Stadsnieuws. Ingezonden. doet wegpinkeu Swawa's stem trilt van aandoening, wanneer zij allen dankt. Eu 't geheimzinnig ritselen der blade ren schjjnt mjj de eenig passende bege leiding van die klankvolle, glasheldere stem Zal ik u uog verhalen hoe Swawa, door een in diepen rouw gekleede vrouw, treu rend over de dood vau haar eenig kind, weer op te heffen en te wijzen op het egoïsme barer smart, zelf aan haar feest een wijding geeft van liefde en van wijs heid, zooals alleen Swawa vermag? Wilt ge, dat ik u vertelle, ho„ zij Ger- liude doet inzien, dat men meer nog voor allen kau zijn, als men liefheeft en zich geeft aan hem, dien men bemint; die eeuwenoude waarheid hier gehoord in mooie, metrische taal, gezegd met een gloed en warmte waaruit overtuiging spreekt. Neen, niet waar? Ge gaat zelf liever aanstaanden Zondag naar den Zwaluwen berg, waar het ziunespel nogmaals ge speeld wordt (de opbrengst der entrees komt dan den armen van Hilversum ten goede) om zelf te genieten van dit on gewoon harmonisch geheel, waar alles, tot in de kleinste bijzonderheid getuigt van den hoog-artistieken zin der begaafde schrijfster die, met zoo veel gevoel en waardigheid maar altijd lieflijk, deSwawa- rol vertolkt. En ook gij zult dan zeker komen onder de bekoring van Swawa's woord, wanneer zij, na Wara's onthullingen van de toekomst, vol geestdrift uitroept: „Gebenedijd zijn Wara's woorden! Zij heeft het hemellicht aanschouwd zoo als het eens op aard zal schijnen. „O, laat het heilig streven in ons hart steeds groeien, om door ons werk en woord en denken het rijk van Liefde te doen komen, opdat de kindren ginds een schrede nader tot het doel de wereld zullen vinden, wanneer van ons de taak zij overnemen." Zoo zij het! Suzk Frkdbiuks—Van Ci.p.kkk. Amersfoort, 10 Juli 1904. In de provincie Utrecht bestonden op 1 Juli bij de Ned. Hervormde kerk 6 vacatu ren, namelijk te Eist, Jutphaas, Waverveen, Veenendaal 1 plaats en te Utrecht 2 plaatsen. In geheel ons land waren op 1 Januari 18S vacaturen, op 1 Juli 178, zoodat het aantal in dien tijd met 15 verminderde. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins keeren morgen uit Mecklenburg terug op «Het Loo". De Ministers van Justitie, Financiën, Oor log en Koloniën verleenen deze week geen audiëntie. Naardien tal van aanvragen, deels schrif telijk, deels op audiëntie, zijn ingekomen om benoemd te worden tot inspecteur of adjunct inspecteur van het Drankwezen, wordt in de «Staatscourant" bericht, dat aanvragen voor eene niet-bestaando betrekking niet kunnen worden aangenomen, en dat, mocht later zulk een betrekking in het leven worden ge roepen, en sollicitanten daarvoor gewenscht zijn, een oproeping daartoe in de «Staats courant" zal worden geplaatst. De temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool was zoowel gister- als heden ochtend te 7 uur (56* F. De heer S. R. Nyenhuis, geagreëerd Rijks klerk bij de directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, is bevorderd tot Rijksklerk 2e klasse. In ile plaats van rar, A. Stheeman, die als zoodanig bedankte, is de heer A. M. E. des Tombe benoemd tot lid der Districts-om- missie van het Fonds van den gewapenden dienst in de Nederlanden. De beer A. van de Water, vroeger leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, is aan de Rijks universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de letteren op proefschrift: »l)e volkstaal in het Oosten van do Bominelor- waard". Dr. G. J. Stracké, benoemd leeraaraande Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te Arnhem, heeft bedankt voor de benoeming tot leeraar aan de Handelsschool te Rotterdam. Van 13 tot 20 dezer zal in het voormalige Paleis «Buitenrust", aan den Scheveningschen weg te 's Gravenhage. tentoongesteld worden het monument, voor Suriname bestemd,- ter nagedachtenis van den oud-gouverneur dier kolonie jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck, Op den leefdtijd van slechts 42 jaar zijn aan de hunnen door den dood ontrukt de hoer A, P. F. Readers, jarenlang Bestuurs lid en laatstelijk Voorzitter van de plaatselijke afdeeling van «Patrimonium" en de voor kort gepensimineerdö kapitein der infanterie van het O. I. leger jhr. A. W. van Holthe, ridder in de Militaire Willems Orde 4e klasse en gerechtigd tot het dragen van het Lombok- kruis. Kapitein F. H. Roissevain, vroeger van liet 5e regiment infanterie, is van zijn data- cheering bij de landmacht in West Indië gerepatrieerd en in het genot van verlof gesteld. Uitslag van het eerste toelatings-examen tot het Gymnasium te Amersfoort: toege- laten tot klasse IG. A. Fijn vandraad, Weesp; A. M. K. Harthoorn, SoherpenzeelP. N. U. Harting, Amersfoort; R. C. de Lange,(voor waardelijk) LeersumH. W. Nolting, Nijkerk; A. M. Verhoef, Atr.e sfoortJ. G. F. van Violen, Amersfoort; F. J. W. \Vestra,Nykerk J. G. C. Zyuen, Amsterdam. Luitenant H. G. J. Maas Geesteranus, van het eskadron ordonnansen, is bevorderd tot ritmeester bij liet 1e regiment huzaren en komt te Deventer in garnizoen. Onder geleide van ritmeester A. M. van Wijk en le luitenant J. G. Pabst kwamen hier gister uit Arnhem aan 8 cadetten-sergeant der cavalerie van de Kon. Militaire Academie te Breda, die een oefeningsreis houden. Heden vervolgden zy hun marsch. In het concours-hippique te Maastricht be haalde «Darling" van luitenant Couvee den 2den prijs in liet Nationaal spring-concouas (9 deelnemers) en den Isten prijs in het in ternationaal sprïng-ci ncours (28 deelnemers, waarbij 15 Belgische officieren). In beide nummers werd «Darling" gereden door luitenant G. J. Maris. De prijs in het Nationaal concours werd toegekend bij loting mot no. 1 en no. 3 daar zij een gelijk aantal punten hadden en aan loting de voorkeur gaven bov n over-rijden. In dan Zondag te Bussum gereden Grooten stec-ple-chase over 4890 M. won «Master Freddy", van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, gereden door baron Van Heeckeren, den 3den prijs. De heer H. C. den Hartog (Achter Luiaard bij de Nieuwe badinrichting) verzoekt ons mee te deelen, dat de vacantie.-reisjes door gaan en zijn vastgesteld als volgt: 30 Juli naar Amsterdam. 2 Augustus naar Marken. 5 Augustus naar Den Haag. 7 Augustus naar Zeist. Wie nog mee wanscht te gaan, gelieve daarvan zoo spoedig als maar eenigszins moge lijk kennis te geven. Uit het ons toegezonden eerste halljaar- lijksch verslag der «Maria-vereeniging" (R. K. vrouwen-vereeniging ter bestrijding van drankgebruik) blijkt ten volle, dat zij met succès hier werkte. Het ledental bedraagt reeds 120 en wast nog steeds. De sta 1 is in vier wijken verdeeld, in iedor van welke ijverig proganda wordt gemaakt voor do goede zaak. Ook de (inancieele toestand der jeugdige vereeniging mag alleszins gunstig heeten; er is een batig slot van f 17. Het Bestuur beslaat thans uit de dames: mevr. E. J. BianchiThies, Presidente; mej. C. Schimmel—Willenborg, Vice-presideme- mej. G. P. Tb. Welters, Secretaresse; mej. A. H. G. Frans, le Penningmeesteresse; mej. C. J. G. van Munster, 2e Penningmeesteresse. Mej. C. M. Smeulders, die om bijzondere redenen niet meer in aanmerking weuschte te komen voor een herbenoeming tot Be stuurslid, werd by de periodieke verkiezing vervangen door mevrouw Bianchi, welke haar als Presidente verving. De overigen werden allen herkozen. Een boerfje uit den omtrek had Zondag zyn hooi nog op het land liggen en bedacht nu het volgende middeltje om het, zonder het zelf te doen, toch doorgeschud te krijgen. Hij strooide over het gemaaide gras een paar pond rijst riep zijn vyftig kippen en die gingen aan het krabben, den geheelen dag, zoodat de boer zijn hooi goed geschud kreeg. Die kippen, dankbaar voor de extra-voede ring, legden hem een paar eitjes meer dan gewoonlijk. De heiwacht ontdekte Zondagmiddag brand op de heide achter de kogelvangers, die, door den nogal feilen wind aangewakkerd, in een ommezien zich uitbreidde. Zoowei van hier als uit do kamp van Zeist kwam al spoedig hulp, met schoppen ge wapend doch men kon er aanvankelijk niet in slagen, de vlammen te stuiten, óok niet door omgraving. Verscheidene Hectaren lange hei zijn weg gebrand en ook is hier en daaraan het hout heel wat schade toegebracht. Tegen den avond brak de brand opnieuw uit en werden weder troepen gerequireerd, die pas tegen 3 uur s nachts weer iti bet kwartier kwamen. Een gesignaleerde is door de politie hier aangehouden en op transport gesteld naar Utrecht. De Vorslin-Moeder van Waldeck-Pyrmont met haar 10-jarig zoontje wordt Zaterdag avond op «Soestdyk" verwacht en zal daar een maand vertoeven. Het »N. v. d. I)." meldt, dat de heer J. H. van Dapperen, die gedurende 9 jaren Direc teur is geweest van het door hom opgerichte fanfarecorps «Crescendo" to Baarn, en die met zijn gezelschap op vele wedstrijden gou den en zilveren medailles heeft behaald, tegen I September ontslag heeft gevraagd. Ds. H. Doornveld, Ned. Hervormd predi kant te Veenendaal, heeft bedankt voor het beroep naar Barneveld. Geen mensch leert zichzelf kennen uit zichzelf. Hij mist een maatstaf en meet zich zeiven soms te klein, maar meestal te groot. Slechts in anderen herkent zich de mensch het leven leert ieder wat by is. Als voorbeeld ter navolging heb ik schrijft de heer G. W. B. in het «Medisch Weekblad" er vroeger de aandacht op gevestigd, dat in België het «serum anti- dyphthericum" in alle apotheken kosteloos voor alle geneeskundigen verkrijgbaar is al leen op verklaring, dat de lijders behooren tot een gezin, dat niet kan betalen. De apo thekers ontvangen hun voorraad uit het Staals-ïaborutoriutn en krijgen van Regeerings- wege vergoeding voor hun bemoeiingen. De zelfde maatregel bestaat ook reeds sedert 1901 in Luxemburg, waar de bereiding in handen is van den Directeur van het bac teriologisch Rijks-laboratorium, vanwaar de apothekers het geregeld kunnen ontvangen. De gratis beschikbaarstelling is vrij ruim ge nomen en omvat «les classes peu aisées de la population, telles que journaliers, artisans, petits employés, etc". Bij beschikking van 2G Januari 1904 is deze vrijgevigheid thans in Luxemburg uit gebreid tot het verstrekken van ontsmettings middelen. De apothekers zijn verplicht, deze kosteloos aan de bovengenoemde categorie van personen af te leveren op een bon van den behandelenden geneesheer. De verreke ning geschiedt door het Gouvernement vol gens tarief. Waar kleino Staten, in de onmiddellijke nabijheid, zulke doeltreffende maatregelen namen ter bestrijding van ziekte onder de minder gegoede volksklasse, kon men niet zeggen, dat Nederland naast han een geluk kige plaats inneemt met zijn algehcele werk loosheid in deze richting. Vanwege liet Centrale Bureau voor de sta tistiek is gepubliceerd een uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1903. Uit deze tabel blijkt, dat de bevolking van Nederland (op 31 December 1903 bedragende 2 090 205 mannen, 2 740768 vrouwen, totaal 5430973) in 1903 is toegenomen met 83 783 inwoners, of 15.67 per mille. Het aantal geboorten bedroeg 31.56 op 1000 inwoners voor het Rijk het aantal overledenen be droeg 15.58, op 1000 inwoners. Verder bedroeg liet aantal levenloos aan gegeven kinderen in 1903 3980 van het man nelijk, en 3235 van het vrouwelijk geslacht, zijnde op 1000 geborenen in het Rjjk 42.42 levenloos aangegevcnen. Het opnemen vau lugesonden stukken brengt niet altija mede, (Ut de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In Uw blad van 9 dezer heeft de heer Wcsseling een schrijven doen opnemen, waar uit blijkt, dat hij geen vrede kan hebben met de woorden, welke ik, volgens bet verslag van hetverhandelde indelaatste Raadsvergade ring in Uw blad van 7 dezer opgenomen, zou hebben gesproken, nl: «De directeur d e r afdeelingin het Werkhuisadviseer- de zeer kort en niet afwijzend, ioch de directeur der H. B. 8. haalt van dat advies slechts enkele woorden aan en adviseert in tegenoverge- stelden zin ongunstig". Ik erken, dat het zeer verdrietig voor den heer Wesseling is, den indruk temakeu, het in genoemde aangelegenheid niet mot den directeur eens te zyn geweest en terecht heeft hy in zijn schrijven aan u wereldkundig gemaakt «dat hy, geheel de opinie van den «directeur toegedaan zijnde, aan niemand «eenige mededeeling heeft, gedaan, waaruit «ook maar in het minste het tegenoverge- «stelde zou kunnen worden afgeleid". Dit klemt te meer, omdat die opinie ont staan is uit de mededeeling van den heer Wesseling. 'tVerheugt mij dan ook, den heer Wesseling te kunnen gerust stellen door de mededeeling, dat de onderstreepte woorden, in de ongecorri geerde drukproef van het verhandelde in ge noemde Raadsvergadering van den officieölen verslaggever, niet voorkomen. Ik vermoed, dat net geraas, veroorzaakt door het werken in de nabijheid van d» Raads zaal, de reden is, dat de vei slaggevers al het gesprokene niet goed hebben kunnen verstaan. Het is jammer, dat de heer Wesseling van deze gelegenheid geen gebruik heelt gemaakt om zyn zeer gunstig oordeel over de bekwaam heid en den ijver van Mejuffrouw Van Kijk van Voorthuisen en de vruchten van haar onderwijs tevens uit te spreken. De oprecht heid van dezen heer zou dan nog meer zijn gebleken. Uit het verhaal van uw verslaggever, door hein eene «opmerking" genoemd om te vol doen aan hetgeen des verslaggevers is, blijkt, dat een der verslaggevers bijna niets heeft aangeteekend, hetwelk bovendien nog geheel afwijkt van het door de anderen aange- teekende, terwijl de laatsten het gehoorde in geheel andere bewoordingen weergeven. Hoogachtend, CELOSSE. Amersfoort, 11 Juli 1904. Geachte Redactie, Uw Stadsnieuws van Dinsdag 28 Juni gaf mij een welkome aanleiding u, voor het on derstaande in uw geacht blad beleefd gast vrijheid te vragen. In bedoeld nummer las ik, dat op 16 Juli a.s. de heer P. van den Hooff den dag hoopt te herdenken, waarop hij vóór 30 jaren be noemd werd tot Opzichter der Gemeente werken en Gebouwen. Toen ik dit las, dacht ik Wat zal die dag, voor den geachten jubilaris een dag van veel beteekenis en groote waardy wezen, in aan merking genomen, dat van al de vroede mönnen, die hem destyds mandaat gaven, niet éen overgebleven is, daar allen den weg des doods gingen of hun lidmaatschap van den Raad neerlegden en nu reeds de zesde Burgemeester fungeert, onder wien hij ge werkt heeft. Dat is terecht iets zeldzaams. Mij heugt nog als gister de dag toen hy, in het jaar 1874, op den 16 Juli, met bijna algemeene stemmen, door den Raad benoemd werd en de plaats ging innemen van den heer Van Beek. «Dat is een goede keus!" dacht ik toen; want Van den Hooi!' was een dei'vele zonen uit een hoogst fatsoenlijk en braaf gezin, zonen, dio met den vader, op lofwaardige wyze het timmervak beoefenden. Dat ook de jubilaris een bij uitstek knap werkman was, daarvan gaf hij een sterk sprekend bewijs toen hij, na vier jaren in dienst te zijn geweest, den Lieve Vrouwe-toren namaakte, op '/eo der ware grootte; een echt kuuststuk, dat terecht de bewondering van elkon kenner wegdraagt. Hij schonk dien toren aan de Gemeente, die hem in het Museurn van «Flehite" een eervolle plaats inruimde. Van den Hoolf aanvaardde in 1874 onder gelukkige omstandigheden zijn functie; want hij kwam onder eerste leiding van den be- kwameo en ijverigen architect, den heer VV. 11. Kam, met wien hij, tot op dezen dag, met lust en groote harmonie, heeft samen gewerkt om de belangen der Gemeente te behartigen. Zóo is hij geworden de man, die by nu is: de bekwame Eerste opzichter, de humane man, de raadsman van velen, als voortdurend gevraagd wordt: «Baas, dit en Baas, dut de vriend vao allen, die onder hem gesteld zijn, de geachte door zijn supé rieuren, de geprezene door het publiek. Nooit in geen enkel opzicht heeft Van den Hooff het mandaat, hem toevertrouwd, geschonden. Steeds op zyn post heeft hij, met liefde en toewijding, de belangen der Gemeente behartigd. Al werd bij ook, door zijn groot gezin, vaak gekweld door tal van zorgen en al werd ook, in heel de 30 jaren, zyn salaris, dat bij aanvang f600 bedroeg, met slechts f400 verhoogd; niets kon hem beletten, op den ingeslagen weg voort te gaan. «Er zullen nog wel eens beter tijden komen was hy gewoon te zeggen, dat eerlijkheid, ijver en trouw eindelijk svaardeering en be looning vinden. Of die belooning en waardeering reeds vóór 5 jaren in vervulling traden, toen Van den Hoolf zijn 25-jarig jubileum herdacht, kan ondergeteekende niet uitmaken wel weet hij, dat de tijd er voor niet gunstig was, daar de Burgemeesters-betrekking vacant en een der Wethouders uitlandig was. «Er zullen nog wel eens beter tijden ko men dat was uw devies, Van den Hooff. Dat is een goed devies. Ga met dat de vies voor oogen maar gemoed igd en hoopvol voort aan de taak, door God u opgelegd. Schrijver dezes, die U hoogacht, wijdt U gaarne bovenstaande waardeerende regelen en hoopt van ganscher harte, dat zij mogen bijdragen om U een zeldzaam gelukkigen feestdag te bezorgen, gekenmerkt door groote blijken van belangstelling van supérieuren en ondergeschikten. Geachte Redactie, U dankt van harte voor de verleende ruimte, Dixi. Steller dezes verzoekt beleefd aan andere hier verschijnende bladen, het bovenstaande welwillend over te nemen.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2