Zaterdag 6 Augustus 1904. No. 5536. 53e Jaargang. Reis-exemplaren. HHMUI; BLOHLiÉT Feuilleton. De bekeerde Inbreker. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"I. Iranco per post /'1.15. Advertentiën 1—0 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte, bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Tclephoon 19. Aan onze abonne's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de Courant eiken verschijndag tegen vei'goeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de •Ainersfoortsche Courant'' tijdens hun uitste- digheid zich verzekeren. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 21 van den Tweeden jaargang van onze premie »De Muzikale B 1 o e m I e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone Wenken van een ouden muziekmeester kunstenaars-biographieën en berichten, bene vens zeer» lezenswaardige mededeelingen op muzikaal gebied, de volgende muziekstukken 1. Marina, mazurque de salon, door F. X. Chwatal2. Durch Feld und Flur, voor piano, door H. Wenzel; 3 Zigeunerbub' im Norden, voor piano en zang, door Ed. Lassen. De ïMuzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 6 afleveringen met 30 a 35 muziekstukken ontvangt. Het gebeurde in de Staten van Overijsel. In de grootste kalmte, zonder eenige po litieke opwinding of hartstochtelijken strijd, ja bijna zou men kunnen zeggen, zonder eenige belangstelling van de zijde der natie, hebben Dinsdag, ingevolge de ontbinding der Eerste Kamer, in aile Provinciën door de Staten-vergaderingen de verkiezingen plaats gehad van hen, die de nieuwe Kamer zullen vormen alleen niet in de provincie Overijsel. Bestond er hoogstens zekere nieuwsgierig- 2.) „Nou dan, zegt hij je kunt me niet hceten liegen bIb je dat dan beter verstaat dat er iu den ouden tijd meer gelegenheid was voor avontuur". „Voor avontuur En Australië dan 7" „Och wat, Australië! geeft hjj mij terug, wat is daar te halen? Schaapherder worden, en lintjes dragen, en op de fluit blaren, rooals op de schil derijtjes!" „Ik geloof niet, dat er daarginds op die manier veel te schaapherderer. valt, zeg ik of ik moet 't mi» hebben. Maar als Australië je niet ongecivili seerd genoeg is, nou dan heb je nog Afrika". „En wat heb je in Afrika? roept hij. Groot wild is daar óok al niet meer; en ai water to ontdekken viel, hebben ze al ontdekt. Om misschien 'u baantje te krijgen als barbiersleerling le Kaapstad - daar ben ik niet voor in de wieg gelegd". „Je roudt kunnen gaan goudgraven", proponeer ik. „Oók al niks meer! Het vet van den ketel, zegt hg. Je graaft tegenwoordig niet meer op je eigen houtje, maar je komt iu dienst van een maatschappij, trekt tien dollars weekloon en krijgt, als 'tmooi is, een pensioentje voo: ;e ouwen flag'tis alles even duf. Mannen kunnen ze niet meer gebruiken enkel nog maar kantoorklerken, en ambachtslui en winkelbedienden". „Wel, word dan soldaat, zeg ik. Dat is een kolfje naar je hand". „Jawel, dat was 't, zegt hij, in de dagen toen er werkelijk wat te vechteu viel". „Nou, zeg ik te vechten valt erop't oogenblik genoeg, zou ik meeneu. Wij schieten er weer knapjes op los, al sohreeuwend over de zegeningen van den vrede". „Neen, neen, sulk vechten is niet Tan mijn gading, zegt hij. Ik zou iets op eigen rekening willen doen niet op commando, in een rijtje." „Wel, zeg ik, dan geef ik 't op. Je bent »en poije waarop geen deksel te vinden is." „Ik ben te laat gekomen, zegt hg dat is de fout. Tweedehonderd jaar geledeD, toen viel er voor een beid, te vernemen door welke persoren de vroegere leden der Kamer vervangen zouden worden, die zich niet opnieuw beschikbaar stelden of die, tengevolge van de verplaat sing «Ier meerderheid in de Staten, gelijk in Zuid-Holland, zeker niet herkozen zouden worden dat dr. Kuyper zijn doel berei ken en nu ook een Eerste Kamer krijgen zou met een meerderheid, even volgzaam, zoo zelfs niet nóg volgzamer dan die der Tweede Kamer, iedereen wist 't van te voren. Toch heeft de verkiezing een verrassing gebracht, in zoover dat no; niet alle leden der nieuwe Eerste Kamer gekozen werden, omdat in Overijsel de vergadering geen voort gang kon hebben. In deze Provincie was na de laatste Provin ciale verkiezingen de stand der partijen zóo, dat vrijzinnigen en kerkelijken ieder 23 af gevaardigden telden, terwijl het 47ste lid een sociaal-democraat is, die dus bij partijstem mingen in de voltallige vergadering de be slissing in de band heelt. Spoedig daarna echter verloor de linkerzijde éen stem ten gevolge van het bedanken van den oud- Gedeputeerde Schimmelpenninck, wegens redenen van gezondheid, zoodat de vergade ring op het doode punt zou staan, zoo althans de sociaal-democraat met de linkerzijde stemde, en derhalve over de verkiezing dor drie leden voor de Eerste Kamer vermoedelijk het lot beslissen zou. Maar, zooals reeds gemeld werd, dreigde de linkerzijde bet verlies van nóg een stem, ingevolge een ongesteldheid van den heer Jantiink, welke hem waarschijnlijk beletten zou de vergade ring bij te wonen, in welk geval de rechter zijde de meerderheid zou hebben met éen stem. De verkiezing eindelijk, ter vervanging van den heer Schimmelpenninck, is op Maandag 8 dezer, en de stemming op den 1fien bepaald. Onder deze omstandigheden heeft de lin kerzijde in de Staten-vergadering van Over ijsel haar toevlucht genomen tot een vorm van obstrui tie, welke in de parlementaire geschiedenis van Nederland, zoo wij ons be driegen, een novum is, maar in hot buiten land herhaaldelijk is toegepastzij heeft na- kerel nog wat te doen." „J* ja, ik weet wel wat je bedoelt, zeg ik. Piraten en zeeroovers, hè?" „Precies! Dat sou mij lijken, zogt hij. Zoo'n piraat, zie je, die had volop frissche lucht en beweging en hoefde ook geen lid te worden van een begrafenis fonds." „Joseph, zeg ik daarop tegen hom jg hebt be grippen boven je stand. Dat is verkeerd jongen! Doe liever je best maak, dat je vooruit komt dan zet je op je beurt een eigen ruflkerij op en als je dan met een knappe meid aan je arm uit gaat, dan kan je je zoo lekker voelen alsof je de Prins van Wales in eigen persoon bent." „Hou maar op! roept bij. Je mank: rno ziek; ik moet er niets van hebben!... Zie je, er ziju men- schen, die in de wieg gelegd zijn nm wat men noemt braaf en ordelijk le worden; maar anderen zijn er, die ziju van een ander deeg gebakken. En 'k voor mij, zie je zóo een ben ik er nou ook en ik laat me onder geen hoedje vaugen „Maar wat voor den drommel, jougen, zeg ik want ik werd nu toch een beelje kregel „wat wil je dan toch Je moet toch iets worden in de maat schappij, je moet toch een beroep kiezen Werken moet we toch allemaal." „Wel, zegt hij doodleuk ik geloof, dat ik in breker zal worden." Ik liet mijzelf van schrik op een stoel vallen en staarde hem aan. Want van eiken anderen knaap, als die mg zóo iets gezegd had, zou ik het voor niks dan bluf gehouden hebben, maar hg was er net naar om het te meenen. „Ja, zegt hij dat is het éenige beroep, waar in ik zin heb. Het óenige tegenwoordig, waar nog wat fut en leveu in zit." „O zoo, zeven jaar achter slot en grendel te brommen, noem je dat fut en leven?" zeg ik. Want op die manier dacht ik hem baug te maken. „Och, zegt hjj wat is er voor verschil tusschen de gevangenis on het gewone leven, behalve dat je in de gevangeuis nooit behoeft le vreezen zonder werk en eten te zguEn dan, alleen de botteriken worden gesnapt. Daar heb je dien diamantendiclstal in Bondatreet, nu twee jaar geleden. Een waarde van vijftigduizend pond aan juweelen gestolen en geen spoor ontdekt! En, zegt hij, met schitterende oogen en een kleur in ziju gezicht daar iiob je dat geval in de Bank te Dublin. Drieduizend pond in goud op klaarlichten dag weggekaapt, en geen schim of schaduw van den dief gezien! Kijk! dat melijk in haar geheel de zittingszaal verlaten, tengevolge waarvan de vergadering niet meer bevoegd was, te beraadslagen of besluiten te nemen en dientengevolge door den Voor zitter moest worden verdaagd. Uit het verslag van de Staten-vergadering in de «Zwolsche Courant" blijkt intusschen, dat de Commissaris der Koningin de verga dering niet verdaagd doch gesloten heeft. Het slot luidt als volgt: De Voorzitter constateert, dat het aantal leden ter vergadering thans niet meer dan 23 bedraagt- Daar artikel 75 der Provinciale wet zegt, dat de vergadering niet mag beraad slagen of besluiten zoo niet meer dan de helft der leden tegenwoordig is, kunnen de werkzaamheden geen voortgang hebben. Hij zal van hetgeen hier is voorgevallen kennis geven en nieuwe machtiging tot samenroe ping der Staten vragen. Daarop wordt de vergadering gesloten''. De »NederlaiuW typeert het gebeurde als neen gewelddaad" en schrijft Een politieke werkstaking dus. Mannen, geroepen om naar wettelijke re gelen de hun opgedragen werkzaamheden te vervullen, verzaken hun plichten, ten einde zeker politiek doel te bereiken. •Uil vrees voor lichtvaardige behandeling van zaken bepalen onze wetten in den regel, dat geen zitting kan worden gehouden, zoo niet meer dan de helft der leden tegenwoordig is. De niet-komers of telaatkomer: zijn dan ook in gebrekezij komen, zooals het in de Tweede Kamer luidt, op de «straflijst" te staan, d.i. op den door den Voorzitter voor te lezen lijst der leden die, zonder opgave van verhindering, wegbleven. »In Overijsel maken de liberalen van dit Voor een ander doel gegeven voorschrift ge bruik om de belangen van hun partij te be vorderen. •O.i. een zuiver revolutionaire daadeen slecht exempel. Ware die daad geschied uit zelfverdedi ging, om zich te weren tegen machtsmis bruik van de andere zijde, dan zouden wij haar hebben kunnen verdedigen. Meer dan eens heeft in andere parlementen een partij is hot slag van kerols, waar ik aan deuk niet een arme werklooze metselaar, die ergens eeu venster stukslaat en zeven jaar krijgt voor het openbreken van de geldlade in een kaaswinkel, met negen schil lings en vier-eu-eon halve stuiver er iu!" „Hm, hm, zeg ik, maar je vergeet toch dien snuiter, die verleden week nog te Birmingham werd ingerekend. Dat was toch geen klungelaar in't vak. zich op die wijze moeten verweren tegen onrecht matigen aanval". Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Gemeentebesturen toezen ding gevraagd van de in hun Gemeenten be staande verordeuingen met betrekking tot het verblijf enz. aldaar van zoogenaamde woonwagens. Het voornemen schijnt bij den Minister te bestaan om zoo mogelyk dienaangaande een wettelijke regeling in bet leveu te roepen. De Minister van Justitie heeft besloten lo. op te richten een nieuwe brigade Rijks- veldwacht onder den naam van brigade Zeist 2o. te bepalen, dat de Gemeenten Zeisten De Bilt, thans behoorende tot de brigade Utrecht, en do Gemeenten Bunnik, O dijk, Werkhoven, Cotben, Houten, Schalkwijk, Tuil en 't Waal, Driebergen en Rijseuburg, thans behoorende tot de brigade Doorn, aan die brigades onttrokken zullen worden en zullen uitmaken de brigade Zeist 3o, te bepalen, dat de Gemeente Maarn, thans behoorende tot de brigade Amersfoort, daaraan zal worden onttrokken en zal behoo- ren tot de brigade Doorn. ling, die op 10 pas 'n diender nog niet raken kon1 „Wol, heb ik ooit! roep ik non. Jou bloeddorstige jonge schavuit zou je zelfs voor moord niet terugdeinzen ,,'lls hot recht van 'tapel, zegt hij. in het minst niet van zijn «tuk gebracht. Ik beloop mijn risico en hij het zijne. Het is evenmin moord, als dat soldalenwerk moord is". „Het is een menschenleven nemen", zeg ik. „En wat zou dat? zegt hij. Menschenlevens ge noeg 1" Ik deed uog mijn best om met hem te redeneereu maar dat was boter aan de galg. Zgn moeder was nog de eenige, dio wat vat op hein had. Ik geloof, zoolang zij geleefd had, zou hg wel op den rechten weg gebleven zijn, want dat was zijn teere punt, ziot u. Maar ongelukkig kwam zij eon jaar later lo overlijden en toen verloor ik Joe geheel uit bet vizier. Ik vroeg nog wel eens aan dezen en genen naar hem, rnaar uiemand wist mij iets te zeggen Hg was verdwenen kort en goed. Vier jaar later, op een middag, zat ik in de koffie kamer van oen restaurant in de City, waar ik in betrekking was, een bericht te lezen vau een heel handigen diefstal, die dan dag te voren was bedreven, De dief, beschreven als een net, fatsoenlijk gekleed jongmenscb, met korte zwarte baard en snor, was in hot kantoor van de London and Westminster Bank gekomen op etensuur, toen enkel de Direc teur en éen klerk er waren. Hij was rechtuit naar de kamer van den Directeu- gegaan, bad den sleutel van den binnenkaut van de deur genomen en den man, nog vóer hij van zijn stoel wnsopgestaau, eenvott dig weg opgesloten. Den klerk had hg met het mos op de keel gedwongen, hem al de contanten af-te •geven, tot een bedrag van vijfhonderd pond in goud en bankpapier, dat. zij netjes stopte in een zak, dien hij heel bedachtzaam had meegebracht. Daarna waren zg samen in een cah geslapt, die buiten stond te wachten, en weggereden; voor den klerk, die aan- Nuar we van goederhand vernemen, zal do verkiezing voor de Raads-vacature in het 3e district (bureau; Koestraat) plaats hebben in de eerste helft van September. Er worden wel reeds namen genoemd, doch de kiesverenigingen zullen te hunner tijd wel meedeelen wie zij wenschen te can- i dideeren. I Daarop vooruitloopen, is wel allerminst j gewenscht. Andermaal herinneren we werkgevers aan hun verplichting om in geval een hunner I werklieden een ongeval overkomt, daarvan ten spoedigste kennis te geven aan den Bur- I geineester. i Aangifte aan het Postkantoor alléén is houdend de punt van het mes in zijn nek voelde, moet dat nu juist geen pleizierritje ziju geweest. Midden iu Treadneedle Street liet do jonge man het rijtuig stilhouden eu stapte uil, aan den klerk het betalen van deu koetsier overlatend. Ik weel niet hoe het kwam, maar hjj het lezen van dit avontuur dacht ik dadelijk aan Joseph en spreek je van den duivel, dan sie je z'n staart toen ik van de krant opkijk, zoowaar daar slaat de persoon in kwestie vóór mij. Hij was baast niet veranderd sedert ik lieiu den laatsten keer gezien had alleen zag hij er lliuaer en welvarender uit. Hij kuikle mij toe, alsof wg elkaar gisteren nog ge sproken hadden en bestelde een cotelet en een halfje rijnwijn. Ik legde een schoon servet voor hem neer en vroeg hem of hij de krant ook eens wou inkijken. „Staat or wat bijzonders in, Henry?" vraagt hg. „Jawel. Ietst van een brutalen diefstal, gisteren iu de London and Westminster Bank" geeft ik ten antwoord. „O zoo! Daar heb ik al iets van gezien" segt hij. „De dief, zeg ik, wordt beschreven als een net gekleed jongmenscb van een fatsoenlijk voorkomen, met zwarten baard en snor". Hg lachte eens vergenoegd „Dat wordt dan eeu lastig geval voor net gekleede jongelui met zwarte baarden en snorren", zegt hij. „Ja, zeg ik. Gelukkig voor jou en mij, dat wij glad geschoren zijn." Ik voelde net zoo zeker, dat bij de dief was, alsof ik er bij had gestaan. Hij keek mg eens scherp aan, maar ik was bezig met het olie-en-azijn stel, en hij kon er van deuken, wat hij wou. „Ja ja, zegt bij, zooals je terecht opmerkt, het was een 'brutaal stuk, maar de man schijnt glad weggekomeu te zgn," Ik kon zieu, dat hij brandde van verlangen Om er eens met iemand over te praten. „Tot op 't oogenblik, ju, zeg ik, maar de heeren van de politie zjjn niet zoo dom als se er uitzien. Gewoonlijk trekken zij per slot van rekening aan het langste eind." „Zeker, or ziju heel gladde kerels bij, zegt hij. Het zou mij niets verwonderen of zij ziju deu snuiter al op het Bpoor. Nu, wij zullen 't maar afwachten" zegt hij. „Ja, zeg ik dat is 't verstandigste." (Slot rolj/i.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1