Gemengd nieuws. terugrit van «Soestdijk" naar Hut Loo" hedenmiddag rond twee uur met «en vier span door deze Gemeente. De temperatuur van het water in de Nieuwe zweminrichting was gisterochtend te 7 uur (53° en hedenochtend 62° F. Ken heel ver schil bij verleden week Donderdag, toen het 70° was. De thermometer van den heer Groenhuizen wees toen ook op 't middaguur 97° en heden om J2 uur slechts 70°. 'tKan schikken, zoo'n verschil. prijs, een zilveren medaille, met 1(50 punten (te prijs jagers met 213, 2e pr. Se regiment mot 102 punten). De schutters waren 5 miliciens van de jongste lichting en stonden onder bevel van luitenant-adjudant R. G. A. Z. baron Van Haersolte van Zuthem. Kapitein G. Snellen, van de Cadetten-school te Alkmaar, en luitenant T. C. van Erp, van het Koloniaal Werfdepot, zullen bij bet 5e regiment infanterie de groote manoeuvres meemaken. breedst was, had een vertikalen stand recht boven de zon en verhief zich tot op onge veer dertig graden hoogte. De bundel liet meest ter rechterzijde maakte tijdens het midden der waarneming een hoek van pl.m 45°, «iio het meest ter linkerzijde pl.m 35° met deu horizon, alle door het zich daar- tusschen bevindende donkere gedeelte der regenwolken van elkander gescheiden. Toen do zon den horizon naderde, nam het ver schijnsel in uitgebreidheid en lichtkracht af cn verdween, na een waarneming van een tiental minuten, toen de zon onderging. Het geheel maakte een indruk van een zeer fraai goudrood gekleurden waaier van groote licht-intensiteit, die «och met de'zon als middelpunt aan den hemel uitspreidde, een verschijnsel dat door zijn pracht de aan dacht moest trekken van ieder, die zich, buitenshuis bevindende, het oog richtte naar den N.-Westelijken hemel." In eert belang wek kenden brief uit China over de geneeskunde en de geneeskundige studie der Cliineezen in de «Miinch. mod. YVochenschr." deelt de briefschrijver mede, dat meer en meer mannen en vrouwen tegen woordig de geneeskunst trachten te lecren onder leiding van Europeanen en Amerika nen en wel omdat zij daardoor een winstge vend beroep machtig worden,daar de bevolking oen zeergroot vertrouwen heeft in de Wester- selie geneeskunde. Weggeloopen ziekenop passers uit Europeesche hospitalen hebben onder den titel Westersche arts" hun schaap jes op het droge gekregen. Te Plaimfield, in den Amerikaanschen Staat New-Jersev, heeft eet» rechter een ad vocaat, die iets zeide wat hem niet al te best beviel en die weigerde op 's rechters bevel zijn pleidooi te staken, zóo toegetakeld, dat de pleiter met builen bedekt en met ge scheurde kleederen moest worden weggebracht toen het eindelijk gelukt was hem aan de vuisten van den vertoornden magistraat te ontrukken. Echt Amerikaanse!), voorwaar. Hier te lande doet men 't met den mond af, gelijk menig jong jurist al wel heelt er varen als hij al te driest optrad. «Waarom eten wij geen insecten T' vraagt het Petit Journal" en het vervolgt: Er zijn insecten, die op een speciale wijze toebereid, een gezond en uitmuntend voedingsmiddel leveren. Vele eu daaronder beroemde geleerden heb ben dit vroeger al reeds verkondigd, maar noch hun zeggen noch hun voorbeeld kon de gastronomische vooroordeelen overwinnen. Er wordt verteld, «Jat de beroemde astronoom Lalande vóór iederen maaltijd in zijn tuin ging om rupsen te zoeken en ze te eten. Een dame, bij wie hij eens ten eten was ge vraagd, had de attentie, hem voor de soep een schaatlje rupsen en spinnen voort te zetten. Lalande beweerde, dat spinr.en naar noten, rupsen naar amandelen smaakten. Bekend is, dat de inboorlingen van Peru een op de zijdeworm gelijkende rups, die zij Bsuchillo" noemen, als een groote lekkernij beschouwen, en dut de Indianen van Brazilië verzot zijn op bamboesrupsen. Menigeen zal zich verwonderen, dat na een in 1877 te Parijs gehouden Entotnologencongres, mede- deelingen over dit onderwerp in het Staats blad gepubliceerd werden. Eén ervan luidt: de meikever levert zoolang bij jong is, een uitmuntend gerecht. Men moet de bereiding maar kennen; het recept luidt als volgt «Men neme eenige meikevers, snij ze in schijfjes en laat ze door een zeef loopen. Om een magere soep te krijgen doet men er water bij, anders vet. In beide gevallen is de smaak heerlijk en kyijgt men een soepje, dat de meest verwenden jtjucullus voldoen zal." Smakelijk eten; maar wij nemen er tocli do proef liever niet van Leest Byron en hij zal u vertellen, hoe veel er in een hand zitzelfs aristocratisch bloed verraadt zich in de hand, beweert hij. Misschien is de groote uitdrukking welke een hand kan hebben, oorzaak, dat men in vroeger eeuwen aan liet dragen van hand schoenen een symbolisch? beteekenis hechtte. Als een Vorst zich aan een anderen onder wierp, zond hij hem zijn handschoen. In Frankrijk werden bij de kroning der Koning gen de handschoenen afzonderlijk gezegend. Toen de laatste der Hohenstai ten in banden van den vijand was gevallen, klaagde bij over het onrecht, hem uangedauu, en trachtte zijn recht op de opvolging te bewijzen door zijn handschoen onder de volksmenigte te werpen. F.en ridder raapte den handschoen op en bracht hem aan Peter, Koning van Aragon, die zich met dezen handschoen te Palermo liet kronen. Onder de Noormannen en de Plaotagenets waren ds handschoenen symbolen van de koninklijke macht. Markten werden onder bescherming van den hand schoen des Kouings gehouden en straften bij den haiidscboeu des Konings opgelegd. Steeds werden de handschoenen kostbaar der. Prins Henry, zoon van Jucobus 1, had 32 paar handschoenen, met juweelen bezet. In Spanje zeide men van iemand, die niet van goede familie was«hij draagt geen handschoenen". Onder de regeering van Elisabeth werd het dragen van geparfumeerde handschoenen mode. Shakespeare laat oen zijner personages zeggen«Gloves, sweet as damas roses". Frangipani, de maarschalk van Lodewijk XIII, vond een nieuwe methode om handschoenen te parfumeerende guanti di Frangipani en het handschoenparfum, «frangipan" zijn naar hem genoemd. Ook het leer van de handschoenen werd steeds kostbnarder. Men bezigde in do 17e eeuw bij voorkeur de borsthuid van jonge kippen. Er waren ook tnenschen, die weigerden, ooit handschoenen te dragen. George Was hington wilde er zelfs geen aantrekken als hij bij Vor ten op audiëntie ging, en in En geland vertelt men de niet bijzonder gees tige anecdote van een kapitein, die op een bal tot zijn dame, die haai* handschoenen na het souper wilde aantrekken, zeide: «Lait maar; ik wasch straks toch mijn handen". In Zweden cn Finland is bet onbeleefd, zelfs op straat, iemand de hand te geven, zonder eerst zijn handschoenen uit te trek ken. In Duitscliland was vroeger voorge schreven, bij het binnentreden van een vor- stelijken paardenstal de handschoenen uit te trekken. Over de psychologie van den handschoen zouden boeken vol zijn te schrijven. Men denke slechts aan de beteekenis van eenige hier volgende spreekwoorden»'l liey are hand and glove" (d. vv. z. boezemvrienden); «touch not a cal, but without a glove"; «das Weib ist ein charmantes Wesen, das ebenso seinen Haudschuh wechseln kann wie sein Herz". In vroegere eeuwen was het gebrui kelijk om, als men iets aan de kerk schonk, een handschoen op het altaar te leggen. In Engeland was het mode, als een beroemd man een universiteit bezocht, hem een paar handschoenen te schenken en de nieuwe eigenaar van een landgoed gal zijn personeel handschoenen cadeau. Tegenwoordig is de symbolische beteeke nis van den handschoen vrijwel verdwenen, en zelfs balharidsehoetien rieken soms meer naar benzine, dan naar viooltjes. Uit het «Handelsblad van Antwerpen": Uffra Jppkens had 'ne papegaai gekregen en het bleek dat dit beest leelijko dingen zegde, onder andere telkens als ulfra omtrent het kot kwam, riep Cocoken «Val dood, ouw snuifdoos!" Dat hinderde de ulfra geweldig en zij ging om raad bij den koster van Puyvelde. Deze had een papegaai, die goed was opgebracht, en daarom sprak de koster: «Ulfra, ik zal u mijne papegaai zendenzet de twee volgels naast elkaar, de uwe zal wel andere woorden leeren". Zoo gezegd zoo gadaan. Zoodra de twee vogels aan elkaar gewend waren, wilde uflra Jopkens eens hooren of er geen beterschap was gekomen. Toen zij bij den kot kwam, riep haar pape gaai uit: Val dood ouw snuifdoos". u «Verhoor ons, Heer, verhoor onsvoegden beide papegaaien erbij. De Gezondheid-commissie te Amsterdam heeft met 10 tegen 4 stemmen besloten, den Hoofdinspecteur der Volksgezondheid mede te deelen, dat zij wettelijke maatregelen tegen het in den handel brengen van loodhoudende aarden pannen niet noodig achtte. Daar het nu, zegt het «Maandbl. tegen de Verv." zeer waarschijnlijk is, dat wij hier te lande een sterk vermeerderden invoer van dergelijk, loodhoudende (in Frankrijk en Duitscliland ten strengste verboden) artikelen te gemoet kunnen zien, achten wij het wenschelijk, het publiek liierop opmerkzaam te maken. Het zoude zeer wenschelijk zijn indien in ous geheel land ervaringen dien aangaande medegedeeld werden. Voor de mogelijke toekomstige patiënten te dier zake zou het intusschen o.i. nog meer aanbeveling verdienen, zich geheel van het gebruik van loodhoudende pannen te ont houden. In de Pai'ijsche «Répnblique" wordt de vraag behandeld, wat de vacanties kosten. Berekend wordt, dat de vacanties aan dc ge zamenlijke Europeesche toeristen niet minder dan 380 millioen gulden kosten, d.i. een mil- lioen dagelijks ol' f50000 in het uur. Ieder jaar verschijnen in Zwitserland ongeveer 3 millioen reizigers, die .laar 75 millioen ach terlaten, zeker te laag berekend, omdat dit nauwelijks f 25 per hoold is. De Riviera, Italië en Spanje krijgen minder bezoekers, maar deze geven veel meer uil, nl. 150 mil lioen, of fÜOO per hoofd. Parijs ontvangt jaarlijks bezoek van 000 000 provincialen en vreerndeliugen, die 113 mil lioen gulden uitgeven. De badplaatsen trek ken in de zomermaanden 12 millioen vreem delingen, die ongeveer 40 millioen gulden achterlaten. Aan het #Hdbl." wordt het volgende ver- delgingsmiddel voor ratten medegedeeld Neemt gewoim 'urfmolm en braadt die met spek, zoodat hel eens makelijk rattekostje In den ouderdom van 70 jaar overleed te 's-Gravenhage de heer C. A. Harderwijk, ruim 42 jaar pastoor der oud-katholieken en sedert nog maar kort emeritus. De heer C. de Lang, leeraar in schilderen aan de Ambachtsschool, behaalde de acte handteekenen Lager onderwijs. Een viertal studenten van de Polytechnische school te Delft doet tot 18 dezer onder lei ding van hun leeraar, den mijn-ingenieur S. Beyl, geologische onderzoekingen rond Amersfoort. Mwj. C. Congers, thans to Raam, is be noemd tot onderwijzeres te Ilamersveld. De nieuwbenoemde ('utrimies 4e klasse der Posterijen en Telegrapliie T. Kuyper wordt werkzaam gesteld aan hei hoofd-telegraaf- kantoor te Rotterdam. Bij de tweede te Hilversum gehouden ten toonstelling van de Gooischeschilderclub «De Tien" werden van de 40 schilderijen 10 ver kocht, waaronder het hier zeer bekende doek «Oude huizen" de prachtige partij naast het sprengel in de Langestraat van den lieer II. J. Wol ter Jr. De oud-brigadier-titulair der Ryksveldwaeht G. Staal is benoemd tot parkwachter op «Soestdijk". De schietveraeniging «Wilhelmina" van do plaaiseljjke ;.!'deeling van den »Kon. Neder- Undschen Bond van oud-onderolïicieren" heeft van den schietwedstrijd, gehouden bij de 17de Jaarvergadering van den Bond niet minder dan 3 medailles meegebracht. Zij behaalde den Eereprijs, zilveren medaille van Z. K. II. den Prins dc:* Nederlanden, in den korpswedstrjjd buks voor Bondsafdeelin- geu met 15 trelfers en 203 punten. Het vauudel was reeds getooid niet een medaille van H. M. do Koningin en een van H. M. de Koningiu-Moedo*. In deu korpsweJstrijd cylinder voor den Bond erkende sciiiotvereenigingen won zij den 2den prijs, een zilveren medaille, met 25 trelfers en 156 punten (le prijs 15 tr. en 159 p.) en in den korpswedstrijd cylinder voo Hondsafdeelingen den lsten prijs, zilveren medaille, met 15 trelfers en 400 punten. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat van de twee ploegen voor het blijvend ge deelte der lichting 1904 b|j de infanterie voor elke ploeg niet meer mansehuppon onder de wapenen mog n worden gehouden-dan bij de 11 regimenten samen 4950. (waarvan 400 bij de grenadiers en jagers). Voor elke ploeg 4950. Dus voor de twee ploegen 9912 jongelieden van éen lichting, die boven deu bij de Militiewei 1004 inge- stelden dienstyd van 8'/2 maand bovendien, krachtens het door de Kamers als uitzonde ring bedoeld artikel 109, nog 4 maanden extra onder de wapenen worden gehouden! De goheele lichting cavalerie, artillerie enz. inbegrepen, is 17 500 man. Alzoo is 9912 van de infanteristen niet zoo heel ver van allemaal. «Niet meer dan" klinkt .lus wel een weinig óf als een biltere ironie, óf voor bet groote publiek, dut de cijfers niet kent, als een beetnemerij, meent de «Haagscho Cr!." Z. K. II. de Prins dor Nt-derlande woonde gister op do Vlasakkers «en deel der oefe ningen van het le en het 3e bataljon 5e regiment infanterie bij, Z. K. H. deed ver schillende bewegingen uitvoeren, in verband met veronderstelde handelingen van vyaude- Jijkc afdeelingen. en toonde zich over dc uit voering zeer voldaan. Z. K. II. was vergezeld van II. D. adjudant kapitein jhr. C. L. Van Suchtelon van de Haere. Kapitein A. F. K. Graswinkel, van het 5e regiment infanterie, is in zijn rang over geplaatst naar het regiment grenadiers en jagers. Generaal-majoor J. Binnendijk, Inspecteur van den militairen geneeskundigen dienst, en generaal-majonr A. J. Prins, commandant dor 2e divisie infanterie, waren heden hier om de zoogenaamde hospitaal-manoeuvre bij te wonen, die v!Ul,|aag al byzonder veel belang stellenden trok. Het 5e regiment infanterie is met groote eerc uitgekomen in den 1e Loosduinen ge houden schietwedstrijd, georganiseerd door de «Ned. Scherpschutters-vereeniging". lo den wedstrijd voor het regiment gre nadiers en jagers en de tien overige regi menten infanterie behaalde het 5e den 3dcn De zilveren medaille van de «Militaire Sport-vereeniging" is toegekend aan ritmees ter-instructeur L. S. Gerard van Sijsen, van de Bijschool, en aan le luitenant J. R. Die- inont, van het le regiment veld-artillerie hier, die den alstandsrit Breda-Haarlem (232 K.M.) binnen twee dagen iiebben afgelegd. Luitenant jhr. J. W. Godin de Beaufort, van het le regiment huz.ren, die den rit in éen dag wilde volbrengen, beeft door een accident onderweg het einddoel niet bereikt. Hut. bureel van den tnajoor-com mar dunt 'van hot 18de Landweer-district wordt ge vestigd in liet gebouw der voormalige Waag, boven het Garnizoens-bureau. Luitenant Uylenborg, van do dd. Schutterij te l'ireeht, wordt ingedeeld bij het 5e regi ment infanterie om blijken voor geschiktheid af te leggen voor zijn overgang naar de Landweer. Mou verzoekt ons moe te deelen. dat de Kiesvereeniging «Amersfoort" besluten heelt, zich bij de Centrale Kiesvereeniging in het district Amersfoort aan ie sluiten. Wegens de weinige deelneming erzyn slecht 32 inschrijvingen gaat het water feest niet door. Blijkens advertentie in dit nummer zal Zaterdagavond te 8 uur de N. V. Volkshuis vesting" een vergadering houden om te be slissen over de hypothecaire leening. De maandvergadering van «Handel en Nij verheid" wordt Maandag 15 dezer gehouden. De Jaarvergadering van don C'entialeri Raad van «^'obiiëtas" zal gehouden worden op Dinsdag 13 September a.s., 's middags om 12 uur, in 't gebouw van den R. K. Volks bond hier. Behalve de verslagen van den Secretaris en den Penningmeester komt o.a. aan de orde de behandeling der ontwerp-statuten, naar aanleiding van herhaaldelijk uitge sproken wenscben in oveileg met het Dag. Bestuur, ontworpen door een commissie, be noemd in eene vergadering van afgevaar digden van diocesane en andere R. K. Drank- bestryders-vereenigingen, en welke commissie beslaat uit de heeren Alb. van der Kallen, te Breda, L. van der Steen, te 's-Hertogen- bosch en ilr. Wulliugs, te Tilburg. Een wagen, waarop een verhuisboeltje, be gaf het gisteravond tegen half acht in de Laogestraat bij de Varkensmarkt en bracht juist op dat nauwe punt aanvankelijk heel wat stagnatie in het verkeer. Rappe handen de meubeltjes, die nogal gelaten hadden, weer zoovvat in en bij elkaar en daarna konden tram en rijtuigen weer passeeren en werd de verhuizing voortgezet. Bij de Gereformeerde kerk B te Bunschoten is thans beroepen ds. J. C. C. Voigt, te Raamsdonk. Het regiment genie-troepen keert Zater dag uit de Legerplaats bij Zeist naar Utrecht terug. De nijd is als de vlam, wat zij niet kan verteren, maakt ze zwart. Over do «rayons crépusculaires", waarvan we in ons vorig nummer met een enkel woord gewaagden, schrijft de «Zutph Crl": De roode lichtbundels belmoren tut de optische verschijnselen in den dampkring, die weinig voorkomen gedurende den loop van dit jaar althans werden zo in de ufge- loopen week voor het e rst gezien. Zij ko men in den regel voor ongeveer een half uur na zonsondergang, doch zulks had alhier Zaterdag j.l. vóór dit tijdstip plaats. Wel woidt het verschijnsel wel eens meer uitge breid en veelal bij helderen of licht bewolk ten hemel gezien, doch het is een zeldzaam heid, dal het zich zóo schoon en intens voor doet, als thans het geval was. De lucht was geheel bedekt door een sluier van lichte regenwolken, waaruit enkele drop pels violen, een oogenscliijiilijk heidere strook uitgezonderd, waarin zich enkele horizontaal ioopende smalle laagwolken bevonden en die zich tol op een tweetal graden boven den horizon van het Westen naar het N.- Westen uitstrekte. Toen de zon, een tiental minuten vóór ha.r ondergang, daarin geheel zichtbaar geworden was, had deze «en goudrooden tint, die zich aan haar omgeving in de strook mededeelde en vertoonden zich in de daar boven gelegen regenwolken, die hun oor spronkelijke kleur behielden, een zestal breede lichtbundels, zeer intensief goudachtigrood gekleurd. De middelste daarvan, die het

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2