Zaterdag 1 October 1904. No. 5560. 53e Jaargang. Tweede Blad. ZONDAGSRUST. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden Iranco per post /'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/-1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. l!ewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE GR ACHT 9- Toloplioon 19. Een langen en bangen tijd had het volk van Israël in Egypte doorgebracht. Veel en zwaar hadden zij daar moeten werken, bij dat weik soms zelfs met zweepslagen voort gedreven. Toen stond eindelijk Mozes op, begaan met het lot van zijn volk en voerde het midden door de woestijn naar het land Kanaiin. Do Israëlieten waren nu vrij, maar wisten hun vrijheid niet te waardeeren. Do verdrukten werden verdrukkers en zij be gonnen met anderen boeien aan te leggen, hun dienstknechten en dienstmaagden tot voortdurenden arbeid te dwingen. Om deze en meer andere redenen gaf Mozes hun een wet, de bekende wet der Tien geboden, waarin ook de bepaling was opgenomen, dat zij geen werk mochten doen op den Sabbat en dat ook niet opdragen aan dienstknecht of dienst maagd. Zelfs het vee en de vreemdeling, moesten rust hebben dien dag; geen vuur mocht worden aangestoken om spijzen te be reiden men mocht niet reizen of trekken. Zóo sterk was de Sabbats-idee doorgedrongen, dat men het Jezus in zijn dagen kwalijk nam, dat Hij op den rustdag korenaren plukte, toen Hij met zijn discipelen* wandelde door het korenveld. De Christenen, die eerst óok van Vrijdag avond tot Zaterdagavond rustten van den arbeid, hebben naderhand den Zondag als rustdag ingesteld. Dit geschiedde in de vierde eeuw, uit minder vriendelijke bedoeling jegens het nakroost van Israël. Men leeraarde wel andersdenkenden lief te hebben, maar in de practijk deed men toen, evenals nu, heel anders en wilde met de Israëlieten zelfs geen gemeenschappelijken rustdag. De verordeningen van Constantijn den Groote, alsook die van het Concilie van Luodicea schaften de Sabbatsviering af en verhieven den Zondag tot een rust-en feestdag. Op dien Zondag werden, evengoed als op den Joodsclien Sabbat, maar enkele bezigheden toegestaan, wat in de Middeleeuwen tot vele scholastieke spitsvondigheden aanleiding gaf. Ook het Protestantisme heeft deze Zondags viering overgenomen. In Engeland o. a. wordt de Zondag allerstrengst gevierd. Er wordt niets verkocht dien dager ioopen slechts enkele treinen de post brengt geen brievenin huis wordt slechts het allernoo- digste gedaan. De Engelschen lezen en ver velen zich op den Zondag. In ons vaderland is men van die streng heid zeer afgeweken. Voorheen dreven echter de Voetianen de Zondagsviering tot het aller uiterste. Men onthield zich van allen arbeid. Er werden geen spy zen gekookt. Zelfs 't licht van Gods lieve zon, werd op den Zondag buiten de deur gehouden geen vroolijk lied, geen scherts werd op dien dag toegestaan. Vreemd mag liet beeten, dal wij in onze dagen nog altijd den Christelyken rustdag Zondag noemen. Die naam is toch afkomstig van de Heidenen, die de zon en de maan aanbaden en den eersten dag der week aan de zon, de bron van alle licht, warmte en leven, wijdden. De Zondag is Christelyke rust dag geworden, maar de naam is gebleven, als een der vele bewijzen van de macht dei- gewoonte en van de vasthoudendheid der menschen aan de dingen, "lie eenmaal zijn. Er wordt in onze dagen druk geijverd voor de Zondagsrust. Een uitstekend iets. Wie zou daar niets voor voelen? 't Leven is zóo druk, zóo gejaagd, dat de behoefte aan dien éenen vrijen dag, grooter en grooter wordt. Maar voor éen ding moeten wij oppassen, nl. dat we in ons ijveren niet het Trojaansche paard, de oude traditioneole Sabbat, binnenhalen. Ik ben wel in kringen geweest voorheen, waar de Zondag de vervelendste dag der week was, omdat bij een kluisdag was. Op Zondag was alles zonde; alles, waarin men in do week geen kwaad zag, was op dien dag on geoorloofd. In de huizen was iets gedrukts. Het Zondagspak knelde de menschen als een nauwsluitend keurslyf. Over allo dingen lag een waas van deftigheid. De klok tikte deftig, het theewater raasde deftig. Alles gaf den indruk, of er in de naastbijgolegen kamer een ernstige zieke was. Zelfs op de gezichten las mon een Zondagstrek. Ook kende ik iemand, die des Zondags als hij naar de kerk ging, veel grooter passen allegde dan in de week, louter uit plechtigheidsbesef en die, toen het op een Zondagochtend eens Hink gesneeuwd had en het zóo glad was, dat niemand over straat dorst gaan, aan de meid verbood om zand te strooien, wijl het de dag des Heeren was. Neen, met die Zondag-opvatting moet het nu maar voor goed uitzijn. Zoo'n ouderwet- sche, neerdrukkende, kinderhart knellende, lachversnioremle, ongeveinsdheid doodende Zondag is waarlijk niet g' ed. Wij verlangen, dat zoovelen mogelijk den rustdag zullen kunnen genieten, op hun wijze. Wie graag fietst, dat hij fietse. Wie liever elders eens familie of kennissen wil gaan opzoeken, moet daarvoor «le gelegenheid hebben. Spoorwegmaatschappijen, enz. moeten dan maar zooveel personeel aansteller), dat ze al hun beambten op geregelde tijden een vrijen Zondag kunnen bezorgen, naast den rustdag, die hun elke week is gewaarborgd. leder vrij op Zondag, gaat niet. De priester moet ook op dien dag wel arbeiden. Maar nog eens, zoovelen mogelijk moeten op Zondag vrijaf hebben, ten einde ook in de gelegen heid te zijn om, zoo zij zulks verlangen, een woord van stichting te liooren. Zondagsrust eiseh ik voor den winkelier, die om éen of twoe concurrenten zijn winkel moet openhoudenvoor den kantoorklerk, die dan z.g. beperkten dienst heelt, d.w.z, in zoover als de Rost minder correspondentie aanbrengt. Ik vraag Zondagsrust voor de sjouwers, dragers, kruiers-, kar-en schuiten voerders, die op Zondag arbeiden moeien, ten einde het oponthoud der schepen zoo kort mogelijk te doen zijn. Ik vraag Zondagsrust op de fabrieken, waar mannen, vrouwen en kinderen maar doorwerken, omdat het vuur niet uit mag van de machine en waar der halve de mensch moet wachten op een rustdug der machine zeil, als deze eens nagezien, gereinigd of gerepareerd wordt. Sommigen beweren, dat zij de verdiensten van den zevenden dag niet kunnen derven. Als de winkelstand in zijn geheel den zevenden dag schrapt, houdt vanzelf de kwestie van gemis aan verdienste op, daar het publiek dan wel verplicht is, op een anderen dag te koopen. Wat schaadt het of de winkolier 's Zaterdags een wat langeren arbeidsdag heeft, als hij de zekerheid heeft den geheelen Zondag vrij te zijn. De werkman, die in onze dagen streeft naar een normalen arbeidsdag van 0 a 10 uren, zal zeker nog meer protiteeren by den vrijen Zondag, dien hij in den kring der zynen ongestoord doorbrengen kan. Do Zondag is bovendien de dag voor ver standelijke ontwikkeling. Menigeen, die in de week geen tijd heeft, neemt 's Zondags eens oeu boek ter hand en verkwikt dan ten minste éénmaal 's weeks nog eens zijn geest. En ton slotte, voor onze zedelijke ontwik keling kan ilo Zondag niet gemist worden. Bij arbeiderskinderen gaat zoo spoedig het op school geleerde te loor, zoowel de ver standelijke als zedelyke ontwikkeling. Daarom moet de maatschuppy den Zondag aan het volk laton. En dan is het ook het gezelligst, op den algemeenen rustdag vrijaf te hebben. Wie in de week een vrijen dag heelt, als alle andere menschen werken, heeft van zoo'n «lag niet dat genot doordat hij niet met andereu genieten kan, tenzij het iemand is, zooals ik eens ontmoette, die me zei»nu geniet ik het meest, omdat ik anderen zie werken." Ik houd van den Zondag en prijs do kringen waar men van dien dag den prettigsten, ge- zelligsten, schoonsten dag van de week weet te maken. Die dag loont er zich zoo bij uitnemendheid toe om eens met elkander over onderwerpen, te sproken, die het ver stand scherpen, bet nadenken opwekken, den goeden zin des barton versterken. De Zondag moet, om zoo te zeggen, ziel en lichaam restaureeren. Hij moet ons rust schenken, door verandering van werkzaam heid, door ietwat andere omgeving, andere kleeding, enz. Geef uw huiskamer op dien dag een wat meer feestelijk aanzien; zorg voor iets extra's aan den miJdugdisch. Het moet in uw huis zoo gezellig en vrien delijk wezen, dat uw kinderen voor niets ter wereld den Zondag thuis zouden willen mis sen. Een huiselijk concert, het een of ander spel, of wat de liefde weet uit te vindon, maken den Zondag tot een feestdag. En dat moet hy zijn. De Zondag is een dag voor het hart, voor blydsohap, voor vrij heid, voor het leven. Zie, als de wind van den tegenspoed door onze boomen ruischt, als ons levenspad be strooid is met de dorre bladeren van mis moedigheid, dan is 'tons zoo goed, eens uit to rusten van den dagelijksclieri. vaak zoo eentouigen arbeid en eens te denken aan ons zelf, ver buiten het gewoel der wereld, in de stilte der eenzaamheid. Daar vergaaren \vy dan weer krachten om den levensstrijd verder voort te zetten. En 't is weer de Zondag, die zich als vanzelf daarvoor aanbiedt. Daarom, laat ons hem in eere houden. Hy blyve een gewijde dag, dien wij telkens met nieuwe vreugde begroeten. De oud-notaris J. W. van Wieringen is in den ouderdom van 65 jaar te Amerongeu overleden. De jongedames Ida A. Wesaeling en R. H. C. Brandt legden aan de Ryk.vuniversiteit te Utrecht met gunstig gevolg af bet theore tisch apothekers-examen. De heer 1. M. de Haas slaagde aan de Ge meentelijke universiteit van Amsterdam voor het candidaats-examon geneeskunde. In verband met hol 25-jarig bostaan der Amersfoortsche stoomboot-onderneming zyn heden tal van schepen in de haven met de jubilaresso gepavoiseerd. Herinnerd zy, dat do gelegenheid tot in schrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus der Burger Avondschool onherroepelijk Maandagavond te 8 uur wordt gesloton. Inlichtingen geeft do Directour aan hot gebouw iler Ambachtsschool van 0 tot 11, vau 2 tot 4 cn van 7 tot 8 uur Maandag. In verband met du beöediging der by het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde offi cieren, herkomstig van den Hoohl-cursus, wordt hier beden een klein diner-de-corps gehouden. Luitenant II. J. lluempol Hamoijf is inge deeld by bot 2o bataljon en luitenant D. Buys, bij het 4# bataljon. Luitenant-kwartiermeester Roukons wordt werkzaam gesteld bij de hoofd-administratie Met ingang van heden zijn naar den Hoofd cursus te Kampen vertrokken do leerlingen van den Cursus by liet 5e regiment infan terie die by het jongste toelatirigs-examen slaagden en wier namen we in een vorig nummer vermeldden. liet oude rijmpje »Is 't op Aegidius helder en rein, dan zal do gansche maand zoo zy i", is voor September van "lit jaar bewaarheid. Aegidius (1 September) was droog en de heele maand had ongewoon weinig regen slechts 5 dagen (den 4, 14 tot 10 en don 24) met een regenval van 34.2 M. Du 14 Sep tember heelt de zuiik verknold toen viel er in éen etmaal 10.3 m.M. In 1003 waren er 10 regendagen met 06.7 m.M. neerslag, in 1002 10 met 31.1, in 1001 8 met 103, in 10C0 6 met 12, in 1800 20 met 125.8, in 1808 3 mot 12, in 1897 10 met 95.7 en in 1890 2 1 regondagon inot 118 m.M. neerslag. Nog steeds worden er prentbriefkaarten als drukwerk verzonden, die of met boete- port worden belast i)f worden geweigerd. Daarom zij nogmaals herinnerd dat, om als drukwerk te kunnen worden verzonden, zulk een prentbriefkaart behalve natuurlijk hel adres slechts mag bevatten: don naam en de verblijfplaats van den afzender en den datum van afzenden. Verboden zyn verkortingen als m. g., h. g., in. "I., p. f., p. r., enz.; verder: •groe ten". «gelukwensciieii", »uw toegenegen" en dergelijke meer. De naam van den afzender mag niet worden uitgedrukt als: pa, moe, je broer of zus sn ook niet door i om, tante, neef, nicht, enz. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, .lat het keuren dor visch hedenochtond woer te 0 uur is aangevangen en nogmaals aan gemaand, inzage te vragen van hot keur- briefje vun den zelfden dag. Voor liet stads-telephoonnet zyn alweer drie aansluitingen aangevraagd. VVelilra hopen we een geheel bijgewerkte teleplieon-lyst by onze courant te voegen. Op bet stationsplein wordt een reusachtig bloemperk aangelugd en de verlichting zeer uitgebreid. Zou men nu niet te gelyker tjjd do in richting, welke uu onderaan do stoeds afge sloten trap voor militair vervoer staat, op het plein kunnen brengen Daarmede zouden zeer velen gebaat worden. De miliciens der liehtiug 1004, van het le rogirnent veld-artillerie, die tot nadere oproeping huiswaarts waren gezonden, zullen 3 October a. s. onder de wapenen komen. l'e gisterenavond onder vooriilting van dan haar U. J. Buys in „Do Aroud" gehouden najaarsvergade ring van do verooniging „Ambaohtasohool voor Amers foort en omalrelcen" word bijgewoond 11 Bostuurs- on '21 gowotio loden. De Voorzitter horiunerde aan do bestemming dater vergadering, hal voorloopig vaststellen der Hegrooiing voor 11)05 waarvan het ontwerp woder t l dagen ter imago hoofi gelegen doeh wederom door geon enkel Ikl der voreeniging ia gesion. 8pr. wilde dil weder beschouwen als blyIt vau verlrouwon in hol beleid van hel lloaiuur an tuoosl te gelijkertijd toegeven, dat mon do l'iuancioele en administratieve regeling der school toch feitelijk niet in zoo'n onkel oogenblik kan ovorzion. Het financieel beheerinoohlzich overigons in 'taf- geloopon jaar juist verheugsn in buitengewone belang stelling van de tijde van het Bestuur dor (Jemoente. Hot vereonigingaboatmir bad selfs het genoegen, het collage van II. en VV. te ontvangen, dal aich even eens overtuigde dat do Kekening en verautwoording in volmaakte orde was. De Ueuieenleraad la inlfa zóo var gegaan, dat herhaaldo malou Interpellation werden gedaan en ten idotte een Itsads-commissie werd benoemd. Dat is wel bet hoogste punt vau belangatelliug. Hpr. had gehoopt, dat bierdoor hel praatje voorgoed don kop zou sjju ingedrukt alt sou het lluanoloul boheor niet volkomen in orde zijn, doch die hoop is opoeut de bodem Inge slagen. Tol veler teleurstelling rapporteerde die commissie, dat tij nog niot do overtuiging bad, dut allot wol in orde is, nirllegoiistaands toch allo wegen openstonden om do overtuiging te docu krijgen, dat alles wel in orde it on hot voroenigingsbeetuur vol- gsaruo beroid was om alle inlichtingen te verschation on ook de welbekoude Inspecteur Deüroot hot beheer juist vond on daarover gaarno aan de Raadscom missie inlichtingen zou hebben veratrekt. Si.r. had oen Hauw idee, dat da Raads-commisaie, welke zonder onderzoek haar oordeel gaf, wel beter zou zijn ingelicht en hoopt, dat, waar do leden der vereeniging overtuigd «ij» dat da zaak wel in orde is, dozen geen alapelooze nachten meer hierdoor zullen hebben. De notulen der 12 Algeraoeno vergadering van 19 Februari worden nu golczeu en tonder discussie on veranderd vastgostelJ. Aan de ordo kwam hierna do Hegrooting voor 1005. Do Vooriitter zoido, dat de Uitgaven niet boogor en niet lager zyn geraamd dan onvermijdelijk is on dus zoo na mogelijk in ovoroenstemming met do werkelijkheid zyn geschat. Enkotc posten sijn standvastig; andere, by voorbeeld die welke verband bonden niet bet aantal loerlingon, zyn geraamd. Ondanks de grootst mogelijko zuinigheid ia de Be- «rooting echter booger dsn dio voor 190-1 en het Bestuur zou dan ook geplaatst sijn voor pogingen

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5