Zaterdag 5 November 1904. NESTLt5 No. 5575. 54e Jaargang. Tweede Blad. Stadsnieuws. Marktprijzen. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officteële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/-1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 Telephoon 19. KENNISGEVING. Verstrekking van entstof tegen Borstziekte der varkens. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gelet op bet besluit vau den heer Commissaris I der KoniDgin in Utrecht, dd. 31 October 1904, no. 17 A.Z. (Provinciaalblad no. 138 van 1904) brengt ter kennis van belanghebbenden dat te beginnen met 16 November a.s. van Rykswege entstof tegen borstziekte der varkens kosteloos en portvrij op i Nederland gevestigde vrage wordt verstrekt a De aanvragen behooren als regol schriftelijk te geschieden en lijn te richten tot de Rijks-Serum inrichting, Vinkendwarsstraat no. 15, te Rotterdam. In spoedeiBchende gevallen kunneu de aanvragen telegrapbi8ch gericht worden tot: Seruciinrichting Rotterdam Amersfoort, 4 November 1904. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. De Minister van Financiën heeft het vol gende bepaald omtrent ontheffingen volgens art. 40 der Wet op de Bedrijfsbelasting: De belastingplichtigen bedoeld bij art. la, d to h de laatsten voorzoover zij tiier te lande een bedrijf enz. geregeld uitoefenen worden aangeslagen naar de som hunner jaarlijksche inkomsten, opgevat en berekend volgens de bepalingen der Wet. Ter beoor deeling of het inkomen, waarnaar bun aan slag is geregeld, door de staking van bedrijf, enz. met meer dan 1li is verminderd, moet het dus worden vergeleken met hun jaarlijksch inkomen na die staking (eveneens opgevat en berekend volgens de bepalingen der Wet), De ontheffing die in dat geval kan worden verleend, is uit den aard der zaak een ont heffing naar tijdsgelang zij wordt berekend over de maanden van het belastingjaar, die tijdenj de staking van het bedrijf, enz. nog niet zijn ingetreden. De in het buitenland gevestigden, die slechts tijdelijk hier te lande een bedrijf, enz. uit oefenen, worden niet naar hun jaarlijksche inkomsten aangeslagen, doch naar hun in komsten in bet belastingjaar. Dientengevolge kan art. 40 te bunnen aanzien geen toepas sing vinden, daar laatstbedoelde inkomsten niet kunnen verminderen". Wel natuurlijk kunnen zij blyken tc hoog te zijn geschat, bijv. doordien de werkzaamheid hier te lande vroeger is gestaakt dan bij de regeling van den aanslag werd aangenomen, maar dan is er reden om den aanslag te herzien, ten einde ben in overeenstemming te brengen met de werkelijk genoten belastbare inkomsten. Dë Provinciale Staten van Utrecht kwamen gisterochtend opnieuw bijeen. Ingekomen was nog een adres van de «Amersfoortsche Industrie- en Huishoud school'' met verzoek om subsidie, welk adres gesteld werd in handen van Gedeputeerde Staten. Vastgesteld werd een Reglement voor de Geldersche en Stichtsche Veenen, overeen komstig het reeds vroeger door de Staten van Gelderland vastgestelde. Hierna werd in behandeling genomen het nadere rapport der commissie over het Reglement voor de waterschappen in de provincie Utrecht. Bij Kon. besluit zyti benoemd tot militair lid van den Militieraad in de provincie Utrecht de luitenant-kolonel C. W. van de Kasteele, van het regiment genietroepen, en tot plaats vervangend lid de kapitein J. M. J. Jonker, van het 9e regiment infanterie, beiden te Utrecht. De «Staatscourant" van heden bevat het Kon. besluit waarbij is toegekend aan W. Glazemaker, huisknecht in het Seminarium der Oud-Bisschoppelijke Klerezie te Amers foort, de eere-meaaille der orde van Oranje- Naussau, in zilver. De heer A. Aardema behaalde de acte Wiskunde, Lager onderwijs. Üc heer T. A. van der Vlies heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig ge volg afgelegd het candidaats-examen theologie. De heer W. P. Vis is gekozen tot Voor zitter der Juridische faculteit aan de Rijks universiteit te Utrecht. Aan E. van der Wart en T. van Daal is vergunning verleend tot het maken van uit wegen van de perceelen B 2.960 en B 2892 naar den Rijksstraatweg van Amersfoort naar Renswoude. De boomrooiings-epidemie schynt nog niet uit te hebben. Althans het Bestuur van het Sint Joseph- gesticht heeft vergunning gekregen om 17 hoornen aan den Hoevelakerstraatweg te doen rooien. Naar aanleiding van eenige vragen omtrent het solliciteeren naar een betrekking bij de spoorwegen, heeft de »Tel." inlichtingen in gewonnen te bevoegder plaatse en schrijft dienaangaande Wij vernamen, dat er voor solliciteerende jongelieden io de eerste tijden niet veel kans zal bestaan, geplaatst te worden wegens den grooten toevloed van het aantal sollicitaties. Bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij alleen, aldus deelde men ons mede, zijn in het laatste jaar meer dan 4000 aan vragen om plaatsing ingekomen, terwijl dit cijfer sedert Januari l.l. niet minder dan 2800 was. Voorwaar geen bemoedigend vooruitzicht voor de vele solliciteerende jongelieden, Kapitein F.Stellenboom, van het 5e regiment infanterie, is met ingang van 15 November op zijn verzoek overgeplaatst naar het 7e regiment en bestemd voor een der bataljons te Amsterdam. Luitenant J. H. A. L. Strijbosch, van het 5e regiment infauterie, heeft overplaatsing aangevraagd bij het leger in Oost lndië. Ons werd toegezonden liet eerste nummer van «De Kamer van Koophandel", orgaan voor de Nederlandsche Kamers van Koop handel en Fabrieken. In een artikel «Ter inleiding" wordt er op gewezen, dat, zoolang er geen eigen orgaan van de Kamers van Koophandel en Fabrieken bestaat,de be9luiteD, adressen en rapporten, wanneer men ze noodig heeft, vaak moeilijk te vinden zijn. De bedoeling van dit tijdschrift is, de ver slagen van het voornaamste wat in de Kamers voorvalt en de adressen en missiven, die door haar tot verschillende autoriteiten ge richt worden, bijeen te brengen in een vorm, die het bewaren gemakkelijk maakt en de mogelijkheid schept, later na te slaan wat vroeger betredende een of ander onderwerp door de verschillende Kamers is gedaan. We gelooven, dat het blad voorziet in een behoefte voor industrieeleu en allen die met den handel te maken hebben. Het wordt uitgegeven door Van Marken's drukkery-vennootsehap, te Delft. H. M. de Koningin-Moeder heeft, als blijk van belangstelling in de Oudheidkundige ver- eeniging «Fléliite" voor het Museum afge staan twee etsen, voorstellende de vóór- en de achterzijde van H. D. lustslot «Soestdijk". Do etsen meten 14X*^0 c.M. en werden in 1901 vervaardigd door raej. H. de Vries, te Baarn. In de maandvergadering van «Handel en Nijverheid" welke Dinsdag wordt gehouden komen o. a. aan de orde de aanstaande ver kiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de naamsverandering van den Middenstandsbond. De heer en mevrouw Bigot—Eggers zullen aanstaanden Donderdagavond voor het «Nut" optreden in een volksavond, welken het plaatselijk Departement weer geeft. Het programma omvat: 1. Mijn eigen kamer W. Hekking. 2. E«n geducht standje Grenet d'Ancourt. 3. Eon rooieMvr. Wermeakerken. 4. O! MeneerEdm. Gondinet. Het diakenhuismannetje. N. Beets. i. Vorstenplicht, dramatische schets, in éen bedryf. 7. LachebekjeJacq. Normand. 8. Een bankroetje aan mijn nachtrustC. P. T. Bigot. 9. Een geiellige prater, blij spel in éen bedrijf. Voor de leden worden enkele plaatsen gereserveerd en evenals bij den eersten volks avond zullen niet meer personen worden toegelaten dan dat allen een behoorlijke zit plaats kunuen verkrijgen. De dezen winter met het oog op de Kamer verkiezingen wel zeer lange reeks van politieke redevoeringen zal hier worden geopend door mr. G. J. Sybrandy, die begin December in een openbare vergadering van de anti-revo- lutionnaire propagranda-club «Groen van Prinsterer" zal spreken over «Ons Ministerie en de arbeiders. De «Barneveldsche Crt." schrijft Als gewoonlijk gingen Donderdag twee boerinnetjes (namen zullen wij dezen keer nog niet noemen) naar de markt alhier om haar kippeneieren ie verkoopen. De eene had versche, doch de andere oude, bedorven eie ren, die zij reeds maanden geleden, toen deze nog laag in prijs waren, ter zijde ge legd had. Immers, wanneer zij deze verlegen eitjes nu voor hoogen prijs van de hand kon doen, dan bracht haar dit een aardig voordeeltje aan; zoo ongeveer zal het vrouwtje ongetwij feld geredeneerd hebben. Dat zij hierdoor een strafwaardige daad verrichtte, waarvoor, volgens overlevering, eeuwen geleden in MS zekere Engelsche stad eens iemand aan de schandpaal geklonken is geworden, daarover zal zij zeker minder gedacht hebben. Natuurlijk hebben de kooplieden echter hun oogen óok niet in den zak en aanstonds wisten zij dan ook het kaf van het koren te scheiden, zoodat voor de verlegen eieren geen kooper te vinden was. Toch gaven de vrouw tjes hun pogingen om ook de minderwaar dige soort te loozen, niet op. Toen de versche eieren verkocht waren, verlieten zij namelijk een oogenblik de markt o:n fluks beide soor ten bij elkaar te doen, in de hoop, dat de personen, met het uittellen der eieren be last,- het bedrog niet zouden bemerken. Ge lukkig werden zij hierin echter teleurgesteld. Dat de bedriegster (de andere vrouw had reeds de plaat gepoetst) alstoen inderdaad van een slechte markt thuis kwam, laat zich begrijpen. Vreemd keek Dinsdagochtend schipper K. ter Haar te Bunschoten op, toen hij bij zijn luiken komende, meer dan gewone be weging bemerkte. Grooter nog was 's mans verbazing, toen hij in plaats van een grooten snoek of zalm een zeehond binnnen boord moest halen. Het groote dier woog 80 pond en was geweldig uit zijn humeur, vooral op Ter Haar, die hem in de haven bracht, onder grooten toeloop van volk daar ieder detha- ringverslinder wenschte te zien, was het dier woedend, hetgeen men opmaakte uit het brullend geblaf, dut hij liet hooren, telkens als hij zijn verschalker zag. Aan den vischafslag werd het beest Toor f4.35 gekocht door Joh. Hartog. Ook op zijn nieuwen baas scheen het hevig verbolgen, tenminste toen het zijn kans schoon zag, pakte het met zijn ijzeren gebit Hartogs broeks pijp en scheurde de flarden er af. Na in de schuur van Hartog een paar dagen in een bak met water rond gesparteld te hebben, waar men nog druk gebruik maakte van de gelegenheid om hem te bezichtigen, is hij gistermiddag naar Amersfoort getranspor teerd. Door den Minister van Oorlog is de bouw Yan twee bataljons-kazernes c. a. te Ede toe gewezen aan den heer J. van de Braak, te Apeldoorn, voor f337 800. De raming bedroeg f340000. In den loop van 1905 zal éen bataljons kazerne geheel gereed komeo, benevens de daartoe behoorende bijgebouwen en een ge deelte der woningen voor gehuwde militairen, terwijl men de tweede bataljons-kazerne vóór den winter van 1905 onder den kap hoopt te brengen. Ten eind van de onder Ede aangekochte terreinen zooveel doenlijk partij te trekken, bestaat het voornemen om een deel van de üieuw op te richten korpsen, n.l. een eska dron huzaren en een afdeeling veld-artillerie, zoomede het eskadron ordonnansen te Ede in garnizoen te brengen, De kosten van het, voor die bereden troepen te stichten kazernement worden geraamd op f920 000. Einde 1907 moeten de gebouwen geheel beschikbaar zijn. Waar ge geroepen wordt om te oordeelen daar zij uw oordeel zacht, als gevolg van uw trachten naar begrijpen. Alsnog in dank ontvangen voor de vis- scbersweduwen en weezen f23. Daarvan van «drie kinderen uit hun spaarpot t0.50" en van «moeder Grietje en de haren" 12.50. De heeren Staalman en jhr. Van Suchtelen van de Haare. de voorzitters der beide commis- siën. verzochten mij uitdrukkelijk om al do» gevers hun groote erkentelijkheid te betui gen, hetgeen ik by deze dan ook doe. Suze Fredbriks Van Clf.efF. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- parteraentshoofdeii, Wijk bezoe kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 8 November des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tol den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. RECLAMES. 1 —5 regels f 1.25, iedere regel meer f0.25. KIN DER-I ♦MEEL 1 FAelkvoedsel voor Ki nderen «Zieken J ARBEIDSBEURS Twee waschvrouwen. Een wollen- en linnennaaister. Commensaals gevraagd (A.ldegondeslraat). Inlichtingen Bureau dezer. Amersfoort, 4 November 1904. Appelen f3.a f5.Peren f3.— a f6.— Zandaardappelen fl.40 a fl.90 Hoen- dereierer. f7.25 a f7.75 per lOOstuks. Boter f 1.25 k f 1.35 p. k. Kippen f0.70afl.— Kuikens f1.— a fl.40 Piepkuikens f0.30if0.60 Ganzen f0.a fO.— Eenden f0.90 a 11.20 Hazen f 1.50 a f2.Wilde konijnen f 0.40 a f0.50 Tamme konijnen f0.90 a fl.40 p. st. Duiven f0.40af0.50 p. paar. Vette varkens f 0.a f 0.—. Magere varkens fO.—a fO.—Zeugen f30.- a f60.— Biggen f7.— A til. Aangevoerd waren ongeveer: 150 heet. Appelen, 30 heet. Peren, heet. Klei aardappelen, 500 heet. Zandaardappelen, 7000 st. Hoendereieren, 1300 kilo Boter. Vette varkens, Magere varkens, Var kens voor exportslageryen, 400 Biggen en 8 Zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5