Stadsnieuws. Ingezonden. Marktprij zen. Advertentiën. E. J. RUITENBERG, Th. Ch. van der VOORT, wordt Maandag naar Den Haag vervoerd en zal daar Dinsdagmiddag omtrent twee uur aan het station Staatsspoor daar aankomen en naar de begraafplaats Eik- en Duinen worden geleid, waar het voorloopig in een rouwkamer wordt bijgezet. Tot voorzanger in de Sint Joris-kerk is met ingang van 1 Augustus benoemd de heer J. de Valk Jr. By Kon. besluit is mr. A. van Traa, ad vocaat en procureur te Amersfoort, met in gang van 25 Juli benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Amersfoort. üok in de tweede groep namen 21 candi- daten deel aan het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze Provincie. Hedenmiddag werd aan 17 hunner het eind-diploma uitgereikt. Van de 9 caudidaten van de Hoogere Bur gerschool te Amersfoort zijn in dezen ploeg geslaagd de heer, n: H. Riedel, \V. F. K. Bischoir van Heemskerck, A. H. Schimmel, P. J. Boog.iert, T. v;in Daal, A. Ch. F. van Kuvk en \V. A. Piepers. Tot couciurge der Meisjesschool is met in gang van den nieuwen cursus benoemd mej. J. Michon-Hurtogsveld (Heiligenbergerweg). Met ingang van 1 Augustus is de heei'A. G. C. Baerf, klerk bij de N. C. S., overge plaatst van Utrecht (Hoofdbureau) naar Amersfoort. Kanitein F. II. Boissevain, vroeger van het 5e regiment infanterie, van gedetacheerd uit West-lndië teruggekeerd, wordt na omme komst van zijn verlof ingedeeld bij het 9e regiment te Leeuwarden. De temperatuur van het water in de Nieuwe zwemschool was gisterochtend te 7 uur 66° en hedenochtend 64°. Programma der muziekuitvoering, bij gun stig weder morgenavond te half acht op het terras van «Amieitia" te geven doordestaf- muziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „Pun Amerioaiu", march Corey. 1. Ouvariure „La Sirén#"Aubér. 8. „Frau Luna", Walr.r.Lincke. 4. Faütaiiie de l'opéra „La dame blanche". Boeïldieu. 5. Ouverture „La Bohémienne"Balfe. (5. Grand ballet (l)iverliuenient) de l'opéra „Fatisl" eu 7 panb a. Ch, Qounod. 7. Ciarda» aus der Oper „De» Gei»t der Wojewoden". Groiamann. 8. „Hommage A Meyerbeer" grande fantaisie. Artb. Seidel. Programma der matinée, door de «Amers- foortsche Muziek-vereeniging" onder directie van den heer J. A. Jnchems morgenmiddag van 3 tot 5 uur te geven in de tent aan de Koninginne-laan 1. Marsch. 2. Ouverture „L'amitié"Bossche. 8. „Baiser d'adieu", wal»Holztriiger. 4. Fantaisie „La parure"Werkmaun. 5. Marscb. 6. „Alle negeukegclaars fee»t- marscb Van Aaken. 7. Crescent cycle-galopG. Maun. 8. Potpourri populaire No. 3 Kenaud. 9. Fantaisie „Roméo et Juliette". Bellini. 10. Finale. van het tuinfeest, dat daar van 3 tot 5 uur door H. M. de Koningin werd gegeven. Blijkens het door den Minister van Oorlog aan de Tweede Kamer overgelegd overzicht der ontwerp-organi3atie en garnizoens-indeeling van het leger op den voet van vrede en van oorlog zal het garnizoen Amersfoort worden vermeerderd met den regimentsstaf en twee veld-eakadrons van het nieuw op te richten 4e regiment huzaren. Het depot-eskadron van het le regiment huzaren eu het eskadron ordonnansen worden echter verplaatst naar Ede, het eerste als veld-eskadorn, waar ook 2 bataljons van het. 10 regiment infanterie en de regiments-staf en een afdeeling van het nieuw op te richten 4e regiment veld-artillerie in garnizoen komen. Voorgesteld wordt, de Infanterie-kazerne te vergrooten en hier een stal bij te bouwen voor omstreeks 59 paarden. Wordt de Oorlogsbegrooting aangenomen, dan wordt Amersfoort standplaats voor den generaal-inajoor commandant der 4e divisie. De begrooting van Oorlog voor 1903 is aan gevuld met een som van fl 15 000 in verband met de Pensioenwet voor de landmacht van 9 Juni 1902, dewijl b;j het opmaken van de Begrooting niet kon worden gerekend op den invloed van gezegde Pensioenwet. Globaal rekent men noodig te hebben f 108 900 waarvan I' 10 000 reeds werd toegestaan, ter wijl 145000 op den dienst van 19J2 onge bruikt is gebleven. De fluctuatie is vooral onder het onder- oflicierskorps buitengemeen groot. Heeft men gehoopt den brand op de heiden zoowat meester te zijn, hedenochtend laaide alles weer op. De rookzuil, die, door hel bijna totaal ge mis aan wind, bijna loodrecht opstijgt, is niet minder dan verleden Zondag. Zoojuist telephoneert men ons, dat thans ook de bosschen in de richting der Pyramids in brand staan. Van het hotel »De Berg" had men een prachtig gezicht op de hemelhooge vlammen. Ingevolge een deswege gedaan verzoek van de boekhandelaren hier ter stede wordt de lijst van aangeboden of gevraagde school boeken niet meer opgenomen. 't Is geenszins onze bedoeling geweest hun onder de duiven te schieten, doch nu we hun verzoek ontvingen, moet dat van abonné's om ons blad als bemiddelaar voor het ruilen van dergelijke boeken te mogen bezigen zij zullen het zelf erkennen wel bij het hunne achterstaan, te meer waar de boek handelaars zeggen, daarvan groote schade te ondervinden. aan do Gemeenteraden om de middelen tot dekking van de verhoogde uitgaaf aan te wijzen. Wat to Amersfoort niet kan, zal te Hilver sum geschieden. Het programma der feestelijkheden Ier viering aldaar van den verjaardag van H. M. de Koningin is vastgesteld en bevat het vol gende 's Morgens reveille door het muziekkorps der Schutterijvervolgens kinderoptocht en aubade; 's middags reclame-optocht; 's avonds concert op verschillende plaatsen, en ten slotte groot vuurwerk. Behalve het hoofdcomité (het bestuur der opgerichte vereeniging) is ook benoemd een speciale feestcommissie,bestaande uit 28 leden. Wie alles wil hebben, is er even slecht aan toe als iemand, die niets heeft. Men vraagt ons plaatsing van het volgende: Door de ontbinding van de Eerste Kamer der Staten Generaal en de verkiezing, die daarvoor bepaald is op 3 Augustus, moet de excursie naar de «Maatschappij van Weldadig heid" op een anderen dag plaats hebben en wordt deze alsnu vastgesteld op 1 en 2 Augustus, Programma's zijn op frnnci aanvraag nog kosteloos verkrijgbaar. Aangiften tot 20 Juli bij den Directeur, den heer Job van der Have, te Frederiksoord. Keswla. G. Maan. Holztrüger. Programma van het concert, door de «Amersfoortsche Muziek-vereeniging" mor genavond in den tuin van «De Arend" te geven 1. Mar»ch. 2. Ouverture „Jcanue d'Arc" 3. Crescent cycle-galop 4. „La coquette", wals 5. „Alle negenkegelauH feest- inarscb Van Aaken. „Souvenir de Vjanen", marsch Preckherr. 7. Ouverture „Maric Heuriette" Montague, 8. Potpourri populaire No. 3 Renaud. P. Fantaisie „La fille du régiment" Kessels. lp. Finale. Gdijk «ie advertentie in dit nummer aan geeft, is de eigenlijke tinale een bal-cham- pètre ouder directie van den heer H. Hendriks. Dat Van Aaken's kogelmarsch mo gen weer een paar muien wordt ten gehooregebracht, moge een aansporing zijn voor de kegelaars om deel lu nemen aan het Nationaal kegel concours, dat aanstaanden Maandagavond te 8 uur aanvangt in »l)e Vereeniging" en uit buitend vrije baan-wedstryd is. Kr worden niet meer dan 4000 kaarten van 25 cent verworpen. De vijf geldprijzen bedragen f 100, f70, 150, f35 en f23, ter wijl er nog 25 kunstvoorwerpen zyn. Bij het Donderdag te Arnhem gehouden concours hippique behaalde «The Rival", van luitenant G. J. Maris, den -den prijs in het concours voor jachtpaarden toebehoorende aan een officier, en den 4den prijs in het concours voor springpaarden toebehoorende aan een officier of heerryder. Verschillende hoofd- en enkele subalterne officieren uit «lit garnizoen begaven zich he denmiddag naar «Het Loo" ter bijwoning Een waterfiets, die gistermiddag door de stadsgrachten werd voortbewogen, had heel wat bekijks. Bij de ten Raadhuize gehouden aanbeste ding van het verven der banken en andere meubelen der openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat werd ingeschreven door de beerenG. van Raaij, te Scherpenzeel, voor f875; Ph. Smit f798, J. R. van 't Hof f777.77, R. van Wijngaarden f735, J. van Eeden f689. II. J. van Keulen f679 en S. H. Massa 1'675. De vacantie is in verhand met dit werk, dat den minsten inschrijver werd opgedra gen, met een week verlengd. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. van 't W., 52 jaar, groentenkoopman hier, beklaagd van mishandeling van den onbezol- digden Rijksveldwachter W. B,teSoesterberg, tot f8 boete, subs. 12 dagen hechtenis en J. G., 31 jaar, arbeider hier, beklaagd van be- leediging van den Burgemeester der Gemeente Soest en den Gemeenteveldwachter aldaar, tot 1 maand gevangenisstraf Vele landbouwers hier hebben zich reeds, uit vrees voor brand, genoo 'zaakt gezien, hun hooibergen geheel of' gedeeltelijk weer te ontruimen. Uit is het gevolg van de zeer scherpe droogte waaronder het hooi dezen zomer gewonnen is, en waardoor het, zeer pittig zijnde, zich in de hooibergen tot broeien heeft gezet. Donderdag moest de Wilhelmina-spuit reeds er op uit, omdat er brandgevaar was in den berg op Weerhorst". H. M. de Koningin-Moeder heelt aan het zangkoor «Cantate Domino", te Baarn, ver gunning verleend, Haar op 2 Augustus een aubade te brengen. In den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, heeft Staatsraad Hubei' rapport uitgebracht over het beroep, ingesteld door de Raden der gemeenten Nijkerk, Hoe velaken, Barneveld, Ermeloo, Putten, Scher penzeel en Harderwijk legen het besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarbij, met toepassing van art. 212 der Gemeent wet, de op de Begrootiogeri der plaatselijke uit gaven van genoemde Gemeenten voor het dienstjaar 1994 uitgetrokken bijdragen wegens aandeel voor elk dier Gemeenten in de uit gaven van de Gezondheids-commissie, die te Nijkerk zetelt, zyn verhoogd met uituoodigiug Het opnemen van Ingezonden stukken breng et altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Dat de gemeentenaren niet altijd in stemmen met hetgeen in den Gemeenteraad be sloten wordt, daarvan geven zy dikwijls blijken. Thans geven velen hunne vreugde te kennen over het niet-aannemen van een voorstel, dat (al is het dan ook op het kantje af) met 7 tegen C stemmen verworpen is. Uit vrees, dat die vrougde van korten duur zal zijn en in tegenstelling met den lieer Ooster veen, die meer om het belang van zijne buren denkt, acht ik het in net belang van alle houders van priraatputten, waaronder ik niet alleen versta de eigenaars dier putten maar ook de huurders en gebruikers, het volgende onder de aandacht te brengen. In de laatste Raadsvergadering werd door B. en W. voorgesteld, de verordening der Ge meente-reiniging in dien geest te wijzigen, dat voortaan een ieder verplicht is, zijn privaatputten te doen ledigen door de Gemeente-reiniging tegen een daarvoor vast te stellen prijs. Door de heeren Plomp, Kleber en Veis Heijn is dit artikel bestreden en nadat het op verzoek van den heer Plomp in stemming werd ge bracht, is het met 7 tegen G stemmen verworpen; en gelukkig ook! In bedoelde vergadering zegt de Voorzitter: „dat B. en W, gemeend hebben het beginsel te moeten handhaven om de lediging verplichtend te stellen, omdat de ondervinding geleerd heeft, dat de fucultieve lediging weinig resultaat heeft opgeleverd. De tegenwoordige toestand is, dat men bevoegd is de put te doen ledigen door de Gemeente-reiniging. Van die bevoegdheid wordt weinig gebruik gemaakt." Het is zeer goed te begrijpen, dat men daar van geen gebruik maakt, want eeu eigenaar, die zijn put kosteloos kan doen ledigen, is een dwaas als hij de hulp van de Gemeente-reiniging inroept, hetgeen hem f 7 kost. De heer Van Esveld, acht het in het belang der gezondheid en in het gewichtig algemeen belang, dat de verordening wordt aangenomen en wil de onwilligen daardoor dwingen. De heer Jorissen, die in het algemeen belang vóór de verplichte lediging van de putten door de Gemeente-reiniging is, zegt daarbij „als het een algemeen belang is, moet de Ge- meente ook de kosten dragen en mogen die uiet komen voor rekening van den dengenen, wiens put geledigd wordt." Dat acht ik ten minste consequent, billijk en eerlijk, want veronderstel, dat iemand 100 huizen bouwt en neemt tonnenstelsel, dan gaat hij even eens naur de Gemeente-reiniging en vraagt 100 tonnen. Die tonnen krijgt hij niet/alleen koste loos van de Gemeente-reiniging, maar hij vraagt tevens aan den Directeur, die 100 tonnen tweemaal per week (dat is 104 keer 100 tonnen per jaar) weg te halen en te ruilen voor ledige, schoone tonnen eu wanneer dat niet geregeld geschiedt, heeft hij bovendien het recht den Directeur oene vermaning te geven. Deze, voor de Gemeente zoo dure, geschiedenis, kost nu den eigenaar niets; hij heeft dat alles gratis, maar de houder van een put, die de hulp van de Gemeente-reiniging éénmaal in de 2 jaar of ééns per janr of per drie maanden zou noodig hebben, moet betalen, omdat hij aan de Gemeente minder kosten en minder moeite bezorgt. Ik vraag Uis dat consequent, billijk en eerlijk? Stel, dat het voorstel ware aangenomen, welnu dan bleef ons de keuze over: allo privaatputten af te schallen en tonnenstelsel te nemen en wij zouden dan vrij zijn van betalen. De Gemeente kan dan meer tonnen, meer karren, meer personeel aanschaffen, meer loon uitbetalen, terwijl de onkosten en administratie kosten bovendien grooter worden, en Uit alles betaalt de Gemeente want het is oen algemeen belang. Ofschoon de heer Van Esveld nu ten volle erkent, dat het ledigen der putten door de Ge meente-reiniging in het gewichtig algemeen be lang is, wil hij ovennis do heer Oosterveen toch do kosten daarvan doen drukken op de houders der putten. Dat mag nietwaarom dan ook de tonnen niet belast? Wanneer de ton vrij is, moet de beerput zeer zeker óok vrij zijn. En nu het geval, dat men later tóch wil gaan hellen en ook de tonnen belasten, dan is de zaak daarmede nog niet beslist, wrat dan komt de vraag: wie moet betalen, de eigenaar of de huurder? Art. 1620 B. W. zegt: „Het schoonhouden van puttten, regenbakken eu sekreten komt ten laste van den verhuurder, indien het tegendeel niet bedongen is." Toen dit artikel gemaakt werd, waren er ge heel andere toestanden. Men behoefde' toenj de putten eerst om de 3 of 4 jaar te ledigen ;'nu dikwijls om de 3 maanden. Dan is de vraagbehoort een inrichting, waarin een ton staat tot een „sekreet", waarvan art. 1G20 spreekt Zoolang de oude putten er waren, die eerst om de 3 of 4 jaren geledigd werden, had geen enkele eigenaar tegen art. 1620 B. W. bezwaar, want in den regel verkocht hij zoo'n put en kreeg dus nog geld toe. Nu do huurder de eigenaars dwingen, closets te maken en van dat genot gebruik maken, waardoor de putten in 3 maanden vol zijn en men dus andere toestanden heeft gekregen, i» het niet meer dan billijk, dat de huurder ook zorgt voor het ledigen iler put. Wanneer? alle eigenaren er toe overgaan, die voorwaard# te stellen en de Gemeente zal dun later de lediging verplichtend stellen en er geld van gaan heffen, dan zal er ongetwijfeld een storm van den kant der huurders komen. Hoewel ik overtuigd ben, dat bat niet de be doeling van de voorstanders geweest is om zich schuldig te maken aan onbillijkheid, maar zij de zaak mogelijk van deze zijde niet hebben bekeken, zullen zij nu moeten toestemmen, dat het goed is geweest, dat het voorstel verworpen is. U, geachte Redactie, dankzeggende voor zooveel ruimte teeken ik Hoogachtend, Uw dw. dnr. P. II. van HASELEN. Amersfoort, 22 Juli 1904, Appelen f.--- a f.Peren f k f—Zandaardappelen 12.— a f2.80. Hoen- dereieren t'3.30 a f3.50 per 100stuks. Boter f 1.25 a f 1.40 p. k. Kippen f 0.80 a fl.— Kuikens fl.a f 1.20Piepkuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f0.a f0.— Eenden'f0.80 a 11.20 Hazen I 0.— a f0.—Wilde konijnen f0.—a 10.Tamme konijnen 10.30 a 10.80 p. st. Duiven f0.40af0.50 p. paar. Vette varkens f0.a f 0.Magere varkens f12 a flö Zeugen f40.— a f60. Biggen tl.— A 110.—. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heel. Klei aardappelen, 200 heet. Zandaardappelen, 80 000 st. Hoendereieren, 1300 kilo Boter. Vette varkens, 15 Magere varkens,Var kens voor exportslagerijen, 300 Biggen en 20 Zeugen. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het Bestuur op MAANDAG den 25 Juli aanstaande, 's namiddags te twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Ondertrouwd: R. van VOLLENHOVEN mr. E. S. HOLLANDER amersfoortj Bomuii I Jul' Geen receptie. Makelaar, WEVERSSINGEL No. II, huren en verhuren van huizen. GEVESTIGD TANDARTS, opvolger van den heer Van RIJSWIJK de JONG, Lange Bergstr. 7, Amersfoort. Spreekuren 9 tot 12 en 1 tot 41/. Voor minvermogenden: Maandag» cn Vrijdags van 8 tot 9's morg. en van 12 tot 1 's middags.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2