Gemengd nieuws. zich naar zyn tent te begeven, en by doet sedert geen dienst meer. De slafmuziek van liet 5e regiment infan terie keerde hier heden in garnizoen terug. Ter vervanging van ritmeester jhr. J. L. Mock, wien op zyn verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag uit den dienst werd verleend, zal ritmeester S. J. van Over- veldt, van het '2e eskadron le regiment hu zaren te Zutphen, optreden als ritmeester instructeur bij het depot-eskadron hier. Bij do gehouden aanbesteding voor den bouw der perrons voor de halte by den Kleine Koppel, de draaischijf bij het voormalig station der N. C. S., en de rioleering, afrastering en beplanting op het gemeenschappelijk stations- emplacement zijn ingekomen 39 biljetten. Minste inschrijver was de heer J. B. de Blécourt, te Nijmegen, met 1'27 950. De raming bedroeg f30 200. In den loop dezer muand zal van Gemeente wege worden aanbesteed de bouw van een braiidspuithuisje by de voormalige Gaslabriek en van een wagenloods, groot 145 M2, op «Ma Retraite" ten dienste van de Gemeente- reiniging, welke werken 22 October en 19 November moeten opgeleverd. Een maand ol drie geleden werd ten huize van J. H. Bauland, aan de Lingestraat (de naam moet hier genoemd omdat omwonen den, wier naam met de zelfde letter begint, er voor worden aangezien) opgenomen een 8-jarig meisje M. V., te Utrecht geboren. Na den dood der moeder schynt het gezin, waar toe negen kinderen belmoren, door den vader, die nu te Putten woont, zeer veronachtzaamd te zyn; althans weldra werden de oudste kinderen by vreemden ondergebracht. Marietje nu, had by B. geen al te best leven. Volgens haar verklaring, later door getuigen gestaafd, moest zij 's ochtends om 4 of 5 uur op en mocht zy 's avonds eerst na elven naar bed voor een zwak kindje van haar leeftyd al even ondraaglijk als de taak die haar telkens werd opgelegd om pre cies den inhoud eener preek weer te geven, die zij in de kerk had gehoord. Kon zij dit laatste niet doen, dan werd zy afgestraft. Ook meermalen werd zij, die als een soort Asschepoetster werd behandeld, zelfs om het kleinste vergryp afgeranseld. Maandagochtend nu had zij weer een duch tig pak slaag gehad, volgens haar verklaring voor een feit dat zij niet heeft bedreven. In haar angst vloog ze de straal op en bij een der buren binnen, waar ze eindelyk haar nood klaagde. Nu werd de politie er in gemoeid en deze liet de kleine onderzoeken door dr. Schreu- der, die op haar lichaampje geen plek vond welke niet was een versche of eenigszins oudere wond, toegebracht met een hard voorwerpmen spreekt van een pook Het meisje is nu tijdelijk opgenomen in het Doorgangshuis op «Zandbergen", van de «Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin", waar ze echt* r niet kan blijven. De Maatschappij voor halfverweesde-, verwaarloosde- en verlaten kinderen" zal zich echter het lot der kleine aantrekken en haar door liefdevolle zorg het leed trachten te doen vergeten, dat dit kindje na den dood barer moeder heelt geleden. Wel een ijselijke bij-omstandigheid is het, lat toen het onderzoek in deze zaak door den adjunct-inspecteur R. J. Stelling» werd geleid, een broertje van liet kind door de politie uit Utrecht hier in het politie-burecl werd gebracht en verder op transport ge steld naar den vader te Putten. Et. werd hedenmiddag wederom verhoord eu zal ongetwijfeld zwaar worden gestraft. Drie stadgenooten, die 28 Juli werden ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf we gens diefstal van paling, met verbreking der schakels en in vereeniging gepleegd, ten na* deelt» van P. van Achterbergt!, zijn tegen dat vonnis in verzet gekomen. Het Openbaar ministerie bij de Arrondisse- meots-rechtbank te Utrecht eischte nu Jiie maanden legen elk hunner. Uitspraak 12 dezer. Het bericht, ook door ons overgenomen uit de «Telegraaf", dat de eigenaar van een thans te Amsterdam liggend Fransch jacht zou trachten met een vlieg-machine de Zui derzee over te steken, blijkt thans, volgens dat blad, op een misverstand te berusten. Sedert eenigeo tijd ligt aan den veesteiger het Franscho stoomjar t i.Reornas", waarvan de eigenaar, de lieer Teisserenc de Bort, zich bezig houdt met het doen van metereolo- gische waarnemingen. Reeds meer dan 15 j-wr heeft de heer De Borl op dit gebied waarnenrngen gedaan, hoofdzakelijk wat be treft de hooge luchtstreken, eerst in de om streken van Parijs, daarna o. a. op deMid- dellandsche zee en, vóór zijn bezoek aan j Holland, van het Deenschc plaatsje Halduit, i dat up cenigen afsi&nd van Vihorg gelegen is. By deze proeven worden door hem ballons on vliegers gebruikt, die de meteorologische toestellen mee omhoog voeren. Tegen het einde dezer week zullen de proefnemingen op de Zuiderzee beginnen. Meer en meer doen zicli nu reeds dè be zwaren gelden, verbonden aan het bouwen van kazernes on stallen in dorpen, ver van steden verwyderd en zooals in Nederland voor het eerst wordt toegepast te Ede, in welke Gemeente eerlang in garnizoen zullen komen 2 bataljons infanterie, 1 eskadron cavalerie (ordonnansenen 1 regimentsstaf en 2 batteryen veld-artillerie. De voornaamste bezwaren zyn: gebrek aan geschikte woningen voor gehuwde en ongehuwde officieren, en gehuwde onder officieren en minderenhet voorzien in tie brood- en vleeschvoeding; het verplegen van zieken bij het gemis van een Militair hos pitaal. Te dezer zake zijn thans overwegingen aanhangig, welke daarop neerkomen, zoo min mogelijk gehuwde officieren, onder officieren en minderen te Ede in garnizoen te brengen en verder woningen voor het mindere personeel door particulieren te laten bouwen, welke door liet Rijk worden ge huurd de verplegingsinrichtingen (militaire bakkerijen en slachterijen) te Arnhem en te Utrecht aan te wenden voor de levering van vleesch en brood, en do zieken, die niet in een Ziekenkamer in de kazerne verpleegd kunnen worden, over te brengen naar de Militaire hospitalen te Utrecht of te Arnhem. Zoo min mogelijk gehuwden. Maar hoe moeten de gehuwden onderwijs vinden voor hun kinderen Dal is tocli óuk een heet bezwaar. Men schrijft uit Eeinnes aan het #Utr. Nwsbld.": Onlangs kwam hier een man aan, die voorgaf in Transvaal geboren te zijn, maar die beweerde, dat zijn moeder vroeger gewoond tiad achter de Hervormde Kerk te Eemnes-buiteu. Ilij heette Nikolaas Blij. In Transvaal had hy, volgens zijn be weren, gruote bezittingen gehad, maar die tengevolge van den oorlog verloren. Moeder, vrouw en kinderen waren in de concentra tie-kampen omgekomen. Alleen had hy 7000 gulden van zyn bezittingen kunnen redden en was met dit geld naar West-Indië ver trokken. Daar aangekomen, werd hij door een ernstige ziekte aangetast, bij welke ge legenheid hem zijn geld werd ontroofd. Door alle? te verkoopeu wat hij over had, ook zijn gouden horloge en ketting, kon hij juist den overtocht betalen naar Antwerpen. Toen hij in die stad was aangekomen, begaf hij zich te voet naar Baarn, ten einde president óteijn te spieken. Zijn koffer had hy te Antwerpen achtergelaten. Te Baarn vernam hij, dat pre sident Steijn juist naar het Noorden was vertrokken. Daar zyn moeder hem meermalen van Eemnes gesproken had, ook van den Lindeboom en van eenige oude kennissen, besloot bij naar deze Gemeente te gaan, ten einde het medelijden der bewoners in zoo verre in te roepen, dal hij geld genoeg bij elkander kreeg om naar Transvaal terug le keeren. De man is ongeveer een week hier ge weest. Hy werd goed behandeld en er ging zells een inteekenlyst voor hem rond, maar ten laatste werd hij ontmaskerd door een vrouw, die zijn moeder vroeger had gekend en die ook zyn familie kende. Men had hier met een s< havuit te doen. Wel is hij in Transvaal geweest, maar zijn verdere praatjes zijn gelogen. Toen hy lont begon te ruiken, is hij met slille trom vertrokken, misschien om zyn kwade prac- tyken in andere Gemeenten voort te zetten. De Burgemeester heelt hem in het Politie blad doen signaleeren ten einde andoren voor zijn oplichtingen te waarschuwen. 11. M. de Koningin zal Zaterdag in de Legerplaats bij Milligen het vaandel u.treiken aan het 9e regiment infanterie. Lachende spot kan genezenspottend lachen, krenkt. In de stad heeft men van heel wat huis bezoek last. Aan uw deur, zegt liet «N. v. N.", komt elk oogenblik de een of ander u lastig vallen, de koopman-in-alles, de colporteur, de liedelaar-in-elken-vorrn. Men brengt u van alles thuis, gratis, tegen wil en dank. Men haalt «morgen" rapport en ge krijgt gratis een zuur gezicht, een nijdig gebrom, soms een schel woord, ul naar het| temperamen van den bezoeker. Tot de minst lastige be hoort de straatmuzikant en ook de orgelman maakt het niet te bont. Op dit gebied wacht ons echter een nieuw genot. Wij zagen in de Commelinstraat te Amsterdam een vrouw, die onder den arm een fonograaf droeg, huis aan huis aanbellen. Ais de deur openging, werd de hoorn van hel instrument naar binnen gesloken en <le bewoners hoorden een fragment van een opera, een jolige voor dracht, een orkest ol wat dan ook. De vrouw had volgens liet blad groot succes. In Jen «Globus" kwam dezer dagen een zeer lezenswaardig artikel voor over »oor- versieringeri" waaraan het volgende is ont leend De Massais van Afrika rollen koperdraad tot schijven van 10 centimeter samen en dragen die als oorsieraad, Do Roodhuiden zi e men nog heden ten dage met drie of vier ringen in het bovenste kaakbeenachtige ge deelte van het oor, terwijl aan eiken ring mosselschelpen, steenen, tanden beenderen en veeren hangen, tot een gezamenlijk ge wicht van een paar pond. De Ahonies, van ludo-China, scheppen er behagen in zich te tooien met ontzaglijke looden ringen waaraan tien kwasten kralen hangen voor deze laatste is een bepaalde volgorde voorgeschreven en wel zóu, dat zes gele eu zes roode kralen beiderzijds geflankeerd worden door een witte, zwarte, witte. Onder de K u'oleuten op Sumatra droeg men vroeger een massief zilversieraad, Pardoeg-Pardoeng gebeeten, dat eenmaal aan gelegd gedurende het gansche leven het oor niet meer verliet. Een rechte zilverstang werd namelijk door hot oor gestoken en dan aan beide einden in den vorm van een dubbele spiraal gedraaid. Met een stuk samengerold flanel, een knoop, wollen draad en touwsnoertje is een Indiaan een heel heer. Op Nieuw-Zeeland zag Cook zijn ijzeren spijkers en messen successievelijk naar de ooren verhuizen. De Dujaden smukten hun ooren met kwastjes rood katoen. De Bagabo's op Midanao snijden stukken uit porseleinen borden om ze door middel van aangelymde knoopen in .het oor te kunnen bevestigen. Op Coram luiden de groole schellen van metalen ooi-klokken den vreemdeling tege moet. Erg bont gaat het soms in de kampen der Afrikaansche eu Amerikaansche expedition toe. Stukken van kaarsen, glazen buisjes, die gediend hebben voor praeparalen, lucifers doosjes, metalen capsules van wijn- en bier- flesscbeu, iolegbuizen, patroonhuizon, van alles weet de ijdele, vindingrijke inlander voor oortooi partij le trekken. Voor oude karabijn linken, glazen kralen, die overal in liet donkere Afrika de hoogste sensatie wekten en tn de streken der Slille Zuidzee de oude oorversiering verdrongen, is reeds menige olifantstand en menige etli- nogralische curiositeit verkregen. Hoe echter deze monsterachtige oorsierraden op de oorlel werken, kan men zich voorstellen. Zij werd naar beneden getrokken, totdat ze bijna «le schouders raakte. Magellan zag in Zuid- Amerika zelfs oorlellen, die op de borst hingen Van der Deiken bij de Massais zulke, die best tot aan den mondhoek getrokken of over de oorschelp geslagen konden worden, lieden die ze over het hoofd trokken, en op de Paascheiianden liet men ze over den nek bengelen, ol' bond de twee oorlellen achter het hoofd bijeen. De oormisvorming wordt evenwel niet be schouwd als een noodzakelijk kwaad, dat men zuchtend op den koop toe moet nemen als men een beetje fatsoenlijk voor den dag wil komen integendeel, men poogt deze lichame lijke misvormingen in de jeugd kunstmatig zooveel mogelijk te bevorderen. De misvormingen worden buitengewoon hoog geschat. Boedhab elden en de oude afgoden der Japanners vertoonen lang uitge rekte ooren. Onder de Wukamba's, Massais en aanverwante stammen vau Oost-Afrika trelt een bijzondere straf degene, die vechtend den oorring van den tegenstan* er breekt. Kan bij «le Jaluilen op de Maarschalk- eilanden de huid van de oorlel onmogelijk verder worden gerekt, dan verlengen zij ze (ioor een reep van do huid der wang los te snijden, en alleen een geoefend oog kan dit bedrog na liet helen van de wonde ontdekken. Wat ontbreekt den magere? Natuurlijk is 't antwoord: Vet. Welnu, zegt dr. Gersuny, te Weenen, dan zullen we den patiënt «zijn vet geven". Hij neemt een instrument en spuit hem vaseline en parafine in en de mager heid maakt plaats voor bevallige rrndingen. De geneesheer heeft het geprobeerd met een jong meisje, eu de proef moet uitstekend zijn geslaagd. Onlangs is te Parijs een zonderling over leden, die gewend was, honger en gebrek lijdende ongelukkigen mee te nemen naar 'i eerst liet beste eethuis en, wanneer de man of de vrouw verzadigd was, hun ge schiedenis aan te liooren, waarna hij hen met een kleinigheid w«!gzond. Was 't verhaal echter ter dege roerend, zoodat de hoorder er de traneu van in de oogen kreeg, dan schonk liij een vijlfrancsstuk. Uit men- schenliefde, meent men? In 't minst niet. Op die wijze won hij twee franc uit, zeide hij, «want om in de comedie op een goede plaats de zelfde ontroering te genieten, moet ik 7 franc neerleggen". Een eigenaardige geldbesparing. By ons hebben wij niet het eigenaardige sprekende en tegelyk gocl-Ilollandsche woord dat de Enge Ischium voor zijn «holiday" ge bruikt. Wij hebben «vacantie", dat als be grip zeer duidelijk tot ons spreekt, maar im- portllollandsch is; wy hebben verder «verlui", »vry-af". Het Engelsche woord drukt voor allen die er van profiteeren zóo typisch uit de arbeidsonderhrekiiig, niet allen voor ilen ambtenaar en zakenman, maar ook voor den kantoorbediende en handwerksman, in den meest uitgebreiden zin. By na iedereen, van den grootste tot den kleinste, holidayt in Engeland op zyn lijd. In Lancashire by voorbeeld, het beroemde textiel-gebied, hebben de fabriekseigenaars zich verbonden, hun bedrijf gedurende de holidays éen of twee weken geheel stop te zetten. Gewoonlijk is er vijf dagen sluiting met Pinkster en een langeren tijd in Augustus. Glasgow kent eveneens een twee weken langen holiday in Augustus, en ook de meeste mijn- districten volgen dit voorbeeld. Evenzoo gaat het in het huiselijk bedrijf want een zomerverlof van eenige wet en is iedere me vrouw verplicht aan haar dienstmeisje te geven. En dan is het aardig te zien zooals geheel een volk zich voorbereidt op dezen prachttijd in het verschiet, liet geheele jaar wordt er gespaard en geregeld wekelijks ii de vacan- tiekassen gestort; met het aanbreken van de holidays heeft de uitbetaling plaats. Dat de aldus bijeengebrachte fondsen aan zienlijk kunnen zijn, blijkt uit een opgave uit het district Oldham, waar op deze wijze den laatsten zomer rond twee miiiioen gul den verdeeld kon wordenin het district Blackburg bracht men het tot 000 000 gul den, maar zelts de kleine districten als bijv. Ilevwood, Sainsbottom, Colye, enz. brengen liet lot 80000, 120000 gulden. Bij elkaar rekent men, dat ongeveer 0 millioeo uitge geven wordt als Lancashire op holiday gaat. Nu is het katoendistrict Lancashire wol het moest kapitalistische onder de arbeiders bevolking van Engeland; maar toch zijn er om zoo te zeggen geen streken te vinden, waar niet zuinig gespaard en in de vacan- liekusscn gestort wordt om een vol poijo byeen te hébben als de tijd daar is. De arbeidsgevers werken dit sparen voor don holiday zooveel mogelijk in de hand. In Engeland liebL ■- zij reeds lang ingezien, dat liet voordeelig is, niet sh ts de ijzeren, maar ook de mensclielykc in lino van tijd tot tijd te oliën, zal zij later te gemakkelijker loopen. Door het «Leipziger Tagebl." zijn aan het in Russische Polen verschijnende tijdschrift «Kurnica" eenige voorbeelden ontleend, van wat Russische ambtenaren het volk vaak doen lijden. Het publiek te Warschau keerde van een concert in den Bagatelatuin huiswaarts. De tram was stampvol. Aangezien een Com missaris van politie geen plaats voor zijn vrouw vond, arresteerde hij den eersten den besten passagier, liet hem door een agent naar het bureau brengen, en zijn vrouw op de vrijgekomen plaats zitten. Twee uur later trof hij, op zijn bureau gekomen, den arres tant aan. Hij klopte hem gemoedelijk op den schouder en zeide«Wat? Is u nog hier? Ga toch naar huis; de zaak is al in orde 1" Een heer gaat het Trebackaplein te Warschau over en wordt door een rijtuig overreden. De koetsier steekt daarop de tong tegen hern uit. De overredene roept er een agent bij, maar de man in het rijtuig steekt zijn hoofd uit het portier, scheldt den overredene de huid vol en gelast den agent hem te arresteerenwat de agent ook doet. Üp de vraag van den arrestant wie «te man in het rijtuig is, verneemt hij, dat het een «hooge beambte" was, «toegevoegd aan den persoon van den Gouverneur". De gearres teerde overredene kon 24 uur op het bureau blijven brommen. Waarom? Omdat de koetsier van een ambtenaar hem had over reden en daarna zijn tong had uitgestoken. Iemand vraagt een buitenlandschen pas aan. Alles is reeds in orde. De beambte heeft den pas in de hand en tracht er een fooi uit te slaan. «Heelt u een binnenlandsclien pas?" vraagt hij. «Natuurlijk, hier is hy", luidt het antwoord. «Dan kan ik u geen buitenlandschen pas geven, want éen persoon kan slechts éen pas bezitten". Wat deed daarop de ander? Hij legde eenige roebels op tafel, en plotse ling kon éen persoon twee passen bezitten. Te Londen is een «Mevrouwen- en Dienst- bodenbond" gesticht, welke ten doel heeft de goede verstandhouding tusschen meeste ressen en dienstmeisjes te bevorderen en geschillen verzoenend te beslechten. De dames verbinden zich, baar dienstmeis jes niet been te zenden en de meisjes ver binden zich, niet weg te loopen of den dienst op te zeggen voor baar grieven aan een Bondscommissie zijn voorgelegd en daarover is beslist. Telegrammen uit Petersburg bevatten het bericht, dat het aan Sasonolf, den moordenaar van Von Plehwe, gelukt zou zijn, uit de ge vangenis te ontsnappen. De vlucht zou aldus zijn toegegaan Een man, in de uniform van kolonel dei- gendarmerie gekleed, kwam aan het hospitaal met een militair geneesheer en toonde een document, dooi- den Minister MouravielTge- teekend. Het was een bevel, den gevangene in de handen der gendarmerie te stellen, zoo hij reeds kon worden vervoerd. De geneesheer die den kolonel vergezelde, onderzocht Sasonolf en verklaarde, dat de gevangene wel genoeg was om het hospitaal te verlaten. Sasonolf werd in de handen van den kolonel gesteld, en sedert heelt men den moordenaar van Von Plehwe niet meer gezien. Vastgesteld is, dat do handteekening ver- valscht en de zoogenaamde kolonel der gendar-

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2