No. 5518. 53e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. UITGAVE FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. tranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telëphoon 19. Zij die zich niet 1 JULI abomieoren, ontvangen tot dien datum alle nummers GRATIS. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. G en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van bet publiek, dateendoor P. van ACHTERBERGH en J. R. van 't HOF in gediend verzoek, met bijlageu, om vergunning tot het plaatsen van ecu gasmotor van 4 paardekraohten, in bet perceel alhier gelegen aan de Pieter Both- straat, bij hel Kadaster bekend onder Sectie B. No. 290G, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 7. Juli aanstaande, des voornaiddags te half elf ureu, gelegenheid ten Raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Ge meentebestuur of van ceu of meer sijuer ledeu, be zwaren tegen bet oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 23 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJ TIERS. Da Secretaris, B. W. Th. SAND BERG. Door kerkvoogden en nolabelen der Ned. Hervormde kerk hier is naar aanleiding van bet nieuw ingediend concept voer bel Alge meen reglement op de organisatie van het bestuur der kerkelijke goederen en fondsen in de gemeenten een adres verzonden aan de Algemeene synode der Ned. Hervormde kerk, waarin adressanten opmerken 1. dat de scheiding tusschen bestuur en beheer, die reeds tijdens de Republiek der Vereenigde Nederlanden bestond en in 1816 door Willem 1 in zijn bekende reglementen niet is gewijzigd, een historisch recht van bestaan heeft verkregen en in 't belang der zaak behoort te blijven bestaan; 2. dat bij misbruiken in het beheer, van art. 21 Hoofdstuk I van 't Algemeen regle ment op het bestuur en van artt. 14, 15, 16, 27, 36 van 't Algemeen reglement op het be heer kan worden gebruik gemaakt; 3. dat bet principieel bezwaar, omtrent de rechtsgeldigheid van het optreden der Synode als wetgever in deze, steeds bestaat als bewijs dezer bewering is U.H.E. in 1898 in zijn geheel en in 1901 een extract toege zonden van het rechtskundig advies van mr. J. van der Leeuw alhier 4. dat de Provinciale en Classicale bestu- PENSIONOPOLIS. 81. H|j begon nu in te zieu, dat bjj toch wel wat erg bad doorgeslagen en was boos op zichzelven, maar nóg boozer op Hilda, die hem nu alweer plaagde en bg zeide dan ook .Wat scheelt er toch aan vandaag kan men geen ernstig discours met u voeren. Ik verheugde mij zóo op uw komst en nu is u zoo weinig vriendelijk". „Ik zal me verbeteren" antwoordde zij en werke lijk babbelde ze nu met hem door zonder hem nog meer te plagen. „Hoe is 't mogelijk" hoorden zjj opeens mevrouw Von Kettler zeggen „ik heb nooit vermoed, dat er ook te Beberawalde armoede werd geleden ik dacht, dat iaën die alleen iu groote steden aantrof". Ue vrouw Weijer had haar verteld van sen arm gezin, dat 'sochtends bij baar was geweest om steun. Zeer in tegenstelling met mevrouw Wejjer was mevrouw Von Kettler niet erg weldadig; zij was xelfa zeer egoïst en ging van de ineening uit, dal ieder maar zelf er voor moest zorgen hoe bij door de wereld kwamvooral verkondigde zij schoone theorieën ten opzichte ven arme gezinnen met veel kinderen een van baar stopwoordjes daarover was „ik dank je wel, premies uit te reiken voor een groot aantal kiuderen". Maar om toch baar scherfje mee aan te dragen, was zjj lid van een vereeniging tegen bedelarij e" bad, naar haar stellige overtuiging, daarmee alles gedaan niet alleen om in bet stadje voor zeer weldadig door te gaan maar ze was dan meteen voor een paar Mark per jaar van al het gebedel en gegeef aan de huisdeur af en kon dus haar hoofd ren en vergaderingen de gemeenten wel vertegenwoordigen in zake de geestelijke be langen, omdat zij als zoodanig zijn gekozen en aangewezen; maar niet in zake de stoffe lijke belangen, omdat de eiscüen te veel uit- eenloopen en de afgevaardigden niet aange wezen worden door de stemgerechtigde leden en daardoor geheel onbekend zijn met den toestand der kerkelijke goederen en fondsen in andere gemeenten, waarvoor zij als be heerders zouden moeten optreden, of be stuurders zouden moeten benoemen. In ieder geval wordt hierdoor geen beter beheer ge waarborgd; 5. dat de onafhankelijkheid der beheerders verloren gaat door inmenging der Provinciale kerkbesturen, der Classicale vergaderingen en der Kerkeraden, volgens artt. 22, 23, 51,52, 53, 55 en 59 van het nieuwe ontwerp. Die onafhankelijkheid is gewenscht voor de per sonen zelveti, die geacht worden in zake het beheer de geheele kerkelijke gemeente, te vertegenwoordigen, welke wordt het ont worpen reglement wet in een toestand van curateele komt te geraken. Üok is be stendiging dier onafhankelijkheid noodig uit eerbied jegens het nageslacht, dat van het voorgeslacht de vele goederen en fondsen, met een bepaalde bestemming bijeengebracht, rechtens ongeschonden uit de handen dei- wettige beheerders ontvangen moet; 6. dat zoo dit ontwerp tot wet wordt ver heven, de Synode een groote verantwoorde lijkheid op zich laadt, door liet uitlokken van processen, verwarringen in de fondsen, schor sing van betalingen tijdens de procedures, beroeringen in de gemeenten, alles strek kende tot meerdere verbreking der zoozeer gewenschte eenheid in onze kerk en ten na deel» van de kerkelijke goederen en fondsen en eventueele erflatingen of vrijwillige bij dragen. Na al die overwegingen is de vergadering van oordeel, aan de Synode met den meest rnogelijken ernst te moeten ontraden het in gediende ontwerp tot wet de verheffen: 1. omdat in het ontworpen reglement de historisch gevormde en de nog steeds ge wenschte onafhankelijkheid der beheers-col- leges niet voldoende wordt geëerbiedigd; 2. omdat aan de Synode het recht niet kan worden toegekend, eenig reglement op het beheer vast te stellen; 3. omdat door den grooten invloed, aan de kerkbesturen toegekend, de zelfstandig heid der beheerders van de kerkelijke goede ren en fondsen verloren gaat, en een beier beheer niet gewaarborgd als de controle of het beheer aan oningewijden wordt opge- geruat neerleggen. Het droeve tafereel, dat mevrouw Weger haar had geschetst, had baar dan ook rolIcomen koud gelalen er was wel veel ellende on armoede in de wereld, maar dat was toch je schuld niet en al gaf je nu zoo af en toe aan den eenen of anderen armon drommel een paar Pfennige, dan waren anderen, die 'tóok hard te verantwoorden hadden, daarmee tóch niet ge holpen. Toch luisterde zij ditmaal aandachtig toen mevrouw Weijer vervolgde: „Werkelgic, er is hier veel armoede, mevrouw, zelfs heel veelde loonen zijn hier laag en de ifouingen duur er zijn bier veel tranen te drogen". „Waar is dat niet niet geval vroeg mevrouw Von Kettler, met alle geweld een zucht slakend „maar toch wil ik graag voor die arme menscheu doen wat ik kan. Zendt u die vrouw eens bij me, dan zal ik haar een maaltje eten meegeven en mis schien vind ik hier of daar nog wat goed, dat we zelf niet meer dragen". 't Sloeg éen uur en nu viel het haar plotseling in, dat zij niet langer kon bljjveu. Zjj zouden een gast krijgen en dus moest zg even in de keuken helpen. Zij stond dus op om afscheid te nemen en wenkte Hilda, mee te gaan. „Tct ziens, lieve mevrouw. Ik hoop, dat u nu niet meer zoo lang zult wachten. Kom eens een avondje". „Ja, doet u dat" toido de jonge Weijer eu mevrouw Von Kettler knikte* ten teelten van goedkeuring en zeide „Heel gaarne, lieve mevrouw; misschien is u wel zoo vriendelijk ons te doen weten wauneer u 'dat 'E best schikt". „Zoudt u maar niet dadelük den dag bepalen vroeg de luitenant. „Vanavonff bijvoorbeeld Hij vond Hilda zóo lief, dat hij haar 't liefst maar te dineeren bad gehouden, niet alleen nu, maar iederen dag. dragen 4. omdut door de vele moeilijkheden, dte bij de aanneming van het concept te wachten zijn, het kerkelijk leven tiög meer zou kwijnen en daaronder zeer zeker ook de stoJTelijke belangen zouden lijden; 5. oindat een college van kerkvoogden en notabelen dat in zijn beheer de geheele kerkelijke gemeente vertegenwoordigt en als zoodanig van haar ter uitvoering op zich neemt een mandaat, naar de strekking, be- teekenis eu met de gevolgen van het be staande reglement, in verband met de traditie, d.i. absolute onverenigbaarheid van be hartiging der geestelijke-en stoffelijke belangen der gemeente onder éen (hetzelfde) bestuur onbevoegd is, zich neer te leggen bij, noch mede te werken tot een r glements- wyziging, waarbij de strekking en het wezen van dit mandaat geheel te niet gaan, door dat liet beheer in andere handen zou over gaan door toedoen van zoodanig beheers- college, zonder daartoe van het rechtsbevoegd lichaamde kerkelijke gemeente— als eenige en onbeperkte eigenares der goederen en fondsen, opdracht bekomen te hebben. Nu in de ressortale vergaderingen men geheel tot overeenstemming is gekomen en de wenschelykheid is gebleken om voor Amersfoort en Drente éen opperrabijn te benoemen, is de zaak in handen gesteld van de Centrale commissie voor de zaken van den Israelietischen godsdienst. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Woensdag weder niet plaats hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrieken verg alert hedenavond te 8 uur ten Raad- huize. De temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool was zoowei gister- als hedenochtend te 7 uur 60° F. Aan het hoofd van dit nummer komt reeds voor de kennisgeving nopens den motor dien de ondernemers willen plaatsen tot verbete van de waterverversching. 't Moet gezegd, dat zij niets onbeproefd laten om het publiek te gerieven. Mr. I. J. Dermout heeft aan de Indische inrichting te Leiden met gunstig gevolg af gelegd het examen voor den dienst bij de rechterlijke macht in Oost-Indië. De lieer I. van Daal legde aan de Gemeen telijke universiteit van Amsterdam met gun stig gevolg af' het theoretisch geneeskundig examen. Uitslag van het eind-examen van het Gym nasium te Amersfoort. Geslaagd alle leerlingen, en wel voor A de heeren: K. de Bel, G. K. van der Horst, J. Muller en A. Th. Neeb en voor B de heeren: J. Spijkerboer en W. J. de Vry. Eén extraneus werd afgewezen. Uit alleszins betrouwbare bron vernemen we, dat tot commandant van het 10e >gi- ment infanterie wordt benoemd de luitenant kolonel J. W. Draaijer, van het 6e regiment. Kapitein J. A. F. Keetell, van het 5e regiment infanterie, is eervol ontheven uit zijn functiën als kapitein voor speciale diensten en belast met het bevel over de compagnie-, vroeger door majoor D. J. Heinsius gecommandeerd. De bij het korps nieuwbenoemde kapitein L. E. W. van Albada is bestemd om op te treden als kapitein voor speciale diensten. Programma der muziek-uitvoering bij gunstig weder Maandagavond te 8 uur te geven door de Amersfoortsc.he Muziek-vereeniging" onder directie van den heer J. A. Joch ems. 1. MarsohKessels. 2. Ouverture „La parure" Werkman». 3. „Baiser d'adieu", wals Holztrager. 4. Faulaisie „Roméo et Juletle" Bril leus. 5. MarchPreckber. 6. Ouxerture „Marie Henrietta". Montage. 7. „AlTe negen!", kegelaars- feestmarschVan Aaken. 8. Potpourri populaireRenaud. Finale. Maar zijn moeder ging er niet op in. „Vanavond zal 'tniet gaau, lieve mevrouw; mijn min komt eerst heel laat thuis eu is dan altijd heel moe van de reis. U weet hoe de mannen zijn". Mevrouw Von Kettler trok een gezicht, dat heel duidelijk te verstaan gaf: „óf ik 't weet". Men sprak af voor een avond in de volgende week en nam voor de tweede maal afscheid. „Adieu, mijnheer Weijer" zeide Hilda „van harte beterschap. Zorg maar, dat u spoedig weer to paard komt en lees dat engelsche reglement nog maar eens door, dan zult u zien, dat „AU right" toch niet heelemaal beteekent „op de plaats rust". „Allright" is de engelsche vertaling van do u misschien niet geheel onbekeude uitdrukking. „Es ist erreicht" en ik zei dat omdat u uw knevel naar de laatste mode trachtte op te draaien". De luitenant tg>k een ontzaglijk dom gezicht hij was woedend dat bij, of schoon nij nauwelijks kou gas:i, in deu val was geloopen, die Hilda had gesteld, maar 't meest boos was hg er toch over omdat bij niet wist of Hilda nu de waarheid zeide, dan wel of zg hem weer plaagde. .Gelooft nu werkelijk, dat ik dat niet wist?" wilde hij vragen, maar toen hg dezen uitweg bad gevonden om op fatsoenlijke wijze te retireeren, hadden de dames de kaïner reeds verlaten eu bleef hem niet anders over dan naar een der ratnen te strompelen en hen na te kijken. „'i Is toch tuaar good, dat zo vanavond niet terug komt" dacht hij, 't Heeft me tevens geleerd, niet zoo vlug te zijn' met mijn invitaties." Middelerwijl schreden moeder en dochter den huis lijken haard en de articbokken te gemoetmet ze keren schrik merkte mevrouw Von Kettler, dat Hilda nipt zóo opgetogen was over het bezoek als I zij wel had verwacht. Eindelijk antwoordde zij op een der vele vragen I „Hij is nog zoo jong, mama, en ik kan het niet Da vendu-meesters verzoeken ons te ver wijzen naar de advertentie in dit nummer betreffende de belangrijke kunstveiling, welko aanstaanden Donderdag in De Arend" wordt gehouden. Bij de ten Raadhuize gehouden aanbe stedingen werd ingeschreven als volgt voor hel maken van een waterdichten beer- kelder op het terrein, kadaster Sectie A. 871, aan den Lageweg voorbij den Liniedijk, door T. van Daal, f1140J. van Keulen f 1053.52; J. C. van Eijbergen f1027; E. de Bruim, te Hoogland, f981; J. vau Harpen, f957; J. Wildeman, f935; H. Lablans f851.41; en C. Ruitenberg f777; voor het maken van drie dukdalven, bet herstellen van éen dukdalf en het maken van een nieuwe houten brug in het Trek pad langs- de Eem, bij het sHaventje", door: F Pommer, te Hoogland, f1339; J. Pommer, te Eemnes, f 1290J. van Harpen, f1168en G. Wassing, f995; voor bet vernieuwen van vier vakken werf- muur, samen lang 54 M., ep een steenen helpen, maar ik geloof óok, dat hg uiet bepaald tol de slimsteii behoort". Hevig verschrikt bleef haar moeder even staan. „Maar. kind, was is dat uu? Hoe kom je daarbij? Dat hij jong is, hindert toch niets en 't wordt boven dien met dun dag beter; en dat hg misschien niet zoo héél knap is, ja iedere luiteuant kan toch maar geen veldmaarschalk worden. En, geloof me, Hilda, of eeu man knap is of niet doet niets af voor 't huwelijk; hoofdzaak voor een gelukkig huwelijk is, dat de man een gentleman is en dat is de jonge Weger. Ik zeg 'tje en het oog eener L.oedsr ziet •cherp." Hilda sprak niet tegen, maar viel haar moeder evenmin bij; het bezoek bad haar werkelijk ont nuchterd. Zij bad zich den jongen huzaar vroolgker en geestiger gedacht en had gemeeud, dat hg geval genoeg sou wezen om aen geestig woordgevecht te voereu en zg had nu bemerkt, dal hij niet éen en kele maal een geestig antwoord had gegeven en altijd met een uitvluciuje er ticb bad af gemaakt; neen, toen iu T rijtuig wa» hij haar toch heel anders voorgekomen. Zjj riep zich bet geheele gesprek weer voor den geest; geen enkel verstandig woord. En toch interesseerde bij haar; lief had ze hem niet, mui toch vond zjj hem wel aardig en speet bet haar geweldig, dat hij haar zoo was tegengevallen. Maar misschien was dat wel te wijlen aan de tegenwoordig heid der beide moeders; misschien ook was hg zieker dan zij wel dacht. Hoe langer Hilda nadacht over het bezoetc, des t6 meer verheugd was zjj, hem weer gezien te hebbenmaar toch wilde het gevoel van onvoldaanheid baar niet verlaten. Zwijgend ging ze naast haar moeder voort, dank baar, dat deze haar uiet meer lastig viel met vragen.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1