Secretaris, der Gemeente; H. G, J.Swuving, luitenant-kolonel, commandant der 2e afdee ling le regiment veld-artillerieB. Teerink, predikant Gereformeerde kerk BA. M. Tromp van Holst, commandant der (ld. Schut terij G. Vink, Voorzitter der plaatselijke af deeling van den Kon. Ned. Bond van ouil- onderofficierenE. L. Visser, Wethouder rar. P. J. F. van Voorst Vader, kantonrech ter; en C. van Zwol, Voorzitter van den Chr. Nationalen Werkmansbond. Het Dazjelijksch Bestuur bestaat uit de heerenjhr. wuijtiers, Voorzitter;jhr. mr.Sand berg, Secretarisen Tromp van Holst, Pen ningmeester. Evenals voor het Natiooaa! huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes en het Nationaal geschenk aan H. M. de Koningin bij H. D. nuwelyk zullen weder circulaires worden be zorgd bij alle ingezetenen eu zal bij de terughaling daarvan ook gelegenheid worden geboden, in een bus een bijdrage te géven. Ook hoopt men 22 Januari, den dag waarop Koningin Emma hier te lande k warn, tot een gepasten feestdag te maken. Het aantal voor de lichting 1904 der Natio nale militie te leveren manschappen bedraagt voor Amersfoort 63, Baarn 19, De Bildt 8, Bunschoten 12, Doorn en Maarn 1G, Eemues 5, Hoogland 8, Lcusden en Stoutenburg 11, Renswoude 4, Soest 11, Woudenberg 9 enz. Het geheele contingent voor de provincie Utrecht bedraagt 828 man. In het Plantsoen tusschen Karnppoort en Koningstraat is thans een lantaarn geplaatst, zeer ten gerieve van de omwonenden en van hen die, om den weg te bekorten, 's avonds nu wel zonder fel te onaangename avonturen dit stukje Plantsoen kunnen oversteken. De heer J. G. Prins is benoemd tot klerk ter Griffie van het Kantongerecht hier. Voor de jaarlijksche verloting van kunst werken der «Vereeniging Bevordering van Beeldende kunsten" is o.u. aangekocht «Oude huizen" van onzen stadgenoot den heer II. J. Wolter Jr., de zeer knappe aquarel, die indertijd zoozeer de aandacht trok, toen ze hier werd geëxposeerd. Tot Bestuurslid van «Kunstbeschouwingen" is benoemd ritmeester jhr. J. L. Mock, dit» zelf met vaardige hand den beitel banteeit en vooral in hout mooie beeldjes maakt. Herinnerd zij uit de uitvoering der plaatse lijke afdeeling van «Toonkunst" hedenavond 8 uur in «Amicitia" te geven en die, te oordeelen naar de algemeene repetitie van gisteravond, veel belooft. In »de Arend" geef», jammer genoeg weer gelijktijdig, de kleine kapel van het 5e regi ment infanterie onder leiding van den heer G. Bikkers een concert, afgewisseld door voordrachten en café-concert nummers. •Quick" heeft Zondag niet op haar lau weren gerust, doch is met een zeer gemengd elftal (zes invallers) naar Rotterdam geweest om van «Sparta" klop te krijgen met 6—0. De doelverdediger wordt in de verslagen geroomd. Het spel moet dus niet bijster fraai zijn geweest. Op het terrein aan den Leusderweg hield het eerste elftal van »U. D. 1.oen oefen- spel tegen het tweede, dat geklopt werd met 0—1. Een gemengd elftal van ».U D. I." voet balde te Soesterberg togen «Prins Hendrik" en won met 6—0. Bij de Zaterdag ter provinciale Griffie van Utrecht gehouden herbesteding voor den bouw van een machine-gebouw en andere lokalen achter de nieuwe klinieken aan den Catharjjne-singel te Utrecht kwamen 9 in schrijvingen in, van welke de hoogste 111 1 800, de laagste, de heer A. M. van Geelen, te Utrecht, f99 940 besomde. De raming was f08 000. Bij de Zaterdag ten overstaan var. notaris Joh. Knoppers gehouden verknoping der kapitale heerenhuizen met tuinen aan den Arnhemsche weg, bewoond door den beer P. van der Mark en kolonel H. F. D. Braams, groot 8.30 A. eu 15.80 A. en verhuurd voor 1800 en f1200, vijf perceelen bouwterrein achter het eerste perceel aan de Beeken- steinsche laan groot 10.50 A. en 6 perceelen overtuin op den hoek van de Beukenlaan, groot 22.40 A. werden deze in massa opge houden voor f 44 850. Een brandje aan den Woestygerweg ont volkte Zondagavond als in een oogwenk de Lungestraat. Heel veel wil hadden de belangstellenden niet van hun wandeling, daar slechts een schuurtje afbrandde. Er is soms groote kracht eu veel zelfbe- heersching noodig juist om kleine onaan genaamheden zonder wrevel te dragen. Bij voldoende belangstelling hoopt mej. G. A. A. Bouricius, Regentes van het Waalsche Weeshuis te 'a Gravenhage en docente aan de Qplöldiügs-lnrichiing voor Socialen Arbeid te Amsterdam, een cursus van 8 lessen te geven over hetgeen vroeger van particuliere zijde of overheidswege in het belang van de verweesde en verwaarloosde jeugd is gedaan. Deze cursus, verleden jaar gehouden aan de Opleidingsinrichting voor Socialen Arbeid te Amsterdam en thans van zeer actueel be lang met het oog op het aanstaand Congres voor Kinderbescherming te's Gravenhage en aanstaande Invoering der Kinderwetten, zal dit jaar gegeven worden te 's Gravenhage, Rotterdam eu Utrecht en omliggende plaatsen. Te Utrecht des Vrijdagsmiddags te half drie, aan te vangen 8 Januari, in de zaal »lrene" Keistraat. Voor dezen cursus, die f5 per persoon kost, wordt men beleefd verzocht zich vóór 1 Januari a.s. aan te melden bij mej. G. A.A. Bouricius, Weiraarstraat 18 te 's Gravenhage, In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, hedenmiddag van 1.45 tot 3,20 onder voorzitting van den heer Burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet gehouden, waren aanwezig 15 leden en de Secretaris, terwyl afwezig waren met ken nisgeving de heeren Veis Heyn en Van Kalken. Na lezing der notulen van de vergadering van 24 November, welke ongewijzigd werden vastgesteld, deed de Voorzitter mededeeling der Ingekomen stukken, van welke de be langrijkste zijneen voorstel tot onbewoon baar verklaring van drie woningeD aan de Sint Agatha-straat tot leden in de com missie daarvoor werden benoemd de heer Van Eek, Tromp van Holst en Hamers; re- questen omtrent de ontworpen vee- en vleescbkeuring, evenals een aantal requester! vóór en tegen de kermis om renvooy ver zonden aan de afdeclingen. Aan de orde kwamen hierna de volgende Punten van behandeling: 1. Voorstel om Burgemeester en Wet houders te machtigen tot het aangaan van een overeenkomst met mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer tor verkrijging van een barak voor besmettelijke zieken. In hun voorstel zoggen B. en WOvereenkomstig do toezegging, gediiau bij ons antwoord op de ver- slagen van het vorliandelde in de afdeeliugeu be treffende de Gemecnle-hegrooling voor het dioiiBtjaar 3904, hebben wij ons met mr. 11. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, eigenaar vau bet Gasthuis .Aldegonde", in verbinding gesteld ter verkrijging van eon barak voor besmettelijke ziekten bij dit Gasthuis, met het resultaat, dm zijn Hoog Wel Ge boren zfeh onder uiterst bilijke voorwaarden bereid heeft verklaard tot het bouwen en meubelen van een barak. Wij achten deze regeling, waardoor de Gemeente de beschikking over minstens zes bedden verkrijgt, «eer iu het belang der Gemeeule en oarzeleu dan ook niet om Uwe vergaderiug iu overwegiug te geveu, ons College te machtigen, de overeenkomst op dese voorwaarden aan te gaan. Wy achten de voorwaarden, thans te bedingen, uiterst billy k. Immers «oude, iudien de Gemeeute «elve een be hoorlijke barak moest bouwen, een verpleegster moest aanstellen eu in het onderhoud dsr ver pleegden to voorsieu, een aaumerkelijk hoogere uitgave noodig zijn. Wij stippen hier slechts aan, dat een verpleegster zekor een jaarwedde van f700 il f800 zoude moeten hebben, en dat het onderhoud der patiënten, blijkens de ondervinding opgedaan in het beslaande gemeentelijk Ziekenhuis, zeker 12 per dag zoude bedrageu. Dat de bestaande inrichting voor verpleging van besmettelijke zieken niet langer kau worden ge handhaafd, werd iu de afdeelingsvergaderingen vau October 1.1. uitvoerig aangetoond; wy behoeven dus daarop niet nader Uwe aaudaoht te vestigen. Het voornemen bestaat om de barak met Mei 1904 iu gereedheid te hebben. De eerste beuling beeft dan plaats iu Mei 1905, xoodal in de Gemeeulebe- grooting voor het dienstjaar 1904 te dezer zako geen vvjjiigiug behoeft te worden aangebracht. Hel advies der Gezondheids-commissie luidt in zijn geheelWjj hebben de eer U Edel Achtbaren, naar aanleiding van bet om advies gezonden onl- werp-contract met nir. H.J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout over het inrichten eeuer barak tot verpleging van ljjders aan besmettelijke ziekten bij het gasthuis „Aldegonde", te berichten, dal uil ont werp onze volkomen instemming heeft. Wjj nemen deze gelegenheid gaarue te baal om er onze vreugde over uit te drukken, dat door Uwe bemoeiingen eu de welwillende tusschen komst van den heer Van Boetzelaer eene voorloopig voldoende regeliug zal getrofren worden, waar deze lot nu toe slechts zeer gebrekkig eu niet zonder gevaar op te leveren voor de volksgezondheid bestond. De voorwaarden, aan de Gemeente in dit contract opgelegd, schjjuen ons zeer in baar voordeel tesjju, xoodat wy tot onveranderde aanueming .idviseeren. Hoofd-iuhoud vau het contract is deze Baron Van Boetzelaer verbindt zich tot Let bou wen en meubelen v.in een barak tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten op het terrein, ka dastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectio B. No. 1963, onder de volgeude voorwaarden: lo. De bouw en meubiloering der barak, beuevens het onderhoud van barak eu meubelen geschieden door en voor zjju rekening. 2o. De barak zal ouder leiding der Directrice van het gasthuis „Aldegonde" staan. 3o. De Gemeeule betaalt, le rekenen van den dag waarop de barak in gebruik kan worden genomen, over ieder vol jaar aan baron Van Boetzelaer a. 5 ten honderd (tot een maximum-bedrag va a 1560) van de kosteu vau den bouw der barak eu deu aankoop van meubilair b. eene som van f300 voor het beschikbaar stellen eeuer gediplomeerde verpleegster die, in geval geen patiënten voor rekening dsr Gemeente iu de barak sijn opgenomen, ter beschikking van baron Van Boetzelaer blijft. Bij lusscbenxjjdscbe beëindiging dezer regeling be taalt de Gemeente voor eiken dag, dat de regeling na het vervalleu vau de laatste betalingstermijn van kracht blijft, '/ios 'looi vau de ouder a en b ge noemde sommen. 4o. bet tarief voor patiënten, voor rekening der Gemeente in de barak opgenomen, zal bedragen fl.26 per dag, geneesmiddelen un verbandstolien daar niet onder bogrepen, welke afzonderlijk ten laste vau de Gemeente komen. 5o. In de barak zal gelegenheid bestaan tot ver pleging van 12 lijders unu besmettelijke ziekten, met dien verstande, dat zes bedden ter beschikking van de Gemeente un zes bedden ter beschikking van baron Vau Boelselaer zullen staan, doch dat met vergunning van de Directrice van het geslicht .Aldegonde" over de niet-ingenomëu bedden, welke ter beschikking van baron Van Boetzelaer staan, door hel Gemeentebestuur gebruik kan worden ge maakt en wederkeerig met vergunning van den Burgemeester van Amersfoort door baron Van Boetzelaer gebruik zal kunnen worden gemaakt van de niet-ingenomen bsdden, welke ter beschikking; van de Gemeente slaan. 6o. Deze overeenkomst wordt aangegaan voorden tijd van minstens drie jaren, ingaande op den dag van bet sluiten van het contract, welke db drie jaren contractanten ieder voorsicb het recht zullen hebben deze overeenkomst te doen eindigen, mits hiervan zes maanden te voren opzegging doende. 7o. De kosten dezer overeenkomst zullen worden gedragen door de Gemeente Amersfoort. Aangenomen z. d. of h. st. 2. Voorstel tot wijziging van de regeling van liet tantième voor deu Directeur der Gemeente-Gasfabriek. Ingevolge een voorstel der Gas-commissie stelden B. en W. voor, met iutrexking van bel Raadsbesluit van 26 Mei, opnieuw vast te stellen de overeenkom stig deu weDscli dier commissie gewijzigde regeling en bun te machtigen aau den Directeur over het tydvak vau 17 Augustus (feitelijk 1 September) 1908 tot 1 Januari 1903 uil te betalen '/i van het oor spronkelijk maximum-taulième v»u f 400, dus f183,335, lo vinden uit den post .Uitgave wegens exploitatie van de Gemeente-gasfabriek" dienstjaar 1993. De Gas-commissie adviseerde: Hoewel volgens den letter van het Raadsbesluit van 26 Mei 1908 bot niet twijfelachtig is, dat een verhooging vau tarrième, vanaf eon yroegeren datum gerekend dan 17 Augustus 1903, niet iu aanmerking kan komeD, komt het ons toch geweDSchl voor, den Directeur over bet tydvak dtiaruau voorafguaud toch, sjj het dan gedeeltelijk, een surplus-tantieme te doen ge nieten. Immers de regeling, die vóór deze bestond, gaf don Directeur I' 1 voor elke aan particulieren ver kochte hoeveelheid van 1000 M5. boven de 600000 M». tot een maximum van f400 in bet jaar. Dit maxi mum was gesteld, omdat men het verkoopen van 1 millioen M'. voorloopig niet waarschijnlijk achtte. Nu dit bedrag echter ongedacht spoediger bereikt werd, is men het maximum-tantième gaan verhoo- gen, maar heeft daarbij vastgebonden aan het oor spronkelijke berekeningsjaar van 17 Augustus tot

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2