Zaterdag 11 Juni 1904. No. 5512. 53e Jaargang. Tweede Blad. Stadsnieuws. Gemengd, nieuws. FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten women in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 10. De gewone audiëuties van de Ministers van Justitie en van Waterstaat zullen dj volgende week niet plaats hebben. De heer T. L. Blok, décoratie-schilder, wonende Utrechtscheweg 44 hier, verwierf den lsten prijs (diploma met geldprijs) bij den prijsvraag uitgeschoven door het «Ge- ïllustreerd Schildersblad" waarvoor 81 stalen werden ingezonden. Als proefstuk werd geëischt een spiegel- eikenhout op wit papier met gebrande terra sienna in water geschilderd, met beschrijving. Aan de Polytechnische school te Delft zijn o.a. geslaagd, voor art. 61 de heerenB. H. Coenen en J. G. Koene; voor art. 61 en 64 de heer P. J. van Voorst Vadervoor art. 65 de heer O. J. van der Eist; voor art. 61 de heer P. H. A. Dijckmeester en voor art. 62 eerste gedeelte de heer A. H. van Rood. De heer M. L. O. Verkerk heeft met gun stig gevolg afgelegd het overgangs-examen van het eerste naar het tweede studiejaar van 's Rijks Veeartsenijschool. Mej. G. Hoogeveen, thans onderwijzeres te Niehtevecht, is in gelijko betrekking benoemd te Nijkerk. Kapitein jhr. A. W. van Holthe, van de infanterie O. I. leger, werkzaam aan het De partement van Koloniën, zal eerlang den militairen dienst met pensioen verlaten. Kapitein A. Dozy, thans van het 1 regi ment infanterie te Assen, wordt eerstdaags in het genot gest°ld '-an pensioen en zul alsdan optreden als commandant van een landweerdistrict. De temperatuur van het water in de Nieuwe Zwemschool was gisterochtend te 7 uur 61 en hedenochtend 60 graden Fahrenheit. De luitenants der artillerie C. M. G. P. Couvee en J. Irish Stephenson, leerlingen van de Hoogere Krijgsschool, zullen dit najaar de groote manoeuvres van het 5e regiment infanterie meemaken. Het Hoofdbestuur van het «Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" heeft zich per adres tot de Staten dezer pro vincie gewend, met verzoek om ter be vordering van de belangen van landbouw en veeteelt ook voor het jaar 1905 een pro vinciaal subsidie van f9000 te staan. Woensdagmiddag half twee werd op «Zand- bergen" de Algemeene vergadering gehou den van de «Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin". De Voorzitter, de heer J. Attema, heette de aanwezigen welkom en achtte het oen verblijdend verschijnsel, dat dit jaar zooveel ineer leden dan gewoonlijk de Algemeene vergadering bijwoonden; hij vertrouwde,dat dit een bewijs zou zyn van verhoogde be langstelling in de goede zaak en hoopte, dat die vermeerderde belangstel'mg tot gevolg zou hebben aanmerkelijke stijging van het aantal leden en begunstigers der Maatschappij. «Zal, zoo verklaarde de heer Attema ver der, de Maatschappij zich uitbreiden, dan moet zij van alle zijden belangstelling onder vinden, dan moet zij tot op de kleinste pluat- seu iemand hebben, wiens hart warm voor haar klopt, en ook dan pas zul zij een gunsti- gen financieelen toestand kunnen bereiken". Hierop las de Directeur-Secretaris, de heer J. Woudstra, de notulen van de vorige ver gadering en bracht daarna het Jaarverslag uit. In dit Jaarverslag worden in de allereerste plaats een tweetal vragen bphandeld, welke door een belangstellende in verband met de Amslerdamsche Weeshuiskwestie gesteld zyn en wel a. welke beweegredenen waren er voor de oprichting der maatschappij b. hoe kwam men tot de keuze van het gezin In 1904 werden door de Maatschap; in verz.rging opgenomen 39 pupille.i24 daar van verden door den Staat, '2 door burger lijke Armbesturen, 2 door kerkelijke Armbe- bturei en 11 door voogden aan de Maat schappij toevertrouwd. Van de 39 pupillen behooren 15 tot de Ned. Hervormde kerk, 22 tot de Roomsch Katholieke en 2 tot de Doopsgezinde kerk. Van de lijst der Weezen werden in 19 >3 afgevoerd 34. Van hen keerden 2 naar de vroegere verzorgers terug, terwijl voor 4 geen steun meer werd vereischt. De overige 28 werden met goed gevolg tot verschillende betrekkingen opgeleid. Met aantal pupillen bedroeg 214 op 1 Januari 1903 en 219 op 1 Januari 1904. Het zeer lezenswaardige verslag eindigt met de volgende woorden »Nu door bekende oorzaken het vraagstuk der weezenverzorging weer veler belangstelling wekt, hebben wij ons verplicht geacht, geen gevolg te moeten geven aan den drang tot ons gekomen »om nu vooral de aandacht op onze Maatschappij en haar werkzaamhoden op buitgenwone wijze te vestigen". Waar het vraagstuk opnieuw in behandeling is gekomen door menschen van onverdachte eerlijkheid en diepgaande belangstelling iu het lot der wee zen, willen wij liever den uitslag hunner overwegingen afwachten, wetend, d.it in ieder geval de belangen der hulpbehoevenden door hun onderzoek worden gebaat. «Bereid, aan ieder belangstellende onzer zijds die inlichtingen te verschuilen, die zij zou den wenschen betreffende de pupillen die, aan onze zorg waren of zijn toevertrouwd, blijven wy niet alleen onze Maatschappij, maar iedere poging om verbetering te brengen in het lot der ouderlonzen met allen ernst aanbevelen". Uit de winst- en verliesrekening over 1903 blijkt, dat de Maatschappij f 11 604.77 van haar fondsen moest nemen om de exploitatie kosten te dekken, hetgeen voorzeker dringend noodzakelyk maakt de vermeerdering van <le vaste inkomsten der Maatschappij door vermeerdering van bet aantal leden en be gunstigers, waarvoor door het Bestuur ern stige pogingen zullen worden aangewend. Men deelde ons inlusschen mode, dal men zich nu reeds als zoodanig kun aanmelden by den heer J. Woudstra, Directeur-Secre taris, op «Zandbergen" by Amersfoort. Op ae balans komt aan zuiver kapitaal voo; f99 171.58. Aan verpleeggeld werd in het geheel f44 637.42 betaald, waarvan de Maatschappij f 17 774.486 bydroeg; het resteerende weid gefourneerd door den Staat, diverse burger lijke en kerkelyke Armbesturen en particuliere instellingen. Aan den Penningmeester, den heer A. W. Beckeringh, werd bij zijn aftreden als zoo l mig dank gebracht voor het zeer vele, ij gedurende tal van jaren voor de maatsc pij heeft gedaan. De heeren A. W. Beckeringh, te Amsterdam, en C. J. Vaillant, te Rotterdam, werden als Bestuursleden herkozen, terwijl in de vaea- tnre, ontstaan door het bedanken van den heer Van Boelens van Eysinga, te Leeuw arden, gekozen werd de heer C. Maarschalk, te Vreeland. Aan net Bestuur werd wederom overge laten, de Commissie belast met het nazien der rekening over 1904 te benoemen. De bijdrage, door de Comité's te storten in de Algemeene kas, werd bepaald op 4%. Bij «Ie rondvraag meende de beer Van Asbeek Brusse, uit Kampen, in overweging te moeten geven, de bedragen van f?. voor begunstiger te moeten verlagen. De Voorzitter achtte du om meer dan éen reden eeriigszins gevaarlijk en onmogelijk thans, omdat voor vorlagiug SU.'uonwjjziging noodig is. Hjj was echter vuil oordeel, dat zij, die geen f2 konden missen, toch wel in de gelegendheid waren, hunne offers by da maatschappij te brengen, omdat de laatste elke jaarlijksciie gift, hoe gering ook, dunk- bar aanvaardt en omdat men toch lid kan worden van de Halve Stuiversveroeniging (Directeur de heer ldsinga te Apeldoorn) die hanr batig saldo afstaat aan de Maatschappij. De heer De Jong, uit Westzaan, achtte het nog altijd van belang het «Maandblad" te verspreiden onder de leden; hiertegen bleken echter ernstige financieele bezwaren te be staan. Door den heer Van Asbeek llrusse werd het Bestuur gevraagd of dat zich, met het oog op de eventueele invoering van de Kir rwetten io 1905, reeds de vraag heelt gesteld, wat de houding van de Maatschappij zou zyn ten opzichte van de kinderen, wier ouders tengevolge van die wetten uit de ouderlijke macht worden ontzet. Het deed den Voorzitter genoegen, dut deze vraag gesteld werd en hij kon daar onmiddellijk bijvoegen, dat het Bestuur deze zaak reeds ernstig heelt overwogen, omdat het vermoedt, dat ook de Maat een derge lijke vraag zou kunnen doen. Na vele be sprekingen was bet Bestuur met groote meerderheid tot de conclusie gekomen, dat de Maatschappij haar taak niet moet uit breiden en zich enkel en alleen zal blijven belasten met do opvoeding van weezen. De rubriek «ongevallen" is dilinaul onge woon groot. Een kuaapje, dat met andere kinderen op oen hek voor een aan den Soesterweg in aanboiiw zynd huis zat te spelen, is uoor stoeiery daar af gevallen en heeft een arm gebroken. Een klein meisje, dat by de Flierbeekstruat liep te spelen, lette niet op een zwaur beladen boerenkar die van do nogal steile Steenen- brug kwam en niet meer kon worden inge houden. Gelukkig stapte het paard met de voorbeenen over de kleine heen en schopte liet met een achterbeen buiten bet bereik van den wagen, zoodat bet kind er met den schrik af kwam. De moeder, die bet kind zag vallen, zakte bewusteloos ineen, doch was spoedig weer bijgebracht. Een boer uit Nijkerkerveen, die van de markt huiswaarts koerde, viel op don Hoo- geweg inet kar en al om doordien bet paard schrikte voor een motorfiets. Ook bij kwam met den schrik er af, want ofschoon de wagen dwars over hem heenging en hij heilig te keer ging, konden in iiel Militair hospitaal geen kneuzingen worden geconstateerd. Bij sententie van het Hoog Militair Gerechtshof is de huzaar bij het le regiment huzaren J. V., oud 19 jaren, geboren te VVybe, schuldig verklaard aan diefstal in de chambree ten nadeele van een kameraad en veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, ingaande op 1 April 1904, met ontzegging van bet recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tyd van vyf jaren, ter zake dat hij op een der laatste dagen van Februari 1904, in de door hem bewoonde kamer in de cavalerie- kazerne te Amersfoort, een portemoi.naie, inhoudende een paar centen on toebehoorende aan den mede die kamer bewonenden huzaar J. B., hoeft weggenomen met het oogmei k zich die met den inhoud wederrechtelijk toe te eigenen. In eerste instantie werd die huzaar des wege door den Krijgsraad te Arnhem ver- oord »ld tot zes maanden militaire gevang#- nisstr.if met de bovenvermelde bijkomende straf. Hij is echter van die veroordeeling bij het Hof in ho- ger beroep gekomen. By Kon. besluit zijn benoemd in het Be stuur van het Waterschap Eemnes: tot Voorzitter jhr. C. Roëll teBaarn; tot Heem raad H. J. Rozenburg, J. van 't Klooster, H. van Wegen en J. van Woudenberg, allen te Eemnes. Do pogingen, door den beer Joh. Fijting van Walsem reeds voorlang aangewend om te Sclierpenzeel een telephoon-net te ver krijgen, schynen nu toch te zullen slagen. Een request is thans reeds aan don be trokken Minister verzonden «ii door «Vreem delingenverkeer" flink ondeisteund. Het steeds toeuemend verkeer van vreem delingen en de handel hebben er groot be lang bij. De 1e en do 2e batterij Rijdende artillerie en de instructie-batterij keerden heden uit de Legerplaats bij Oldebroek, te Arnhem in gurnizoen terug. !Zy vertrokken daartoe om 6 uur uit het kamp eu marcheerden over Epe, Vaassen, Apeldoorn en Beekbergen on kwamen tegen half twee ter hoogte van het landgoed «Sonsbeek" aan. Zorg dat uw daden steeds het volle dag licht kunnen verdragen gij zjjt nooit zeker, dat men u niet van achter een gordijntje begluurt. Het zeggen is, dat de Tweede Kamer nog tweo weken zal praton over de Drankwet. Volgens het «Handelsblad" is er ernstig sprake van, dat, na afloop daarvan dan de Tariefwet of het Arbeids-contract in de afdeelingen zal worden onderzocht. De Regeering zou dit althans wenschen. Naar het «Centrum van veelal goed in gelichte zijde verneemt, zou echter het voor nemen bestaan om eerst de Ziekteverzekering en de Arbeidcrspensionneering in de Tweede Kamer te behandelen en eerst daarna de Tariefwet aan de orde te stellen. Loopt men tegen bet invallen der duister nis te Altenburg door de straten, dan ziet men, dat plotseling alle gaslantaarns der straatverlichting te gelyk aangestoken worden worden. De vinding is van onschatbaar belang; denkt men slechts, dat om dit tot stand te brengen geen ingewikkeld electrisch toestel, geen afzonderlijk buizennet, geen geleiddraden noodig zijn, niets, totaal niets anders dan een zeer eenvoudig toestelletje, op den brander geplaatst, een uitvinding van dr. Rostin, te Berlijn. Wanneer wij nu nog weten, dat ook de lampen tegelijkertijd gebluscht kunnen wor den, dan zal het enorme voordeel hiervan aan iedereen duidelijk zijn. Ten eerste toch kan men 's middags by een zware onweersbui van uit de gasfabriek op een gegeven oogenblik alle straatlantaarns tegelijk aanstoken en wanneer de bui voor bij is ze allo weer tegelyk blusschen, maar bovendien wordt een zeer groot bedrag be spaard aan loon voor lantaarnopstekers, die dan bijv. voor bet schoonmaken der lantaarns zoo noodig een beter salaris kunnen krijgen. En l.ten wij zeker nog niet het allerminste rekenenwat een groote hoeveelheid gas gaat er verloren gedurende den tyd die or verloopt wanneer des ochtends vroeg de lantaarnopstekers de lantaarns beginnen te blusschen, totdat zy geëindigd zyn met de laatste lamp. De uitvinding, lie alleen toegepast kan worden op gloeilichtbranders met dagbrander is van zoodanigen aard, dat de aanleg geen bezwaren oplevert, dat men ook een gedeelte der lampen des avonds om 11 uur kan blusschen en andere deel kan laten-door branden en dat de kosten per straatlantaarn in verhouding zeer gering zijn. Het is zeer zeker oen uitvinding waarvan de waarde nog niet te schatteu is. Heden wordt hut vyltigjarig bestaan van hr-t Kristallen paleis, het ontzaglijke glazen museum, dat zich op twee mijlen van Londen over de steden Sydenham, Norwood en Averley uitstrekt, m.:t groote feestelijkheid herdacht. Hot paleis is in Hyde Park, voor de alge-

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5