Stadsnieuws. Gemengd nieuws. winnen. Het leed vormt ons hart. Slechts zij, die het bij ervaring kennen, kunnen gaan tot die lijden, en woorden vau vertroosting en opbeuring spreken. Zij behoeven er niet naar te zoekenzij hébben het woord, dat voor den diep bedroefde is als de regen, die in de dor stige aarde valt. In hun handdruk voelt ge het kloppen van een hart, met inuige ontferming bewogen voor die daar neer zitten zonder hulp en troost. Hun oogen kijken zoo vriendelijk en helder, dat het is of Gods lieve zon er in weerkaatst wordt, die ook over bedroefden weer wil opgaau en licht en vreugde brengen. Zy zijn het, die met de weenenden weten te weenen, zooals zij zich ook ver blijden zullen met de blijden. Niet als zoovelen, met een glimlach op de lippen maar met afgunst in het hart, maar eerlijk en trouw, vol waarachtige vreugde. Is 's niet merkwaardig, dat het Evan gelie van den grooteu Menschenzoou reeds in zijn aanvang zalig spreekt lieu die treuren. Welaan dan, doen wij onze wiust met het leed, in welken vorm het ook tot tot ons komt. Dan zal ook voor ons uit de smart opbloeien die wondervolle bloem van liet geluk, dat niet door uitwendige dingen tot ons komt, maar van binuen uit zich ontwikkelt eu duizenden onzer medemenschen tot zegen is. Schuwen wij het lijden niet, want 't brengt ous liefde eu blijdschap in 't eind eeu liefde die niet vergaateen vreugde, vreemd aan alle opwinding, maar kalm eu blijvend. Wie 't leed gekend en als Gods gave aanvaard heeft, zal nooit gedoemd zijn geworden tot een leven van liefdeloosheid, dat de hel op aarde is. J. C. A. N. Geen der Ministers verleent deze week audiëntie. Het nieuwe lokaal voor de Gemeente- Secretarie is gister in gebruik genomen. Het bevindt zich recht tegenover de irap in den nieuwen bijbouw eu dus achter de voormalige Secretarie. Burgemeester en Wethouders hebben be paald, dat met ingang van 1 Januari aan alle hier gevestigde boekhandelaren weer bij toerbeurt zal worden opgedragen de levering van schrijf behoeften eu schoolboeken. Zulks als gevolg van de besluiten van de nN'ed. Vereeniging tot Bevordering van de belangen van den Boekhandel'' en van deu «Nel. Uitgevers Bond", welke bepaalden, dat, op stralle van uitsluiting, aan niemand kor ting mag worden verleend op de prijzen, door de uitgevers vastgesteid. Dit laatste heeft óok betrekking op de kortingen door enkele boekverkoopers toe gestaan aan onderwijzend personeel. Op de overtreding vau deze voor het ge- heele land biudeude bepaling zijn zeer strenge straffen gesteld. De maatregel, door B. en W. getroffen, zal in ieder opzicht der Gemeente ten goede komen. Het voornemen bestaat om postzcgelboekjes verkrijgbaar te st-lien waarin 0 frankeerzegels van 1, 6 van ff, 1'2 van 5, inuar ook 6 van 21'.,, welke laatste tot dusver ontbraken in de zoogenaamde gemengde boekjes. De prijs dier boekjes zal f 1 per stuk be dragen en na deze wijziging, waarop reeds zoo lang werd aandrongen, zullen ze wel wat meer in gebruik komen. Dr. H. W. Schreuder verzocht ons mee te deelen, dat bij om zijn drukke praktijk wel ophoudt geneesheer te zijn van het «Nieuw Ziekenfonds", doch Gemeente heel- en verlos kundige blijft. De heer Laurent E. Sinnige is benoemd tot assistent in de chemie aan de Rijks-univer siteit te Utrecht. De heer J. Lindenhovius, thans te fluisen (Geld.), is benoemd tut Gemeente-geneesheer te Stellendam. De heer G. J. van der Klier heeft aan de Rijk-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd hetcandidaats-examen in de theologie. Het onderscheidingsteken voor 15-jarigen uflficiersdienst is o.a. toegekend aan de kapiteins J. Dorré en J. F. A. Bisschoff, van het De regiment infanterie, en luitenant-adjudant W. van der Koogh, van het 1e regiment veld-artillcrie. De 1ste luitenant B. E. Stöver, adjudant bij het 5de regiment infanterie, is ouder eer vol'.; ontheffing uil zyn betrek king van adju dant by liet korps, werkzaam gesteld bij de Normaal Schietschool te 's-Gravenhage un in verhand daarmede overgeplaatst bij den staf der infanterie. Men wil weten, dat hetjl ie regiment infan terie op 1 Juli zal worden opgericht. De «Staatscourant" van heden bevat de ge wijzigde Statuten der plaatselijke afdeoling van de »Ned. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst". Dit moet gezegd, dat de plaatselijke af- deeling van den «Kon. Nederlaudschen Bond van oud-onderofficieren" er bijzonderen slag van beeft, het nuttige te vereeuigen met het aangename en dat, wanneer zij het meer ernstige van haar doel een wijle laat rusten en een feest geeft, dit klinkt als een klok. Zoo Dinsdagavond weer, toen aan de kin deren van ledeu en donateurs een Sint Nicolaas-feest werd gegeven. Meer dan honderd kleuters vulden de groote zaal van «De Arend" en hadden van half zes tot half tien dolle pret; toen kwamen de groote kinderen, oudere broers en zusters en ook de ouders, aan de beurt, die tut een heel eind na middernacht niet minder goed zich amu seerden. De kleinen werden ruim onthaald op heer lijk dampende chocolade eu koekjes en taartjes, die zij zich goed lieten smaken terwijl de muziek speelde of een hunner een aardige voordracht hield, om vervolgens in koor het »Ziet de maan schijnt door de boomen" aan te heffen. Toen kwam de too verlantaarn, wier mooie beelden telkens een vervaarlijk gejuich lokten. Maar hoe aandachtig luisterde de straks nog zoo rumoerige bent naar luiteuant K., die op zoo echt-bevattelijke wijze vertelde van «De schoone slaapster". Hoe aardig .vas de voordracht door de .4 vroolijke muzikantjes; wat waren ze alien rolvast en hoe geestig soms de gelegen heids- versjes, door den heer V. d. R. geschreven. En hoe goed deed »het paartje van Hoog land" het. Maar toen Sint Nicolaas zelf, in hoog eigen persoon, de zaal binnenreed op een »heuseh" paard, toen steeg de vreugde ten top; en weer zagen de kinderen hoe goed en vrien delijk en gul deze kindervriend bij uitne mendheid is, maar óok hoe streng hij kan wezen voor stoute kinderen. Eén jongen durfde zich onderstaan den grooten man iets voor te jokken. «Jongen, je liegt" klonk het opeens streng en, tot een der zwarte knechts «Stop hem in den zak"en daar ging de. onvoorzichtige knaap, die 't wel nimmer weer zal wageD, zóo te jokken. En weer volgden heel aardige voordrach ten, weer werden de kleine gasten onthaald en zongen ze, dat het een lust was en tot slot kwam een tombola zonder nieten, zoo- dat ieder nog mee naar huis nam een her innering aan liet zoo byzonder goed georga niseerde en even goed geslaagde feest. Hedenavond wordt in »De Arend" gegeven het St. Nicolaas-l'eest voor de kinderen dei- gehuwde militairen beneden den rang van officier. Gister vergaderde te Utrecht het Hoofdbe stuur vau den «Ned. Mond van Vereenigingen van den Handeldrij veilden Middenstand". Het eerste deel der vergadering was toe gankelijk voor de leden der aangesloten ver eenigingen en de Fers. Daarin werden de stembriefjes geopend der aangesloten ver eenigingen over het voorstel van het Hoofd bestuur om den Bond voortaan te noemen »Ned. Bond van vereenigingen van den Handel drijvende» en industrieëlen Middenstand." Bij de opening der stembriefjes bleek, dat door de verschillende vereenigingen Ob stem men waren uitgebracht, alle zonder onder scheid voor het voorstel van het Hoofdbe stuur. Er was eeu tegenvoorstel van het Bestuur van den «Ned. Rond van Horloge-makers" ingediend, om niet het woord «iudustriëeien", doch «nijveren" Middenstand te gebruiken. Het bleek echter, dat deze bond zelf dit voorstel van zijn Bestuur niet ondersteunde, doch vóór het voorstel vau het Bondsbestuur stemde. In de niet-ouenbare vergadering van het Hoofdbestuur, uie hierna plaats vond, moest o.m. de verkiezing van een Secretaris plaats vinden wegens bedanken door den heer W. Nieuwenhuijzen, te Nijmegen, als zoodanig, benevens de behandeling van het Rapport der Commissie over de bekende 11. IJ. S. M.- coüperatie. Van deze besloten vergadering zal in «De Middenstandsbond" van deze week een kort communiqué verschijnen. Aangaande de openbare vergadering met debat, tegen morgenavond 8 uur in «De Keizerskroon" belegd door de anti-revolution- naire propaganda-club «Groen van Priusterer", waarin mr. G. J. Sijbrandy, van Almeloo, hoopt te spreken over: «liet Ministerie e.. de arbeiders", zullen volgens de anti-revolu- tionnaire «Stichtsche Crt"«Voor do vrij- zinninge propagandaclub de heer Smeenge en voor de S. 1). A. F. do heer Schaper in debat treden. Het «Frysk Selskip" zal aanstaanden Woensdagavond weereen«winterjounenocht" geven. In de op 16 dezer in «De Arend" te houden vergadering der plaatselijke afdeeling van het «Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" zal de heer II. B. Hylkema, zuivel-consulent voor de provincie Utrecht, spreken over het melken en zijn beteekenis. De vrouwen en de inwonende zoons en dochters der leden hebben óok toegang tot deze vergadering. De onderofliciers-schermvereeniging «E. M. M. A." geeft Zaterdagavond een luisterrijk assaut in de groote zaal van «Amicitia''. C. v. d. II., die bij arrest van het Gerechts hof te Amsterdam van 22 November wegens moord op «Harderwijker Bet" werd veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf, is tegen dat by verstek gewezen arrest in verzet ge komen. Volgens «De Telegraaf" is te Amsterdam een vergadering gehouden over een plan tot oprichten van een nieuwen schouwburg te Utrecht. Het plan bestaat om in het centrum der stad een groot terrein aan te koopen en daarop een eenvoudig doch goed ingericht gebouw te plaatsen, dat aan alle eischen van den tegenwoordige» tijd zal voldoen en alléén zal gebruikt worden voor het doel waarvoor het bestemd is. Uver een aardig kapitaal kan reeds worden beschikt en men hoopt spoedig ook met de onderdeden van het plan gereed te zijn. Als het niet spoedig verandert, dan gaan de Zuiderzee-visschers een schralen winter te gemoet, zegt de «Harderw. Crt.". Was reeds de ansjovis-visscherij dit jaar slecht en de botvisschery zuinig, ook de hoop op een goede haringvangst blijkt tol heden toe ijdel. Al ruim drie weken toch zyn o.a. een 40-tal visschers uit Lemmer met deze visschers bezig en nog is in 't geheel geen 25-tal (een tal is 200 stuks) haring aangevoerd. Ook de berichten uit andere visschers- plaatsen luiden alle even ongunstig. Dientengevolge is de echte Zuiderzeebok- king dit jaar dan ook peperduurvoor de enkele haringen toch, die nog gevangen .ver den, wordt reeds 5 cent per stuk betaald. Te veel gemak en voorspoed zijn niet goed voor den menscliom tot ontwikkeling te komen, behoeft hij strijd en ontbering. Hebben Duitsche geneesheeren zich inder tijd in zeer ongunstige» zin uitgelaten over het touwtje-springen, waaraan zij ernstige hartkwalen toeschreven, die zelfs den dood tengevolge kunnen hebben, zoodat zij, onder de leuze «Verbrennt die Springschuurre" (verbrandt de springtouwen) een beweging tegen dit populaire ineisjesspel op touw heb ben gezet, thans wordt het springtouw in bescherming genomen door een Engelsch geneeskundige, professor Glaister, die zegt, dat hij geen gezonder uitspanning voor meis jes kent dan juist hef touwtje-springen, waar door de spieren zoo Hink ontwikkeld worden en daarom meent, dat dit spel zooveel mo gelijk op de scholen moet woi den bevorderd. Een Eransch vredevriend maakt in een Ingezonden stuk in een der bladen de op merking, dat rnon in onze dagen, nu men zooveel spreekt van scheidsgerechistraktaten, ontwapening en gewapenden vrede, eigenlijk niet meer moest spreken van Ministerie van Oorlog. Men noemt immers den Minister van Justitie toch ook niet «Minister van ge vangenissen". Waarom, zoo vraagt hij, zou men niet liever een andere benaming kiezen en bijv. spreken van: «Minister van het Leger" of iels dergelijks V' ln Oostenrijk zegt men eigenaardig: «Mi nister van Landsverdediging". Alle jaar stevent in December uit Enge land een schip naar het afgelegen eilandje Tristan d'Acunha, in den Zuidatlantischen oceaan, om er den bewoners kondschap van de overige wereld en geschenken van lief dadige zielen, meest bestaande in thee, suiker, tabak enz., over te brengen. Maar dit jaar zijn voor tic honderd bewoners, vau wie amper dertig kunnen lezen, óok ontvangen: 7U(J Hybels, honderden trac.iaatjes tegen speel banken, woeker en andere in dat oord der zeevogels onbekende zegeningen eener ver- lijnde beschaving, eeu (loos witte dassen, tal van heerenrokken, vele baltoiletten, zeer zwierige dameshoeden, do werken George Meredith en Thackeray, en wat al niet in gekomen giften. Een hoogst eigenaardige toepassing zeker van du onkunde, der rechterhand bij haar weldaden jegens de linker aanbevolenI Onder het opschrift «do Keizer zoekt zich een Keizerin" lezen we in het «Handelsblad". IJcewel Z. M. verzuimde ons een verlo vingskaart te zenden, zyn wij toch in staat onzen, in 's heeren Lebaudy's doen en laten belangstellende lezers mee te deelen, dat de Sahara-keizer zich dezer dagen verloofd heeft mot miss Maud Berkley, te Londen woon achtig. De aanstaande Keizei in van het zanderige Rijk is nog geen 24 jaar en de eeniga doch ter van een zeer rijk scheepsmakelaar, en bovendien de nicht van niemand minder dan den heer Joseph Chamberlain. Z. M. Jacques 1 ontmoette de jonge daine gedurende zijn jongste verblyf te Keulen de bruiloft is reeds vastgesteld en zal in Februari FIOD worden gevierd. Door deze aanhuwelijking met de Engel- sctie koloniale politiek, als welks oigcnlijke leider Chamberlain nog door zoo velen be schouwd wordt, is de Keizer der Sahara de verwezenlijking van zijn groote koloniale plannen ongetwijfeld aanzienlijk genaderd. Het lijkt een waarlijk geniale zet om een nichtje van Chamberlain te huwen. En de heer Joseph Chamberlain wordt aan liet eind van zijn niet-onfortuinlijke loop baan de oom van een Keizerin. Het is een gelukwensch waard! Er ontstaat tusschen Russen en Japanners Zc2;re hoffelijkheid, waarvan de «Standard"- correspondent, die Oyama's leger vergezelt, een aardig staaltje meedeelt. In een heuvelgrot bij een der posities aan het front houdt zich sedert eenigen tijd over dag een Japansch en 's nachts een Russisch piket op. Onlangs lieten de Japanners 's avonds een flesch cognac achter met een beleefd briefje, waarin de Russen verzocht werden de grot beter schoon te houden, wyl dit voor beide partijen aangenamer en ge zonder zou zijn. De Russen voldeden dade lijk aan dit verzoek en lieten op hun beurt een roebel achter inet een briefje, waarin werd gevraagd of het waar was, dat Russi sche krijgsgevangenen in Japan zoo slecht behandeld worden; de Japanners antwoordden door het achterlaten van photo's, waarop Japanners en Russische krijgsgevangenen broederlijk byeen werden gezien. Zoo gaat het voort en de grot blijft dienst doen als internationaal postkantoor. Deze correspondent meldt verder, dat er onder den grond gansehe dorpen zijn uitge graven, waar de soldaten het zich zeer ge zellig maken. Van eenige actie is volgens hem niets te bemerken. Burgerlijke stand van Amersfoort van 1 tot en met 8 December. GEBORENiiermanus Wilhelmus, z. van G. Wolfswinkel en G. van Drie. Francisca, d. van J. Veer en C. Elzeuaar. Aaltje, d. van A. Malestein en M. Uuijtenberg. Cor nells Willebrordus, z. van C. W. llol en K. 1'. Reijmers. Gerard us, z. vau G. Schuur Entingh en J. vau den lluoff. - Dirk Jan, z. van B. A. Derksen en II. C. Pineda. Abraham Jan, z. van J. van Ginkel en F. van Doinselaar. Cornelia Johanna Cathariua, d. van G. van de Riet en F. lleere. Ma- riuus, z. van A. V'ial en J. Klok. Maria, d. van L. van den Ham eu L. M. Bakkenes. Margaretha Adriaua liertnina Lambcrta, d. van G. II. J. Bonnier en M. J. G. Ilassel- baoh. Adrianus Teunis, z. van J. J. de Kruijf en W. Bok kers. lleiidrikus Johan nes, z. van H. Kuiks en E. van Keulen. Jan Willem, z. van W. Kraan en H. Brum- mel. Cornelis, z. van J. Arlar en K. Dijk huizen. Cornelia, d. van A. Bronsdijk eu M. W. Hendriks. Adrianus, z. van K. Wegman en J. Bakker. ONDERTROUWD: Jacobus Manuel Henri van Oven eu Gustanske Maria Helena Serré. GETROU WD Wilhelmus van den Eijnden en Aiij.la Lover. Augustinus Franciscus Verstraeten en Maria Hendrtka van Kooy. Everardus Hammer en Koba Luikenaar. OVERLEDEN: Klaas llul;, ff w. Arie Bakker, 3 m. Gerardus Mosterd, 6 j. Jacob Dirk Overeem, 5 j. Hein Wijje, 12 d. Jannetje Buitenhuis, 2 j. Bartus Koller, 59 j. echtg. van Cornelia van Ascb. Cornelia Ilesseliua Kraaijkamp, 3 j. Sacharius Arler, 77 j. wedr. van Aartje van der Geld. &TsiATS-L,OTKHEJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 0 8 Dec. 1904. (1100 loten). Ten kantore van don collecteur A. C. R. O. LEINWEliER te Amersfoort (Breede- slraal 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: I'rys van f 100 op No. 1B05G. Prijzen van fffÖ: 474 1780 6385 0879 6879 6903 7385 7496 7511 7650 11319 113221133513080 16977 18324 183)8 18542 26771 eu 29786. Te zumen 21 prijzen. De derde klasse trekt van 19 tot 22 Dec. 1904. Ten kantore vs.u den collecteur A. G. MARIA! te Amersfoort (Groote Bergstraat 15)

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2