Zaterdag 14 Januari 1905. No 5605. 54e Jaargang. Tweede Blad. Stadsnieuws. FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /i. tranco per post /'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reolatnes 15 regels/* 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 lVlephoon 19. De eigenhundig door H. M. onderteekende brief waarin de Koningin-Moeder dank be tuigt voor de giften ten behoeve van Haar stichting Oranje Nassau's Oord, is gezonden aan 725 Gemeenten in ons land, uit welke geldelijke bijdragen voor dit deel werden ont vangen. Verschenen is het voorloopig verslag over het ontwerp Arbeidswet. Het beslaat niet minder dan 104 bladzijden. De Minister van Justie brengt in de «Netl. Staats Crt." in herinnering, dat zij die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn aan het Departement van Justitie kennis te geven van de in bun geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen, door inzending van gelegali seerde volledige afschriften van de in de regis ters van den Burgerlijken stand ingeschreven akten. Het bureau dei op 15 en 16 Juli te Am sterdam gehouden vergadering van alge- vaardigden van een groot aautal Kamers van Koophandel en Fabrieken heelt ter kennis van die afgevaardigden gebracht een schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, houdende mededeeling, dat met het onderzoek van het bij hem ingekomen rapport *an het verhandelde in die vergade ring een aanvang is gemaakt en dat de uit slag van dat onderzoek te zyner tyd zal worden bericht. Destijds deelden we mede, dat de Kamer ta Amersfoort werd vertegenwoordigd door den heer J. Sinnige. Het rapport bevat de wenschen der 44 ver tegenwoordigde Kamers tot verbetering van het Postverkeer, nu wat het binnenland be treft. Wellicht zal later een dergelijke con ferentie worden gehouden met het oog op het internationaal verkeer. Herinnerd zij, dat de ijk en herijk hier Maandag begint in de voormalige school aan de Koestraat en wordt gehouden voor de Rijks- en Gemeente-inrichtingen, spoor- en andere' vervoermiddelen en verkoopers van maten en gewichtenMaandag 16 Januari van 10 tot 12 en van 12x/a tot 2 uur; voor wijk A Dinsdag 17 Januari van 0 tot 12 en van 121/} tot 2 uur. Men schijnt zich reeds vrij warm te maken voor de Kamerverkiezing in Juni. Het is ons gebleken aldus de anti-revolu- tionnaire «Stichtsche Crt." dat het bericht in de dagbladen, dat de centrale anti-revo- lutionnaire kiesvereeuiging in het district Amersfoort besloten heeft met het stellen van een definitieven enndidaat voor de Tweede Kamer te wachten tot na de Deputatenver- gaderiDg, bij sommigen den indruk heeft gewekt, als bestond er bij die kiesvereeniging eenigen twijfel of het aftredend lid jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck ook ditmaal weder haar candidaat zou kuunen zijn. Natuurlyk is dat allerminst het geval. leder, die de vergadering bijwoonde, weet beter. Maar voor buitenstaanders meenen wij goed te doen er aan te herinneren, dat de anti- revolutionnaire kiesvereenigingen steeds ge woon waren om, zoolang de Deputatenverga- dering niet achter den rug is en het program van actie niet definitiet vastgesteld, ook geen definitieve candidaten te proclameeren. Welnu, deze overweging alleen bracht ook thans de vergadering te Baarn tot haar besluit. Niemand denkt er aan, den uitneraenden afgevaardigde, die thans zitting heeft, los te laten integendeel de kiesvereeniging zal zich inspannen tot het uiterste barer kracht om hem te behouden. Slechts de definitieve candidaatsstelling blijft wachten tot na onzen landdag. En zoo behoort het ook. Voorloopige candidaatsstelling kan voor plaatselijke en centrale vereenigingen in menig district nu reeds geraden zijn, mits niet tegenover aftredenden, die behooren tot do met ons verbonden partijen. Alleen de definitieve proclamcering moet uit den aard der zaak wel worden uitgesteld tot na de Deputatenvergadering. Ook ons hoofdorgaan (de «Standaard") adviseerde trouwens reeds in gelijken geest. In «De Standaard" lazen we »De vrijzinnigen in het district Amersfoort spannen alle krachten in orn Amersfoort tot een vrijzinnig bolwerk te maken. «Al is nog geen beslissing in zake een candidatuur genomen, toch mag met vrij groote zekerheid gemeld worden, dat de heer W. H. de Beaufort oud-Minister, de candidaat der vrijzinnigen zal zijn. «En dat men met dezen candidaat kans van slagen kan hebben, mag wel blijken uit het feit, dat bij de verkiezing van 1901 de heer De Beaufort slechts 300 stemmen be neden den candidaat der kerkelijken bleef. «Toen was 'de organisatie allerdroevigst, terwijl nu een centrale kiesvereeniging druk aan het werk is en de campagne voor de stad Amersfoort zelf gevoerd wordt door een actieve propaganduclub." Hier is wel bedoeld mr. W H. de Beaufort. Maar gevraagd mag worden of we hier te doen hebben met een alarm-berichtje, dan wel moeten deuken aan de klok en den klepel. Het «Volk" schrijft: Door de afd. Amersfoort der S. D. A. P., in combinatie met de Baarnsche Arbeiders- kiesvereeniging, is F. van der Goes, uit Hil versum, candidaat voor de Tweede Kamer gesteld voor Amersfoort; hij heeft dit aan vaard. Kiesgerechtigden in het eerste district worden herinnerd aan de stemming voorde vacature in den Raad, welke aanstaanden Dinsdag tusschen 8 en 5 uur in het Raad huis wordt gehouden. De heer J. D. Reiman Jr., tot dusver accountant der Gemeente-gasfabriek te Baarn, is gister definitief benoemd tot administrateur dier inrichtingzulks met ingang van 1 Januari j.l. Tot opvolger van den heer G. K. G. van Aaken, als kapelmeester by bet 5e regiment infanterie, is aangewezen de heer G. Bikkers, thans onder-kapelmeester van dat muziek korps. De benoeming zal eerst ingaan nadat den heer Van Aaken op zijn verzoek pensioen zal zijn verleend, hetgeen vermoedelijk eerst in don loop van April zal geschieden. Amersfoort groot-stad Ook hier zal de reeds veelbesproken clame-wagen eener margarine-fabriek komen. Zaterdag 21 dezer doet hjj zjjn joyeuse entree. Bij gunstig weder voetbalt morgen hier het eerste elftal van «U. D. 1." tegen »Quick" en haar tweede te Utrecht tegen «Hercules'". De vereeniging Dorcas ontving in 1904 aan jaarlijksche bijdragen, vrjje giften en cor. tributiën der werkende leden de som van f610.66. Het was haar streven, die som op de beste wijze te besteden en zooveel mogelijk in de haar voorkomende behoeften te voorzien. Gedurende hot jaar zyn door haar 35 kraam vrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen, terwijl aan het einde des jaars bovendien door haar aan 224 huisgezinnen uitdeeling is gehou den van299 mans-, vrouwe- en kinderhemden, 110 lakens, 45 dekens, 213 paar kousen en sokken en 53 baaien en andere kleedingstuk ken. Do belangen der Vereeniging worden, by haar gewone jaarlijksche inzameling, die in deze maand zal plaats hebben, opnieuw be leefdelijk uunbevolen. Men verzocht ons het volgende op te nemen: Woensdag 11 Januari, des namiddags half twee, brak in een pakhuis van den lieer A. Herschel een zware brand uit, die voor de omliggende perceelen oen dreigend aanzien gaf. Terwijl dat gebeurde, kwam een officier vragen of er in het gebouw «F.ben Haëzer", van den «Christ. Nat. Werkman» Bond" ook een vaandel was en toen dat bevestigd werd, waren er dadelijk een ondorofficier en twee manschappen klaar om dat naar veiliger plaats over te brengen. Hiervoor worde aan deze plaats dien officier den wachtmeester en de manschappen door het Bestuur en ledan van den «Christ. Nat. Werkmuns Bond" oprechte dank gebracht. Men kan tevens zien wat een vaandel be- teokent bij een militair. De protest-meeting tegen den Russisch- Japansclieii oorlog, die morgon ook hierzou worden gehouden, schynt geen voortgang te zullen hebben. Niet «faute de combattants", docli by gebrek aan sprekers, naar men ons meedeelde. Het vijfjarig bestaan der afdeeling Utrecht van den «Algemeenen Nederlandschen Politie Bond" zal 24 dezer te Utrecht feestelijk wor den herdacht in een daarvoor te beleggen Algemeene vergadering. De Zangvereeniging der plaatselijke afdee ling van «Toonkunst" geeft 27 dezer weder een uitvoering. Speenhoff'8 vrije tooneel zal begin Februari hier een tweede voorstelling komen geven, in sAmicitia". Eenige mannen en vrouwen van verschil lende richting op godsdienstig en maatschappe lijk gebied, hebben zich vereenigd tot een comité, met het doel, openbare vergaderingen door het geheele land to bevorderen, ter be spreking en populariseering en vurt het 6 Septembei II. versohenen ontwerp tot wijzi ging en aauvulling van art. 342 Burgerlijk Wetboek (onderzoek nttar het vaderschap). Zjj hebben zich oin medewerking gewend tot een groot aantal sprekers en spreeksters van verschillende richting en zijn van plan, de plaatselijke comité's, die twee jaar geleden met zooveel succès werkzaam waren in de beweging voor het verkrijgen van een Rijks wet tegen het houdpn van openbare huizen van ontucht, weer te verzoeken zich te con- stilueeren om hem in het beleggen vun openbaro vergaderingen behulpzaam to zijn. Het comité stelt zich voor, nog dezen winter openbare vergaderingen te beleggen in Am sterdam, 's Gravenhage, Deventer, Apeldoorn en in die plaatsen waar men er op staat, deze zoo spoedig mogeljjk te doen plauls hebben in de overige pas tegen het komende najaar. Het bureau zal gevestigd worden Heiligen- bergerweg no. 31 alhier. Gisterochtend tegon elf uur is alweer oen marklbezoukster ernstig ongesteld geworden inon spreekt van een beroerte. Nadat zy geruimen tijd liefderryk was verzorgd ten huize van den heer L. G. Hebing, waar zy was binnengedragen, werd zy per rijtuig naar haar huis te Soestorberg gebracht. De kantonrechter te Utrecht bljjkt het al even ernstig te meenen tegen overtreders der nieuwe Drankwet als do ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Jmmors de man die by eerste herhaling overtreding pleegde, is veroordeeld tot drie dagen hechtenis. De eisch was vyf dagen. Baarn teldo op ultimo December 8138 in woners, of 250 moer dan op den laatster» dag van 1903. De bevolking vermeerderde door vestiging met 961, doch verminderde door vertrek weer met 942 personen. Uit Bunschoten blijven maar slechte tij dingen komen. In do afgoluopon week verlieten nog eeo paar, schuilen do haven om, in weerwil van het slechte weder en «Ie geringe hoeveelheid visch die op dit moment de Zuiderzee bevolkt, nogmnals hun geluk to beproeven. Tegon den avond koerden zy weder met het sobere zoodje, bestaando uit 95 pond spiering, die verkocht word voor UVj cent per pond, op brengende dus f3.22. Dat was alles wat hier gedurende week aan den afslag weri aangevoerd. Dat er gehoopt wordt op spoedige uitkomst, zal niemand verwonderen. Indien er geen redding daagt, zal onze nyvere visschersbe- volking onvermijdelijk te gronde gaaan. Hoe meer eigun wijsheid iemand heeft, «les te minder eigenwijsheid toont hij. Ned. Herv. Gemeente. ÖT. JOIU.-JKERK. Voormidd. 10 uur, De. Ter Heer llomony. Bodieuing ven hot II. Avondmaal. Namiddag 2 uur, D*. Moiuere Avonds ö'/j uur, Di. Van Aalat. Dankf«Kging voor het II. Avondmaal. OAÖTHUISJCERK. Voorra. 10 uur, do haor Toeling, Dodsdienstonderw. Evang. Luth. kerk. Voorin. 10 uur, De. De Magere. Remonetrantsohe kerk Voormidd. 10'/, uur, De. Hooykaaa. fiereform. kerk A Voormidd. 10 uur, De. Donnar. 't Avonda ö'/i uur, Da. Donnar. Gereforoi. kerk B. Voormidd. 10 uur, Da. Teerink. •a Avond* fi'/i uur, De. Teorink. Vrije Gereform. Gemeente. Voormidd. 8'/, uur, leeiug. Avonds 5 uur, loting. RECLAMES. 1—5 regels fl.25, iedere regel moor f0.25. Voor de vrouwen. De Tink Pillen zijn de bron van gezond heid en kracht. De gezondheid van iedero vrouw hangt voor allea af van haar blood en zjjn rijkdom. Het bloed ia zeer tskorlijk de noriaak van alle onregelmatigheden in haar gmondheid. Alsdan doen zich de volgende verschijnselen voor: hoofdpijnen, pijnen in den rug, pijnen in de zijde, bleeko waugeu, omringde oogoo; do eetlust verdwijnt en do zenuwachtigheid komt, alsmede zenuwaanvallen, galaandooniugen, de zwakt* en de kwijning, neerslachtigheid, wanhoop, on alle ellendige gewaarwordingen. Hot bloed ia do oorzaak van dit allea. Wanneer het bloed rood, rijk en regelmatig ie, dan zijn er slechts llohlo wolkjes in het beslaan van het jonge meisj en de moeder. Daarom wordon do Piuk Pillen de vrouwen aangeraden. Zij vernieuwen het bloed; iedere doei* doet door de adarou eon suiver, rijk en rood bloed stroomen, dat do oorzaak der ziekte rechtntreeks aantast. Het nieuwe, zuivere bloed her stelt de regelmatigheid, versterkt al de hijsondere organen. Op die wijze verbannen de Pink Pillen hoofd- eu ruggepijnen, wekken deo eetlust op, geven aan het geheele voorkomou der vrouw den soo ge- zochten blos. die het deel der vrouwen is, die een flinke gezonabeid bezitten. Een treilend geval hooft zich voorgedaan nte( juifrouw Hubcrtina liermans, te Spekholzerheide, gemeonto Kerkrede, nrov. Limburg. Volgens do verklaring van haar moeder was haar geliefde dochter sedert een jaar Igdende geweest aan bleekzucht, gepaard gaande met hoesten, gebrek aan eetlust, slechte spijsvertering, steken in de zijde, kortademigheid eu slapeloosheid de weinige nacht rust werd nog vau lijd tot lijd door akelige droomen gestoord. Ik begon, zoo ging haar moeder lot ouien vorslagguvor voort, aan de toekomst mij nor doohter bepaald to wanhopen tot op deu dag, dal ik haar, op aanhevoling van andere peraoneu, de Pink Pillen liet gobruikon. Hot resultaat is uiterst vorraiuead geweest, want, sooals U ziet, is sji thans uiterst welvarend on in hol belang van vele moeders, die op hot ongenblik nog angntvolle dagen doorbrengen, geef ik U machtiging tot het publiceereu van dit attest, opdat zij toch ook eena, gelijk ik, de moe dervreugde mogeu smaken, hun kinderen te heb ben gered. Dl I wel acht geve d_ Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produklon worden ook do Pink Pilion reeda op een grove manier nagemaakt, sela zoodanig dat sjj

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 5