Stadsnieuws. Gemengd nieuws. heloonen, doch de onbaatzuchtige man wilde hier niet van hooren en weigerde elke be looning, evenals hij korten tijd te voren een aanbod om als Minister deel te neemen aan de Regeering, ondanks de op hem van alle zijden uitgeoefende pressie, van de hand had gewezen. »De eenige belooning die ik be geer" aldus schreef hy in zijn antwoord op het vereerende aanbod «is, dat ik moge blijven leven om getuige te zijn van een verbetering in de betrekkingen tusschen de twee groote nabuurstaten, die door het han delsverdrag nauwer worden verbonden". Het was hem echter niet gegeven, zyn wensch nog talryke jaren te zien vervuld en de zegenrijke gevolgen van het stelsel der vrijheid van handel in vollen omvang te kunnen aanschouwen. Te midden van zijn werk stierf hij 2 April 1865 te Londen. Behoeven de resultaten van zyn arbeid nog te worden bewezenMoet dan nóg steeds bewijs worden geleverd voor betgeen door ieder, wiens oog niet door baatzucht en eigen belang is verblind, kan worden waargeno men? «Er is geen woonstede in het land", aldus werd bij de onthulling van Cobden's standbeeld te Bradford gezegd, «waar door zijn werk niet meer levensgenot is gekomen, geen hut waarvan de bewoners niet meer werk hebben gekregen en voor wie, naast een ruimere keuze van goedkooper levens behoeften, de loonen niet zijn verhoogd". Heeft Cobden dan tevergeefs geleefd en gewerkt, zou meo bijna geneigd zijn te vragen, waar men ziet, dat ook hier te lande pogingen worden gedaan om de protectie weer binnen te halen? Veeleer mag worden vertrouwd.dat ook hier Cobden's geest zal blijken te leven, dat met warmte zal worden gestreden voor het behoud van de vrijheid ook op het ge bied van den handel, dat men ook hier wenscht te streven naar het grootsche doel van den man van Vrijhandel en Vrede tusschen de volken der aarde. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woensdag 8 Juni, en die van den Minister van Oorlog op Donderdag 9 Juni niet plaats hebben. de Regeering vertegenwoordigen op het 28ste Nederlandsche taal- en letterkundig congres, dat dezen zomer te Deventer wordt gehouden. Tot trein-controleur bij de H. IJ. S. M. is o.a. benoemd de hoofd-eonducteur G. Rip- hagen, hier. *Het overgangs-examen aan de Kon. Militaire Academie te Breda is o.a. met gunstig ge volg afgelegd door de cadettenW. van der Gaut, W. A. van den Wall Bake, H. V. G. Römer, M, R. baron Bentinck en A. N. S. W. L. Coblijn. Hoe heel jammor toch, dat het opera-con cert, Zondagavond in den tuin van «De Arend" gegeven, zóo slecht werd bezocht, 't Was zulk heerlijk mooi weer; de geheel geres taureerde en veel vergroote tuin leent er zich zoo uitstekend voor en de zarig der solisten was zóo hoogst verdienstelijk, het programma zóo goed saamgesteld. Zou nu werkelijk de entree éen kwartje te hoog zijn geweest Donderdagavond zal 'tdan wel heel vol loopen bij het concert van de «Amersfoort- sche Muziek-vereeniging", waarbij men kos teloos toegang heelt. Het piogramma luidt 1. Uadettau marichSoum. 2. Ouverture ..Mignouette"Bauniauu. 3. Valie bleueMargis. 4. Fantaisie „La fille du régiment" 5. Dem Tronfolger, martchForelli. 6. Ouverture ,,Apré« l'orage" Clodoinir. 7. Lenteknop, maiurkaMatthieu. 8. Potpouri populaireKenaud. 9. F. ale. Blijkens advertentie in dit nummer wordt in «Pulchr1" te 's-Gravenhage van 11 tot 15 dezer namens de «Haagsche Pro-Boer ver- eeniging" een groote collectie schilderijen, aquarellen, beeldhouwwerken en kunstvoor werpen verkocht, afkomstig van de interna tionale verloting ten bate van de slachtoffers van den Zuitl-Afrikaanschen oorlog. De catalogus is voor belangstellenden te onzen bureele (er inzage. »U. D. I." werd Zondagavond op eigen terrein in het oefenspel met 3—2 geklopt door «Allen Weerbaar" uit Bussum, dat na rust veel last had van de ondergaande zon, een vrij nieuwe factor by het voetbalspel. hutten, de kleeding en de bezigheid der oude bewoners zoo getrouw mogelijk zullen worden weergegeven, 's Avonds o.a. zal een Germaansche rechtszitting in levende beel den worden voorgesteld. Een eere-comite van jongelui uit den gegoeden stand zal zijn medewerking verleenen. Door het Bestuur der afdeeling Gooi- cn Kernland der »Ned. Vereeniging tot Bescher ming van dieren" is aan de tol Hilversum- sche straatweg, kruispunt van de Lage Vuurscbe, een hardsieenen drinkbak geplaatst. Door den tolgaarder wordt hij schoonge- houden en van drinkwater voorzien. De dieren hebben daar een frisschen dronk, zoo de geleiders er maar aan willen denken. In de te Bussum gehouden Jaarvergade ring van de «Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen" werd inededeeling gedaan, dat vergrooting van het Doorgangshuis te Bussum noodzakelijk is. De kosten daarvan zyn geraamd op f3600, waarvan een deel reeds door belangstellenden is toegezegd. Door het stoken van krullen in de keuken kachel, ten gevolge waarvan het rieteu dak van het achterhuis in brand geraakte, is Zaterdagnamiddag het woonhuis van dr. S. A. Cramer te Hamersveld totaal alge brand. De aangrenzende kliniek bleef behouden. Dat ook op het «non bis in idem" uitzon deringen zijn, wordt wel hieruit bewezen, dat de stalneclit, die betrekkelijk kort te voren alles verloor bij den brand bij den schilder, thans weder alle kleeren en hetgeen liy verder liet zijne mocht noemen in rook zag opgaan. De proef met het stofvrij maken middels Westrumite van een deel van den Rijks straatweg te Soest over een lengte van 1 K.M., zooals de heer Siem zich dat had voor gesteld, zal hoogstwaarschijnlijk wel niet ge nomen worden. Immers uit een opgaaf van kosten is geconstateerd, dat eukel de be dekking van den weg f300 kost. Nu komt daar nog bij arbeidsloon. Bovendien moet een sproeiwagen worden aangeschaft voor 't gelijkelijk verdoelen der Westrumite. En was men dan nog maar met het werk gereed. Telken jare moet de bedekking worden ver nieuwd. Waarschijnlijk zal het nu komen tot een bedekking van enkele Meters. «Een mensch is hall dier, half engel", zegt de w\jze. Welnu, zet dan uw voet op den nek van het dier en leg uw hand in die van den engel. De Limburger briefschrijver van den «Noordbra'oanter" gewaagt van de kolossale afstanden, die iu sommige streken onze post boden hebben af te loopen. «Wij aldus de briefschrijver zullen man en paard noemen. In de gemeente Bergen L. moet een postbode tegenwoordig dagelijks een af stand maken van ongeveer 40 (zegge veertig) Kilometer. «Nog erger is de toestand thans, nu hij geen gebruik mag maken van zijn fiets. Wij zouden willen zeggen 't is onverantwoorde lijk. «Wat toch is't geval? Volgens order van hoogerhand moet die postbode een maand lang zjjn fiets thuis laten men moet dan onderzoeken, hoelang de man werk heeft om zijn dienst te verrichten. Maar dan zou den we wel eens willen vragen, of hier een volle maand van onderzoek noodig is?" In 1898 kwam een nu 29-jarig Engelsch markies door den dood van zijn vader in het bezit van een onroerend vermogen, dat jaar lijks f1320000 inkomen opbrengt. In minder dan Z63 jaar heeft hij het klaar gespeeld om een schuld te maken van ruim öl/3 millioen gulden, en van het jaarlijLsch inkomen van f1320000 blijft er, na aftrek van rente op leeningeu en hypotheken, preiniën van levens verzekeringen en afbetaling van successie rechten, slechts een f 120 000 over. Het meeste geld besteedde hij aan edelgesteenten zoowel voor zijn vrouw als voor zichzelren. Hij gaf op zijn kasteel allerlei voorstellingen, panto mimes, baletten, enz., waarbij byzelf optrad in de kostbaarste gewaden en van hoofd tot voeten met edelgesteenten bedekt. Zijn vrouw overlaadde hij met de duurste parelen en juweelen, hetgeen niet belette, dat zij zich van hem scheiden liet. Vóór het wettelijke jaur daarna verstreken was, verkreeg zij echter vernietiging van het vonnis tut echtscheiding. Op hel oogenblik is doze arme rijke eigens op het vasteland zeer ziek. De Amerikaansche reuzen-reclame voorde niet minder Amerikaansch-reusachtig opge zette Worldsfair te Saint Louis schijnt niet bijster veel ingang te vinden. Algemeen wordt geklaagd over het slechte bezoek en 't moet al héél veel beter worden, zullen de expo santen mal uit mal thuis uitkomen. 't Ergste is, dat er zoo Amerikaansch-veel wordt gestolen. Nu weer is voor een f15000 aan goud en zilver verdwenen uit de Fransche afdeeling, waarin, gelijk men weet, nog vóór de opening, eenige schilderijen en beelden werden ver nield door dweepzieke vijanden van het naakt in de kunst. Ook elders op de tentoonstelling zyn de dieven druk aan den gang. Uit de Neder landsche afdeeling zyn vijf ivoren beeldjes, uit de Chineesche veel meer dergelijke voor werpen, en uit de Britsche voor 800 dollar aan inunten ontvreemd. Tm Bellingwolde had iemand een hen te broeden gezet op 14 eieren van Patrijs-Leg horns. Toen er tien' kuikens geboren waren, verliet de klokhen het nest zonder zich verder over de overblijvende vier eieren te bekom meren. Daar deze eieren blijken gaven van innerlyk-loven-bezitten, zon de vrouw op middelen om, trots den onwil van den broed- hen, toch de kiekentoom nog te vermeer deren en kwam zij op de gedachte, de eieren zelf uit te broeden. Daartoe vlijde zij ze voorzichtig aan de bloote borst onder de kleeren, voorzeker een broeiend plekje met de tegenwoordige zomerwarmte, temeer waar de vrougerekend raag worden te behooren tot de wc.gedanen barer sekse, m. a. w. er niet onvoordeelig uitziet. En volgens de «Winschoter »Crt." werkte deze nieuwer- wetsche broedmachine uitstekend. Haar zegsman was getuige, dat een der kiekens het levenslicht zag, terwijl een aan houdend gepiep, dat van achter den borstrok der vrouw wegkwam, uit de nog gesloten eierschalen, de komst van de anderen aan kondigde. Wie weet of niet spoedig ook de kieken- uitbroederij in nieuwe banen zal worden geleid. In een werkhuis te Londen bevindt zich nog een man, die een rol heeft gespeeld in den slag bij Waterloo. Het is de thans 105-jarige John Vaugban, die indertijd, als jong Engelsch trompetter, bij Waterloo het eerst de komst van Bliichner op het slagveld aankondigde. Men kent het versje van Speenhof op de Vegetariërs of Planteneters", beginnende met: Vegetariërs zijn menschen, Die de menschen anders wenschen. Daarom eten zij slechts planten, Net als Haagsche olifanten. Zij zyn bang voor dooie koeien, Want die kunnen niet meer loeien. Beesten dooden om te eten Noemen ze «van God vergeten". 'tIs zoo deftig, 'tis zoo fijn, Vegetariër te zyn. Mej. A. O. heeft in »de Vegetarische Bode" een dichterlyk antwoord geplaatst, waaraan wij het volgende ontleenen: Vegetariërs zijn menschen Die, zooals terecht gezegd, Heel veel anders zouden wenschon Want de menschen zyn zoo slecht. Slecht, omdat zy moordenmoorden Voor wat vleesch aan hunnen disch. Neen ik heb daarvoor geen woorden Hoe atschuwelijk dat is. Daarom is bet ozoo fijn Vegetariër te zijn. Om het tongetje te streelen Eet ge «lijken" dag aan dag Van koeien, kalv'ren en makieelen En heel veel meer nog van dat slag Kippen! visschenschapen! eendenI Haas, konyn! niets is te goed. God bewaar je voor die lijken Waar ik niets van hebben moet. Neen het is niet extra-fijn Om een carnivoor te zijn. Bruin broodappelen en peren Druiven, noten f al t£ gaar Booneu, groenten, schorseneeren DrommelsI dat is betere waar En ik kan mij niet vergissen Daar «de wetenschap" het zegt 't Vleesch kan men dan heel goed missen 't Schuldloos dier heeft óok 2ijn recht. Daarom is het o! zoo fijn Vegetariër te zyn. En mocht bet eens zoovér komen Dat wij, zooals gij vermoedt, Ons gaan nestelen in de boomen 'k Breng U dan vandaar mijn groet En k wil tevens hartelijk wenschen pat steeds grooter aantal menschen Tot ons komt en met ons zegt: »'t Dieren dooden is heol slecht". Ohet is zoo heerlijk fijn Vegetariër te zijn. Een uitgesloten diamantbewerker te Am sterdam kreeg bezoek van een «looper" dei- Staatsloterij, van wien hij gewoonlijk zyn twintigje kocht. Nu nam hy weer zijn lot, maar «op de pof". By fourneering van de laatste, de vyfde klas, waarin zooveel nieten vallen, werd de man bang voor zijn geld; hij had al zooveel kans gegeven en de «looper" nam het lot terug om het aan anderen te verkoopen. Men schrijft uit Soest aan het «Utr. Dbld.'* ln liet district Amersfoort doet zich het geval voor, dat de Chr. Historische partij niet eenstemmig is in de keuze van haar candidaut. Te Baarn en te Amersfoort heeft deze partij den lieer K. van der Burg, Le Amersfoort, gecandideerd, die ook door de Anti-ïevolutionnaire en de Roomsch Katho lieke partij is overgenomen. In Soest daar tegen blijft men het aftredend lid den heer J. Bolk (lib.) te Amersfoort handhaven, die bij de vorige verkiezing door al de Ctir. Historische kiesverenigingen gesteund werd. Onder zeer groote belangstelling mocht de Gemeente-bode N. Vink heden zijn gouden huwelijksfeest herdenken. ündei meer werden zijn echtgenoote en hij hedenmi dag gecomplimenteerd door de leden van het Dagelyksch Bestuur dezer Gemeente. Waar hut nu precies gebeurd is, doet minder ter zake, omdat de jeugd dan niet in de verleiding komt, de jonge diertjes te gaan zien en daardoor onrust te brengen in het gezin, wat óok gevaarlijk is daar papa, sedert zijn slipper naar Scherpenzeel, weer al zijn plichten naarstiglijk nakomt. Maar Zondag heelt een stadgenoot de acht jonge Stadsz wanen van een bijoa wissen dood gered. Ze zitlen ergens bij een boer en om nu te voorkomen dat ze te ver zwemmen, is het territoriaal water omheind met gaas en nu wilde 't geval, dat eenige van de jongelui, die natuurlijk geen gevaar kennen, op dat gaas geklouterd waren. Papa rn Msma er op af, gevolgd door de overige broertjes en zusjes, zoodat al spoedig de gansche Zwanen- familie op het gaas zat, de jeugd met de kopjes in de to groote mazen. De oude zwanen duwden hen, in hun pogingen tot redden, onder water en 't had weinig ge scheeld of het heele mooie broed zou ver dronken zijn, ware niet door den stadgenoot en later ook den boer het geval weer tot klaarheid gebracht. Amersfoort heeft dus een zwanenredder, die zich meer verdienstelijk maakte dan in dertijd de Klecfsche zwanenridders. Gister was het vijf en twintig jaar ge leden, dat de Rijks Normaalschool hier werd gesticht. Tot Directeur werd benoemd de heer H. W. de Heus, Dirdbteur der opgeheven Leer school, terwyl naast hem o.a. als leeraren werden benoemd de heeren R. Cruylïj J. van der Horst, F. Rauh en N. van Veen. De lessen begonnen met 29 leerlingen, over 4 klassen verdeeld. De temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool was zoowel gister- als heden ochtend le zeven uur 62 graden Fahrenheit. Mr. W. H. de Beaufort, te Leusden, zal De scliietvereeniging Wilhelmiua", van de plaatselijke afdeeling van den «Kon. Neder- landschen Bond van oud-onderofficieren" be haalde iu den schietwedstrijd te Nijmegen den 7den prijs in den korpswedstrijd buks met 447 punten, een even hoog aantal als de 5de en 6de prijs-wianers. In de personeele wedstrijden (maximum 100 punten) behaalde de heer L. B. J. Serré met 95 punten den 5den prijs cylinder-ge- weer en de heer D. van Buuren met 96 punten den 23sten prijs buks. De heer J. D. Larnmerts van Buereu be haalde met- 98 punten den oden prijs cylinder-gevvcer vrije baan en tevens een zilveren dag-medaille als hoogste schutter. Van goeder hand vernemen we, dat bij deu binnenbrand ten huize van mej. de weduwe B., aan de Valkestraat, zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt de heer D. Wilietnse, mr. schoenmaker aan de Valke straat. Hem komt dus de eer toe, die we, volgens onzen zegsman, iu ons vorig nummer alleen der politie toezwaaiden. Bij de gister ten overstaan van den heer J. van der Plank namens assuradeuren ge houden aanbesteding van het weghalen van het door brand en water beschadigde stroo en de overblijfselen der schuren van de firma H. Gerritsen buiten de Kamppoort waren acht gegadigden. Hoogste inschrijver was G. Wolfswinkel, te b'cherpenzeel, voor fill; het laagste bod was f50. Toen gister de massa niet 300000 Kilo doch 400000 pond verder werd omge haald, sloegen de vlammen weer uit, zoodat weder water moest gegeven. Intusschen wordt óok beweerd, dat jongens het stroo weer aanstaken. Het terrein moet uiterlijk morgenavond geheel zijn opgeruimd en schoongemaakt. Bij de gehouden onder-aanbesteding van het verlwerk voor de Tuchtschool bij Zeist zijn ingekomen 16 inschrijvingsbiljetten, van welke 7 van stadgenooien. De hoogste inschrijver besomde f7787; de laagste, Baar en Van der Meyden, uit Haarlem, f 1519. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij de Rechtbank te Utrecht requireerde i vyftien jaar gevangenisstraf tegen C. van den I H., bijgenaamd Hooglander Jan, beschuldigd van op 9 April onder De Bildt de 56-jarige E. C. weduwe G. van G., meer bekend als Harderwijker Bet, geworgd te hebben. Dit jaar zal te Baarn de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, Ambachtsvrouwe van Baarn, op bijzondere wijze gevierd wor- j den. Door eenige personen uit den werkenden stand zal een Gcrmiiansclie rnarke (dorp) worden voorgesteld waarby de hoeven, de

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2