November 1904. No. 5575. 54e Jaargang. Eerste Blad Feuilleton, UITGAVE FIRMA A. H- VAN CLEEFF te AMERSFÜOHT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f i.ib. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telepboon 19. bit nummer bestaat uit twee bladen. üe Gemeente-begrooting voor 1906. III. J"t'e ?®.r*.te afdeeling informeerde bij no. Jd (bezoldiging keurmeester vee en vleesch) een der leden door wien de keuring van vleesch nu geschiedt. De Wethouder-Voorzitter antwoordde, dat de heer W. H. van Haselen den keurmeester Overboscb gedurende diens zulk ziekte ver vangt, terwijl als ouder-keurmeesler tijdelijk is aangesteld J. J. Vermeij. Bij no. 95 (toelage Gezondheids-commissie, oorspronkelijk, evenals voor 1901, uitgetrok ken op f950) informeerde een der leden van de eerste afdeeling naar het woningonder- zoek door een sub-commissie van de Gezond heids-commissie en wees er op, dat nog slechts enkele jaren geleden door de Gemeente een uitgebreid woningonderzoek heeft plaats gehad terwijl de zelfde woningen later door de lüzondheids-commissie zijn onderzocht. De Voorzitter en een ander lid wezen er op, dat eenige jaren tusschen beide onder zoekingen zijn verloopen en een aanhoudend toezicht noodig is. Nadat is nagegaan hoeveel woningen voor f400 zouden kunnen onderzocht worden, wordt besloten dat bedrag af te nemen van no. 95 en een afzonderlijken post toe te voegen, Hoofdstuk II afd. I art. Ca, no. 95a, kosten van woning-onderzoek f400. In ile tweede afdeeling deelde bij dezen post de Burgemeester mede, dat de eerste afdeeling dien wenscht te verminderen met f400, maar een afzonderlijk artikel wil invoe gen, no. 95a, tot gelijk bedrag en bestemd voor het woningonderzoek, zoodat dan uit dien post alleen wordt betaald hetgeen werke lijk voor het doel is uitgegeven. Ook deze atdeeling vereenigt zich met de voorgestelde Wij hebben geen overwegend bezwaar om de toelage der Gezondheids-commissie overeen komstig den wensch der eerste afdeeling met f400 te verminderen en deze f 400 onder een nieuw volgn0. 95bis, art. 6bis, uit te trekken als »kosten van woningenderzoek" ter bestrij ding ran de uitgaven van woningonderzoek, in te stollen door de Gezondheids-commissie. Wij herinneren, dat bij Uw besluit van 26 April 10U4 is bepaald, dat tegen een toelage aan twee deskundige leden der sub-commissie voor het systematisch woningonderzoek van hoogstens ('0.40 per lid en per woning geen bezwaar beslaat. Als maximum-bedrug, voor woning-onderzoek uit te keeren, is toen ook f 400 bedoeld. In bet vervolg zal dus dit bedrag niet meer door de Gezondheids-commissie, doch recht streeks door de Gemeente worden betaald. Eigenlijk behoorde dit bedrag (indien 't niet onder volgn0. 95 wordt gebracht) onder volgn0. 96 te worden, vermeld. Bij 96 (een nieuwen post van f 500 wegens kosten voor uitvoering der Woningwet) infor meerde een van de leden der eerste afdeeling waarvoor deze uitgaven dienen. De Voorzitter deelde mede, dat men daar voor den tijdelijken opzichter Van Wijk aan het werk wil stellen voor het maken van teekeningen en het doen van opmetingen voor een plan van uitbreiding der Gemeente (Art. 28 Woningwet.) De post wordt daarop goedgekeurd. B(j no. 97 (jaarwedden Politie) deelde in de eerste afdeeling de Burgemeester mede, dat hij een nader voorstel zal doen omtrent de f945, op de Begrooting gebracht voor verhooging van jaarwedden bij de politie. Een der leden informeert of men niet de jaarwedde van den nieuwen Commissaris van Politie had kunnen terugbrengen op f2000, zooals vroeger, en de jaarwedde van den adjunct-inspecteur op f600. Meerdere leden zijn het daarmede eeas en vreezen, dat spoedig weder verhooging zal worden gevraagd. Ook wordt door een lid gevraagd of de geheele jaarwedde van Commissaris van Politie gedurende de vacature is uitbetaald aan den waarnemer. Beter had men het gevonden, dat Burgemeester en Wethouders hadden voorgesteld aan den Raad om den waarnemer een gratificatie te geven, Eenige leden wenschen de f945 van de Begrooting af te nemen nu geen uitgewerkt voorstel omtrent de bestemming is ingediend of omdat zij per se tegen verhooging zijn. De Burgemeester merkt op, dat vooreerst de Regeering een lagere jaarwedde voor den Commissaris niet had goedgekeurd, verder dat bij de indiening van de Begrooting de adjunct-inspecteur Stellinga nog in functie was, die een uistekend ambtenaar was en dat er kans bestaat, dat hij terug komt. KOLONEL RANNOCK. Uit de Herinncriiigeu van een Londcnseh delectieve. 17.) „Zij verbergt iets" mompelde Faunce iu zichzelven terwyl hij de Waterloo-brug overweging om den laatslen trein naar Putney te halou „maar ideh kan ik niet golooven, dat zij zelf schuldig is." Den volgeudeu ochtend was bjj vroeger dan ge woonlijk op zijn kantoor eu begon aanstonds te snuffelen in een lijvig boek, bet werk vau lange jaren, waarin bij allerlei uitknippels uit de moest versebil lende dagbladen had geplakt. Ilij bad hot-'3ste deel Konomen, dat op den rug den titel droeg .V?a1be" keud gebleveu gevallen". Aaudaehtig keek by hot door, beginnend bij den ditum waarop kolonel Ran- nock Londen bad verlaten. Eindelijk vond bij onder dagteekenmg van 30 Mei een uitknipsel nit d. „Southampton Mercury „Vreemde ontdek zing te Redbndge. OiaCoreii namiddag heeft in Royal George IK^br.dg.e Bebouwing plaals gebad van het hjk van e dat den vortgen dag wa. gevonden door eenige werk lieden, die bezig waren met het herstellon van iteu weg lange de rivier. Hun aandacht werd ««Rokken door hot heen en weer vliegen van z00™9®u"elJ boven een omgekantelde boot, die met dekel boven in de modder en tusschen de woo.l[orP'^le° van den oever lag, op een plaats, waar nVrlankon dag aan dag overheen moet zyn gegaan- ld*"»00 waren zóo vergaat), dat xij afbraken ouder de handen Zijns inzien is het billijk, dat de waarnemende Commissaris van Politie ook de jaarwedde ontvangtde a'ijunct-Inspecteur deed dienst ais Inspecteur, en ontving diens jaarwedde, maar zijn jaarwedde bleef in kas. Eindelijk deelt hij mede, dat hij het voor stel omtrent do verhoogingen eerst wilde bespreken met den nieuwen Commissaris van Politiedaardoor is het voorstel nog niet ingediend. Een der leden blijft voorstellen den post f945 geheel te schrappen terwyl de Voor zitter voorstelt, dat bedrag over te brengen naar den post voor Onvoorziene uitgaven, in afwachting van het nader voorstel. Hot voorstel tot schrapping, in stemming gebracht zijnde, verklaren 5 leden van de afdeeling zich daartegen en 3 er voor. Door een der loden van de 2e afdeeling wordt echter opgemerkt, dat ook de leden dier afdeeling recht tot het uitbrengen van hun stem hebben. Na eenige discussie wordt besloten, dat ook de vier leden der 2de afdee ling zullen stemmen; 2 verklaren zich tegen schrapping der f945 en 2 er vóór. Het voor spel is 'dus verworpen met 7 tegen 5 stom men; met il tegen 1 stem wordt besloten het bedrag over te brengen naar den post »Onvoorziene uitgaven". Een der leden klaagt nog over het onbe heerd laten staan van karren op de straut. B. en VV. antwoordden Wij hebben geen bezwaar tegen over brenging van den post van f945 voor ver hooging van jaurwedden naar sOnvoorzieuc i itgaven". Zooals in de atdeelingen reeds werd opge merkt, is het voorstel tot verhooging aange houden met het oog op den nieuwen Com missaris van Politie, wiens gevoelen eerst wordt ingewonnen. Van de wenken inzake de Straat-politie is door het Hoofd der Politie goede nota ge nomen. Bij 101 (brandweer, evenals voor 1904 be groot op f3700) werd in de eerste afdeeling gëinfomeerd of do torenwachter telephonisch is verbonden met brandweer of politie; verder of de brandwacht op de Sl. Joriskerk veel nut doet tegenover de uitgaven daarvoor noodig (f300) en of het niet beter zou zyn, op eenige punten brandschellen aan te brengen. De Voorzitter zegt, dat de toren wachter niet telephonisch is verbonden; het bleek te lastig, de leiding te maken. Omtrent het nut der brandwacht belooft hij een onder zoek in te stellen. In de tweede afdeeling constateerde een der leden, dat de brandweer voel gold kost en het billijk zou zijn, dat de brandassuruntie- maalschapmjen deze kosten geheel of gedeelte- lijk betaalden. De Burgemeester deelde mede, dat in do eerste afdeeling in overweging werd gegeven, de brandwacht op Sint Joriskerk af te schaffen en op verschillende plaatsen in de Gemeente brundschcllen te plaatsenveel nut doet de brandwacht naar zijn meenir.g ook niet alléén het aanwjjzen van de richting waar de brand is, door het uithangen van een lantaarn. Een der leden meende, dat de brandschellen niet veel nut zullen hebben als er geen be roepsbrandweer is, die dadelijk gereed is uit te rukkennu zouden de leden der brandweer toch moeten wordon opgeroepen; ook zal men voor ('300 niet veel brandschellen kunnen plaatsen. B. en W. antwoordden Wij zijn bereid, nogmaals te overwegen of er mogelijkheid bestaat, de uitgaven voor do torenwacht hetzij te doen ophouden of te be perken. Wij vestigen er echter de aandacht op, dut doze zaak reeds herhaaldelijk over wogen is en dat men steeds gemeend heeft, dat een wijziging van den bestaanden toestand geen aanbeveling verdiende. Bij post 102 (straatverlichting) klaagde een der leden van de eerste afdeeling over de verlichting op enkele plaatsen. De Voorzitter zegde een ooderzoek toe. Bij 105 (straten, wegen, enz. oorspronkelijk uitgetrokken op f24 533, doch bij Nota van wijziging verminderd met f5228) informeerde een van de leden der eerste afdeeling naar de proef met de gedeeltelijke rooiing van boomen aan de Korlegracht en vroeg een ander lid of het niet beter zou zijn, tie ta luds aan den stationsweg met andere boomen dan dennen te beplanten. Een nader onderzoek wordt toegezegd. Na discussie wordt de post f 1728, nieuw klinkerpad langs den Zuidsingel, met 8 tegen 4 stommen teruggebracht op f 1000, on da f040, voor waalklinkers langs den Hof, met algeineene stemmen op f320. Met 10 tegen 2 stemmen wordt besloten de f000 voor den ryweg in de Vijverstraat te schrappen, evenzoo de f 1080 voor hard- steenen trottoirbanden langs den Zuidsingel, zoomede de f 000 voor rijweg Lavendelstraat en Achter het oude stadhuis, behoudens de noodige reparation, en verder f500 voor een Vervolg zie 3e pagina. keerden de kisl om en, haast begraven in de modder, vonden zij het lichaam vau een man, dal daar ver moedelijk sinds geruimen tyd bad gelegen, eu wieuB kieeding ook reeds xoover was vergaan, dat ie onken baar was gowordeD. Het xorgvuldigst onderzoek ver schatte geen enkele uanwyziug omtrent de iudeniiteit van den persoon, uitgezonderd den naam van een bekend kleermaker uil het Westend te Londen op de knoopen van de broek, en de omstandigheid, dat de onbekende lang en stevig was geweest eu door een slag op bet achterhoofd was neergeveld. Het onderzoek werd gestaakt in de boop, dat vorderc bewijzen aan den dag mochten komen." Andere aauteokeniugon volgden met kleine tus- scbeuruimten in bot book, maar erwaageeu „verder bewijs" aan den dag gekomen. Een vordikt van „moord, gepleegd door een of meer onbekenden" was het slot van hot onderzoek. „Vreemd" mompelde Fauuce nadat hij hot be richt nog eens met de grootste aandacht bad herlezen en boe bij 'tboek ook verder doorbladerde geen ge val trof hom sterker dan dat van bet lijk onder de omgekantelde boot. Hy kende Redbridge, ean klein dorp metéen straat waarvan de huizon met den achterkant aan bet water stonden, een heel primitieve herberg, een brug en overigens een drassige vlakte vol riet, een uitgezi,elite plaats voor don moordenaar om zijn slachtoffer uit den weg te ruimen. Die slag op het aohterhoofd moest zijn toegebracht door een zeer Bterk man, concludeerde Faunco vorder, die aanstonds begreep dat liij een antwoord moest geven op de vraag welk verband er bestond tusschen het vertrek van kolonel Ilannock uit Southampton eu bet te Redbrii'.ge ge vonden lijk. Hy bracht zyn avond door in ziju gezellige buis kamer en terwijl zijn vrouw, in een gemakkelijken stoel bij bet vuur gezeten, een romnn las en af eu toe hem half medelijdend gadesloeg, zat hy het oude vloeiboek van mrs. Randall te bestudeeren. „Ben je weer bezig met die inktvlekken vorzame- ling?" vroeg zyn vrouw eindelijk „ik Iran mij toch met geen mogelijkheid voorstellen wat je uit dien warboel van lijnen, lettcra en vlokken zult haleu. Wat een viea ding". „Ja, Nancy, een heel mooi exemplaar is 'l niet, maar ik denk er toch wel iets in lo zullen vinden eer ik 't weg doe. 'tZal lang duren, maar misscbieu wordt myn moeite uog wel beloond." Ruim twee volle uron achtereon zat hij te turen op het labyrinth van lettors eu streepjes, maar ein delijk toch slaakte hij oen zucht van verlichting, stond op en liep, bly als een kind, naar zyn vrouw toe. „Zie eens, Nancyik geloof, dal ik er bon. Wacht, ik zal 'teven naschrijven; zie maar". En hij krabbelde vlug de kltortookens nu op een dun papiertje, dol bij tegen 't licht hield, waardoor inrs. Faunce kon lezen: 27 Maart—Ontmoe mij Sou—ton—estvurbad je altyd lieje toegene -ig"- Do laatste lettors, dat „ig", met een vry gebrek kige kiui er onder, vond Faunco het belangrijkst van zyn heele ontdekking. De brief was onderteekond met den bijnaam dei schrijfster „Pig" eu Faunce concludeorde dat het schrijven dus bestemd was geweest voor den mau, die baar te Algiers zoo noemde. „Z'y zeido me, niet go veten te hebben of hij van Southampton of van Liverpool zou vertrekken, maar hier heb ik het bowjjs, Jat zij bom verzocht baar te Southampton West te ontmoeten". Den volgenden dag ging Faunce naar Southamp ton. Als Rannock vertrokken was, dan kon mun het daar weten. Eu werkelijk, aan een der bureau's wist men bom precies to vorloilon, dat een hoer die geheel overeen kwam mot de beschrijving welko Fauuce van hem galj in den avond van '20 Maart con passnge-biljst op do „Boatou" naar Now York gonomou had, doch den volgenden ochtend niet mot de boot vertrokken was. „Hy kwam net toen we 't kantoor wildon siuileu en mopperde heel wat, dat bij zoo'n slechte hut kreeg. Nu ja, wie komt er ouk op 'l allerlaatste moment. Enfin, hy liet zijn hutkoffor brengen, maar we hebben nooit meer iets vau hein geboord. Zyr. koffer eu zijn passage-geld zyn hior, want hy ul nog weieons terugkomen, denk ik" xeide de boekhouder. „Was hij alleeo informeerde Faunce. „Op kantoor wel, maar buiten wachtte een rijtuig, waarin een dame zat, mot wie bij een oogonblik Sraatto. Ik hoorde haar nog zeggen: „Blijf nu niot en hooien nvond weg, Dick" eer hij to voet de stad woer inging." „Ik dank u zeur voor uw inlichtingen" zeide Faunce. „Ziju familie is ongerust over hem, inanr ik durf weddon, dat hij in veiligheid is en te avond of morgen zyn Holler en zijn geld komt halen." llii vorliet hierop het kantoor, meer en meer be zorgd over liet Ijjk onder do omgekautolde boot. De „Boston" vurtrok Zaterdags; waarom was Ran- nook dan Vrijdags naai- Southampton gegaan? To Southampton had hy gesproken mot een vrouw, dio hoiu Dick had geunemd eu die niet met hora van Waterloo-station was meegereisd. Wie was die Vrouw, die hem juist Dick noemde? Deze en ilorgclijke vragen doorkruisten bet brein van Faunce, bij wien het nu vrijwel vasteloud, dat het vloeiboek van Kate Delniaine bijna goheel de oplossing van het raodeul had gegeven. Hy nam zijn intrek in een hotel on bezocht den volgenden ochtend al vroeg den uoroner, die de lijkschouwing had gehouden ou don detectievc rond uit zijn mooning zeide. „Hut Mtuat bij tnij als een paai boven water, dat bet een laaghartige sluipmoord wasdat getuigt onder andere de verwonding, aan het achterhoofd toegebracht. Ik heb do knoopen bewaardzo waren uit do kleermakerij Dasli, Sevile Roww; wij menscbon van Southampton koopeu geon kleeren U. Loudou." Hot adrct van den kleermaker waa de eonigo schakel tuMchon hot lijk van den onbekende eu do wereld der levondeu, de eenige draad naar de idoutiteit. {Wordt vsrvoipU.)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1