PHOENIX li R O L VV EHIJ, EXPORT naar OOST- en WEST-INDIË. No. 5513. 53e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. AMERSFOORT. FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zateroagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 4.15. Advertentiën 4—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieele- eu onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Zij die zich met 1 JULI abonneeren, ontvangen tot dien datnm alle nummers GRATIS. KKNNI8UKVINU. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente AMERSFOORT, brengen ter algemeeue kenuis, dat by bun besluit van heden, ingevolge art. 8 der HINDERWET, aan A. J. van ZALINGEN, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene brood- en banketbakkerij in het perceel aan de Langestraat, wjjk A. No. 1, kadastraal bekend Gemeente Amers foort, Sectie E. No. 3415; en dat aan J. H. A. W. VEENENDAAL, wonende alhier, vergunning is verlceud tot oprichtiug van eene banketbakker!) in liet perceel aan de Lange straat wyk F. No. 108, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. No. 741. Amersfoort, 13 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Geen der Ministers verleent deze week de gewone audiëntie. Nog zeer dikwijls komt het voor, dat kleine pakjes, bijv. een doosje met gouden ring, enz., als brief worden verzonden. Men vraagt ons, voor de zooveelste maal te wijzen op het verkeerde daarvan. Wanneer men dergelijke voorwerpen als postpakket verzendt, beeft men de zekerheid, dat zy worden ingeschreven in bet expeditie- boek, terwijl by niet-bezorging aan het goede adres het ontvangbewijs !:nn worden opge vraagd. 't Kan immers voorkomen, dat zoo'n klein pakje, als brief verzonden door, een huisgenoot wordt verdonkermaand en dan is nasporen bijna ondoenlyk. De kosten zijn veelal gelijkalléén moet men een postpakketkaart schrijven en die kleine moeite weegt tocb zeker wel op tegen het verlies waaraan me zich Aan bet stads-telepboonnet zijn weer eenige nieuwe aansluitingen bewerkstelligd. De nummers zijn nu 101 dr. F. A.F.Groneman, Utrechlscheweg 40. 102 J, H. A. W. Veenendaal, Langestraat 108. 103 Gebi'8. Levy, Langestraat 40. 104 J. van Genderen, Arnhemschestraat 35. 105 Werkplaatsen H. IJ. S. M., Soesterweg. 406 J. L. van der Moer, Secretaris »Amicitia'', Van Oldenbarneveld-laan. De temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool was gister- en hedenochtend te 7 uur 60» Fharenheit. Het jongste «Maandblad in bot belang der opvoeding van weezen'' bevat een in warmen toon geschreven artikel, gewijd aan de nagedachtenis van den beer M. W. Scheltema Ez., den eerston Directeur der «Maatschappij tot opvoeding van weezeti in het huisgezin". In den ouderdom van 78 jaar is hier plotseling overleden de beer Kornelis Heijlen, op éen na de oudste ridder in den lande van de Militaire Willems Orde. welk hoog onderscbeidingsteeken hy bijna vijftig jaren moei t dragen. Het Ridderkruis werd hem, toenmaals kor- ioraal der artillerie O. 1. L., den43Novem- ier 1854 uitgereikt. Men schryft ons uit Montfoort: Het langgewachte vervoermiddel zal nu toch eindelijk komen. Door uw stadgenoot ingenieur A. J. Krieger is thans een begin gemaakt met het afba kenen van den weg voor de paardetram van hier naar het station Woerden. De heer H. Bolkestein heeft aan de Ge meentelijke universiteit van Amsterdam cum laude afgelegd het doctoraal examen klas sieke letteren. PENSION OPOLIS. All gewoonlijk werd in den beginne druk ge babbeld de orerite deed als gewoonlijk opgeld met ijjn nieuwtje over den jongen Wejjermaar toch vermeden allen, over éen punt te ipreken en boe meer men zich voornam, daarover te zwijgen, dei te meer bekroop ieder de luit om er over te beginnen. Daardoor bokte bet gesprek en al spoedig werd bet geheel en al gestaakt. De heeren keken elkaar aan, maar de een voor den ander wilde er niet over be ginnen en keek zijn overbuurman aan alsof hjj wilde zeggen.zeg jij 't maarik doe het lieve.- niet". De overzie bemerkte het natuurlijk en dacht weer „Ze willen je fuiven, maar weten niet wie het woord aal voeren". Een oogenbük heerschte een bijna pijnlijke stilte; loen vroeg een der beeren plotseling„Hebt u de „Beberzwalder" al gelezen, overste?" „Zeker, dat doe ik eiken avond," zeide de overste zoo kalm mogelijk, terwijl hy dacbt„Aha I Dat is het begin der ovatie" en zyn hart heviger klopte voor betgeen nu komen zou. Weer keken allen elkaar aan, ali wildeu ze zeg gen „Gelukkigby weet het al en dus behoeven wy 't hem niet meer te zeggen." „En wat zegt u er van?" vervolgde de eerste spreker. De overste werd ietwat verlegen 't was toch we' wat vreemd, dat hijzelf moeBt zeggen wat hjj van bet berichtje dacbt. Misschien hadden de beeren bet niet gelezen misschien ook geloofden zjj bet niet't kon ook best, dat zjj bet niet oomme-il-faut vonden, dat zyn naam in de courant stond zelfs oud officieren hebben te dezen opzichte een ietwat ver ouderde beschouwing. „Dat is V' dacht de overste »ce willen weten boe ik 'tvind, dat ik met naam en officier van het 5e regiment infanterie wordt I op 11 Augustus (bij ongunstig weder, den volgenden dag) in de omstreken van Amers foort weder een kader-manoeuvre gehouden. Bij Kun. besluit is aan kapitein D. J. Hein- sius, van het 5e regiment infanterie, op zijn verzoek met ingang van 16 Juni eervol ont slag verleend uit den militairen dienst or.der toekenning van pensioen en is hij bij het reserve-personeel der landmacht benoemd tot majoor-commandant van het 48de landweer district, met standplaats Amersfoort. Tot majoor-commandatU van een land- weer-distriit zijn o.a. mede benoemd de kapiteins A. Dozy, van het 4e regiment in fanterie, en jbr. D. Barchman Wuytiers, van het regiment grenadiers en jagers, onder scheidenlijk voor het 8ste en liet 31ste district, te Assen eu te 's Gravenhage. Luitenant F, J. J. baron Van heemstra, van het Ie regiment huzaren, wordt met ingang van 1 Juli overgeplaatst van Deventer naar Amersfoort. De heer W. F. G. L. Bot, thans te Wa- geningen, hoeft met gunstig gevolg afgelegd het examen boekhouden voor de practijk, gehouden vanwege de «Vereenigiug van lee raren in het boekhouden". Onder leiding van den commandeerenden De Minister van Staat, Minister van oorlog, br ngt in de sStct." No. 136 het volgende ter kennis van belanghebbenden: 1e. op ge lijken voet als in 1903 heeft plaats gehad, wordt bij voldoende deelneming ook dit jaar gelegenheid opengesteld tot het betrekken van een kamp in de Legerplaats by Laren voor jongelieden die toegelaten zijn tot de 4de of een hoogere klasse van een Gymnasium of een Hoogere Burgerschool, ol die op anderen grond aanspraak hebben op vrystelling van het toelatings-etamen tot het reservekader, dqn wel aan dit examen reeds hebben vol daan 2e. het onder 1 bedoelde kamp vangt aan op 4 Augustus e.k. en eindigt op 27 Augus tus d.a.v.3e. de deelneming aan het kamp geschiedt voor eigen rekening; 4e, jongelieden als bedoeld sub 1 dezer beschikking die voren genoemde Legerplaats wenschen te betrekken, moeten van hun voornemen schriftelyk doen blijken aan den Inspecteur van het wapen der infanterie en wel vóór 24 Juli e.k. De Voorzitter der examen-commissie voor de hoofd-acte deelt in de »Staats-Crt." mede, dat het schriftelijk gedeelte van het examen voor die acte niet zal plaats hebben op 28 Juni e.k., gelijk aanvankelijk werd bepaald, doch op Donderdag 30 Juni. Bij gunstig weder zullen de muziek-uit- voeringeD, dezen zomer op het terras van «Amicitia" te geven, morgenmiddag te half drie aanvangen met een matinee, daar de slafmuziek van het 5e regiment morgenavond een concert moet geven te Baarn. Het programma luidt: 1. „High Society", march Porter Steele. 2. Ouverture „Le barbier de Séville". Rossini. 3. „My Lady love", Walzer. Koaey. 4. Faniaisie de l'opéra „La dame blanche"Boeïldieu. 6. Ouverture „Manscboft an Bord". Von Suppé. 6. „Alla Stella uoufidenle", romance Robaudi. 7. „Klauge vom Rhein", gavotte Lataon. 8. Faniaisio aus der Oper „Stradella" Von Flotow. Dat is dus welgeteld vier concerten in éen week morgenmiddag Zuterdagavond door de «Amersfoortsche Muziek-vereeniging" onder directie van den heer J. A.Jochcms; Zondagmiddag matinee van nJubal", onder directie tan den lieer R. J. Hoffmanen Zondagavond van de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken. Natuurlijk houdt dit groot aantal muziek uitvoeringen vel band met het Groot natio naal kegel-concours, dat van 18 tot 24 dezer in de groote zaal en in de kegelbaan van sAmioitia" gehouden wordt. De prachtige lauwerkrans en medailles, sedert Zaterdagavond geëtaleerd door den goudsmid A. de Vries, hebben nu al wel kijkers in overvloed getrokken. En kennelijk óok velen, die in eerlijken kamp ze willen verdienen, want niet minder dan tachtig vijftallen zijn tot gisteravond in- toenaam in de courant beD gezet" eu hy zeide dus „Nu, als de heeren 'tdan willen welen, vind ik 't berichtje volstrekt niet onaangenaam integendeel, de wjjze waarop de redactie het berichtje heeft ingekleed, heeft me zeer aangenaam aangedaan en dat ik mijn best zal doen, de in mij gestelde vewachtingen na te komen, behoef ik wel niet te zeggenMaar wat hebben de heeren?" ging hy opganschanderen toon voort, toeu by de verbaasde gezichten zag en opmerkte, dat zy elkaar weer aankeken. „Wat heb ben de heeren toch?" Weer een pyulykesiilte.Toen zeide majoor Sperlich „Ikgeloof, overste, dat de heeren gaarne soudeD willeu weten wat u denkt over het andere berichtje. Dat de „Beberswalder" uw benoemingen vermeldde, heeft ons allen Datuurlyk recht veel pleizier gedaan, maar, als gezegd, hebben allen zich bij 't lezen van het andere berichtje afgevraagd wat u daarvan wel zou zeggen, of u 'twel aardig zoudt einden, niet meer de eenige oversle in 't stadje te zyn. U weet, dat reeds Homerus zeide „Eén zal uw heer zijn." U is onze chef en wij gevoelen ons allen best onder uw hoede; het is u gelukt, niet alleen onder de oud-officieren maar ook in de heeU stad populair te worden en we gunnen u dat van gaDscber harte; ook ons zou 't veel aangenamer zyn geweest als u de eenige overste was geblevenvoor twee is de stad te klein". Terwjjl de overige heeren den majoor telkens bij vielen, zat de overste als verstomd den spreker met groote oogen aan te staren en viel hij hem eindelijk in de rede met: „Maar waarover hebt u 't toch? Ik begrijp er geen woord van ik weetniet wat u bedoelt." „Maar u zeide tocb, dat u de courant gelezen hebt", zeide de majoor verwonderd en vervolgde „Er staat immers in, dat overste Von Dornbach, over wieu we onlang nog bij u aan huis hebben gesproken, binnen kort te Beberswalde komt wonen". De overste w«b perplex. Daar hadtja 'tnu.Doru- baoh te Beberswalde. Hij bad het gevoeld, by had het geweten zoodra er over hem werd gesproken. Nu wist hij ook waarom by dien avond zich zoo vreemd had gevoeld en waarom by 's nachts van hem had gedroomd. Over een paar dagen zou hij al hier zyn. En wat dan? Dan zou de worsteling beginnen de burgelrijke tegen den adellijke, de infanterist tegen den garde-cavalerist. De overste had reeds in het Officiersboekje nagezien, dat hij, de infanterist, de oudste was en dat gaf hem eenigen mood, maar toch ook wiat hy, dat onder gepensionneerde officieren er geen sprake meer is van bevelen en gehoorzamen; 't zou er dus op aankomen wie den grootsten aan hang kreeg die zou de baas zijn. Hij keek naar de heeren die om heriJ heen zaten en dacht aan de eerebaamjes welke hij in de stad bekleedde, maar óok aan de trouweloosheid van daag „Hosannah" en morgen „kruist bem". Zoudeu zij hem trouw blyvnn of zouden zij hem afvallen en naar Dornbaoh overloopen? Voor de eerste maal speet het hem, naar Beberwalde gekomen te zijn. Een lichtstraal was 't, dat er geen enkel huis te huur was; hij las immers alle advertenties en al in weken werd geen enkel huis te huur aangeboden. Eer er een nieuw huis zou zyn gebouwd, zouden er heel wat maanden moeten verloopen. Zoo lang zou Dornbach 'tniet uithouden in het.DeutzcheHaus" en zich nog weleens bedenken en zich hier niet metterwoon vestigen. Verlucht ademde hy op; 'tgevaar was geweken, maar by wilde toch niet lateu merken, dat hij er bnug voor was geweest en zeide dus eindelijk: „De tijding heeft, gelijk de heeren kunnen deuken, ook mij ten zeerste verrast, doch ua rjjpe overweging •.andaar mijn lang zwijgen zie ik toch niet in, waarom we ons niet hartelijk zouden verbengen over de komst van een nieuwcu kamerand. Ik zal bent ten minate hartelijk welkom heeteu en u alleu, als ik-'twel heb, eveuzoo." Maar 't gelukte hem geenszins, de anderen die mouw aan te naaien. Zyn lang zwygen en zijn ontsteld gelaat hadden hun maar al te goed doen zien, hoe hy er over dacht. Gelijk wel van zelf spreekt, werd den heelen avond gesproken over overste Von Dornbach en dit maakte overste Von Keltier zóo uerveus, dat by van zijn stoel opsprong telkens als hjj den naam hoorde uitspreken. Het allerliefst ware bjj onmiddellijk huiswaarts ge gaan, doch hij bleef een uur langer dan gewoonlijk om den schijn te vermijden als ware het gesprek hem onaangenaam. Toen bjj thuis kwam, hadden de dames reeda gesoupeerd. Zij baddeu niet kunnen begrijpen waarom hjj zoo lang was weggebleven, maar toen hjj vertelde van Dornbach, vonden zy het zeer verklaarbaar, dat hij zoo lang was weggebleven en had getracht zooveel mogelijk te hooren. Zij waren geen van beiden erg gesticht over het nieuwtje. „Wij baddeu toch maar te 3erlijn moeten blijven", meende mevrouw Von Kettler eindelijk „ik vrees, dat we allerlei onaangenaamheden zullen krijgen. We moesten maar uaar Berljju terug „Nooit 1" riep de overste „Jamais de ma vie 1 Ik heb menigen veldslag meegemaakt, maar beu nog nooit op de vlucht gegaan en ook hier zal ik het veld evenmiu ruimen. Ik zie ook volstrekt niet in. dat we 't niet goed samen -.ouden kunnen vinden. Als wij hem vriendelijk ontvangen, zal hij er niet aan denken, ons onaaugenaam te zijn en bovendien hjj is er nog niet. Wjj moeten deu tjjd, die ons nog rest, besteden cuu onze positie te bevestigen, gelijk een veldheer doet als hij een aanval verwacht Ik heb zoowel in don oorlog als bij manoeuvres al voor heel wat warmer vuren gestaan." Hjj pakte nu uit over zijn beldeudaden eu kwam zoodoeude op den cavalerist Weygr. „O ja, it propos, wat ik nog zeggen wilde" vervolgde hij „ik bad nog byna vergeten, dat do jonge Wejjer hier is, thuis bjj zjjn ouders; hij is gestort met zjjD paard". Hilda bad eerst vroolijk opgekeken, doch zat nu doodsbleek haar vader aan te staren „Gestort?" vroeg zy „En heeft hy zich ernstig bezeerd „Stel je gerust" plaagde baar vadet- „hjj heeft maar ecu voet verstuikt en zal over een paar weken wel weer dienst kuimen doen. Maar waarom trek je je dat zoo aan Wat gaat die luitenant je aan Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1