Zaterdag 15 October 1904. No. 5566. 54e Jaargang. Eerste Blad. Feuilleton. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden /i. franco per post 1.15. Advertentiën l6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. l)it nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVINGEN. SPIJ8UITDEELING. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter Icennia van de ingezetenen, dat de Commissie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan be- hoefiigen, zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den a.s. winter hare pogingeu tot leniging van arinoode voort te zetten. Burgemeester en Wethouders, openlijk hunnen dank betuigende zoowel aan de bovengenoemde Commissie voor bare belanglooze en edelmoedige werkzaamheid, als aan de iugezetenen, voor hunne milddadige medewerking, maken levens bekend, dat de Com missie voornemens is, om op Maandag, den 17 Octo ber e.k. aan te vangen met het openen der aan de huizen te doene inschrijvingen tot deelneming an het uitdealen van spijzen gedurende den a.s. winter terwijl de ingezetenen dezer Gemeente dringend worden aangespoord o:u door ruime inteekeuing de heilzame pogingeu dier Commissie te ondersteunen en daardoor hunne belangstelling in deze zoo nut tige inrichting te toonen. Amersfoort, den 13. October 1904. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU IJ TIE US. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. LANDWEER. Jaarlijksch onderzoek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, waken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Land- weerwet, bekend, dat bet onderzoek van de in deze Geuiceme gevestigde verlofgangers van de Landweer zal worden gehouden te Amersfoort in de infaotorio Kazerne no. 3 op Maaudag, den 14. November aau- staaude, des voormiddags te negen ureu. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deel genomen door a. verlofgangers, die in het loopende jaar overeen komstig arikel 11 van voornoemde wel voor herha lingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest b. verlofgangers, io het genot van onthulling van den werkulijken dienst (artikel 15, eerste lid, van voornoemde wet) c. verlofgangers, die bet onderzoek niet behoeven bij te woueu, als behoorende tot de categorieën, be doeld bij artikel 15, tweede en derde lid, van voor noemde wet; KOLONEL RANNOCK. Uit de Herinneringen van een Londtnsch detectiovo 9.) „U hebt due nog meer zaken af ie wikkelen", vroeg Haldaue eenigsxinp spijtig. Faunce zag bem ietwat ongeloovig aan en zeide, toen bij bemerkte, dat bet Haldane ernst was met zijn vraag „Toeu ik vier jaar geleden, ontslag nam als detec- tieve meende ik mijn werkelijk welverdioudo rust te gaan genieten, doch van alie kanteu werd ik zoozeer aaugerocht dat ik het eigenlijk als private detectieve nog drukker heb dan te voren. Doch houd er u van overtuigd, dat het geval mot lady l'erivale mij niet minder interesseert dan u". Toen Haldauo vertrokken was, dacht Fannconog eens na over hetgeen hij zoo pa. „ohoord had van Raunock'a plan om naar KlonJyke te gaan; doch hy echtte er niet veel gewicht aan. De man kon immer* honderd redenen bobben om «ijn knecht en dus al zijn voormalige dienstboden op een dwaal spoor te brengen en even goed kon hij van besluit zijn veranderd. De ouderzoekingen, die Faunce sidurt zijn terugkeer te Londen reodB naar Ranuock had ingesteld, waren saamgegroeid tot een vry vol ledige levensgeschiedenis van de laatste twintig jaren. Zoo had hjj gespreken met officieren, die melden kolonel hadden gediend, met den zwaardveger van zijn laatste korps, die steeds zijujachtgewereu onder- hiold en mot oen paar Secretarissen der clubs, die bij placht te bezoeken, en aller opinie kwam hierop neer, dat Raonock geheel on al de allures had van een bohémien maar toch steeds zekere positie had weton op te houden en nooit ergens .uitgeknikkerd was". Ofschoon hij niet geheel buiten verdenking was gebleveu vau enkele minder gebruikelijke trucs, was hij nimmer vau de bacarat-tafel gebannenhy speelde sterk en zoowat alle kaartspolon eu wou altijd zonder dat men hem ooit op bedrog had he il. verlofgangers, die bij de toestemming tot ver blijf buitenslands vrijstelling hebben verkregen vau van de verplichting tot het bijwonen van hel onder zoek (artikel 27 van voornoemde wet) e. verlofgangers, die by de toestemming tot het aangaan eeuo verbintenis voor de buitenlnndsche zeevaart vrijstelling hebben vorkregen van de ver plichting tot hel bijwonen vau b 'i onderzoek (arti kel 20 voornoemde wet). Voorts wordt de aandacht gevestigd op do volgende wetsbepalingen: dot de Verlofganger van de Landweer by dit onder zoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voor zien van de beiu uitgereikte kleeding- eu uitrusting stukken en van zijn zakboekje met daarin gohech'.cn verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde buis van bewaring, door den Landwoerdiatriclscom- uiaiulant kan worden opgelegd aan don verlofganger lo. die zouder geldige reilen niet by het onderzoek verschyut 2o. die, daarbij verschonen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 8o. wiens kieeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden slaat worden be vonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zyne vertoont dut het personeel van de Landweer wordt geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het ouderzoek duurt, maar in het alge meen, wanneer het in uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig makeu, hetzij, bij het gaan naar do plaats voor hot onder- zook bestemd, hetzij gedurende liet onderzoek of hij het naar huis koeren, te dier xako vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetboek en het Re glement van krijgstucht voor het krijgsvolk to lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijke» dienst ge roepenen daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezon dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, dio tevens het korps van het leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niot voldoet aan oene oproe ping voor den werkelijkeu dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog wordt den verlofganger» uitdrukkelijk herin nerd, dat het niot-ontvangen eener hoofdelijke ken nisgeving hen Diet outbeft van hunne verplichting tot deelneming aan het ondorzoek, maar dat deze openbare keunisgeviug eenig en alleen als bewya geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen terwyl iugeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, daarvan moet blijken door overlogging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wio wegens ouvermogeu enne ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzendiug aan wien behoort, ter Gemeente-Secretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband mot een vorig onderzoek als hier bodoold, door denzelfdeu genees- kuudigo reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niel-oiiverm-igondon met eene ongezogeldo en nint-gelogaliseerde verklaring worden volstaan, Amersfoort, den 13. October 1904, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, WUIJTIEHS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op ara. 0 en 7 der HINDERWET, Brengen ter konnis van hot publiek, dat oen door J. vak VOLLEN HOVEN ingediend verzoek, niet bijlagen, om vorgunning tot het oprichten van eon stoomoliefahriek on het plaatsen van een compound- stoommachine van 140 paardekrachten. in hel perceel alhier gelegen aan den Grooten Koppel bij bet Kadas ter bekend onder Sectie A. No. 1588, op do Secretarie der Gemeente tor visie ligt, on dat op Donderdag, den 27. Ootobor uanstaande, do» voormiddag» to half elf uren, gelegenheid ton Raadhuize wordt gegeven om, ton overstaan van hel Gemeentebestuur of van een of meer zijner loden, bezwaren tegen het oprichten van die inrichting in to brengen. Amersfoort, den 14. October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Amersfoort in 1903. VIL trapt. Hij had veel verkeer mot jougelui, die uogal losjes leefden, doch oeu enkelen vriond van zijn leeftijd ol positie; hjj kwaui wel een paar malen per jaar bij voornam, fainiliën, dio hem bleven ontvangen ten wille yan zijn moeder, die laug aan hol Hof was verbonden geweest, doch was tooh norgens een ge wilde gaat. En zou zoo'n vrijwel verwend man zich gaan wagen in de ijsvlakten der Yukon en het leven gaan leiden •'er desperado's, die op hot nieuwe goudland hun laatste hoop hadden gevestigd 't Zou by niet veeleer op 't laatste momens zyn reisplan er aan gegeven hebben en naar Oslondoof Spa zijn getrokkeu om aan de speeltafol zyn fortuin toch wat onder aangenamer omstandigheden te her stellen dan in Klondyke? Iu beide plaatsen had Fauuce goede kounissen, wie hy reeds om inlichtingen bad geschreven over Rauoock, die niet onopgemerkt kon blijveo, zoodra by zich maar vertoonde. Faunce was zeker, hein gevonden te zillon hebben op het oogenblik dal hy hem uoodig had eu bekoiumorde zich dus niet veel om hem. Maar de vrouw; de dubbelgangster vau lady l'eri vale die moest hy uitvinden. Hij was or bytia zeker van, dat zij te eonigor lijd, toen zij nog in haar besten tijd was, ergens in een café-chanlant of iu een koor van daze of gene opora was geweost. Zijn eerste gang was dan ook naar oou paar tooneel- ageuten, doch lijj had aanvankelijk geen succes; toon probeerde hy het eens by eou van minder soort, die voor oufé-ebentants werkte, zekeren Mnrdaunl, by wien Fauuce een jaar of wat terug óok eens was geweest om eou jongmeusch vau een der eerste fa iniliën te onttrokken aan den wat al ie kostbaren omgang met een sireDO van het kaliber, dal Mor- daunt Bleeds leverde. Faunce viel maar dadelijk met de deur in huis. „Heriuncr je je nog Sir Herbert Withernsea, Mordauul? Eeu jaar of tien geleden zwierf hy door Igrilden; hij was uit Yorkshire, bulkte van hel geld, was een geboren uilskuiken on gooide met zyn geld alsol hy met alle geweld bot Werkhuis ven de binnenzijde wilde leeren keunon". „Wacht eeus even, mr. Faunce, een oogenblikje. Ons soort monsohen ziet zoo heel voel van dut soort verkwisters. Jawel, jiwol. Gaf liy niet eiken Zondag- School 3e soort (Punlenburgerlaan). Hoofd de heet' A. Veen, bijgestaan doot' 4 onder wijzers en 2 onderwijzeressen, de hoeren Verhaar, Jochems, Prins en Clausing, en de dames öinnige en Spruyt (lijdelijk). Bij de opening dezer school, op 1 Septem ber, was hel personeel aanwezig. Dank zij de voorbereidende maatregelen, door het Hoofd der school genomen, kon hot onder wijs geregeld aanvangen. De cursus begon met 224 leerlingen (97 van de school in de Koningsstraat, 65 van die in de Beekstraat en 62 die of geen school hadden bezocht, öf fan andere scholen in en buiten deze Gemeente overkwamen). Dit aantal steeg tot 237, ver deeld over 6 klassen successievelijk met 49, 48, 48, 34, 39 en 19 leerlingen. De onderwijzer Clausing was gedurende December om ongesteldheid afwezighet Hoofd der school verving hem in zijn klasse. Behalve de vakken a— i kwam ook het onderwijs in vak j tot zyn recht. avoiul diners?" „Precies", zeiile Fauuce op goed geluk af. „Jawel; zie je, dau heb ik toch den goeden te pakken. Ja, 't waren heel goede diners en er werd altijd een kaartje gelogd eu er waren gewoonlijk heel joviale lui". „En was er niet ook een dame aan hot hoofd van de tafel „Zeker, zoker, lady Witliorusoa, die ik overigens kende als Kate Dolmaiue, omdat ik haar meer dan eens geholpen heb aan een emplooi. Misschien wareo ze wel getrouwd hy was er dom genoeg voor en zy was een heel mooie vrouw iu haar goedeu tyd. Hij was ontzugeljjk jaluuracb als eeu dor hocreu haar eeu gewoue beleefdheid bewees". „A propos, Mordauut, kwaiu kolonel Rannock er óok niet altijd vroeg Fauuee langs zijn neus weg. „Altijd is misschien wel wat veel, mr. Faunce, maar ik heb er nooit gedineerd of by was er óok. Hy was zoo'vat do vriond van don huizo of liever gezegd de Mephiilo van don Witbernsea-Faust eu ik verzeker je, dal die booge meneer alleen meer op stak van den dominen jongen dan alle audere zoo genaamde beuren namen; 't waren allemaal zoowat scuelmen, om zoo lo zeggen zwendelaars met oon veruisje er op." „Was die lady Withernsea werkelijk zoo mooi?" informeerde Faunce gretig. „ICate? Een beeld, 't Is de oenige koop geweest waarmee Wilherusea oiet bekocht is goweeBt." „Leek se hierop?" vroeg Faunce, hem lady l'erl- vnlo's portret toonend. „Stellig eeu juar of tien geleden kon ze best voor deze dame doorgaan maar dit is haar portret tooh niet; dit is het portret van eeu dame en dal is Kale uooit gewoezt ou nu heelemaal niet meer." „Nu?" Heb je lianr dan nog pas geleden gezien?" „Verleden week was ze hier, heolotuaal afgetakeld. Ik heb uooit oou knapper vrouw gezien en ook nooit zóo gauw oen wrak van een vrouw. Zo zag or uit om medelijden inee te krjjgeu en kwam voor I eeu emplooi, onverschillig waar, maar ik had niots i voor haar." „Weet jo ook waar zo woont? Ik heb misschien iols voor haar. Iemand dio belang in haar stolt, heeft me opgedragenenli», je begrijpt me." „Haar adres?" zei Mordauut, die aanstond» be llet onderwijs in de Nuttige handwerken kon eerst met 1 Octobor aanvangen. Het werd gegeven door de dames Sinnige, E. van Haselen, G. van Hazelon, Ebing en Krook, onder leiding van eerstgenoemde106 meisjes, verdeeld over 5 klassen, volgden dal onderwijs. Het schoolverzuim was zeer gering. Herhalingonderivys. Hoofd de heer P. van don HoolT Az. Het Herhnlingsonderwijs voor de afdeelin^ meisjes werd den len Mei hervat met 26 leerlingen, waarby 12 van hot vorige jaar 6 leerlingen kwamen van de Openbare school Beekstraat, 3 van de school Koningsstraut, 5 van de school 2e soort, l van de Meisjesschool, 7 van de school voor Chr. Nat. Onderwijs, 3 van do R. K. Meisjesschool en 1 vau elders. Met uitzondering van het tydvak 22 Juli tut 23 Augustus werden de lessen geregeld gegeven tut een totaal van 232 uren door de dames Hulsteijn (32 uur Ned. taal), Van Mill (32 uur Rekenen), Van Beek (64 uur Nutt. Handwerken), en de heeren Watrrvis (36 uur Boekhouden), Ven 't Wel (36 uur Zang), en Van deu lloolï (32 uur Kennis der Natuur). In het personeel kwam geon verandering. Het onderwijs in de Jongens&fdeeling werd gegeven van 1 Januari tot 1 April en van 1 October tot 1 Januari. Moest in de eerste periode nog gewerkt worden naar het oude leerplan, dat por klasse slechts 4 uur per week voorschreef, in liet tweede tijdvak kon, door toevoeging van enkele vakken aan het leerplan en door vjjf avonden telkens van 7 tot 9 uur per week daaraan te besteden, dat onderwijs beter tot zyn recht komen. De lessen werden gevolgd door 47 leerlingen, verdeeld over 3 klussen. De 3e klasse, waarin meer bijzonder rekening I wordt gehouden met de toekomstige bcsluun- ming der jongelieden, telde 10 leerlingen, j werkzaam op kantoren. De waardeering van het onderwijs liet niets te wenachen overzo bleek uit het trouw hij wonen der lessen. De leerlingen waren herkomstig van 4 Openbare en 2 Bij/.ondoro scholen. De reorganisatie van het onderwijs eischte uitbreiding van het personeel. Waren van 1 Januari tot 1 April werkzaam tie heeren Buytenhuys, Verburg, Watervis en groep, ilet er voor bem ooit wal te verdieuen viel, „Merci Mordaunt" zei Faunce, hom «au goud stukje gevend, „ik zal jo maar niet langer ophouden maar mondje dicht, boor." „Wel natuurlylc geen woord. Gaat u al heen? Ja, tyd ie geld, nietwaar zeide Mordauul, het geld met welgevallen in zyn portemonuaie bergend. Om «en behoorlijk plan de campagne te maken, ging Faunce Iu eeu restaurant luuohen, bleef nog eeu sigaar rootten on riep toon eou rijtuig usu uiu hom naar Solburue strest to brengen, een van die verarmde buurten van Londen dio tot innig mede lijden memmen. De portierster van no. 16 wist niet of mr*. Reu- dull thuis was, doch raadde Faunce gemoedelijk aan, maar zelf een* te gaan kijken op de derde ver diening. Iiaunce kleuterde de trap op eu vond de kaïner, hem door de portierster aangeduid. „Binnen" was het antwoord op sdu kloppen. Too hij de kamer binnentrad, kwam bom een scherpe tabakslucht te gomoot en zag hij hoe oeu vrouw oen stompje sigaret uit het raam wierp. „Bun jij hot Jtm?" vroeg ze driftig, terwijl zij uit hol raam henf kijken toen zij geen antwoord kreeg, wendde zij zich om en zag den vroomdeling met onloochenbare angst aan. „Wat will u liet zij er scherp op volgen on Faunce zag, hoo de Htoel. waaraan zij zich had vast gegrepen, hoefde. „Zenuwende gewoue kwaal" concludeerde Fauuce. „Nachllovsu en cbauinaguo en drank of opium ala de tegenspoed begint." Ik kom maar onaangediend binnen, tura. Randall" begon hi) „omdat ik u moet aprekun ever een zaak die voordeelig, zelf* zeer voordeelig voor u kan worden." „Wie is li?" vroeg zy uit de hoogte. Wordt vtrvolytC

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1