Stadsnieuws. lijke (Zon- «n faeatdagen uitgezonderd) van des morgene 10 lot 1 uur des namiddags kunnen ver voegen ter Gemeente-Secreiaris, ten einde soodnnig uittreksel door tussohsnkomet »an den Burgemeester te doen aanvragen. Wordende de belanghebbenden verder tor bevor dering van orde, verzocht om de bovenbedoelde tijdsbepalingen nauwkeurig in acht nemen, alsmede om bij de aangifte mede te biengen eene duidelijke opgave van de woonplaats, met aanduiding van wijk en huisnummer. De tweede maal afgekondigd te Amersfoort, den 22. December 1904. Burgsmeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De fd. Secretaris, Van REIGERSBERG VER3LUIJ3. De H. IJ. S. M.-coöperatie. Hier volge het slot van het RAPPORT van de Commissie, benoemd door liet Be stuur van den Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvetiden Middenstaud, om in nadere onderhandeling ie treden met de Directie der H. IJ. S. M. in zake der ver houding van genoemde Direct ie tot de coö peratieve verbruiksinste'ling van het perso neel der Maatschappij en den daaraan ver leenden steun. Geldelijke Steun. Subsidie. De financiën der Verbruiksinstellingen zijn volkomen afgescheiden van die der coöpe ratieve vereeniging. Krachtens de instructie van den Gedelegeerde der Maatschappij hij het Bestuur der coöperatieve vereeniging moet deze toezien, dat vau de door de Maat schappij verleende subsidie (voor 1904 en 1905 telkens f 10 000) geen cent worde aan gewend ten behoeve der Verbruiksinstelling, doch dat dit geld uitsluitend worde gebruikt voor de Hoofd-administraüe der coöperatieve vereeniging, de uitgave der periodieke umede- deelingen'', en voor de andere Instellingen der Vereeniging, welke op het oogeubiik zijnSpaar- en Voorschotkas, Onderwijs, Bibliotheken, üitkeeringen bij overlijden der leden en Vacantie-kolonies. Medebestuur der H. IJ. S. M. Juist met het oog op de voormelde subsidie, heelt de Maatschappij bij de coöperatieve ver eeniging een Gedelegeerde. Een zoodanige band met een vereeniging onder het Personeel is volstrekt niets nieuws, aangezien zij reeds jaren bestaat bij een Ziekenfonds, Vereeniging van werklieden der H. IJ. S. M. te Haarlem, en voorts bij twee Coöperatieve bouwvereeni- gingen, welke door H. IJ. S. M.-personael zijn opgericht. Aan al die Vereenigiogen verleent de Mij. financieelen steun en heeft zij dientengevolge een soort Gedelegeerde. Vry vervoer der goederen. Het vrij vervoer der goederen is een gunst, welke reeds 60 jaar lang door het personeel genoten wordt. Bovendien is dit niet een gunst voor de VerbruiksiDstelling doch voor ieder winkelier, die waren aan personeel van de H. IJ. S. M. levert. (Uit ondervinding weet de Commissie, dat zulks het geval is, de spoor- weg-ambtenuar geeft voor die vrije verzending een geel gekleurd formulier, voorzien rnet de woorden «Dienst".) De leden der Commissie hielden vol, dat het vrije vervoer toch bleef een gunst aan het personeel. Op de vraag van de Commissie-leden of de goederen van af de plaats van herkomst tot aan hot magazijn der Verbruiksinstelling ook kosteloos vervoerd werden, werd het volgende geantwoord: Voor de goederen welke de Verbruiksin stelling betrekt, betaalt zij aan de Maatschappij de zelfde vracht als ieder ander vervoerder, Bezorging aan huis. De thuisbezorging der waren geschiedt ge heel op kosten der Verbruiksinstelling, deze heeft daarvoor in verschillende steden met vrachtrijders overeenkomsten gesloten. Dat het vervoer der kistjes met de bestelde waren van de Verbruiksinstelling naar de verschillende plaatsen waar de leden wonen, wordt bewerk stelligd met een afzonderlijke bagagewagen, waarin een man der Verbruiksinstelling heeft plaats genomen, geschiedt alleen ten behoeve van de Muatscbappij, omdat het, rnet het oog op den geregelden dienst op de stations, onmoge lijk bleek ieder van die kistjes als een af zonderlijke dienstzending te behandelen. Thans geschiedt de behandeling van de kistjes bij tiet in- en uitladen door den man der Verbruiksinstelling, hetgeen voor de Maat schappij dus een vereenvoudiging van de zaak is, terwij! door deze regeling ook niet noodig is, voor ieder kistje een afzonderlijken geleidebiief te schrijven, die dan weer in de boeken der stations-administratie zouden moeten worden geboekt. Eenvoudiger vervoer voor de H. IJ. S. M. Hieruit blykt, volgens de Directie der H. IJ. S. M, duidelijk, dat het vervoer met spe ciale bagagewagens voor de Maatschapijij uiterst veel eenvoudiger is, en dat dus hier ten onrechte wordt gedacht aan begunstiging van de Verbruiksinstelling. Belangrijkheid van het vrij vervoer. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat het «vry vervoer'' inden loop der tijden ts gestegen tot 150 000 zendingen per jaar, wel een bewys hoezeer het personeel deze gunst op prya stelt. Ook werd nog opgemerkt, dat er te Zaandam jarenlang een kruidenier is geweest, die een groole clientèle bad buiten die plaats deze leverancier zond, evenals de Verbruiksinstelling, de bestelde waren in kistjes verpakt als dienstgoed, n.l. vrij van vracht aan zyn clientèledit zelfde geldt voor eenige handelaren in Zutphen en den Ach terhoek voor hun clientèle onder het perso neel der H. IJ. S. M. in Holland. Kwestie van het bijzonder nadeel te Amers foort. Na deze besprekingen werd door den Voorzitter van den Bond er op gewezen, dat hem word medegedeeld, dat naar Amersfoort een 500 man met hun gezinnen werden overgeplaatst, die voor die Gemeente, dus ook voorde belastingbetalende neringdoenden* (speciaal Winkeliers) een noodzakelijke ver meerdering van uitgaven vorderden voor schoolbouw, politie, gasbuizen-net, enz., enz., terwijl deze menschen wegens de verbruiks instelling aan die neringdoenden geen voor- deelen bezorgden. Hierop werd geantwoord, dat slechts 200 personen van Haarlem naar Amersfoort werden overgeplaatst, n.l. personen die te Haarlem arbeidden in de afdeeling «goede renwagens", en die, omdat die afdeeling in een aparte werkplaats te Amersfoort werd overgeplaatst, dus eveneens daarheen moesten verhuizen. Bovendien kregen de Commissie-leden, op hun vraag naar het aantal leden der Ver bruiksinstelling te Amersfoort, de officieele mededeeling, dat van de 200 personen er nog geen dertig lid van de Verbruiksinstelling zijn. Redenen waarom de Verbrufksinstelling werd opgericht. Volledigheidshalve vermelden wij hier nog, dat op de vraag van de Commissie-leden waarom, of welke beweegredenen geleid hadden, dat tot oprichting der Verbruiksin stelling was overgegaan, het volgende ant woord werd gegeven Een van die redenen is geweest, dat zeer vele beambten bun kruidenierswaren betrokken uit heel kleine winkeltjes, waar zij slechte waar kregen tegen hoogen prijs en waar hun dikwijls maar al te gemakkelijk de ge legenheid werd gegeven, in schulden te komen. Thans ontvangen zij van de Verbruiksin stelling waar van prima kwaliteit tegen den gewonen winkelprijs, en tegen contante be taling. Dat de pryzen van de Verbruiksinstel ling niet lager zijn dan de gewone detail prijzen, werd aangetoond door een staat als bijlage aan bet Rapport toegevoegd. Deze besprekingen, waaraan door alle aan wezigen is deel genomen, eindigden nadat nog door de beide afgevaardigden van den Bond er op gewezen werd, dat het voor beide partijen, de H. IJ. S. M. eenerzijds en den ge- heelen Handeldrij venden Middenstand ander zijds, van het grootste belang was, dat de aangename verhouding, zooals die steeds tusscben beide partijen goheersebt had, terug keerde, en verzochteu daarom de H. IJ. S. M. met den meesten aandrang alles aan te wenden wat mogelijk was om hierin den Middenstand te gemoet te komen. De kwestie van vrij-vervoer werd nog eens voorop gesteld, doch vond bij de vertegen woordigers der H. IJ. S. M. geen ingang, daar, zooals reeds hierboven |is medegedeeld, het geheele personeel die gunst reeds sedert jaren heeft, en de wijze van verzending, zooals die voor de Verbruiksinstelling plaats vindt, besparing van kosten en administratie enz. voor de H. IJ. S. M. medebrengt. Om iedereu schijn van band tusschen de H. IJ. S. M. en de Verbruiksinstelling uit den weg te ruimen, verklaarde de heer Van Hasselt zich nogmaals bereid om te onder zoeken in hoeverre hieraan is tegemoet te komen, en werden de beraadslagingen ge ëindigd. Schrijven van H. IJ. S. M. van 19 No vember 1904. In antwoord op het schrijven van Uw Bestuur van 10 October j.l. en in vervolg op bet onderhoud, dat wij met twee Gede legeerden van Uw Bestuur mochten hebben, meenen wij in de eerste plaats te kunnen constateeren, dat wy by dat onderhoud aan die Gedelegeerden de overtuiging hebben kuDnen geven, dat de verschillende gunsten, welke onze maatschappij volgens uw voor- aangehaald schrijven a»n de Verbruiksinstel ling der Cuöperatieve Vereeniging «Voor allen" der H. ïJ. S. M. zou geven, eensdeels zooals de verleende subsidie uitsluitend strek ken voor overige Instellingen (Onderwijs, Bibliotheken, Spaar- en Voorschotkas, enz.) dezer coöperatieve vereeniging, andersdeels geen gunsten zijn aan de Verbruiksinstelling gegeven, doch gunsten, welke aan ieder lid vau ons personeel persoonlijk, ingevolge de bij de Maatschappij reeds sedert meer dan 60 jaar bestaande bepalingen, toekomen. Inzonderheid betrelfende het vrij-vervoer van de waren, welke het personeel van de Verbruiksinstelling betrekt, hebben wy U aangetoond, dat dit vrij-vervoer evenzeer be staat voor diegenen van ons personeel, die hun waren van andere leveranciers betrekken, en dat dus ook in dit opzicht van een aan de Verbruiksinstelling verleende gunst geen sprake is. In de tweede plaats deelden wij U mede, dat het ons niet mogelijk is, wijziging te brongen in de eenmaal gogeven toezegging om voor diegenen van het personeel, die daartoe aan ons het verzoek gedaan hebben, op de loonlijsten in te houden de bedragen welke zij volgens opgave van de Coöpe ratieve vereeniging aan deze schuldig zijn. Daaronder behooren zoowel het bedrag van hun verbruik, als hun contributie, storting op aandeelen, eventuoele lesgelden, enz. Deze voor het personeel zeer gemakkelijke wijze van betalen, welke bovendien admini stratief voor de Maatschappij weinig bezwaar oplevert, wordt door velen en in zonderheid door hen, die op lijnen of by de stations ver van postkantoren wouen, zeer gewaar deerd. Waar ons bij het voormeld onderhoud bleek, dat door (I, die voormelde inhouding zelve met een inning van gelden door de Maatschappij, ten behoeve der coöperatieve vereeniging, werd gelijk gesteld en door U een begunstiging van die vereeniging werd geacht, zoo verklaren wij ons gaarne bereid aan dit uw bezwaar tegemoet te komen, en wel te eerder waar het administratief werk, verbonden aan het op de loonlijst brengen der voorbedoelde inhouding geheel door de coöperatieve vereeniging wordt gedaan en betaald. Wij hebben dientengevolge besloten, dat onze Maatschappij aan de coöperatieve ver eeniging in den vervolge de gebruikelijke kassiersprovisie over het bedrag der ten be hoeve van de Verbruiksinstelling gedane in houdingen in rekening zal brengen. Wij hopen daarmede aan Uw bezwaar te zijn tegemoet gekomen. Wij spreken het vertrouwen uit, dat hier door moge worden bijgedragen om de agitatie, welke van enkele zijden tegen deze door ons personeel geslichte, in ons oog zoo hoogst nuttige vereeniging is op touw gezet, te doen eindigen. De Raad van Administratie, enz. In de vergadering der Bondscommissie, die hierna gehouden werd en plaats vond op Zaterdag 26 November in «Amirican hotel te Amsterdam, waren de leden, na kennis genomen te hebben van het uitgebrachte rapport van oordeel, dat op bevredigende wijze door de H. IJ. S. M. opheldering ge geven was van de werkelijke verhouding, waarin de Maatschappij tegenover de Ver bruiksinstelling stond en daardoor officieel gebleken was, dat vele der grieven, die men ten opzichte van de H. IJ. S. M. bad, ge baseerd waren op verkeerde voorstellling der feiten. En hiermede draagt de Bondscommissie dit rapport aan het Bestuur van den Bond op, van oordeel zijnde, dat de taak van de com missie hiermede is geëindigd. De Commissiemr.P.J. M. Aalberse,prof.mr. D. Josephus Jitta, dr. J. Th. de Visser; J.S. Meuwsen, W. Nieuvvenhuizen, J. Das Dzn. De godsdienstoefening in de Remonstrant- sche kerk op den Eersten Kerstdag vangt te half elf aan. Ds. E. M. ten Cate, Doopsgezind predikant te Monnikendam, hoopt Maandag Tweeden Kerstdag in de Luthers.rhe kerk hier voor te gaun bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring. Ook de Ministers van Marine, van Koloniën en van Binnenlandsche Zaken verleenen deze week geen audiëntie. H. M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op het request van den Raad dezer Gemeente waarbij werd verzocht, ingevolge art. 45 Landweerwet to willen bepalen, dat do dienst doende Schutterij hier en haar loden zouden worden gelijk gesteld mc' een rustende Schutterij en haar leden, zulks omdat zich hier de behoefte aan een d.d. Schutterij weinig doet gevoelen in verband met het vrij sterke garnizoen, wegens het groot in compleet in het korps officieren, en ona de aanmerkelijke financieele offers, welke de instelling eischt uit de Gemeente-kas. Blijkens bij den Raad van State, afd. voor de. Geschillen van bestuur, nog ingekomen Kon. besluit is niet-ontvankelijk verklaard bet beroep van mr. J. Bh. Th. du Quesne van Bruchem tegen het besluit van B. en W. van Soest, waarbij aan de Utrechtsche Waterleiding-maatschappij vergunning is ver leend tot oprichting van een inrichting met stoommachine en ketel tot het opstuwen van water ten behoeve der Gemeente Amersfoort op een perceel, kadastraal bekend in de Ge meente Soest. Blykens advertentie hierneven ligt by den heer G. J. Slothouwer de kopij voor den 55sten Jaargang van diens Adresboek ter inzage. We sporen lezeressen en lezers, óok de Secretarissen van de vele vereetiigingcn hier ter stede aan, die kopjj even te gaan inzien om er mogelyke onnauw keurigheden nog in tjjds in te doen ver beteren. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie vestigt nogmaals de aandacht van het publiek op do wenschelijkheid om op de achterzijde van de brieven eti andere stukken, welke tor post worden bezorgd, steeds den naam en tie woonplaats des afzenders te vermelden, opdat die stukken, om eenige reden niet uitgereikt zijnde, aan do afzenders kunnen worden teruggegeven. Op Nieuwjaarsdagzullen hier drie post bestellingen plaats hebben, zoowel van brie ven als andere poststuk kén. Nogmaals vestigen we de aandacht or op, dat voortaan ook hier zoogenaamde locaal- telegrammcn worden aangenomen welke, in grove trekken aangeduid, in een kring van 25 minuten rond het Telegraafkantoor worden besteld. Het tarief bedraagt 15 cent voor de eerste 10 woorden of minder5 cent voor elke volgende 5 woorden of minder van 11 tot en met 50 woorden 5 cent voor elke vol gende 10 woorden of minder, voor de woorden boven 50. De tramdirectie verzoekt ons mode te deelen, dat met 1 Januari e.k. de prijs der couponboekjes voor 10 ritten o;>f0.625 wordt gebracht en dan nog door de conducteurs strooken van 4 coupons, elk geldig voor éen rit, zullen worden uitgegeven tegen den prijs van 10.25. flet ligt iq haar bedoeling, hierdoor te be vorderen, dat stadgonooten tneer gebruik van de tram maken. Naar aanleiding van geruchten omtrent een algemeene tariefverlaging vernemen wij, dat vermoedelijk mettertijd nog wel een stap verder zou kunnen worden gegaan op dezen vooralsnog schroomvallig ingeslagen weg van tariefverlagingaltijd wanneer liet publiek die tegemoetkoming der tramweg-maat schappij op prijs blijkt te stellen, door meer gebruik van haar rijtuigen te maken. De heer K. van der Burg heeft niet-aan- genomen zijn benoeming tot ouderling der Gereformeerde kerk A. De heer E. Gerst, districts-inspecteur der spoorwegdiensten, is aanbevolen voor de be noeming tot Voorzitter der plaatselijke com missie, bedoeld bij art. 86 Ongevallenwet. Mr. W. M. J. vun Lutterveld, thaus redac teur der «Nieuwe Botterd. Crt", is benoemd tot lid van de «Royal statistic society" te Londen. Arts M. A. lttmaDn is met ingang van 19 November j.l. voor den tyd van vyf jaren benoemd tot reserve officier van gezondheid 2e klasse. Door nu wijlen mej. H. H. Hoef hamer is o.a. gelegateerd uan de vereeniging «Lief dadigheid" een bedrag van f2060, vry van rechten. Er waren vry wat bezoekers gisteravond bij het eerste abonneinunts-concert under leiding van den H. Hendriks in «De Arend" gegeven. De welgekozen en zeer goed uitgevoerde muzieknummers werden aangenaam afgewis seld door gebroeders Murlron, met hun guitige voordrachten. 't Zal ons niet verwonderen, dat de volgende abonnements-concerten nog beter bezocht zijn en op die wijze de ondernemer, de heer A. Wéry, die medewerking krijgt, welke by zoo ten volle verdient. Niet heden-, doch morgenavond te 8 uur wordt in «De Zwaan" de ledenvergadering van het plaaselijk Nuts-departement gehouden We ontvingen het progamma voorde Kerst- l'eestvieririg van de «Ned. Hervormde Zondags school-vereeniging". 's Avonds van Tweeden Kerstdag worden in de groote zaal van «Amicitia" van 5 tot 7 de kinderen der Zondagsscholen Beekstraat en ilellingslraat, en van 8 tot 10 die der Zondagsscholen Koningsstruat en Punterbur- gerlaan onthaald. Ouders en alle belangstellenden zijn welkom, doch broertjes en zusjes der leerlingen kunnen niet worden toegelaten. Da centrale anti-revolutiounaire kiesver- eeriiging «Nederland en Oranje" in het kies- district Amersfoort zal 5 Januari te Baarn haar Jaarvergadering houden. De drukkerij «Vrede" wordt 1 Januari van hier overgebracht naar 'sGravenhage. Als bijzonderheid mag wel vermeld, dat ister, den dag van het begin van den winter, ier oen kip zat te broeden op 18 eieren. Iu het Plantsoen by de Jongensschool is gister een engagements-ring gevonden waarin twee letters gegraveerd. Hij is terug te bekomen aan het Bureau van Politie. II. M. de Koningin heeft een gift van f250 geschonken aan de «Maatschappy tot op voeding van weezon in het huisgezin" (door gangshuis Zandbergen). De 25-jarigo boerendochter N. v d. H. is gisterochtend half zes bij Liendert door de

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2