Marktprij zen. Gemeente toch belasting heft van de jaarwedde, die hij niet uitbetaald krijgt. Het wil spr. voorkomen, dat reclamant niet meer dan V» van rijn tractement genoot. Nu zeggen B. eu W. dat reclamant te laat reclameerde, doch reclamant wist niet eerder, dat hii niet gecontinueerd werd en spr. stelt uit dien hoofde voor, in dit geval een exeptie te maken. De heer Van Beek, lid der Reclame-con- raissie, zegt dat in zekeren zin het door den heer Kleber aangevoerde niet geheel juist is. De Re clame-commissie meende m deie geen uitspraak te mogen doen. De te late indiening der reclame is ook daar besproken en het bleek, dat recla mant dat niet heeft geweten. De commissie meent, dat een reclame-adres aan den Raad had moeten gezonden rijn en dat deze daarop had kunnen beslissen. De Voorsitter herinnert, dat art. 14 der Verordening zeer uitdrukkelijk zegt wat gedaan moet worden in geval veranderingen voorkomen in den loop van het dienstjaar. De heer Kleber merkt daar tegen op, dat de positie van reclamant feitelijk reeds anders was op 1 Januari. Sedert genoot hij slechts 8 maanden tractement en dus niet het volle in komen waarnaar hij is aangeslagen. Spr. acht het onbillijk, iemand iets te laten betalen voor iets dat hij niet heeft ontvangen. De heer Plomp acht den gedachtengaug van den heer Kleber in deze niet geheel juist. We moeten vragen: hoe luidt de aanslag, ambts halve, of naar eigen aangifte. De Voorzitter: Naar eigen aangifte. De heer Kleber merkt op, dat toen de recla mant die aangifte deed, hij met wist, dat hij slechts 8 maanden tractement zou genieten. De Voorzitter acht de zaak voldoende besproken en wil het afwijzend voorste) in stem ming brengen. De heer Croockewit vraagt of, als dit wordt afgestemd, de reclame dan tegelijk wordt afgewezen. De Voorzitter antwoordt, dat dan eerst een nieuw voorstel zal worden ingediend. Het voorstel van B. en W. wordt nu verwor pen met 9 tegen 6 stemmen (róor de heeren Hamers, mr. Hevligers, Plomp, inr. Van Voorst Vader en de beiue Wethouders). De Voorzitter stelt nu voor, de reclame te renvoyeeren naar de Reclame-commissie om van deze' een nieuw advies te vragen, waartoe z. d. of h. st. wordt besloten. Andere discussiën hadden niet plaats. De definitieve indeeling der afdeelingen is nu als volgt samengesteld. Westpartij, witte band om rechterarm, de afdeeliugen: Utrecht Amsterdam,Schoonho ven, Zwolle, Nijverdal, Loenen, Driebergen. Den Haag, Tiel en Leerdam. Oostpartij, witte band om hoofddeksel, de afdeelingenAlmeloo, Apeldoorn, Bussum, Hilversum, Naarden, Nijmegen, Veenendaal en Weesp. Als het weder zich goed houdt, zullen ze ker ook uit Amersfoort heel wat toeschou wers komen. De provinciale hefliug voor Utrecht zal voor 1904 bedragen 9'/2 opcenten op de Grondbelasting zoowel als op de Personeele belasting. Het stads-telephoonnet is wederom met twee aansluitingen uitgebreid en wel voor jhr. Ai. C. Nahuijs, assuradeur aan de Korte Bergstraat, met no. 97 en den beer G. Wessels, banketbakker aan de Langestraat, met ao. 98. Jhr. mr. B. VV. Th. Sandberg is andermaal herbenoemd tot kantonrechter-pluatsver- vanger in het kanton Amersfoort. Het verlof van kapitein jhr. A. W. van Holthe, van de infanterie O. I. L., is met 6 maanden verlengd. Generaal-majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie infanterie, woonde gister wederom de tactische oefeningen op de kaart van officieren van het 5e regiment infan terie bij. Van het 5e regiment zullen deelnemen aan den cursus die van 16 Januari tut 16 Februari aan de Herabrug wordt gehouden tot oplei ding voor officier van wapening de luitenants N. J. Schaltenberg, J. D. Schneiders en L. J. de Wolf. Adjudant-vaandeldrager F. Kiepe, wien 16 October 1902 onder zoo hartelijke blijken van belangstelling de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst werd uitgereikt, sergeant-majoor J. Kuijnljcs en sergeant majoor-titulair Th. F. J. M. Zwaga, allen van bet 5e regiment infanterie, hebben pensioen aangevraagd. Bij bet 5e regiment infanterie zijn o.a. bevorderd tot reserve-sergeant de reserve korporaals M. L. O. Verkerk, D. M. H. Har- tir»g, G. J. Hoogewerff en L. C. van den Steen van Ommeren. De bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst is uitgereikt aan soldaat W. H. J. Fyten, van het 5e regiment infanterie. De vereenigingsdag van zVolksweerbaar heid" op Tweeden Kerstdag np de Zeister- heide te houden, belooft volgens het vere nigingsblad «Allen Weerbaar" een grootsus- ces te worden. De volgende afdeelingen komen bepaald Almeloo, Amsterdam, Apeldoorn, Bussum, Hilversum, Naarden, Nijmegen, Nij vardal, Schoonhoven, Utrecht, Veenendaal, Weesp en Zwolle. Vermoedelijk komen óok de afdeelingen Tiel en Deo Haag, en éen of twee Vechtscbe afdeelingen. Delft zendt een afgevaardigde, die zich bij de afd. Utrecht zal aansluiten. Leiden, Rotterdam, Zutphen, Barueveld, Driebergen, Woubrugge, Culemborg en Leerdam hebben niets van zich laten hooren. De afdeeling Scboonnoven geeft een goed voorbeeld. Zij zal 's ochtends naar Gouda marcheeren (afstand 3 uur) on tijd te Utrecht zyn en 's avonds weer van Gouda naar huis i marcheeren. I In ons nummer van 15 December maak ten we met een enkel woord gewag van le poging door mr. Smeenge aangewend om een hooger subsidie voor de hier te stichten Industrie- en Huishoudschool te verkrijgen. Hier volge het daarop betrekking hebbend deel van het stenografisch verslag der zitting van de Tweede Kamer van 12 December. Beraadslaging over onder-art. 134, Subsidiën aan industriescholen voor meisjes f64 250. De heer S me enge: Ken enkel woord, Mijn heer de Voorzitter, over de Huishoudschool te Amersfoort. In hot Voorloopig Verslag werd de opmerking gemaakt, dat, waar de Minister voor deze school slechts uittrekt een som van f 3500, er vrees bestaat, dat deze nuttige instel- I ling zóo niet tot stand komt. Men wenschte daarom, al staat het er niet met zooveel woor den, dat de Minister dezen post zou verhoogon tot het bedrag, dat door het Bestuur van de sehool is aangevraagd, namelijk f5000. In het Voorloopig Verslag werd de opmerking beantwoord met liet volgende: „Van anderen kantj werd opgemerkt, dat zoodanige inrichting niet op al te grooten voet moet worden opgezet." En wat zegt nu de Minister „De onderge- teekende sluit zich aan bij de meening van de leden, die opmerken, dat een Industrieschool niet op te grooten voet moet worden opgezet. Daarom kan hij geen vrijheid vinden, het voor Amersfoort aangevraagde bedrag te verhoogon." Mijnheer de Voorzitter Dit doet mij en allen die de geschiedenis der voorbereiding kennen, leed, maar bovenal ook de belanghebbenden. Al wordt nu in het Voorloopig Verslag met geen enkel woord gezegd waarin het al te weel derige bestaat, toch sluit de Minister zonder nadere adstructie zich hierbij aan. Niet, dat ik daaruit wil afleiden, dat de Minister de zaak nog niet eens rijpelijk heeft overwogenwij ken nen te goed zijn warm hart voor inrichtingen ais deze, dan dat dit het geval zou zijn toch meen ik, dat zijn standpunt in dezen niet jui9t iB. Hoe gaat het toch met de voorbereiding van scholen als deze Ment wint inlichtingen in, in oasu natuurlijk ook bij den Inspecteur van het Mid delbaar onderwijs. Na bespreking met deze is men natuurlijk overgegaan tot een raming van de kosten, zoowel van oprichting als exploitatie, en heeft men een plan gemaakt. Uit een en ander volgde, dat men per jaar noodig heeft f11470; toen heeft men een verdeeling dier kosten ge- maakt en kwam tot deze cijfershet Rijk f 5000 (nog niet eens 50 pet), de Gemeente 12500, de Provincie f1000 en particulieren en de Maat schappij tot Nut van het Algemeen het overige. Op die basis werkte men verder en slaagde tot de Minister, die de stichting te weelderig vindt en nu erg karig is. Heeft de Minister wel be dacht, wat daarvan het gevolg kan zijn? Misschien, dat de stichting niet tot stand komt. Dat zou zijn te betreuren, Mijnheer de Voor zitter. Ik zou, indien het niet zoo laat op den dag was en de omstandigheden gunstiger waren, den Minister willen vragen wat het oordeel van den Inspecteur iu deze is. Ik mag toch niet aannemen, dat bij deze zaak zijn meaedeelingen en raadgevingen geen rekening is gehouden. Bovendien, als wij hetgeen men hier wil, ver gelijken met andere 6cholen, dan kan m. i. van te weelderig geen sprake zijn. Nog eens, nu de Minister blijft handhaven de som van f3500, zal het gevolg daarvan kunnen zijn, dat de stichting niet in het leven kan worden geroepen, uit vrees, de exploitatie met de f 3500 later niet te kunnen dekken. Bij anderen op dit oogenblik aan te kloppen, gaat toch zeer moeilijk. Pro vincie en Gemeente hebben op genoemde basis van berekening hun subsidies toegezegd, eu het zal zeer bezwaarlijk gaan, zulk een belangrijke som nog door particuliere bijdragen te verkrijgen. En toch, ook de Minister weet dat er aan een derge lijke school te Amersfoort groote behoefte be staat. 1085 vrouwen hebben, als ik goed ben inge licht, in een adres verzocht er voor te zorgen, dat deze inrichting zoo spoedig mogelijk tot stand kome. Waar de tijd ons dringt, en met het oog op velerlei andere omstandigheden, zal ik geen amendement voorstellen; ik zal mij er toe bepalen den Minister alleen dit te vragen: Indien u, als de school wordt gesticht, uit een onderzoek blijkt, dat zij voldoet aan een groote behoefte, goed werkt en niet te weelderig is in gericht, zijt gij dan bereid, bij de volgende Be grooting en later de f5000 toe te staan? Geeft de Minister hierop een bevredigend antwoord, wie weet waartoe men dan nog in staat is. De heer Kuyper, Minister van Binnen- landsche Zaken: liet antwoord, dat de heer rimeenge vraagt, kan ik hem natuurlijk niet geven. Ik kan geen zekerheid bieden, dat op de volgende Begrooting het door hem gewen3chto zal worden voorgesteld. Maar wanneer hij vraagt, of. wanneer de zaak weder aan de orde komt, ik nog een nader onderzoek wil instellen eu de behoefte beoordeelon en ook wat hot Rijk meer zou kunnen doen, dan geef ik hem daarvan gaarne de verzekering. De beraadslaging wordt gesloten en ondor- art. 134 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vooral de koren waren bijzonder mooi en de begeleiding, zoowel door de strijkorkest klasse der Muziekschool onder de bezielende leiding van den lieer G. K. G. van Aaken als door mej. K. van Driel (klavier) en mej. H J F. Mezger (orgel) waren zoo schoon als we niaur zelden hier te genieten kregen. Te merkwaardiger is dit succes waar de voorbereiding betrekkelijk zoo kort is ge weest en 't is een bewijs van het kunnen van het koor en zijn kranigeti Directeur,den heer M. VV. Petri. W'el heel jammer was t. dat naast mej. Joh. Petri, die haar kleine partij met ve, 1 temperament zong, en den heer Andreoli, die een mooi tenor-geluid heeft, als solisten optraden twee beginners. De jongedame uit Utrecht beschikt wel over een glashelder sopraan-geluid, dat vooral in de hoogte mooi aanspreekt, doch was te zeer onder den indruk van een eerste optreden en wist zich niet te herstellen. De bas moge te Berlijn zijn geweest, maar dan tocli zeker niet in dat deel datmeest door 1 aankomende kunstenaars wordt bezocht. De soiree rnusicale et varióe, gelijktijdig in »De Arend" gegeven, is zeer goed geslaagd. Vooral het muzikale gedeelte, bezorgd dour stafmuzikanten van het 5e regiment, onder leiding van den heer G. Bikkers, viel zeer te roemen, maar ook de voordrachten en de specialiteiten-nummers waren ongewoon goed. De zaal was flink bezet en dit is hoogst waatseliijnlijk een aansporing voor den heer Wéry om dezen winter meermalen voorzoo luttele» prijs zoo velerlei te genieten te geven, De eerstvolgende repetitie van hetAmers- fuortsch Symphonie-orkest sJubal" zal plaats van morgenavond Zaterdagochtend 10 uur aanvangen. Het orkest bestaat thans uit 12 eerste, 10 tweede violen, 4 alten, 2 cello's (een derde zal dan toch spoedig komen), 2 contra-bassen, 2 fluiten, 3 clarinetlen, 1 fagot, 2 pistons, 2 stella-hoorns, 3 trombonnes en het slag werk waarlijk een goeda bezetting van uit sluitend eigen krachten. Herinnerd zij aan de Nnts-verguderiug van dezen avond, waarbij o.a. de kermis-quaestie ter sprake komt. We ontvingen het programma der Kerst feest-viering van de »Ned. Hervormde Zon- dagsschool-vereeniging'', Tweeden Kerstdag in «Amicitia" te houden. Van 5 tot 7 uur hebben toegang de kin deren der Zondagsscholen aan Helling- straat en Koningsstraat, van 8 tot 10 uur die van de scholen Beekstraat en Puntenburger- laan. Ouders en belangstellenden zijn welkom, Andere kinderen kunnen echter niet worden toegelaten. De officieren van het «Leger des Heils" hebben 'óo groote medewerking ondervonden, dat zij Eersten Kerstdag zelfs een 150 armen een warm middagmaal kunnen verstrekken, Bij advertentie in dit nummer kondigen zij de verschillende samenkomsten aan. Ook ligt voor ons het programma der liederen, Maandagavond in «Amieitia" uit te voeren door liet Zangkoor en hel Muziek gezelschap der weezen van »Neerbosch", Ook daarover raadplege men de advertentie in dit nummer. Een gemengd ulflal van «Quick" en »U. D. 1." zal Tweeden Kerstdag, natuurlijk als 't niet al te hard gaat sneeuwen, te Utrecht een voetbalwedstrijd houden tegen een ge mengd Brabantsch elftal. 't Kan nog best, dat ook op het terrein aan den Leusderweg wordt gevoetbald. Apel doorn en Zeist zonden echter nog geen be richt. Herinnerd zij aan de 10de groote Inter nationale tentoonstelling van pluimvee en konyneu, van heden tot en met 27 December in de Beurs te Utrecht te houden. De 50ste uitvoering der Zangvereeniging van de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst1*, eergisteravond inoAmicilia"gegev(iri, was voor haar oen beslist succes. Gister is bij Klaarwater in de Beek een doode zwaan gevonden, bont gekleurd en dus vermoedelijk een nog jong dier. Bereids is navrage gedaan inaar den eige naar, tot dusver echter zonder succes. Of deze mededeellog er toe zal medewerken, dat de eigeoaar zich aanmeldt'? De Arrondissements-rechtbank te Utrecht veroordeelde den 40-jurigen C. van der K., die zijn hond zoo deerlijk mishandelde en liet arme dier ten slotte oen rnes in den bek stak, tut 7 digen gevangenisstraf. Gelijk het daglicht gluurt door de reien van iict vensterluik, komt ons karakter door kleinigheden aan liet licht en het meest door de wijze waarop wij onze kleine plichten vervullen. Na een scherp debat, waarbij de heeren Troelstra, Staalman, Smeenge, Drucker en Nulling krachtig protesteerden tegen aan schaffing van kanonnen voor totaal zeven miliioen. waar nog zoovele sociale nooden op leniging wachten, is Dinsdag door de Tweede Kamer aangenomen met 59 tegen 38 stem men de suppletoire Üorlogsbegriloting voor de eerste uitgaf voor bedoelde artillerie- bewapening, welke, zoowel als het daarvoor gekozen tijdstip, was verdedigd door de heeren Talma, Seret, van Vlijmen, Lobman, Kolkman, en Minister Bergansius. Daarentegen had de heer De Ram namens eenige politieke vrien den de wetsvoordracht bestreden. De tegen- standers hadden ook aangevoerd de over haaste behandeling, welke he* budget-recht der Kamer tot een carricatuur maakt. De «Mannheimer Industrie Ztg." vestigt in haar December-nummer de aandacht van fabrikanten op het feit, dat, steenkolen min der goed branden, wanneer zij langen tijd in de open lucht hebben gelegen, blootge steld aan allo kliinatische invloeden onder zoekingen toch hebben aangetoond, dat de brandbaarheid zelfs 15 en 20 pCt. vermin dert, al naar mate de kolen korter of langer liggen opgeslagen. Ir Engeland heeit men onlangs de proef genomen, met het bewaren van steenkool in water, wat een verrassend resultaat opleverde- zij brandde uitstekend en gaf de zelfde hitte' als vóór de proef. De Engelsche marine maakte hiervan aanstonds gebruik; vooral voor kolenstations, waar de opslag doorgaans zéér groot is, was deze ontdekking van groote waarde. Wat hier in 't groot wordt beoogd, is óok in 'l kleine toe te passen voorde huis moeders. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT, brongen tot kennis van de belanghebbenden, dat bijJKoninklijk Besluit van den 27. November 1903, No. 2o, is goedgekeurd, dat door de Ge meente Amersfoort aan vuur-, haven- en ton- gold, voor het bevaren van de rivier „de^Eern", gedurende het jaar 1994 geheven wordt 50 pCt. van het bedrag, bepaald bij het tarief, goedge keurd bij Koninklijk Besluit van den Ion Mei 1830, No. 3. Amersfoort, 24 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. J. van ZALINGEN ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot liet oprichten van eene tijdelijke broodbakkerij in het perceel alhier gelegen aan de Koestraat No. bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 2964, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 7. Januari aanstaande, des voormiddags to half elf uren, gelogenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting in te brengen. Amersfoort, den 24 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tu. SANDBERG. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 17 tot nu met 23 Dec, 1903. GEBOREN: Gul-ritje, d. v. A. Vos en D. M. Klomp. Alijila Anna, d. v. W. van Goinga en A. E. van den Akker. Adriana, (I. v. P. F. Koops en E. Muijs. Willem Theodoor, z. v. G. W. Zweersen B.Jacobs.— Willetnina Maria, d. v. M. van den Brink en VV. M. Lumers. Johannes, z. v. J. van Loenen en li. J. Haenen. Gerbrand, z. van G. van 't Klooster en L. Herder. Gerritje, d. v. D. van de Vuurst en A. van den Hoek. Aalt, d. v. L. van Putten en A. van den Berg. Nicolaas, z. v. N. J. Ver voort en A. Steusel. Aria, z. v. J. van Goor en H. A. Maters. Bernardus Wil helmus, z. v. J. Mntser en P. B. van Log- chem. Petrus Johannes, z. v, J. F. van Doorn en H. Rosman. Cornells Johannes, z. v. C. J. van den Heuvel en 11. C. Berg. Jacobus Hendrikus, z. v. P. Wellerd en C. Kuijer. ONDERTROUWD: II. P. A. Blaoser en L. H. Maas. GEHUWD: N. D. Bijtelanr en M. II. van der Horst. P. A. Manné en J. Hageman. van Slooten en E. A. ten lloove. OVERLEDEN Hendrikus Wilhelmus Lu- cassen, 68 j,, wedr. van H. Jansen. Evertje do Ruiter, 8U j., wed. van VV. van den Hoek. Burend Kamphorst, 4 j. Corne lls Dijkhuizen, 73 j., wedr. van P. van Dijk huizen. Johannes van Brak el, 69 j., wedr. van W. Bianco. Dirk Heetkamp, 83 j., wedr. van G. P. Huijgen. Gorritje Met- horst, 81 j., wed. van F. Kroes. Willem Schimmel, 39 j., echtg. van G. van Zwol. Willem Arlar, 36 j., ongeh. Aaltje Kok, 54 j., echtg. van II. van Grol. Amersfoort, 24 December 1903. Appelen f4.- a 1'8.— Peren f5.-

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 6