Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, die voornemens waren den 29sten in de Resi dentie terug te keeren, komen reeds den 26sten uit Italië te 's Gravenhage terug. Bij Kon. besluit is bevorderd Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, schout-bij nacht a la suite, tot vice- admiraal a la suite Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, generaal-majoor a la suite van het leger in Nederlandsoh-Indië, tot luite nant-generaal a la suite van dat leger; Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, generaal-majoor a la suite tot luitenant-generaal a la suite der land macht, De dames die hare opwachting wenschen te make* bij H. M. de Koningin of aan H. M. wenschen voorgesteld te worden tijdens H. D. aanstaand verblijf te Amsterdam, wor den uitgenoodigd, het daartoe strekkend ver zoek vóór den 28. April mot opgave van volledig adres te Amsterdam te richten tot mevrouw Van Loon, dame du palais van H. M. de Koningin, te Amsterdam. De dames, die tot de particuliere ochtend audiëntie op 6 Mei wenschen toegelaten te worden, kunnen zich daartoe doen inschrij ven ten Paleize te Amsterdam tot en met 23 April a. s. De gewone audiënties van de Ministers van Marine, Financiën en Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Volgens de «Maasbode" bestaat bij den Minister van Binnenlandsche zaken het voor nemen om de door hem openlik aangekon- dige herziening van de Leerplichwel nog vóór de verkiezingen van 1905 bij de Tweede Kamer in te dienen. Wethouder Celosse mocht gister onder overialrijke blyken van belangstelling den dag herdenken waarop hy vóór vijfentwin tig jaren voor de eerste maal tot dat ge wichtig ambt werd verkoren en op de meest ondubbelzinnige wijze ervaren, dat allon vervuld zijn met groote dankbaarheid voor het vele dat hy een kwart eeuw lang in dat ambt voor de Gemeente en meer in het bijzonder voor het onderwijs, den trots van Amersfoort, deed. Den ganschen dag was het een regen vau welgemeende gelukwenschen, in allerlei vorm, welke aan zijn woonhuis werden be zorgd. Het meer openbare deel van den feestdag had plaats ten Stadhuize, waar de driekleur was uitgestoken. Reeds 's ochtends was hem bij monde van den oudsten ambtenaar, den heer W. Frans, namens alle ambtenaren een reusachtig bloemstuk aangeboden, prachtig van arrange ment, dat den heer A. M. van Bommel, aan 't Smallepad, alle eer aandoet. Tegen half twee hadden zich de Burge meester, de Raadsleden, de Secretaris, (ie Ontvanger en alle ambtenaren in de Raads zaal vereenigd. Toen de jubilaris binnentrad, dankte de Burgemeester hem, dat hij wel gevolg had willen geven aan de buitengewone convocatie om ten Stadhuize te verschijnen. Spr. herinnerde, aan den buitengewonen dag, zoo vol herinneringen voor den jubilaris en aan het groot vertrouwen dat deze ge niet van de burgery die hem telkens herkoos als Raadslid en het niet minder groote ver trouwen van den Raad die hem steeds als Wethouder herkoos. Een waar genoegen noemde spr. het, op dezen feestdag den jubilaris de hand te mogen drukken en zijn oprechte gelukwenschen te mogen aanbieden en daarbij de verzekering te geven, dat het hem is mo^en gelukken, het vrijwel iedereen naar den zin te maken. Een groote vreugde was het voor spr. den jubilaris namens de Raadsleden, als vertegenwoordigers der bur gerij, deo Secretaris en zichzelven te mogen aanbieden een stoffelijk blijk van waardeering, symphatie en persoonlijke vriendschap. Dit stoffelijk blijk bestond uit een keurige cuivre-poli gaskroon en zeer fraaien armstoel, waarbij een oorkonde van den volgenden inhoud: 1879-1904 «Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambts- feest als Wethouder der Gemeente Amers foort is aan den heer M. L. Celosse door de oudergeteekenden, Burgemeester, Leden van den Gemeenteraad en den Gemeente-Secre taris een Huldeblijk aangeboden op 18April des jaars 1904". Links van deze opdracht prijkt het keurig uitgevoerde wapen van Amersfoort, «enigszins steunend op een schryn met wet boeken, die aan de linkerzijde het wapen van Nieuweramstel, de geboorteplaats van den jubilaris, draagt. De oorkonde, ontworpen en uitgevoerd door den heer S. J. van Duinen, is een meester stukje van compositie en prachtig van uitvoe ring. Zij is door den Burgemeester, allo Raadsleden en den Secretaris geteekend. Na de geschenken in oogenschouw te hebben genomen, zeide de heer Celosse met genoegen te hebben vernomen, dat de Bur gemeester sprak namens alle leden van den Raad en. dat allen hebben bijgedragen tot het geschenk. Wat spr. heeft gedaan en kunnen doen, deed hij naar de mate zijner krachten, daarbij geholpen door anderen; doch 't bleef gebrekkig werk. Wel riep deze dag vele herinneringen wakker voor spreker. Toen hy 21 Maart 1879 voor de eerste maal in Uet ambt werd geïnstalleerd, was jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck Burgemeester, die, na voor de tweede maal Hoofd der Gemeente te zijn geweest, bij zijn vertrek naar 's-Gravenhage nog lot spr. reide «nu zal ik wel niet meer te Amersfoort terug komen". Hoe spoedig daarna werd hy opge roepen; hem was een ander lot beschoren. Spr. zal zijn nagedachtenis s'.eeds in hooge eere houden. G' aaf Schimmelpenninck drukte zyn voet sporen, waardig als hij was van huis uit, minzaam tegenover alle ambtenaren en in gezetenen. Maar óok was 't spr. oen waar genoegen, kennis te maken met den huidigen Burge meester. Spr. herdacht óok wijlen den Secretaris den heer W. L. bcheltus en achtte het een groot geluk, dat diens opvolger even welwil lend, bekwaam en ijverig is; ook memo reerde hij zijn oud-collega's in het Dagelyksch Bestuur, de heeren W. A. Croockewit en dr. P. Groeneboom en herinnerde hij hoe aan genaam hij met dezen samenwerkte en ook thans de samenwerking met Wethoudsr Vis ser van den meest aangenamen aard is. Wel is er veel, dat spr. stemde tot groote dankbaarheid op dezen dag, die door den geheelen Raad tot een waren feestdag is ge maakt, waaruit spr. mocht opmaken dat, al werd een enkele maal bij verschil van inzicht elkaar een snuifje geboden, er geen rancune bestaat. Spr. kon niet alles zeggen wat het gevoel hem ingaf, doch sprak den wensch uit, dat allen nog in lengte van jaren op de zeilde aangename wijze mochten samenwerken tot bloei en welzijn der Gemeente. Na den Raadsleden de hand te hebben gedrukt, spoedde de jubilaris zich huiswaarts, waar een zeer druk bezochte receptie werd gehouden. Moge het den heer Celosse gegeven zyn, ook zijn gouden ambtsfeest te midden dei- zijnen tc mogen herdenken, andermaal onder zulke warme blijken van sympathie als hem gister werden gebracht. Ook mej. M. E. A. van Sleijn slaagde bij het examen voor de acta Lager oudorwys. Aan mr. W. M. J. van Lutterveld is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrecbter-plaatsvervanger in het kanton Amersfoort. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Donderdag 21 April, des avonds te 8 uur, ten Raadbuize een openbare vergadering houden. Zoowel de Centraal- als de Staatsspoorweg- maatschappij heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den »Ned. Hotelhouders Bond'' om de vacantie-kaarten ook in Mei en Juni verkrijgbaar te steilen. In een gisteravond in «De vergulde zwaan" gehouden, druk bezochte vergadering is in beginsel besloten tot de oprichting van een Centrale Kiesvereeniging in bet kiesdistrict Amersfoort. Het ontwerp-reglement zegt in art. 1 «De vereeniging heeit ten doel, in liberalen geest werkzaam te zyn by de verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer in het district Amersfoort." Afdeelingen kunnen worden gevormd in alle tot het district behoorende Gemeenten, indien zich ten minste tien leden aangeven. De schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht zullen 7 Mei a.s. een aanvang nemen en gehouden worden eiken Zaterdag van 12 tot 5 op d Leusderheide. Aan generaal-majoor J. N. Roelants, com mandant der Nieuwe Hollandsche Watei- linie en bevelhebber in de 2de militaire af- deeling, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst onder toe kenning van pensioen en met dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen. Tot generaal-majoor commandant der Nieu we Hollandsche Waterlinie, tevens bevel hebber der 2e militaire afdeeling, is benoemd de kolonel G. A. de Bruijn, commandant van het 7o regiment infanterie. Adjudanten-onderofficier Straling en Lis- sonne, van het 5e regiment infanterie, zijn voorgedragen voor pensioen. Reserve-sergeanten C. D. Kleijn, van het 5e, en J. P. Fuijt, van het 7e regiment in fanterie, zijn bevorderd tot vaandrig. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is toegekend aan sergeant-majoor A. J. Scholte en korporaal-schoenmaker J. L. Welters, van bet 5e regiment infanterie. Luitenant jhr. J. W. Godin de Beauforl, gedetacheerd hij de Rijschool hier. wordt gedetacheerd bij de Rijschool te Weenen. I Volgons de «Nieuwe Crt." zou Amersfoort aangewezen zijn als standplaats van een dei- drie Krijgsraden, welke men ten gevolge van de gedeeltelijke herziening van het militair straf-proces wenscht op te richten. Als aanvulling tot de advertentie in dit nummer, waarbij de heer Ed. Jacobs zijn tweede soiree hier ter stade tegen Donderdag avond aankondigt, verleenen we, op verzoek, plaats aan de volgende mededeeling van zijn hand: Mijn antwoord op de verdachtmaking, als zou men mijn soirees niet met dames kun nen bezoeken, waarvan ik in sommige steden de dupe werd, kan slechts dit zijn: Daar, waar in gekuischte taal toestanden worden behandeld, waaraan door ieder wel denkend mensch moet worden medegewerkt, dezelve te bestrijdendaar, waar onder 'n lach en 'n traan u die toestanden worden ge schetst met hun oorzaken en gevolgen daar, waar, gelijk Z.Exc. Minister Kuvper deed, de hand aan 't werk wordt geslagsn, die toe standen te helper, verbeteren, allereerst door er u opmerkzaam op te maken, daar is zeker de plaats zoowel voor vrouw als man. Reeds vestigen we de aandacht van be langhebbenden op de openbare vergadering, welke 26 dezer hier zal gehouden worden naar aanleiding van het voorstel tot her ziening van de Verordening op de vee- en vleeschkeur, in welke vergad ring de heer Quadekkor dit hoogst belangrijk onderwerp zai inleiden. Door den A. N. W. B. is gister een hand wijzer geplaatst bij de Utrechtschepoortsbrug. Een groote dienst is daarmee bewezen aan wielrijders en automobilisten van elders, die strijk en zet een verkeerden weg insloegen sedert het voormalig Kalfsveld de verkeers weg naar Baarn werd. Onder begunstiging van prachtig voetbal- weer is hier Zondag op het terrein van «Quick" de Oostelijke promotie-wedstrijd gespeeld tusschen »Tubantia" uit Enschede en «Wilhel- mina" uit Den Bosch. De clubs bleken, althans op dit terrein, aan elkaar gewaagdgeen vau beide ver mocht vóór rust te doelpunten. Er word slechts een zeer korte rust ge houden omdat men den eigen dag nog thuis wilde zijn en eerst na die rust maakte «Wilbelmina" haar eerste maar ook esnige doelpunt. Toen zij kort vóór tijd alles opzet te, gaf de scheidsrechter wegens het wel wat woeste spel een strafschop ten voordeele van de «Tubanters", doch de Bossche doelver- dediger keerde den bal, niet zóo ver echter of een der Enschedeërs trapte hem nu in. Toen de scheidsrechter tijd lloot, was de stand 1—1 gelijk. Op het terrein achter «Rustoord" speelde Zonaag de A. V. V. «Volharding" (niet ver meld in «Het Sportboek") tegen «Victoria" uit Utrecht. Vóór rust doelpuntte «Volharding" drie maal, Utrecht geen enkelen keer. Na rust zette «Victoria" flink door en doel puntte nu ook twee keer, zoodat de stand bij tijd 32 in het voordeel van «Volharding" was. Een werkelijk gelukkigen val deed gister avond rond zes uur een sigarenmaker die, door mis te stappen, op den VVeverssingel uit een luik op de tweede verdieping viel, doch niet het minste letsel opliep ofschoon hij in zijn val eer. winkelruit verbrijzelde. De Rechtbank te Utrecht eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf tegen den 36- jarigen H. M. van de W. die hier allerlei kleine diefstallen pleegde om te kunnen vol doen aan zijn drankzucht. Eigenaardig is wel, dat hy de voorwerpen van Tuttel waarde ontvreemdde van personen die hij bezocht als agent eener Spaarkas- vereeniging. Vroeger koetsier bij deftige families, raakte hij door drankmisbruik aan lager wal, werd reeds veroordeeld wegens oplichting lot 4 maanden, wegens diefstal tot 8 maanden en tot 1 jaar en 6 maanden en wegens verduistering eveneens tol 1 jaar en 6 maanden. Een jaar te «Hooghullen" verbeterde hem niet. Thans stal hij een vrouwerok en een wekkerklokje die hem samen f 1.25 opbrach ten, welk geld weei werd omgezet in sterke drank. Blijkens advertentie in dit nummer wordt morgen door het garnizoen Utrecht een groot militair feest gegeven ter eere van H. M. de Koningin-Moeder. Het terrein waarop de feesten zullen plaats hebben, ligt aan den Leidschen straatweg. Reeds geruimen tijd waren geniesoldaten dagelijks werkzaam en hebben naar vooraf gemaakte plannen het dorre, eentonige exer citieveld herschapen in een feestterrein, dat de moeite van de kleine wandeling daarheen overwaard is. Aan den ingang van het terrein is een een voudige houten eerepnort opgericht versierd met de nationale kleu"en en wapenschilden waaromheen straalsgewijze verschillende Hand en vuurwapenen. Deze eerepoort is geflankeerd door schans korven, gedekt door zandzakken én rustende op facincs; aan beide vleugels steken een paar vuurmonden dreigend hun monding naar buiten. Verder op het terrein bevindt zich nog een versierde eerepoort. Midden op het terrein is een hooge obser vatie-post met verschillende vordiepingen op gericht, die eveneens met groen en dundoek is getooid. Voor de bezoekers is een verhoogde tribune aangebracht van waar zy een prachtig uit zicht hebben op het gevechtsterrein. Verder zullen op het lerrejn tentoongesteld worden verschillende oorlogsvoertuigen, ten ten en wapenen, zelfs een volledige spoortrein met locomotief, telegraafwagens, enz. Het geheel belooft zeer interessant te zullen zijn. Men ga er 2e)f een kijkje nemen, waar door men een goed doel steunt en waarover men zeker geenerouw zal hebben. Ook ds. J. D. van der Velden, te Kralin gen, heeft bedankt voor het beroop naar de Gereformeerde kerk B te Bunschoten. Swawa Helgi, die verleden jaar op den Zwaluwenberg bij Hilversum een zoo eenig mooie voorstelling in de open lucht arran geerde van het door haar gedichte sprookje «Swawa's Terugkeer", bereidt ook voor dit jaar een gelijke vertooning te zelfder plaatse voor, van een nieuw sprookje, Hoe gevaarlijk het is, een stukje brandende sigaar of lucifer weg te werpen in hei of bosch, bleek Zondag weer. De Rijksveld wachter te Soesterberg bevond zich met zijn zoon Zondagmiddag in liet Kamp en zag, dat er brand was langs den Ouden Postweg; zij begaven er zich onmiddellijk heen en smaak ten het genoegen, het vuur nog intijds te kunnen blusschen. Van volk was er in de omgeving niet te bespeurenvermoedelijk is de brand oatstaan door het wegwerpen van een stukje brandende sigaar ot een lucifer door een paar ruiters, die een oogen- blik te voren te paard daar langs gekomen waren. Aan gekwetste ijdelheid offert men alles zijn vriend, zijn broeder, zijn vrouw, zyn geweten. Nu het gebruik van de hooikist meer en meer toe neemt, kan het nut hebben voor wie er nog Diet mee bekend is in herinnering te brengen, hoe de werking ervan is. De hooikist is een eenvoudige kist, waar in juist passen een, twee of meer pannen, alle omgeven door hooi. Spijzen, kokend in die pannen geplaatst, worden zonder dat men er verder naar be hoeft om te kijken gaar, zonder gevaar voor aanbranden, of overkoken en blijven goed ook al kornt men een paar uur later thuis dan men verwacht had. iemand, die den geheelen dag uit werken gaat, kan 's morgens een flinke pan met eten door elkaar op het kookstel aan het koken brengen, eu in de kist plaatsenzij zal 'savonds, als het gezin thuis komt, het middag maal waim en gaar uit de kist kunnen halen. Dit geldt zoowel voor soep, gestoofden pot, erwten en booneu als rijst, grot enz. Wie 's morgens havermout of gort gebruikt, behoeft deze slechts 's avonds kokend in de kist te zeiten, om ze den volgenden morgen warm en gaar aan de ontbijtafel te hebben. Een flinke krachtige bouillon kan men ge durende den nacht trekken om ze den zieken reeds vroegtijdig 's morgens te kunnen toe dienen. Ook op zeiljachten, motorbooten, automo bielen en bij pic-nic's zal de hooikist goede diensten bewijzen, en de tyd zal vermoede lijk niet verre zijn, dat de kist in het leger kamp haar intrede zal doen. Het opnemen v*n Iiifteionden itaicxen brengt niet eltija mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met bun inboud. Kopij van geplaatste of ongeplsateto etukken wordt uimmer teruggegeven. Indien de heer O. G. H. Heldring op de eerste vergadering van de Vereniging Joau van Oldenbarneveld verkelik had gesproken hetgeen bij voorgeeft in de Amersfoortsche Courant van 16 April j.J., zou er geen twist gesprek tussen hem en mü hebben plaats gehad. Het is onjuist, dat de heer Heldrir.g toen heeft gezegd «dat wegens het optreden van «Paulus Buys (zie Van Bemmel, Beschrijving «der stad Amersfoort bl. 277) voor deze «landsadvokaat geen gedenkteken aldaar zou «opgericht worden". In die geest i- gesproken dour dr. H. J. l'e,rulers om le weerleggen de bewering v*n do baer Heldring, die juist een gedenkteken voor Buys aan «ïat van Oldenburneveld wilde doen voorafgaan.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2