Ingezonden. onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen loden de boeren 11. C. van Dam en 11. Meursinu en het in de vacature-C. van dei- Zoo de Jong gekozen lid den heer S. J. van Duinen. De hoeren Sinnige en Van der* Zoo de Jong werden belast met het nazien der stukken en nadat de vergadering enkele mi nuten was geschorst, bracht de heer Van dor Zoo de Jong rapport uit en adviseerde hij namens de commissie tot toelating, waar toe met algemeenc stemmen werd besloten. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat ingekomen was een missive van liet Ge meentebestuur van Amersfoort houdende bericht vau dc benoeming, door den Gemeente- raud op _'l November, van den heer Lubbert van den Merg tot makelaar aangenomen voor kennisgeving. Hierop doelde de Voorzitter mode, dat in een niet-openbare vergadering is besloten, dal de Kamer zich zal aanschalien éen exem plaar van »De Kamer van Koophandel, orgaan voor de Nederlandsche Kamers van Koop handel en Fabrieken onder redactie van mr. J. D. Verbroek te 's-üravenbage, welk blad éen maal per maand verschijnt. De heer Sinnige verzocht circulatie op korten termijn. De Voorzitter zal met dit verzoek rekening doen houden en deelde mede dat nog inkomen waren verschillende prospec tussen en circulaires over de suiker-industrie over een reis op last der Oostenrnksche Regeering gedaan door Siberië; van de Gulf Railroad Company een iiulustrieele kaart van de Yereeuigde Staten van Noord-Ameriku, en andere stukken. Spr. zou van die kaart meer exemplaren willen aanvragen en deze voor belanghebbenden kosteloos verkrijgbaar willen stellen. De heer Sinnige acht dit minder nood- zakeljjk. Die kaarten immers zijn ook hier ter stede op zeer ruime schaal verspreid. Ook zal men hier niet zoo licht komen tot exporteereu. De Voorzitter meent, dat de kaart belang zou kunnen hebben met liet oog op import. Nu de kaart zoo ruim is verspreid, zal spr. ecfiter geen exemplaren meer doen aanvragen. Nog zijn ingekomen consulaire verslagen, verschillende nummers van den Protectie-bode, verslagen en raededeeliugeu van deafdeeling Landbouw, o. a. over tuberculose onder rundvee, en verslagen over land- en luin- bouw-proefvelden. Al deze tijdschriften enz. zullen, na ge circuleerd te hebben by de leden, ter lezing voorliggen. Nog was ingekomen een afdruk van »Een woord aan allen, die uit den aard vau hun bedrijf aan de binnenlandscüe scheepvaart zijn verbonden". Uit de voorlezing door den Secretaris blijkt, Jat dc morecle steun en de medewer king der Kamer worden gevraagd om de binneuschippety, die door uitputting een langzainen oudergang te gemoel gaat, op te heffen. Daartoe zal een openbare vergadering worden belegd, vermoedelijk te Utrecht, om maatregelen tot herstel te bui amen. De voorzitter meent, dat wel niemand ongenegen zal ziju, hiertoe mee te werken en vraagt of de Kamer een vertegenwoordiger zal zenden. De beer Van Dam acht het doel zeker zeer gewenscht, doch vreest dat men zeer moeilijk middelen zal vinden. Welk man daat ral de afgevaardigde van deze Kamer moeten meekrijgen? liet bespreken der wenschelijkheid helpt bitter weinig; er moet geld zijn en dat heeft de Kamer niet. Du oorzaak van den treurigen toestand der binnenschipperii is de kolossale concur rentie der spoorwegen. Spr. juicht elke po ging tut herstel zeer toe, doch acht eeu daadwerkelijke bemoeiing bijna onmogelijk behalve voor een particulier. De Voorzitter is 't volkomen eens met den geachten vorigen spr. en waar slechts adlocoie-betuiging alles is wat de Kamer kan wil spr. voorstellen, het schrijven aan nemen voor kennisgeving. <1 beer Sinnige weet óok geen andere oplossing, doch wil cuustateeren, dit het be houd der binnenschipperij oen zaak is, die den handel zelf nauw raakt. Als de spoor- wege het monopolie verwerven, ligt de han del aan lian len en voeten gebonden. Spr. Ls het volkomen eens met den heer Vau Dam, dat een evcntucele afgevaardigde van deze Katii'-r bijna niet zal weten, wat te doen, terwijl hem geen imperatief mandaat kan worden meegegeven. Spr. herinnert aan het échec van de afdeeling van «Scbuttevaei welke geheel verliep door gemis aan belang stelling. Als deze Kamer nu ook voor deze beweging warm loopt, kon ze zich óok wel bloot stellen aan een échec. .Spr. zou er echter wol voor zijn, dat do Kamer sympathie be tuigde met tie beweging, al weet zij daar omtrent slechts, dat deze het weder opleven der schipperij beoogt en meer bijzonder heden niet. De Voorzitter meent het 't best als de circulaire wordt aangenomen voor ken nisgeving. h-der zal sympathiseeren met du beweging, doch wat baat dit de schipperij, die in leven moet gehouden ter wille van dc concurrentie uiet de spoorwegen. Du heer Sinnige meent, dat op de ver- adering bij voorbeeld zal worden overwogen et alschaflen van watertollen, opdat derge lijke lasten van de schipperij worden afge wenteld en deze daardoor beier kan concur- roeren met de spoorwegen. In stemming gebracht, wordt besloten de circulaire aan te nemen voor kennisgeving (tegende heer Sinnige). Nog z|jn ingekomen twee brochures, uit gegeven door de Tarief-vereeniging en be doelende invoering van beschermende rechten, en les-tabellen met toelichting van de com missie uil de Nationale vereeniging voor handelsonderwijs, welke eveneens, na gecir culeerd te hebben bij de leden, ter lezing zullen voorliggen voor belangstellenden. Ook is ingekomen een missive van liet Instituut Schimmrlplëng houdende verzoek om adhaesie op ziju request aan den Minis ter ran Mitinenlandscbe Zaken aangaande handelsregisters. Na circulatie bij de leden zal hel verzoek in een volgende vergadering worden behandeld. Ingekomen is nog een missive van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen houdend verzoek om adhmsie op haar request tot herziening van de Wet op het Nederlanderschap (Wet vau 5 Mei 1892). De Londensche Kamer merkt op, dat toen twee jaar geleden de eerste 10-jaarlyksclie termijn, binnen welken een Nederlander in den vreemde zich bij een gezant of eeu con sulair agent heeft aan te melden, was ver streken, menigeen, die dit verzuimde, zyn Nederlanderschap verloor en zich moest laten hei'-naturaliseeren een quacstie van f i00. Zy concludeert, deze materie te regelen als in de Engelsche wet, volgens welke een Engelscli onderdaan steeds Engelschman blijft tenzy hij uitdrukkelijk in eon ander land zich laat nationaliseeren. De heer Van der Zoo de Jong vraagt of Nederlanders in de Nederlandsche Koloniën óok hun Nederlanderschap verliezen als zij verzuimen zich binnen 10 jaar te melden. De Voorzitter stelt hem gerust mat do verzekering, dat zij Nederlander blijven. De heer Meur sing vindt tiet onbillijk, dat men door dergelyk verzuim zijn Neder landerschap verliest. De Voorzitter herinnert, dat herhaalde malen in allerlei couranten werd gewezen op den fatalcn termijn binnen welken inen zich aan te melden had eu ook, dat bij de be sprekingen over het wetsontwerp in de Tweede Kamer er heel wat over te doen is geweest, doch dat de Tweede Kamer in 1892 de her ziening met groote meerderheid aannam. De heer Sinnige meent, dat de zelfde quaestie thans weer aanhangig is in de Tweede Kamer en acht het daarom gewaagd, op dit oogenblik, vrijwel onvoorbereid, haar te gaan beiiandelou. Als dc belanghebbenden zelf zóo weinig belang er in stellen dat zy zelfs alle aanschrijviugeu en waarschuwingen in den wind slaan, dan moesten er wel krasse maatregelen genomen. Viel er een erfenis te balen, dan zouden ze zich wèl aanmelden. Spr. acht den termijn ;van tien jaren juist ruim genomen en niet minder ruim dan de Engelschehoe deze zaak in andere Rijken is geregeld, weet spr. niet en ook uit dien hoofde zou spr. het adres, altbaus voor dit oogenblik, liever niet willen steunen, doch hut willen aannemen voor notificatie. De Voorzitter vindt wachten tot de Tweede Kamer zal hebben beslist vrijwel overbodig. Dat men zyn Nederlanderschap op die wijze kan verliezen, aebt spr. onbillijk en d&arom stelt hy voor, het adres te steunen. Do heer Van der Zoo de Joog vraagt welke bewoogicdenon de Regeeriug heeft gehad om die bepalingen te maken. Is 't om de Nationale militie? De Voorzitter zegt, dat vele armlasti gen misbruik maken van hun Nederlander schap en de consulaire agenten lastig vallen. De heer Sinnige herhaalt, dat hy noch de dryfveeren de Regeering, noch de dis- cussiëu ui de Tweede Kamer kent, doch vertrouwt dat die Kamer den bindenden termijn eerst na zeer ryp beraad vaststelde. Spr. wil waarlijk zonder de zaak beter te bobben nagegaan liever niet stemmen vóór steun. In stemming gebracht, wordt besloten het adres te steunen (legen: <le heer Sinuige). Nog is ingekomeii een missive van de Commissie v*n rapporteurs over de gecom bineerde vergadering der Kamers van Koop handel in Nederland omtrent het Postwezen, waarbij in uitzicht wordt gesteld een tweede vergadering to houden vóór het Post-con- gres in 1905 te Rome te beleggen en waarop in hoofdzaak hel internationale vervoer van poststukken zal worden behandeld. De V o o r z i 11 e r gaat in 't kort den in houd der zeer lijvige missive na en merkt op, dat éen der onderwerpen ook voor Amers foort van direct belang is, namelijk het open stellen van meer loketten in hut Postkantoor Hier worden aan hei loket »Aan geteekende brieven" óok behandeld Spaarbank zaken en Ongevallenwet, waardoor men dikwijls zeer lang moet wachten. Spr. wenscht deze zaak in een volgende vergudering apart te behan delen en zal dan voorstellen, aan den Direc teur-generaal een apart loket te vragen. Du heer Sinnige, die dezen zomer de Kamer vertegenwoordigde by de conferentie te Amsterdam, deelt nog mede, dat toen dit bezwaar óok te borde kwam, doch de groote moeilijkheid hierin bleek te zitten, dat er niet meer personeel is en de loketten dus tocli niet konden bediend, zoodat men zich dan wel uiet verdringt voor een loket, doch even lang inoet wachten. Do Voorzitter stelt voor, in beginsel te besluiten, ook naar de volgende confe rentie een afgevaardigde te zenden en zou zich zeer willen aanbovelen voor inlichtingen door lirma's die veel postzendingen hebben naar het buitenland en óok willen vragen, dat de vereeniging nHaudel en Nijverheid" deze materie in haar vergadering besprak. D« heer Sinnige zou 't zeer toejuichen, dat «Handel en Nijverheid" op die wijze werd uitgenoodigd, mits a priori de Kamer de zekerheid hebbe, dat genoemde vereeni- ginh wil dienen als ad viseerend lichaam voor aeze Kamer. Dit ware wel even te vragen. De Voorzitter meent, dat dit reeds vau zelf in het verzoek ligt opgesloten en zou zulk een dubbele vraag geheel overbodig achteu. Weldra zal een der Bestuursleden van genoemde vereeniging zitting nemen in deze Kamer en 'tis dan al heel gemak kelijk te iuformeeren, zonder omslachtigen omweg. De heer Sinnige acht dit ook de beste weg. Hot voorstel wordt hierop aangenomen met algetneene stemmen. Nog is ingekomen oen uitnoodiging van de «Fédération d'associations oommerciales et industnelles de Belgique" tot bijwoning van bet Congres te >Luik in 1905, waarop o.a. ter sprake zal komen de werkkring der Kamers van Koophandel. Spr. zou 't wen- sehelyk achten, dat by de conferentie der Nederlandsche Kamers een soort van vóór vergadering werd gehouden en zoodoende een soort commissie van advies naar Luik g»ng- Aan de orde is de verkiezing voor de met i Januari periodiek aftredenden. Herkozen worden tot Voorzitter de lieer J. Ger. Kleber, tot diens plaatsvervanger de heer H. C. van Dam, beiden met 4stemmen; cn tot Secretaris de heer Ms. P. van Haselen, metalgemeene stemmen. Na de herkozenen te hebben gecomplimen teerd eri te zijn gelukgewenscbt met zijn herbenoeming, zegt de Voorzitter on geveer Eer we scheiden, wensch ik een woord van afscheid te spreken tot den heer Van der Zoo de Jong, die geen nieuw mandaat wenschte te aanvaarden. Tien jaren was hij lid dezer Kamer en steeds waren we met hem in zeer genoeglijk samenzijn, terwijl ziju adviezen zeer werden gewaardeerd. Hoewel we hem t.oode zien vertrekken, hoop ik, dat hij Dog lange jaren inet genoegen zal mogen terug denken aan den tijd gedurende welken hij lid van deze Kamer was. De heer Van der Zoo deJong dankte spr. voor zijn vriendelijke woorden en de leden en den Secretaris voor de hem ge durende tien jaren betoonde groote welwil lendheid cn gaf da verzekering, dat hij deze steeds in aangename herinnering zou houden. Hierop werd de openbare zitting te 9.40 gesloten en bleef de Kamer tot 10.15 nog in comité-generaal. Het opnemen vau Ingezonrian stukken brengt niet altijd mede, dat de ReducUe onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kopij van geplaatste of ougeplaatato stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In de vergadering in «De Keizerskroon", waarin mr. Sijbrandy als inleider optrad, verzocht ik hem, toen hij had gesproken over «Het Ministerie en de arbeiders", mij te willen mededeelen wat hij onder de ar beiders verstond en wie hij daaronder rang schikte, en besprak vervolgens het miskend recht van duizenden medeburgers, welke goed genoeg geacht worden om wel de lasten voor Rijk en Gemeente mede te dragen, maar de lusten moeten derven en van alle (ik spreek niet vau burgerlijk) recht ver stoken zijn. Dit is wel kras gezegd, maar wordt door niemand ontkend Of weersproken, zelfs niet door ds. Van Lummel of mr. Sijbrandy. Ik toonde indertijd ds. Van Lummel aan, dat tot verbetering der sociale nooden zeer veel gedaan wordt, hetgeen ik toejuich. Ook wat gedaan wordt lot lotsverbetering van den werkman wordt zeer door mij ge waardeerd. De Ongevallen-, Ziekte- en Verzekerings wet, met Pensioenwet enz. alles goed den werkmau te miskennen noch te mis gunnen. Voor den werkman wordt veel gedaan die wordt door de wet verzekeid en be schermd, terwijl de kapitalist, gerugsteund door het kapitaal, niet alleen het Gemeente recht tot zijn dienst hooft, maar bovendien kan verzekerd zijn van Provinciaal-en Ryks- recht. Ik vroeg derhalve nogmaalswaar is het recht voor den handelsagent, en tot welke categorie moet deze gerangschikt? Gelijk ik voorheen schreef, had ik voor de vergadering van den Middenstandsbond te Utrecht, volgaarne een 4de punt van bespre king aan de agenda toegevoegd gezien, ter wijl ik rnij bereid verklaarde, dit in te leiden, n.l. de rechtspositie van den handelsagent. Dit werd mij door plaatselijke bladen ont raden, omdat dit niet op de agenda vermeld was en anderszins omdat de. tijd dit niet zou toelaten. Op genoemde vergadering kwam terloops de positie van den handelsagent ter sprake. Alstoen vernamen wij, dat de handelsagent niet tot den gulden middenstand behoorde. Zoover mij bekend, werd er niet aan toe gevoegd waarbij hij dan wè! moest ingelijfd. Dit verklaarde op mijn vraag mr. Sybrandy zoowel als onderwijzers, schrijvers, apothe kers, enz., behoort de handelsagent tot de arbeiders. Zeer goed, m. i. zeer juist. Edoch behoort de agent tot de arbeiders, waar is dan zyn arbeidsrecht En welken waarborg heeft hij tegenover willekeurige, vaak grillige, met Wet'en usantie strijdende, handelingen van supérieur of patroon Hoe menigmaal gebeurt het, dat een agent, die den besten tijd zijns levens veil bad om een zaak in te werken, waarvoor hy zijn tijd en geld over heefr, nadat hij zich heeft in gewerkt door zijn patroon wordt aan den dijk gezet, opdat deze alsdan de provisie kan ontduiken. Onbeduidende verschillen (welke op han delsgebied altijd te vinden zijn) worden als dan gezocht, en gelijk een uitgeperste citroen wordt, na eerst te hebben geprofiteerd van zijn diensten, de agent aan den dijk gezet. In de verste verte betoog ik niet, dat alle firma's zoo handelen dit zyn gelukkig excep ties maar als 't gebeurt, waar is recht te vinden Voor een tweetal jaren vormde zich een Commissie van enquête, welke zich ten doel stelde, lotsverbetering voor den handelsagent. Circulaires werden verzonden, onderteekend door Staatslieden van verschillende politieke richting, flink, waarin zeer veel vragen waren gesteld ter beantwoording, terwijl verschil lende inlichtingen werden verzocht. Ik beantwoordde de vragen naar waarheid en stelde mij disponibel tot verstrekking van nadere toelichting. Hoewel nadien ruim 2 jaren zyn verloopen, werd van genoemde Commissie niets nader gehoord. Ik verzocht mr. Sijbrandy om inlichting; gelijk ik vermoedde, kon ook mr. Sijbrandy mij die niet verschaffen. Z.E. beloofde mij echter de zaak te zullen onderzoeken, terwyl hij mij beloofde, hierover te zullen schrijven, welk bericht ik, en wellicht velen met mij, belangstellend tegemoet zien. Verder zeido mr. Sijbrandy, dat hij er voor zou ziju, dat de positie en het recht van den handelsagent afzonderlijk in een wetje zouden worden bepaald dit lijkt ook mij 't beste. Daar ieder ageert om lotsverbetering en op economisch gebied veel wordt gedaan, is doel van deze letteren om de aandacht te vestigen van Pers en Staatslieden op deze te lang miskende zaak, maar bovenal de aan dacht van belanghebbenden het verdeel en heersch worde niel meer in ons woordenbeek gevonden. Nu verschillende wetten, den arbeid betref fend, zijn of worden ingediend, brengt plicht van ieder belanghebbende mede om het ijzer te smeden terwijl het heet is. Aangenaam zal het mij zijn, zij het ook door toezending van naamkaartjes, bewijs van deelneming te ont vangen (van enkelen binnen en bu.ten Amers foort ontving ik reeds zulk bewijs van sym pathie) daar alsdan gezamenlijk passende maatregelen kunnen worden toegepast of be raamd, welke niet alleen kunnen maar ra.i. beslist zullen leiden tot lotsverbetering en rechtserkenning van duizenden burgers in den lande, welko te lang stiefmoederlijk zyn be deeld. Verder hoop ik, dat de Pers in het alge meen, alsmede de plaatselijke Pers (die zich steeds bereidwillig toonde om mede te werken tot verbetering van maatschappelijke toe standen) ons haar gewaardeerde mede werking niet zal oni houden. Wat verder be langhebbenden betreft, hoop ik, dat ik van Dollard tot Schelde het Üud-Hollandsch devies niet rfleen zal worden verstaan, maar bovenal in toepassing zal worden gebracht: Eendragt maakt magt. Iedere pijl op zich zelf kan, maar de bundel zal niet verbroken worden. Op dan handelsagenten van het Sticht; toont, dat (lit devies, eenmaal in uw vaste uitgesproken, uw devies zij in deze. Op dan Eemsche collega's, schaart U onder éen banier. Op dan handelsvrienden, zoowel aan Rottes- als Amstels-beemden, zoekt uw te lang mis kend maar billijk recht te verkrygen, waar dit behoort; dan zal do victorie wellicht

Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2