Donderdag 13 October 1904. No. 5565. 54e Jaargang. Feuilleton. SLATER PALMER te Londen, UITGAVE: FIRMA A H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. trance per post 1.15. Ad'?ertentiën 16 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte, bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen, ter voldoening aan rt. 3 van het Konink lijk besluit van 23 Maart 1876 (Staatiblad No. 56), ter opeubaro kennis dat van af 21 October a.s. ge durende 30 dagen op de Secretarie der Gemeente zal Ier inzage liggen: Een ontwerp tot aanvulling van den Ligger der Toogangswogcn, naar de spoorwegstations, vasigesleld door heoren Gedeputeerde Staten van Utrecht bij hun besluit vat) 30 September 1004, No. 50, noodig geworden tengovolge van de in gebruik stelling vau bet nieuwe gemeenschappelijke station Amersfoort van den spoorweg NijiuegeuAmersfoort, den spoor weg AmsterdamZutpben enden spoorweg Utrecht- Zwolle. Bezwaren togen den ontworpen ligger kunnen schriftelijk worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders binnen 45 dagen na aaukoudiging in de „Staatscourant". Amersfoort, 13 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Da Secretaris, B. W. Til. SANDBERG. Amersfoort iii 1903. VI. In haar Bijzonder overzicht bespreekt tie Comnissie van Toezicht op liet Lager onder wijs bet eerst het Openbaar onderwijs. Meisjesschool (Plantsoen). Hoofd: Mej. M. van Lessen, bijgestaan door 7 onderwijzeressen, de daines Duyster, Ilulstijn, Van Mill, Van tier Nagel, Van Olden, Beck en wed. Van Slooteu- Spruyt. Verandering in het personeel had niet plaats. De tijdelijke onderwijzeres mej. Van Goe- them, aangesteld omdat door het groot aan tal leerlingen combinatie van liet derde leer jaar jongens en meisjes niet mogelijk bleek, bleef werkzaam tot bet einde van den cursus. Toen bij bet begin van den nieuwen cursus (25 Augustus) andermaal splitsing dier klasse noodig bleek en «ie leerkracht, waarop ge rekend was, aan «Ie Jongensschool niet vrij viel, door «Ie voortdurende ongestelilheid van een der onderwijzers, werd tot tijdelijke hulp aangesteld mej. Harting. De beide eerste leerjaren bleven gecombi neerd met «lie der Jongensschool. In de verdeeling der leerkrachten over de verschillende klassen kwam geen verandering. Bij liet begin van den nieuwen cursus 19031904, met 141 leerlingen, bestonden de klassen uit: le kl. 11 leerlingen (gecomlr- neerd met 26 jongens), 2e kl. 10 leerlingen (gecombineerd met 20 jongens), 3e kl. 10 leerlingen. 4e kl. 15 leerlingen, 5e kl. 21 KOLONEL RANNOCK. Uit de Herinneringen van een Londtnsch deteclieve 8.) De season begon op baar einde te loopen. De touriaten waren al weer weg of hadden althans bun vertrek reeds aangekon Jigdde beoefenaars van zeil- sport hadden 'tal heel druk gehad met de uitrusting hunner schepen en scheepjes en onder de jagers begon me reeds te praten over den stand van het jachtveld. Ook lady Perivale bogon zich op te maken voor een verblijf buiten Londen, maar zeer opmerkelijk zou zo ditmaal niet naar de Riviera gaan miss Rodney schreef het toe aan Grace's verlangen om iets van Faunce te hooreu en ze was daarin niet weinig versterkt toen Grace haar bad gevraagd, de lomervacantie bij haar door te brengen, ,,'t Kan best Suzy je begrijpt, dat ik, terwijl die zaak nog niet geheel cn al is opgeklaard, niet ver van Londen ga. Maar onder geen voorwaarde ga ik weer alleen". Miss Rodney had zich al heel spoedig laten l e praten, haar vriendin gezelschap te houden en deze had beloofd ergens een villa te huren aan de rivier tusschen Windsor in Goring. Lieden die een twintigduizend pond per jaar in komen hebben, behoeven niet heel lang te zoeken en zoo geviel het dan ook, dat lady Perivale al heel spoedig een villa aan de rivier had gehuurd, vlak bij Windsor en nog geen week later was ze er al geheel en al geïnstalleerd en kon miss Rodnev er voor den geheeleu zomer haar introk nemen. In het schuiteuhuis lagen een paar goede roei- booten, waarvan de beide dames een druk gebruik leerlingen, 6e kl. 24 leerlingen, 7e kl. 20 leer lingen, 8e kl. 9 leerlingen, 9e en 10e kl. 12 leerlingen. Bij de laatste vier bleef vak umlerwijs hoofdzaak. In den loop des jaars verlieten 45 leer lingen de school en werden 28 toegelaten. Van de eerste vertrokken 14 naar elders, werden 8 toegelaten tot de lloogere Burger school, 5 tot de Rijks-normaallessen en 2 tot de Kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem. Lokalen en meubelen waren in goeden staat. Jongensschool (Heereristraut). Hoofd: de heer C. J. van «Ier Nagel, bijgestaan door 6 onderwijzers en 1 onderwijzeres, de beeren Wever, Lindenhovius, Van Spiegel, Krmers, Aardema en Slot, en mej. Mezger. Mutatie in het personeel kwam niet voor. Door voortdurende ongesteldheid van den heer Slot kon «leze sedert 19 Mei zijn functie niet vervullen. Gedurende de maand Juni werd mej. Meyer tijdelijk werkzaam gesteld. Overigens voorzag t.et Hoofd, ook by afwe zigheid of ziekte van het overige personeel, in de behoefte. Rij den aanvang van don nieuwen cursus kon «le bestaande parallelklasse gesuppri meerd worden. Opmerking verdient, «lat het aantal leer lingen in de lagete klassen zeer toenam, zoo dat deze door combinatie ruim bezet waren. De school werd bezocht door 139 leer lingen. In den loop de3 jaars werden toegelaten 48 leerlingen en vertrokken insgelijks 48. Van deze laatsten gingen 15 tiaar elders, wer den 18 toegelaten tot de lloogere Burger school, 2 tot het Gymnasium, 1 tot de H. B. S. te Breda en 1 tot de H. B. S. te Bergen-op-Zoom. Het aantal buitenleerlingen bedroeg 14 en wel uit de Gemeenten Leusden, Resteren, Hoevelaken, Hoogland, Rbenen, Woudenberg, Scberpenzeel en Nijkerk. De toepassing der Leerplichtwet gaf geeu aanleiding lot moeilijkheden. D" lokalen en schoolmeubelen waren in voldoenden staat. Het plaatsen van een vul kachel in de Gymnastiekzaal was een groote verbetering, terwijl door de aanschaffing van enkele nieuwe schoolkaarlen mede in een behoefte voorzien werd. Bij het einde des jaars was het aantal leerlingen aldus over de verschillende klassen verdeeld: ie kl. 25 jongens (-)- 11 meisjes), 2e kl. 21 jongens 10 meisjes), 3e kl. 19 jongens, 4e kl. 21 jongens, 5e kl. 24 jongens, 6e kl. 19 jongens, 7e en 8e kl. 10 jongens. School 2e soort (Hellestraat). Hoofd de heer P. van den Hooff Az., bijgestaan door 5 onderwijzers eu 3 onderwijzeressen, de beeren Ooslerraan, Van Gelder,Nijland, Van 't Wel en Prins, en «le dames De Bruyn, Buy- tenhuis en Rykelboom (tijdelijk). Mej. Eykelboom, November 1902 als tijdelijk onderwijzeres aangesteld, verleende het ge- heele jaar haar diensten, wijl de schoolbe volking de in stand houding van een achtste klasse bleef vorderen. Het Handwerkonder- vijs werd zeer gebaat door de aanstelling Dommelen, Van der Klein, Akkerman, Frant- zen, Van der Hart, en de damesAkkerman Bakker, Boukamp en Frans. In hel personeel kwam eenige veranderiug. De heer Huisman werd benoemd tot Hcofd eener school in de Haarlemmermeer. Zijn plaats werd op 1 Juli ingenomen door den heer H. Frantzen, uit Woudenberg. Gedu rende de tijdelijke vacature werd de betrek king waargenomen door mej. Van der Meer tot 1 Mei en in de beide andere maanden door mej. Spruyt, die reeds tijdelijk aan de school werkzaam was in een vervolgklasse, welke op dien datum ophield te bestaan. Venler verving mej. Van der Meer van 17 Augustus tot 1 October mej. Akkerman, die door ziekte afwezig was. Bij het onderwijs in de Handwerken werd de helpster mej. Bauling, die half Mei ver trok, als zoodanig vervangen door mej. Van van nog een leerkracht, mej. Daamen. Nu De helpster mej. A. Boukamp was toch was 't mogelijk, ook in dat vak tot een he} geheele jaar zmk haar zuster, de onder- goede klasseverdeeling te komen. Mej. Van Beek verzocht tegen 1 November eervol ontslag uit haar betrekking van onder wijzeres in de Handwerken, tengevolge barer benoeming tot Leerares in dat vak aan de Hoogere Burgerschool te Hilversum. In haar plaats, werd aangewezen mej. De Graaf, even eens in 't bezit der akte handwerken. Verdere mutatie had niet plaats. Op 15 Januari 19J3 bedroeg het aantal leerlingen 306 (145 jongens en 161 meisjes). In den loop van het jaar werden 107 leer lingen toegelaten, terwijl 106 de school ver lieten. Van dezen vertrokken 44 naar elders 30 hadden de school doorloopen, 10 giugen over naar een bijzondere school, 8 naar een school 3e soort, 2 naar de openbare Meis jesschool, 9 werden geplaatst op de Ambachts school, 2 toegelaten tot de Rijks-normaallessen en 1 jongen tot de Hoogere Burgerschool. Lokalen en leermiddelen bevonden zich in goeden staat. De schoolbibliotheek bleek bij voortduring een nuttige instelling le zijn. School 3e soort (Beekstraat). Hoofd: de heer J. van der Horst, bijgestaan door 9 on derwijzers en 3 onderwijzeressen, de heeren Faber, Den Hartog, Boode, Radersma, Van wijzeres mej. M. Boukamp, was zoo welwil lend haar taak te vervullen. Het schooljaar 1903 begon met 517 leer lingen. Door het openen der school aan do Pun- tenburgerlaau en vertrek naar elders ver minderde dit aantal met omstreeks 100. Sterke toeming in de lagere klassen was oorzaak, dat op ultimo December weder 571 leerlingen waren ingeschreven, verdeeld over 12 klassen, successievelijk met 55, 56, 52, 46,36,32,37, 40, 41, 42, 38 en 42 leerlingen. Uit de Gemeente Leusden bezochten nog 17 leerlingen de school. Lokalen en leermid delen waren in goede.i toestand. De natuur kundige instrumenten, in 1902 aangeschaft, bewezen goede diensten bij het onderwijs. Van de schoolbibliotheek werl steeds een ruim gebruik gemaakt. School 3e soort (Koningsstraat). Hoofd de heer N. van Veen, bijgestaan door 8 onder wijzers en 2 onderwijzeressen, de heeren Ver burg, Heuttks, Moerman, Van Drie, Kraan, Kruythof, Van den Broek, Buytenhuys en de dames Van Goor en Van der Meer (tijdelijk). De volgende mutatiën hadden plaats De heer Veen had «te voldoening, benoemd te worden tot Hoofd der nieuw opgerichte school aan de Puntenburgerlaan, terwijl de Deze courant is gedrukt de met courant-inkt can de firma vertegenwoordiger J. J RztHU&EX, kantoor en magazijn Cornelis Trompstraat 1 ItOTTEtiDSM. maakten. Heel dikwijls gebeurde liet daarbij, dat lady Perivale eenige barer vroegere kennissen óok op de rivier ontmoette en ofschoon het haar wilde voorkomen, dat op bun gelaat een trek van spijl of lelfbeschuldiging lag en rij wel een poging tot toenadering wenschten te doen, alsof zij hadden be grepen dat zij te gauw geloof haddeu geslagen aan hot praatje, roeide Grace hen met haar oude hoog hartigheid voorbij, slechts even hun groet beant woordend. Den tweeden dag, dat zij de warmte van Ranny- mede Grange, hun buiten, waron ontvlucht op de heerlijke Teems, gleed hun een skiff voorbij. Lady Perivale herkende onmiddellijk den roeier, die verrast zijn vaartuigje naast hun bootje bracht. „U bier, mr. Haldane?" vroeg ze verrast. „Zooals u ziet, lady Perivale" antwoordde hy „en als ik vragen mag, woont u reeds lang hier?" „Sedert een paar dagen bewonen we Rannymede Gratige, Suzy en ik. Den halven dag zitten we op 'twater: 'twordt al zoo warm in huis. Om vijf uur komt een der bedienden thee zetten. Komt u een kop thee drinken „Heel gaarne" antwoordde hij, die al zijn zolfbe- heersching had verloren, nu hij opeens Grace terug zag, „En mag ik u dan helpen? Ik ben hier een paar dagen vlak in de buurt, to Staines". H\j vertelde haar niet waarom hij zijn buitenlatul- sche reis opeens weer had uitgesteld eu óok niet, dat hij die wilde ondernemen om Rannock op te sporen. Eu zoo bleven de twee menachen, die zóo op eikaars gexelacbap waren gesteld en toch elkaar in meer dan een jaar niet hadden toegesproken zóo lang in gesprok, dat miss Rodney, die heel erg druk bezig was geweest om een afternoon-tea-kleed te borduren, er ben opmerkzaam op moest maken, dat de zon onderging en het le koud werd op 't water. Den volgendendag begaf Haldane zich naar Faunce, wien hij om een onderhoud had verzocht. „Neemt u plaats, mr. Haldane" aldus begroette Faunce bent „liet verheugt me een vriend van lady Perivale te zien." „Dank u, mr. Fauuce, doch voor eD aleer ik ver der ga, wilde ik u zeggen, dat lady Perivale abso luut niets van niyn bezoek weet en u tevens ver zoeken, en met baar geeu eukel woord over te spreken. Niet vau haarzelve, doch van een harer kennissen heb ik vernomen, dat u zich voor baar interesseert en zoo beu ik tot 11 gekomen om u te raadplegen. Ik weet zoo 't een en ander omtrent de antecedeulcn van Rannock, dien ik dikwijls be'i ontmoet, ofschoon hij nooit een vriend van me was en ik m ende, dat ik niet beter kou doen dan hem na te reizen en hem te bewegen, haar naam te zuiveren." „Dat zal niet zoo gemakkelijk gaau, mr. Haldane", meende Faunce. „Dat behoeft ook niet zoo gemakkelijk te wezen, mr. Faunce," zeide Haldane kalm „u maar 't is.'mij nog niet ge]ukt hem te vinden. Men zeide wel, dat b j op jacht was, doch de lijd daarvoor is nu reeds lang voorbijóok zei men, dat hij in de Rockey Mountains zou zitten, doch daarvoor is't nu al even min tijd; eindelijk hoorde ik, dat hij kamers had gehuurd in een der voorsteden vau Londen, doch toen ik daar kwam, had hij ze juist drie dagen te voren verlateu on al zyn hebben eu houden verkocht. Hij schijnt dus nu werkelijk buitenslands te zijn." „En u schijnt wel eenigszius te leur gesteld over uw amateur-onderzoek?" vroeg Faunce ietwat pla gerig. „Niet zoo geheel, mr. Faunce. Het is mij gelukt, zijn laatsten knecht te vinden, die nu msrkeur is in de Sanssouci club en die me verteld heeft, dat zijn ex-meester naar Klondyke, het nieuwe goudland is. Einde vorige week verliet hij Londenzijn drie kameraden, alien lieden van zijn slag. zouden hen) te San Francisco vinden. Rannock had hem beloofd, de achterstallige loonen voor het bediendenpersoneel nog te zullen zenden en zou hem nog schrijven over enkele zaken, die eveneeus nog moesten worden afgedaan en nu maakt die man zich erg ongerust over zijn vroegeren meester, die al in zes weken niets van zich heeft laten hooren." „Wel, mr. Haldane, mr. Rannock zal op 't laatste oogenblik weer van zyn reisplan hebben afgezien," „Niet zoo geheel en al, mr. Faunce, want de ageut der Btoomboot-maalschappy heeft me hedenochtend op myn telegram geantwoord „Vreemd genoeg geen tijding over Raunock beide anderen Zaterdag naar Vancouver vertrokken." Zou hem een ongeluk over komen zijn?" „Ik houd het er voor, dat Rannock met opzet zijn spoor bijster heeft gemaakt'', hield Faunce vol. „En toch zou ik wenschen, dat u hem opspoorde, mr. Faunce." „Iu het belang van lady Perivale, mr. Haldane?" vroeg Faunce. ..Stellig, mr. Fauuce". „Zoudt u niet rueeneu, mr. Fauuce, dat het beter ware, dat ik mijn eigeu weg vervolgde?" vroeg Faunce weer. „Zie eens, u verzoekt me nu van een erg verward kluweu bet verkeerde einde op te netuen. Ik ben werkelijk op den goeden weg en u komt my tliaue vragen, een anderen weg in te slaan. Ik verzeker u, dat ik kolonel Rannock zal vinden zoodra ik hem noodig heb." „Als u daarvan zeker is, doet het mij leed, u ge- sloord te hebben" zeide Haldane verlegen „maar elk uur dat de rehabilitatie van lady Perivale wordt verltaagd, is mij een eeuw". „Laat u de zaak gerust aan my over, mr. Haldane", verzekerde Faunce, „elk uur dat ik er aan kan besteden, zonder mijn overige cliënten te benadeelen, wijd ik er aan. En op kolonel Rannock zal ik een oogje meer houden." (Wordt vtrvoljd

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1