Stadsnieuws. Gemengd nieuws. taald met een prysverhooging van 20%, maar veelal zelfs van 100 voor hel andere publiek. Kr wordt dus van het Diet Beurspubliek een onevenredig hoog ofler gevraagd voor het bezorgen van een betrekkelijk klein voer deel aan het Beurspubliek. Eindelijk ls er nog een derde wijziging van eenig belangde invoering van z.g. avis téléphouiques. «By eik Rijkstelepboonverkeer of Rijkstelegraafkantoor kan, tegen betaling van 10 cent, een telephoon-oproepingsbericbt worden aangeboden, «lienende om een per soon, wiens perceel niet telephonisch is aan gesloten, te verzoeken zicli per lelephoon iu gemeenschap te stellen met den afzender van het oproepbericht." Dit beduidt in elk geval een verbetering. Of het echter een belangrijke verbetering is Om daarover met stelligheid te laten oor- deelen, zou hel artikel duidelijker moeien zijn. »Bij elk Rijkstelephoonbureel of Rijks telegraaf kantoor" Dus moet een aange slotene toch eerst naar het lelephoon of het telegraafkantoor gaan om iemand op te roepen Kan het oproepen niet van de wo ning van den aangeslotene uit geschieden Zoo neen, dan is de maatregel van uiterst weinig beteekenis. En beduiden de aanhaalde woorden boven dien, dat men in 't vervolg ook telegraaf kantoren die in 't Rijks-telephounnet opge nomen zyn, voor publiek telephoongebruik openstelt Dat zou waarlyk belaugryk wezen maar wij twijfelen er sterk aan, daar dit anders toch wel niet zoo terloops zou zijn ingelascht iu een artikel over oproepberichten. Toch moet o. i. in deze laatste richting, in liet openstellen van de telegraphische te- lephoonstations ook voor rechtstreeksch ge bruik door het publiek, voor een goed deel de uitbreiding van het interlecale telephoon- verkeer worden gezocht. Het is ongerieflijk en noodeloos belemmerd, dat men aan een postkantoor of hulppostkantoor ten platte- laude, dat telephonisch is aangesloten met tiet telegraafkantoor in een plaats waar een locaal net bestaat, wél telephoonberichten kan aanbieden in telegramvorm, die dan door de ambtsnamen worden overgetelephoneerd, maar niet zelf telephoneeren kan. Wij meen den, toen de Telegraaf- en teleplioonwet in de Tweede Kamer werd behandeld, dut het dien weg op wilde, maar bij het nalezen van de Handelingen" bleek ons, dat Z.Ex. alleen schijnt te hebben gesprokeu van het «vestigen'' van interlocals telephoonkantoren en dus niet bepaald het oog te hebben gehad op liet »bêsteinmen'' van de vorenbedoelde telep- hoon-telegraafkantoren voor rechtstreeksch telephonisch gebruik door liet publiek. Zoolang echter o.a. op die wijze, de gelegenheid tot interlocaal telephoneeren niet belangrijk wordt vermeerderd en zoolang men zoo spaarzaam omgaat met meervoudige draadverbinding, zoodat men zeer lang moet wachten op het vrijkomen van den draad, zal het intercom munaal telephoneeren een niet aangename bezigheid blijven. Tariefsherzieningen als de thans uitgevaar digde, zullen vermoedelijk ook niet bevorder lijk zijn aan vermeerdering van het verkeer. Ter classicale vergadering der Ned. Herv. Kerk, gisteren alhier in de St. Joriskerk ge houden, stelde de heer Nahuijs, pred. te Zeist voor om in beginsel te besluiten tot afvaar diging van e n Dienaar des Woords tot de heiden wereld van wege de classis Amersfoort en tot het benoemen eeuer Commissie om dienaangaande een rapport in te dienen bij de eerstvolgende vergadering. Dit voorstel, bedoelend dus kerkelijke zending naar den eisch van Gods Woord, werd krachtig ondersteund door de predi kanten Van Aalst en Vellenga en na eenige discussie aangenomen met algerae ne stem men, Tot leden der Commissie van advies en voorbereiding werden benoemd de hoeren Van Aalst pred. te Amei-stoort, Meulenbelt pred. te Baurn, Nahuijs pred. te Zeist, Postma pred. te Blauwkapel en Vellenga pred. te Nieuw-Loosd recht. De Centrale commissie tot de Algemeene zaken van het Israelietisch kerkgenootschap heeft goedgekeurd de aanvrage van de res sorten Meppel en Amersfoort om éen ge- meenschappelykeu rabbijn te benoemen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins vertrekken Zaterdagochtend te 9 uur van »Hct Luo" naar Schwerin. Verzoekschriften, voor H. M. bestemd, moeten op de gewone wijze worden ver zonden aan het Kabinet der Koningin, te 's-Gravenhage. De Eerste Kamer is voornemens, in de week na baar bijeenkomst op 5 Juli afdee- liogswarkzaamheden te verrichten en dan de duarop volgende week, dus tegen 11 of 12 Juli, de behandeling der Hooger Onderwijs wet aan te vangen. De interlocale telephoon-regeling, waarvan sprake is aan het Hoofd van dit nummer, wordt met ingang v«u 1 Juli ingevoerd. By de herstemming voor de Provinciale Staten in dit gewest werden in district: Utrecht I heckozen prof. J. de Louter en mr. I. van Lier, beiden aftredende liberalen. Utrecht II herkozen de heer IJ. A. van Beuningen dr. B. Reiger, eveneens aftredend liberalen, en werd gekozen de heer J. Gryns (anti-rev.) In de Staten hebben dus thans zitting 19 anti-revolutionnairen, 9 Rooinseh-Katholie ken, 12 liberalen en 1 vrijzinnig-democraat. Door de Gezondheids-commissie is een schrijven gericht tot de zuivelfabrieken in haar ambtsgebied met het verzoek, in hun leveringsvoorwaarden een bepaling op te nemen, dat het leveren van melk uit huizen, waarin besmettelijke ziekte heerscht met een zware gpldboete zal worden gestraft. Het aantal nieuwe kiezers, dat zich heeft aangemeld, om gebracht te worden op de kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken bedraagt 45. In de te Amsterdam gehouden Algemeene .-gadering der Remonstrantsche Broeder schap bracht prof. Groenewegen een woord van diepgevoelde hulde aau de nagedachtenis van ds. M. W. Scheitema, èn als emeritus predikant èn als weezenvriend. De heer H. de Jong, oud-leerling van het Gymnasium hier, heeft aan het bijzonder Gymnasium te Rolduc met gunstig gevolg afgelegd het toelatmgs-examen voor een Rijks universiteit. Onze vroegere stadgenoot de heer J. J. van Helsdingen adspirant-controleur te Indië, is tot controleur bevorderd. De temperatuur van het water in de Nieuwe Zwemschool was gisterochtend te 7 uur 58° en hedenochtend 59° Fahrenheit. We ontvingen »het eerste vel druks der" Catalogus van oudheidkundige vereenigïng «Fléhilé". »Op ongeregelde tijden hoopt (het Bestuur) die telkens op gelijke wijze te ver volgen. Bij het laatste vel zal register en om slag worden gevoegd". Laat ons beginnen te hopen, dat we dit laatste vel nimmer zullen ontvangen, doch dat daarentegen elk jaar de reeds zoo belang rijke verzamelingen door schenking, aankoop en bruikleen zóu zullen toenemen, dat erin de eerste eeuwen van een laatste vel geen sprake kan zijn. Juist daarom zouden we in overweging willen geven, de bladen niet te pagiueeren, doch de vellen van een custode te voorzien na eenigen tijd kan dan een kort zaak-regis- terje volgen, dat althans eenig nut kan hebben voor lien die den catalogus -r- moest hier niet staan inventaris? in boekvorm willen bewaren. De meesten echter, de zuster-vereenigingen en de personen die zich interesseeren voor verzamelingen als deze, zullen den even oud- modischen als onpractischen boekvorm niet behouden, doch de, Iaat ons zeggen, titels op strooken stevig papier ol dun carton plakken en er een zoogenaamdenfcöartl-catalogus van maken. Daarom is 't ook jammer, dat de pagina's aan weerszijden zijn bedrukt. Het tot dusver ontvangene, bevat «Kaar ten, betrekking hebbende op de gouwe Flebite'' (een andere spelling dan op het begeleidend brietje)«Algemeene kaarten", waaronder zelfs vau Barbarije, Nigrilië en Guinea «bodem" «voorwerpen van voor- Germaanschen,Germaanschen,Germaanschen en Roineinschen oorsprong" en urnen, enz., gevonden buiten de gouwe Flebite". 't Wil ons óok vreemd voorkomen, dat onder elk nummer de naain voorkomt van hern of haar die 't voorwerp schonk of in bruikleen gaf. Als aansporing om 't goede voorbeeld te volgen De leden en de zuster- vereenigingen vinden dat in de Jaarverslagen en, om plaats te winnen, had men beier ge daan, door achter de, soms zéér korte be schrijving te zetten bijv. V 83, 5, waaruit de ingewijde aanstonds leest Versiag 1883 bladzijde 5; de noot onderaan de pagina ware dan tegelijk overbodig geweest en nog na jaren zou men niet behoeven te wijzigen. Nu reeds heeft A 9 «geschenk van" en A 13a «geschenk van wijlen". Intusschen we juichen deze proeve ten zeerste toe moge zij 't werkelijk zoo belang rijke Museum ten goede komen. De commaudant der 2e divisie infanterie heeft bepaald, dat wanneer een paar schoenen van een ranse ld ragende in den maak is, deze in plaats daarvan een blokje hout van het gemiddeld gewicht dier schoenen in den ranse! moeten meedragen. De bij liet 5e regiment infanterie nieuw benoemde kapitein L. E. W. van Albada blijft tot na afloop van dezen cursus leeraar aan den Hoofdcursus te Kampen en wordt dan gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool. Aan het overgangs-examen bij den Hoofd cursus hebben o. a. voldaan de sergeanten F. C. Feuerstein, J. L. Hamel, D. D. van Nahuijs, P. C. Willod Versprille, H. F Schofaerts. G. A. J. Beukers, en G. G. P. de Reuver allen herkomstig van den cursus by het 5e regiment infanterie. Reserve-adjudant-onderofficier J. C. van Aken, van het 5e regiment infanterie, is, in verband met zijn aanvraag om te worden be noemd tot reserve 2e luitenant-kwartier meester, werkzaam gesteld ten bureele van de hoofd-administratie van het korps. Sergant J. Schouten, van het 5e regiment infanterie, wordt met ingang van 1 Juli aan gesteld tot sergeant-schry ver ten bureele van den Provincialen adjudant in Noord-Brabant. Ritmeester J. M. Benleyn, thans van het 2e regiment huzaren, is belast met een zending naar Zwitserland tot het bestuleeren der zoogenaamde paarden-militie daar te lande. De No. 150 bevat een Kon. be sluit van 10 Juni 1904, tot nadere wijziging van het Kon. besluit van 1 April 1902, houdende vaststelling van de eischen van militaire bekwaamheid en lichamelijke ge oefendheid, bedoeld in art. 104 der Militie- wet 1901. In de mededeelingen van de «Koninklijke Voreeniging van gepensionneerde onder officieren en minderen van het Ned. leger," van 4 Februari kwam o.a. voor, dat ver in: sdel ijk de uitkeeriugen voortaan zullen plaats hebben op 31 Augustus (geboortedag van H. M. de Koningin), 17 November (ge denkdag van Nivrlands onafhankelijkheid), 19 Februari (geboortedag van wijlen Z.M. Koning Willem den Derde). Aangezien in de Statuten der vereeniging slechts twee uitkeeringen per jaar worden bepaald en het aan Hoofdbestuur wensehelijk voorkomt, nu liet bedrag der uitkeeringen allengs grooter werd, het totaal-bedrag aan den bijslag te verdeelen, is thans bepaald,, dat op 31 Augustus van ieder jaar, slechts een voorschot zal worden verstrekt op de uitkeeringen, die tot dusver in de maanden November en Februari plaats hadden. Dit voorschot zal bedragenvoor de bij slag genietende leden, die in den graad van onderofficier zijn gepensionneerd f50; en voor de overige bijslag genietende leden f30. Voor alle weduwen blijft de uitkearing zoo als tot dusver gebruikelijk was in de maanden November en Februari. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. N. ter zake van dienstnemiug met zooge naamde valsche papieren tot éen jaar ge vangenisstraf. De collecte voor het Sanatorium «Oranje Nassau-oord" en het «Emma-fonds" dier stichting heeft te Bunschoten slechts f46 opgebracht. Om voorioopig te voorzien in de kosten van den aanleg der electrische verlichting heeft de Gemeenteraad van Soest onlangs besloten, een zg. verlichtings-belasting in te voeren. Deze belasting heeft echter bij een groot aantal ingezetenen bezwaar gevonden, zoodat zij zich per adres tot den Raad zullen wen den, rnet verzoek, genoemde belasting weder to willen intrekken. Het regiment genie-troepen, ter sterkte van 50 officieren en ongeveer 400onderofficieren en minderen, heelt hedenochtend de Leger plaats bij Zeist betrokken om daar tot 31 Augustus practische oefeningen te houden. In verband daarmee is heden het tele graafkantoor in »de" kamp geopend. Tegenspoed is een toetsteen zij werpt den een ter neer en verheft den ander. Ken nieuwe beweegkracht brengt ons een Amerikaansche uitvinding, die binnenkort in Europa zal verspreid worden. Het is een kleine turbine, die aan een kraan der water leiding wordt geschroefd en uiterst fijn is afgewerkt. Met ten koord zonder eind wordt zy verbonden aan een kleine dynamo en nu heeft men slechts de kraan der waterleiding open te zetten om electrische energie in huis te krijgen, die men voor verlichting zoowel als voor het in beweging brengen van kleine machines gebruiken kan. Als de turbiue losgeschakeld is, maakt hjj 8000 wentelingen in de minuut. Men kan dus zeer goedkoop licht en bewe ging kt ygonals het contract met do waterleiding dit gebruik van het water toe laat. Of is hier het perpetuum mobile gevonden Niet van bigamie, doch van quadruplogamie zou men moeten spreken in het geval van een adellijke dame, die dezer dagen te Weenen in hechtenis genomen is, omdat zij met vier levende mannen in wettigen echt verbooden was. De met zoo veel echtgenooten gezegende noemt zich thans Marie von Hervay-Kerck- berg, vrouw van den president van het district Mürzzuschlag. Zij is met dezen gehuwd na overlegging van een door haar valschelijk opgemaakt vonnis van een Rechtbank te Berlijn, waarhij zij van haar vroegeren man Hubert von Lützau was gescheiden en alle schuld op hem werd geworpen. Zij blijkt nu eigenlijk Bellachini te heeten en van obscure afkomst uit Charlottenburg te zijn haar vader is de bekende goochelaar. Haar ongelukkige echtgenoot no. 4, Von Hervay, is in afwachting van het vonnis in zijn betrekking geschorst en is uit wanhoop daarover plotseling gestorven. Alsof hij het kon helpen, dat hy de laatste schakel is in de lange huwelijksketen, die zijn handige echtgenoote voor zich heeft weten te smeden! Volgens het tijdschrift «Automobile" heeft de uitvoer van automobielen uit Faatikrijk in zes jaar een geweldige vlucht genomen, zooals blijken kan uit de volgende cijfers ln 1898 was de waarde 1 749 350 franc; in 1899 4 259000; in 1900 9 417 000; in 19J1 15 882000; in 1902 30 219000 en in 1903 50 892 000 franc. Een der grootste hotels van Europa is h.t Cecil-hotel, te Linden, tusschen het Stiand en Thames Embankment. Het werd geopend met racer dan 700 slaapkamers, besloeg een oppervlakte van meer dan twee bunder en kostte ruim anderhalf millioen pond sterling (18 millioen gulden). Na de uitbreiding, welke het heeft ondergaan, teli het nog hon derd slaapkamers meer. liet hotel Cecil heeft eetzalen, restaurant, •table d'hote- en verschillende kleinere eet zalen voor besloten gezelschappen van zes tot tachtig personen, en wanneer alle eet kamers gelijktijdig geheel bezet waren, zou den er 5000 personen tegelijk kunnen eten. Er zijn vijf groote keukens, met zestien for nuizen, die zóo kolossaal zijn dat de ijzeren bovenplaten het oppervlak hebben van een flinke keuken in een gewoon huis. Het restiurant kan 500 personen bergen terwijl de table d'hóte ae grootste van Europa is. Daar is men toch zeker een nummer. «Een »dubbelhartig" man niet in de beteekenis echter, die door Gustave Aimard's jagers eu woudloopers aan dat woord werd gehecht woont in het Italiaansche stadje Alessano (provincie Lecce). Deze dubbelhartige is een braaf en voortreffelijk man van om streeks 28 jaar, die echter door de natuur wat ai te mild bedeeld werd. Joseph de Maggio zoo heet hy heeft volgens de verkla ringen van die doctoren,die hem onderzochten, twee harten, éen, dat goed functioneert aan de rechterzijde, en éen dat niet werkt aan den linkerkant. Verder zit bij De Maggio de lever links, de milt rechts, en is de maag naar links verschoven. Het borstbeen is zeer open en zit lager dan bij normale menschen ook heeft de man twee ribben meer dan een gewoon sterveling. Deze zonderling gebouwde man, geniet een voortrefiijke gezondheid en werd wonder boven wonder goedgekeurd voor den dienst. Overigens moet De Maggio een schrander heer zijn, daar hij er reeds nu in geslaagd is, zooveel mogelijk voordeel te slaan uit zijn merkwaardige misvormdheid. De inan heeft n.l. zijn lichaam verkocht aan het Anatomisch Museum der Vereenigde Staten. In ruil voor zijn stoffelijk overschot leverbaar na over lijden ontving hij 20000 lire contant en nog 20 000, uit te betalen op zyn 45e jaar. Doch stel nu eens, dat de wondermenseh verdriukt of by een brand omkomt? Dan zijn de Yankees èn hun medische curiositeit èn hun dollars kwyt. Misschien echter heb ben zy De Maggio wel laten herverzekeren tegen brand- en waterschade. Alle lichaamsdeelen hebben volgens een Fransch geleerde een bijzonderen vorm, die ln overeenstemming is met de nationa liteit van den betrokken persoon, en dé voeten raakwn op dezen regel geen uitzondering. De Franschman heeft een langen, smallen voet. De Spanjaard daarentegen heeft een kleinen hoogen voet, en iedere goede Casti- laan is trotsch op zijn hooge wreef. De voet van den Arabier is buitengewoon hoog van wieef; de voetzool is zóo gebogen, dat volgens den Koran een beek onder den voet van een goed Arabier kan doorstroomen, zonder hem nat te maken. De voet van den Schot is dik en hoog, die vau den Ier lat en breed en die van den Engelschman ort en mollig. Toen Athene op 't toppunt van zijn roem was, was de voet der Grieken, vergeleken met dien van andere volkeren uit dien lijd, het mooist van vorm en het best geproportionneerd. De grootste voeten bezitten de Zweden, de Noren en de Duit- schersde kleinste de Amerikanen. By de Tataren zijn de teenen alle even lang. Algemeen verspreid is de opvatting, dat de malaria, die verschrikkelijke geesel der tropen, welke trouwens ook op onze breedte graden menig offer vraagt, door den steek van zekere muggesoorten op den mensch wordt overgedragen. Deze «muggen-theorie" wordt thans door een Russisch geneesheer op grond zijner waarnemingen aangevallen. Deze waarne mingen hadden drie opeenvolgende jareu plaats in een echte malaria-streek, de oevers van den Dojestr. Hij onderzocht het aantal ziektegevallen onder de soldaten van een infanterie-divisie, die in deze streek haar zomerkamp placht op te slaan, en vergeleek

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2