Stadsnieuws. f300 tevreden sgu. 06k vindt hij het bedrag voor het stenographisch verslag te hoog; spr. is self atenograaph en acht ruik een verslag van weinig nut; niemand leest het. De Vooriitter zegt. dat het salaris van den schrijver uitdrukkelijk is vastgesteld door de Algemeene vergadering. De titularis werkt hr.el wat langerzijn salaris is werkelijk niet te boog. Vervolgens verdedigt spr. het stenographisch verslag, dat wel degelijk met groote belangstel ling wordt gevolgd. Ook Groningen verdedigt hot stenographisch verslag en acht de uitgaaf daarvoor zeer in het belang der vereeniging. De Secretaris merkt nog op, dat deze arbeid alléén kan betaald als het Rijk het gevraagd scbsidie verleent. Thans geschiedt hij kosteloos, Utrecht herinnert, dat indertijd is meegedeeld, dat het Hoofdbestuur op audiëntie zou gaan. Is dit nog geschied? De Secretaris antwoordt bevestigend en deelt mede, dat het resultaat bevredigend is. Gelderland vindt den post van bijna f3000 voor fok- en dek-stations zeer hoog in verge lijking tot het budget. Is 't niet mogelijk één centraal-station te vestigen, bijv. in de provincie Utrecht, althans in het midden des lands. Spr. acht het ook een groot kwaad, dat de stations jonge dieren afleveren en zou wenschen, dat alleen volwassen dieren en eieren wierden verkocht. Friesland is daar zeer sterk tegen. De Voorzitter vraagt of Gelderland wel be dacht welke reusachtige kosten zoo'n centraal- inrichting meebrengt, 't Is bovendien in 't be lang van iedere onder-afdealing een eigen station te hebben. Men heeft nu eenmaal voorkeur voor een bepaald soort landboenwat Groningen wenscht, wil Zeeland niet hebben. De Secretaris merkt op, dat bijv. in de stations der onder-afdeeling Amersfoort raassa's kuikens worden gefokt. Na 2 of 3 maanden komt men tot de ervaring, dat men veel te veel hanwn of ook wel te veel hennen heeftde overcompleete moeten dan opgeruimd. Bovendien is het hoen gebonden aan den bodemonze Minorca's tieren niet in Groningen. Spr. acht het oneindig beter, de stations in de onder-afdeelingen te behouden. Een centraal-station zou ten hoogste een proef station kunnen zijn. 6. Vaststellen quotum. Vastgesteld op 25 cent per lid. 7. Rapport Commissie statistiek. De heer Van Genderen Stort brengt dit uit en herinnert aan de groote bezwaren waarmede de commissie sedert haar oprichting vóór drie jaar te kampen had. Spr. brengt lof aan het medelid kapitein C. M. H. Kroesen, die prachtig werk leverde, doch door zijn detaoheering naar West-Indië zijn taak niet kon voleindigen. De consulaire verslagen geven wel veel, doch slechts den toestand tot 1902. Thans schrijven we 1904 en de toestand is zóo enorm veranderd, dat we aan die opgaven weinig hebben. Eu waarom ons verdiepen in buitenlandsche aange legenheden, waar we de binnenlandsche nog niet geheel kennen 7 Ook de statistieke opgaven van het Departe ment van Financën buten betrekkelijk weinig; alles is door elkaar, eieren, alle soorten wild en gevogelte zijn onder éen hoofd gebracht; en terwijl de uitvoer is opgegeven in Guldens, is de uitvoer vermeld in Kilo's. Wel zegt het De partement, dat 1 Kilo ongeveer gelijk moet ge steld met f0.70, doch al is dit juist wat spr. moet betwijfelen dan nog geven de staten geen juist beeld omtrent onzen kippenhandel. Wat den eierhandel betreft, is de invoer van 4 200 000 in 1890 gestegen tot 5 284 000 in 1902, de uitvoer daarentegen gestegen van 491000 iu 1890 tot 3 803 000 in 1902. Doch hier dient ge vraagd van waar komen die eieren en waarheen gaan xe? En dan blijkt, dat zij meest uit Rus land komen, 31000 K.G. in 1890 en 1 905 000 in 1902, of ruim 50®/, van den totalen invoer. De invoer geschiedt over zee en de eieren wor den per spoor vsrzonden naar de Pruisische- of de Belgische grens (en achtergelegen landen). Uit deze cijfers valt te concludeeren, dat de invoer allengB hooger, de uitvoer allengs lager is geworden, waaruit weer volgt, dat ons land reeds vrijwel voldoet aan de behoeften in eigen land en dus welhaast zal kunnen exporteeren. Frankrijk voert evenveel in als uit (voor 24 millioen franc) en ,'it geschiedt omdat liet zijn zeer goede eieren uitvoert naar de Londensone markt en zelf de veel minderwaardige Russische eieren eet. Het is daarom plicht van de „V. P.N."erop toe te zien, dat dit ook hier te lande niet plaats hebbe. Om tot juister overzicht te kunnen komen, zou men naast de Jaarcijfers ook Maandcijfers moeten hebben en de Commissie verzoekt daar om aan het Hoofdbestuur, den Minister voortaan ook om maandcijfers to vragen. De Commisie acht het niet van belang, nu reeds zich te gaan bemoeien met den export de gegevens zijn bijna niet te krijgen en die, welke inkwamen, bleken hoogst onvolledig. Bo vendien heeft het weinig belang, precies te we ten hoe hoog de marktwaarde van onze eieren te Melbourne wel zal zijn. De Commissie acht het beter, vooreerst nog te zorgen voor een betere statistiek en na te gaan hoe de eierhandel in het land zelfve is. Daartoe moet zij ook geregeld op de hoogte trachten te komen van de groote aanbestedingen, die hier zeer veel voorkomen, doch waarvan zij slechts te hooi en te gras wordt ingelicht en veelal eerst na afloop. Daartoe is noodig, dat de Commissie geregeld in contact blijve mét de Besturen der onder-afdeelingen, die haar moeten inlichten. Van hoeveel belang dit is, moge hieruit blijken, dat een groot-afnemer vruchteloos 5'/i cent als gemiddelden zomer- en winterprijs bood bij een afname van 20000 eieren per jaar, terwijl bijv. het Ziekenhuis te Groningen voor f0.925 per Kilo als middel prijs contracteerde. De Commissie heeft nog niet k nen leveren het rapport waarop reedH drie jaar wordt gewacht, doch stelt voor, dat de vergadering haar doe aanblijven en zij dus van lieverlede ae gegevens Juui ontvangen, bijwerkon en controleeren en vooral kan nagaan de behoefte in Nederland zelf. Heeft zij dit gedaan, dan kan de V. P. N. zeggen wij hebben een prachtig stuk werk ver richt. De Directeur van een der eiermarkten kon bijna niet gelooven, dat zulke hooge prijzen worden besteed. Verleden jaar kreeg hij een uit- noodigiug om voor het Hof te leveren en moest toen 5 cent als middelprijs bedingen, hetgeen onmogelijk kou. Het Ziekenhuis in zijn woon plaats betaalt nog niet ten volle 3 cent als mid delprijs. De Voorzitter dankte de Commissi» vóórhaar voorloopig rapport. De vergadering vereenigde zich z. h. st, met het voorstel om de Commissie te doen aanblijven aan liet Hoofdbestuur werd overgelaten, haar uit te breiden, terwijl dit aan den Minister zal vragen om maaud-statistieken. 8 Voorstellen Hoofdbestuur nopens vaststel ling van de notulen der Algemeene vergaderingen veertien dagen nadat die zijn afgedrukt in het Orgaan (om tijd te winnen) en tot wijziging van art. 8 Huisli. reglement (voor Hoofdredac teur te lezen: Algemeen Secretaris, tot wien men zich dus voortaan te melden heelt om lid te worden of als zoodanig op te houden). Aangenomen z. d. of h. st. 9. Uitgesteld tot na 11. 10. Verkiezing Dagelijksch bestuur. De heer Job van der Have verzoekt, niet weer in aanmerking te komen wegens drukke ambts bezigheden. Herkozen wordt de heer J. Kooiman (Amers foort) gekozen worden de heerenVan Genderen Stort (Groningen), F. de Haan (Eefde, bij Zut- phen), P. J. B. Lumpe (Den Haag), en J. Hendrikx (Milheeze, Noord-Brabant). De heer Spruyt, die eerlang naar Chicago ver trekt, nam de herbenoeming niet aan, terwijl do heer Houwing evenmin de benoeming aannam. 11. Verkiezing vierde afgevaardigde in Neder- landsoh Landbouw-comité. Werd afgevoerd omdat het ledental nog niet is gestegen boven 4000. 9. Voorstellen afdeelingen. Groningen lichtte haar voorstel toe. Het luidt Is het gewenscht, dat de V. P. N. stappen doet in verband met het nieuwe Tarief-ontwerp? De eieren worden hier te lande niet belast bij invoer en als gevolg daarvan worden mil- lioenen eieren uit Rusland aangevoerd en voor Duitachland of België bestemd, door de impor teurs zoogenaamd vrijgemaakt. Op de statistieken wordt aangenomen, dat al deze eieren iu Neder land worden geconsumeerd, wat geenszins het geval is. De Minister stelde thans voor, fl per 100 Kilo te heffen, doch deze „niet te versmaden bate" zal volstrekt geen bate voor de Schatkist blijken. Immers ten gevolge van den arbeid der V. P. N. neemt de invoer enorm af en de uit voer zeer toe en dus zal onze eierhandel groot nadeel ondervinden van dit tarief. Als de door voerhandel wordt belast met fl per 100 Kilo, dan zal deze plotseling ophouden en zal er dus geen „belangrijke bate" komen voor de Schat kist, doch wel zal gebeuren, dat de naburige Rijken ons niet meer zullen behandelen op den voet van meeat begunstigde natie maar hun tarief zullen verdubbelen. Spr. geeft dan ook in overweging, dat de V. P. N. een breed gemoti veerd adres zende aan de Tweede Kamer opdat post 51 vrij blijve. Zeeland meent, dat Duitachland geen repré saille zal nemen op den transito-handel. Groningen antwoordt, dat de invoer per spoor geschiedt en er dus doorvoerlijsten zouden moe ten komen. Hier te lande zijn vele groote im porteurs, die tevens exporteur zijn. De eieren opslaan in entrepot gaat niet, 6ok om de hooge kosten. Gelderland wenscht, dat geslacht vee zwaarder wordt belast dan met f 10dit is een best mid del om het Italiaansche goed te weren. Groningen acht dit onnoodig. Laat de V. P. N. doorgaan met de oogen der koopers te openen. Reeds nu wordt weinig Italiaansch goea meer ingevoerd. De vergadering besluit het Hoofdbestuur te machtigen, aan de Kamer te requestreeren. Bij de rondvraag vraagt niemand meer het woord. Groningen dankte nu liet aftreden waarnemend Dagelijksch Bestuur voor het vele goede, dat het gedurende drie jaren yot de vereeniging presteerde en hoopte, dat het nu gekozen nieuwe Bestuur zou kunnen rekenen op de adviezen. De Voorzitter, afscheid nemend van de V. P. N., wenschte haar alle goeds toe, hoopte, dat de richting, door het nieuwe Bestuur te volgen, de ware mocht zijn en sloot hierop de vergadering, welke te 1 uur was aangevangen, te 5 uur. De classis Amersfoort der Gereformeerde kerken, heden hier gehouden, verleende op diens verzoek eervol emeritaat aan ds. H. Vissink, predikant bij de Gereformeerde ge meente te Westbroek, die by na veertig jaren de Evangeliebediening vorvulde. De verkiezing (candidaatsstelling) voor de Provinciale Staten zal plaats hebben op Dins dag 7 Juni a.s. Do stemming, zoo noodig, op Donderdag 10 Juni en de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 28 Juni daar aanvolgende. By de heden gehouden herstemming voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ter voorziening in de vacature-A. Visser, zijn opgekomen 56 van do 195 kiesgerechtigden en verwierf de heer E. Klasser 22, de beer H. Moursing Jr. 34 stemman. Gekozen is rins de heer II. Meursing Jr., directeur der Phoenix-brouwerij. Bij de verkiezing op 8 Maart kwamen 26 kiesgerechtigden op au verwierf de heer Klasser 12 en de heer Meursing 8 stemmen, terwyl de overige stemmen verdeeld waren over 4 personen. Door den Minister van Financiën is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij de biljetten van de NederUndsc.ie Bank met 1 October als wettig betaalmiddel worden erkend, behalve voor betalingen, door de Bank zelf te doen. Door deze wet zal vastgesteld worden, wat reeds een langen tijd in de practyk de be schouwing van het publiek is geweest. Het ontwerp stelt boven allen twijfel, dat de Bank de verplichting behoudt, de biljetten tegen specie in te wisselen. Door de commissie uit de Tweede Kamer in wier handen zijn gesteld de verzoekschriften betreffende het ontwerp tot herziening der Drankwet, is daaromtrent een verslag aan die Kamer uitgebracht. Do commissie heeft die adressen samenge vat in vier groepen, als lo. Adressen vóór het ontwerp, waaronder ook die, waarin aanvulling of verscherping van sommige bepalingen wordt verzocht; 2o. Adressen tegen net ontwerp, waaronder ook die, waarin bezwaren tegen verschillende onderdeden worden ingebracht en waarby wordt verzocht, voorgedragen bepalingen te schrappen of te wijzigen 3o. Adressen betreffende het gswyzigd ontwerp van wet 4o. Adressen betreffende drankwetsherzio- ning in het algemeen. In het geheel zijn 59 adressen ingekomen, die de commissie voorstelt ter Griffie neder te leggen ter inzage voor de leden. Ds. A. M. Donnar, predikant bij de Gere formeerde gemeente A bier, is benoemd tot lid van het uitvoerend comité voor de feeste lijke viering van het 50-jarig bestaan der Theologische school te Kampen, welke be paald is op 14 en 15 Juni. Het kantoor van den nieuwbenoemden agent der Nederlandsche Bank te Utrecht, mr. M. L. van Goudoever, is sedert gister gevestigd aan de Booth-straat 15 aldaar. Bij Kon. besluit is bepaald, dat brieven, gericht aan beneden den rang van officier bij de land- of zeemacht in Nederland die nende militairen, alsmede brieven, afkomstig van beneden dien rang bij de land- of zee macht in Oost- en West-Indië dienende militairen bij verzending met de Zeepost gefrankeerd kunnen worden met 5 cent, mits zy het gewicht van 15 Gram niet te boven gaan en geen voor anderen dan den geadres seerde bestemde of van anderen dan den onderteekenaar afkomstige brieven bevatten. Dit besluit treedt respectievelijk in Neder- landsch-Indië, Suriname en Curasao in wer king op de door den Gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, en de Gouverneurs van Suriname en van Curasao te bepalen tijdstippen. De Minister van Oorlog heeft de aandacht van kaderreservisten er op gevestigd, dat al zal hun bij de bepaling van den eersten oefeningstijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichting 1905 worden toegestaan, hun werkelyken dienst te vervullen op den voor het reservekader bepaalden roet, zy daardoor nog niet ontheven zullen worden Tan de verplichting om voor het blijvend gedeelte onder de wapenen te komen of te blyven, indien zij door de loting daartoe worden aangewezen. Kapitein J. M. Mazel, die van het 5de re giment infanterie met ingang van 1 Augustus wordt gedetacheerd bij het Departement van Oorlog, wordt werkzaam gesteld by de 2de afdeeling, Generale staf. Luitenant A. M. Mol, van het 2de regiment infanterie gedetacheerd by de Militaire ver kenningen, wordt met ingang van 15 dezer overgeplaatst naar het 5de regiment en komt dan hier in garnizoen. De gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst is toegekend aan korporaal B. Elsen- burger, van het 5de regiment infanterie. Bij de lieden hier gehouden verkiezing van éen Hoofdingeland in het 2de District van het Heemraadschap de rivier de Eem is met algemeene stemmen herkozen de heer A. Lagemaat, te Leusden. De verbruiksinstelling van «Voor allen der H. IJ. S. M." wordt 1 Juni geopend. Voorloopig komt er slechts éen centraal- magazijn, dat te Amsterdam is gevestigd en van waaruit de goedereu naar alle stations zullen worden verzonden. Voor den middelstand is 'tuu óok maar te hopen, dat alléén ambtenaren en beamb ten mogen profiteeren van deze coöperatie en niet bijvoorbeeld de menschen bij wie zij op kamers wonen. Dat toch is in geen geval het doel der instelling. Ook de «Nieuwe Nedorlandsch opera" heeft met geldelijke moeilijkheden te kampen ge had, vooral door de malaise ten gevolge van de diamantwerkers-staking, doch is nog juist intijds geholpen on thans omgezet in «Hol- landsche opera". Volgens aankondiging in dit nummer zal het derde of laatste abonnements-concert m dit seizoen morgenavond in «De Arend wor den gegeven. Behalve welgekozen nummers, uit te voeren door musici onder leiding van den heer G. Bikkers, vermeldt het programma het optreden van specialiteiten van het circus-theater te Rotterdam. De «Locomotief heeft lang in de remise gestaan, doch is nu weder flink opgepoetst, overal nagezien en aan een zeer bekwaam machinist toevertrouwd. Voor do jongere generatie mag wel als toelichting dienen, dat hier bedoeld wordt de vereeniging van spoorwegambtenaren, die hier vroeger zoo menigen welgeslaagden avond gaf. Zaterdagavond geeft zy, na lange rust, weer een soiree variée in De Keizerskroon Ter gisteravond onder voorzitting van den heer D. Gerritsen gehouden Algemeene ver gadering van «Onderlinge Hulp" waren met 11 Bestuursleden aanwezig 77 van de 21o leden. De Voorzitter heette de aanwezigen welkom op dezen bij zonderen avond, welke immers als herdenkingsavond kon gelden van het 10-jarig bestaan. Een terugblik op deze tien jaren mag dan ook wel even geworpen en ieder die, meer bekend met het vele, dat de vereeniging in deze tien jaren deed, zal erkennen hoe veel nut zij stichtte in menig gezin. Spr. hoopte, dat de vereeniging haar 25-jarig bestaan niet zal vieren en zy vóór dien tyd uiteen zal kunnen gaan omdat in dien tusschentyd van Rijkswege een ziekteverzekering zal zijn in gesteld. Met voldoening kunnen we dan van elkaar gaan omdat wij iets deden, waar niets werd gedaan. Het voornemen beslaat intusschen hot 10- jarig bestaan ook feestelijk te herdenken door een avond voor de leden en hun vrouwen in «Amicitia" (applaus) en het aardigst zou wel zijn indien de leden zelf dien avond organiseerden. Velen zijn lid van een muziek-, zang- of tooneelvereeniging. Intusschen is het thans van meer belang, de resultaten te leeren kennen. Er is een saldo van f 1931.23, dat wijst op een zeer goede administratie, maar nog meer op het verbindend verschynsel dat de by- dragen der leden de uitgaven konden dek ken, zoodat deze groote reserve voor een zóo jonge vereeniging bijna geheel gevormd is uit de bijdragen van particulieren Een woord van warme hulde bracht de Voorzitter aan den Secretaris, den heer L. van Acbterbergb, en den Penningmeester, jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, voor het zeer vele, dat zij tien jaren lang voor de veree niging hebben gedaan (applaus) en een woord van dank aan de overige Bestuursleden die evenzoo geheel belangloos aan de voreeni- ging hun krachten gaven. Dat de Eere-voorzitter, de heer Pels Rijcken, de stichter der vereeniging, afwezig was, verhinderde niet, dat ook bent dank werd gebracht voor zijn initiatief (applaus.) In 1903 bedroegen de Ontvangsten f115889, de Uitgaven f 1019.21, tegen f508 en f312 in het eerste jaar. Onder de ontvangsten paraisseert f112 aan vrywillige bijdragen, tegen f384 in 1893. Aan ziekengeld is uit gekeerd f3, f786.95 en f229.26 in de drie klassen; o. a. werd uitgekeerd aan een lid f 142.50, aan een ander f75, aan twee f40, aun vier f25, doch de meeste kregen f5 en zelfs minder. Zeer moeilijk blyft hot, te voorzien indien eenig lid een ongeval treft. Omdat de Rijks Verzekeringsbank eerst na zoo langen tyd uitkeert en juist in den eersten tijd de hulp het meest noodig is, werd besloten, om in zoo'n geval af te wijken tan de reglementaire bepaling en worden dus de eerste drie weken ten volle uitgekeerd. Het Bestuur beoor deelt elk geval op zich zelf en slreeft er naar, den oen niet te bevoordeelen boven den ander. Eerst als alle bedrijven ver- zekeringsplichtig zijn voorde Ongevallenwet, zal het Bestuur deze materie definitief kunnen regelen. Het Jaarverslag werd hierop onder applaus vastgesteld. Hierna werden herkozen tot Bestuursleden de hoeren: D. Gerritsen, L. van Acbterbergb, J. A. Stoopendaal en L. M. Verhey, terwyl tut gecommitteerden tot nazien der Rekening en verantwoording werden benoemd de heeren: A. M. Tromp van Holst, C. W. Hol en B. van do Water. Bij do rondvraag vroeg een lid of de maat regel, in de vorige vergadering genomen in verband met de invoering der Ongevallen wet, voor- dan wel nadeelig voor de ver eeniging heeft gewerkt. Spr. meende, dat hij nadeel heeft gebracht; vroeger was men nooit verdeeld, thans is er tweedracht, om dat enkelen de volle uilkeering krijgen en anderen niet. Stel, dat er 3 leden zyn wier weekloon f 10 is en die in de drie klassen bydragen en dus recht hebben op 17.50, f5 en f3. Zij krijgen maar f2 en dit acht spr. onbillijk en hij zou wenschen, dat allen werden uitgekeerd naar hun volle contributie. In do vergadering bevreesd te spreken, dan stemme zy met briefjes, en handeJe hier,

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2