Ingezonden. school te weren. Mr. H e y 1 i g e r s antwoordt, dat tie zelfde vraag is voorgelegd aan den Inspecteur tier Volksgezondheid en dat deze meende, dat het veel gevaarlijker is voor een kind op school in aanraking te komen met kinderen uit verschillende stadswijken dan in de vrye lucht te spelen met kinderen uit do eigen wijk. Ken treffend voorbeeld geeft de school aan de Puntenhurgerlaan, waar kinderen uit éen wijk, en naar het schijnt een gezonde wijk, vereenigti zijn en zich bijna geen ziekte gevallen voordoen, terwijl juist het grootst aantal zieken is geconstateerd in de school aan de Koningsstraat, waar kinderen komen uit verschillend» en juist de minst gezonde stadsgedeelten. Ook de heer Hamers heeft bezwaar tegen het sluiten der scholen en geeft in overweging, dat B. en VV. tijdelijk vacantie geven. Spr. ziet niet in, dat hot beter is, alle kinderen opstraat te sturen. De beerCelosse, Wethouder van on- il e r w ij s, herinnert dat voorgesteld is, en kele scholen tijdelijk te sluiten tot uit de rapporten der Gemeente-geneeshecren zal ge bleken zijn, dat de epidemie is geweken. Spr. moet intusschen opmerken, dat B. en W. geen buvoegdheid hebben om vacantie te geven tenzij de Raad daartoe een voorstel doe. en W. hebben echter geen bezwaar om, in afwachting van de goedkeuring van dit Raadsbesluit door Gedeputeerde Staten, de Hoofden der scholen aan ie schrijven, dat dezen nu reeds de besmette lukalen kunnen doen ontsmetten. We moeten niet vergeten, dat het incubatie-tijdpark het ergst is en evenmin, dat de ziekte van ernstige» aard is en er zelfs sterfgevallen zijr.. Als Je scholen niet tijdelyk worden gesloten, is het te vree zen, dat het nog erger zal worden. Naar spr. meening verdient het voorstel van B. en W. dan ook aller steun. Het Voorstel wordt nu aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter zegt, dat volgens art. 1!» der Wet op het Lager onderwys ten spoedigste kennis van dit besluit zal worden gegeven aan Gedeputeerde Staten, met ver zoek om spoedige beslissing, terwijl B. en W. de lokalen inmiddels zullen doen ontsmetten. Hierna wordt de vergadering gesloten. De overzichtschrijver mag niet eindigen dan na dank te hebben gebracht voor de zeer goede plaats, thans in de Raadszaal, vanwaar alles goed verstaanbaar was. Mocht deze goede maatregel worden be stendigd. Prof. dr. II, IJ. Groenevvegen, uit Leiden, hoopt aanstaanden Zondagochtend half elf vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Mr. G. Gul, aartsbisschop van Utrecht, hoopt Zondag 23 October in de kapel van het Se minarium der Oud-bisschoppelijke klerezie hier, de priesterwijding toe le dienen aan den heer E. Lagerwey, diaken van het bisdom Haarlem. De Koninklijke goedkeuring is verleend aan het besluit van de Staten (lezer provincie waarbij aan de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" voor 1905 een subsidie is verleend van 1"3000. Als antwoord op een schrijven is bij het Dagelijkseh bestuur van het Nederlandse!) Landbouw-Comité van den Minister van Waterstaai bericht ontvangen, dat de Regee- ring bereid is, tol de afschaffing der tienden mede te werken co een wetsontwerp betref fende deze aangelegenheid in overweging is genomen. Het slidblil" schrijft: Door het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele- grahie ia uitn de belanghebbende Gemeentebe sturen een missive gesonden, waarin liet ui* zijn meening te kennen geeft, dat het voor de ge- abonneerden van de locale telefoonnetten met doorloopenden dag- en nachtdienst, van veel belang zou zijn, wanneer zij ook gedurende den nacht interlocals gesprekken konden voeren. Dit doel zou kunnen worden bereikt door een, in overleg met den Directeur van hetltijkstele- graaftcantoor ter plaatse aan te wijzen corres- poudentielijn tusscben 'het Ceutraalbureel van net locaal net en het Rijkstelcfoonbureel te Amsterdam. De Gemeenten waar doorloopendo dag- en nachtdienst is ingevoerd, zijn Amsterdam, Apel doorn, Arnhem, Breda, Delft, Deventer,Dordrecht, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Nieuwediep, :3-Hertogenbo9ch,HilverBurn,Leeuwarden,Leiden, Maastricht, Nijmegen, Rotterdam, Schiedam, Utrecht, Wageningen, Zaandam en Zutphen. Aan de Gemeentebesturen dier plaatsen is de vraag gericht, of voor de uitvoering van dezen maatregel op hun medewerking kan worden gerekend. We nemen dit bericht aan deze plaats op vooral om te doen zien, dat aan Gemeenten met een kleiner aantal telefoon-aansluitingen dan Amersfoort de gelegenheid wordt geboden ook na 's avonds 9 uur te telefoneereu. 't Is toch wel jammer dat, bij de inrichting van het telefoonnet hier, hot cenlraal-bureau niet werd gevestigd in een der bovenver trekken van het Politie-bureau. Welk een uitkomst voor de ambtenaren, die 's zomers bijna smelten en 't winters half bevriezen. En welk een groot gemak als men 's nachts, in geval van brand of ander onraad, den agent der wacht kon verwittigen. Voor 1905 is het cijfer voor het yk-kantoor Utrecht 14. Do provinciale adjudant in Utrecht verzoekt ons mee te deelen, dat aanvragen van lote- liogen om ingedeeld te worden bij een bepaald korps of garnizoen niet worden ingewacht vóór 1 Januari 1905. Gewenscht is lief, bij die aanvragen bei lolingsnuminer en het ambacht of beroep op te geven, De Raad dezer Gemeente zal Dinsdag weel een openbare vergadering houden. Rlijkens kennisgeving in dit nummer is de periodieke verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken bepaald op Dinsdag 22 November. Ter Sint Gallen-pa inlenniarkt worden aan gevoerd 320 paarden, 130 hitten en 100 veulens. De paarden gulden van l'GO tot 1 450, de hitten van f50 tot t'liÜ, de veulens van f05 tot 1130. Door de aanwezigheid van buitenlandsche kooplieden was de handel vlot en werden er tamelijk goede prijzen gemaakt. In trein 241 der H. IJ. S. M., die te 8.20 van hier naar Amsterdam vertrekt, worden geen houders werkmanskaarten meer toe gelaten. Mej. S. C. H. van Helsdingen, thans te Apeldoorn, behaalde de acte orde- en vrije oefeningen. In het 19e Bulletin van de »V. P.N." lezen we, in de rubriek «Mededeelingen van het Hoofdbestuur" Door bet Dagelijkseh Bestuur werd o.m. op de agenda geplaatst «de aankoop van voeder- artikelen voor gezamelijke rekening''. De uitslag van de besprekingen over dat punt is, dat hel het D. B. niet gewenscht voorkomt, daarvoor een regeling te treffen, die voor de V. 1'. N. als geheel kan worden aangenomen. Het I). B. is vau meening, dat de beste resultaten kunnen verkregen worden wanneer eenige kippenhouders die in eikaars nabijheid wonen, beginnen voor gezamelijke rekening voederartikelen aan te koopen, ter wijl, wanneer de behoefte daaraan blijkt te bestaan, meerden*, personen zich bij de com binatie aansluiten. Op verscheidene dorpen bestaan reeds ver- eenigingen tot het voor gezamelijke rekening aanknopen van veevoe lerartikeien. Pluim veehouders zouden zich r'us ook b'j een der gelijke bestaande vereeniging kunnen aan sluiten tol het aankoopen van ochtendvoeders en granen. De eerste Volksavond van het plaatselijk Nuts-departeinent, Dinsdagavond in «Ami- citia" gegeven, is weer een groot succès ge weest en zeker heeft het velen verblijd, uit het inleidend woord van ds. Busch Keiser te hooren, dat het departementaal Bestuur zich voorstelt, meer van die avonden te geven en daartoe ook de mooie sciopticon heeft aangekocht, welke nu dienst deed bij de voor dracht over Japan. Een volgende maal, als de lantaarn beter wordt ingesteld, zullen de beelden nóg meer tot bun recht komen. Het syinphonie-orkest »Jubal" gaf weder eenige heel mooie nummers ten beste. Een vriendelijke hand schrijft ons: Onder gruoten toevloed van belangstellenden had hier gistermiddag twee uur de eerste steenlegging plaats voor het te bouwen Evan- gHiesatielokaal aan het Monnikenpad, ten behoeve van den arbeid der Wijkvereeniging »Uw Koninkrijk korne", De Voorzitter van liet Bestuur, ds. W. J. Meiners, opende de plechtigheid met de her innering aan do oprichting der Vereeniging; hoe aanvankelijk alle pogingen tot het ver krijgen van een Wijklokaal schipbreuk sche nen te lijden, maar hoe toch ten slotte, tot groute blijdschap van Bestuur en leden, dit oogenblik was aangebroken, waarop de eerste steen kon worden gelegd. i Naar aanleiding van Mattheus 21 42 !)Jezus zeide tot bon: Hebt gij nooit gelezen in de SchriltenDe steen dien de bouwlie- den verworpen hebben, deze is geworden tot een hoofd des hoeks; van den Heer is dit geschied, en het is wonderlijk in onze oogen"? j schetste spreker in een korte, doch kernacb- J tige en gloedvol uitgesproken rede, dat Jezus Christus, buiten Wien geen andere naam tot zaligheid gegeven is, het fundament, de hoek- j steen, en sluitsteen in het gebouw onzer zaligheid moet zijn. Dien Jezus, Die wel eenmaal verworpen 1 werd, maar nochtans was geworden tot fun- i (lament, hoek- en sh itsteeu Zijner gemeente, zou zijn het middelpunt van den arbeid en de prediking in dit Wijklokaal. Na het uitspreken van een gebed, waarin I arbeid en arbeiders werden herdacht, werd de plechtigheid gesloten met hot zingen van I Psulrn 84G. Men vraagt ons een goed woord te doen voor de kinderen die vanwege, de »Ned. Her vormde Zondagsschool-vereeniging" onderwijs ontvangen in de lokalen dor openbare Lagere scholen. Hun aantal bedraagt thans rond 759 en evenals in vorige jaren stelt het Bestuur der vereeniging zich voor, met allen een Kerst feest te houden. Wel doen de vrienden zeer veel, doch om allen te kunnen onthalen, circuleert thans óok een lijst. Dat er ruim op geteekend worde. Aanstaanden Dinsdag hoopt men het 10-jarig bestaan van de Oud-katholieke Studenten- vereenigirig «Batavia", 18 October 1891 in het Seminarium hier opgericht, feestelijk te herdenken. Al (vroeg moet dit jaar de waarschuwing gegeven worden, de ramen aan de straatzijde to sluiten voor de langvingers onder hen die met het kermisvolk meekomen en wat meer dan anders te letten op uitstallingen of op den winkel waarvan de deur doorloopend open staat. Er moge dislocatie plaats hebben van de kermis, wat de taak der politie ongemeen zal verzwaren, niet minder moeilijk is de keuze voor hen, die in de kermisweek plegen uit te gaan. In «De Arend" de heele week café chan- tant van Stroober's gezelschap. In «Amicitia" Maandag- en Dinsdagavond het Rotterdamsch Tivoli-gezelschap, onder directie van Johan Mulder, waarvan de Haar- lemsche couranten veel goeds zeggen. En de volgende avonden Henri ter Hall, met, als gewoonlijk, zeer goede «specialiteiten" en als slot-nummer de nieuwe revue «Het Hol van Arbitrage", een stuk vol ironie, goed gemonteerd en uitstekend gespeeld. Bij de ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verkooping van de in volle wer king zijnde stoom-zeeppoederfabriek met kantoorgebouwen, erf en tuin, aan de Van Persijn-straat, groot 18 Aren 25 centiaren, in eigen gebruik bij de firma Berns Co., en twee perceelen bouwterrein elk ter breedte van 1 M. en ter oppervlakte van 5.75 A., werd de massa voor 114000 verkocht aan den heer G. Berns. Het tijdelyk bijpost- en telegraafkantoor te Soestdijk wordt 22 dezer na alloop van den dienst gesloten. De Gemeentebegrooting van Barneveld voor 1905, die thans ter inzage ligt, bedraagt in ontvangst en uitgaaf l'GO 835.00. Uit den Hoofdelijken omslag zijn de in komsten begroot op f 13 0^0 en voor de gas fabriek op f 101)00. Aan jaarwedden voor onderwijzers zal de Gemeente f10204.17 hebben te betalen, terwijl de gasfabriek een uitgave van f9900 zal vorderen. Nog zij gemeld, dat voor rente en allossingen der Gemeenteschuld een bedrag van f7340 noodig is. Het Rijks-telephoonburcel in de Legerplaats bij Oldebroek is hedenmiddag 12 uur ge sloten. Men onderwijst het kind beleefdheid tegen over mijnheer Deze en mevrouw Die. VVare het niet beter, dit onderwijs ounoodig te maken door het aan goede manieren te ge wennen tegenover ouders, familieleden, onder wijzers, dienstboden, in éen woord iedereen Jules Capré voorspelt: Van den 20en tot den 31en terugkeer van de hooge drukkingen op het Noorden en het raiddon van het vaste land en terugkeer van de lage drukkingen boven Spanje en de Middellandsche Zee. Deze periode schynt niet zoo schoon te zullen worden als die, gedurende de eerste veertien dagen. Er zijn teekenen voor handen, die reden geven om te veronder stellen, dat de lage barometerstanden over Frankrijk, de Alpen en de Adriatisehe Zee zullen gaan, doch meer of' minder geaccen tueerd weliswaar, maar in eik geval bedekte lucht en frisch weer meebrengend. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Met bescheidenheid vragen wij een klein plaatsje in uw blad om een kort woord te richten tot de jongelieden, welke zullen moeten deelnemen aan de loting voor de Nationale Militie. Jonge mannen, de dag waarop de beslissing zal vallen of' gij uw Koningin en uw Vader- and als militair zult moeten dienen, of dat <U van deze vorplichting vrij zult zijn, is net rassche schreden naderende. In de eerste dagen der maaud November leeft alhier de loting plaats. Een groot deel der mannen, welke hieraan leelneuien, zijn toekomstige militairen en vooral tot hen, maar ook tot hen welke z.g. vrijloten, is dit ons schrijven gericht. In vroeger jaren was de lotingsdag een dag welke zich door dronkenschap en losbandig heid van de lotelingen kenmerkte. Hoogstwaarschijnlijk door de werking van de verschillende drankbestrijders-vereenigin- gen en matigheidsgenootschappen, alsmede door de bemoeiingen der Overheid, is in deze gewoonte wel eemge kentering gekomen, maar toch is bet een onomstootelijke waar heid, dat deze dag een dag van opwinding voor u is. Blijft uzelven, jonge mannen, vooral gij die zult worden opgeroepen om als militair Koningin en Vaderlana te dienen. Past het voor niemand om in de straten onzer stad in brooddronkenheid, zoo niet erger, rond te dwalen, nog veel minder past dit aan personen welke spoedig hun burger pak voor de uniform zullen moeten verwis selen. Laat er op dien dag geen de minste aan merking op uw gedrag gemaakt kunnen worden. U, geachte Redactie, dankend voor de ruimte, Namens de de Afd. Amersfoort van de Nat. Chr. Onderoiï. Vereeniging, Het Bestuur. Amersfoort, 18 October 1904. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelei op art. 10 van het Koniuklyk besluit van den 4 Mei 2896, (Staatsblad no. 76), Brengen bjj deze ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 22. November 1904, van des voormkl- (lags 10 tot des namiddags 1 uur ten Raadhuize de Stembriefjes kunnen worden iugoieverd voor de ver kiezing van leden van do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, zulks tor vervulling der plaatsen van drie leden, die op deu eersten Januari 1905 aan de beurt van uftrediug zijo, n.l. de heeren 11. C. van Dam, C. vau der Zoo de Jong en H. Meursing. Amersfoort, 20 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERO. Burgerlijke stand van Amersfoort. van 13 lot en met 19 October. GEBOREN Teunis, z. van J. Buijs en G. Epskamp. Berendina, d. van B. Florijn en il. van der Horst. Joseph Arnoldus, z. van H. van de Wakker en M. Welling. Anton Bernard Jacob, z. van J. Span en J. Campschroer. Jacoba, d. van G. van Putten en G. van de Bor. Gerarda Geertruida Maria d. van J. W. H. Koops en M. M. Guikers. Andreas Jacobus, z. van A. van der Last en M. Verhoel. Theodora, d. van A. van Wageningen en C. Hageman. Johannes, z. van Th. Langgras en W. Wijna. F.verdina, d. van J. Verkaik en E. van den Oosterkamp. Jansjc, d. van H. Schipper en A. Juffer. Gerritje, d. van H. J. Bar- telink en J. Lubberding. Gerrit, z. van G. Arends en B. Knip. Anna Theresia Rosuri d. van J. M. G. H. Schwitzner en V. C. Maassen. Hendrik Jan, z. van H. J. Reems en G. Denkers. Christina, d. van J. Rijkeboer en R. Knipmeijer. Jacoba Frederica, d. van W. H. Verkerk en M. C. J. van Ee. Maria, d. van M. van den Berg. Jacobus Gerardus, z. van P. de Waal en G. de Vries. Marinus, z. van H. Hilhorst en H. van den Eshof. ONDERTROUWD: J. van Hees en A. S. E. van Beek. J. B. Masseus en W. M. van Apeldoorn. L. Wijnhof en J. van Beek. GEHUWD: j. van Eijkelenburg en G. G. Nijkamp. L. H. Riezebos en 0. van den Berg. OVERLEDENJohanna Geertruida Bier man, G3 j., ongeh. Leonardus Schinnij, G m. Rosalina Catharina Knoppers, 1 d. Petrus Hendricus Antonius Lohmann, 38 j., eohlg. van A. M. G. Brom. Everardus Visser, 2 j. Theodorus Hendrikus Helle voort, 5 j. Corn el is Schrijvers, 81 j. ongeh. Jan van Grol, 79 j., echtg. van G. Bosman. Johannes Karei van Wijland, 70 j., wedr. van E. van der Linden. Herman Wijnand Wildeman, 10 m. Antonius Franciscus Maijer, 3 m. Boukje Carolina Daniels, l(?j. Gozijn Marcus, 1 j. Wilhelmina Adriana Hoogeveen, lj.— Elisabeth van 't Hoender- daal, 79 j., echtg. van S. van Neijkerk. -- Johan Antoon Cornelis Wennekes, 1 j. Johanna Hilversum, 1 j. Gerrit Hageman, 75 j. wed. van B. van de Hesseweg. Visschors wed uwen en weezon. Met hartelijkcn dank mocht ik, behalve de reeds vermelde gift van N. N., groot f10, nog ontvangen van: familie K. f5, W. f1, K. (met bestemming voor Den Helder) f2.50, Heb niet meer te missen 10.25, L., alle beetjes helpen, f0.50, dienstbode f0.25, mevrouw v. L. C. f2, P. v. d. M. f 10, N. M. 11, J. V. B. f2.50, B. V. E. f2.50, J. D. R. f 2.50 totaal f40. Ik stel me voor, de ingekomen bedragen Dinsdag 25 dezer te verzenden. SUZE FnF.nKRiKs Van Ci.eeff.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2