Gemengd nieuws. deze Algemeens vergadering van den Rond heeft bewezen hoe zeer deze instelling vol doet aan de gekoesterde verwachtingen. Duidelijk was uit de beraadslagingen te be speuren. dat, dank zij het voorat'behandelen van de ter tafel gebrachte onderwerpen in de aangesloten vereenigingen. de bespreking een ander karakter verkreeg, zoodat dan ook aan de genomen conclusion, waaronder zeker do belangrijkste zijn die betreffende de wet telijke bestrijding van de oneerlijke concur rentie en de uniforme invoering van den Middel-Kuropeeschen tijd, een grootore be- teekems is le hechten, daar zij geacht kun nen worden weer te gaven het gevoelen van het meest invloedrijke deel van den han- deldrijveilden middelstand". De temperatuuV van het water in de Nieuwe zweminrichting was zoowel gister-als heden ochtend te 7 uur 55® F. Door het gunstige weder big ft de inrich ting nog geopend voor dames van half twaalf tot éen uur en voor hoeren van drie. tot vyf uur. Rij het 5e regiment infanterie zijn benoemd tot 2e luitenant de sergeanten II. J. Ruempol Hamer, van het le regiment infanterie, en D. Riivs, van het korps, en tot 2e luitenant- kwartiermeester sergeant P. H. Roukens, van het korps allen herkomstig van den Hoofd cursus. De volgende sergeanten, oud-leerlingen van den Cursus by het 5e regiment, zijn benoemd tot 2e luit'Miant der infanterie: H. J. Visscher bij liet 2e regiment infanterie; A. A. J. Augustijn bij bet (3e regiment; R. Lagay bij bet 8e regiment en P. Keg bij bet 10 regi ment, en tot 2e luitenant der infanterie O. I. leger: H. J. A. D. Verhoeven, G. J. Hom burg en J. F. 1. Mollinger. Er is Ingesteld een nieuw examen, dat voor drogist-bediende. Het voorziet in een inderdaad reeds lang gevoelde behoefte. De groote uitbreiding, die het vak in de laatste jaren beeft gekregen, vooral d"or liet gebruik van verschillende chemicaliën in de techniek, heeft namelijk d; noodzakelijkheid doen inzien, dat in de toekomst goed en deugdelijk hulppersoneel kan worden verkregen. Men wil weten, dat het woonschip «De Zwerver', van den kunstschilder Nieuwen- kamp, ongeveer een maand voor de stad zal blijven liggen en dat een gedeelte van zijn werk van October to bezichtigen zal zijn. Reeds is het tweede vel druks van den Catalogus der zoo belangrijke verzamelingen van het Oudheidkundig genootschap «Flèhite" verschenen en aan de zustervcreemgingen en de leden toegezonden. Het vervolg op het in Juli toegezonden vel hevat onder meer het begin vau de topo- graphische atlas van Amersfoort en de gouwe Kleinte hoe is nu toch de spelling? plattegronden, gezichten op de stad, poorten en wallen, en gezichten in de stad. Relanghebbenden worden er aan herinnerd dat de lieer J. de Lange, gediplomeerd dans- leeraur uit Kampen, morgenmiddag van 1 tot 3 uur in «De Arend" zitting houdt voor het doen inschrijven voor den winter-cursus. Gelijk we reeds met een enkel woord meldden, zal hier Viïjdagochtr.i<! vanwege de plaatselijke afdeelirig van het «Utrechtse h Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde'' worden gehouden een keuring van vrouwe lijk fok vee (runderen). De keuring begint 's ochtends te 8 uur op hei terrein van de Waag, aan het Smallepad. Do prijzen, beschikbaar gesteld door liet Rijk, de Provincie, het Genootschap en an deren, bestaan uit: vijf pry zen van f 20 voor melkvee berieden 3 jaar en vijf van f25 voor melkvee van 3 jaar en daarboven. Bovendien worden door de afdeelirig van hot «Nederlandse!) Rund veestamboek'' twee prijzen van f 15 uitgeloofd voor vaarspinken- ingeschreven in het Kal veren boek dier ver, eeniging. Het is stellig een verblijdend teeken, dut een poging tot verbetering van bet melkvee zón krachtig wordt ter hand genomen en een aanleiding te meer O0i de afdeelirig tr steunen. Anderzijds wil men ook een zeer practi- scbe poging doen om het paardenras te ver beteren, zóo .lal op den duur do paarden voor het Rijk in het land zeil kunnen worden aangekocht. Teneinde aan de Nederlaridsc.be fokkers van tuigpaarden en belangstellenden de ge legenheid te geven, zich eenigszins op de hoogte te stellen van de Nurrnandische hard dravers en rarossiers heeft overste K. I). Runt, te 'sGraveiihago, hor plan opgeval om in 't laatst van October een gezelsehupsrois 1e orgtuiiseeren naar Norrnandië, in don tijd waarin te ('aeri ongeveer 400 31 jarige heng sten worden g- prosenteerd, waarvan or on geveer 150 voor don Franschen Maat worden aangekocht. Het gezelschap zou uit hoogstens 30 a 40 personen, zooveel mogelijk paardenfokkers, im-elen botaan. Ilel. reisplan i« uls volgt: bijeenkomst in D«ii Haag, 's avonds vóór do al reis, in Hotel Central". Vertrek in den morgen van 22, 23 ol' 24 October uit Den Haag in gereser veerde wagens 2e kl.aankomst te Parijs 5.31 's avonds. Zoo mogelijk voor allen logies in het «Grand Hótel Terminus", bij het station St.-Lazare. Den volgenden ochtend vertrek naar Caen, (ook gereserveerde wagens)aankomst om- geveer 12 uur. Alleen zal worden bijgewoond de aankoop der troiteurs en der hengsten, die voor de tweede keur worden gemonsterd. Voor het bijwonen van de geheele presentatie zou men 10 dagen te Caen moeten zijn. Verblijf te Caen ongeveer 3 dagendan éen dag naar St.-Lö, het grootste Rijkshengslendepot (400 hengsten-carossiers en trotteurs) en 's avonds naar Parijs; daar een paar dagen blijven en dan naar huis; dus 7 il 8 dagen heen en terug, van hier uit. De plaatselijke afdeeling van den »Ned. Rond van onderwijzers" vergadert Donder dagavond in »De vergulde zwaan". De heer J. J. Lamers zal inleiden: De voorgestelde wijzigingen in de W'pt op het Lager onderwijs. De vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" houdt 30 dezer een ledenvergadering o. a. ter behandeling van de Begrooting voor 1005 en om te vo. r- zien in vacaturen in het Bestuur. De eerste elftallen der A mersfoortsche voetbal-vereenigingen «Quick" en »U. D. I." speelden Zondag hun eerste oel'enspel onder hun nieuwe Besturen en met nieuwe samen stelling. Van behoorlijk samenspel was nog niet heel veel te bespeuren, doch waar bij de beide clubs de ernstige wil bestaat, zich goed te oefenen daar kunnen we in den loop van het seizoen zeker dikwijls mooi spei ver wachten. Kort vóór rust maakte «Quick" haar eerste doelpunt uit een strafschop, die goed werd genomen; »U. D. J." maakte kort vóór tijd óok van een strafschop haar eerste punt en jucg bijna uijiniddellijk daarop haar bal in hel onbeschermde doel van «Quick". Het spel eindigde dus met 2—1 iu het voordeel van »l'. D. I." Vreemd genoeg was geen der beide elf tallen voltallig. Het tweede elftal van »U. D. 1." speelde op eigen terrein 33 gelijk tegen een Van der Muys-elftal. Te ïjoesterberg werd «Prins Hendrik" op eigen terrein met 100 geslagen door «Allen Weerbaar" uit Bussurn. Dat is niet dubieus. Aan den BomLtocht van den »A. N. W. B." heelt slechts een dertigtal dames en heeren deelgenomen. Door den heer G. J. Slothouwer, als Ronds- COnsul, werd Zondag de lang niet «lange colonne" vau Buarn via Soesterberg en den Berg naar hier geleid en werden Heiligen berg en andere mooie punten in deu omtrek bezocht. Maandagochtend peddelden de deelnemers aan den tocht, met enkelen vermeerderd die te Utrecht en in de omgeving overnachtten, naar Apeldoorn. 't Schijnt met de Rondstochten niet te luk ken. De luid uitgekreten sportbroederscliap op de Boudsfeeslen schijnt de vrees voor een tc gemêleerd zijn nog niet geheel weg te vageu. De morgen op het Nieuwe Sportterrein, bij de Prins Hendriklaan en het Wilheltnina- park te Utrecht te houden harddraverij be looft meer succes dan op 31 AugusLus, maar de grootste attractie voor de vreemdelingen, die in grooten getale zullen opkomen, zal het concours hippique zijn. Meer dan 4Ü paarden zijn door landbouwers, stalhouders, en particulieren reeds ingeschreven. Als het weder zich goed houdt, zal het een succes volle dag ziji: voor de «Vereeniging tot Be vordering van liet Vreemdelingenverkeer", die steeds haar best doet om aan haar duel te beantwoorden. Het muziekkorps van den heer Knijpers is reeds om 10 uur op het terrein, om met vroolijke muziek dit feest op te luisteren. Voor hen, die niet weten, hoe het Nieuwe Sportterrein het best te bereiken is, deelen wy mede, dat de afstand van Maliebaan, door Maanstraal, Wilhelminapark en Prins Ht ndriklaaii ongeveer lü minuten bedraagt. Tien van de beste harddravers zijn inge schreven. De »Siaats-eourant" voor heden beval de acte van oprichting der Naatnlooze Vennoot schap «Amersfoortsch Verkoophuis, voorheen 11. J. Rotluier". Directeur is de heer H. J. Bonnier Sr.; Commissarissen zijn de heeren P. J. R. Jacobs en R. du Haas. By de Zaterdagavond ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verkooping van zes huizen met schuurtjes, erf en tuin op «Knoesthol" aan de Hor-straat, nos 1 tot II, by den Soesterweg, elk verhuurd voor f 1.85 per week, en een perceel bouwterrein aan den Soesterstraatweg, groot 2.80 A, in eigen gebruik bij den heer G. van den Hooft', werden deze gezamenlijk verkocht aan den heer L. J. 1 lonteló voor f7085 De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den 23-jarigen 11. N., uil Soest, beschuldigd van verschillende aanrandingen veelal van wiel- rijdsters, onder die Gemeente en onder Maar tensdijk gepleegd, tot een maand gevangenis straf. In do zitting met gesloten deuren werden vier getuigen gehoord. Hertog Johan Alhrerlit van Mecklenburg- Sch-,verin en zijn gemalin, dochter van wijlen Prinses Sophie der Nederlanden, worden mor genavond half tien op «Soestdijk" verwacht. Baron Taets van Amerongen, sedert 1888 Burgemeester van Renswoude, zal wegens drukke bezigheden huiten zijn ambt ontslag vragen uit dat ambt. Geestdrift voert ons behouden over hon derd klippen heen, waarop wij zeker zouden schipbreuk lijden, als we ons alleen door be rekening heten leiden. KENNISGEVING. Dr BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, maken bekend, dat het register van inschrijving over het jaar 1904 en de alphabelisuhe naamlijst, bevattende de ingeschrevenen voor de lichting der Nationale militie voor 1905 gedurende acht dagen, le rekenen van heden, van des voormiddag» 10 uur tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie voor eeu ieder ter lezing liggen, binnen weikeu tijd bij den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaald verzoekschrift, op ongezegeld papier, in te dienen bij d«n Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, 20 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JTIERS. De Secretaris, B. W. TH. S.VNDBERG. De zeer velen, die reeds gedurende «enigen tijd, sommigen zelfs seder t verleden Dinsdag, vóór de Grafelijke zaal te 's-Gravenhage hadden post gevat, om voor zichzelf ol voor anderen zich een plaatsje te verzekeren op de publieke tribune ter gelegenheid van de opening der Staten-Gsneraal, zijn Zaterdag in den loop van den dag weder naar huis gegaan, nadat zij «van bevoegde zijde" ver nomen hadden, dat 't best kon zijn dat al hun wachten vruchteloos zou wezen, aange zien eerst heden Dinsdagochtend zou worden beslist waar de queueder toeschouwers naar de publieke tribune zal worden opgesteld. Dat had men den armen drommels, die, om een paar gulden te verdienen, dag en nacht op het trekkerige Binnenhof bivak keerden, toch wel wat vroeger kunnen zeggen. To New-York gaat men een hotel oprichten, alleen toegankelijk voor do weduwen van millionnairs. 'tZal gebouwd worden iri Cen tral-Park. De prijs per dag voor een aparte- ment zal zijn 500 dollar en hooger. Een aparternent zal bestaan uit 20 kamers. Het gebouw zal 16 verdiepingen hoog zijn. Het denkbeeld is opgevat, omdat deze dames gewoonlijk 'tseizoen van November tot einde Februari te New-York verblijven en niets goeds genoeg kan gevonden worden voor haar stand. Men heelt uitgerekend, dat er in de Unie 40 weduwen zijn, die elk een fortuin van minstens een millioen dollar be zitten. Verscheidene hebben 5 millioen en vijf bezitten elk 10 millioen dollar; vier worden boven deze laatste som geschat. Het gebouw zal 18 millioen dollar kosten. In den laatsten tijd gaan meer en meer stemmen op, die het herhaalde gebruik van oude medicijnlleschjes verboden wenscben ie zien, voornamelijk omdat hierdoor infectie ziekten kunnen worden verspreid. Een voorbeeld daarvan wordt vermeld in de «Apoth. Zeit." Te Rochum kregen een vrouw en haar kind pokken. Niettegen staande het huis behoorlyk afgesloten was, werd de ziekte overgebracht bij een pleeg zuster, welke in de Ziekenhuisapotheuk werk zaam was en door middel der meriicyoflesch geïnfecteerd werd. Een merkwaardig onderzoek omtrent de loodrechte beweging der aarde heeft Horace Darwiri gedaan, waarvan hij de uitkomsten kort geleden aan de Royal Society te Londen medegedeelde. De quaestie, die Darwin oorspronkelijk wenschte op te lossen, was vrij eenvoudig en hij was daartoe aangespoord door de onderzoekingen zijns vaders, Charles Darwin, op aardwormen en de rol, die zij spelen bij het begraven van voorwerpen, die op de oppervlakte van den bodem blijven liggen. Het wus eenvoudig om de snelheid te weten, waarmede een voorwerp, een steen bijv., op de oppervlakte van een veld geplaatst, naar beneden zou zakken door de onophoudelijke verandering der aard-oppervlakte. De proefneming duurde lang; men begon 5 S'eptomber 1877 te Down, dicht bij de woonplaats der Darwins. De streek die ge kozen werd, was een vlakke weide, die ge durende langer dan 50 jaren voor dat doel was gebruikt. Een eerste vereischte was een vast punt te bepalen, waarnaar men de ver plaatsing kon berekenen. Een sterke koperen plaat werd in den grond geplant, het be nedenste eind ongeveer 8 voet onder de de oppervlakte en bet bovenste eind diende nu tol vast metingspunt. liet beweegbare voorwerp was een ronde steen met een gat in hot midden, waardoor men de koperen staaf stak. In het gal werd met gesmolten lood een bronzen cylinder gesoldeerd, waaraan drie stevige klampen vast zaten, die dienden om den micrometer te dragen, die bij de metingen gebruikt werd. De waarnemingen van Darwin bewijzen, dat de vochtigheid en de droogte van den bodem veel afdoen tot de uitkomsten. In een droog jaargetijde zakt de steen, terwijl hij weer rijst bij regenachtig weer. In acht jaar daalde hij ongeveer 17.8 m.M. Charles Darwin had een eenigszins snellere daling waargenomen maar die had plaats hij kleinere voorwerpen, die natuurlijk spoediger hegraven konden worden. De daling ging bij de proefneming van Horace Darwin regelmatig voort, behalve in het begin, toen zij sneller ging. Dit was ongetwijfeld het geval, omdat de daling in het begin bevorderd werd, maar ook slechts in het begin, door het uit elkaar gaan van het gras, waarop de steen rustte. Later speelde deze factor natuurlijk geen rol meer. De proefneming van Darwin is bijna even belangrijk om de nieuwe vragen, die zij aan «Ie orde brengt als om haar einduitslag. Tegen een moppigeu koeherder in de buurt van Göttingen is een strafvervolging inge steld. Terwijl verschillende regimenten .hij de jongste manoeuvres een door den vijand bezette heuvel bestormden en de zege als het ware nog maar voor bet grypen lag, werd er plotseling «Het geheel halt" geblazen. De bevelvoerders zagen elkander verbaasd aan, vooral ook omdat niemand het bevel ge- gegeven had. Men onderzocht de zaak en ontdekte een koeherder, die vroeger trompetter was ge weest en op zijn hoorn het welbekende sig naal had gegeven, dat onmiddellijk door alle trompetters en hoornblazers was overgeno men. Er zijn toch nog wel vette postjes in de wereld. De bezoldiging van een Russisch minister. 18000 roebel, kan we! niet hoog genoemd worden, maar de Minister van Binrienlandsche zaken heeft, behalve een aanzienlijke som voor den geheimen dienst, ieder jaar 200 000 roebel tot zijn beschikking, waarvan hij geen rekenschap behoeft af te leggen. Ook de Minister van Financiën heeft «bijverdienste". Hij krijgt zeker percentage uit de achter stallige inkomsten, die gedurende zijn ambts tijd ten behoeve van de Kroon geïnd worden, en dut maakt dikwijls 50 000 roebels 's jaars. Alle Ministers blijven hun leven lang iu het genot van hun bezoldiging, al hebben zij hun ambt ook slechts eenige weken waargenomen. Onder hun inkomsten moeten nog meege rekend worden de vergoeding van reis- en verblijfkosten tijdens de talryke dienstreizen, want het bedrag van die vergoeding is vast gesteld in den tijd toen er nog geen spoor wegen waren, en dus zeer hoog. Ook de keizerlijke familie, hei mannelijk deel wel te verstaan, kost Rusland jaarlijks een heelen duit. Be Czaar heeft een broer, vier ooms, vier neven in den eersten graad, tien in den tweeden graad, dertien in den derden graad en een oudoom. De broer, de ooms, de oud oom en de neven in den tweeden graad zijn Grootvorsten en worden aangespruken als «Keizerlijke Hoogheid"; en de neven in den derden graad zijn slechts Prins en voeren enkel den titel «Hoogheid". De 33 mannelijke leden, die de keizerlijke lijke familie buiten den Czaar telt, kosten het Ryk ruim 49 millioen gulden. Men heeft thans met goed gevolg draad loos getelegrafeerd van St.-Louis naar Chicago, een afstand van 300 Eng mylen. Met 1 October wordt een slation voor draadlooze telegrafie de Duitscher noemt die zeer eigenaardigvonken-telegraphie in werking gesteld aan de Ruitenhaven te Scheveuingen. Reeds zyn twee ambtenaren van Regeerings- wege daarvoor aangewezen. Met grooten voorzorg heeft men uit Parijs een kist verzonden, waarop in groote letters het woord «fragile" te lezen stond. Die kist ging naar Belgrado en bevatte de kroon van Peter 1. Broos is inderdaad een koningskroon, en vooral die van Servië, te meer nu men er te Belgrado maar weinig over is gesticht, dat by de kroning geen enkele buitenlandsche potentaat tegenwoordig wil zijn. De gewoonte, hier en elders, om tegen alle taalregels in, den derden persoon enkel-

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2