Zaterdag 22 October 1904. No. 5569. 54e Jaargang. Eerste Blad. Feuilleton. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Versehijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. lraneo per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. iDit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 25 October aanstaande, des Damiddags te 1 ure. Amersfoort, 21 October 1904. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIEBS, Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien het besluit van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, van den 17 Septem ber 1904, No. 1959, N. M. enS. (Provinciaalblad No, 118). Gelet op de artt. 26, 60 eu 51 der Miliiiewet 1901 en op art. 24 van bet Koninklijk Besluit dd. 2 De cember 1901 (Stbl. no. 230). Doen to weten, dat de loting der vóór den len September van dit jaar voor de militie ingeschre venen, behoorende tol de lichting van 1905, in het gebouw Amicitia, aau het Plantsoen, tustcben de Utrechtsche- en Arnhemschepoorteu alhier gelegen, zal geschieden op Vrijdag 4 November 1904, aante- vangen dee namiddags te kwart voor twee uren voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint mal de letter A tot en met F en op Zaterdag 5 No vember 1904, des voormiddags te lO'/i uur, voor de ingescbreveuen wier geslachtsnaam begint met de letter G tot en met Z. En voorts, dat op Donderdag den 10. en Zaterdag den 12. November aanstaande, telkens van 's voor middags 10 tot 2 uur des namiddags door of van wege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ton Raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de le en 2e zinsnede van art. 51 der wel, luideude als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men overleg gen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst. „Ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst moet men bovendien overleggen een getuig schrift van den Burgemeester, waaruit het getal zouoo, tot het gezin behoorende, blijkt". En art. 42 eerste lid vaD aangehaald Koninklijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede, van art. 51 der wet, kau, zoo bet niet reeds ingi volge art. 39, 3e lid van dit besluit, onder den Bur gemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag waarop de zitting van den Militieraad werd geopend, worden ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdieust, voor de militie is ingeschreven". Eindelijk, dat bet opgeven der redeu van vrijstel ling bet inleveren van do benoodigde bewijsstukke» en bet doen opmaken van het bij de wet gevorderde getuigschrift niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotelingen meenen aan spraak to kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting vaD den Militieraad of op den tijd daarvoor, overeenkomstig art. 46 van bovengenoemd Koninklijk Besluit bepaald. Amersfoort, 21 October 1904. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B, W. Th. SANDBERG. Vicarie-bears. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de missive van heeren Curatoren der Rijks-universiteit te Utrecht, dd. 18 October 1904, no. 723, Brengen ter algemeene kennis, dat een Vicarie- beurs vau St. Joris te Amersfoort beschikbaar is ge komen dat zij, die daarvoor iü, aanmerking wenschen te komen een request (gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken) behooren in te leveren bij heeren Curatoren der Rijks-universiteit te Utrecht. Jongelieden, die hunne opleiding te Amersfoort hebben genoten, worden verzocht zich levens schrifte lijk tot Burgemeester en Wethouders van Amersfoort te wenden. Amersfoort, 20 October 1904. De Burgemees'er, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 12 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop, bij ben is ingekomen van M. R. N. OOSTEKYEEN in hel perceel aan de LaDgestraat nummer 46, wijk F, alhier. Amersfoort, 21 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Amersfoort in 1903. IX. De jaarlijkscbe wintereursus der Burger Avondschool vangt aan 1 October en eindigt met Paschen. Het aantal leerlingen bedroeg 434, van KOLONEL RANNOCK. Uit de Herinneringen van een Londtnsch detectieve. 12.) „Schadevergoeding?" riep lady Perivale uit „xoudt u kunnen meenon, dat ik geld wil aannemen van dien courantier „Wel neen,-rnylady, maar we moeten een thnke schadevergoeding vragen om meer éclatby te zetten aan do zaak; dan komt er meer publiek «11 juist dat publiek, dat u uoodig hebt. Een groot geluk ie 't, dat het schotschrift eerst nu verscheen, want het vond ons thaus geheel voorbereid." Haldane beloofde maar half gewillig, dat hy den uitgever niet zou gaan opzoeken en airossen, doch ten slotte beloofde hij het tocb. Middelerwijl bad miss Rodney bet blad weer op geraapt en de entrefilets gelexeu. „Hoe kau je dat prul nog willen lezen, Suzy" vroeg lady Perivale, baar de courant uit de band rukkend en die tot een bal ineenfrommelend. 't Is maar gelukkig, dat er meer dan een exem plaar van bestaat, lady Perivale" merkte Faunce op met een eigenaardig lachje. „De heeren Harding, uw procureurs, heb ik óok een exemplaar gebracht 't Behoeft wel niet gezegd, dat de dag van het rechtsgeding Perivale contra Brown Smith voor de crème de la crème van Londen van nóg grooter beteekeni- was dan do Lord Mayors-day, minder om den boogen eiach van 10000 pond dan wel om achter het fyne van de zaak te komen. Zeer merkwaardig was in Brown Smith s courant een geweldig stuk verschenen waarin de uitgever volhield, dat hy de waarheid had geschreven en beweerde dat hij er zonder boete zou afkomen om- da. by eenige getuigen zou meebrengen, die de dame en den heer op hun reis hadden ontmoet als ror. en mrs. Randall. Niet minder merkwaardig waa het, dat de zaak welke 50 het volledig onderwijs volgden. De leerlingen der Ambachtsschool volgden alleen de lessen in Nederl. taal, Wiskunde eu Natuur- en Werktuigkunde. Vrijstelling vau betaling van het schoolgeld, ad f2, werd verleend aan 35 leerlingen. Voor het toelatings-examen als volledig leerling, bij den aanvang van den loopenden cursus, taebbeu zieh aangemeld 28 candidaten voor de eerste klasse, waarvan 20 zijn toe gelaten en 8 moesten worden afwezen wegens onvoldoende kennis. Zonder examen zijn 26 candidaten als volledig leerling toegelaten. Voor enkele lessen werden toegelaten 23 leerlingen tot de eerste klasse en éen tot de tweede klasse. Rij bet overgangs-examen zijn bevorderd 56 en niet-bevorderd 5 van de 83 leerlingen die aan dat examen deelnamen. Van de 115 leerlingen, die reeds een beroep gekozen hebben, warentimmerlieden 49, schrijnwerkers, meubelmakers U, smeden 39, steenhouwers, metselaars, loodgieters 4, ververs, glazenmakers, verlakkers 11 en be- haDger 1. Beroep van de ouders der 19 leerlingen, die nog geen beroep gekozeD hebben: am bachtslieden 13, winkeliers, kooplieden 1, ambtenaren, onderwijzers, militairen 3, zon der beroep 2. De reorganisatie der Burger Avondschool is in werkiug getreden op 1 October 1903. Als gevolg van deze reorganisatie werden op dien datum eervol van hun verbaüd tot die inrichting van onderwijs ontheven de leeraren F. Wesseling, J. M. Thiel en W. H. Kam, terwijl de heer R. Cruijiï wegens ziju pensionneering mede ophield, leeraar aan de school te 2ijn en de heer G. 0. Hoogewerff, tengevolge zijner benoeming tot Directeur der Hoogere Burgerschool te Hilversum, reeds met ingang van 1 Juli eervol ontslag als leeraar aan de Burger Avondschool had be komen. De heer Wesseling werd tevens, onder dankbetuiging voor de door hem be wezen diensten, eervol ontslagen als waar nemend Directeur. De overgangs- en eind-examens der Burger Avondschool hadden met het einde van den cursus 190219J3 op de gewone wijze plaats echter werd aan de leerlingen, die de tweede klasse met goed gevolg hadden doorloopen, medegedeeld, dat zij, bij de te wachten re organisatie, met October 1903 bij 't begin van den ontworpen drejarigen cursus, die den tweejarigen vervangen zou, in de derde klasse der nieuwe inrichting konden plaats nemen. Een gedeelte hunner, behoorende tot de vroegere ai'deeling B, niet voor den ambachtssland bestemd, heeft echter van dit verlof geen gebruik gemaaktsommigen zijn de lessen der mede gereorganiseerde Herha lingsschool alhier gaan volgen. Uit het schoolfonds der Loge sJacob van Campen", die daarvoor weder welwillend een bedrag van f25 beschikbaar had gesteld, konden, gelijk in vorige jaren, ook ditmaal aan een twaalftal leerlingen prijzen worden uit gereikt. Ingevolge de door de Gemeente bedongen voorwaarden verbonden aan bet subsidie, ver leend aan de vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken", wordt het onderwijs aau de leerlingen der Burger Avondschool thans gegeven in de lokalen van eerstgenoemde school. Tot vast leeraar in Lijn- en vakteekenen, tevens Directeur de gereorganiseerd school werd benoemd de heer P. Doorn, Directeur der Ambachtsschool. Tot tijdelijke leeraren voor Lijn- en vakteekenen werden aangesteld de heeren H. Moojen Jr., (J. van Uuwerkerlc en J. Brussaard, allen als leeraar verbonden aan de Ambachtsschool. Tot leeraar in de Wiskunde werd benoemd de heer C. J. F. Prins alhier, die tevens volgens art. 42 van het Reglement op het Middelbaar onderwijs aangewezen is om bjj verhindering of afwezig heid buiten de Gemeente van den Directeur in diens plaats op te treden. Tot leeraar in Nederlandsche taal werd benoemd de heer A. Veen en in de Natuur-en Werktuigkunde de hoer H. Koopmans; de drie laatstgenoemden onderwijzers bij het Lager onderwijs alhier. De heer A. van Weezei Errens, leeraar in Handteekenen aan de Hoogere Burgerschool, tevens benoemd aan de Burger Avondschool, trad eveneens 4 October in functie. Door de reorganisatie der Burger Avond school kwam verband met de Ambachtsschool tot stand en voldoet zij daardoor thans aan het bepaalde in art. 43 van de Wet op het Middelbaar onderwijs. De leerlingen der Ambachtsschool volgen aan die inrichting een volledigen cursus in het teekeneuhierdoor wonen zij aaa de Burger Avondschool alleen bij de lessen in Wiskunde, Nederlandsche taal en Natuur-en Werktuigkunde. dieode kort vóór Kerstmiss, toen allen in de stad waren. De gerechtszaal was dun ook overvuld met keurige toiletjes en dragers van deftige namen. Alle blikken, monocles en looneelkijkors waren gericht op lady Perivale, die in de bauk der verdediging zat met Haldane naast zich en allen praatten over deze twee. „Ze is mooier dan ooit en men heeft mij verteld, dat ze zoo was afgevallen", zeide een der heeren. „Maar toch onbeschaamd om deze actie in testellen", meende eeu ander. „Wal gevaarlijk" was 't antwoord. „Kijk, ze heeft Sir Joseph Jalland als advocaat; nu, die wint het altijd als hij eeu mooie vrouw heeft te verdedigen. Ik wed, Jat hy de jury aau het huilen maakt." „En ik wed, dat die dikkert, daar links vooraan, het eerst huilt". „Sst. Het hof". Mr. Waltham, do compagnon van Sir Joseph, opende de pleidooieu eu een schok ging door de zaal toen Walland zelf opstond, zijn lorgnet opzette en met groote waardigheid in zijn lijvig dossier begon te bladeren en langzaam begon, de zaak uiteen te zetten. „Dezo grovelijk belecdigde lady deze lady, wier leven van onberispelijke reinheid is, een leven be steed in een verheven sfeer iu de veilige haven van eau huwelijk uit genegenheid, deze lady, wier vlekkelooze uaain haar had moeten beveiligen voor den adem vau den laster, is tot doelwit gemaakt door een bezoldigden lasteraar in een giftig schend blad als dit", reide hij de „South London Bou Ton' op den lessenaar vóór zich neerwerpend niet een beweging ven onuitsprekelijke walging, alsof zyp band onwillekeurig terugdeinsde voor een vergifti gende aanraking. „Men heeft haar gemaakt tot het voorwerp van een laster, zóo vuig en zóo schaamte loos, drt men zich minder verhazen moet over de boosaardigheid, dan wel over de onnoozelheid van den schryver. Een vrouw van adellijke geboorte en verheven positie, omringd en beschermd door al die maatschappelijke vormen, welke tegelijk de dwang en het voorrecht van rijkdom eu maatschappelijk aanzien syn, wordt ondersteld op h t vasteland met haar minnaar te hebben rondgezworven, de openbare meening braveereud met de onbeschaamdheid eeuer volleerde courtisane". Dit en nog zooveel meer bracht Sir Josephs z slem tot de luisterende ooien van bet Hof, alvc hy de eerste getuige, iu de persoon van dc eische- resse, lady Perivale, opriep. Zij antwoordde met vaste stem en volkomen zelf- beheerschiug. „Hebt u op het vasteland gereisd met kolonel Rannock „Nooit." „Was u in Februari in Algiers?" „Neen „Of in Januari op Corsica „Neen 1" „Wilt u zoo goed zijn te zeggen, waar u gedurende Januari en Februari geweest is?" „Ik was in mijn villa by Porto Maurizio, van ver leden jaar November tot begin van April van dit jaar". Sir Joseph bad geen vragen meer te doen. Do advocaat van den gedaagde maakte van zijn recht gebruik om lady Perivale, die kalm en fier, maar doodsbleek met het gelaat naar het hof bleef staan, aan een kruisverhoor te onderwerpen, „Was dit voor de eerste maal dat u geboord heeft van een compromitteerende samenkoppeling van uw naam met dien van kolonel Rannock?" vroeg hy. „Het was voor bet eerst, dat zulk een smaad in druk verscheen." De zaak was u dus niet onbekend?" „U had er dus vroeger van gehoord?" „Ja „Bij verschillende gelegenheden „Men vertelde my, dat zoo iets werd gezegd." „En dat uw vrienden er geloof aan sloegen?" „Niet óen", antwoordde lady Perivale verontwaar digd. „Geen mijner vrienden geloofde éen woord van het vertelsel." Zij werd rood eu bleek, terwijl zij sprak en wierp onwillekeurig den man een blik toe, die zooveel meer dan een vriend was en tóch aan den laster had geloefd. „U zult toestemmen, onderstel ik, lady Perivale dat dit vertelsel reeds lang het praatje van len dag was, eer dit blad er melding van maakte?" „Ik weet niets van praatjes vau den dag af." „Dat is voldoende, Lady Perivale", zeide deadvo eau. Lady Perivale'» bottelier en haar kamenier waren de volgende getuigen. Zy waren van November tot April te Porto Maurizio by hun meesteres geweest, gedurende welken tijd zij geen vier-ea-twintig uren achtereen van de villa afwezig waren geweest. De advocaat van den beklaagde ondervroeg nu deze beide getuigen en deed een nuttelooze poging om de beide oudjes belachlijk te m&keD en hun ge tuigenis nis onbetrouwbaar voor te itellen. Hy noemdo hen betaalde en omkoopbare huurlingen, gereed om met het oog op buu broodwinning oen valsche verklariog af te leggeu. Hy streelde zijn eigen ijdelheid door enkele bon mots ten beste te geven en slaagde er een paar keer in den lachlust gaande te maken, ten koste van de „landelijke Abigaël" en van den „waardigen Londenzchen botte lier", maar zijn pogingen om hun getuigenis te verzwakken, mislukten te eenen male. „Dit, Mylord, zou de kroon op mijn werk zijn", zeide Sir Joseph Jalland, „indien de valsohheid en krankzinnigheid van den laster in dit vuile blad" hy streek met de open hand de „Bon Ton" glad „voor èens en voor altyd kon worden gebrandmerkt, en opdat het werkelijk mogelijk worde, het on loochenbare bewijs te leveren, dat lady Perival» niet met kolonel Rannock geweest i» gédurend» zijn reizen op het vasteland, noch vroeger, noch in den winter, zal ik de persoon laten verschijnen, die wèl met hem was." Kate Delmaine stapte in de baDk, keurig gekleed, evenals lady Perivale in een donkere japon en met een toque^ van sabelbont, ODgeveer van het zelfde fatsoen. Een uitroep van verbazing ging door de zaal en veroorzaakte eeu gefluister en zenuwachtige opgewondtnheid, dat de deurwaarder zich haaztto te onderdrukken. Gezien in het licht van dien Decemberdag leek zjj sprekend op lady Perivale. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1