Tweede Blad. Stadsnieuws. behoorende bij de Amersfoortsehe Courant uitgare lirina A. H, van CLËEFF, van Zaterdag 22 Octoberl9(M. De Gemecntc-financiën in 't gedrang. Ruimschoots zijn reeds de bezwaren bekend gemaakt, die in velerlei opzicht zijn geopperd tegen het jongste voorstel tot wijziging van de Wet tot regeling van het Lager onderwijs, voorzooveel dit voorstel betrekking heeft op de verhoogde subsidieering van het bijzonder Lager onderwijs doch minder is er daarbij de aandacht op gevestigd in hoe veront rustende mate dientengevolge de finan ciën van vele Gemeenten in het gedrang raken. Bekend is, dat voorgesteld wordt, de bij de wet voorgeschreven minima der onderwijzersjaarwedden voortaan geheel van Rijkswege aan de Besturen der bij zondere scholen te vergoeden. Evenzoo zal het gaan met de Gemeenten. Zullen echter de Besturen der bijzon- deve scholen inderdaad door de verhoogde Rijksbijdrage iu aanmerkelijk gunstiger conditie komen in de meeste gevallen zal de bjjdrage meer dan verdubbelen niet alzoo overkomt het de Gemeenten, wier toestand over het algemeen tóch al niet rooskleurig is te noemen. Want het geen dan den Gemeenten met de eene hand wordt gegeven, wordt haar weder met de andere outnomen. Immers bij art. 3 van het wetsontwerp wordt bepaald, dat de nitkeering, waarop de Gemeenten recht hebben volgens de Wet van 1897, tot regeling van de finan- eieele verhouding tusscheu het Rijk en de Gemeenten, eenvoudig met het meerder bedrag der onderwijsbijdrage zal worden verminderd. Het is echter niet over het immoreele, gelegen in de wijze waarop aldus de grond slagen der Wet van 1897 worden aan getast, dat ik iu dit artikel wensch te schrijven. Dit toch wettigt nog niet het opschrift: de Geuieente-financiën iu't ge drang. Deze lijden niet rechtstreeks schade door de eigenaardige wijze, waarop de Regeering haar wensch tracht te ver bloemen om den Besturen der bijzondere scholen zelfs nog meer uit 's Rijks kas te doen genieten dan aan de Gemeenten voor haar onderwijs daaruit wordt bijge dragen; doch middellijke nadeelen, zoo ernstig, dat zij vele Gemeeuten, vooral de zoogenaamd noodlijdende, in ernstige ongelegenheid zullen brengen en wijziging der wetsvoordracht beslist noodzakelijk doen achten, vloeien uit de voorgestelde handelwijze wel voort. Vele zoogenaamde noodlijdende Ge meenten genieten thans, behalve degewone onderwijs-bijdrage een jaarlijksche extra- uitkeering uit 's Rijks kas, volgeus art. 49 der Lager-ouderwijswet, ter tegemoet koming in de gewoue kosten van het Lager onderwijs. Volgens dat artikel kan, iudien de Koningin, Gedeputeerde Staten gehoord, oordeelt, dat een Gemeente, door de uitgaven, tot een behoorlijke inrichting van haar Lager onderwijs vereischt, in verhouding tot haar middelen en andere uitgaven onbillijk zou worden bezwaard, haar uit 's Rijks kas tijdelijk subsidie verleeud worden. Hoe moet het nu aaustonds deze Ge meenten vergaan'? Nemen we tot voorbeeld een kleine Gemeente, die, na aftrek van de gewoue Rijksbijdrage en de schoolgelden, op het Lager onderwijs nog moet toeleggen f 2000, doch een extra-uitkeering uit art. 49 ge noot van f 1000. Nu kau het best voor komen, dat, na aanneming der Regee- ringsvoorsteilen, de ten laste van de Ge meente blijvende onderwijsuitgaven niet meer dan f400 zullen bedragen, hoewel de Gemeente daarbij niets beter wordt, want de f 1000 hoogere bijdrage wordt kortweg van de Rijks uitkeering over eenkomstig de Wet van 1897 atgetrok- ken. De Gemeente kan de extrabijdrage uit art. 49 niet missen en tóch kau haar deze niet verleend wordeu, want het zal toch wel niet aangaan, dat het Rijk voor f1000 bijdraagt, indien het bedrag waarin za! worden bijgedragen slecht, f400 is. Zeer stellig zal in vele Gemeenten een toestand als de hier ge schetste ontstaan. Eu nog eeu tweede bezwaar zal zien doen gevoelen m die Gemeenten, waar, hetzij voor alle, hetzij voor sommige klas- sen van leerlingen, een eenigszius hoog schoilgeld wordt geheven. Volgens art. •lb der Lager onderwijswet mag voor geen leerling iu een Gemeente het schoolgeld meer bedragen, dan hetgeen voor het onderwijs van dien leerlii-.g kan geacht worden voor rekening der Gemeente te blijven. Men wete, dat in de practijk ge bruikelijk is en een andere haudelwijze ware trouwens niet te verdedigen - - liet bedrag van de voor rekening der Gemeente blijvende onderwijsuitgaven niet te deelen dooi1' het aantal leerliugeu waarvoor schoolgeld wordt betaald, doch dat bij die deeling ook de onverraogenden in aanmerking komen. Heeft nu een Ge meente als boveubedoeld 150 leerlingen, daD zal voor geen leerling meer mogen worden geheven, dat f2.66 per jaar, slechts 16 cent meer dan het volgens de wet minstens te heffen bedrag. Het mag zeker wordeu voorzien, dat bovengenoemde bezwaren reeds bij het afdeelingsonderzoek der wetsvoordracht ernstig ter sprake zullen komen en dat de Regeering zich minstens geroepen zal gevoelen, bij alle Gemeentebesturen ter zake een nauwkeurig onderzoek iu te stellen. A. K. De «Staatscourant'" voor heden bevat het Kon. Besluit van de bekendmaking der Drankwet zooals die thans luidl. Wie belang heeft hij de zeer ingewikkelde bepalingen, die «voor een normaal ontwik keld menscb veelal onbegrijpelijk zijn", doet goed zich een populair bewerkt exemplaar der wet aan te schaffen. Er bestaat een zeer goede uitgave van 35 cent. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente welke zal worden gehouden op Dinsdag, 25 October, des namiddags 1 uur, zulleu aan de orde worden gesteld de vol gende Punten van behandeling. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school, 3e soort (Beekstraat). 2. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 3. Voorstel tot verhooging der toelage van den Concierge van het Raadhuis, voor schoon maak en schoonmaakbehoeften. 4. Begrooting der Gezondheids-commissie. 5. Request van den Havenmeester om ver- hoogiug van jaarwedde. 0. Voorstel met outwerp-besluit tot ophef fing der betrekking van Opzichter over het lossen buiten de Kleine Koppel enz. 7. Voorstel tot verhooging der jaarwedde .n den lsten Gemeente-opzichter (met wijzi ging). 8. Voorstel tot verhooging der jaarwedde van den 2den Gemeente-opzichter (met wij ziging). 9. Begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur voor 1905, met ontwerp-besluit tot toekenning van subsidie. 10. Begrootiug van het Burger Weeshuis over 1905. 11. Begrooting der dd. Schutterij. 12. Voorstel tot verhooging van subsidie aan de Muziekvereeniging (met wijziging). 13. Voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de «Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer". 14. Voorstel met ontwerp-besluit tot het verleenen van een subsidie aan de «Arners- foortsche Tramweg-Maatschappij." 15. Voorstel met ontwerp-besluiten in zake heffing van vuur-, haven- en tongeld. 10. Begrooting der Gemeente voor 1905, met Memorie van toelichting, rapporten der afdeeliugen, Memorie vau antwoord en Nota van wijzigingen. 17. Benoeming van een tijdelyk leeruur in Teekenen aan de Burger Avondschool. 18. Vaststelling van jaarwedden van per soneel der Burger Avondschool. De aandacht van belanghebbendeu zij ge vestigd op de kennisgeving nopens de Viearie- beurs, aan het hoofd van het eerste blad van dit nummer. Naast de spoorbrug aan den Koppel is nu ook een noodbrug gelegd, waarover het ver- I keer in opgaande richting zal plaats hebben tot tijd en wijle de spoorbrug verbreed is. We herhalen onze vraag: zou 'tnu niet mogelijk zijn, dat tevens daar een loopbrugje voor voetgangers werd gemaakt 't Zou een groot gemak wezen voor de drukke passage uit dat stadsdeel. Mr. J. C- H. Prikken is benoemd tot sub- sitituut-griflier bij de Rechtbank te's Graven- hage. In district I zal dus wel'ra weder een Raadsverkiezing worden gehouden. De heer R. Simons behaalde de acte vrije- on ordeoefeningen gymnastiek. De Rijks-veeartsen W. H. van Haselen en A. Overbosch zijn wederom door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen aangewezen als bevoegd tot het onder teekenen van certificaten, benoodigd hij het vervoer van rundvee naar België en eenige plaatsen in Zuid-Nederland. De nachtwaker A. van Deventer, van de H. H. S. M., is aangesteld tot onbezoldigd Rijksveldwachter in deze Gemeente. In oen aanbevelend woord om de expositie van ile Uaren|Sche schildersclub «De Tien", welke thans in liet atelier van den photograuf Adr. de Roer te Baant wordt genoudeo, te bezoeken, lezen we: Het meest trekken wel de aandacht de werken van H. J. Wolter, den sympathieken Amersfoorlschen schilder. Hoe heerlijk is «vallende avond"! Welk een warme gloed, vol tintelend leven werpt de avondzon over de roodo huisjes en den ouden toren I De koelie van den avoud doet zich voortreffelijk voelen in don stemmige» voorgrond. Niot minder magistraal is zijn ander groot doek «Dooi", Dit doek verwiof dit jaar op de groole tentoonstelling van »Arti" de Wil link van Collen-prijs en is dan ook een oude bekeiide, die wij met vreugde weerzagen om opnieuw te genieten van het echte natte dampige en rookerige van een zoelen dag na nachtelijke sneeuwbuien. De heer B. C. van Berkel, thans ontvanger voor de gerechtelijke acteri en domeinen te 's-Gravenhage, is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen te Utrecht. Door den Keui meester der visch zijn gister ochtend aan den afslag afgekeurd drie-en- zestig groole kabeljauwen, De politie zorgde er voor, dat de gansche partij onbruikbaar werd gemaakt voor de consumptie. Kapitein E. G. Staal wordt van het In structie-bataljon te Kampen overgeplaatst naar het 5e regiment infanterie. Luitenant H. L. E. G. J. Werner, van het le regiment huzaren te Zuiphen, wordt van 1 November tot 30 April gedetacheerd bij het depot-eskadron te Amersfoort. Aan den Donderdag van Vollenhoven na .r station De Bildt gehouden jachtrit van de «Militaire Sport-vereeniging" te Utrecht namen doel de ritmeesters jhr. Von Wrangel, baron Van de Capelle, kapitein Ruijsch Leh man de Lehnsfeld, en de luitenants baron Rengers, Maris, jhr. Van Kinschot, Roelfsema, baron Van Heemstra, Looijen, Storm Buij- sing, Vrijdag, J. R. Diemnnt, E. W. Diemont, De Waal, Fabius, Jeltes, baron Van Dedem, jhr. Elias, And ré de la Porte, Rambonuet, Kuijper, Van den Wall Bake, Putman Cra mer, Barstens, jhr. De Beaufort (veld-art.) De Beaufort (cav.), jhr. Van Riemsdijk, Storm van Leeuwen, jhr. Van Weede, Haitsma Muiier en paardenarts 2e klasse Thomassen. Namens de vereeniging dankte ritmeester jhr. Von Wrangel auf Lmdenberg den jager- meester, luitenant C. A. Prins, van het 1e regiment veld-artillerie, voor hot prachtige parcours. Een picnic, waaraan tal van dames en heerrijders deelnamen en dat werd opgevroo- lijkt door de muziek van hot 1e regiment veld-artillerie, was een goed slot voor den rit, die veel rijkunst en overleg noodig maakte. Bij gunstig weder speelt het eerste elftal van »U. 1" morgen op eigen terrein tegen >U. V. V." uit Utrecht. De heer A. C. A. Heshusius is scheids rechter. Het Bestuur van den «Nederlandschen Bond j van Vereenigingen van den Handeldrij veilden I Middenstand'' heelt de volgende circulaire gezonden aan de Besturen der aangesloten I vereenigingen Van eenige middenstands-vereenigingen j ontving het Bondsbestuur het verzoek een I Buitengewone algemeene vergadering van den Bond te beleggen tot bespreking van de ver bruikscoöperatie «Voor allen" der H. U.S. M. en tot beraming van middelen tot hot tegen gaan van die coöperatie en den haar door de maatschappij verleenden steun, i Ons Bestuur kent de moeilijkheid waarin vele middenstanders zich hierdoor bevinden en begrijpt, dat op vergaderingen van ver eenigingen een agitatie legen de verbruiks coöperatie en de maatschappij, door wier toeaoen zij is in bet leven geroepen, is ont staan. üp sommige plaatsen is deze in daden omgezet. Toch meent het Bestuur, dat de tijd nog niet daar is om, met uitzicht op succes, een Buitcngewr ne vergadering bijeen te roepen ter beraming van afdoende mid- i delen tegen den steun, die de bedoelde I coöperatie geniet en die haar maakt tot een oneerlijke concurrente voor den middelstand. Waar de Bond reeds herhaaldelijk met de Directie der spoorwegmaatschappij in corres- I pondent ie is geweest over deze aangelegen- heid, meent hot Bestuur, dat lang nog niet alle middelen zijn uitgeput om met kans van slagen met de maatschappij in overleg te treden on dat het niet wonsehelyk moet I worden geacht, nu er nog volop gelegenheid is rnet de maatschappij te onderhandelen, een agitatie over het gchcelo land in het leven te roepen, welks gevolgen niet te overzien zy» en waarvan het te betwijfelen is of zy met kans van slagen zou kunnen wordon doorgevoerd, Onderhandelingen rnet de betrokken in stelling worden door tal van invloedrijke personen de beste middelen genoemd voor do neringdoenden en het is verre van on zeker, dat die onderhandelingen niet zullen slagen. Benoemd is een commissie om vanwege den Bond de verdere onhandelingen over dit onderwerp te voeren. liet Bestuur van den Boud geeft daarom den vereenigingen ernstig in overweging, haar eventueele actie tegen de H. IJ. S. M. op te schorten tot de bemoeiingen van de commissie van den Bond bukeud zullen zyn. Ook wij verleenden indertijd plaatsing aan het rondschrijven van den Directeur-Gene raal der Posterijen en 'J'elegraphie waarbij werd meegedeeld, dat het den bestellers ver boden is, een kermisfooi te vragen. Diu maatregel is genomen moeten worden orndut elders door enkele bestellers een werkelijk ergerlijke pressie is geoefend. Doch volstrekt is niet verboden, den be stellers ter gelegenheid van de kermis iets te geven en zulk een gift laat ons zeggen als erkenning van de vele diensten die zij bij stortregens en stormwind bewijzon aan te nemen. Omtrent «Toontje solidair", het zeer ge roemde blijspel, dat het Rotterdamsche Tivoli- gezelschap onder directie van den heerJohan Mulder aanstaanden Maandagavond in «Amicitia" hier zal opvoeren, schrijft do #N. Rott. Crt" o.a. Kon vader, die do ontbering beeft gekoud, die reeds toen hij uog krmup wan zyo brood moest ver dienen, maar die er zich bovenop hoeft gewarkt en rijk is. heeft een soon met „aspiraties". Iloort deze muziek, dun dankt hij zich musicus, ziet hij schilde- ron, dan wil hij schilder worden; nu heeft hij van socialisten gehoord of gelczon.on denkt zich socialist. Na voor ingenieur le hebben gostudeord, komt hij thuis; de vader denkt nu de belooning voor altün zwoegen van vroeger te zu'.len krijgendo zoon die wel kou studeeron zooveel hij wilde, zal wordon wat van hem niet is kunnen worden. Eu de zoon spreekt van socialisme, in slee van eerzucht. Groote plannen heoft hij, de zoon. doch er is altoos een .muur". Ken oogcublik is de vader diep teleurge steld, maar al spoedig doorziet hij den jongen hij voelt, de ouüo, dat het hu zjju zooveel zwakker telt slechts woorden zijn. En hij wauhoopt uiet. Tot een grof middel neemt hij z'n toevlucht. Levendig is dit blijspel. Bekoorlijk is de figuur vau den vader in al de gezonde kracht van sjjn gewoon mcnsch-zijti geleekend. Uelukkig ouns geen idealist, maar eon man vau kracht en natuurlijke liefde; vroeger voor zijn vrouw, nu voor zijn kindoren Hoeveel houdt hy van den jongeuHoe wreed stellen diens fratsen hem tc leur. Maar hoe spoedig voelt h\j zichzelf weer de meerdere. Dit vooral ia goed in hot stuk, die energie en dat zelfbewustzijn vun den man die heeft moeten vechten om er te komen, die maar een heel gewoon memch is, eon parvenu met uiots bijzondere in zich dan kracht, maar die och zoo overtuigd is, dat ziju zoon dweep ziek is uit ziekte, uit zwakte, En hoe nu deze ge wone menscb, deze parvenu, bij slot van rekening Veel meer liefde tóonl (aan kinderen) dan du zoon meende te zullen tooneu (aau de heels monsehhoid). Om deze oprechte, zuivere karaktorteekening kan bet blijspel behagen. Hot werd daarenboven zeer goed gespeeld. Aangaande Alberts' sprekende biograaf lezen we in «De Zoom" De voorstelling van gebr. Alberts in .Thalia" trek ken zeer de aandacht, en terecht. Zulke voorstellingen zijn zoo zelden in onze stad te zien, dat wio er niot van profiteert als de gelegen heid zich voordoet, ongelijk hoeft. Zaterdag- en vooral Zondag- en gisteravond groot succes. l)e Gebr. Alberts hebben met bewonderens waardige vaardigheid de moeilijkheden om hun voorstellingen onberispelijk to vertoonen op het tooneel eener zaal overwonnen. Alios wordt klaar en Een opsomming te geven van al het schoons en merkwaardigs, dut ons voor oogen wordt golooyord, zou ul to veel pleats vordereu. Waar te bogianen, waar te eindigen by zóo groote en zóu merk waardigo verscheideuhoid? Oogverblindend schoon zijn bovenal do kostbare gekleurde projecties. „Iu de diepte der zeeën" bijv., hoe prachtvol, hoe treffend juist vau opvatting en uitvoeringHet panorama in Italië, de Vesuviue. Home autiijuo en modem, Venetië, do ontwikkeling van den vlinderdooh haltWjj zoudeu toch al doende aau 't opsommen guan; wat niot in ons plan lag, Wij Tierhalen slechts wat wy boven zeidonde afwezigen hebben ongelijk. En vermits het morgen, Woensdagavond onher roepelijk do laatste vertcouing is, zoo kunnen wij niet anders dan met a indrong do liefhebbert! van workclijk schoons en kunstvol* aansporen, gebruik te maken vau deze laatste gelegenheid. Wam uftg eens: iote dergelijks is hier zoo zelden te zien. Men zie de advertentio in dit u Als we gewend waren 'n «kopje" boven onze berichten te zetten, zouden we waarlijk dubieeren tusschen «Amersfoort wereldstad" en «Weer een verrassing". Immers in den nacht van Donderdag op Vrydag is er weer brand geweest en is een gansche smederij uitgebrand zonder dat er een haan naar gekraaid heeft, zonder klok- geklep en aRrmhoornstooton en al wat daarbij behoort. Tegen middernacht dan werd de braud ontdekt in het stoenen schuurtje achter per ceel Soesterstraatweg 45, waarin een sme derij (je was gevestigd. Ofschoon een slangenwagen, onder toezicht van den heer Welling, ul het mogelijke deed,

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5