Zaterdag 19 November 1904. No 5581. 54e Jaargang. Feuilleton. HERKEND. Stadsnieuws. UITGAVE: firma a- h- van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-^ oflicteële-^en onteigeningsadvcrtentië» per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; eikeregel meet 0.2o. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke 00101061*8 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. k0rte6raght9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. In de Gemeente Urk beeft zich eene commissie gevormd, welke zich ten doel stelt een fonds te vormen waaruit de nagelaten betrekkingen van in zee verongelukte visschers der Gemeente Urk kun nen oudersteuud worden. Mijn ambtgenoot der Gemeente Ork heeft mijne medewerking ingeroepen ter bevordering, dat ook in de Gemeente Amersfoort eene collecte voor dit doel zal worden gehouden. De op den 6 October 1.1. plaats gehad hobbende zeeramp, waardoor Urk zoo zwaar werd getroffen veertien persouen kwamen in du golven om gaf my aanleiding, aan de roepstem gehoor te geven. Dientengevolge beeft bet College van Burgemeester eu Wethouders zijne goedkeuring gehecht aao het plan tol het doen inzamelen van gelden voor het bovenomschreven doel. Deze collecte zal eerstdaags plaats hebben, met gesloten bussen. Do ingezetenen wordou uitgeuoo- tligd door milde bijdragen blijk te geven van bun liefdadigheidszin, opdat ook in de toekomst eenige steun verzekerd worde aan de in de grootste armoede nagelaten betrekkingen van hen, die in de uitoefe ning van hunne broodwinuiug den dood vonden Amersfoort, 18 November 1904. De Burgemeester van Amersfoort, WCIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op am. G en 7 der HINDERWET, brengen ter kennis van liet publiek, dat eendoor J. KLEIN ingediend verzoek, niet bijlagen, om ver gunning tot het oprichten vun eene broodbakkerij in bet perceel alhier gelogen aan de Krommestraat, bij het Kadaster bekend ouder Sectie E. No. 475, op do Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 1. December aanstaande, des voor- middags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van bet Gemeente bestuur of van den of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de iurichtiug in te brengen. Amersfoort, 17 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tit. SANDBERG. De Gemeente-begrooting voor 1905. VII. (Slot). Bij no. 36 (Ontvangsten gasfabriek) vond een der leden van de eerste afdeeling het niet raadzaam, nu deo gaspriis te verlagen. Een ander lid constateerde, dat het ver bruik daardoor toeneemt en de resultaten gunstiger zullen blijken te zijn. Een der leden besprak nog het al dun niet wenschelijke 0111 den prijs van het kookgas ook te verminderen, vooral in verband met de muntgasmeters. De Vuorzitter constateerde, dat bij velen van het geheele bedrag aan kookgas wordt Posodin, de rechter van instructie, reed zoo snel mogelijk over eou xy weg, die naar do kleine distriels- hoofdplaats Nikolskoje voerdo. Hij had den dag te voren een anoniemen brief ontvangen, waarin zekere onregelmatigheden werden onthuld, waaraau ver scheidene ambtenaren dier stad zich schuldig zouden hebben gemaakt, on daar hy de zaak dadelijk opge helderd wilde zien, was bij aan e«u der kleine stations uit den trein gestapt eu reed nu met een rijtuig over den zijweg om bat strengste incognito te benaren, hetgeen dringend noodig was, wanueer bij iets van belang gewaar zou wordeu. Ia, dezen keer oiitsuappen zo mij niet zei hij bij" ziolizelven, terwijl by den kraag van zijn pels opzette. »De slungels deuken zeker, dal de schat goed bewaard is, maar ze zouden zich toch weieens kunnen vergissen, als ik hen nu zoo plotseling over val. ilet zat een aardige verrassing zynl" Nadat bij zich reeds by voorbaat over zyn over- wiuuinz bad verheugd, vond bij bet amusant om zich eens met een klein gesprek mot den koetsier in te laten, en daar bij ook graane eens iets omtrent zijn populairiteit wilde weten, begon hy het gesprek, door zichzelveu op hot tapyt te brengen. „Zeg eans kan je Posodin vroeg hy op onver schilligen toon. „Ja, wat hot uiterlijk betreft met, maar uuileis ken ik bom wel", antwoordde de koetsier grinnikend. „Waarom lach je toch 1" „Om de vraag van meneer. U kunt toch wel oe- grijpen, dut ik eeu man kon, dic over ons allen reent kan sprokeu. Dat is toch myo plicht, als ik liet zoo eens zoggen mag „Dat is eigenlijk waar ook, uiaarHoc is ny eigenlijk, ie hij llink?" „Ja liiuk ie hy wol", zei do koetsier weer grinnikend, gebruikt. Hij adviseerde echter, nadere voor stellen daaromtrent af te wachten: B. en W. antwoordden Zooals reeds in de Memorie van toelichting is medegedeeld, is het de bedoeling, vour- loopig de bestaande gasprijzen van 7';2 cent per M3 voor licht- en muntgas en cent voor kookgas te behouden. Eerst nadat de uitkomsten van de exploi tatie der fabriek over het jaar 1904 bekend zijn, zal, indien daartoe termen worden ge vonden, een voorstel omtrent gasprijsver- laging worden ingediend. Zooals sinds den aanvang der exploitatie dezer fabriek gebruikelijk is, wordeu bij de Begrootingen de ontvangsten en de uitgaven even boog geraamd. Op deze wijze worden winst-saldo's eerst verwerkt na afsluiting van den dienst en wordt dus alleen rekening ge houden met feitelijk gemaakte winst. Dit is een volkomen zuiver standpunt, dat terecht steeds is gehandhaafd. Bij no. 49 on 50 (Rijkssubsidie Gymnasium en Hoogere Burgerschool, informeerde een der leden van de eerste afdeeling waarom hel subsidie van hel Gymnasium verminderd is en of, nu blijkt, dat bij de laatste toelating van leerlingen op de Hoogere Burgerschool meer leerlingen, van elders dan uit Amersfoort waren, het niet goed zou zijn nog eens op audiëntie gaan 0111 te verzoeken, het subsidie weder te verhoogen. De Burgemeester vreesde, dat bet niet veel zal geven, maar men zou er over kunnen schrijven. In de tweede afdeeling deelde de Burge meester mede, dat het subsidie van bet Kijk in de kosten der Hoogere Burgerschool inet f 1000 zal verminderd worden. Deze verminde ring is pas na indiening der Begrooting be kend geworden en derhalve niet in rekening gebrachtwel is bij de uitgaven rekeuing gehouden met de indeeling der Hoogere Burgerschool in 10 klasse-afdeelingen in plaats van twaalf. Met deze vermindering der inkomsten zal dus bij do vaststelling der Begroeting moeten worden rekening gehouden. B. en W. antwoordden: Nu op de Staatsbegrooting voor 1905 hot subsidie 1' 1000 lager, dus op f13 000, is uit getrokken, is bij Nota van wijziging biermede rekening gehouden. Wij zijn bereid, alsnog pogingen in bel werk te stellen orn bet subsidie van f14 000 te houden. „eu hij heeft verstand vi twee jaar hier geweest weinig uilgericht". „Iu welk opzicht bedoel je?" „Wel, in de eerzle plaats heeft hij onB eou spoorweg verschaft en daarmoo zijn we zeer in onzen schik. Zijn ambtsvoorganger, ziet u dat waa eoQ rechle lummel eu bedrieger, maar zoodra Posoniu kwam, nam de zaak een anderen loop. Neen, Posodin laat zich de handen niet stoppon van die soort is hij niet. Ge kunt hem houderden, zelfs duizenden roebels bieden, bij neemt ze niet aan". „Gelukkig", dacht Posodin met een gevoel van triomf, „dat men mij tenminste in dit opzicht juist beoordeelt. Hel doel iemand goed, zooiets te hooren". „En hy i» ook eeu heel net eu aardig lieer", ver volgde ae koetsier „er is bij hem geen zweem van opgeblazenheid. Als er iemand van onze soort koruteu over iets klaagt, geeft hij ons de hand en zegt„ga zitten, vriend" en dan begiut het. Zoodra hem om trent een zaak iets wordt gerapporteerd, gaat hij in zijn rijtuig zitten en rijdt, wat paarden en strengen kuuneu houden. Neen, hij ia veel beter dan zijn voorganger. Het is waar, de anüor had ook welk zijn goede zijden hij was een heel deftig heer en had oen stem, die men een myl in den omtrok kon hooren, maar bij, dien we thans hebben, overtreft hem, wat het verstand betreft, in alles. Ja. Posodin is een llink man. Hij heeft maar (Sou leelijk gebrek, namelijk dat hij drinkt". „Hoe weel je, dat iknat hy drinkt V vroeg Posodin. „Ja, ik heb het niet zelf opgemerkt, omdat ik hem nooit heb gezien, maar wij weten allen,dat hij drinkt. Ziet u, als hij in een gezelschap of op een bal is, dan gebruikt hij geen alcohol, maar thuis «telt hy zich schadeloos, 'a Morgeus, nog eer hy den slaap goed uit de oogen heeft gewreven, vraagt hy brande wijn en als dc knecht hem liet eerste glas breugl, jaagt hij hem reeds weg om hot volgende. Maar, zooals gezogd is, buitenshuis doet hy het uooit. lly weet op zichzelveu too te zien. Als de vorige dronk, deed hij dat voor aller oogen, maar als deze hot doet, sluit hy zich in zijn kamer op. En opdat de Bij no. 44 (Rijksbijdrage Lager onderwijs) informeerde een der leden van de eerste afdeeling waarom ook het Ryks-subsidie voor het Lager onderwijs lager is dan het vorig jaar, terwijl er een school meer is gebouwd en er meer leerlingen zijn. Uit inlichtingen blijkt, dut de raming het vorig jaar wat te hoog was. Niemand verder het woord verlangende, werden de afdeelingsvergaderittgen hierna gesloten. Een merkwaardig rapport. Bij de Staatscourant van gister ie gevoegd het Jaarverslag over 1903 van de Rijks Post spaarbank waarin 0. a. is vermeld, dat bet aantal op 31 December in omloop zijnde boekjes 1035 527 bedroeg, en dat er in 1903 bijna 70 000 zijn bijgekomen, 115 024 uitge geven en 45930 geheel afbetaald. Het gezamenlijk bedrag der inlagen, die met 63124 of 5% toenamen, is niet minder dan ruim f511/2 millioen geweest, of bjjna 4 milloen of8l/2% meer dan in 1902. Bijna de helft der nieuwe inlagen (647(301) was van l'l tot f 10, en niet veel minder (528 781) die van f 10 tot 1100, te zamen bijna 83 °/0 van het geheel. De terugbetalingen vermeerderden met 42001 of bijna 7 te zamen voor f461/.! millioen of ruim f 4 millioen meer dun in 1902. Aan rente werd uitgekeerd en bijgeschreven f2 665 000 of f179 700 meer dan in 1902. Met de bijgeschreven reute bedroeg het gezamenlijk te goed der inleggers in 't eind van 1903 f 109523700, zijnde f7934121 meer dan een jaar te voren. In 't geheel werd bijna 3% millioen aan rente gekweekt, waarvan na uilkeering en bijschrijving dus ruim 8 tou overbleef, of bijua 1 ion boven 1902. De bedrijfskosten der instelling bedroegen, naar voorloopige opgaaf, bijna 4 ton, zijnde ruim f 10 000 meer den in 1902. Aan de Rijks schatkist werd bovendien f377 000 terugbe taald, ter aanzuivering van over 1902 gedane voorschotten. Evenals in de vorige jaren, werd ook dit maal 111 Januari de maand der nieuwjaars giften meer ingelegd dan gemiddeld in de overige maanden en wel ruim i 5 millioen (tegen bijna 41/2). Het getal dergenen, voor wie hei Bestuur inschrijving in de Grootboeken der Nationale „Nu, en dan de zei de kooisier en naar zijn passagier zefde huis wonen. Iwanow [Ui'USchen niet zullen zien, dat hij zyn keel heeft hij zich eou soort resevoir in eeu lade van zijn schrijftafel laten maken met een slaDg eraan. Die vult iiij met brandewijn en dan zuigt hij zoolang aan den slang, tot hij dronken is. Ook iu zijn koets heeft liy eeu dergelijk toestel". „Grouto hemel, hoe weet hy dat alles?" dacht Posodin, die hoe langer zoo meer verbluft werd, toen hij zug, dat do koetsier ook de geschiedenis met de lade kende. ouweu, daar houdt hy ook van," draaide het hoofd grinnikend 9iu. Hy heeft er twee in hot De eeoe ze heel Auastaria ut hy zyn huishoudster en do hoe heet die ook weer? O, nu weet ik het ai, Ludinilla Sjemouawua, schrijft op zijn kantoor. Die heeft hem (link onder den duim en hij moet den minsten harer wenken gehoorzamen. En daarom is men ook veel banger voor haar dan voor hem. Ja, de vrouwen verslaun tegenwoordig de kunst van regeeren, hahalia! Dan heeft hij nog een derdedie woont in de Koetsierslraat iu het roode hoekhuis." „Hij kent ze bij haar naam en weet waar zo wonen", dacht Posidin en werd zoo rood als bloed. „Zeg eens, vanwaar weet je dat alles?" vroeg hij driftig. „Och, dat is algemeen bekend. Zijn eigen be dienden praten er over. E11 wat Auastaria betreft, die loopt overal rond en beroemt zich op haar ge luk. Nu, en Posodin heeft ook de aardigheid, dat hij de meuscben verrassen wil, als hij ze iu verhoor moet tteuien. Als de ander hier of daar moest zijn, liet hij het een maand róor den tijd bekend maken, en als hij er dan e:udelyk op afging, deed hij alles j om zooveel mogelijk de aandacht te trekken. Eei hij met liet verhoor begon, at eu dronk hij llink en onder het verhoor dronk hij verder, schold eu stampte op den grond. Maar dien wu nu hebben, doet heel anders. Zoodra hy den reuk van iuis I verkeerds heeft gekregen, sluipt hij heel zachtjes zijn huis uit en stapt in den trein, maar verlaat I diuu aan een klein station eu reist dan verder Schuld of certificaten of obligatiën aankocht, is weder toegenomen. Het bedroeg 350 voor te zamen f316 460 nominaal, tegen 257 voor f222 800 in 1902. Te beginnen met 1896 is aldus voor 1746 personen een kapitaal van f1476500 in Staatsschuld belegd. Van deze personen hebbtr 541 de Directie gemachtigd do rente te ontvangen, welke tot een bedrag van nagenoeg f 10 000 in hun boekjes als gewone inleg werd bijgeschreven. Onder de in 1903 uitgegeven boekjes waren 31.7 ten name van werklieden (tegen 33.2 in 1902). lri Gelderland steeg de verhouding met 1.4, in Noord-Holland met 0.6%; inde overige provinciën daalde zij, in Drente zelfs met 0.1%. Het aantal verecnigingen die haar kasgel den bij de Rijks Postspaai bank beleggen, bedroeg 5867, waaronder 834 nieuwe. Aan liet slot van bet verslag merkt de Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid op, dat de gebeurtenissen waarduor het begin van 1903 zich heeft gekenmerkt, in bijtta alle deelen des lands haar uadeeligen invloed hebben doen gevoelen. In plaats van een voordeelig saldo, dat anders te verwach ten ware geweest, hebben de eerste 4 maan den een nadeelig saldo van ongeveer 12 ton opgeleverd. Met bijzonder genoegen wordt er bijgevoegd, dat de ruime inleg, die na de dagen van onrust volgde, «aanleiding geeft tot het verblijdend vermoeden, dat de niet geringe som, gedurende bovongenoemd tijdvak door talrijke vreesachtigen terug ge- eischt, later wederom schier geheel is ge stort". De nieuwe Rijks-telephoonlijn tusschen AmersfoortAmsterdam en Amersfoort Zutphen is thans voltooid, waardoor de in terlocal gemeenschap met beida plaatsen aauzienlijk verbeterd is. Er kwamen nu en dan klachten in over het ongerief, hetwelk het publiek ondervindt, omdat op sommige Postkantoren de eisch wordt gesteld, steeds met gepast geld te be talen. Hieromtrent is thans door den Directeur- generaal bepaald, dat dit niet alleen niet mag geschieden, doch dat integendeel de ambte naren verplicht zyn, voorzoover de stand van niet met don postwagen, maar niet paarden, welke hy van do landbouwers ieect. Hij zet den kraag van zijn jas op en verandert zijn stem en dan meent hij, dat niemand weet, wie hij is." „Nlnar waaraan herkent men hem dan „O, hij ia heel gemakkelijk te herkennen. Als hij iu lint eene of andere café komt, mankeert er altijd hel eeu of ander aande kamer ia te koud of te warm, of hy is niet tevreden met lucht. Eu dan vraagt hij allyd jonge kippen met compóte eu komkommersalade en dan weet dadelyk iedereen, dat het i'osodin is. Wij kennen hem óok aan den reuk, omdat hij altijd in zijn bed ligt te lezen eu eer hij zich ter ruste begeeft, altyd odeur op de dekens spuit en als dat gedaan is, gaat hij liggeu en leest tot laat iu deu nacht. O, het is volstrekt geen kunst, hem te herkennon!" „Ja, dat komt uit, dat is waar," dacht Posodin. „Had ik da', maar vroeger geweten". „Eu dan hebben wo nog audere middelen om hem te herkennon. Wij hebben de telegraaf. Die vertelt ons altijd vooraf, wanueer hij komt, eu als hij zich dan vertoorn, is alles perfect iu orde. Och de menschen met wie hy te doeu heeft, zijn uog slimmer dan hy. Luister maar eeus. Ik kom daar met een leeg ryluig om meneer van het slation te haleu en daar ontmoet ik een kelluer met een groote mand onder den arm. „Waar wil je naar toe?" zeg ik. „Ik wil wat eetwaren en wyn uil de stad haleu," zegt hij, „want men verwacht Posodin vaudaag". Welnu, wat zegt meneer, is dat niet prachtig? Hij is misschien nog niet eens van huis gegaan en daar heeft ineu reeds den wijn, deu zalm, de kip en de kaviaar voor hem goreed. Die is goed, hè?" „Wil je wel eens gauw omkeeren, schurk l" brult nu de rechter van instructie. „Onmiddellijk keer je om eu rijdt 111e weer naar het station, jij lummel „Gaut meneer vandaag dan niet naar Nikolskoje Ze wuchtou meneer met een fijn diner" antwoordt de koetsier, terwyl hij de troika doet wenden, en inoeilt heeft zijn luulieu in te houden.

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1