Gemengd nieuws. Stationsstraat te Utrecht, abonnementskaar ten, uitsluitend geldig per tram, worden ver krijgbaar gesteld voor het traject Amers- foortschen Straatweg tot Station N. C. S. Zeist. Deze kaarten, die voor de bewoners aan dat traject gelegen een groot gemak zullen opleveren, zijn daarbij zeer billyk in prijs en zijn geldig van 1 maand tot en met 1 jaar. Alweer een bewijs, dat de Directie der N. C. S. al het mogelijke in het werk stelt om het publiek langs haar lijnen te ge rieven. De «Staatscourant" van Donderdag bevatte de wijziging der Statuten van «De Eembode, R. K. Nieuwsblad te Amersfoort". Luitenant-kwartiermeester 6. Buis, van het 7e regiment infanterie, wordt van 1 September tot na afloop der manoeuvres ge detacheerd bij het 5e regiment. Om deel te nemen aan de oefeningen van het De regiment komt overmorgen ook een half eskadron van liet le regiment huzaren uit Deventer tijdelijk hier in garnizoen. Luitenant L. Roellsema, van het depot eskadron le regiment huzaren, wordt 1 October overgeplaatst bij het eskadron ordon nansen eu bij het depot vervangen door luitenant A. P. H. Boollaard. Paardenarts le klasse I). J. van Rhjjn, van het lc regiment huzaren, is met ingang van heden gedetacheerd bij het korps Rijdende artillerie. De le luitenants der infanterie G. B. Noot hoven van Goor en A. A. den Hoed, leer- lingeu van de Hoogere Krijgsschool, worden op 2 September a. s. gedetacheerd by bet le regiment veld-artillerie hier. Luitenant L. W. van Warmelo, sedert 1(5 November 1902 non-actief, wordt 10 Sep tember in activiteit hersteld bij het le re giment veld-artillerie. Het aantal paarden voor de Ryschool der bereden wapens is thans vastgesteld op 04, waarvan 4 voor het kader en 1Ü voor longe- eo voltige. Programma van het concert, hedenavond te half acht op het terras van «Amicitia" te geven door de stafmuziek vari het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken: „New England's Finest", inarch Clarke. 2. Overture zum Drama „Rosamunde" Fr. Schubert. 3. „Ballet ógyptienen 4 parlies. Luigini. 4. Potpourri aus der Oper „Der lustige Krieg" Joh. Straus*. 5. Ouverture „Ein Morgen, ein Mittag ein Abend in Wien" Ven Suppé. 6. „Auf der Br^hl'schen Terrasse", mazurka caprice Schroder. a, Paraphrase über .das Winterlied" Henning 7. von Koscb. I b. „The senegambiam patrol"Rosey. 3. Rhapsodie hongroise, uo. 2 Fr. Liszt. De stafmuziek zal zich morgen doen hooren bij het gala-diner ten paleize «Het Loo". Het Nationaal kegel-concours in de Socië teit «Vereeniging" wordt Donderdag te mid dernacht gesloten. De prijsuitdeeling zal plaats hebben Vrij dagavond te half negen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. G., van hier, die te Spakenburg een groot stuk zink «vond" aan de goot van een huis, tot drie maanden. De Gemeente-rekening van Baarn over 1903 hoeft een ontvangst van I 3(5(5 (528.9! by een uitgaaf van f350108.89 en dus een batig slut van f 16 530.02. II. M. Koningin-Moeder woonde Zondag ochtend de godsdienstoefening bij in de kerk te Eemnes-biunen, onder gehoor van ds. W. J. Meiners, uit Amersfoort. Men schrijft ons uit Baarn: Zooals wel te verwachten was, hebben de feesten van 2 Augustus een aardig batig saldo opgeleverd. De commissie heeft in een Vrijdagavond gehouden vergadering besloten, daarvan f 100 te bestemmen voor de Tooneel- vereeniging «Vriendenkring", f 100 voor het in een leegen waggon ia genegen en bjjna ia achter gebleven". „U moet tocb maar W., inhei niet?Nu,daargiuds ■laat de trein voor W. Hij vertrekt dadelyk en u alaapl hier. Ala men u zou hebben gesnapt, zoudt u nog boete hebben moeten betalen op den koop Meibold begreep ven die beele redeoeering niets anders dan Jat de trein zou vertrekken zonder hem. Dat mocht in geen gevalzoo'n „blaroago" zou hij niet kunnen verkroppen. Ken aecoDde later stond hij naast bet jougemenscb op het plankier en volgde hem zwijgend, met het hoofd op de boret. Eerst toen beiden goed en wel baddon plaati ge nomen, kwam Maibold tot zichzelf en by woorden. De beide handen van zyn reisgezel grijpend, riep hg uit: ,1' moet met my meegaan naar uiyn dochter: u heelt mij gered". „Het ia niet de moeite waard er over te spreken," zeide deze, alle dank van zich wijzend, daar by met genoegen zag, welke aohooue vruchteu zyn kleine list zou drageo. „Niet de moeite waard?" stoof Meihold op. „Zoo, denkt u dat? Mijn kind ia in gevaar, en wie weet in welk gevaarik ben op weg naar haar toe om mij zeil te overtuigen - dat ik daartoe in steat beu, dank ik u eD daarom „Ik zou het wederzien immers maar storen?" „Sakkerloot. Dat zal haar juist goed doen. Ze heeft ticb namelijk in het bcofd gebaald, om soo'o Emma-fonds en de rest, ongeveer f 450, voor de Ziekenvereeniging alhier. Alle deelnem ers aan de feesten (de commissie natuurlyk uit gezonderd) hebben een belooning ontvangen, de Germanen boven 16 jaar 12.50 daar be neden f 1, terwijl Donderdagavond voor hen en' de commissie een feestje wordt georgani seerd in het hotel »De Pauw". Ds. J. C. C. Voigt, te Raamsdonk, heeft het beroep naar de Gereformeerde kerk B te Bunschoten aangenomen. De vacature-dr. Vai. Goor is dus eindelyk vervuld. De Gemeente-rekening van Soest over 1903 bedraagt in ontvangsten f86 865 en in uitgaven f85801; alzoo een batig slot van f1063. Het zoogenaamde na-kamp in de Leger plaats bij Zeist is gister naar Utrecht terug gekeerd. Als het plan doorgaat, zal binnenkort de heer De Borts, een Franschman, die met zijn stoomjacht «Reomas" te Amsterdam is aan gekomen, over de Zuiderzee vliegen. Zeker zal zijn jacht hem wel vergezellen bij zyn vliegtocht. Wie oen verroest slot met geweld wil openen, loopt gevaar slot en sleutel beide te breken. Wie 'tslot flink met olie smeert en bet zachlkens tracht te openen, zal het kunnen doen. Met zachtmoedigheid wordt meer bereikt dan met geweld. In de vorige week is, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en der ol'licieele wereld, te Andel de gedenknaald onthuld ter gelegen heid van de formeele opening van den nieuwen Maasmond en van de scheiding van Maas en Waal. Nauwelijks iemand in Nederland, die dit niet weet. En toch is 't niet waar In «de Nederlander" komt nu zekere S., te Poeder- oijen teneinde een vergissing in onze «aardrijkskundige leerboeken en -boekjes" te voorkomen vertellen, dat die gedenk naald niet te vinden is in Noord-Brabant en niet te Andel, maar in Gelderland op het gebied van Poedcroijen. We willen 't gaarne aannemen, maar waarom komt S. daarmee aan, nadat het ge- heeie oflioieele Nederland, onze Koningin aan 't hoofd, eerst is om den tuin geleid Zag Poederoijen misschien tegen do drukte op en hebben zijn bewoners daarom gecomplot teerd om te zwijgen Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort cp Dinsdag den 30 Augustus 1901 's namiddags van 1.45 lot 2.40. Voorzitter de Burgemeester, jbr. J. VV. A. Barchman Wuytiers van Vliet. Tegenwoordig 14 leden afwezig met ken nisgeving de heeren Van Esveld en Tromp van Holst; éen vacature. De notulen der vergadering van 1 Augus tus worden gelezen en ongewijzigd vastge steld. Ingekomen is o. a. een verzoek van B. en VV. om een credict van ten hoogste f050 tot het bouwen van een loods voor de Ge meente-reiniging wordt behandeld by punt 6. Punten van behandeling: 1. Rekening der Gemeente over 1903, met ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling en rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur, Burgerweeshuis, Schuttery en Kamer van Koophandel, met rapport der commissie tot het nazien daarvan. Alle voorlnopig vastgesteld. 2. Voorstel met ontwerp-besluit tot het beschikken over een deel van het batig saldo der Gemeente-rekening over 1903 en tot wijzi ging der Gemeente-begrooting voor 1904. Aangenomen z. d. of h. st. 3. Voorstel in zake de verdeeling van het kiesdistrict Amersfoort in stemdistricten. Z. d. of h. st. Het aantal districten blijft onveranderd. 4. Voorstel met ontwerp-besluit tot rege- liog der jaarwedden van personeel der Bur geravondschool. geurmaker van een kunttacbilder te trouwen; daar moet ia van worden genezen. U bevalt miju bebt het hart op de rechte plaati. U moet dien ander maar verdringen. Eufiu, wie weet," besloot hy ge moedelijk, terwijl hg bel jongemensch vertrouwelijk op den schouder klopte. bevalt mij werkelijk. Ook handelsman? Neen? Doet er niete toe, Wilt u nu? Qa maar met mg mee." Op die wjjze babbelde Maibold nog lang voort, doch kwam er evenwel niet verder mee, dan dat de ander alleen beloofde om den volgenden dag hem en zjjn dochter te komen bezoeken, Aan bet station W. namen de heeren in de bent© harmonie afscheid. Maibold trol syn zuster alleen thuis. Dat Hilda niet ziek was en al betgeen hy gevreesd had niet bewaarheid werd, verheugde hem bysonder, minder evenwel de lading, dat tante Phiue een briefkaart aan Hilda had onderschept, waarin haar werd mee gedeeld, dat de geliefde haar* harten den volgenden dag haar sou komen besoeken. Dat was nu het gevaar waarvan het telegram gewaagde. Maibold bedacht, dat noch hij, noch syn snater den huwe- Ijjkscandidaat kende. Alleen de gedaobto van een eventueel huwelijksaanzoek had hem indertyd zóo opgewonden, dat bij elke toenadering van den kant van den jongen man verijdelde en zijn dochter eens en voor al verbood, over hem te spreken of een schrijven van hem te ontvangen. En nu had sij bei tóch gewaagd. Het voorstel van B. en W. van 18 Augustus luidde Bij Uw besluit van 1 September 1903 in sake de reorganisatie der Burgeravondschool werd te« aanzien van de leeraren dier ecbool bepaald subC. „dat do jaarwedden bedragen 1. voor leeraren, verbonden aan hat Gymnasium of dc Hoogere Burgerschool f60.— per wekelijks door hen te govon les-uur; 2. voor de overige leeraren f40.— per wekelijks door hen te geven les-uur; 3. voor den leeraar belast met het Directoraat f 150". Het is ons, bij de bespreking dezer aangelegenheid met den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs H. J. de Groot, gebleken, dat dezo regeling herzie ning behoeft. ZEdelgestrenge gaf ons het denkbeeld aan om in het vervolg de onbevoegden te bezoldi gen met f25.— (in plaats van f40.—por wekelij keelt lesuur en de bevoogden met 140. Vooral in vorband met de bozoldiging van het personeel der Herhalingssohool.dat f 1.—per lesuur, dus ongeveer 126.— per wekelijksch letuur geuiet, komt het ons zeer wenschelijk voor, eeu dergelijke wijziging in lo voereu. Alleen bestaat er eenige moeilijkheid met den ecnigeu vasten leeraar thans nog aanwezig (Van Weezei Errena) welke thans f150.— voor 3 lesuren geniet, Wij meenen billijkheidshalve voor hem de bepaling te moeten maken, dat de eerslo drie weke- ljjksche les-uren met f60.— per uur worden bezol digd. Wij hebben de eer Uwe vergadering hierbij een ontwerp-wijziging ter overweging aautebieden. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs kan zich blijkens haar schrijven van 8 Juli II., no. 34, met ons denkbeeld veroenigeu. De Raad besloot z. h, st. punt C. van voormeld besluit met ingang van 1 October 11104 te lezen als volgt: C. dat do jaarwedden bedragen lo. Voor leeraren, bevoegd tot het geven ven Middelbaar onderwas f40.— per wekelijks door hen te geven les uur, met dien verstande dat aan don leeraar Van Weezei Errens voor de eerste drie uren f50.— blyft toegekeud; 2o. Voor de leeraren niet bevoegd tot het geven van Middelbaar Onderwijs f25.— per wekelijks door hen te geven lesuur 3o. Voor den leeraar bulast met het Directoraat bovendien f150. 5. Voorstel tot reorganisatie der vee- en vleeschkeuring met afdeelingsverslagen, ant woord en nota van wijzigingen. Uitgesteld na de raededeeling door den Voorzitter, dat by de Regeering een voor dracht in bewerking is om in Gemeenten boven 10000 inwoners het hebben van een abattoir verplicht te stellen. 6. Voorstel met ontwerp-verordeningen be treffende lediging van privaatpuiten en beffing on invordering van rechten wegens diensten van de Gemeente-reiniging. Uitgesteld z. d. mot algemeene stemmen; hierbij wordt een crediet van f950 ver leend voor den bouw eener loods op «Ma Retraite" ten dienste van de Reiniging. 7. Voorstel tot benoeming van een tijde lijk buitengewoon leeraar in geschiedenis aan het gymnasium (aanbevolen J. J. Vermeulen.) Herbenoemd met algemeene stemmen de beer J. J. Vermeulen. 8. Voorstel tot benoeming van een tyde- lijk buitengewoon leeraar in natuurlyke his torie aan het Gymnasium (aanbevolen dr. H. F. Nierstrasz.) Dr. Nierstrasz wordt mot algemeene stem men herbenoemd. 9. Voorstel tot benoeming van «en vast leeraar in Nat. historie aan de Hoogere Bur gerschool (aanbevolen dr. Th. Weevers). Herbenoemd met algemeene stemmen dr. Weevers. 10. Voorstel tot benoeming van een leer aar in de Natuurkunde aan de inrichtingen voor hooger- en middelbaar onderwijs. Verdaagd omdat het advies van den In specteur van het Hooger onderwijs nog niet is ingekomen. In het onderwijs zal intusschen zoo spoedig mogelijk worden voorzien. 11. Samenstelling van het stembureau voor de verkiezing van een lid van den Gemeente raad in het 3e kiesdistrict (vacature Croocke- wil). Benoemd wordentot Voorzitter de heer E. L. Visser; tot leden de heeren: J. G. Kleber en C. J. Plomp tot plaatsvervangende leden de heerenJ. W. Jorissen, mr. J. Heyligers, C. A. van Blaricum en L. O. Ver kerk. 12. Voorstel tot vaststelling van jaarwedden van onderwijzend personeel L. U. in verband met het behalen der boofd-acte of langdurigen dienst. Aangenomen z. d. of h. st. Uitgebreid overzicht iu het volgend nummer. „Verduiveld gromde Meihold, „ik kom toch wel op het juiste oogenblik! Het is een geluk, dat ik niet in de coupé ben blijven siltenWel, wel ik verheug me al op morgen." De begroeting lussohen vader en dochter was niet bysonder hartelijk, daar Maibold zyn woede over de indringerigheid van den kladschilder Diet kon in- boudeo. Toen zij laat in den avond scheidden zeide hg „Ik verwacht morgen bezoek van een jongmenscb, ileDzelfde, die mij zoo goed heeft geholpen en nu zou ik wel willen, dat injjn dochter den gaat eens vriendelijk ontving." Hilda hoorde d-.c zwijgend aan en trok sich toen terug om haar beswaard gemoed door tranen te ver lichte». Na een ekpeloose nacht liep bet meisje den vol genden ochtend vroeg den tuin in, die nog vorsch bedauwd was. Zij geloofde, dal niemand haar had gehoord, maar tante Phine waa baar gevolgd eu kwam nog juist bi) tgds om te zien, dal Hilda, zich onder liet uiten van een luide vreugdekreet in de armen wierp van een vreemd manspersoon. „Andreas, Andreas, maak tooh opon Tante Phine rammelde aan de deur van Maibolds kamer en vertelde iu vliegende baast, wal zo had gezien. Stil, heel stip sloop het oude ravnsob mot hem naar de aangegeven plaat*. Hel jonge paar. niets vermoedend van het naderend onheil, zat zoetjes ininnekoozend op eeu bank, geheel verdiept in hun geluk. In de «Hollandsche Lelie" komt, in een correspondentie van de hand van freule Do Savornin Lobman aan oen lezeres, het vol gende voor «Wat het slot van Uw schrijven betreft, zeker het huiswerk dor vrouw is verminderd. Maar gelooft gij, dat dit zoovoel nuttiger en Sractischer is dan vroeger'? Gelooft gij niet, ut de wasch buitenshuis en het afschaffen' van inmaak, enz. enz. leidt tot heel veel slechte behandeling van het goed, tot geld- verkwisting, in plaats van orde en degelijk heid. Overal wordt geklaagd, dat de huis- houdeus veel geld kosten. Waarom? Juist omdat het huiswerk buitenshuis wordt ver richt, duurder moet worden betaald, en minder goed gebeurt ook nog. Vorstellen, wasschon, eten-koken, ondergoed-naaien, het zyn alle zoovele bezigheden beneden de lieden- daagsche totebel, die zich «mevrouw" noemt. Eu het gevolg is dat er overal inrichtingen van allerlei aard zyn verrezen, die haar die dagelijksche taak guarno uit de handen nemen. Maar komt dat haar huishouden ten goede'? Om éen voorbeeld te geven uit vele, be weer ik, dat men by jonggehuwde mensohen nooit smakelijk cn met eenige variatie eet, want iedero jonge vrouw van den tegen- woordigen tijd schaft zich «het" kookboek- Manden aan en geeft daar uit de zelfde alotn- bekende eentonige recepten. Maar van eigen kennis van koken is geen sprake. En dien tengevolge heelt de discli van een moderne huisvrouw niets gemeen met de weltoebereide, uit eigen-ervaring-beproefde of zei lui (ge dachte schotels van een ouderwotscha dame (die byv. óok weet ziekenkusljes, enz. te bereiden). De hedondaagsche onervaren mevrouw en de even onervaren meid grijpen in onze dagen per-se naar het «kookboek" en wat zjj daaruit tot stand brengen, is een tonig, slecht-toebureid en duur. Want ook het beste kookboek helpt niets als men zelf geen verstand heeft van tie zaak." Naar men aan de «Opr. Haarl. Ct." mede deelt, worden te Haarlem door een drietal advocaten pogingen uangewend, orn te komen lot de oprichting van een Bureau vau Con sultatie in Ongevallen verschillen, waar onver mogende werklieden en werkgevers kosteloos gerechtelijken raad en bijstand in zake do uitvoering van de Ongevallenwet zouden kun nen verkrijgen. Te 's-Gravenhage werkt gelijk bokend is een dergelijk bureau sedert geruimen tijd met vrucht. Aldaar hebben zich reeds 36 advocaten by het bureau tot het geven van kostelooze adviezen aangesloten. Zondagavond zyn op den weg van Brugge naar Blankenbergh twee personen op oen motorfiets tegen elkander gereden, 't Waren vader en zoon. De vader, die van Bruggu kwam, was langer uitgebleven dan eerst ver moed werd en zyn zoon, die vreesde dut or iets was gtbourd, reed hem tegemoet. Zij hadden geen licht op en botsten bjj den «Blauwen toren" tegen elkander. De vader bleef op de plaats dood en do zoon werd gevaarlijk gekwetst. Verschrikkelijk. Men meldt, dat do bron van de Oder ge heel uitgedroogd is en de bovenloop van Je rivier eén eind ver slechts een droge bedding vertoont. 't Is maar jammer, dat de vacantia alweer zóo ver heen is. Anders zou men deze wel hoogst zeldzame gebeurlijkheid stellig nog eens willen guan zien. Volgens berichten uit Mexico staat te Cho- pultepec een cypres, welke 40 Meter in om vang en 6500 jaren oud is. De boom is dus nog 1000 jaren ouder dan de vermaarde «boabab" in Middel-Afrika, welke door Humboldt «het oudste ding ter wereld" werd genoemd. En de groote tavisboom te Hidsom (Enge land) welke 3240 jaren telt en die reeds een boom van ontzag wek kenden omvang was, toen Caesar zyn inval deed op de Britsche „Daar heb ilc Jalui gesnapt", schreeuwde Maibold, die zich niet meer kou inhouden, terwijl hg op hut veriuhrlkte verliefde paar instormde. Doch do woorden boatierven bom op de lippen. „U?" itootle hi) na een poosje uit, „u?".,. „■la, ik hun hetIk ben gekomen om u aan uw woord te houden." Maihold leunde met gebogen hoofd tegen een boom. „I)atdat it niet netje#"stamelde hy. „Dat ik ii aan uw woord boud 7" viel bet jonge- roenech hem in de rede. „U gaf uw woord, sender te weten, wie ik waa; uit dankbaarheid. Wordt de dienat aan u bewezen er dan minder om, omdet ik mot palet en penauel ïujln brood verdieD, in plaata van met Grootboek en Kasboek?" Maihold was weer tot siubaelf gekomen. „U kende mg vroeg hij. „Ja I" antwoordde de ander cordaat. „En u wilde mjj een valatrik spannen? „Ja I" Maihold maesmuilde. „Zoo'n kerelIk tie wel, dat een kladauhilder ziuh óok zijn kansen weet ten nutte le maken. Ik houd mij aan mijn woordneem mijn dochter, ala het tóch niet anders kan I Je bevalt mijik had al dadelijk schik in je! Msar dat ia voor do laatate maal, dat ik mjj laat overrompelen".

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2