Donderdag 25 Februari 1904. No. 5467. 53e Jaargang. Buitenland. Feuilleton. gevangen. Stadsnieuws. SLATEIl P A LII E li te Loxden, AMEBSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1/15. Ad verten tien 4-6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 45 cent. Reclames 45 regels f 4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden inrekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien *rl. 6 der wet lot regeling van den klein handel in Sterkedrank en tot beteugeling van open bare droDkonschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein bij heu is ingekomen van P. RUIZEN- DAAL in het perceel aan de Haverateeg No. 1. Amersfoort, '25 Februari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De «Daily Express" verneemt uit Tokio, dat alle correspondenten van Euro pees che en Araerikaansche bladen, uitgezonden oin de Japansche legers te vergezellen, te Tokio worden opgehouden. Er wordt geen enkele pas afgegeven. De censuur is scherper dan ooit. Met andere woordenDe Japanners zijn niet zoo dom als de correspondenten hen wel trachten le maken en vinden 't volstrekt niet noodig, nun bewegingen en plannen vooraf bekend te doen worden. Wat niet wegneemt, dat de allerdolste verhalen door al die «specials" worden overgeseind, tenzij ze in de redactie-bureaus zelve worden saamgeflanst. Helaas waar is bet volgende bericht, onder dagteekening van 23 dezer uit Petersburg geseind De krijgsraad, welke rechtgesproken heeft over de drie vermomde Japansche koelies, die in hechtenis werden genomen terwijl zij Zondag de spoorwegbrug over de Soengari, tussclien Sjarbin en Port Arthur, trachtten te laten springen, heeft uitgebracht dat bet Japansche officieren waren een kolonel van 'e genie, een luitenant ter zee bij den tor- pedoiienst en een luitenant van de sappeurs, alle drie van den generalen staf. Zij wei-den ter dood veroordeeld en binnen het etmaal na hun gevangenneming opgehangen op de brug die zij hadden willen laten springen. Arme helden, die hun vaderlandslievende daad zóo duur betaalden. Wel waren ze niet in uniform, maar toen' toch hun identiteit was vastgesteld, hadden de collega's wel een minder oneervollen dood kunnen bevelen. De Petersburgsche correspondent van de »New York Herald", die goede betrekkingen beweert te hebben met Russische regeerings- kringen, verzekert, dat Turkije er wel ooren naar heeft om het smaldeel uit de Zwarte 8.) „Dien zult u óok wol leeren kennen, maak u niet ongerust; hij hoort bij mij, ale de staart bij den hond." „Afsnijden is thans mode" liet ik me ontvallen. „U ie wel ijverzuchtig, schoen ze te willen zeggen ze ging echter door „in 't geheel niet gesteld op zijn kennismaking." „O, wal zeker." Ik werd bepaald rood; die domme verlegenheid; ik ergerde mo or over, dat ik ma zóo verried. „Ja, neef Heinricb moet u op den koop toe nemen en mijn char frère ook en eveneens mijn zuster het bnkviichje, of hebt u tegen die óok al iets." Wat was ze boosaardig eu ik, anders legen alles gewapond, kou nu geen uitweg vinden. „Maar ik Bineek u, juffrouw - u begrijpt ine^ge- heel verkeerd". „Maar hoe most ik 't dan begrijpen?' „Stel u me aan uw neef voor, als ik u verzoeken mag," zei ik kortaf. „Zoo ineens gaat dat maar niet; hij behoeft niet te weten, dat wij zoo iets als oen afspraakje bobben. Uw komen moet toevallig lijkon. Waar ia u inge kwartierd?" „Te Neu-Lissa." „Dan hebt u eeu prachtigen weg om bü ons te komen, nauwelijks drie kwartier. Neem een of anderen joDgea om u den uaasten weg te laten Zeo door de Pardanelleri te laten. Rusland neemt op zich, zijn maatregelen zóo te nemen dat de schepen op zekeren dag plotseling in de Middellandsche Zee zul len komen te liggen en tracht Turkije ge rust te stellen met de verzekering dat, wan neer de mogendheden eenmaal voor deze uitgemaakte zaak staan, zij geen tegenwer pingen rneer zullen maken. Bovendien zou Rusland alleen de verant woordelijkheid hebben te dragen. Op zekeren nacht zoo zou bet plan zijn zou de bewaking van de Dardanellen met echt Oostersche zorgloosheid verwaar loosd worden. De Turken zouden vergeten welke mooie mijnen zij hebben om alle schepen die den doorgang Ibrceeren, in de lucht te laten springen, en de nachtwaclits achter de geweldige batterijen zouden last krijgen om te dutten. De eenige moeilijkheid is, dat Abdul Ha- rnid, die zich wel bewust is welk een bui tengewone» dienst hij zoodoende aan Rus land zou bewijzen, ook een groote belooning vraagt, namelijk, dat Turkije de vrije hand zal hebben om de Balkan-moeilijkheden, in den oorlog die aanslaande wordt geacht, naar eigen goeddunken te regelen! Als de Dardanellen de Russische vloot door laten, zouden in de Middellandsche Zee ko men zeven nog nieuwe groote slagschepen, tien torpedo-jagers en ongeveer 25 torpedo booten, een vloot die Ruslands geleden ver liezen vrijwel zou kunnen goedmaken. Dit is, volgens den correspondent, het ge heim waarom admiraal Skridlof, de abulhond van de Russische vloot", een zeer onver schrokken en vermetel bevelhebber, haastig naar Petersburg ontboden is. Het eerste plan was, hem naar het verre Oosten te zenden, maar de tegenslag te Port Arthur maakte dit nutteloos en toen rees het denkbeeld om de Zwarte Zee-vloot dooi de Dardanellen te brengen. Admiraal Skridlof ging in allerijl terug naar Odessa, waar hij met opmerkelijke ova ties ontvangen werd, die bewezen, dat de menschen volkomen begrepen welke gewich tige zending hem was opgedragen. Dit alles verklaart ook altijd volgens een berichtgever van de «Herald" waarom de Engelsche vloot met de reserves zoo haastig wordt gemobili seerd. Misschien vindt men er ook een verklaring in voor de laatste, geheel onverwachte nota van Turkye aan de mogendheden met be trekking tot Bulgarije, welke nota er uit zag als de voorloopstor van een oorlogsverklaring aan dien Staat. De Spaansche Regeering heeft bij de Cortez een voorstel ingediend, strekkende om een buitengewoon crediet te verleenen van 9l/2 mllioeu peseta's, roor het aanschaffen van oorlogs- en marine-materiaal, tot verdediging dei- kusten. De Minister-president Maura verklaarde, dat de Regeering geen enkele aanwijzing ontving (bedoeld \tferd, dat Engeland inder daad Algedras zou willen bezetten) maar dat deze maatregelen noodzakelijk zijn om de neutraliteit te handhaven. Het voornemen is, de Kanarische eilanden, de kust van Galicië, Keuta en andere belang rijke punten aan de straat van Gibraltar, en de Balearen te verdedigen. Een 12 000 man is daarvoor onder de wapenen geroepen. De Spaansche «Correspondeneia" weet te vertellen «De Regesring weet beslist, dat binnen korten lijd', wellicht reeds in dit voorjaar, Frankrijk en Engeland elkander den oorlog zullen verklaren in het Ministerie van Bui- tenlandsche zeken ligt een aantal diploma tieke nota's, waarin beide mogendheden wenschen uiten omtrent de Balearen, de Kanarische eilanden, de omstreken van Gi braltar en de Galioische kust, en de zeker heid wenschen, dat geen vijandelijke macht die punten zal bezetten. Engeland gaat nog verder en eischt een zóne van 45 K.M. in den omtrek van Gibraltar om die te kunnen bezetten, opdat de vesting niet door de Spaansche stellingen in Sierra Carbonara, Algeciras en Tarifa zal kunnen worden be schoten." 't Lijnt vrij spaansch. Andere bladen meenen te weten, dat Enge land gevraagd heeft, of Spanje in staat zou wezen, zijn neutraliteit onder alle omstan digheden te beschermen en dat Engeland aangeboden heeft, zonder bezetting van bet Spaansche grondgebied, hierbij behulpzaam te zijn. Men spreekt van een bondgenoot schap tusschen Spanje en Engeland, in den zeilden geest als het Portugeesch-Engelsche. Intusschen heeft, de spaansche Minister-pre sident het bestaan van dergelijk bondgenoot schap beslist ontkend. Ook Zweden mobiliseert en uit Stockholm wordt aan de «Külnische" geschreven: Mocht de oorlog naar een ander gebied dan het tegenwoordige verlegd worden, of zich dreigen uit de breiden, dau moeten ianden met zóo uitgestrekte kusten als het Skandinavische schiereiland en Denemarken natuurlijk bedacht zijn op krachtige verde diging hunner onzijdigheid. Wegens deze mogelijkheid is de kwestie van een gemeen schappelijk optreden van deze drie Noorsche Rijken reeds overwogen door de Regeeiingen die erbij betrokken zijn. Geen wonder dat bij al zulk gedoe en de sensatie-berichten der Beursspeculanten de geldmarkt al heel onrustig is. Men schrijft uit Konstantinopel aan «Neer- landia" Het Turksch-Nederlundsch geschil is nog in den zelfden toestand. Voorde tweede maal zijn de Nederiandsche rechters weggestuurd omdat, zoolang de Nederiandsche regeering geen voldoening geeft, do Turksche rechters j geen zittiug met hen mogen houden. De Nederlanders in Turkije zijn dus buiten de wet en ook Hollandscbe kooplieden kunnen geen recht ltijjgen tegen Turksche schulde naars. Ds. J. H. W. Bisschop Boele, Remon- strantsch predikant te Groningen, hoopt aan staanden Zondagochtend te hall' elf vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk, bier. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche zaken zal Zaterdag 27 dezer niet plaats hebben. De middag-receptie op Paushuize had ook heden niet.plaats. Gister was liet eeu eeuw geleden, dat de Lieve Vrouwe-toren door den bliksem werd getroffen. De «Amsterdamsche Courant" van 25 Heze courant is gedrukt met de courant-inkt van de firma vertegenwoordiger J. J. tlAHUSEX, kantoor en magazijn Cornelis Tromp straat 1 iiOTTK itn SM. wijzen." „Uw weusch is rug een bevel." „Onzin zoo iets moogt u niet zeggen". „Heinricb, riep ze den nog nltyd waclitendeu neef too dadelijk kwam hij aanrijden. Mijn neef Von Heeg mijuheor Von Schutter je weet, dien ik voorjaren bij oom Paul heb leeren kennen." Wij wisselden eeuige hoflijko woorden. „lleinrich, nu moeten wu verder. Dus, mynheer Von Schatter, wanneer u oeus niets boters heeft te doen, brengt u ons uog eens een bezoekpapa en mama zullen zicb daarover zeer verheugen." Ze reikte mij de hand eeu lichte aanrnking met de rijzweep en haar paard zette zich in be weging. In suellon draf was Lilly inclusief neef Heir.rich spoedig in den nevel verdwenen. Donderend viel op hutzelfde oogoublik in de verte het eerste kanonschot. Nog uliyd trok de artillerie den straat weg langs. Ik bleef in gedachten staan. Ik had haar weergesieu. Als dat mogelijt geweest was, dun zou ze me nu nog beter dan vroeger be- ralleu zijn. Ze scheen me ernstiger, gerijpter toe, niottogonstaande ze haar volle uaïevo natuurlijkheid had bewaard, terwijl het weerspannige van haar aard toch weer een enkel oogenblik voor den dag was gekomeu. Klaar dat trok me juist aan; die makko schapen waren nooit Daar myn smaak geweest eu alles by elkaar genomen, zou ik per slot vau rekening gaarne voor haar de goudeu vrijheid van het jong- gezellenleven hebbou opgeofferd. Morgeu zou ik haar terugzien. Ik kon miju groot geluk nauwelijks be- grypeuniettegenstaande de koelheid vau don ochtend dau ik wel in eeu luid gejubel willeu los barsten. Maar myu plicht riep me. De voorposten werden ingetrokken, ons regiment verzamelde zich eu stelde zicb vervolgens in marschcolonne op. Welgemoed maoheerden we weg. Voor ous ontwikkelde zich onderwyl do veldslag; eerst een heftig artillerie-gevecht. Van beide zijden moesten telkens moer en meer batterijen in het vuur gebracht worden. Infauterievuur liet zich echter zelden hooren het steeds weder ophouden met vitreu der iufauterislen wees er op, dat zich deze zich uog fiiet in oen ernstig gevecht konden begeven. De nevel trok op en de zon brak door. Dat deed goed. Wij gingen rechts af, dwars over stoppel- en grasvelden. Spoedig merkte men op, dat de vijand stand hield, onophoudelijk rolde de douder der kanonnen, knet terden nu en dan de salvo's der infanterie. Onze brigade hield in een dorp ter zijde van iis:> weg stand, waar wij op de heuvels om ons heen dekking tegen den vijand voudeD. Bij een windmolen, die hoog opeen heuvel stond, zag ik deu Keizerlijken standaard wapperen, luaar niet op den oppersten veldheer, wiens scherp oog onze bewegingen bespiedde, richtte zich myu oog, noen dai zocht slechts naar een kleino amazoue, die mijn hart govaDgon had. Het was echter te vergeefs. Tegen den middag eindelijk kwamen ook wy in gevecht. Zoodra wij do ons tot dusver bedekkende hoogten hadden bestogen, konden wjj ons een helder beeld vormen van deu toestand van het gevecht. Ous gehoele korps maakte zich gereed om de door de vijanden bezette hoogten te nemeu. Aan beide zijden waren geweldige artillerielinies, waarvóór de infanterie. Onze artillerie had positie genomen op eeu hoogte juist tegenover deu door den Vijand be zetten heuvel. Wy, als de uiterste rechtervleugel, moesten passief tegen den vyand optredeu. l)e bri gade wikkelde zich in het gevecht, terwijl de vijand tegenover ons infanterie en artillerie opstelde. Toch koudeti we laugzaam voortrukken. Tot op ongeveer duizend Meter kwamen we, dward door hetatoppel- veld, bij deu vijand. „Rechts en links aansluiten 1" klonk het bevel. „L'laats voor de batterij." Ik zag om een rij dende hatterij kwam aanrennen, heel handig in een lango rij door hei land slingerend. Plotseling weerklonk het„Cavalerie op den rechter tlank", en jawel, daar doken ze reeds op, iu lange rijen achter elkaar, een heele divisie, aaneengescha kelde r'yeu dragonders en huzaren. Als een storm wind bruisten ze op ons toe, eéu schel getrompet, wild hoerageschreeuw zooals we hier geschaard lagen, wachiten wy hen.op, een vernietigend vuur op hon richtend eeu oorverdoovend geknettervolgde. Ook de artillerie slingerde haar kartetsen iu de vijandelijke geladeren, terwijl, toeu de spanning bet hoogsl was, een regiment kuisssiers. als uit den den grond opgekomen, den vijand bovendien het voortgaun belette. Toen staakte het vuur; de paarden hielden soui- veud stil. Eeu scheidsrechter wees de divisie terug; de aanval was dus afgeslagen. Miju brigade bezette opnieuw de hoogten. Weer drongen we voorwaarts de rijdende batterij slool zioh bij ons aan, een afJeeling artillerie kwam achter ons aan en slin- gerd over ouze hoofden heen baar granaten in de gelederen van den vijand. Daarop kwam het onver kwikkelijke bevel om de bajonuet op te zetten en deu Uatsten strijd van man tegen man te beginnen. Vóór ons, op de hoogte, wapperde fier de gele Kei zerlijke standaard. „Haltwas het bevol, dat honderdvoudig her haald werd door hoorus eu trompetten. De mauoeuvre was afgeloopen. 8poedig riepen de signalen de stafofficieren by 'elkaar om over den uitslag to beraadslagen. Aan onze partij wer<f de orsr" winning toegekend, maar voor de tweede maal had ik Lilly dexeu dag niet gezien. (Word/ vwvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1