Zaterdag 30 1904. No. 5533 53e Jaargang. Reis-exemplaren. Feuilleton. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën I regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, of'icieële- en onteigeningsad vcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.525; elke regel •"eer 0.525. Gruote letters naar plaatsruimte, Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT Tclephoon 10. Aan onze nbonne's, die tijdelijk eldei*s, hetzij binnen- ot buitenlands vertoeven, wordt op aanvrage en met, duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag logen vergoeding van het porto toegezonden. (tok nict-geabonneerden kunnen op de zeilde wij ze de geregelde toezending van de «Amcrsloortsclie Courant" tijdens hun uitste- digheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt tor kennis van ile ingezetenen dezer Ge meente, dat de door den Directeur van 'sKyks di recte belastingen enz, te Amsterdam cxocutoor ver klaarde kohieren Nos. 7 en 8 van de PERSONEELE BELASTING over liet dienstjaar 1904/11)05 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn lor hand gesteld, aan wieti ieder verplicht is, zijneu aanslag op den bij tie wet bepaalden voet tc voldoen. Gedaan cn op de daarvoor gebruikelijke plaatsen, naugeplakt te Amersfoort, deu 29. Juli 1904. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTLERS. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN heeft ontvangen: 1. De Jaarverslagen over 1903 van do Kamers van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Amsterdam, Bergen op Zoom, Breda, Delden, Delft, Doesburg, Enschede, Goor, Groningen, Haarlem, Hannover, 's-Herlogenboseh, Hoogeveen, Hoogezand, Hoorn, Leeuwarden, Leiden, Moppel, Nijkork, Nijmegen, Oldetiznal, Oosterhout, Opsterland, Schoterland, Tiel, Tilburg, Uireebt, Veendnm, Veuloo, Waalwijk, Win schoten en Zwolle. 2. Consulaire verslagen no. 2029. Tijdschrift van de „Ned. Maatschappij tot Be vordering van Nijverheid", alleveringen April, Mei en Juni 1904. 4. Statistiek van de In-, uit- en doorvoor ge- durondo de maanden Maart, April en Mei 1904. 5. Verslagen Holl. IJz. Spoorwog Maatschappij over 1903. Vuslag van de Provincie Utrecht over 1903. 7. Bulletin de la Cltumbre de Commerce Néer- laudaise de Smyrue, Mei 1904. 8. Van het Centraal Bureau voor de Statistiek: a. Jaarcijfers Koloniën 1902; b. Werkstakingen en uitsluitingen in Nederland in 1903. 9. Ned. Exportblad, nos. 520—529. 10. Handelstractaton en tarieven van Invoerrechten in: Antigua, België, Brazilië,Uritsch Indië,Columbia, Costa Rica, DuTfsehland, Frankrijk, Griekonland, Guatemala, Jamaica, Oostenrijk-Hongaryo, Mauritius, Mexico, Noortvegeu, Nieuw Zeeland, Peru, Rcuuion, Rumeniü, Rusland, Spanje, Sint Thomas. Togo, Trinidad eu Tabago, Venezuela, Zwitserland en Zweden. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver slagen enz. voor eenigo dagen ter leziug ontvangen aan to vragen bij den ondergeteekende HEllMs. P. van HASKLEN, Secretaris. Amersfoort, 29 Juli 1904. DE TANDARTS. 1.) Iu Café Luilpold te Leipzig zateo iu een hoek eeuige jonge schilderssy waren geen van allen nog iets, hadden honger en dorst, wanneer zo geen geld hudden, en drouicon ou zaten in een café wan neer zo iets bezaten. Bij dat alles droomden zij van een roemrijke toekomst cn waren steeds vroolijk. Zy hadden op een avond elkaar om 9 uur beHeheid gegeven. Allen waren verschenenslechts Hans Neubort mankeerde nog. Men sprak over Kuno Frieke. „O", heette het „van hom komt niets terecht, al wordt hij ook 200 jaar". „Tegenwoordig wordt ook maar iedereen schilder". „Je kout het schandaal van Kuno zeker niet 7" „Wut dan?" „Kuno gaat voor eonige dagen met Hendrik Lange naar de Pschorrhalle. Jelui weten, dat hij zich altijd in 't oogvallend kleedt, werkelijk te erg. Dien avond had hij een geruito broek aan met schreeuwende kleuren en een meter in omvang; 'n waar gedrocht! Aau een tafel er naast zaten een paar studenten, die ouophoudelyk spotten over de broek eu over deu den drager. Dat werd eindelijk Lange was ill te erg; hij gaat naar do tafel, waar de studenten zitten ou verbiedt hun die boolnomorg. Hot eene woord ontlokt het andere en spoedig regent het oorvygen. Lange kreeg natuurlijk de meeste. Kuno had zich uit de voe eu gemaakt. Vanduag komt Lange hem op den straat logen, maar Kuno kijkt om ou /.iet hem niet. Lange treedt Hooger Onderwijswet en Eerste Kamer. De Hiiagscbe correspondent van bet «Cen trum" doet «uit de meest vertrouwbare bron" de volgende mededeelingen Zeer kort voordat de Hooger Onderwijs wet in de Tweede Kamer behandeld zou worden, is er een vergadering gehouden van oen zestal vrijzinnige Kamerleden, twee van elke .schakeering. Sociaal-domocruten waren niet aanwezig, in die bijeenkomst is 't plan de campagne opgemaaki. De heer Rorgesius w«s er voor om uit de linkerzijde een voor stel te doen komen, het Staals-exumen in te voeren voor 't verkrijgen van den »elTectus oivilis"; dat zou dan gegilde» hebben voor alle universiteiten. De twee aanwezige Leid- sclie professoren eigenlijk een professor en oen oud-professor waren tiaar sterk tegen dat zou zijn een capitis diminutio voorde open bare universiteiten allo Senaten hadden er zich ook tegen verklaard. De heer Rorge- sius zag er daarom van at', een zoo tanig voorstel in de Kamer te doen; immers de gelieele linkerzijdn moest alle verdeeldheid vermijden, en tut 't einde toe eenstemmig optreden, anders zou du Eerste Kamer de wet niet kunnen verwerpen. Deze mododecliug verklaart afdoende, waar om er van links in du Tweede Kamer zoo weinig over het Staals-examen gesproken is; verklaart ook de zeldzame eenstemmigheid ter linkerzijde. Tluvns kwam de beurt aan de Eerste Kamer. Ook hier ging een vergadering van de linkerzijde vooraf. Hoewel enkele loden nog aarzelden, werd nog besloten om ten slotte de wet eenstemmig af te stemmen, en wol op deze twee gronden lo. het werd hoogst onwaarschynlijk ge acht, dat de Regeering tot ontbinding van de Eerste Kamer zou overgaan, oin geen verkeerd antecedent te stellen. Vooral van de katholieke Ministers werd verwacht, dat zij, evenals de heer Do Savorr.it» Lohman, tegen ontbinding zouden zijn. Mocht onver- hoont do meening van dr. Kuyper zegevieren, dan zou de ontbinding van de Eerste Kamer als een revolutionnaire daad kunnen worden voorgesteld en zouden daardoor de meer conservatieve elementen onder de kiezers in 1H05 van do tegenwoordige Regeering worden vervreemd 52o. Volgde geen ontbinding, en dat wenl 't meest waarschijnlijk geacht, dan meende men in 1905 zeer stellig te kunnen rekenen op een scheuring, zooal niet tusschen christe- lijk-historischen en anti-revolutionnairen, dan toch tusschen decliristehjk-historischeu ouder ling. Een groot deel van hen men meende dit uit de redevoeeiug van dr. De Visser en mr. dr. Schokking te kunnen opmaken. zou dan, wanneer de Hooger Onderwijswet inzet van den strijd was geworden om een nieuw ontwerp zou moeten worden ingediend, als eisch voor samenwerking bij de stembus stellenvveder-herstelling eener protestansoh theologische faculteit; de katholieken zouden daar natuurlijk niet van willen weten; en zoo redeneerde men was 't •monster verbond" verbroken, en zouden de liberalen hoogstwaarschijnlijk, zelfs zonder hulp van de sociaal-democraten, een meerderheid in de Tweede Kamer kunnen verkrijgen. Over het Staats-examen zou ook in de Eerste Kamer zoo weinig mogelijk gesproken worden; men vreesde, dat de Regeering dan zonder ontbinding van de Eerste K uier, om een cris te voorkomen, dat denkbeeld zou aanvatten, en menzon er dan aan vast zitten aldus ware dan nog vóór de verkiezingen van 1905 de Hoogere Onderwijswet van de baan, en dat juist wilde men niet. Die knuppel moest in het hoenderhok blijven liggen. Ziedaar wat ik met zekerheid als waar kan mededeelen. De houding der vrijzinnigen, én bij de behandeling der wet, én thans, bij de ontbinding der Eerste Kamer, zal er voor velen wel eenigszins begrijpelijker door zijn geworden. Oók, dat inderdaad ontbinding voor do Re geering de eenige weg was oin uit deze valstrik te blijven. Heden hoorde ik vertellen, dat de Hooger Onderwijswet geheel ongewijzigd .veer by de Tweede Kamer zal worden ingediend om dau, nog vóór de Begrootingen, als «tweede lezing" te worden afgehandeld." Aldus: deze Centrum-correspondent is, beter nog dan de liberale briefschrijvers, die overigens nogal talrijk zijn in Den Haag, ingewijd in de geheimen der vrijzinnige leden van beide Kamers. Wij zijn niet zoo gelukkig als hy om in die geheimen te zijn ingewijd, zoodat wij geen stellige tegenspraak tegenover zijn me dedeelingen kunnen stellen. Maar veel ver trouwen boezemt zeker niet in wat hy ten slotte vertelt, nl. «dat do flooger-Ondervvys- wet, geheel ongewijzigd, weer bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, om dan, nog vóór de Begrootingen, als «tweede lezing" te worden afgehandeld. De good-ingelichte man schijnt niet te weten dat er oen art. 111 in de Grondwet staat, dat met dit plannetje in stryd is. Immers«aan de openbare beraadslaging over ecnig ingekomen voorstel des Koniugs gaat altijd een onderzoek van dat voorstel vooraf", en de zelfs «geheel ongewijzigde" Hooger- Onderwyswet is weder een nieuw voorstel. Wat den zittingsduur der nieuw te kiezen Eerste Kamer betreft, brengt hel «Soc. Wbl." art. 145 der Kieswet in herinnering, hetwelk bepaalt, dut hij ontbinding van de Eerste Kamer de rooster van aftreding opnieuw begint te werken over twee jaar, te beginnen met den eerstvoigenden derden Dinsdag in September. Nu het toeval wil, dat de ont binding plaats heelt vlak vóór het einde van het gewone zittingsjaar, komt dit der nieuwe Kamer te staan op een jaar van haar zit tingsduur en strijdt voor dit geval dus eigen lijk art. 140 Kieswet met de Grondwet. De a.s. Eerste Kamer zal dus zitting heb ben tot 1912, en de periodieke aftredingen zullen zyn in 1900, 1909 en 1912. Al heel dikwyls is er op gewezen met hoe «bekwame spoed" wordt overgegaan tot den bouw vun het Arbitrage-paleis waarvoor de heer Carnegie al zoo neel lang geleden het geld niet beloofde, doch aanstonds zond. Thans schrijft mr. J. M. van Stipriaan Lu'icius in het «Weekblad van het Recht" «Mijn geachte confrère, mr. F. L. Kleijn, heeft voorgesteld, het gebouw voor dit Hof te plaatsen bij de duinen van Scheveningen, aan de Waterparty alJuar, alwaar hy reeds in gedachten het gebouw zyner fantasie zag weerspiegelen. Hoe poëtisch dit voorstel ook zyn moge, ben ik meer practise!» aangelegd en zou ik dit ook voor oude hoeren bestemde gebouw liefst midden in de stad zien. Nu wil het toeval, dat in het centrum der Gemeente 's-Gravenhago een groote open vlakte ligt, die des zomers op een woestijn en des winters op een moeras gelijkt. Ik bedoel het Alexanderplein. Dit plein is van alle kanten der Gemeente gemakkelijk bereikbaar in alle jaargetyden en is zóo groot, dat, indien men in het mid den daarvan een paleis zot, er oog ruimte genoeg omheen blijft om den aangrenzende!» inwoners voldoende frissche luchtte verschaf fen. In het middelpunt der Gemuente kan dau een zeer sierlijk gebouw verrijzen. Dit plein heeft ook het groote voordeel, dat hot aar» hot Ryk toebehoort. Nederland kan nu metterdaad toonen óok iets voor de zaak dor internationalo rechtvaardigheid over to hebben door dit plein kosteloos af te staan. De Alexanderkazerne kan gemakkelijk buiten de stad geplaatst wordende omrin gende bewoners zullen do commando's niet missen on do Staat kun door tusschen perso nen, bij het koopen van oen nieuw terrein, zorgen, dat hy niet in handen van specu- heiu in den weg en vraagt opheldering. Toen zegt Kuno: „Maar nou vraag ik joeen mcnsch die zich iu eou publiek lokaal oorvijgen laat toodioi kan ik toch niet meer groeten." Daar kwam Neubort binnen, buigzaam eu ernstig, giug voorzichtig op een ledigen stoel zitten, wonkte de kelluerin om een glas bier en bracht do woorden uit: „Jelui praten over Kuno Frieke? Die is dood." Alsof een bom lussebon ben was gevnllen, vroegen allen: „Hoe? Wat? Maar ik hob hem nog vanmiddag tusschen drie en vier uur op do pantoffelparade ge- „Zot u toch, heeron, zet u toch," vroeg Neubort dringend. „Watje gezien hebt, was ziju lijf, zeker; zijn lijf, met allerlei gebreken, ouder anderen ook tandpijn, jawel tandpijn. Maar zijn geest is dood, morsdood. Ja, de geheelo Frieke is voor ïny dood. Ik heb een goed vriend begraven en ik raad jelui, begraaf hem óok. Wanneer óon van jelui tandpijn heeft, laat hem ten minste boven de aarde blijveu." „Wat moet dat beteekenen?" „Wat dat beteekent? Dat hg dood is. „Maar ik heb hem toch vaumiddag niet alleen ge zien, maar ook gesproken." „Zoo?" vroeg NeubetU„En trof je daarbij niols?" „Hij staarde mij zeer verlegen aan." „Wat nog meer?" „Hij was zeer gejaagd, want hy wildo naar een tandarts." „Zoo is "t," zuchtte Noubert, „hij bail tandpijn of liever heelt die gehad. Luistert. Een veertien dagen geleden klopt bij bonzend op tuyn deur, zóo: bom, bom, bom üeëleotriseerd spring ik vau do sol'a op, want ik daehi, dat 't een kooper was. Doel) daar komt Kuno binnen en zet een gezicht alsof hg drie weken meelpap had gegoten. O, ben jij 't „Ja," by maakte een beweging als eou spriuk haan. 9 toch z goed en leen mo drie mark" „Hans, zegt hy. Ik strek de armen ten hemel en schreeuw: „Gij, O Goden, hoort deze lastering. Ik eu drie mark." „Ik bob toch zoo'n vreoselyke tandpijn en bezit nog maar zestig penningen." Ik grijp heiu bij de keel. „Zestig penningen? Hier ermee. Zoo! Eu ik heb er nog vijfenveertig, dat maakt summa summarum eou murk eu vjjf penniugon. Kuuo, daarmee red ik je door mjja plan. Jij moot drie mark hebben om den tand te laten trekken Hij knikte droevig. „Waar zit Gulliob?" „Iu bol café van hot Hofthoathier." „En Bech „In Luilpold." „Eu Wilscbe? Dat woel ik, iu de Thomnabrouworjj. Ecu van de drie inoet ons leeiien. Die éon mark on vijf penningen geven wij voor de tram uit." Ik druk Kuuo iu den hoek op de sofa waarop hij kermend rondkruipt cn maak gauw toilet. Op eenmaal vraagt hy nieuwsgierig terwijl hij op een pak be schreven papieren staart, dut op tafel ligt„Wal duetl je toen ik kwam?" „Ik schroef aau myn roman." „Wat? Roman? Ik dacht, dat je aohildordo." „Bij lamplicht?" „Of dal |e teekende." „Och wat, van ray koopt tóch niemand. Ik hoop tuut liet schrijven van romans verder te komen. Hol doek cn de lijsten zijn schreeuwend duur; voor roinaus heb je slechts goedkoop geel papier noodig hob on voor 10 peuuiug ponnen." „En heb je er al wat van klaar?" vraagt hy. „Zescnvijftig hoofdstukken." „Hoe is de titel?" „De bloedig» dolk Ie middernacht, of de tante mol de bovroreu baud". „Nou, lie zal goed worden". „Dat wordt hy ook. Het wordt oen romeu in alleveringen, weet je. Bji do laatste alleveriug komt oen «tel tafelzilver vau Lritannia-uietaal als premie". „Daarvoor", meende Kuno, „moet je je nogal iu onkosten tlekeu". „Bedaar", zeg ik, „tot aan de laatste allevering komt niemand of hij krijgt zenuwkoorts en kan dan bet britannia-stel niet opeiichon". „Och, en ik bob zoo'n verbazende tandpijn." „Jawel, ik geloof dat wol". „Ooh", klaagt hy verder, „als ik tooh óok maar wat was". „Ja", zog ik, „beste Frieke, dat ligt sleelits ann jou. Ju moet niet zoo ontzettend oppervlakkig zijn on niet een ander na-aponjo moet oorspronkelijk zyn, oorspronkelijk zooals ik iu mijn roman". „Ooh, je spot". „Neon, werkelijk niet. Zie ouder do beroemdheden, bijvoorbeeld don Helscbon Brenghel. Word Jij, wan neer. jo niets beters invalt, oen Helsclie Frlcicn en du ru" m staat voor de deur". M c rijden naar do Tbomasbrouwery. Kuno hield zyn handen tegen do linkerzyde van zyn hoofd eu I jammerde. W'y' gingen vervolgens door naar Kloster- brau en Braustiibel niets, niets. Ik vraag sau Marie: „Is niemand vau het gilde bier?" I „Neon, mybeer Neubort". I „Mijnheer Witsohe ook niet?" I „Noen, nog niot, hij komt anders zeker, wanneer by tenmiusto niot toevallig is gestorven. Zal ik wst klaar maken „Neen, noen". Wo knepen Mario oous oven in Laar koontje eu gingen weg; dat wil toggon ik kneep slechts: Kuno i bad gonueg mot zichzelf te doen." (.SM volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1