Stadsnieuws. Gemengd nieuws. voering van liet drieploegenslelsel, op ver zoek van het personeel zelf ingevoerd en waarmede men tevreden sciiijnt te zijn. Voor de Gemeente geeft bet in de financiën echter geen verschil. Een der leden is bang voor antecedenten in verband met de werklieden, bijv. van de Gemeente-reiniging. De Voorzitter merkt op, dat het geheel ander werk is. Bij no. 130 (Middelbaar onderwijs) con stateerde een der leden van de eerste af- deeling, dat de uitgaven voor het Middelbaar onderwijs steeds stijgenhij toonde met cijfei-s aan sinds 1897 en gelooft, dat zulks moet worden toegeschreven aan het reclame-maken voor de school, terwijl vroeger alleen het oog was gevestigd op goed onderwijs in ver band met de financiën der Gemeente; zijns inziens kan men zoo niet voortgaan. Men had eerst gehoopt, dat het Rijkssubsidie zou stijgen, maar in tegendeel daalt dit nu weder met 1' 1000, terwijl men, om het subsidie te behouden, alle leerlingen van elders moet toelaten en geen hooger schoolgeld van hen mag hellen. Hij herinnert, dat er een Com missie uit den Raad belast is geweest met een onderzoek voor de verbouwing en zou nu willen, dat aan deze Commissie, of aan een andere, werd opgedragen te onderzoeken of het niet mogelijk zou zijn, een geheel Ge meentelijke school zonder subsidie te krijgeD; dan kan men het schoolgeld hooger stellen en zoo de toelating van elders beperken. Nu kosten de leerlingen van hier veel geld en de omliggende Gemeenten profiteeren er bij. De Voorzitter zou er niet tegen zijn, dat de zaak door een Commissie werd onderzocht: ook andere leden gevoelen daar veel voor. Een ander lid, wijzende bijv. op Hilversum, vreest, «lat men zal zien, dat de kosten veel hooger zullen zijn. Nog een ander lid waarschuwt tegen te veel publiciteit ook tegenover den Minister, die dan wel eens zwaardere eisclien aan het subsidie zou kunnen stellenhij zou het onderzoek liever willen «loen instellen door Burgemeester en Wethouders. Een lid merkt op, dat de eischen moeilijk zwaarder kunnen worden. Nog wordt geïnformeerd naar het aantal leerlingen uit Amersfoort en blijkt, dat deze de enkelvoudige klassen zouden vullen. Wordt besloten, tot instelling eener Com missie te adviseeren. B. en W. antwoorden: Tegen de opdracht aan een Raads-com- missie om te onderzoeken welke maatregelen kunnen genomen worden om, met behoud van goed onderwijs, de Kosten der Hoogere Burgerschool te verminderen, bestaan onzer zijds geen bezwaren. Bij 132 (Ambachtsschool) herinnerde een der leden van de eerste afdeeling aan de behandeling van de Rekening der Ambachts school over 1903 en wijst er op, dut de Com missie uil den Raad niet in staat werd gesteld, die behoorlijk te onderzoeken; hij vindt dat de Raadsleden geheel op de hoogte moeten zijn om te oordeelen of het subsiilie van de Gemeente weder kan worden gegeven en stelt daarom voor, dat de Rekening met alle bescheiden, na de goedkeuring door Burge meester en Wethouders, gedurende 14 dagen op de Secretarie voor de leden ter inzage zal worden gelegd en verder, dal 3 leden van den Raad de vergaderingen der leden van de Ambachtsschool zullen kunnen bijwonen en bevoegd zullen zijn, voorstellen te doen en hun stem te verheffen tegen besluiten, die hun niet in het belang der Gemeente voor komen. De Burgemeester vraagt of het «lau niet heter zou zijn, dat de Raad «le rekening goed keurde. Ook de Voorzitter is van die meening; hij gelooft, dat de Penningmeester echter zijn bescheiden liefst niet uit handen zal geven; Een lid verklaard niet te begrijpen waarom het Bestuur der Ambachtsschool niet bereid zou zijn, alle bescheiden over te leggener is toch niets geheimzinnigs te verbergen. Een lid verklaar mede te gaan met het advies omtrent de ter visie legging, maar niet wat betreft het zitting nemen der Raads leden; hij vindt dat wel wat veel ingrijpen in «le regeling. Door enkele leden wordt er op gewezen, dut het Burgerlijk Annbestuuren het Wees huis aile bescheiden overleggen. Anderen vind'-n deze instellingen niet ge lijk te stellen met «ie Ambachtsschool. Een lid wijst er op hoeveel invloed het Rijk uitoefent op de Ambachtsschool bijv. op de benoeming en bezoldiging van het ouderwijzend personeel, terwijl de Gemeente niets geen invloed heeft en alleen betaalt als er te kort komt. Stemming wor«lt niet gehouden, maar vele laden verklaren zich voor overlegging van bescheiden. B. en W. antwoordden Aan het lid, dat den wensch te kennen gaf om wijziging to brengen in de voor waarden, verhonden aan het subsidie der Ambachtsschool, geven wij iri overweging, een daai'loe strekkend voorstel in te dienen na afdoening «Ier Gemeente-begrootiug. Alleen willen wij thans reeds mededeelen, dat indieü de Raad van oordeel is, dat hij zelf van dc Rekening dier vereeniging moet kennis nemen, de aangewezen weg is om de goedkeuring der Rekening aan den Raad voor te behouden. Wordl vervolgd.) H. M. de Koningin zal in den avond van 15 November op >Het Loo" terugkeeren. H. M. de Koningin-Moeder wordt den vol genden dag op »Het Loo" verwacht. Jhr. mr. B. W. Th. Zandberg, sedert 6 December 1898 Secretaris dezer Gemeente, is benoemd tot Griffier der Staten van Drente en heeft die benoeming aangenomen. De heer J. Candel, kommies der Rijks belastingen, is bevorderd tot kommies le klasse. De heer C. A. Spruijt, vroeger Directeur van het telegraafkantoor hier, is benoemd tot Directeur van het telegraafkantoor te Venloo. Generaal-majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie, is hier gisteravond aangekomen tot het houden eener inspectie over het 5e regiment infanterie. De Minister van Staat, Minister van Oorlog, brengt in de »Stcl" ter kennis van belang hebbenden, dat het examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot de ver bintenis als vrijwilliger voor het reservekader hij de hereden korpsen, dit jaar zal plaats hebben bij de cavalerie en het korps rijdende artillerie op 14 December, en bij de regimenten velil-artillerte op '19 December; kunnende de hierbedoelde examens zoo noodig op een of meer volgemie dagen worden voortgezet. Aan het examen kan óok worden deelge nomen door hen, die, in 1887 geboren zijnde, op den examen-(Jag «Jen leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt. Aanmelding bij den korps-commandant vóór 1 December a. s. Het toelatings-examen wordt gehouden in «Ie plaatsen waar de staven der korpsen cava lerie, die der veld-artillerie, en «le staf van het korps rijdende artillerie zijn geves tigd. Men zie verder, ook voor bijzonderheden omtrent deze examens, de »Stct." no. 210. Het comité uit «Ie plaatselijke afdeelingen van het »Ned. Onderwijzers Genootschap" en den »Bond vau Nederlan«lsche Onderwij zers" dat zal ageeren tegen de voorgestelde wijziging van de Wet op liet Lager onderwijs bestaat uit de heerenJ. van der Horst, Voorzitter: F. Faber, Secretaris; A. Veen, Penningmeesteren W. C. Oosterman. Het tienjarig bestaan van de schielver- eeniging sWilhehnina", onder-al'deeling van een «Kon. Nederlandschen Boud van ou«l- onderofficieren", is Zaterdagavond gevierd door een (eestavond in »De Arend", waar een aan afwisseling zeer rijk programma de talrijke gasten vele uren bijeenhield. Het ol'licieele deel was natuurlijk een toe spraak, waarin de heer J. D. Lammerts van Bueren de zeer heuglijke gebeurtenis van het 10-jarig bestaan herdacht en herinnerde dat, waar hier de meeste vereenigingen na zeer korten tijd van kwijnend bestaan weer worden ontbonden, «lil met Wilhelraina" geenszins bet geval was en zij integendeel van een klein clubje is gegroeiil tot een ferme vereeniging, die een uitstekenden naam heeft en bij wedstrijden zeer wordt geducht. Dank werd gebracht aan het 50-tal ledeu, dat de oefeningen trouw bijwoont, aan het Bestuur der afdeeling van den Boud dat steeds de meest mogelijke medewerking ver leende, en aan «le dames die de vereeniging weieens »Vrouwenverdriei" plachten te noe men, maar toch hun mans toestonden, ge regeld deel te nemen aan de oefeuingen. Spr. dankte de talrijk aanwezige reünisten voor hun komst en stelde hen den jongeren ten voorbeeld. Namens den Voorzitter der Bonds-afdee- ling deelde de Secretaris, de heer H. S. Val kenburg, een en ander mede uit de jeugd der vereeniging, die in de eerste kindei jaren duchtig heeft gepokt en gemazeld, «loch alles goed heeft doorsta .n en nu een krachtig loven leidt, getuige de bijna veertig eere- teekenen op haar vaandel, waarop, boven den naam, de opgaande zon haar gouden stralen spreidt. Spr. hoopte, dat dit een goed voorteeken mocht blijven voor de vereeni- ging- De onder-voorzitter van «len Bond, de heer A. Hassing, hechtte de drie pas verworven medailles aan het vaandel en wees er o. a. op hoe thans uaast den beeldenaar van H. M. de Koningin prijkt die van K. H. den Prins, eet. medaille «lie de afdeeling hebbeu wilde en dan ook ruot glans op het jongste concours, to Dordrecht, behaalde. Met een opwekking om trouw de oefenin gen bij te wonen en te zorgen, dal er steeds ruime keuze van korpsschutters is, werd dit ollicieele deel der feestviering gesloten. Het eerste elftal van »Quick'' is Zondag te Deventer door »U. D." vandaar geslagen met 34. Het tweede, thans zwarte, werd hier op eigen terrein geklopt door »H. V. C." uit Harderwijk met 3--9. #U. D. I." sloeg »B. F. C." uit Bussum met 4I. sHollandia" klopte »D. O. S." uit Utrecht met 2—1. Ei' blijken hoe langer zoo meer stadge- uuoten te zijn ingegaan op de aanbieding van gratis-portretten, waarover we in een rorig nummer schreven. Een hunner, die gaarne de door hem ge zonden photographie terug had, voldeed aan het verzoek om f4.50 per postwissel te remitteeren. Nu zou ieder denken, «fat het skostelooze" portret hem nu ook zonder verdere kosten zou zijn geworden, vooral na het schrijven dat gevoegd was bij het verzoek om de f 4.50 over te maken. Doch neen, het pak was belast met rem bours van fü.50. Ook dat geld offerde onze zegsman en hij vond in 't pak een heel gewone, heel leelijke lijst, die zeker geen 26 franc waard is. Maar 't portret wis »in éen woord prach tig", deelde onze zegsman ons mee. Een geluk dus bij 'n ongelukje. In den nacht van Zaterdag of Zondag heeft men trachten in te breken in een pakhuis builen de Kamppoort, doch de «irie amateur inbrekers werden op heeterdaad betrapt. Zeer vermoedelijk doordat een kist van zijn wagen viel en hij die heeft willen grijpen, is II. Ilelmers, vrachtrijder van Amersfoort op Woudenberg en op Utrecht, Zaterdag avond ter hoogte van het Zeisterbosch onder het voorrad van zijn zwaar beladen vracht wagen gevallen. Toen men hem vond, was hij reeds lang overleden. Hij laat een weduwe met een groot gezin np,. Door B. en W. van Baarn zijn geplaatst op de aanbeveling ter benoeming tot Ge meente-architect (jaarwedde f1500) de heeren: G. L. vau Goederen, te LeidenE. F. de Boois, te Deventer; en H. Noorman te Ede. De titularis zal 1 Januari in functie treden in de plaats van den heer 8. Hofs, die dan op eigeo verzoek wordt belast met het toe zicht op de Gemeente-gebouwen en de uit voering der Woningwet. Het woord is als «le pijl, die, eenmaal los gelaten, nooit terugkomt. Daarom, zie, eer ge haar werpt, of zij niet vergiftigd is. In zijn wekelijksche kroniek schrijft de Haagsche correspondent der »N. Gron. Ct" o.a. nNog een politiek nieuwtje. Ik kan de vraag van het sSoc. Weekbl." waar blijft het Hooger Onderwijs? beantwoorden. Het nieuwe gewijzigde ontwerp is sedert een dag of 14 van den Raad van State teruggekomen met een ongunstig advies! en het is nu ter Landsdrukkerij, om binnen weinige dagen opnieuw bij de Tweede Kamer te wor den aanhangig gemaakt. Maar of er met de behandeling wel heel groote haast zal worden gemaakt, is twijfelachting. Er moet nog een en ander «bedisseld" moeten worden vóór 't zoover komt. Jules Capré de bekende opvolger van pro fessor Falb, Capré, de eens zoo gevmrde weervoorspeller, die van zijn weerlabalorium te Cbillon de geheele wereld in hoop en vreeze hield, acht het oogenblik gekomen, weer van zich te doen spreken. Vroeger haalden wij dezen weerprofeet een enkele maal aanmaar toen herhaal delijk gebleken was, dat hij er met de muts naar gooide, meenden wij onze lezers niet le ontrieven met hun 's mans bedenksels niet verder voort te zetten. In wetenschappelijke bladen was trouwens dikwijls genoeg de opmerking gemaakt, dat bij den huidigen stand der wetenschap het niet mogelijk is om langer dan hoogstens éen etmaal te voren betrouwbare weervoor spellingen te doen het is dan geen weten schap meer, doch fantaisie. Capré laat zich echter niet onder zijn weer- duiven schieten. En hy kondigt thans aan, dat hij bewijzen zou hoe betrouwbaar zijn voorspellingen zijn. Reeds nu (1 November 190'ivoorspelde hij welk weer het in Juli 1903 zal zijn. En om ditmaal alle twijfe laars te overtuigen, noodigde hij alle Pa- rijsche journalisten uit, aan een door hem uilgeschreven wedstrijd deel te nemen, nl. om het weer te voorspellen voor Juli 1905. Iri gesloten enveloppen zullen de antwoorden vóór 31 December van dit jaar verzonden moeten worden en te gelijk met 's heeren Capré's profeclieën zullen de voorspellingen bewaard worden, om in Juli 1905 te zien uitgemaakt wie het gelukkigst heeft ge- geraden 1 Bij Vatesville (in Utah) werd dezer dagen eeri trein tot slaan gebracht flooreen hond met een roodo vlag in den bek. Sedert G jareu had het leerzame beest zijn meeste^ een baanwachter, gezelschap gehouden tijdens zijn dienst en altijii «le roode signaal-vlag in den bek gedragen. Wanneer de lijn onveilig was, had hij zijn meester steeds den trein een teeken zien geven. Nu stierf zijn meester in den nacht van G op 7 October. De hond wachtte den 7en October 's och tends geduldig voor het wachthuisje, waar zijn meester gewoonlijk uitkwam. Tegen «len tijd, dat de trein zou komen, begon hij on rustig te worden. Voortdurend keek hij beur telings naar de spoorlijn en naar de deur van het wachthuisje. Eindelijk k wam de trein aanstoomen. Toen kon de hond zich niet langer inhoudenhij sprong door het raam en haalde zelf de vlag, die zijn doode meester hem niet meer geven kou. Daarop snelde hij langs de spoorlijn den trein tegemoet. De machinist zag den hond en stopte. Menging in het wachthuisje kijken en vond daar het lijk van den spoorwachter. De verstandige hond werd door het treinpersoneel naar Yutesville gebracht, waar hij in het vervolg als Dstatiorishond" zal blijven. Om den kratermond van de Vesuvius ligt een streek van ongeveer 10 K. M. breedte die vroeger geen mensch wat kon schelen' het zoogenaamde lavagebied. Maar tegenwoordig is dat anders, nu de Vesuvius alleen in het voorjaar werkt, en «lan nog slechts in de krant, zoo tegen den tijd dat Napels gaarne bezoekers ontvangt. Nu krijgt 't vroeger gevaarlijke terrein waarde, vooral omdat het bezoek aan den krater toe neemt, pn 't gevolg is, «lat tussehen de om liggende Gemeenten een hooggaande twist is uilgebroken over 't bezit van den top. 't Kan lang duren eer die twist uit is, en 't Rijk kan misschien óok nog wel eens aan spraken laten gelden. In nog geen 300 jaar heeft het Britsche Rjk ongeveer 17 0U0 raillioen gulden ver speeld aan oorlogen. De Spaansche succes sie-oorlog, waarin Marlborough zijn ïmoor- dende slagen" vocht, kostte aan Engeland 2000 millioen, de oorlogen met Frankrijk, welke eindigden niet den slag van Waterloo, putten uit Kngelsche beurzen 10 000 millioen, tprwijl de Napoleontische oorlogen aan Frank rijk ongeveer het derde deel van die som kostten. Engeland echter verschafte reus achtige sommen aan de verbonden mogend heden. In den laatsten grooten Europeeschen oor log, tusschen Frankrijk en Duitschland, bracht laatstgenoemde mogendheid uiim een millioen manschappen in 't veld tegen Frankrijk 700000. De Franschen verloren 138870 man, tegen 44000 de Duitsobers. Aan Frankrijk kostte de oorlog 4000 miilioen gulden. Men schat, dat de oorlog die nu in Oost- Azië gevoerd wordt, aan Rusland en Japan 25 millioen gulden per week kost. Bij al «leze sommen is natuurlijk niet mee gerekend de enorme schade, veroorzaakt in handel en bedrijf en aan particulieren. Men denke eens aan de verliezen, door duizenden geleden bij het verwoesten «ier beide Repu blieken in Zuid-Afrika. De vrouwen zijn volgens den heer Burrows, gedelegeerde tor Vredesconferentie te Wa shington, voor de oorlogen meer aansprakelijk dan de mannen. »Zij zijn zot op uniformen, 't geschitter van epauletten, 't gerinkel vau sporen. Deze uniformaanbidding in de oor zaak van 't militairisme en zóo van de bloedige botsingen." Een Engelsch geneeskundige heeft een onderzoek ingesteld naar een vraagstuk, zóo belangrijk, dat wij ons haasten onzen leze ressen van het resultaat mededeeling te doen. Hij wilde namelijk zekerheid hebben over de oorzaak, waarom vrouwen mooier zijn dan mannon. Tot dat doel werden 1000 vrouwen uit de verschillendste rassen en volken on lerzocht. Aan het eind van het onderzoek meende de vorscher te moeten en kunnen getuigen, dat de vrouwen mooier zijn, omdat zij zich geestelijk minder behoeven in te spannen dan de mannen. Ernstige studie, afmattende hoofdarbeid eu zenuw- spannend zaken-doen, hebben eeu heilloozen invloed op de schoonheid. De dokter laat ons gelukkig niet zonder bewijs. In Indiana toch leeft een stam de Zaro's waarby de rollen in het maat schappelijk leven geheel zijn omgekeerd- De vrouw verklaart aldaar aan den tnau haar liefde, zij doet de Staatszaken en be kleedt de publieke ambt«an, tervvyl «le man, om zoo te zeggen, niets uit to voeren hoeft hij pust op de kinderen en koekt de pot. Proef op «le somDe mannen van -Jen Zaro-stam zijn rnooi, verlijdelijk, echte Adonissen, terwijl de vrouwen leelyk zijn als de nacht (de kwalificatie is van den dokter!) De naar le veel emancipatie strevend'1" onder onze zusteren zullen goed doen, aan «Ie resultaten van den scherpzinnige!) Brit hun aandacht te wyderi. »Tbe W'or^ti', van New-York. weel tö melden dat Pierpont Morgan zich met het eind van dit jaar uit zaken zal terugtrekken, ria een vermogen van ongeveer 300 niilli«J,?n gulden te hebben bijeengebracht.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2