Dinsdag 30 Augustus 1904. No. 5546. 53e Jaargang. Beleefd verzoek Terugkeer Stadsnieuws. Feuilleton. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden lranco per post 115. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiëu van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Teleplioon 19. Verjaardag van 5. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden. (31 Augustus.) Doorluchte Koningin! Gehelde Wilhelmine! Wy bidden op deez' dag, dien Gij inet ons beleeft, Voer U den zegen af van God, den Ongeziene, Dat Hjj llw leven spaart, dat Hy U krachten geelt, Met yver en met trouw volhardend te volbrengen, De moeitevolle taak, door God U opgeleid Dat Hij Uw leven in gezondheid moog' verlengen En Gy by al Uw werk wordt door Zyn geest geleid! Op Dochteren en Zoaen Van 't vrije Nederland Verhoft uw vreugdetonen Door stad en dorp en land. 't Wilhelmus van Nassauwen, Eerwaardig, kloek van zin, Klink' krachtig, vol vertrouwen, Tot eer der Koningin! aan hen die uitstedig waren en zich de .,Ainersfoortsche Courant" lieten nazenden, ons bericht te geven van hun opdat de courant weder ge regeld aan huis kan worden bezorgd. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran AMER8FOORT, Brengen ter kennit van de belanghebbenden, dat de lyst, aanwijzende de personen, in deze Gemeente bevoegd tot bet kieien van leden voor de Kamer ran Koophandel en Fabrieken, op beden ie vastge- •teld, welke Ijjst gedurende acht dagen, te rekenen ven af 1 September, alle werkdagen van 'a voormid- dage 10 tot 1 uur des namiddag!, op de Secretarie deier Gemeente voor een ieder ter inzage ligt. Amerefoort, 26 Auguitue 1904. Burgemeeater en Wethouders voornoemd, De Burgemeeater, WUIJTIER8. De Secretarie, B. W. Th. 8ANDBERG. Ds. E. M. ten Cate, Doopsgezind predikant DRINGEND. .Daar beb je 'tnu al. Natuurlijk soo'n jong ding verooriaakt ja dadelijk laat, als alles niet naar wensch gaatl Het ine toch wat! Een dnzjjn jongens be- sorgtje nog niet tooveel moeite elsje eenige dochter!" De beer Andraas Maibold ijsbeerde met groote •tappen in fijn kantoor op en neer. Onder het loopen wierp by een loornigen blik naar een .drin gend" telegram, dat geopend op den lessenaar lag. .Als ik niet wist vervolgde hy zyn monoloog boe beelist mjjn sutler Pbine is en dat se dien kladschilder niet kan uitslaan, dan sou ik vermoeden, dat die twee daar in de buitenluoht een complot gesmeed hebben Het slaat er toch .Verwacht ja omgaandeby uitstel dreigt gevaar", lac by en met een beweging vol ergernis wierp hy bet papier weer weg. „BU uitstel dreigt gevaarWat moet dat toch beteekenen Is se ziek of melankoliek Of is se verliefd Het sal weer wat moois zjjn. Het meisje sal me wel trotseerenik sou myn eigen vleesch en bloed niet kennen meerby uilete! dreigt geveer Maibold legde tjjn hand achter bet oor en dacht na. te Monnikendam, heeft aangenomen het be roep naar de Doopsgezinde gemeente te Apeldoorn en zich tevens bereid verklaard, zich voortaan voor goed te blijven belasten met den pastoralen arbeid voor den Doops gezinden kring te Amersfoort, terwijl hy voor dien kring een bepaald aantal predikbeurten zal vervullen. H. M. de Koningin-Moeder passeerde heden ochtend deze Gemeente op H. D. reis naar »Het Loo", waar Zij tot Donderdag zal ver toeven. De verjaardag van H. M. de Koningin zal dan toch niet zóo kalm verloopen als aan- vankelyk wel scheen. Door de plaatselijke afdeeling der Vereeui- ging voer onderollicieren en mindereu, ge- pensionneerd vóór de Wet van 1877 zal weder een zoogenaamd voorschot worden verstrekt, ten bedrage van f 40 voor gepensionneerde onderollicieren en van 130 voor gepension- neerden beneden dien graad. De parade op het terrein van de Infan- terie-kazernes wordt bij nader order gecom mandeerd door luitenant-kolonel W. F. K. BischolT van Heeraskerck, van liet 5e regi ment infanterie. Na atloop der parade volksspelen achter de Kazernes. In de tuin van »De Arend" houdt mor genmiddag »Floralia" haar jaarlijksche ten toonstelling. 't Is zeer de moeite waard, de mooi gekweekte planten en bloemen eens te gaan zien. De plaatselijke afdeeling van den »Kon. Nederlandschen Bond vanoud-onderoflicieren'' houdt morgenmiddag in de zaal van »l)e Arend" een kameraadschappelijke bijeen komst. Zaterdagavond geeft zij daar een feest ter viering van den verjaardag van H. M. In »De Keizerskroon" en »De Arend" geeft •Vreemdelingenverkeer" morgenavond fees ten. In »Amicitia" zal het Amersfoortsch sym- phonie-orkest »Jubal" een concert geven, waarvan het programma luidt: 1. Festa animale, marachG. Bikkers. 2. La daine de Coeur, ouverture G. Duval. 8. Valse enchanléeBerger. 4. Fantaisie sur des motils de l'opéra .Ia rille du Régiment" Donizetti. 5. Kriegsmarsch der Priester aus „Atbalie" Mendelssohn. 6. Fantaisie .La Dame blaucbe" Boïeldieu. 7. Sourira d'avril, valseM. Depret. 8. Vetto di melodieG. Renaud. 9. Finale. Na afloop gelegenheid tot dansen. Ook in het «Militair Tehuis" aan de Beek straat wordt door de Chr. militaire reciteer- vereeniging «Oefent u" een uitvoering gege ven. Door het thans zeer groote garnizoen kan deze slechts worden bijgewoond door militairen. Donderdagavond 8 uur geeft de »Amers- foortsche Muziek-vereeniging" een uitvoering in de tent aan de Koninginne-laan. .Ik aal er wel naar toe moeten, soo goed en soo kwaad als bet mij nu ook schikt, maar dat kleine ding nu, ae moet sich maar verbeelden, dat se my met tulke fratsen kan lijmen." Hij ging naar de deur. .Mjjnhesr Oaten", riep hy in de kamer er naast, .wanneer vertrekt de eerstvolgende trein naar H De geroepene veracheen spoedig met een spoor boekje. .Om zeven uur, mijnheer, u blijft daar natuurlijk overnachten. Gaat u juffrouw Hilda eens opzoeken?" vroeg Osten, die zicb als oudste bediende wat meer vrijheid in bet spreken veroorloofde. .Ach ja.., Iers dat dat telegram maar een»; als ik met den vroegen trein ga, kan ik 's middags daar syn. Waa het maar niet zoo ver!" Gaten seide Diets, maar legde het spoorboekje op den lessenaar en ging stil, fijntjes lachend, de kamer uiL Maibold rangschikte zijn papieren en nam maat regelen voor een afwezigheid van verscheidene dagen. .iemand als ray, die zyn halve leven dag in dag uit in deu trein beeft doorgebracht, kan het nooit overkomen, dat by den trein mist of erin bljjft zilteD, of meer van die toevalligheden Het was de beer Andreaa Maibold, die behaaglijk leunend in den boek van een coupé, deze woorden categorisch, maar met zekere pedanterie zpraV. Zijn reisgenoot, een jtfnge man met 'n ernstig ge laat, onderdrukte een lachje en seide N;i afloop diarv.tn wor.lt een klein vuur werk ontstoken, aangeboden door den beer Burgemeester. De gewone audiëntiën van de Ministers van Justitie en van Koloniën zullen deze wtek niet plaats hebben. Bij bet Departement van Binnenlandsche Zaken is in bewerking een wetsontwerp waarbij verplicht wordt gesteld de oprichting van openbare slachtplaatsen in Gemeenten met meer dan 100UU inwoners. Onderzocht wordt ook de wenschelykheid vau het invoeren eener Rijkskeuring van vleesch over heel het land. Namens den Minister van Binuenlandscbe Zaken is aan Directeuren van Hoogere Burger scholen bet verzoek gericht, aan het onderwijs in de gymnastiek alle aandacht tescjienken, opdat ook dit onderwijs steeds meer aan zijn doel beantwoorde. Dat geen vrijstelling van dit onderwijs behoort gegeveu te worden dan na overlegging van een verklaring van een geneeskundige, in welke verklaring zou be- hooren vermeld te worden, of den leerling voor alle oefeningen, dan wel voor enkele, vrijstelling wordt gegeveu, en in gevallen, die daartoe aanleiding geven, herhaling van deze verklaring in den loop van den cursus te verzoeken. In de »Stct'' vermeldt de Minister van Waterstaat, dat aan de afdeeling Landbouw van zijn Departement nog voorhanden zyn platen, houdende afbeeldingen met beschrij ving van voor naaldhout schadelijke insecten. Deze platen worden aan Gemeenten, binnen welker gebied eenigszins belangrijke dennen- bosschen gelegen zijn, op een aan genoemde afdeeling gerichte aanvraag, kosteloos voor eigen gebruik of ten dienste van het onderwijs toegezonden. Particulieren kunnen ze bekomen tegen betaling van 40 cent per stuk, weik bedrag bij de aanvraag per postwissel moet worden voldaan. tember nagenoeg liet geheele garnizoen naar du Peel gaat. We hebben wel eens gehoord, dat het incubatie-tijdperk het gevaarlijkst ia, en her inneren ons, dat wel eens een manoeuvre werd afgel .st, of troepen zeer langen tyd in eenig kampement werden gehouden, omdat de paarden influenza hadden. Hopen we, dat de roodvonk-gevallen nog niet zóo talrijk zijn als »men" wel voorgeelt; of althans, dat »men" eens heel juist wordt voorgelicht eer het te laat is. De opnieuw vastgestelde Kiezerslijst tooi de Kamer van Koophandel en Fabrieken telt 206 namen. Mogen we er nog even aan herinneren, dat de heer A. M. Kollewijn Nz. den 1 Sep tember den dag hoopt te herdenken waarop hy vijftig jaar te voren in dienst der Ge meente trad en sedert onafgebroken werk zaam was bij het onderwijs De heer J. D. Reiman Jr. is in de jongste Algemeene vergadering van aandeelhouders benoemd tot accountant der Commanditaire bankvereeniging te Amsterdam, Rotterdam, en Breda, Plate, Boissevain Co. De heer P. Persant Snoep is benoemd tot tijdelijk leeraar te Gorinchem. Mejuffrouw A. Zigeler heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen als assistent apotheker. Majoor A. J. P. Metelerkamp van de Eronck- horst en kapitein jhr. R. J. Rutgers van Rozen burg zyn benoemd tot lid der Jury voor het groote concours hippique, dat thans te 's-Gra- venhage wordt gehouden. Luitenant H. H. van Dobben, thans van het 3e regiment huzaren gedetacheerd bij de HoogereKrijgsschocl,wordt 1 November werk zaam gesteld onder de bevelen van den chef van den Generalen staf. Men zegt, dat hier telkens meer gevallen van roodvonk worden geconstateerd. Vooral onder het garnizoen, maar óok onder de burgerij. Maar »men" zegt zoo veel. Ware 't een geval van besmettelijke ziekte onder vee, dan kregen we al heel spoedig per kennisgeving te lezen, dat in de Gemeente die of die een geval van mond- en klauwzeer, rotkreupel cf dergelijke was geconstateerd. Nu 't menschen geldt, ontvamzt de Ge zondheids-commissie opgaven, welke zij ver zendt naar den Hoofd-inspccteur der Volks gezondheid, die ze op zijn beurt wel weer za! brengen ter plaatse waar ze behooren. Doch nu mag óok wel de vraag gedaan o, 't is maar een leekenvraag, slechts een courant-'n-berichtje, zooals we 't van middag in den Raad nog hoorden of 't niet lijd wordt, er eens aan te denken, dat 7 Sep- .Nu, niemand is gevrijwaard voor een dwaling of misverstand, al raag by ook nóg too lang en DÓg tooveel hebben gereisd. Integendeel, uiet telden hoort men, dat juist tulke menschen de on loofelijkate dingen passeeren, omdat zy too tek. r van bun taak tijo." .Groot gelyk, jongmenacb, -nrenfin, u tuit het niet gelooven, maar een feit is bet, dat my zoo iets niet kan overkomen daarvoor beb ik de route veel te goed in het hoofd. Neen, mij kan soo iets niet overkomen." .Doe er maar geen eed op," bracht een andere beer in bot midden, die in een aangrenzend deel van de coupé tat an bet gesprek had geboord. .Maar mynheer, wat deukt u eigenlijk wel van my?" bruiate Maibold op, terwijl by een booge borst optette. .Niets anders dan dat u óok een menacb is Ik tou u menig voorbeeld kunnen aanhalen om u te bewyzeu, dat ik gelyk heb'', antwoordde de aoder tnel en lachend, itak een nieuwe sigaar op en ging langzaam naar zyn plaata terug. Maibold leunde zich geërgerd in zyn hoekje. Zag hy or dan zóo groeu uit, dat men aan zyn ervaring kon twijfelen, vroeg by zicb zelf af. Zoo aangenaam ala by zijn reie waa begonnen, wenachte bij haar nu achter den rug. Met menschen die hem zóo weinig toedachten, die zyn ydelheid zoozeer kwetsten, wensebte hy niet samen te zyn. Misschien kon hy aan het volgende station over Mej. M. E. vau Gelder legde met gunstig gevolg af het examen voor de Lagere acte Fransche taal. Het Staats examen tot toelating aan een Ryks-universiteit is o.a. met goed gevolg af gelegd door de heeren G. Bolkestèin en M. J. L. Taets van Amerongen. Het Stads-telephoonnet is weder uitgebreid met éen aansluiting en wel voor den heer J. Groenhuizen Jr., anthraciet-handelaar op het terrein der II. IJ. S. M., loods 4, met no. 110. De temperatuur van het water in de Nieuwe zweminrichting was gisterochtend te 7 uur 58° en hedenochtend 59® F. Men verzoekt ons mee te deelen, dat met ingang van 1 September a.s. aan het kantoor van den tramdienst UtrechtZeist, aan de Na kort beraad sprong hy op toen de trein «til hield, nam eventjes zyn hoed af en verdween in het gedrang, zonder zich om zyn verbaaade medereiziger* verder te bekommeren. Toen de conducteur kwam om de portieren te •luiten, vroeg hem het jonge mensch, die hem kende, of hy mynheer Maihold niet had gezien. De conducteur lachte. .Welzeker, die zit in den laatsten wagen, heele- niaal alleen om er te slapen", zeidehy. .Als hij maar niet blyft liggen, want die wageu wordt te H. afge haakt en blyft daar slaan." Een fijn lachje gleed over het gelaat van bet jonge mensch .Dus hy is in den laatsten wagen? Goed, goed; ik aal mynheer wakker maken en halen." Te H., enkele minuten vóór het vertrek van den trein naar W., werd het portier opengerukt van de coupé, waarin de heer Maihold het zich zoo gemak kelijk had gemaakt. Daar it by by slaapt en de trein Daar W. gaat dadelijk weg... .Mynbeer, mijnheer, word eens wakker Maibold ging slaapdronken overeind zitten. Wi 4 t ia er aan de band Is er brand V En toen zyn reisgezel herkennend .St! 8t! zeide deze fluisterend. Maak geen drukte I en styg dadelyk uit, opdat geen mensch ziet, dat u

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1