Gemengd nieuws. eindigen van zijn verbintenis beschikken over een bedrag van ongeveer f335. Van vrijzinnigen kant zullen de aanstaande Kamerverkiezingen bier dazen winter worden besproken door mr. VV. H. de Beaufort, prof. d'Aulnis de Bourouiil en prof. Van der Vlugi. Blijkens het gisteravond uitgebrachte tweede Jaarverslag van het Amersfoortsch svmphonie-orkest «Jubal" bestaat <lie ver- eeniging uit t Beschermheer. 1 Eerelid, thans 6S kunstlievende leden en donateurs en 44 werkende leden. De aftredende Bestuursleden, de heeren H. S. Valkenburg. Secretaris, L. E. i). Lange- veld, Penningmeester, en A. J. Schoterman, Commissaris, werden met algemeenestemmen herbozen. De wensch werd geuit, dat velen zouden toetreden als kunstlievend lid of donateur en daardoor de vereeniging financieel steunen. Aldus Dinsdagavond de eerste Volksavond van het «Nut," waarin dr. Van Schothorst zal spreken over Japan, welk zeer actueel onderwerp wordt verduidelijkt door licht beelden uit een bijzonder mooie lantaarn, terwijl nJubal" eveneens welwillend in de tusschenpauzen weer eenige muzieknummers geeft. 'tZal weer vol loopen en 'tis dus zaak, maar vroeg aan «Amicitia" te wezen. Aanstaanden Woensdagavond hoopt voor de Geref. Jongelings-vereeniging «Paulus" in de Gereformeerde Kerk B. aan den Zuid singel op te treden prof. P. Biesterveld, Hoogleeraar aan de Vrije universiteit te Amsterdam, met het onderwerp: «Twijfel of zekerheid". De vergadering is voor ieder toegankelijk. Nauw vriest het wat door of de onder nemers der ijsbaan bij Monnikendam zijn er al op uit, die te verbeteren èn door het afgraven van het terrein en op peil houden van liet water middeis een motor én door uitbreiding van de verlichting. Morgen twee voetbalwedstrijden op het terrein aan den Leusderweg. «Quick" versus «Thor" en »L\ D. I." tegen »H. F. C." (Harderwijk). Bij de rennen le Bussurn loopen morgen o: a. mede sAngela" en Elvira" van majoor A. .1. P. Meteleikamp van de Bronckhorst. Voor de vier nummers harddraverij zijn ingeschreven 8, 15, "21 en 40 paarden; voor de drie nummers rennen, 3, 0 en 0. In ons vorig nummer gewaagden we van lie plainte, door generaal Prins ingediend tegen de «Nieuwe Arob. Crt." (hoofd-redac- teur het oude Kamerlid H. Pyttersen Tz.) Onder den titel «Oorzaak en gevolg" schreef dat blad den 7 October; Wij lezen heden in de bladen het volgende bericht: „De le luit. J. H. Plet, van het le reg. inf., heeft eervol ontslag uit den dienst gevraagd." Wellhht herinnert de l«zer zich nog het vol gende, uit de ..Zutph. CV overgenomen bericht, voorkomende in ons no. van 17 Sept. j. 1. „Tijdens de manoeuvres. Bij de manoeuvres van het le bat. le reg. infanterie op de heide te Rolde, moet het volgende plaats hebben gebud. Na een zeer vermoeienden stormaanval, waarbij 800 Meter in looppas werd afgelegd, konden twee miliciens niet mee en bleven acuter. De generaal-majoor Prins liet hen bij zich komen, en vroeg of ze misschien den vorigen avond dronken waren geweest. Neen generaal. Dan zal ik je straften, was het onverwachte antwoord. Een le luitenant, dit hoorende, nam de partij voor de miliciens op. door den sreneraal uit te leggen, dat die menschen S00 M. in looppas hadden afgelegd, dat zij niet meer konden, enz. Het antwoord luidde: Wilt ge maar naar den troep gaan, luitenant. De generaal begaf zich daarop naar den ba taljons-commandant, die dit voorval niet had bijgewoond. Een oogenblik later werd de le luitenant bij den bataljons commandant ontboden en kreeg ten aanhoor© van iedereen een geduchte uitbrander. De luitenant trachtte zich te ver antwoorden. maar de bataljons-commandant ge lastte hem den mond te houden. Het einde was, dat de officier werd gelast zich naar zijn t.nt te begeven, en hij doet sedert geen dienst meer." Volgens „Het Volk" is de naam van den lui tenant, die zijn flink opkomen voor billijke be handeling der soldaten met straf moest boeten, Plet. Wij weten niet of het ontslag door den luite nant Plet uit den dienst gevraagd, rnet het bovenvermelde verband houdtdoch de waar schijnlijkheid ligt zóo voor de hand, dat wij ge- ru«l durven aannemen dat dit verband inderdaad bestaat. Luitenant Plet boet zijn kranig en loffelijk optreden, in 'l belang van rechtvaardigheid en humaniteit, rnet ontslag, hetzij vrijwillig,omdat hij gevoelt dat voor hem geen plaats meer is in hot leger, hetzij gedwongen. Toen de heer Plet handelde als boven werd vermeld, was hij trouw aan zijn plicht. Hij handelde in overeenstemming met het voorschrift, luidende ..De Koningin wil, dat de 3oldaten met zacht- he.d en mcnschenlicvcndheid worden behandeld, dat hun nimmer onrecht worde aangedaan, dat zij in hunne meerderen in alle opzichten, wel willende voorgangers vinden, dat de straften, welke sommigen hunner mochten verdienen, cver- eeukomstig de wet worden toegepast, en dat de officieren hen leiden, besturen en beschermen met die zorg en belangstelling, welke zij ver schuldigd zijn aan mannen, van wier dapperheid en gehoorzaamheid zij een gedeelte van hun roem te verwachten hebben." Hij heeft deze woorden als ernstig gemeend beschouwd, en in dien geest gehandeld. Als ge volg daarvan ziet hij zijne carrière gebroken. Door een speling van het toeval is gelijktijdig ongeveer verschenen een ontwerp van wet strek kende tot „wijziging der wet tot regeling van het militair onderwijs", teneinde te voorzien in de aanvulling van het verloop in het officiers- korps. In de Memorie van Toelichting daarvan lezen wij o. a. het volgende: „Ouder deze omstandigheden hebben de onder- geteekenden het zich ten plicht gerekend, de redenen op te sporen, waaraan de mindere toe vloed van adspiranten voor een plaatsing aan de Koninklijke Militaire Academie is toe .te schrijven, en de middelen te vinden, waardoor in de toe komst de aanvulling van het officierskorps met voldoende krachten meer verzekerd kan worden". Volgens de Ministers van Oorlog en van Koloniën zouden die redenen van den minderen toeloop voor een aanmerkelijk deel moeten worden ge zocht „in maatschappelijke toestanden en omstandig heden, welke op den lust. om zich de officiers- loopbaan als levensbestemming te kiezen van grootcn invloed zijn, en waaromtrent het overbodig mag worden geacht, nader in beschou wingen te tredeu, ook omdat het niet mogelijk zou zijn daarin, zonder zeer aanzienlijke gelde lijke offers, eene wijziging te brengen ten gunste van een grooteren toeloop." Wij voor ons zijn van rneening, dat er nog een andere reden bestaat, een waarin wijziging zou kunnen worden gebracht zonder eenige gelde lijke offers te vragen, welke oorzaak is van den minderen toevloed van adspriranten, n.l. deze, dat vele ouders huiverig zijn, hunne zonen te bestemmen voor een betrekking, waarin zij zijr. overgeleverd aan de willekeur van „meerderen", uiperderen in rang, doch minderen in beschaving, die hen straffeloos kunnen vernederen, of dwin gen heen te gaan, willen zij niet zich zelf leeren verachten. In zijn nummer van 12 October schrijft het Het blijkt, dat de slotwoorden van ons artikel onder het opschrift „Oorzaak en gevolg", ver schenen in het no. van Vrijdag j.l., door som migen vei koerd zijn opgevat, en wel als doeleinde op in dat stuk genoemde personen. Dit nu is niet het geval. Het was, naar wij meenden, volkomen duidelijk, dat de woorden: „Wij voor ons zijn van rneening. dat er nog eeu andere reden bestaat", enz. sloegen niet op een bepaalden persoon, maar op die meerderen in rang. wiet optreden tegenover hunne infdrieuren toont, dat zij de ware beschaving missen, door de koninkiijke schrijfster Carmen Sylva zoo juist gedefinieerd met deze woorden „ï)e echte groote-dame is de zelfde in haar keuken als in haar salonde zelfde tegenover haar dienstpersoneel als tegenover haar gasten." Die slotwoorden werden geschreven naar aua- Uiding, niet in verband met de zaak-Plet. Had dit laatste in onze bedoeling gelegen, wij zouden n.et geschroomd hebben, zulks duidelijk te doen u tkomen do >r het noemen van namen. Daarom achten wij ons verplicht, tegen der gelijke onjuiste gevolgtrekkingen op te komen. Wij schreven, in algemeenen zin, onder den indruk van zeer ernstige klachten, in den buit elen tijd van betrouwbare zijde ontvangen, waar aan we evenwel meenden geen publiciteit te moeten geven. Bij de ten Raadtiuize gehoudeu aanbeste dingen van meubilair voor de nieuwe lokalen der school aan de Hellingstraat werd inge schreven voor de gordijnen door G. C. D. Geneman, te Boskoop, f135: J. A. Maarsohalkerweerd, f 113.70} B. 11. Kuiper i'99.50, en firma Fortmaan Hehenkamp f79.75 voor de kachels door: G. Blok f 173.40; G. van Kal veen f170, VV. F. II. Tabernal f165 en W. va i den Donker f155. Gegund aan de minste inschrijvers. De aanbesteding van den bouw der wasch- keuken achter het Raadhuis, waartoe in de jongste Raadszitting werd besloten, zal plaats hebben in de laatste week dezer maand. Een petroleum-venter te Barneveld, wiens kleeren doortrokken waren van het mengsel dat hij de huidige concurrentie der petroleum maatschappijen onder de naam van petroleum wordt verkocht, is bij het aansteken van het lantaarntje zijner kar in brand geraakt en heeft ernstige brandwonden aan hals en hoofd bekomen. Zijn collega's ten les. Men do'it ernstige pogingen om ook te Veenendaal een telephoon-net te vekrijgen. Maak uw meening niet tot een maatstaf voor anderen en acht niet dwaas, wie niet gevoeit als gij. Wie eens te Londen komt en wat tijd over heeft, moet toch eens het Aladdin's Paleis gaan zien, dat nu aan de inwoners van GröOt-Londen behoort, daar het door «The County Council" gekocht is, met zijn tuinen en park en plaatsen van ontspanning voor .le bevolking. Men neemt plaats in den trein naar A very Hill, Seltham, en men is er weldra. Het is het paleis, dat wijlen kolonel North, bijgenaamd «the nitrate king", een jaar of wat geleden bouwde. Terwijl hij de notulen teekende «ener vergadering stierf hij plotseling en zijn hoedel moest verkocht, worden. Hij voldeed aan eiken grandioosen inval bij het houwen van dit paleis, dat hem drie millioen gulden kostte. Van kostbare steunen, waarvan men anders broches vormt, maakte hij pilaren en trappen. Toen hij de palmhuizen te Kew had gezien, besloot hij iets beters te maken. Toen hij de tuinen van Kew gezien had, legde hij iets aan, schilderachtiger, en grooter, met grotten van echte rots, heken, enz. En nu is voor slechts 80 000 pond sterling door «The County Council" gekocht het paleis met 35 Hectaren park, dat zesmaal zooveel gekost heeft. Het marmer en het gebeeldhouwde hout zou meer hebben opgebracht, verzekerde een ervaren aannemer. Maar liet paleis mocht niet gesloopt worden, en het is te veel uit de buurt voor millionnairs, die hel volle leven van Londen willen leiden, en dus niet boden. En nu kan men voor vier stuivers thee en brood en boter bestellen in salons van goud en marmer en de Londenaar mag dwalen door warme kassen zoo groot als St. Pancras station, een balzaal voor een Keizer, met 10 Dorische pilaren van onyx, en de schilderij- zaal met licht van boven als in een machtig museum. Wat kan men ai verkrijgen als men goud met volle vuisten uitstrooit! De wintertuin is 100 voet hoog. Groote tropische bladeren overwelven de wandelaars. Man gaat er nu heen voor een pic-niemen inviteert er eeu gezelschap op een dagjeer is eens in de week muziek, en de Gemeenteraad van Groot- Londen zorgt er voor, dat alles wat men er heeft goed en goedkoop is. Het is een Aladdins Paleis voor de kleine burgerij en den werkman En niemand denkt meer aan den armen millionair, die zóo zijn geld verkwistte. Dat een mooie, zonnige zomer nog niet altijd een gezonde zomer is, blijkt uit de Londensche gezondheidsstatistiek. Het aantal sterfgevallen door slechte lucht, enz. te Londen gedurende de elf zomerweken van het regenjaar 1903 bedroeg 1983 en in het zelfde tijdperk van het zonuige jaar 1904 niet minder dan 4197, of 2514 meer. Natuurlijk zijn er in een vochtig jaar weder meer sterfgevallen door e .ige andere oor zaken: maar het nadeel is toch groot genoeg aan den kant van het mooie weer. Het slof en de riolen der Engelsche hoofd stad spelen zeker een voorname rol bij deze hooge sterftecijfers. De gezamenlijke spoorwegeu der aarde zijn 838 210 Kilometer lang, d. i. meer dan dubbel den gemiddelden alstand van de maan tot de aarde. Amerika heeft het grootste net, 421 271 Kilometer, Europa heeft 290 021 Kilometer; zij hebben samen 109 milliard Mark gekost voor aanleg. De Vereenigde Staten hebbeu 325 779 Kilo meter spoorwegen, Duitschland 23 700. Rus land 52 339, Frankrijk 44054. Het sterkst door spoorwegeu doorsneden zijn België en Saksen (20 Kilometer spoor op elke 100 vierk. Kilometer). Te Boston is op 64-jangen leeftijd over leden de romanschrijver Prentiss Ingraham, die zeker wel als houder van het «schrijvers- record" mag worden beschouwd. Hij beg.m te schrijven in 1873, op 33- jarigen leeftijd, en heeft niet minder dan 707 romans geschreven. Er was éen jaar, zoo verzekert de «Boston Evening Transcript", waarin Ingraham 52 romans schreefdai is dus éen per week. Soms werkte hij aan vijf boeken tegelijk een liefdesgeschiedenis, een zeeverhaal, een misdaadroman en twee romans vol avonturen, en de vlugge kopijmaker leverde in vier dagen een feuilleton van 12 000 regels. De rechtbank te Berlijn heeft beslist, dat bet een beleediging is voor een darne, wan neer een heer haar, zij dan ook in scherts, in de wang knijpt. Herr Paul Warnholz, een schilder, werd beschuldigd een getrouwde vrouw in de wang geknepen te hebben, en haar te hebben ge dreigd het overal ie zullen vertellen, als zij er haar echtgenoot iets van mededeelde. De beklaagde bekende, werkelijk de dame eeu kneepje in de wang gegeven te hebben, maar loochende, dat de daarbij gemaakte opmerking eeri bedreiging zou geweest zijn. Het was slechts als ec-n aardigheid bedacht, zeide hij. Facit30 Mark of 6 dagen, zeide de rechtbank. De blondines kunnen zich verheugen in hel bewustzijn, dat zij behooren tot een steeds zeldzamer soort vun schoonen. Er zal wel licht een tijd komen, dat zij de wereld uit zijn. De Amerikaansche anthropnloog, prof. Mason, te New York, gelooft vast, dat dé blonde vrouwen bestemd zijn, langzamerhand geheel van den aardbodem te verdwijnen. j En dat om de volgende reden. De blondines, fijner gevormd en teerder dan de brunettes, zoo zegt de professor, i zijn minder tegen de ziekten en hardheden I des levens bestand en geen kinderrijke moeders I (hoewel een oud Fransch liedje het tegen- i deel beweert) j Op grond daarvan geloolt hij, dat zij gaan- deweg zullen uitsterven, en hij berekent, dat I er over 6U0 jaren geen enkele blondine meer I op de wereld zal te vioden zijn. Een be- I wering in 't vage, die, moeilijk te contro- leeren is. j De meeste bierbrouwerijen van beteekenis in Groot-Britanuië keeren geen dividend uit j over 1903, zelfs niet op preferente aandeelen. De algemeene opinie, in de aarideelhouders- I vergadering uitgesproken en in de Pers be vestigd, is dat hei verbruik van bier afneemt, I dat de natie matiger wordt en dat het ge- I mak waarmede een werkman per trarn of j per spoor voor een of meer stuivers van zijn j huis naar zijn werk wordt vervoerd, en te- rug, van grooten invloed is op het afnemend bezoek aan herbergen en bierhuizen. Laten we 't ons voor gezegd houden, dat J de herberg wordt bezocht bij gebrek aan j beter. Een dor oudste, nog steeds werkzame too- neelspelers ter wereld, is de heer George j Coppin, Directeur van liet «Theatre Royal" te Melbourne, die 86 jaren teld. Hij werd als kind van reizende tooneelisten in Sussex geboren en kwam reeds als öjarige j knaap in kinderrollen op de planken. Sinds i 60 jaren is hij in Australië. j Aau de aloude overlevering, die den Vrijdag tot ongeluksdag maakt, kan in Amerika zeer zeker geen geloot' worden gehecht. Alles, wat tot de ontdekking in betrekking staat, t geschiedde op Vrijdag. Op Vrijdag 3 Augustus 1492 zeilde Colum bus uit de haven van Palos naar de Nieuwe wereld. Op Vrijdag 12 October 1492 ont dekte hij land. Op Vrijdag 4 Januari 1493 vertrok hij naar Spanje om zijn ontdekking aan de wereld te verkondigen. Op Vrijdag 15 Maart 1493 landde hij in Australië, en op I Vrijdag 14 Juni 1494, ontdekte bij liet vaste- j land van Amerika. Bovendien werd op Vrijdag 22 Februari i George Washington geboren, en last not least i op Vrijdag 7 Juni 1781 las Richard Henry Lee voor aan het Congres, dat de onaf hanke- i lijkheid der Vereenigde Staten was erkend. Toen indertijd de 5000 P. K. dynamo's opgesteld werden in de inrichting, die de j Niagara-waterval benut tot voortbrenging I van cleclrische kracht, is er onder de tecli- riici heel wat getwist over de waarde dier J reuzenmacltines. De meesten verwachtten er niet veel succes van. Thans, nu dynamo's van 10000 P.K. ge maakt; en gesteld zijn, hoort men er niet I over spreken zelfs, zoo is men gewend ge- raakt aan wonderen op electrisch-mechanisch j terrein. j Op de wereldtentoonstelling te Sint Louis i prijkt in het electriciteitsgehouw een model I dezer reuzen-dynamo's. Hoe groot de machine is, blijkt 'tduide- 1 lijkst uit het feit, dat de voet, waarop de eigenlijke dynamo staat, tot ontvangzaal is I ingericht, versierd met op't electriscb bedrijf j toepasselijke afbeeldingen, i De generator der dynamo's is van 't wis- selstroomtype, heeft twaalf polen en maakt I 250 omwentelingen de stroom is berekend op 12 000 volts. I De installatie, waarvoor de dynamo ver- vaardigd is, omvat thans vijf dezer toestellen, I doch is op elf berekend, zoodat na voltooiing het kruchtstatiun over 110 000 P.K. zal kunnen beschikken. Een bekend Amerikaansch sportsman, de millionair Thomas Young, beeft voor een jaar een reeks appartementen gehuurd in het St. Regis-hotel te New-York. Het zijn de duurste kamers in de wereld zij kosten Young f 100 000 per jaar. Maar hij krijgt er ook wat voor; hy ademt er gefiltreerde lucht in en baadt zich in geparfumeerde baden, alles onder de huur begrepen. Hetameuble- blement der if vertrekken heelt gekost f2500000. Ongelukkig is het rozenhouton ledikant, dat f24 0110 gekost heeft, te kort voor den huurder, die zeer lang is, zoodat deze op de sofa moet liggen. Zóo rijk te zijn en tóch geen bed te heb ben waarop je slapen kunt. Binnenkort zal te Berlijn een internationale i conferentie bijeenkomen om tusscben de ver- j schillende lar.den overeenstemming te vei- krijgen omtrent bet gebruik van de draad- looze telegrafie op de zeekusten. Men hoopt daar te bereiken, dat alle sche pen van alle nationaliteiten telegrammen J kunnen wisselen rnet de radiografische kust- j stations over de geheele wereld. Een dergelijke conferentie werd in 1875 te St.-Petersburg gehouden betreffende de t-legrafie niet draad, gelijk in 1884 le Parijs werd geconfereerd over do onderzeesche 1 telegraafkabels.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 6