Stadsnieuws. Gemengd nieuws. L6Sp i'°r !'ij 'lronk 8een ai)der. Men bewaarde het water in zilveren vaten «na het eerst te hebben gekookt". is deze richtiDg reeds zeer sterk merkbaar. Ia de practijk is bet stelsel van lage In voerrechten, hooge Directe belastingen en hooge Accynzen gebleken niet houdbaar te zijn. Van alle kanten gaan stemmen op tot verlaging van de suiker-belasting. Maar er zyn nog sterker sprekende feiten. De heer Pierson, Minister van Financiën zijnde, is aanvankelijk als kampioen voor dit stelsel opgetreden. Om de Invoerrechten laag te houden, werden op zijn voorstel in 1892 de Vermogensbelasting aangenomen en de Ac cijns op gedistilleerd verhoogd. En toch heeft de zelfde Minister Pierson by de Troonrode van September 1897 moeten erkennen, dat de Schatkist daarmede niet leven kon en hy heeft een wetsvoorstel aangekondigd tot ver hooging der Invoerrechten, welk voorstel echter «door de Kamer niet werd afgedaan. Een ander Minister van Financiën, de heer Sprenger van Eijk, had reeds in 1895 een verhooging der Invoerrechten in het belang van de Schatkist moeten tot stand brengen, en wel door een nieuwe wijze van heffing volgens de waarde te organiseeren. De eerste schreden op den weg der ver hooging van de Invoerrechten 2yn dus reeds gedaan door twee liberale Ministers van Fi nanciën. Wij hopen, dat de herziening van het tarief van Invoerrechten, welke tegen woordig in studie is, verdere verbetering zal aanbrengen, want wij aarzelen niet met na druk te herhalenhet thans in Nederland bestaande belasting-stelsel berust op een dwaling. A. L. H. OBREEN. Een aardige coïncidentie vormt wel het volgende communiqué Men verzekert, dat liet nieuwe tarief van Invoerrechten, zoo het niet deze maand ver zonden wordt, de Tweede Kamer in den loop van haar aanstaanden zittingslyd na het recès zal bereiken. De opbrengst der gewijzigde helling wordt geraamd op 9 millioen gulden meer 'sjaars. Het moderamen van de Algemeene syno dale commissie der Ned. Hervormde kerk noodigde de predikanten dier kerk uit, aan gezien ons vaderland alle reden heeft zich dunk haar te verblijden over de talrijke zege ningen, die God het gedurende een tydperk van vijf-en-twintig jaren heeft willen schen ken in de persoon van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin-Moeder, in de gods dienstoefening van Zondag 24 Januari a. s., dien dank in den gebede uit te spreken en Hare Majesteit, met het Koninklijk Huis, eer- biediglyk Gode op te dragen. De Zondag in de Luthersche kerk hier gehouden eerste godsdienstoefening uitgaande van den Doopsgezinden kring en waarbij ds. E. M. ten Gate, uit Monnikendam, voorging, werd zeer druk bezocht. Het Bestuur vau den kring hoopt meer malen een Doopsgezind predikant voor de rond 81) Doopsgezinden hier te doen optreden. De heer H. Hurwitz mocht gister onder hartelijke bewijzen van belangstelling zijn GO-jarig ambts-jubilé bij de Ned. lsraëlietische hoofd-synagoge hier herdenken. By de verkiezing voor een lid der Provin ciale Staten in het district Breukelen zijn uitgebracht 2727 geldige stemmen. Van on waarde waren 65 biljetten. De volstrekte meerderheid was dus 1832. De heer F. A. R. A. baron Van Ittersum verkreeg 1233 stemmen jhr. mr. D. «Ie Blocq van Haersma de With 734, de heer C. 1'. de Groot 608 eu de heer P. Seldenrijk 152. Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen de heercn F. A. R. A. baron Van Ittersum en jhr. mr. D. de Blocq van Haersma de With. Herinnerd zy aan de 3e abonnements- voorstelliug 26 dezer in »Arnicitia" te geven en waarbij de heer C. Schulze in de hoofdrol van «De candidatuur-Van Bommel" zal op treden. Enkele leden van «Handel en Nijverheid", die in de jongste twee vergaderingen de wenschelijklieid van een eigen orgaan be spraken, zien hun wensch reeds bevredigd. Het Bestuur van den »Ned. Bond van Ver- eenigiogen van den Handeldryvenden Mid denstand", welke Bond rond 10000 leden telt, beeft een overeenkomst getrollen met den uitgever Gos. Eshuis, te Dalfsen, voor het uitgeven van een officieel orgaan van den Bond. Dit blad, een weekblad, zal heeten ®De Middenstand". Mfgen we, onder verwijzing naar de ad vertentie in dit nummer, nog eens herinneren aan den feestavond door de plaatselijke af- deeling van den »Kon. Nedorlandschen Bond van oud-onderofficieren", Donderdagavond in •Amicitia" te geven. Groote zorg is besleed aan de regeling van het fees:alle nummers zitten er goed in en zoo zul het een inderdaad mooie a.ond worden, geheel in overeenstemming met liet doel, hulde te brer:gsn aan H. M. de Koningin- Moeder. Wie zich nog niet mocht hobben voorzien van een plaatsbewijs, doe dit alsnog en hij zal zich zjjn gulden waarlijk niet berouwen, te meer als hij bedenkt «lat hij daardoor meewerkt tot verhooging van het batig saldo, dat wordt afgestaan voor liet sanatorium •Oranje Nassau-oord". De competitie-wedstrijd tusschen »U. D. 1". van bier en «Hercules" uit Utrecht, welke Zondag te Utrecht zou worden gespeeld, kon niet doorgaan daar do Hercules-menschen, ofschoon te laai, bericht zonden niot te zullen komen. Er werd toen een oefenspel gehouden tegen een gemengd elftal der »U. V. V.," dat met 4—2 werd geklopt. Het tweede elftal klopte hier de »H. V. C." uit Harderwijk eveneens met 4—2 en heeft dus zijn kansje op het kampioenschap alweer grooter gemaakt. De «Militaire Sport-vereeniging" zal tus schen Mei en Juli een afstandsrit «loen houden van Breda—Eindhoven—Wijk- bij- Duurstede Amersfoort Amsterdam Haarlem, een 230 K. M., en een weilstrijd voor het beste officiers-dienstpaard, dat den eersten dag den afstand utrecht—Amersfoort—Arnhem, 70 K. M., in ten hoogste 7 uur zal moeten alleggen en den volgenden dag zal moeten kunnen deelnemen aan een jachtrit over 2 K. M. met een eindloop van 1 K. M, Misschien zal zij nog een jachtrit in de omstreken van Arnorsfoort uitschrijven. Het kegel-concours in »Amicitia" zal 30 Januari aanvangen, terwijl er aan kunnen deelnemen leden dier Sociëteit en stadge- nooten. Er zullen 4000 kaarten worden vergooid, elke kaart van 5 worpen, welke 20 cent per stuk zullen kosten. Een f Ö00 a 1600 aan prijzen wordt beschikbaar gesteld. De uitnoodigingen, liet reglement, enz. zullen spoedig worden verzonden. De kantonale afdeeling «Amersfoort" der Vereeniging tot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde, verwaarloosde- of verla ten kinderen" zal Donderdagmiddag 3 uur in «Ons Huis" aan de Kortegracht weder een Algemeene vergadering houden. De vereeniging «Kindervoeding" krijgt alweer steun. Meldden we in ons vorig nummer, dat de «Amerstoortsche Muziek-vereeniging" aan staanden Zondag een volks-concert geelt in >Anficitia" waarvan de netto-opbrengt wordt afgestaan aan «Kindervoeding", thans ver nemen we, dat ook de enseinble-klasse van •Toonkunst" in den loop der volgende maand, eveneens in «Amicitia'een uitvoering ten bate van «Kindervoeding" zal geven. Gisterenmiddag tegen vier uur ontilekte de dienstbode vun den bakker J. B., aan de Lavendelstraat, een begin van brand op den houtzolder. Het droge hout was al lustig aan 't branden, doch door het Hink optreden der dienstbode en liet personeel der bakkerij werden de vlammen nog gedoofd eer zij grooter onheil aanrichtten. Ds. R. P. Haan, te Watergraafsmeer, heeft bedankt voor het beroep naar de Gerefor meerde kerk B. te Bunschoten, vacature— dr. Van Goor. De Noordwester storm van Zaterdag joeg het zeewater weer onrustbarend op en legen den avond stroomde liet over den zomerdijk den Eemnesser polder in, die dus voor de tweede maal in dezen winter voor het groot ste deel blank staat. Vooral voor hen, die in daghuur een aardig stuk brood verdienden met het ophoogen der dijken, geeft dit groot verlies. Met ingang van morgen is benoemd lot stations-chef te Soesterberg de heer L. de Boer, thans stations-klerk te Zeist. Het station Voorthuizen der N. C. S. is sedert gister opgenomen in het Rijnsch-West- faalsch-Nederlandsch goederenverkeer met de voor Barneveld (dorp) bestaande vrachtprijzen. De kleinste plichten kosten dikwijls den meesten strijd. Het is veel gemakkelijker, eens in het leven een groote opofferende daad te verrichten, dan dagelijks kleine schier onbeduidende diensten te bewijzen. Tot het vernietigen van mijt en mot bevochtige men papier met terpentijn en legge dit op de voorwerpen die door de insecten aangetast zijn, waardoor ze zeker zullen ster ven. De kleederen hangt men daarna in de lucht om ze den geur der terpentijn te doen verliezen. Ons werd toegezonden no. 1 van den vijl den jaargang van «De Stenographische Revue", Maandblad voor Stenografen van nlle stelsels, onder redactie van de lieeren J. van Aals Lzn., A. Fulmer en M. A. Pont. Het bevat o.a. bet begin van een zeer interesant en uitvoerig overzicht over het jaar 1903 en een opstel over Leibnitz en de Stenografie de Stenografie. Voorts een verhandeling over den herdruk van liet Duitscbe stelsel van Mosengeil, van het jaar 1700, een stukje over Examens en tal van binnen-en buiten- WeesperBtraat 15 te Amsterdam) gaarne worden gezonden. De totale bevolking van Nederland welke 31 December 101)2 5317100 zie!™ elile en in den laatste» tijd in toenemende male stijgende is geweest, vermeerderde tri MU met 1.00 nCt, aan welke vermeerdering tie beide geslachten in gelijke mato deelnamen, In de Gemeenten met meer tlttn 2t)0W> inwoners steeg de bevolking met 1.72 pot. (waarvan 0.17 pOt. door meer vestiging «tan vertrek), in «Ie overige Gemeenten slechts mei 1.52 pCt. omdat 0.06 pCt. verloren ging door meer vertrek dan vestiging. Vermelding verdient echter, dat de vermeerdering van het relatieve aandeel der bevolking van «je groote Gemeenten in die van het Rijk ui «Ie laatste jaren steeds minder wordt, wat moet wijzen op een vermindering van den trek der plattelands-bevolking naar Je groote be volkingscentra of op een tegenovergestehle vei plaatsing. De Haagsche kroniekschrijver der »N. Gron. Ct." verzekert, «lat dr. Kuyper in 't geheel niet voornemens is geweest, naar Petersburg to gaan. «Trouwens zoo vervolgt hij aan de Kindertentoonstelling, waarom 't heette dat onze premier naar «lo Russische hoofd stad gaan zou, zijn nu juist niet zoo aange name herinneringen verbonden om een bezoek te verklaren, dat in haast en te midden van allerlei beslommeringen gebracht, veel van zijn charme zou verliezen. Wel heeft men in «Ie Russische Regeeringskringen zeer ge waardeerd, dat onze Minister-president zich veel moeite heelt gegeven voor de deelne ming van Nederland aan de expositie, doch de Regeerings-commissaresse, mevr. van Harinxsma, en haar Secretaresse, mej. Kuyper, 's Minister's dochter, hebben te Petersburg teleurstellingen ondervonden, die den premier onaangenaam hebben getroffen. Eu daaren boven hoor ik nu, dat de kosten der ver tegen woöniigiDg vun ons land up de Rus sische tentoon.--''Ming (p.m. 1(3000) niet door de Algemeene Rekenkamer zijn verevend, omdat ze niet op de Staatsbegrooting zijn uitgetrokken en uit «Ie onvoorziene uitgaven niet mogon worden gedekt. Dat geeft dus óok weer moeilijkheden van zeer bij zond eren, kieschen aard en misschien zullen de dames, die ons land zoo waardig en charmant heb ben vertegenwoordigil, ten slotte nog zelf haar reis- en verblijfkosten hebben te be talen." Volgens een artikel van E. Marcuse in liet pas verschenen 4e «leel van een woordenboek der natuurwetenschappen, is de leer dat het inwendige der aarde in vloeibaren toestand verkeert, onhoudbaar. Het «peciftek gewicht der aariJe, als geheel, is ongeveer vijfmaal dat van water en komt dus overeen met dat van lichte metalen als arsenicum (5.7) en magneetijzer (5). Veel lager is echter het gewicht der bovenste aardlagen, kalksteen enz., nl. gemiddeld 2.8, Met andere woorden, het inwendige der aarde moet veel zwaarder zijn dan de buitenste korst en de dichtheid rnoet dus in de diepte sterk toenemen. Voor het. centrum der aarde schijnt men eenspe- cifiek gewicht van 11 te moeten aannemen, ongeveer als lood. Dat is te verklaren door aan te nemen, dat het diepste deel noor ontzaglijken druk een zeer «harde kern" vormt, welke «ioor en allengs dunner wordende vloeibare massa van die vaste korst is ge scheiden. Prof. Arrlienius neemt op grond van onderzoekingen der vulkanen aan, dat de aarde uit drie hoofddeelen bestaaleen harde gaskern met een straal van ongeveer 4500 Kilometer, daaromheen een gasvormige en vloeibare'middenlaag vari 1800 Kilometer dikte en daarboven een vaste korst van on geveer 70 Kilometer «likte. De «Krefelder Zeitung" weet te melden, dat in Mark. Gladbach een politie-verorde- ning is afgekondigd tegen het geven van aalmoezen. Daarbij is namelijk verboden, aan bedelaars op straat en aan de huizen te ge ven, als de gaver of geefster die personen met kent. Daartegen wordt een boete van 1 tot 30 Mark bedreigd, bij wanbetaling door hechtenis te vervangen. De verordening voegt ur by, dat ook het uitreiken van voedsel en kleediug om in dringende behoefte te voor zien, alleen dan is toegelaten als de moge lijkheid is uitgesloten, dat de ontvanger die zaken voor geld of voor jenever ruilt De oedoelmg is zeer uitmuntend en ie.ler behoonle bij hot geven van aalmoezen zich daarnaar te gedragen; maar een verbod op straffe van boete en zelfs hechtenis, gaat wel 5, ,Vr'nn i 7Ie:lijk;e verkeerde lefda digheid te bestrijden. D« winner van den eersten prijs (f 400 000) m de Portugoesche Kerstmisloterij, Rulino de Larval lm die 2(1 jaren in Afrika doorbracht heeft tot dusverre meer last dan genoegen' van zyn geld gehad. Zoodra zijn naam in de bla«Jen bekend was gemaakt, ontving hij honderden aan- vragen om geld. Hij werd op straat nage- loopeit en omring.' r troepen bedelaars. Men vervolgde hem zyn hotel en eens kwam hij zoozeer in het gedrang, dat men hen de kleedereri van het lijf scheurde en liii «lo hulp der politie moest inroepen. Eindelijk is do arme rijke man naar een afgelegen plaats ten plaltelande gevlucht, waar hij nu onder een valschen naam an vermomd vertoeft. Hoeveel schade do naite zomer van 1903 aan den oogst heeft toegebracht is voor het vlas vrij nauwkeurig te berekenen. In Groningen zyn ongeveer 4000 H.A. vlas en ieder Hectare levert een opbrengst van gemiddeld 4000 Kilo, zoodat er 15 mil lioen Kilo geoogst wordt. Nu heeft door den regen do Kilo vlas ecu stuiver aan waarde verloren, ja hoogstwaarschijnlijk nog iets meer. De geheelo regenschade beloopt alzoo 16 inillioen stuivers, «lat is 8 tonnen gouds. De heeren E. W. King en Co. hebben dezer «lagen aardappelen gekocht, met name «Eldorado", voor achttienhonilerd gulden per pond of f 4 300 SÜ0 per ton (t ton is onge veer 1006 pund). a Van deze werden weer verkocht een pond voor f1929. «Eldorado" moet een zeer pro.luctieve aardappel zijn, bemoeit zich niet met ziekte en is van de fijnste kwaliteit. Nu, dat mag ook wel, wanneer men weet, dat elke aard appel ongeveer honderd zestig guhlen kost. Het volgend voorjaar kornt «Eldorado" in den handel en zal dan 1*60 per pond kosten, of vijf gulden per stuk. Dat zelfs Marconi's uitvinding niet nieuw onder de zon is, kan blijken uit het volgende uitknipsel uit «Eigen Haard" van 1879, No. 12; «Electrische telegrsphie zonder draden. Bij de eerste proefnemingen omtrent electrische telegranhie had men, om een bericht van een bepaahie plaats naar een andere te zenden, twee geleidsdraden noodig, De tweede «Iraad narnelyk diende lot sluiting van den stroom. Na de ontdekking van Steinheil evenwel bleek, dat deze niet noodig was wanneer de aarde in de keton iagelasctit werd, met an dere woorden, wanneer van iedere batterij een pool met de aarde verbonden werd. Later leerde men twee en meer berichten langs een draad verzenden, en thans doet men proeven om zelfs zonder draad te tele graph eeren Professor Loomis toch neemt proeven in het gebergte van West-Virginia om zijne theorie te bevestigen, volgens welke er op een bepaalde hoogte natuurlijke elec trische stroomeu bestaan, die werkelijk voor het verzenden van telegraphische berichten zouden kunnen dienstbuar gemaakt worden. Men zegt, dat hij door middel van deze stroomen reeds telegraphische berichten heeft verzonden tusschen plaatsen, die op meer dan elf Engelsche mijlen van elkander ver wij lerd liggen, en daarbij tevens gebruik maakte van vliegers, die door koperen dra tien met don grond verbonden waren. Wan neer de twee op verschilleuile plaatsen op gelaten vliegers dezelfde hoogte bereikten of in den zelfden electrischen stroom geraakten, konden berichten overgebracht worden door toestellen, die ingericht waren ongeveer als de Morse-toestellende electrische stroom in deze hield echter op, zoodra een van de vliegers ten opzichte van de andere, een lageren stand innam. Loomis heeft nu torens gebouwd op een paar heuvels, die omstreeks twintig Engelsche mylen van elkaar verwij- «lerd zijn, en daarop stalen staven geplaatst, die lang genoeg zijn om met haar uiteiniien de electrische »streken" te bereiken. Wij zullen misschien later hiervan meer kunnen mededeelen." Vier en twintig jaar geleden werden er dus reeds proeven genomen In Pruisen doet zich het geval voor, dat een kleine Gemeente een grootere zal op snikken. Ruhrort, de bekende Rynhaven, heeft zich zóo ontwikkeld, dat de grenzen te eng zijn geworden. De vorige week is in een vergadering van afgevaardigden uit Ruhrort en h°t aangrenzende Beek, waar bij ook vertegenwoordigers der Regeering aanwezig waren eenstemmigheid verkregen over de samenvloeiing van beide Gemeenten onder den naam van Ruhrort, en zulks ofschoon onnno - s,öc^ts 12500 en Beek over de zuouo inwoners telt. a Jri L 11""1 kende 'nen reedj de scha delijkheid van bacillen. Zoo vertelt Herodotus van Koning Cyrus, dat deze nooit op reis ging zonder water mede te voeren uit een ..„Dt'i Enêelsche, natuurkundige Lodge heelt aan «lo «Natuurkundige vereeniging" te Lon- i ?e" e'"l,mn ,a,"ie uitkomsten E .E'nsmmgsn om rook en nevel <loor d ft r verdrijven. Hij had ontdekt, f.1 Hp ri 'V0" floten ruimte een aan- Hnï.™ ?9 e" 'lo°r d0M e»" ster ken stroom voert, waterdamp die er ia ge-

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2