Onder begunstiging van allerfraaist weder werd Zondagavond de vergroote en daardoor zeer verfraaide tuin van »De Arend ingewijd door een goed geslaagd en flink bezocht concert, gegeven door 16 musici. De heer Wéry, aangemoedigd door dit succès, hoopt dezen zomer meer van derge lijke extra-concerten te doen geven in zijn mooien tuin. Zooeven ontvangen we het keurig uitge voerd Officieel programma en feestgids voor het van 18 tot '21 Juni hier te houden Groot nationaal kegel-concours. We komen daarop terug. Programma van het concert, hedenavond door de »Amersfoortsche Muziekvereeniging" onder directie van den hoer J. A. Jochems te geven in de muziektent aan de Koninginne- laan by het station: 1. Houb Habiburg, marach Kral. 2. Ouvsrlure .Marie Henriette" Montage. 8. Valse bleueMargi». 4. Fantaiaie .La Folfttre"Werkmaun. 6. Souvenir de ViaDenPreckher. 6. Ouverture .JeanDe d'Arc" Keaaela. 7. Gage d'amour, maiurka Bauweua, 8. Potpourri populaire No. 7 Renaud. 9. Sport uiarscbEiuodebofer 10. Volksliederen. Het voornemen bestaat, dezen zomer ook des Zondagsmiddags, bijvoorbeeld van 3 tot 5 uur, daar een concert te geven. Het concert, dat de vereeniging gisteravond in »Amicitia'' gaf, was vrij goed bezocht en de indruk van het gehooi de was over het algemeen zeer bevredigend. De vereeniging heeft niet alleen zeer ge wonnen in ledental, maar ook in klank en durf. Bij de hier door de Genie gehouden aan besteding van het uitbreiden, verbeteren en inrichten van deponeer- eu wapenkamers (raming f' 4500) werd ingeschreven door de heerenG. van den Hooit', f 4304G. C. Blanken, te Baarn, f4298; H. Keizer f4210; G. Wassink f4170; D. J. Boks f4464; D. vou Munching, te Harderwijk, f4104; en H. ileilijgers voor f3793. Te Ermeloo wordt morgen een herstellings oord voor minvermogenden geopend. Het huis bevat boven vijf slaapkamers, ieder ingericht voor twee personenbeneden een eetkamer met serre. Ook is een llinke tuin tot beschikking der gasten. De mooie en gezonde ligging van het dorp in de nabijheid van dennenbosschen is zeker voldoende bekend om aanbeveling overbodig te maken. De afstand van het station Ermeloo- V eldwijk is 10 minuten gaans. Opgenomen worden alleen mannelijke per sonen die kunnen overleggen een attest van een geneesheer, waaruit blijkt, dat zij niet lijden aan een besmettelijke ziekte, waardoor zij een gevaar opleveren voor de omgeving en dat zy niet bedlegerig mogen zijn. De pensionsprijs is bepaald op 11.mi nimum per dag gedurende de zomermaanden, telkens bij een maand vooruit te voldoen. Het tijdelijk Rijks-telegraaikantoor in de Legerplaats bij Zeist zal van 30 Juni tot 13 Augustus voor het algemeen verkeer zijn geopend. Reeds aanstaanden Maandag komen daar en in het werkterrein in de Bildtsche duinen detachementen om het kamp in gereedheid te brengen voor het regiment genie-troepen. Zichzelven wantrouwen, is de oorzaak der meeste ongelukken. In het vertrouwen op kracht ligt kracht en zij zijn het zwakst, hoe sterk ze mogen zijn, die geen vertrouwen hebben in zichzelven of in hun krachten. Capié's voorspelling voor Juni luidt: Veel Noordwestenwind. Van 1 tot 4 mooi en warm, maar dan van 4 tot 7 slechte Reriodo voor zuidwest Europa, ook Noorden oordwest, dat is voor ons landran 18 tot 30 depressies voor "Westelijk en Middel- Europa 20, 21 en 22 aanzienlijke daling van temperatuur22 stormen25 en 28 zware stormen. Bij de hedenmiddag van 1.45 tot 3 uur onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, gehouden Raadzitting waren tegenwoordig 15 leden en do Gemeente-Secretaris; afwezig met ken nisgeving waren de heeren Tromp van Holst en Jorissen. Nadat dc notulen der vergadering van 26 April waren gelezen en ongewyzigd vastge steld, deelde de Voorzitter de ingekomen stukken mede, van welke de belangrijkste waren: het bericht van B. W. dat zij met ingang van 1 Juli op zijn verzoek eervol ont slag hebben verleend aan den heer J. Boe- scboten als Commies ter Secretarie en Amb tenaar van den Burgerlijken Stand en dat zij hebben bevorderd tut Commies ter Secretarie den heer L A. baron Van Ittersum en heb ben benoemd tot adjunct-commies den heer E. van der Zeeeen adres van bewoners van den Leusderweg, houdende verzoek om verbetering van dien weg om pi te-ad vies aan B. en W.een request van Gemeente werklieden om verbetering van salaris als voreneen nader request rati den lieer E. C. J. Kuyper te behandelen by punt 5. Hierna kwam to 2.05 de Beschrijvingsbrief aan de orde. 1. Request van J. van Keulen tot het leggen van een brug over de Westsingelgracht, met advies. Het verzoek strekt om een brugje van 2 M. tusschen de leuningen te mogen leggen van het perceel Breedestraat E '257 over de Westsingelgracht tegenover de grensscheiding van Gymnasium en Werkhuis, aan de Singel- zyde met een poort afgesloten. Overeenkomstig den wensch, in de verga dering van 1 April 1902 geuit, hebben B. en W. de jaarlijksche recognitie, welke moestal f2.50 bedroeg, gesteld op f10, overwegend, dat indien hij geen f10 per jaar wenscht te besteden, het belang van den aanvrager by de tot stand koming van een brug te goring is om de bevordering van een minder fraaie» toestand der Singelgrachten te recht vaardigen. Na eenige diicussie toegestaan met 12 tegen 3 stemmen (tegen de heeren mr. Heyligers, Van Eek en Van Esveld.) 2. Voorstel tn zake de verpachting var- standplaatsen tijdens de jaarmarkt 1904. In hoofdzaak is hierbij het Raadsbesluit van 4 Februari JPC3 gevolgd, met inacht neming van het dislocatie-plan. Do Raad besloot tot onttrekking aan den openbaren dienst gedurende bet tijdvak van 19 October tot 2 November 1904 en tot onderhandsche verpachting van 660 M1. op dan Hof voor niiustena f 2500 160 de Groenmarkt 250 400 Appelmarkt 176 250 dan Hof 176 70 50 «O en machtigde 13. en W. tot openbare ver pachting dier terreinen voor gemeld tydvak, voor het geval geen aanbiedingen voor éen of meer der standplaatsen, tot het vermelde bedrag, vóór het door B. en W. te bepalen tijdstip worden ontvangen. Aangenomen z. b. st. na een mededeeling, van den Voorzitter, dat de kramen ook op andere plaatsen zullen worden gezet, die echter niet openbaar worden verpacht. 3. Voorstel tot vaststelling eener Veror dening op de Banken van leening en de Huizen van verkoop met recht van weder- inkoop. In ons nummer van 30 April vestigden we de aandacht op een althans hier geheel nieuwe instelling van liefdadigheid en hulp betoon, waar van den arme, die toch waarlijk uiot uit weelde een pandje maakt, 130% per jaar rente wordt geheven. Jn dato 5 Mei zonden B. en W. een ont- werp-verordening, deze materie betrelfende, in, aan het hoofd waarvan zij schrijven: Nadat ia Uw vergadering van '23 September 1889 tot opheffing der Gemeentelijke Bank van leening was besloten, is hier door particulieren een Bank van leening opgericht welke, voorioover wij kunnen nagaan, nimmer tot eenige klacht heeft aanleiding gegeven. Sedert de strafbepalingen tegen het oprichten van Banken van leening, oorspronkelijk voor komende in de Wet van 16 Pluviose an XII en later overgenomen in art. 411 van het oude Wetboek van Strafrecht (Code Pénal) vervallen, staat het aan particulieren vrij, dergerlijke Banken op te richten en te exploiteeren, tenzij bij Ge- meetelijke verordening hieromtrent voorschriften zyn gegeven. Nu onlangs weder een dergelijke inrichting alhier is opgericht, komt het ods wenschelijk voor, de mogelijkheid vun controle te openen, evenals zulks in andere Gemeenten is geschied. Wij bieden U daarom hiernevens een ontwerp verordening op de Banken van leening en de Huizen van verkoop, met recht van wederinkoop ter overweging aan. De Verordening zelve wordt later in haar geheel op olïicieele wijze ter kennis gebracht in dit blad, zoodat we thans kunnen volstaan met de hoofdzaken. Art. 1 luidt Ieder die een Bank van leening of een Huis van vex-koop met recht van wederinkoop opricht, verplaatst of overneemt, is verplicht, vooraf van zijn voornemen schriftelijk kennis te geveu aan B. en W., met nauwkeurige opgaaf: 1°. van de plaats, waar de inrichting wordt of is gevestigd; 2» vnu de tarieven der gevorderde rente, be rekend per dag, per week en per maand; 3° van de termijnen, waarbinnen de inlossing of de wederinkoop moet plaats hebben 4°. van de termijnen, waarbinnen, naden dag, waarop de schuld invorderbaar is, de goederen tegen betaling van het verschuldigde, en na den verkoop der beleende goederen, de opbrengst, na aftrek van de hoofdsom en rente, alsnog ter beschikking der beleeneri blijven; 5*. of, en zoo ja, by welke maatschappij de voorwerpen ten bate der inbrengers zijn ver zekerd 6°. van alle andere voorwaarden, welke aan de overeenkomsten van beleening of van ver koop met recht van wederinkoop als regel ver bonden zijn. Art. 3 bepaalt, dat die opgaven door de ondernemers oponlijk dienen bekenn gemaakt in éen of meer couranten der Gemeente voor den aanvang van hei bedrijf en voorts in de maand Januari van elk jaarzij moeten duidelyk leesbaur aangeplakt of opgehangen zijn in het kantoor der inrichting, alsmede aan de buitenzijde van den ingang. Art. 8 bepaalt, dat het is verboden a. goederen in onderpand of koop aan te nemen uit handen van een minderjarige beneden den leeftijd van negentien jaren, van een beschonkene of van een persoon, die blijk geeft van gekrenkte geestvermogens b. de beleende of verkochte goederen terug te geven aan een anderen persoon dan aan hem, die deze goederen heeft beleend of verkocht, tenzij het in art. 5 vermelde bewijs (het lom bardbriefje) op wettige wijze aan een ander is overgedragen of ten deel gevallen; c. de in art. 5 vermelde bewijzen in beleening te nemen. Verzonden naar de afdeelingen. 4. Request van de onderwijzeres dei- openbar» Lagere school (Koningsstraat) A. P. Kleij, met adviezen. Het request luidt: Geeft eerbiedig te kennen A. P. Kleij, onder wijzeres aan de openbare Lagere school aan de Koningsstraat, alhier. dat zij sedert 1 December a.p. met verlof 19 tot herstel van gezondheid; dat de haar behandelende geneesheer er lid van Uw college, do arts J. W. Jorissen, haar niet meer geschikt acht om haar betrekking van onderwijzeres te vervullen; dat zij de door dier .rts afgegeven verklaring hierbij aan Uwen Ruim aanbiedt, redenen waarom zij Uwen Raad verzoekt, te haren opzichte wel zoodanige muatregelen te willen nemen als noodig zijn. 't Welk doende, enz. De verklaring van arts Jorissen luidt: De ondergeteekende, arts te Amersfoort, ver klaart, dat de gezondheidstoestand van mejuf frouw Kleij, onderwijzeres alhier, haar niet ge schikt meer maakt voor het geven van onderwijs. Het advies van den Arrondissernents- schoolopziener luidt: Naar aanleiding van Uw in margine ver melde missive heb ik de eer UEA. te berichten, dut mij geen andere maatregel dan de door U voorgestelde mogelyk schijnt. Alleen zou ik in overweging willen geven, den termyn van in gang van het eervol ontslag te stellen na den dag waarin het Raadsbesluit genomen wordt. Mej. Kleij schijnt geen aanspraak op pensioen te kunnen maken. Het voorstel van B. en W. luidt: Wij hebben de eer, Uw vergadering hierbij over te leggen het bij Uw besluit van 26 April 1.1. om advies in onze handen gesteld request van de onderwijzeres der openbare Lagere school 3e soort in de Koningsstraat A. I'. Kleij, strek kende om te haren opzichte wel zoodanige maat regelen te willen nemen, als noodig zijn, met de daarbij gevoegde medische verklaring van den Gemeente-geneesheer J. W. Jorissen, inhoudende, dat haar gezondheidstoestand haar niet geschikt meer maakt voor het geven van onderwijs. Wij herinneren U, dat haar, bij Uw besluit van 24 November 1.1. drie maanden verlof is verleend, ingaande 1 December 1.1., welk verlof bij Uw besluit van 1 Maart 1.1. tot 1 Mei 1.1. is verlengd. Onder bijvoeging van het desbetreflendadvies van den Anondissements-schoolopziener,waar aan wij ons refereeren, stellen wij U voor om requestrante krachtens artikel 29 sub. c der Wet van 17 Auguslus 1878 (Staatsblad no. 127) tot regeling van het Lager onderwijs (later gewijzigd), wijl haar gezondheidstoestand haar niet meer geschikt maakt voor het geven onderwijs, eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres, met in gang van 1 Juni 1904. Nadat de Secretaris een nader advies had gelezen een vorm-quaestie, waardoor adressante echter aanspraak houdt op Rijks- pensioen werd het ontslag z. h. st. eervol verleend met ingang van 1 Juni op grond van lichaamsgebreken. 5. Request van E. C. J. Kuijper in zake de levering van Raadsverslagen, met advies. Na breedvoerige discussie gerenvoyeerd naar de afdeelingen. 6. Ontwerp-besluit tot nadere af- en over schrijving van posten op de Gemeente-be- grooting, dienst 1903. Aangenomen z. d. of h. st. 7. Advies der Reclame-commissie ten aanzien van bezwaarschriften tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting, dienst 1901 en 1903. Als voren. 8. Benoemiog van leden der Reclame commissie, dienst 1904, wegens periodieke aftreding van de heeren: C. Th. van Beek, H. W. van Esveld, J. Ger. Kleber, A. M. Tromp van Holst en mr. J. C. H. Prikken. De aftredendeu worden allen herbenoemd. 9. Verzoek van P. Doorn om eervol ont slag als Directeur der Burger Avondschool met ingang van 1 October 1904, mot adviezen. I Z. d. of b. st. oervol verleend. 10. Voorstel tot aanvaarding van een gift I van mr. 11 A. Lorentz, te Utrecht, aan de Gemeente ten behoeve van het Gymnasium, bestaand» uit een fraaie kast met inlandsche vogels. In dato 16 Mei schreef dr. H. F. Nierstrasz, tijdelijk buitengewoon leeraar aan het Gym nasium De ondergeteekende heeft de eer U te berichten, dut mr. H. A. Lorentz, wonende te Utrecht, be reid is, aan de Gemeente Amersfoort ten behoeve van het Gymnasium te schenken een kast met inlandsche vogels, en hem verzocht heeft, U daarvan kennis te geven en als tusschenpersoon te willen optreden. Do eenige voorwaarde, die de schenker stelt, is, dat de Gemeente Amers foort de kosten van verpakking en vervoer en de zofg voor deze voor haar rekening neemt. Ondergeteekende kan aangaande deze gift ver melden, dat de collectie vogels ruim 100 exem plaren telt, terwyl de kast zeer fraai mag ge noemd worden. Dit zijn redenen om't geschenk een groote aanwinst te doen heeten voor 't on derwijs in Amersfoort. Hij meent er echter op te moeten aandriugen, dat er spoedig werk worde gemaakt van 't vervoer naar Amersfoort, hetgeen den heer Lorentz aangenaam zou wezen. Gaarne stelt hij zich beschikbaar om udvies te geven, op welke wijze en wanneer zulks zou kunnen plaats vinden. B. en W. adviseerden Wii hebben de eer, Uw vergadering hierbij over te leggen een missive van dr. H. F. Nier- Btraaz, tijdelijk buitengewoon leeraar in Natuur lijke Historie aan het Gymnasium, houdende aanbieding namens mr. H. A. Lorentz, te Utrecht van een kost met inlandiohe vogels aan de Gemeente, ten behoeve van betGymna- Wij achten deze gift een groote aanwinst voor het onderwijs en stellen U voor, ons College te machtigen, deze gift te aanvaarden en den gever dank te betuigen. Nadat de heer Kleber gevraagd had, de collectie bijv. éen uur per week ter bezich tiging te stellen van het publiek en de Voor zitter toezegging had gedaan, eerst het ge voelen van den schenker te vragen, werd het geschenk z. h. st. onder dankbetuiging aanvaard. 11. Voorstel tot hot verleenen van een jaarlijksche gratificatie aan de concierge der Meisjesschool. B. eu W. adviseerden: Het is ons gebleken, dat de concierge der Meisjesschool, Dina van Koot, echtgenoote van Cornelis Bolleman, wegens hoogen leeftijd (78 jaren) niet meer geregeld haar werkzaamheden kan vervullen en het haar moeilijk viel, haar ontslag te vragen, omdat zij dan niet meer in haar levensonderhoud kan voorzien. Daar deze toestand niet langer meer mocht gehandhaafd blijven, hebben wij haar bericht, dat wij bereid waren, indien zij tegen 1 October a.s. ontslag aanvroeg, Uw vergadering voor te stellen, haar tot wederopzegging een jaarlijksche gratificatie van f150 toe te kennen. In het jaar 1884 in functie getreden, heeft zij steeds tot tevredenheid haar werkzaamheden ver vuld. Zij geniet thans vrije woning met vrij vuur en licht benevens f150 'sjaars. Haar echt genoot kan negens hoogen ouderdom niet in hun levensonderhoud voorzien. Nu zij, overeenkomstig ons verzoek, ontslag heeft aangevraagd, stellen wij U voor, haar met ingang van 1 October 1904 tot wederopzegging een jaarlijksche gratificatie toe te kennen, te vinden uit den post „Pensioenen en Gratificatiën". Mocht haar finanoieele toestand gunstiger wor den, dan zouden deze gratificatie geheel of ten deele kunnen worden ingetrokken. De Raad vereenigde zich z. d. ol h. st. met het voorstel. 12. Voorst»! tot verhooging van het in de vorige vergadering verleend crediet tot aankoop van een medaille voor het Nationaal Kegel-concours. De Regelings-commissie van het concours richtte daartoe het volgend verzoek tot den Raad dat zij kennis heeft genomen van het Raads besluit dd. 26 April 1904, waarbij een som van f25 werd beschikbaar gesteld voor hetaankoopen van prijzen, ten behoeve van bovengenoemd concours dat de verguld-zilveren medaille, daarvoor aan geschaft, werd bestemd tot extra-prijs en de zilveren medaille tot derden prijs in den Eere wedstrijd dat zij hoewel, zeer erkentelijk voor dezo schen kingen, meent alsnog het volgende onder Uw aandacht te mogen brengen: dat zij het zeer zoude apprecieeren, een prijs, door het Bestuur der Gemeenie Amersfoort ge schonken, als hoofdprijs te kui.nen uitreiken; dat echter van verschillende zijden, corporaties en particulieren, thans reeds een zilveren lauwer krans en vele medailles zyn ontvangen, welke hoogere materieele waarde hebben, dan de van het Bestuur der Gemeente Amersfoort verkregene dat het haai daardoor wegens het gering aan tal wedstrijden niet mogelijk zonde zijn, aan bovengenoemden wensch gevolg geven; dat zij overtuigd is, het hier een Gemeentebe lang geldt en zich daardoor tevens verzekerd weet van Uw belangstelling in het welslagen van het concours. Redenen waarom zij zich tot U wendt met het beleefd verzoek, het zoo mogelijk daarheen te willen leiden, dat zij alsnog beschikking krijgt over een gouden medaille, welke zij dan als eersten prijs in den Korpswedstrijd zal aan bieden. 't Welk doende, enz. H»t ad ties van B. en W. luidt: Bij Uw besluit van 26 April 11. werd aan ons College een crediet van f'25 verleend teneinde een medaille voor het in Juni a.B. alhier te houden Nationaal Kegelconcours te kunnen be schikbaar stellen, te vinden uit het fonds „On- voorxiene uitgaven", dienst 1904. In overleg met een lid van het Bestuur van dit concours hebben wij een verguld zilveren medaille aangekocht, en toen het Bestuur aan- drong op meerderen steun, hebben wy, zorg dragende dat het crediet van f 25 niet werd over schreden, ook nog een zilveren medaille besteld. Wij ontvangen thans bijgaand request tot het alsnog beschikbaar stellen van een gouden medaille als eersten prijs in den Korpswedstrijd, Het concours zal vier dagen duren (van 18 tot en met 21 Juni) en, vooral indien er fraaie prijzen worden beschikbaar gesteld, veel vreemdelingen herwaarts trekken. Een gouden medaille zal een uitgave van f35 J f40 vorderen. V/ij stellen U voor, ook deze nadere aanvrage in te willigen en het crediet met f40 te ver- hoogen en mitsdien nader te bepalen op f65. De Raad stond z. d. of h. st. dit nader crediet toe.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2